SUVEDILEMMA: laulupidu või pride?

Juba siis kui Hedon sündis, ei, ma arvan see oli veel varem, siis kui ma rase olin, teatas Meelis naabripoisile, et näed kui tore, Hedon saab ka laulupeole.

Meie nimelt pole suuremad laulupeo austajad. Me pigem põgeneme siis linnast kui kõik kohad rahvast täis on. Seevastu meie naabripoiss on täielik patrioot. Alati kohal. Ja nii me olemegi mõelnud, et naabripoisiga see Hedon kunagi sinna oma sammud seab.

Mõni aeg tagasi tuli see jutuks, et näed, varsti ongi noorte laulupidu ja… Selle peale teatas naabripoiss, et no way, tema Hedoniga ei lähe, ja kui meie ei taha laulupeole minna, siis võime Hedoniga pridele minna.

Hakkasime mõtlema, et aga miks ka mitte.

Meil on rõõm teatada, et Tallinn Pride ja Baltic Pride on ühinenud, et korraldada koos üks suur festival! Pride’i paraad toimub 8. juulil neljapäevase festivali raames, mil toimuvad ka vabaõhukontsert, rahvusvaheline konverents ning töötoad ja peod.

Tallinn Pride on osa ülemaailmsest Pride-liikumisest, mille eesmärgiks on suurendada seksuaal- ja soovähemuste nähtavust ühiskonnas läbi heatujulise ürituse, mis laseb igaühel olla see, kes ta tõeliselt on.

Üritust korraldavad vabatahtlikud – tavalised inimesed, kes ei esinda ühtegi organisatsiooni, vaid on kogukonna liikmed ja toetajad, kes soovivad oma linna näha osana Pride-liikumisest.

Viimane Pride paraad Tallinnas ja Eestis üldiselt toimus kümme aastat tagasi. Vahepeal on palju muutunud. On olnud nii tõuse kui mõõnasid: ühiskond ja avalik arvamus on muutunud, on toimunud teisi suuri LGBT+ üritusi. Kooseluseadus andis lootust, kuid lõpuks jäi soovitud tulemus saavutamata ning hetkel tekitab seadus vaid segadust.

Kõik see on kogukonda väsitanud. Mõned on olukorraga leppinud, mõned on pettunud. Samas leidub ka neid, keda praegune olukord hoopiski motiveerib. Seetõttu on just nüüd õige aeg teha häält ja näidata välismaailmale, et nii poliitikute kui ka kõigi teiste tegevusel ja veel enam tegevusetusel on otsene mõju päris inimeste eludele. Veelgi tähtsam on aga ehk näidata ka üksteisele, et me hoiame kokku ja mitte keegi pole üksi.

Kusjuures, mina käisin 2004 aastal ka esimesel Pridel Tallinnas. Marssisin toona uhkelt läbi vanalinna ja ei kartnud mingeid skinnheade. Täna muidugi kardan ma rohkem munadega vastu pead saada, sest siis ma ei hoomanud seda inimestevahelist vihkamist nii palju kui ma seda täna teen. Tunnen seda juba siin kommentaarides, kuidas lihtsalt lampi heiditakse.

Paar pildimeenutust ka esimesest Pridest. Kahjuks on minu paremal käel olev sinise kaabuga noormees tänaseks manala teel. Teisest ei tea midagi.

Mäletan, et selle usklikuga ma seal megalt vaidlesin. Temaga teeb pildil intekat Ekspressi toonane ajakirjanik Marko Mägi, ja ma mäletan, et sain ka Ekspressi, vist lausega… “Aga kelle lõi Jumal esimesena?” Ma täpselt ei mäleta, aga ma tean, et meie vaidlus oli teemal, et järelikult oli Jumal ka gei, kui endale esmalt mehe lõi :)

Aga kuna meie pere juba on selline vabameelne ja seksuaalvähemusi toetav, siis võiks minna küll.

Kas teie läheksite lapsega paraadile?

37 Comments

 1. Kahju, et eestis kõik nii vaenulikud on. Mujal maailmas need Prided ikka väga lahedad, pidu ja möll igalpool.

 2. Ma ei läheks homoüritusele ei ise, ega ei võtaks sinna tõepoolest ka oma lapsi kaasa.
  Arvan, et homondus on üks uhke moeröögatus ja osade jaoks tuleb ka see teema läbida. Neid päris kõrvalekalduvaid inimesi on ilmselt suhteliselt vähe.
  Ehk minu meelest ei peaks homovärke keset linna ajama.

  Lähen laulupeole, sest laps laulab.

 3. Nii väiksele lapsele on halb teisi signaale segadust tekitavaid anda, pole ime, et siis igasugu asju arvatakse teist. Pigem laulu-ja tantsupidu ikka või jalka mingit mängu minna vaatama, kui lapsele pallimäng meeldib.

 4. No kui see homoteema sind ja su heteromeest nii väga tõmbab, siis muidugi minge. Aga miks laps sellisele seksuaalse alatooniga tsirkusele kaasa tõmmata?

 5. Mida see üritus endast kujutab üldse? Mis seal toimub vms? Lihtsalt mingi lambakari marsib vilede ja tulede saatel läbi linna ja lällab ja teeb ennast nähtavaks? Mida selline üritus lapsele annab või pakub? Mis elamuse vms? Suht mõttetu mu meelest. Laulupeoga on enamasti aga see asi, et isegi kui sa kodus mõtled, et pfff, pole minu üritus jne, siis seal koha peal on see võimas elamus. Laulupeol leiab kindlasti ka mingit muud tegevust.. Või kui ei, siis kasvõi mäe peal pikniku pidada. Aga eks selliste suurürituste puhul loeb palju, mis ilm väljas on. Lausvihmaga vaevalt et nii tore on, eriti väikse lapsega.

 6. Ei läheks lapsega paraadile. Lisaks sellele, et seeon ohtlik (ongi võimalus kivi või munaga vastu pead saada) ei ole see lapse seisukohast kuidagi taunitav, et vabameelsed vanemad teda sellisele üritusele kaasa tarivad. Sina mine lapsega laulupeole, las Meelis läheb vikerkaarevärvilise pluusiga paraadile marssima :)

 7. Ma arvan, et mitte. Kui laps kasvab, siis ta ise otsustab. Ma pole nii vabameelne, pigem traditsioonilise pere ja ühiskonna toetaja.

 8. Eip, mina lapsega küll ei läheks sinna. Ma olen ise openminded, kuna mu õde on gay.. aga Kui sa ise kardad “munadega vastu pead saada”, siis mõtle, kui laps saab hoopis. Aga äkki siiski on skinnid ja muud aktivistid agresiivsed… Leia lapsesobilikum koht ikka nädalavahetuseks. Parem minge tõesti Laulupeole… seal ka ühtekuuluvustunne jne.

 9. Mina ei julgeks. Kui Sa ise ka kardad munaga pähe saada, siis kujuta ette, mis võib lapsega (kasvõi kogemata) juhtuda.

 10. Kuna pride on meelsuse väljendus, siis ma enne last kaasa ei võtaks, kui ta juba asjadest aru saaks. Laulupeol on nii väikese lapsega aga lihtsalt raske olla, sest tohutult rahvast ja palav, pikk päev jne. Põnne see kaare all toimuv väga ei huvita, neil ükskõik kus joosta.
  Mul tütred lähevad omal algatusel pridele, a nad suured, 20 ja 15.

 11. Ilm on kole igal pool, seega miks mitte hoopis Pärnusse Hansapäevadele. Paraad võib väikelapse jaoks tõesti veidi ohtlik olla.

 12. Ei läheks.
  Kui vastata postituse lõpus olevale küsimusele.
  Ja laulupeole ka ei veaks, ei end ega last, kui see üritus mind ei huvita. Ja veel hullem, ei pressiks last kaasa kellelegi, keda see sündmus tõesti kõnetab. See rikuks ju tema elamuse ka. Kujuta nüüd ette – 70 000 inimest väikesel platsil, sigin-sagin, koorid vahetuvad, meeletud wc järjekorrad – 2-aastasel lapsel pole seal küll mitte midagi teha. Ei oma vanematega ega ka tuttava-sugulase-naabriga!
  See teine üritus. Minu meelest sama teema: mida 2-aastasel seal teha on?! Millist meelsust ta seal väljendab?! Kui te tahate teda gay-teemal tolerantseks ja sallivaks kasvatada, siis olge tolerantsed ja sallivad kõigi vastu (loomulikult mingite eranditega, pedofiilia vms. vastu ei saaks ükski normaalne ja mõtlev inimene olla). Praegusel kujul pigem tundub, et tahaksite teda eelkõige geide teemal sallivaks ja toetavaks muuta. Teie valik muidugi! Aga elu heterona on ka elatav!

  1. Seda enam tekib küsimus, miks sellele üritusele ronida?! + lapsega?! Ma arvan, et see vastu rinda tagumine:”Mina/meie oleme nende ja teiste vastu sallivad”, ei anna mitte midagi. Palju rohkem mõjutab, kui seda päriselt ollagi. Mingid paraadid ja “kapist väljatulemised” loosungite ja fanfaaride saatel -no milleks?! Palju sümpaatsemad on need geid, kes on seda avalikult, aga seejuures ilma tsirkuseta. Neid pole Eestis vähe! Ka väga tuntud inimeste hulgas – intelligentselt ja ilma lippudetta. Ja pole veel kuulnud, et neid oleks rünnatud või millegiga visatud, sest nad on kes nad on. Inimesed ennekõike!

 13. See ongi põhjus, miks pole normaalne, et geyd lapsendavad, nad hakkavad suunama lapse mõttemaailma, vedades neid sellistele üritustele, lapse arengus on väga oluline kasvukeskkond ja kui homondust muudkui propageerida nii, siis kasvabki lapsest kõrvalekaldunud seksuaalsusega inimene, halvimal juhul segaduses inimene. Las laps kasvab normaalsuses, ise käige-tehke, mis tahate. Normaalsus on erinevalt defineeritav, aga siiski mingid normid nagu on, mida jälgida, et lapsi ei mõjutatakse ei usuliselt, seksuaalselt, poliitiliselt jne. Erinevaid vaateid võib tutvustada, aga paraad on juba midagi muud kui tutvustamine, see on lapse kaasamine, mis pole aktsepteeritav.

  1. Siis järelikult usklike lapsest tuleb 101% usklik, poliitikute lastest poliitik jne?

 14. Miks te ei tunnista et olete mõlemad bi-seksuaalsed. Ise taote vastu rinda et ei tohiks häbeneda jne aga samas enda seksuaalsust ju varjate

  1. Eks ikka Perekooli pirnid! :D

   Ma üldiselt ei kommenteeri kunagi aga tahtsin öelda, et te olete hästi karismaatiline paar ja see kütabki inimesi üles. Aga ilmselt te teate seda ise ka vääääga hästi, seetõttu oskategi õigetele nuppudele vajutada ja “teemat” alati üles kütta! Täiesti minu inimesed! :D

 15. Loomulikult minge:). Helsingis on ka täna Pride. Ja tore, et selliseid üritusi tehakse:). Ja lugesin siin kellegi kommentaari, et “homodus on moeröögatus” no ma ise ei arva nii :D. Ise küll ei läheks pridele, aga see tore kui selliseid üritusi tehakse…

 16. Ma elan Rootsis ja siin käisin paraadi vaatamas. Kaasas olid 3a ja 8a tütred. Aga seletasingi suuremale miks sellist üritust tehakse ja kõik inimesed ümber olid väga toredad, chillid ja rahumeelsed.
  Kahjuks Eestis ma ei julgeks oma lastega minna..

 17. Olgu need teie huvid, meelsus, seksuaalsus, salaihad millised iganes, aga laske lapsel ikka laps olla. Ta ei ole mingi vikerkaarevärviline aksessuaar, mida paraadil lehvitada.
  Las see mitmekihiline naudingute maailm jääda ikka teie ja muude täiskasvanute pärusmaaks, Hedon saagu aga võimalus ise maailma üle otsustada, kui ta kord suureks saab.
  Muide, sinu poolt nii kardetud skinheadid ei tassi lapsi oma üritustele kaasa, sest tõekspidamistest ja vaadedest hoolimata tehakse selge vahe, mis on lapsele sobiv keskkond, mis mitte. Enamjaolt, eks ajudeta inimesi leidub igal pool. Normaalintellektiga lapsevanemad viivad oma lapsi kohtadesse, mis on arendavad ja rõõmupakkuvad. Mis rõõmu te geiparaadil Hedonile pakkuda loodate? Las ta olla praegu see, kes ta päriselt on. Laps, nimelt, kel seksuaalse poole avastamisega on veel aega.
  Ja tõesti – ohutus ennekõike.

 18. Ma loodan, et hoolimata teie pingutustest ja ponnistustest kasvab Hedonist üks päev siiski normaalne inimene, kel ei teki isegi küsimust – kas minna laulupeole või geiparaadile.

  1. Ma loodan, et sinu lapsest kasvab inimene, kes saab aru, et võib ka teistmoodi mõelda ja tegutseda :)

  2. Ma, vastupidi, loodaks, et Hedonist just nimelt nii normaalne inimene kasvabki, kellel tekibki küsimus, kas pride või laulupidu – kui need millegipärast ühele ajale peaksid sattuma :) Mina võtaksin vist lapse pride’le kaasa küll, usutavasti on turvalisus ikka tagatud ja pole mune või midagi hullemat otseselt karta vaja :)
   (Muidugi, õudselt kahju on, et elame maailmas, kus isegi blogilugejate valdav enamus peab rõõmsal ja rahumeelsel ettevõtmisel osalemist “vikerkaarevärviliseks lapsega lehvitamiseks”. Kurb.)

 19. Kas see geiparaad oli sel nädalavahetusel või? Minu arust see ju alles tuleb, või ei? Kui laulupeoga samal, siis väga vaikselt läks küll, meedias pole midagi kuulda olnud sellest.
  Aga kui ikka tulemas alles, siis kuidas mineku osas mingi dilemma on? Miks ei oleks võinud mõlemal käia, kui toimumisajad isegi ei kattu? Arusaamatu postitus.

 20. Mõtlesin siis pikalt, et kuidas mina sinu küsimusele vastaks, aga üks küsimus viis teiseni ning….
  Homoseksuaalsus on praegu veel meie (e siis eestlaste seas) ühiskonnas tabu (seda kinnitavad kas sinu kommentaarid) ning mina oma last sellisele üritusele kaasa ei võtaks. See on äärmus. Ja äärmused pole minu meelest laste jaoks.
  Samas, sa ise oled ka veganluse suhtes sõna võtnud ning paljude meelest on ka see äärmus. Et las laps otsustab ise kui suureks saab. Miks peaks siis homoseksuaalsusega teisiti olema? Miks peavad lapsed olema vegan-dieedil kui vanemad seda pooldavad?
  Aga miks peavad lapsed homoseksuaalsust pooldama kui vanemad seda teevad?
  Ja kui minna aruteluga veel kaugemale, siis nii veganlus kui ka homoseksuaalsus on tegelt meie ühiskonnas alati eksisteerinud.
  Ühesõnaga, küsmusi võibki küsima jääda – ühest vastust mu meelest pole. On ainult inimeste enda arvamused ja nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi.
  Mulle tegelikult meeldib mis sa kunagu ühe enda postituse all ütlesid: oluline pole teistest inimestest aru saada, vaid mõista, et võib ka teistmoodi aru saada (või midagi taolist:D). Ma olen selle peaaegu et enda motoks võtnud :)

 21. Mul on niiii kurb lugeda neid kommentaare. St ju ainult seda,et eesti inimestel empaatjavõime praktiliselt puudub. Kui palju on viha. Õudne. Mulle Robsu väga meeldib, näitan kindlasti seda laivi ka oma pojale. Robin on tõesti tore ja,milline enesekindlus

Comments are closed.