Saame tuttavaks: seitse küsimust Meelisele

Kuigi me oleme aastaid nö pildil olnud ja meid justkui teatakse ja tuntakse, siis julgen arvata, et isegi viis aastat siin blogis väga avameelselt kirjutades teate te meid vaid 10%. Paljudele jääb tunne või nad arvavad, et nad teavad meist juba kõike, aga ma julgen arvata, et meis on palju seda, mida me ei ole jaganud.

Leenul tuli mõte teha selline küsimuste-vastuste voor meile mõlemale, et meid võib-olla paremini tutvustada. See on kindlasti infoks ka neile, kes on meid alles hiljaaegu jälgima hakanud.

Kirjelda ennast kolme lausega.

Ei, ma ei ole ilus, tark ja osav. Ma olen lihtsalt mina. Kord tore ja sõbralik, kuid vahest ka kuri ja kurb.

Mis tööd sa hetkel teed või millega tegeled?

Hetkel toimetan vabakutselise turundus- ja kommunikatsioonijuhina kahes ettevõttes, kellele pakun teenust. Ehk siis ma ei ole kellegi palgal vaid käin aegajalt kontoris, kuid enamuse ajast toimetan kodust ja koordineerin nende turundustegevusi ja üldist brändingut ning kasvu.

Hetkel on peamine fookus ühe ettevõtte uue kodulehe loomisel. Lisaks olen vabatahtliku ja muidu entusiastina tegev Turundajate Liidus ja Lions International Eesti kogukonnas. Ja loomulikult toimetan ka meie blogis. Aga siin teen ma ausalt öeldes peaaegu et kõike. Olen nii logistik, copywriter, müügiesindaja, turundusjuht, assistent, fotograaf, IT- spetsialist jne. No mida aga välja suudad mõelda, sest kuna see on meie asi, siis tulebki ise päris palju teha.

Kui kaua sa oled sellega tegelenud?

Vabakutselisena olen toimetanud juba aastaid. Kui siia panna juurde ka pildistamine, siis olen vabakutseline olnud juba üle 10 aastat. Eelmises punktis mainitud projektidega olen tegelenud pisut üle aasta. Okei, see Turundajate Liidu asi sai alguse alles mais. Aga mulle meeldibki nii, et tõmban asja aasta või kahega käima ning siis liigun edasi järgmise projekti juurde. Uuest aastast vaatan mis järgmiseks.

Kui sa ei teeks seda, mida sa hetkel teed, siis mida sa teeksid?

Aastaid on mulle räägitud, et ma olen väga hea müügimees ning seda tööd olen ma ka teinud, aga aus vastus on see, et mulle endale see ei meeldinud. Ilmselt oli asi ka selles, et ma müüsin kellegi teise toodet. Kui ma müün enda asju ehk siis näiteks Jõuluvana teenust või marimelli blogi teenuseid, siis teen ma seda palju parema meelega. Miks? Sest see on minu oma. Ei, ma ei mõtle siin raha, vaid ma mõtlen teenust kui sellist. Ma müün sisuliselt ju iseennast ja mina tunnen ennast kõige paremini.

Mis puudutab seda müügitööd, siis tegelikult teadsin ma ju ise ka, et see mulle ei meeldi, kuid ometigi kõik sellest rääkisid ja nii uskusin ma ka ise seda. See tipnes aga sellega, et tegelikult ma põlesin vaimselt läbi. Jah, ma sain oma töö tehtud, aga mulle ei meeldinud see ning see ei pakkunud mulle mitte mingisugust rõõmu ega rahulolu. Ma lihtsalt tegin midagi. Õnneks lõppes see sellega, et ma lahkusin töölt.

Pöördusin esimest korda karjäärinõustaja poole ja ei kahetse seda hetkekski, sest sealt selgus üks huvitav tõsiasi. Nimelt ajavad inimesed tihti segamini müügioskuse veenmisoskusega. Ning just veenmisoskus on see, mis karjaäärinõustamisel välja tuli. See oskus on aga omane ja kasulik koolitajatele ning juhtidele. Seega ma arvan, et kui ma peaks midagi muud tegema, siis teeksin ma koolitusi.

Kusjuures ma olen sellele isegi mõelnud, aga samas ma vaatan ringi ja saan aru, et sisuliselt igaüks võib koolitusi anda ja küsida mingit meeletut raha, aga mina seda ei taha. Ma tahan, et inimene ka midagi saaks ja need teadmised või nipid/trikid, mida ma jagan, et tal oleks nendest ka reaalselt kasu. Seega jah, see koolituse mõte on peast läbi käinud, kuid tegudeni ei ole ma jõudnud, sest see nišš millele ma sooviks tähelepanu pöörata, on Eestis veel nii lapsekingades, et keeruline on selle vajadust juhtidele selgeks teha.

Millised on su kõige suuremad saavutused tänaseks ja millised alles ees?

Neid saavutusi saab tegelikult vaadelda mitme külje pealt. Ühelt poolelt tuleks vaadata eraelu ehk siis peret ning teisalt on oluline ka ametialane tegevus. Kumb on aga tähtsam?

Leian, et mõlemad on olulised, sest teada on ju see, et kui kodus on asjad kehvasti, siis on seda ka tunda tööelus. Kui aga tööl läheb mõni asi teistmoodi, siis toob inimene selle mure jälle koju kaasa.

Nüüd ma muidugi keerutan ja räägin maast ja ilmast nagu mingi poliitik. Lühidalt öeldes on kindlasti minu suurimaks saavutuseks täna minu pere. Leenu ja Hedon! Kuulates teiste inimeste lugusid ja vaadates neid kõrvalt, siis saan aru, et meil on kõik ikka paganama hästi.

Leenuga ma peaaegu et ei tülitsegi, kui siis pisut vaidleme ning ka laps on meil armastatud ja hoitud. Olgugi, et mõnel päeval võib inglist saada sekundiga põrguingel, siis on ta meie laps.

Ilmselt ongi minu tööalased saavutused need, mis on veel alles tulemas ja täitumisel, kuigi täna on mul raske öelda mis need võiksid olla. On see midagi rahalist või esikoht kuskil konkursil? Ma ei oska öelda. Nagu te aru saanud olete, elame me suht go with the flow meetodil, et kui vaja, lähen lattu tööle, kui ei ole häda käes, olen kodus ja teen projektipõhiselt asju ilma kindla palgapäevata.

Mul on küll ambitsioone ja unistusi, kuid samas puudub mul tegevusplaan nende elluviimiseks. Lihtsalt hetkel on väga paljud asjad pooleli ja lahtised.

Millised on su tööalased eesmärgid järgmiseks aastaks?

Minu järgmise aasta tööalane eesmärk on tegelikult tööle minna. VIST!  Nagu päris palgatööle. Üheksast viieni või kuidas seda nimetatakse. Tegelikult ei ole ka eesmärk õige sõna. Pigem plaan. Mul on siin mitmeid pakkumisi laual olnud, aga niipea kui jutt läheb rahale, siis lähevad ka meie teed koheselt lahku. Enne seda on kõik ideaalne ja olen firma jaoks justkui parim valik, aga siis järsku selgub, et kahjuks ikkagi ei ole eelarvet.

Minu jaoks tähendab tööle minek minu vabaduse ära võtmist. Ma ei saa enam ise oma päeva planeerida ja minna sinna kuhu tahan kui tuju tuleb. Näiteks trenni, kinno, külla, teha mingeid pilte, käia blogiga seonduvatel koosolekutel. Sellisel juhul tahan ma aga, et see vabadus, mis mult kaob, et see ka rahaliselt mulle kompenseeritakse. Aga nagu ma juba mainisin, siis on suurimaks takistuseks firmade eelarve. Odav lõbu ma ei ole. Ja ei, ma ei küsi kümme tonni palka, ma küsin enda väärilist tasu + natuke veel.

Kui saaksid aega tagasi keerata, siis kas ja mida sa muudaksid?

Me kõik oleme kindlasti mõelnud seda, et mida ma teeks teisiti kui saaks ajas tagasi minna. Olen ka mina nii mõelnud, kuid jõudnud järeldusele, et ma ei muudaks mitte kui midagi. Päriselt ka. Okei, ma võiks täna kirjutada üles mitmed lotonumbrid ja minna ajas tagasi ning need endale edastada, et siis kiirelt rikkaks saada, aga kas see on see millest ma unistan?

Kindlasti mitte. Oleme ka Leenuga tihti mõelnud oma minevikule ja küsinud, endalt, et mis on need asjad mille me teeks olematuks. Vastus sellele on aga imelihtne – me ei muudaks ikkagi mitte midagi. Jah, me oleme saanud oma minevikus hakkama asjadega, mille üle me ei ole uhked ja oleme tihti võtnud sõna teemadel mille puhul ei pidanuks sõna võtma. Aga siis tekib minul küsimus, et kui ma ei oleks kõiki neid asju teinud, siis kas ma oleks täna siin ja teeksin seda mida ma teen? Ma arvan, et mitte.

Kõik need sündmused on toonud mind täna siia sellesse hetkesse ja need samad asjad on mind ka kasvatanud ja õpetanud. Seega kui ma läheksin ajas tagasi, siis kas ma oleks täna siin ja kas mul oleks selline elu nagu mul on. Äkki ei oleks? Ja seda riski ma ei taha võtta. Olen oma eluga rahul, sest mul on armastav naine, kellega koos oleme nii mõndagi läbi elanud ja kellega koos läheksime läbi tule ja vee. Ning loomulikult on minu jaoks kõige olulisem minu laps.

Kui peaksid valima ühe sotsiaalmeediakanali, siis milline see oleks? 

Esimene mõte oleks hoopiski see, et ma valiks elu ilma sotsiaalmeediata. Võikski lihtsalt olla niisama. Ei vaata, ei laigi, ei skrolli. Lihtsalt elad. Tahad kellegiga rääkida, siis helistad või saad kokku. See oleks idekas variant. Õnneks me aegajalt sellist perioodi endale ka teeme. Kuigi enamasti kipub see olema nädalavahetuseti või siis kui reisil oleme.

Aga kui oleks vaja valida üks asi, siis täna oleks selleks YouTube. Seda sellepärast, et kui pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis video räägib sulle kõigest. Miks me oleme ka ise YouTube videosid hakanud tegema on see emotsiooni näitamine. Tihti ei saa inimesed meie kirjapildist aru ja arvavad, et me oleme ülbed või kurjad, aga tegelikult oleme hoopiski omast arust nalja teinud. See ei tule aga kirja teel välja.

Ma ütlen alati, et inimene loeb nii nagu tema tahab, mitte nagu mina kirjutasin. Ehk siis inimene ise teeb valiku millise alatooniga ta mingit postitust loeb. Kui aga asi on video kujul üleval, siis on ju tekstile lisaks ka tonaalsus ja miimika. Sedasi mõistavad inimesed minu mõtteid või tundeid teatud postituste osas. Näide: “Kuradi tont” – seda saab lugeda nii superkurjalt, kuid samas ka naljatleva mõttega, kõik oleneb kontekstist. Tekstina on seda nalja võib-olla keeruline edasi anda, aga videos hoopiski lihtsam.

Kui sul on mulle veel jooksvalt mõni täiendav küsimus, millele ma siin postituses ei vastanud, siis jäta see küsimus kommentaaridesse.

30 thoughts on “Saame tuttavaks: seitse küsimust Meelisele

 1. Üks asi mis oled võtnud oma ellu lapsepõlvest kaasa ja mida kindlasti ei võta või ei tee nii nagu oli lapsena sinu kodus.

 2. Vabandust, aga kelleks Meelis ennast peab, et eeldab ettevõtetelt kórget palka? Ma usun, et see soov on sinna 3000€ kanti, minimaalselt 2000€. Samas puudub sul vastav haridus ja töökogemus. Absrud

  1. Oot, millest me räägime?
   Mis haridus Meelisel puudub? Mis kogemus tal puudub?
   Hakkab pihta see #olenvõõrasagateanparemini

  2. mis 2000, tal pole ju töökogemust omal alal, jõuluvana ja blogi ei maksa midagi, mis siis järgi jääb, keegi ei maksa elus talle 2000 :D

  3. Kui projektipõhiselt ta saab seda raha, siis palgaliselt ei saa? Ma ei saa su loogikast aru.

   Jõuluvana ja blogi on täpselt nii tulusad kui me ise laseme neil olla ehk täpselt nii palju kui teeme nii palju ka teenime.

 3. mees-marimelli haridus ei maksa enam mitte midagi, tänaseks päevaks pole suutnud ennast tööalaselt teostada, blogimine pole ka kasuks tulnud, et korralik töökoht saada :D CV-d pole ollagi, sellepärast su kandideerimised perses ongi, 1000 neto on realistlik, see vist ei sobi, seega #igavestitöötu

  1. See, et ta palgatööl ei käi, ei tähenda, et ta koolitustel ei käiks, end asjadega kursis ei hoiaks, samal alal projektipõhiselt tööd ei teeks.
   Perekooli on link pandud, et kümme kana siin targutavad?

  2. Täpii.. jah, haridus on oluline kandideerimisel (juhtivatele kohtadele). Selles on sul õigus. Vahel harva seda ei vaadata (kui sul on ette näidata mingi supergeniaalsed töötulemused, samas kas sa ikka läheks siis palgatööle?), üldiselt vaadatakse haridust. Meelisel ju on haridus nagu ma olen aru saanud. Pigem, kui sul on nt. doktorikraad, siis see toob vahel kahju.. CEO, kellel on baka, ei julge sind tööle võtta. Kui Meelisel ei ole nt soovitud haridust, siis nipp: astu sisse ja sa saad selle juba cv-sse panna… isegi kui sa pole seda lõpetanud.

 4. Saan aru et näpud põhjas ja tööd (rahalist sissetulekut) vaja. Kaua sa ikka neid graveeritud portfelle vaatad..

  1. Meil ei ole küll näpud põhjas. Pangal on sissetulekut vaja, seda töölt saadavat igakuist palka, mitte meil :)

 5. Kuidas tähendab tööleminek vabadus äravõtmist? Enamik reklaami- ja turundusinimesi töötab enda rütmis ja ei istu küll ühksast viieni kontoris. See on pigem mingi raamatupidaja tööaeg.
  Jah, kohustus ja vastutus tööandja ees muidugi on, aga kui see ongi “vabaduse piiramine”, siis on küll kehvasti.
  Ma olen ka palgatööline, aga kusagil tagumikutunde ei tee, sest sellise töö eest ei maksta kunagi nii hästi, kui tulemuste eest. Oma aja planeerimisega probleeme pole- peaasi, et töö tehtud, vahet pole, kas ma teen seda kontoris või kodus, öösel või päeval. Jääb aega ka trenniks, reisimiseks ja pere jaoks. Ma ei saa täpselt aru, mis liiki tööd otsitakse, aga kui soovitakse kontoritööliseks, siis võib suur palgasoov küll ukse kinni lüüa.

  1. ta ei ole ennast kuskil tõestanud, seega mis vabadust ja suurt palka on loota, kellast kellani pannakse selline istuma. Nõudmised on kordades kõrgemad kui see, mida on vastu anda, naine vaid õigustab ja otsib vabandusi, miks see looder pole veel tööle saanud:D

  2. Mulle väga meeldib, et Meelis päevatööl ei käi. Väga mugav on pooled enda kohustused talle anda, kuna tal on rohkem vaba aega. Muud moodi ma ei kujuta ette, et see meie elu saaks toimida. Kaks palgatööd paneks meie blogi kinni ma arvan, sest meil ei oleks aega sellega tegeleda.

 6. Minu küsimus… Meelis ei ole ühegi äriühingu juhatuses ja palgalisel tööl ka mitte. Kuidas see raha temani jõuab?

 7. Kas selle jutu mõte on see, et keegi Meelise värbaks?
  Postituse algus nagu 3.klassi õpilasel. Väga “asjalikult” iseloomustatud. Kuigi arvan, et Meelisel sisu on siiski rohkem.
  Aga see jutt ei veena ühtegi ettevõtjat, näidake tulemusi, milliseid ettevõtteid promote?

  1. Ei, selle postituse eesmärgiks ei ole absoluutselt see, et keegi Meelise nüüd kohe tööle võtaks. Tal pole nagunii enne jaanuari teist poolt aega tööle minna, muude projektidega piisavalt hõivatud.

   Ma ei pea vajalikuks avalikustada kus ja kellega me töötame, mis projekte veame jne.

 8. Ootasin sellelt postituselt palju aga oli nii kuiv ja igav :( Täpselt nagu kirjand aga teemaks töö. 15 küsimust aga kõik samma teemasse ja kuiva igava vastusega ning tahtest tahtmata jäi mulje, et “vaadake mind, ma olen nii tubli ja äge”. :(

 9. Palgatööl ei pea samuti 9-5ni istuma. Töötan finantssektoris ning töögraafik on üldiselt enda valida ehk mis kellaks tuled tööle, mis kellani töötad (v.a kui on kokkulepitud kliendikohtumised), kas töötad kontoris või kodukontoris. Oluline on siiski tulemus, et töö oleks tehtud.

  Lisaks on palgatööl võimalik osaleda erialastel koolitustel, mis tööandja kinni maksab ehk võimalus ka ennast pidevalt arendada.

  1. Koolitada on võimalik end ka ise :)
   Ja eks oleneb tööst ja tööandjast see 9-5ni olek. Minul nt on 1x nädalas kodukontor ette nähtud.

 10. Nii uhked ametinimed ja nii suured summad käivad läbi teie jutust.
  Issand, tehku siis Oü ja maksku palka endale ja ongi vajalik sissetulek panga ja kodu ostuks olemas.
  Tegelen ise ka sisuturunduse, kodulehtede tegemise valdkonnas ja oman oü’d. Ka mehel on oma ettevõte ja saime 190 000 eurise maja osta.
  Kas Meelisele makstakse siis palka piimapakkide, kohupiima ja kingadega, et nagu summad on, aga reaalselt raha ei näe? Ja pole põhjust Oüd omada?

 11. Turunduspalgast rääkides… palgauuringute kohaselt on see summa jah super (ma ei tea, kas vastajad valetavad?). Olen kursis väga paljude suurte ettevõtete palganumbritega (käisin intervjuudel) juhtivatel turundustöödel. Jap, ei saa seda summat kindlasti palganumbrina, mida muidu freelancerina saaksid. See on kindel. Võib-olla isegi väikesed firmad maksaksid rohkem. Ma olin tõesti väga üllatunud.

  Pigem nii, et minna palgatööle + teha juurde tööd nagu praegu. Enda firmaga ehk freelancerina teenid ikka rohkem.

  1. Muidugi maksab firma arvega rohkem.
   Kas firma maksab sulle 2000 palka kätte (tema kogukulu 3500€) või 3000 arvega, siis kumba pidi firma plussis on? Siis kui sina freelancer oled!

 12. ehee, teie firmadel on majandusaasta aruanded esitamata , ühel lausa 2017 aastast :) kas te peate lugejaid nii rumalaks, et neil puudub elementaarne google’damis oskus?? :)

  1. Ma ei tea kus ja mis asja sina googeldad, sga minu firmal (mul on neid üks! Mis hetkel tegevuses ka on) on majandusaasta aruanne esitatud :)

Comments are closed.