Säästuaasta motivatsiooninipp kui tekib kiusatus osta

Eile kui poisid käisid Disney showl, siis ma vaatasin kiirelt üle oma suvise kleidikohvri, et Tai jaoks asjad välja sortida, läbi pesta ja.. avastasin, et no pekki küll, ma ei taha minna jälle nende samade kleitidega Taisse, millega eelmine kord ja ehk isegi üleeelmine kord… Aga meenus, oot-oot, mul ju säästuaasta, ei pidanud midagi ostma..

See pildilolev kleit on mul mingi kolm suve seljas olnud.. Maailma kõige mõnusam ja mugavam, aga.. muutub ainult soeng :D

Mõtlesin, et kuidas motiveerida end mitte ostma, kuigi ma läheks ostaks ilmselt Paavlist paar viieeurost kleiti. Esiti sinna see mõte jäi ja õhtul kui ma olin Hedoni sünnal kohvi joonud ja koju tulles veel külma Cocat rüübanud, ei tulnud mul und ja mõtlesin uuesti sellele teemale..

Kas see oleks mu jaoks piisavalt motiveeriv, et kui ma ostan midagi, mida ma lubasin mitte teha (reisid, riided, ebavajalik kraam), et kui ma raiskan summa x, siis panen samas summas raha kohe ka kinnisele kontole, et tekiks nö topeltkulu ja ehk mul siis kaob isu ostmiseks ära…

Keegi pakkus marimelli grupis, et peaksin hoopis midagi maha müüma ja siis saadud raha eest uusi asju soetama, siis on nö nulliring. Kui ma eile panin Instas oma seljakoti müüki, mis lihtsalt seisab. Ma reaalselt olen sellega küll paar korda reisil käinud, aga suurema osa ajast ta seisab ja mis ta ikka tolmu kogub, selle eest võiks paarsadaeurot ju saada (poes hind üle 400), siis kirjutas kohe keegi, et ei pidanud ju uusi asju ostma.

Esiteks, kes ütles, et ma ostan, teiseks kui ma müün ühe asja maha ja ostan sama raha eest midagi asemele, ehk nulliring, siis ju pole suures plaanis vahet, või?

Aga mis te arvate, kas topeltkulu oleks motiveeriv? Ma tahaks, et aasta lõpuks ikka 10 tuhat koos oleks, aga… samade kleitidega ka Taisse minna ei taha :D

22 thoughts on “Säästuaasta motivatsiooninipp kui tekib kiusatus osta

 1. Ei see pole säästunipp, vaid vana eluviisiga jätkamiseks vabanduste leidmine.
  See kleiditeema on ainult sinu peas. Mina nt olen väga rahul, et olen kombineerinud endale kvaliteetsetest esemetest koosneva garderoobi, mida ma ei pea vahetama. Ja absoluutselt ei morjenda, et olen kaks, viis või kaheksa suve/sügist/talve/kevadet piltidel samade riietega. MIS SIIS? Keda huvitab, mis sul seljas on? Kui asi on terve, puhas ja hästi istub, siis mis vahet seal on? Tee oma mõtlemisega tööd, mitte ära leiuta vabandusi, kuidas vanaviisi edasi lasta. Tule välja sellest tarbimishullusest.

 2. No kuule, sinu elu, sinu asjad, osta-müü-vaheta nii palju kui kulub ja südametunnistus lubab. Kelle asi see on. Aga selliseid tobedaid põhjendusi/vabandusi otsima hakata… pigem säästa end ja oma lugejaid sellest.

 3. Hakkab pihta, säästuaasta pole nädalatki kestnud :). Alustasid ju ise suurelt ja ütlesid et ostame ainult seda, mida päriselt vaja on. Kui sul on olemas see maailma mõnusaim kleit siis kas neid uusi kleite on PÄRISELT ka vaja?

 4. Kui sa muudmoodi tõepoolest ei saa, siis jah, topeltkulu on üks variant. Aga kindlasti mitte asjade müük ja selle eest ostmine. See oleks küll enesepetmine (eriti kui müüd asju mida sa ei ole oma raha eest alguses ostnud, vaid kingitusena-koostööna saanud). Kui midagi müüd, pane raha kinnisele kontole ja saabki kiiremini summa kasvama. Ära otsi ettekäändeid, a la see ei ole ju päris see jne. Kui raha välja käid on päris. Olenemata mis silte sa sellele rahale oma peas väljakeerutamiseks külge kleebid.
  Mida sa võiksid teha – riietevahetus! Kas sõbrannadega kes samas mõõdus tee vahetuslaat, sinu mingi riietusese-jalanõu nende oma vastu. Saad ka fb – pane mõne riideeseme pilt ja kommentaaridesse las pandagu mugavate suvekleitide vastupakkumisi.

 5. Mina nimetaksin seda enesepetuks.
  Esiteks. Ostsite ju just meeletu summa eest hilpe Londonist või kuskilt, võta sealt kuhjast midagi.
  Teiseks. Sa ju nagunii lõid juba enne säästuaasta algust endale taganemistee, et reisil kokku ei hoia ja ostad, mis vaja. Riideid, sest need pole samad, mis Eestis.
  Kolmandaks. Nagunii peale sinu enda (noh, ja peale Meelise) ei tea keegi, mis kleitidega sa juba seal ringi hullanud oled. Ma loen su blogi juba õige mitu aastat ja kõige parem tahtmise juures ka ei suudaks kokku viia, et sul mingi asi eelmise aasta reisil ka seljas olnud.
  Neljandaks. Kui on tõesti vaja, no siis on vaja. Ostadki ära ja kõik.
  Aga arvestades, kuidas sa praegu meie käest küsid, kuidas kõige efektiivsemalt iseennast petta, siis ma arvan, et sul jääb hiljem ikkagi kripeldama, et põrusid juba oma säästuaasta esimesel nädalal.

  Ma tegelikult täitsa mõistan sind. Kui on ikkagi harjumus enne reisi veidi garderoobi uuendada, siis see ostmine on mingi osa reisielevusest, käib selle juurde. Nagu mõnikord on peo ettevalmistus sama tore nagu pidu ise.
  Samas on säästuaasta mõte kindlasti ka mingil määral mõttetute ostuharjumuste muutmine. Vanaviisi edasi osteldes see harjumus sul ei muutugi.

  Aga otsi kõigepealt kodune kleidivaru välja, aja selga ja las Meelis teeb pilti. Sa ükskord nii tegid ja see oli tore postitus. Äkki leiad nii isegi, et uusi kleite polegi vaja. Või leiavad blogilugejad, et kaltsukasse minek on absoluutselt hädavajalik.

  1. Oh jummal.. Mul kleite terve kohvritäis. Londonist ja Berliinist ma suvekleite ei ostnud :S Aga no suures plaanis, saaks hakkama. Polegi vaja.. Aga harjund enne reisi ostma :D

 6. Mõtle sellest nii: Tai reis saab kindlaksmääratud aja pärast läbi (pole kursis, kas teie puhul 1-2 nädalaga) ja seejärel pole sul enam vahet, kas sa käisid reisil uue kleidi või vanaga. Pane see isegi pisikene raha, mis kleitide alla kuluks, kõrvale ja aasta lõpus oled rahulolevam ja rõõmsam, et kõrvale panna suutsid.

 7. Hakkab pihta :P Asi on põhimõttes, et kas ostad uusi asju või ei. Kas on nulliring või millegi muu arvel ostad, pole ju oluline. See on minu arvamus, aga ma ei taha parastada, kuid arvan, et varsti sa juba libastud. Pole 10 päevagi veel vastu pidanud ning juba otsid põhjendusi, vabandusi miks osta. Kui seda vekslit siin välja käisid, kas siis ei teadnud või, et kleidid juba mitu aastat Tai vahet käinud?

  1. Ikka teadsin. Mainisin seda ka toona. Aga ei leidnud ka mõtet aasta lõpus suvekleite kokku skoorida, et mitte sel aastal osta.

 8. Tee nii nagu M.Raud oma raamatus kirjutas; istu maha ja visualiseeri pikalt-laialt tunnet kuidas sa oledki poodi läinud ja juba need kleidid koju toonud. Tead ju küll mis ta seal seletas. Mu arust oli siin blogis juttu sellest raamatust. Ja siis kui see õnnestub peaksidki saama rahulolu tunde kätte koos selle arusaamaga, et tegelikult on see pseudo kogu see kleiditeema.
  Veel – kujuta ette kas toredam on tõesti aasta lõpul näha seda suuremat säästusummat kontol olles endale ja teistele tõestanud, et oled selleks võimeline või on lahe ikkagi teatavaid hilpe kokku osta, sest #tüdinudvanadest. Tais ei tea keegi kui kaua neid kandnud oled, seega on probleem vaid sinu peas ja seega sinu võimuses.

 9. Täielik müstika on minu jaoks see “ei saa samade riietega mitu suve käia” teema. Meenuvad keskkooliajad koos teatava suhteliselt ebakindla tibimentaliteediga (ka meie klassis pandi tähele, kui keegi käis sama kampsuniga teist päeva järjest) ning kohe järgneb kergendustunne, et see on möödas.
  Naudin täiega seda, et
  1) olen vanuses, et enam ei kasva :)
  2) saan lubada kvaliteetseid riideid ja jalatseid, mille materjal pigem selline, et ajaga kulub lahedamaks. Ja olengi näiteks 5 aastat ühe seltskonnaga reisides piltidel sama jope ja kampsuniga :)
  3) kapid ei ole pilgeni täis mingit 5-eurost träni. NB! Taaskasutamise poolt olen küll ning pooled mu vähestest riietest on kaltsukatest :) – aga lihtsalt ühel hetkel avastasin, et see iganädalane viiekate (ja noo kui juba võtad ühe asja, võtad 4 veel) luftitamine tuleb kokkuvõttes kallim + tekitab väga kergesti tunde, et kui asi maksis nii vähe, võib kergesti ka sellest loobuda (ja siis muudkui uusi osta). Ehk siis, kui piiri pea, pole väga öko, teiseks pole ka kokkuvõttes sugugi odav.

 10. Kui minul on kiusatus, siis ma mõtlen eesmärgile miks ma seda teen.
  Kui midagi tahad osta, siis mõtle sellele suuremale eesmärgile, miks sa raha säästma hakkasid ja minu puhul vähemalt hakkaks kahju raisata raha väikestele asjadele ja loobuda seetõttu suuremast eesmärgist.

  Ma olen suhteliselt palju maailmas ringi rännanud ja viimased 5 aastat piltidel enamvähem samade riietega (mõned erandid on ka). Mulle meeldivad need riided, nad on mugavad, sobivad mu kehaehituse- ja riietumisstiiliga ning näevad ikkagi suhteliselt uued välja. Miks ma peaksin siis meeleheitlikult uusi otsima/ostma? See ei tähenda, et ma üldse endale uusi asju ei osta, aga tihtipeale kannan ikka neidsamu lemmikuid, kuni nad tõesti näevad juba väga kulunud välja, siis tuleb nad pensionile saata.

 11. Väga asjalikud kommentaarid juba eespool.

  Reisimise puhul peaks olema oluline ikka see, et saate abikaasaga koos oma aega, mitte muretsema selle pärast, et sul pildil sama kleit mitu aastat. See on see Instagrami hullus ja endast paremana näitamine.
  Ma lien su blogi aastaid ja ei ole tähelegi pannud, et sama kleit seljas. Oluline on sisu mitte pakend.

  Ja seljakoti müügiraha paneks hoiusele kohe.

 12. Sul ei ole piisavalt knowhow ’d, sest oled ju aastaid tarbinud nagu homset ei tuleks. Võta kähku ühendust Nullkulu blogijaga ja palu, et ta õpetaks sulle, kuidas päriselt mittevajalike asjade vältimine käib. Tema on inimeste teadlikkuse tõstmise endale eesmärgiks võtnud ja küllap on nõus abistama. Alustuseks loe läbi tema postitused, kus ta ka otsustas aasta aega mitte uusi riideid osta, aga ostis ikkagi Pariisist ühe kleidi ja kuidas ta end pärast seda tundis. Siis saad aimu, mis tähendab endale antud lubadus.
  Sinu eesmärk küll ei ole keskkonda säästa vaid lihtsalt raha koguda, aga ikkagi on ju siililegi selge, et nulliring ei ole sääst. Sääst on, kui müüd koti maha ja paned raha hoiule.

 13. Sa oled täiskasvanud inimene, teenid ise oma raha, seega shoppa kuni nõrkemiseni. Milleks leiutada mingeid vabandusi ja põhjendusi? Enamik inimesi on tänaseks päevaks nagunii oma uusaasta lubadused unustanud.
  Mida sa selle säästetud 10 000 euroga teha mõtled? Autot või maja selle raha eest ei saa, seega pole nagu vahet, kas ostad hilpe aasta läbi või siis korraga selle 10 tuhande eest.

 14. Suvekleite nagunii ei ole eriti poes praegu :) Osta endale Taist üks kena kleit, pooleldi nagu suveniir ja otsi enne reisi riidekapist üles mõni unustatud riideese. Kombineeri uut moodi, teiste ehete vmt – ga. Ja ülejäänu ikka sissetöötatud lemmikkleidid.

  1. No ma ei olekski mingeid uusi uusi ostnud.. Pigem Paavlist midagi otsinud :) Ma ei kujuta ettegi, et ma aasta aega Paavlisse ei lähe :D #teinekoduju

  2. Nii kaua, kui sul on hulgaliselt kohti, mis on sinu “teised kodud” ei tule säästuaastast välja midagi. Tai on su teine kodu, Paavli kaltsukas kah, eks neid kohti ole kindlasti veel.
   Õudselt hea meelega elaks teie eksperimendile kaasa, teiste blogijate omad jätavad kuidagi leigeks, aga ma kaldun arvama, et teil on palju asju tingitud mitte mõtlematusest, vaid hoopistükkis sõltuvusest.
   Teie säästuaasta ongi nii vastuoluline ja pakubki nii palju kõneainet, kuna te olete blogijate hulgas laristajate tippklass. Ja seetõttu just teie õnnestumine/ebaõnnestumine on põnevaim.
   Ma ise olen viimase kahe aasta jooksul muutnud paari harjumust ja eelmise aasta jooksul vabanenud kahest sõltuvusest, sel aastal on kindel plaan paika saada viimane iseendaga seotud halb harjumus ja edasi võtan ka rahasäästmise plaani. Ma usun, et see on raske, aga kindlasti ka hasartne. Näidake mulle eeskuju, palun!

  3. Laristajate tippklass? Mille peale me muidu laristame kui küsida tohib? :D Reisimisele, jah. Aga mujale – mitte eriti. Ma ikka sajandi kooner :D

Comments are closed.