#elulineblogi

Tahaks Taisse…

Pidevalt tuletab Facebook meelde neid “eelmisel aastal samal ajal” ja “kolm aastat tagasi täna”… Ja iga päev viimasel ajal viskab mul ette mingi Tai pildi…

2012. aasta sügisel me Eestimaa tolmu jalgelt pühkisime ja Taisse läksime.. Aasta hiljem olime me jälle Tais… Ja nüüd pole me kaks aastat puhanud. Ja kolmas aasta hakkas jooksma. Ja selline Tai isu on peal, et halb hakkab.

Ilmselt seepärast ma kokkan ka kogu aeg Tai kraami ja… Näiteks eile, tulid sõbrad külla, mõtlesin alguses suppi teha. Aga kuna siis liitus veel paar inimest.. Läksin kergema vastupanu teed ja kasutasin ära kapis olnud lillkapsa ja brokoli ja tegin hoopis… Ega ma nime ei oskagi anda… Kirjutan parem kiire retsepti, siis ehk saate aru, mis ma tegin.

Eelmarineeritud brokol-lillkapsas-seened-krevetid ja kahevärviline riis*

taitoit

Tükelda lillkapsas ja brokol, pane suurde kaussi. Teise kaussi pane seened, hakitud šlottsibul ja värske tšilli. Sega kokku kaste tšillist, küüslaugust, tšillihelvestest, jahvatatud/purustatud galangalist, kaffirlaimilehtedest, sidrunheinast, lisa kalakaste, laimimahl, tomyum pasta ja vahukoor. Vala see pooleks kahte kaussi. Sega mõlemad kausid läbi. Lisa mõlemasse kaussi krevette ja sega. (võib ka ühes kausis segada, aga mul ei mahtunud) Nüüd tõsta kõik kokku ja pane ahjupotti. Lisa natukene vett põhja ja viska pooleks tunniks ahju. Hauta juurde riis.

Maitsed segunevad ideaalselt, tekib mõnus tai-maitse ja juurikad jäävad mõnusalt krõmpsud. See viis keele alla, kuigi oli Mallu ja Triinu-Liisi jaoks liiga vürtsikas.

*vürtsitase üks tšillikaun restorani menüüs

Aga tulles nüüd tagasi reisi juurde… Täiega tahaks minna… Aga… Eelarve selle reisi jaoks peaks olema hiiglaslik (no vähemalt 3000€+), kas minna lapsega või ilma? Ühtpidi ma viisin ta üheks õhtuks lapsehoidja juurde ja juba halasin, et kui kurb… Teistpidi on ta ju liiga väike, et hoomata ja piiraks meie liikumisvõimalusi (ma ei hüppa titega rolleri selga) + puhkus on puhkus ikka ilma lapseta ja kahekesti. Ei? Njah, ma kõlan ilmselt nagu rongaema, aga ma tean, et Eestis ma ei puhka ja lapsega koos me ju oleme trippinud, ja see pole ikka see… Sa ei saa suva hetkel rolleri selga hüpata ja ujuma minna, või neli tundi rannas passida (kuigi seda ma ei soovita väga kellelegi), või.. No üleüldse, minu meelest aastase lapse jaoks on Tai natuke liiga vale koht, kui sa seal just püsivalt ei ela. Kaheks nädalaks tasuks ikka kahekesti minna.

531090_559096614107530_2099705303_n

Eelarve – kindlasti lööb mõnel inimesel see 3000 eurot silme eest virvendama, aga tegelikkuses umbes selline raha sinna reisile kulub.

 • lennupiletid (lootus on saada piletid kuni 600€ per nägu, lihtsalt ei tahaks rohkem maksta, sest ma tean, et on võimalik sellise hinnaga saada – peab pidevalt silmad lahti hoidma pakkumistel; samas 25h lennata ka ei taha… Tavaliselt tšekin lende otse Soomest – näiteks üks hea leht, mis on Soomes aastaid tegutsenud, nüüd ka Eestis kanda kinnitanud, on top10reisipakkumised.com  – seal saan praegu kõige odavamaks lennuhinnaks veebruaris 598€ ja kiireima lennu hinnaks 774€ (link!) Seega, lootust on!)
 • hotell – kaks nädalat kuskil enamvähem hotellis on 300-400 eurot hooajal, ei aja taga mingit megaluksust, sest ilmselgelt me peamiselt käime seal ainult magamas (tahaks täiega seda sama hotelli kus me kunagi elasime pikemalt, see oli okei asukohaga ja normaalse hinnaga, aga seda siis, kui polnud hooaeg  – praegu pakub veebruariks hinda 739€) top10reisipakkumised.com näitab näiteks praegu odavaima hotelli hinnaks 112€ (link!), aga see on asukoha poolest meile mittesobiv, samas esimene nö sobivaim koht maksab 217€, nii et taaskord, lootust on, et leida sobiv koht ja lend, mis sinu hinnaklassi mahuks.

Olen arvestanud, et kui 1500€ eest saab kahele lennu ja hotelli, on viis pluss!

 • kohapealne elu – ma mäletan, kui me esimest korda läksime ja käisime õhtul rannas söömas, võttes eelroaks hunniku sinimerekarpe ja pearoad ja kokteilid.. Ja maksime selle eest 25 euri, siis mõtlesime, et oleme ikka jumala hästi saanud… Kuni kolm-neli õhtut hiljem avastasime, et saab edukalt söönuks ka 10 euroga. Ja täna ma tean, et õhtusöögi saab kätte ka paari euroga. Seega, kohalik elu ja söömine ei ole tegelikult kallis. Näiteks tai-buffe, kus saad ise kokata endale meelepäraseid asju, maksab 3,6€. Või siis näiteks on seal üks austraallaste koht, kus on nädalavahetuseti grillõhtud – söö palju mahub (ok, mul tavaliselt ei mahu peale 2 ribi midagi, aga ikkagi käime..), seal on siis steike, ribisid, kana, loomaliha, sealiha, tai toite, erinevaid salateid jne ja välja tuleb selle eest käia 6,46€.
  1234715_720191787998011_1262002221_n
 • roller – 3-4€ päev, oleneb kui hea kaupleja oled eksole. Meie oleme tavaliselt saanud 120-150 bahti ööpäev, ehk siis alla nelja euro ööpäev.
  318908_559095437440981_1497228597_n
 • tripid mujale – no tahaks ikka PhiPhil käia ja võiks Krabile ka minna. Aga no see selleks, need reisid on seal kohapeal täpselt sellise hinnaga, milleni sa kaubelda viitsid. Ja mina juba viitsin. Ma võin ausalt tundide viisi kaubelda, kui ma mingit asja tahan. Ja lõpuks ma saan selle mis ma tahan, sest ma olen nad nii ära tüüdanud, et nad tahavad minust lahti saada. Noh, nagu meie neist tavaliselt :)
  579156_559097154107476_350124521_n
 • shoppamine – eks ma sel korral ostaksin kõige rohkem asju ilmselt Hedontsikule, sest olles kordi ja kordi ühes kohas käinud, ei teki sul enam vajadust seda pahna kokku osta. Üks mis kindel – maitseaineid ostan ma kindlalt kilodega ja paki saadan enne ära tulekut Eesti poole teele – tegin seda ka eelmisel korral.

Ehk siis, kui arvestada 1500€ elamisele, ei pea sa end millegagi eriti tagasi hoidma ja ei pea mõtlema, kas sul on raha, et seda osta või ei, sa võid osta.

 • lapsehoidja – kuna vanaemaid-vanaisaid-onusid-tädisid meil selliseid pole, kelle hoolde laps viia, siis tuleb leida lapsehoidja, kellele tuleb maksta. Ma olen ise mõelnud seda, et kui näiteks sõbranna x saab palka 700€ kuus ja ta võtab kaks nädalat palgata puhkust, siis ma maksan talle lihtsalt selle vahe kinni. Suvalisele inimesele ka vist kaheks nädalaks last ei vii… Kuigi tegelikult oleks mul üldsegi mõnel päeval nädalas lapsehoidjat vaja. Vaatasin seal pere24.ee saidil ringi, see tundub päris okei koht olevat, seal on nö iseloomustused ja jutud juures kohe lapsehoidja kohta. On keegi seda kasutanud? Soovitab? Või teab kedagi, kes tahaks Hedontsikut mõnikord hoida?

Nii me siis elame, Tai nimel :) Plaan on ikka minna. Aga kuna ma ei taha teha plaane väga pikalt ette, siis ilmselt hakkame sellega täpsemalt tegelema uuel aastal.
1234572_728270110523512_1053048599_n

Ja nüüd küsimused suurele ringile – kas minna reisile lapsega või ilma? Kes on käinud aastasega (paari kuusega oleks ka lebom, ta magab praktiliselt kogu aeg) kaugemal reisil kui Türgi või Sharm? Kas teie võtaksite lapse kaasa? Kas lapsega koos puhkab? Kas ma olen rongaema kui lapse kaheks nädalaks hoidjale jätan? Kas olete kasutanud pere24 teenuseid, kuidas oli? Kas teate lapsehoidjat, kes võiks Hedonit vaadata? jne.. jagage oma muljeid :)

76 thoughts on “Tahaks Taisse…

 1. Julge mõte sul võtta reisi ajaks (min. 2 nädalaks lapsehoidja pere24.ee kaudu), esiteks peab sul selleks olema palju-palju raha, kuna hea lapsehoidja (tunnistuste ja soovitusega) maksab väga palju. Teiseks võtta võhivõõras hoidjatädi oma lapsega niivõrd pikaks ajaks – ma ei tea, kas mina isiklikult tuleks sellega emotsionaalselt toime (ükskõik kui palju tal neid soovitusi siis ka oleks, aga 2 nädalat tunduks mulle ikkagi liiga pikk aeg). Kolmandaks – ei saa sa ju võtta sobiva hoidja päev enne reisi, vaid pead kõigepealt hakkama last ka võhivõõraga harjutama ja vaatama, kas tal üldse on klappi lapsega (see on veel omaette kulutus/raha ja aeg, sest seda ei saa sa teha ka vaid üks kord enne reisi vaid ikka mitmeid kordi, et laps harjuks). Neljandaks – kas lapsehoidja üldse on nõus nii pikalt “tööd” tegema järjest, sest talle on see ikkagi töö, mitte niisama lebotamine, eks hea raha eest ollakse kindlasti nõus.

  Miks ma seda kirjutan? Sest ise kolme lapse emana ma siiski sellist pikka reisi ette ei võtaks, kui ei oleks kedagi lähedast last hoidma võtmas, või siis ootaks pisut lapse vanusega ja võtaks ta nt. 3 aastasena juba kaasa ja siis saab ka mõnusalt kõik koos puhata. Selleks ajaks saab ka reisiks piisavalt raha kogutud ja puhkust nautida täiel rinnal.

  Mina olen kasutanud hoidjateenust pere24 kaudu ja meil oli mitmete tunnistuste ja soovitustega hoidjatädi, kes käis paar korda kuus hoidmas, et saaksime mehega vahest ka väljas käia. Odav see lõbu polnud. Umbes 4-5h õhtul/öösel maksis kokku 60-70€ + maksime kinni ka tema taksoarve koju. Tädi iseenesest oli tore ja vahva. Aga ilmselgelt hea hoidja maksab, aga mul ei olnud muidugi kahju seda raha välja käia, sest mehega ka vaja aega kahekesi olemiseks.

  1. Ei-ei, ma ei võta kaheks nädalaks kuskilt portaalist hoidjat. Ole nüüd. Ikka sõprade ringist, usaldusväärse inimese, kellel endal laps(ed) ja kes kindla peale hakkama saab. Võõrale ei viiks nii pikaks ajaks.

  2. Juba lasen pärnust oma viimasele reisivoodi saata. Ja tõstan magamis tuba ümber, et Hedon kõige lähemal oleks ;)

 2. Mina isiklikult võtaksin lapse nii pikale reisile siiski kaasa. Ja ei ole ma kanaema kunagi olnud aga no see aeg on isegi minu jaoks liiga pikk, et võõrale hoida jätta. Ma ei tunneks ennast reisil kuidagi hästi kui peaksin mõtlema kas hoidja saab ikka hakkama ja kas laps ei streigi hiljem kui koju tuleme jne. Selles vanuses tuleb ikkagi lapsest veidi enam lähtuda ja kui lapsele see reis ei sobi, et kaasa võtta siis valiksin kas 1) veidi lähem riik, kuhu sobiks lapsega minna 2) veidi lähem riik, kuhu saab max nädalaks kahekesi minna 3) võtaksin lapse siiski Taisse kaasa kui muud riigid üldse huvi ei pakku :) ja omast kogemusest ütlen (kirjutan tegelikult :D ), et nii kaua kuni lapsel jalgu all ei ole on ta vägagi hea reisikaaslane :D

  1. No ma kardan, et tal on selleks ajaks jalad all.. Ja no nagu ma ütlesin, täna ma veel pileted ostma ei hakka. Eks näis, mis elu toob…

 3. Tere, Kas koos sõprade perega ei saa minna, nagu käisite spaas, et siis saaks ka kahekesti olemise aega mõlemad perekonnad, olles vahetustega lapsevalvurid? Mina olen “kanaema” ja ei läheks ilma oma lasteta nii kaugele nii kauaks, samas 2 ja 3 aastasega koos minnes puhkust poleks ja marsruut, prioriteedid ja kõik muu oleks hoopis teine kui kahekesi minnes. Raske küsimus. Ja kas usaldad sõbrannat oma lapsega nii pikaks ajaks, kas tal on kogemusi. Soovitaks siis seda, et sõbranna hoiaks Hedonit kaks nädalat teie juures, oleks lapsele kergem, kui vähemalt kodune keskkond on tuttav ja voodi on oma, ma kaldun arvama, et kui inimene võõras ja keskkond kaa teine, siis lapsekesel psühholoogiliselt raskem ja turvatunne saab kannatada. Võid ju teha proovi, et annad nv lapse ära ja vaata, kuidas Hedon reageerib. Üks asi on üks öö eemal olla, hoopis teine päevade kaupa. Minu jaoks oleks psühholoogiliselt väga raske puhata, kui tean, et laps on eemal ja ei saa teda kontrollida jne, sest oma laps on oma ja võõras on võõras, seega sõbrannat võid ju usaldada ja kõik, aga ma ei tea ma ikkagi 100 % ei julgeks. Nii et kokkuvõttes poleks minu jaoks puhkust ei lastega koos sõites ega ka üksi sõites. Lapsehoidjat ei tea ja nimetatud portaali pole külastanud. Üks võimalus on ka lastehoidude juures pakutavad koduteenused (meil Viljandis on) . Usaldaksin neid rohkem kui portaali. Tervitan.

  1. Algul mõtlesime peredega minna.. Aga ilmselt ei vea ikkagi nii välja.. Aga nagu ma ütlesin, eks näis, mis sellest üldse saab. Point on selles, et lastega koos ei puhka meist lõpuks keegi. Ikka see sama argipäev – iga päev lapsega. Ma võin ta praegu ka üheks õhtuks kuskile viia ja välja minna, see ei ole teema. Aga kaks nädalat reisida lapsega, see tähendaks, et rolleri asemel peaks olema auto, suvalise toa asemel peaks olema midagi korralikumat jne jne… Kerge 1000 eelarvele otsa :)

  2. Lapsega on puhkus ka puhkus! Teistmoodi aga siiski – päike, meri, koristama-süüa tegema ei pea jne jne. Rahast rääkides – kumb siis sinu jaoks olulisem on – raha või lapse heaolu? Nii väiksele lapsele ei ole kindlasti kaks nädalat teist eemal olla mitte kuidagi hea ja usu mind, kindlasti hakkad teda ise ka igatsema.

  3. Lennupilet, reisikindlustus (on beebidele väga kallis), kallim ja parem hotell, rolleri asemel auto/takso/tuktuk..

  4. Lapsele lennupiletit pole vaja,ta sul süles ja selle eest maksad minimaalse summa..meil vist oli 50eur.
   Kindlustuse (tervele perele) saime swedi krediitkaardiga, seda ei pidanud eraldi ostma.
   Aga jah, auto vms ja hotelli peale kulub rohkem.

  5. Lennupilet on 10%, reisikindlustus beebile poole kallim kui täiskasvanule, ehk (vaatasin kiirelt suva kindlustust) 99€.

 4. Aga katseta enne minekut siiski ka varianti, et ta on sõbranna/hoidjaga koos terve nv kohas, kuhu ta siis jääb, et vahepeal te näole ei anna ja kuidas siis reageering on, kas hakkab teid otsima ja kuidas sõbranna suudab olukorra lapse jaoks positiivselt lahendada. Muidu on äkki nii, et arvad, et su laps nii rahulik ja tore ja hakkaja, et ei temal miskit pole, alahindad lapse ja emavahelisi sidemeid, mis võib lõppeda nii, et teie lennukis ja laps röögib röögib röögib , kas puhkus oleks seda väärt, ega igavesti ei röögi muidugi, kohaneb ära, aga milline võib see kahju olla teie suhtele edaspidi ja lapsele endale. Kui piisavalt eeltööd temaga teha ja arvestada kõige mustemaid stsenaariumeid, hoolimata sellest, et tundub, et Hedon rahulik ja tubli, siis saaks sellised riskid minimeerida. Kerge see otsus kindlasti pole. Kui küsid rongaemaks olemise kohta, siis minule nii väikese lapse jätmine kaheks nädalaks sümpaatne pole, tiitlid ei jagaks kellegile, aga soovitaks puhata veel mõned aastad nädalavahetustel Eestis, et vajadusel reageerida mistahes Hedonit puudutavale olukorrale. Puhkust on vaja, aga kas nii kaugel ja nii kauaks, see on küsitav minu jaoks.

  1. Ma olen nüüd 2 suve oma õe last hoidnud (2,5 a esimene kord ja teine kord aasta vanem)… Oehh. See oli niii raske. 10 päeva. Lapse tujud olid seinast-seina… Väga väsitav. Ja teine suvi sattus haigus kaa veel peale. Ma hoidsin hea meelega ja hoian veel, aga see on raske nii lapsele, kui ka hoidjale- olgu hoidjaks tädi/vanaema/vm tuttav…

   Isegi mu 9 aastane poeg muutus virilaks suvel laagris olles.. Nädal aega. Koduigatsus tekkis 3-ndal päeval.

   Niisiis, ei soovita. Vägemalt mitte enne 3-dat eluaastat. Eriti hull on, kui haigus ka kallale tuleb sel ajal lapsele.

 5. Me käisime Uus-Meremaal kuu aega kui mu enda laps oli 3a ja sugulastel viiekuune. Enda lapsega oli palju raskem, sest parajad jonnihood ikka käisid aegajalt. Aga koju jätnud küll poleks.
  Nüüd jaanuaris lähme perega Taisse, vanem laps on 6 ja noorem siis poolteist. Eks näis mis saama hakkab, aga tuleb lihtsalt rahulikumalt võtta

 6. Mul on väga usaldsuväärsed hoidjad olemas – vanaema ja vanaisa näol ja me elame nendega praktiliselt koos, aga kaheks nädalaks ei jätaks ma oma last isegi nendega. See on nii pikk aeg. . Liiga pikk.
  Ma võtaks lapse kaasa ja sellise kahe-inimese reisi võtaks ette ilmselt siis kui laps juba väga väga palju vanem on ja koolis käib.
  Ütled, et lööks eelarvesse ligi 1000 euri juurde – ma arvan, et siin kodus kõikide söökide ostmine lapsele kaheks nädalaks + hoidmistasu teeks enam-vähem sama välja.
  Kui rahaliselt võimalik, võtaks mingi hoidjatädi kaasa, kes siis seal mõnel päeval ise lapsega jalutab ja mässab. Aga kaks nädalat on liiiiga pikk aeg.
  Saad koos lapsega ka reisi nautida, usu mind ;) kui meie koos lapsega reisil käisime, olin hoopis rohkem puhanud koju jõudes, kui kahekesi käisime :)

  Ja kaks nädalat psüühiliselt – jah, on normaalne kui nädalavahetusi endal vabaks teed, naudid seltskonda ja istumisi ja laps saab vaheldust koos sõbra/vanaema jne koos olles. Aga kaks nädalat emast JA isast eemal..

 7. Ma uurisin ühe su eelmise Tai postituse all sama asja, et mida sa arvad nii väikese kaasa võtmisest jne, sain seal häid vastuseid oma küsimustele. Me küll pole veel pileteid ostnud, aga hoiame endiselt pakkumistel silma peal ja piisavalt hea pakkumise puhul läheme ikka kolmekesi reisile.

  Me küll väikse lapsega nii kaugel pole käinud, aga suvel olime kaks nädalat Itaalias, sõitsime palju ringi, ööbisime kokku kuues erinevas linnas. Laps oli siis aastane, käis juba ise, toidu osas veel pirtsutas, aga ta oli super reisikaaslane! Ma ei ütleks küll, et see polnud mingi puhkus. Sealne elu ja olu mõjusid ka talle ja ta nautis seda samamoodi, kui meiegi. Ma olen ise muidugi nii kanaema, et ei taha oma pisikest kellelegi pikemalt, kui pooleks päevakski jätta, seega meil polnud muud valikut ka. Nii et mina olen küll seda meelt, et lapsega koos saab puhata. :)

 8. Me lähme kevadel perega 2 nädalaks lõuna-euroopasse (ajaliselt siis muidugi lühem lend). Kui plaaniks pikemat või kaugemat reisi, siis teeks ikka plaani sellise, et laps kaasas. Ma tahaks, et me perel oleks ühised mälestused (mis siis, et alguses laps ei mäleta – meie ju mäletame) + laps on meie uue elu loomulik osa, meie enda valitud tee, mida mööda koos käia ja nii ma ka edaspidi meie pere tegemisi planeerin – ikka lapsega. Mõni kord teatrisse või kinno mineku ajaks lapsele hoidja võtmine on aga täiesti ok ja normaalne mu meelest.

 9. Mul sõbrannal oli Tais olles lastel seal hoidja – minu teada sellisest kohast: https://www.facebook.com/ABC-International-Nursery-and-Pre-School-Phuket-210740582283081/?__xt__=31.%5B100004501234508%2C%22report_unit%22%2C{%22unit_type%22%3A%22ContextItemsUnit%22}]&pnref=lhc või siis see hoidja töötab seal. Kustkaudu ta hoidja leidis, seda ma ei tea, võimalik, et hotellist soovitati vms. Aga väga rahul oli. Ta elan üle kuu aja seal 2 väikse lapsega.
  Minna võiks ikka koos Hedoniga, aga võtta hoidja just seal.

 10. Ma tahaks ka palju asju, aga laps on praegu esikohal. Kui elu pikas plaanis vaadata, on lapsed nii väikesed tegelikult väga lühikest aega ja sel ajal vajavad nad kõige rohkem oma vanemaid, mitte igasuguseid hoidjatädisid. Ehk et mu meelest ainuõige variant oleks reisida koos lapsega (kui reisimisvalu ikka nii suur on) või käia kuskil lähemal ja olla ära lühemat aega. Või üldse igasugused reisid kaugemasse tulevikku lükata. Ma tegelikutl ei saa aru, miks just Taisse tagasi.. On ju veel teisi maid, kus avastamsit küllaga ja puhatudki saab.

  1. Sest Tai on nagu suvila, kõik käe-jala juures ja teada.. Miks paljud käivad sadaviiskümmend korda Sharmis, või Türgis? Ka ei saa aru! Aga mul on selle kohaga, Taiga siis, oma side..

  2. Ma mõtlen, et kui te Tais end nii koduselt tunnete, siis teil võiks lapsega seal just eriti hea ja lihtne olla :)

  3. ma tunnengi end seal koduselt rolleriga ringi rännates :) aga lapsega ma küll rolleriga sõitma ei lähe.. oh jumal, siin vastates.. tuleks uus blogipost :)

  4. Aga vb on endal ka siis hoopis huvitav Taid nö teise pilguga, koos lapsega (taas)avastada (et see juba maast-madalast teie pere the place :) )?

 11. Heya ! Ise sõidan koos mehe ka 3 kuuse pojaga 26.11 pooleks aastaks Phuketisse. Anna kindlalt märku,kui teil ikka plaan tulla on ! Ootame teid külla ! :)

  1. Heya ! Ise sõidan koos mehe ja 3 kuuse pojaga 26.11 pooleks aastaks Phuketisse. Anna kindlalt märku,kui teil ikka plaan tulla on ! Ootame teid külla ! :)

  2. Kui ma elama läheks, võtaks ka lapse kaasa, aga paariks nädalaks.. Jätaks koju :)

 12. Reisimas pole kyll käinud kusagil lapseta, aga kui tytar oli 1a9k vana siis pidin haiglas olema ja yle nädala me ei näinud temaga. Kodus oli oma issiga ja nuttis pidevalt ukse juures emme emme. Kui haiglasse lõpuks vaatama tuli, siis ta ei tulnud minu juurde ega teinud minust välja nagu ma oleks võõras. See oli nii hirmus, ei arvanud et nii lyhike aeg mõjub nii. Ta oli kodus ju oma isaga. Reisile ma ise kindlasti nii ei julgeks minna, ei teagi mis vanusest võiks.

 13. Meie tahame ka oma perega Taisse minna , arvatavasti sügisel . Laps oleks siis 1.5 a vana ,mina tahaks lapse kaasa võtta aga teisalt , mees ütles , et mis puhkus see koos lapsega oleks . Muidugi ämm saaks hoida , aga ma ei suudaks nii kaua ilma oma põnnita olla.

 14. Sõbranna käis mõned aastad tagasi Tais ja jättis tookord lapse koju. Laps oli siis veidi üle aasta vana. Lapse hoidmine oli jagatud pereliikmete vahel – vanaema, tädi, sõbranna. Reis oli tore ja lapsega polnud ka probleeme. Aga tagantjärgi on öelnud, et enam iial nii pikalt ilma lapseta ei läheks. Endal oli emotsionaalselt väga raske.

  1. Ma usun ka, et on raske.. Aga lapsega reisil oleks veel hullem ma arvan.. Ma ei tea ka..

  2. Päriselt arvad, et reis koos lapsega on hullem kui temast eemal olla pikka aega?! Sa pead siis ikka väga halvasti oma lapsest siis arvama… Õudne lugedagi….

  3. Ma usun ka, et on raske? Lapsega oleks veel hullem? Kellel oleks hullem`? Kas ainult see on oluline, mis sulle või teile kui vanematele on raskem/hullem?? Mu meelest peaks nii väikse lapse puhul kõik otsused ja valikud langetama selle põhjal, mis lapsele ei oleks hullud ja rasked. Täiskasvanud inimene tuleb ikka oma raskustega toime. Beebi aga mitte. Või noh… mis tal muud üle jääb, kui teda juba fakti ette on pandud. Kuid kuidas ta sellega toime tuleb? Mis hinnaga? On see siis seda reisimist nii väärt? Miks peab laps oma vanuses selliste stressidega tegelema? Ei pea. Kaks nädalat nii, et üldse ema ja isa ei näe, on liiga pikk aeg. Kui on võimalusi, et üleüldse reisile minna, siis küll kannatate ära, et natuke rohkem raha koguda ja siis kolmekesi minna.

 15. Ma lugesin seda postitust ja kôlama jäi: mina, mina, mina. Jah see on väga ok, et inimesed vajavad aega iseendale, oma suhtele, käiakse teatris, restoranis jms. Aga see aeg, kus lapsed on nii väiksed ja vajavad turvatunde jaoks oma vanemaid on ju nii lühike aeg elust, Sa jôuad seal
  Tais veel 100 korda käia. Praegu on aeg ikkagi lähtuda lapse vajadustest ja kui Taisse minek temaga tundub liiga keeruline, siis siin lähemal on ilusaid/sooje maid, mida avastada küllaga, see et Tais ennast koduselt tunned on järjekordne vabandus enda jaoks, miks just sinna peab minema.

  1. Hetkel Sa ei môtle ka enda peale, Sa môtled ainult enda peale, sest kui Sa môtleks ka oma lapse peale, saaksid aru, et 1-aastast 2 nâdalaks maha jätta on liig. Suuremale lapsele teed jah selgeks, et ema-isa tulevad nt 10 öö pârast tagasi, aga nii väike ei saa aru, kas te üldse tagasi tulete vôi millal tulete. Kui Sa natuke konsulteeriksid mône psühholoogiat ôppinud inimesega, siis kuuleksid sama juttu.

 16. Tean ühte inimest, kes jättis oma aasta+ lapse 2 nädalaks vanavanemate juurde, ja kui isa lapsele järgi läks, siis laps ei tundud isa ära, see oli talle väga valus laks, aga mingi aja möödudes ikkagi lõpuks võttis laps omaks.

  Aga ma ei suudaks 2 nädalat eemal olla. Aga selles suhtes on sul õigus, lapsega koos olles kuskil soojamaa reisil pole mitte mingi puhkus. ..

 17. Mine ilma lapseta! Käisin lõuna-itaalias 12 päeva lapseta, kui ta oli 10 kuuneja 2ndl olin USAs, kui ta oli 1a5k. Igatsus oli meeeeletu, aga seda puhkuse natukest on vaja :) skype call every day- ei unusta teid ta ära midagi :P

  1. Mida see skype jm ilmaimed nii väiksele lapsele annavad? Pigem viib just hüsteeriasse, et pilt ja hääl on, aga reaalselt emmet-issit pole. Vaene laps, keda ootab nüüd ees harjutamine, ilmaasjata mujal ööbimine jms, kõik selle nimel, et vanemad saaks siit ilma temata jeed tõmmata. Tuled äkki mõistusele (kui sul see on)? Mida Meelis üldse asjast arvab? Või on teil mõlemil mõistus juba tais (et mitte öelda pekkis)?

  1. Rahvusvahelised (ing k) load kehtivad ikka :) ja tegelikkus on see, et niisama sind keegi ei peata, ja kui peatab, siis trahv on 12€ ja see kehtib 24h ehk siis kahte trahvi päeva jooksul ei saa teha.. Meil pole siiani probleeme olnud

 18. Alustan kohe sellega, et lapsi mul ei ole, seega ma ei tea, mis maavalised tunded need lapse vastu on. Teisalt, onnelik ema on hea ema. Inimesed ongi erinevad, osad ei jataks iialgi last 2ks nadalaks koju, teised on jalle easymad, ja ei nae selles probleemi. Voib-olla tuleb see enda nahal ara proovida, kuidas on reisil ilma lapseta ja ehk parast ei tahagi last koju jatta…Enne ei tea kui ei proovi!
  See, et postitus on mina, mina, mina, ongi jumala oige. Koigepealt peab ikka iseendast alustama. Mis kasu sellest vasinud ja masendunud emast ikka on? Laps tuleb esimesena peaaegu et alati, aga vahl on vaja ka iseendale ja enda suhtele veidi aega. Osadele piisab teatris kaigust, osadele mitte. Ilmselgelt Mari-Leenule mitte (ilmselt mulle ka mitte:D)
  Voib-olla ei saa ma emadest aru, sest mul endal pole lapsi, samas voib-olla on see see, et valismaal elades naed asju ka teise nurga alt. Mitte kuskil ei ole sellist ”kanaematamist” nainud kui Eestis, looge mind voi risti.
  Mari-Leenu imetlen, et julgeb selliseid postitusi uldse teha, sest emmed kisuvad endal juukseid valja, kui vastutustundetu jne Mari-Leen on :D
  Mina arvan, et see 2 nadalat ei ole uldse nii pikk aeg, see laheb nii kiirelt. Loodan, et leiad enda kutile hoidjad, kas siis Eestis voi kasutate Tai lapsehoidja varianti, aga et te saaks taas Taid avastama minna, toesti on see maagiline koht :)

 19. Mina nii pikaks ajaks ilma lapseta ei läheks. Mu laps hetkel neljane ja olen temaga käinud kolm aastat järjest reisimas. Kõige pikemalt 10 päeva. Ei kujuta ette, et oleks ta selleks ajaks Eestisse jätnud. Teie puhul tundub see jätmine eriti hull just seepärast, et laps on teil alles ühe öö terve oma elu jooksul teist eemal olnud ja nüüd järsku peab ta kaks nädalat 24/7 ilma emme-issita olema. See oleks talle karm :( Minge parem ilma lapseta pikale nädalavahetusele kuskile vms, aga kahenädalast reisi a) ärge tehke üldse b) võtke laps kaasa.

  1. Harjuta parem kohe ta nii iseseisvaks, et vb on ta nõus lausa välja kolima ajaks, mil te tagasi tulete. Ikka selleks, ette saaksite mõnusalt edasi puhata.

 20. Mina läheksin kindlasti ilma lapseta sellisele reisile. See pole mingi näitaja et oled egoist või lapsest ei hooli. Esiteks ta on ju nii väike, et mäelestusi ei jää nigunii. Osad puhkajad ongi sellised kes enamus reisist tahavad hotelli basseini ääres vedeleda jne, siis on okei kui laps kaasas. kui ikkagi tahta seigelda ja avastada, siis pole mõttet sellises vanuses last kaasa võtta. Mind paneb imestama,et inimesed ütlevad et on võimalik lähemale jne puhkama minna. Hmm sellepärast ei tasuks küll Tai reisi ära jätta. Muidugi sa igatseksid oma pojakest aga ega see maailmalõpp pole ja 2 nädalat möödub linnulennul. :)

  1. Ilmselgelt sul omal pole lapsi, kui sellist juttu ajad. Minule tundusid väiksena (lasteai ja algkooliealisena) näiteks suved ja talved kui eraldi aastatena! Lasteaiapäevad või kui üksi kodus istusin ema ootasin, olid igavikulised! See, et suurtel inimestel aeg linnulennul möödub, ei tähenda, et lastel see nii on. Eriti beebidel!

 21. Mina küll läheks kahekesi. Eriti veel kuna te pole veel ju kahekesi kuskil puhkamas käinudki. Kaks nädalat aastase lapse elust ei ole nüüd küll minu arvates nii pikk aeg, et puhkamata jätta. Lapse jaoks on oluline ikka see, et tema ümber on rõõmsad ja hoolivad inimesed ja puhanud ema on lapsele kindlasti parem ema, kui puhkamata ja väsinud ema. Vahepeal lihtsalt peab puhkama. Ärge nüüd maha lööge, aga see on kaks nädalat, mitte kaks kuud. Lapsele ei ole see nii suur asi, aga emale küll, just positiivses mõttes. Räägin oma kogemustest.

  Pere24 teenuseid kasutasin koduõpetaja leidmisel ja olen 120% rahul. Kommentaarid olid täpselt õiged ja kasutaksin ka teine kord selle lehe teenuseid.

 22. Meil lapsega koos kaugetel reisidel käimise kogemus olemas.
  Eelmine aasta käisime 1a4k vanuse tütrega perereisil Balil ja Singapuris ja see aasta, kui tütar on 3a saanud, käisime USAs Miamis ja New York’is.
  Kergemaks tegi see, et kaasas oli kamp “hoidjaid” ehk esimesel korral mehe vanemad, tädi ja vend ning sel korral sama seltskond miinus tädi. Seega saime ikkagi mehega kahekesi ka olla. Ütleks, et 1a4k vanusega oli lihtsam käia, sest polnud veel jonnituure ega enda suuri arvamusi :D Laps oli leplikum ja tagasilennul saime pikal lennul nö “beebikoha” mis tähendab, et laps sai eraldi hälli, kus magada.
  Nüüdsest USA reisist jääb talle aga ka juba päris oma mälestus. Kuigi ta vaatab meeleldi ka Bali-Singapuri pilte ja räägib neist rõõmsalt. Mõlemad reisid kestsid 2 nädalat (minu arvates pole ka mõtet nii kaugele sõita väga lühemaks ajaks, sihtkohta jõudmine on juba pikk protsess ju). Mina nii pika reisi puhul aastast last maha ei jätaks.
  Nüüd suvel jätsime lapse pikemaks ajaks vanaema-vanaisa juurde (ka 2 nädalat), käisime mehega kahekesi reisil Prantsusmaal. Oli väga mõnus ja tõesti, lapseta on lihtsam ja mõnusam. Aga aastasena poleks jätnud küll last nii pikaks ajaks kellegi hoolde. Kui poleks olnud hoidjate kampa, siis oleks valinud sihtkoha kuhu lapsega oleks hea minna või oleks reisi edasi lükanud, kuniks laps oleks piisavalt suur, et teda nii pikaks ajaks kellegi hoolde jätta (kes on muidugi lapsele oma ja tuttav inimene).

 23. Kas taimetoiduväljakutse sai juba läbi? Sain aru, et sa päris vegan olla ei püüa (et piim ja munad on ok), aga krevetid nüüd küll kuidagi taimetoitluse alla ei käi. Ei nori, niisama uurin :)

  1. Kuu aega kestab. Tegemist siis lihavaba kuuga. Kala pole liha. Krevett on pigem kala kui liha!

 24. Meie läheme jaanuaris kaheks nädalaks. Küll mitte aastase lapsega, vaid selleks ajaks on ta meil peaaegu 10-kuune. Hetkel Sinu jutu peale hakkasin natuke kahtlema, kas ikka oli õige otsus see reis just nüüd väikese lapsega koos ette võtta või võinuks oodata nt järgmise talveni, kui ta peaaegu kahene, ja ta siis koju jätta. Samas – mis seal ikka kaotada on. Arvan, et see kogemus pigem rikastab. Ega ma ei usu, et see lapsega reisimine mingi puhkus suure P-ga olema saab, aga samas ei oska/suuda ma emana ka kuidagi mõelda, et laps mu puhkust rikuks vms. Lihtsalt on natuke teistmoodi kui kahekesi. Meil on õnneks minu ema ehk lapse vanaema kaasa tulemas, nii et on lootust ka väheke privaatsemat aega saada. Samas teeb see kolmekesi minek meie reisi oluliselt kallimaks kui see olnuks kahekesi. Ei taha ju kolmeses toas ka olla, seega tuleb võtta kas kaks hotellituba vs mingi suurem villa, kus mitu magamistuba. Kokku läheb see 2-nädalane krempel meil maksma pea 5000 € ja seda ilma kohapealsete kulutusteta. Nii et kõik on suhteline ja kõigel on omad head ja halvad küljed :)

  Aga nõustun päris paljude eelkõnelejatega, et nii väikest last (ka siis, kui ta oleks isegi vanem kui Hedon nt järgmise aasta jaanuaris-veebruaris) ma kaheks nädalaks Eestisse maha ei jätaks. Ilmselt isegi mitte vanavanematega, rääkimata siis võõratest hoidjatest. Esiteks ei suudaks ma ise niimoodi normaalselt eksisteerida (arvan, et oleksin paras närvipundar, sest isegi, kui kõik on hästi, ju ikka mõtled selle peale, kuidas lapsel on jne) ja teiseks on see minu jaoks ikka kategooriliselt liiga vara. Olles näinud, kuidas nii mõnigi vanem laps juba vanematest lahusolekut üle elab (nt suvel juhtus tuttavaga lugu, kus 4-aastane jäi totakate juhuste kokkusattumuse tulemusel korraks Hiiumaa randa üksi, sest vanemad arvasid, et vanavanemad võtsid poisi endaga söögikohta kaasa), siis ma arvan, et nii väike võib seda emotsionaalselt üle elada veelgi raskemalt. Tema ju ei saa aru, et sa pole kuskile kadunud, vaid oled 14 päeva pärast tagasi, tema ei saa aru, et sa pole temaga koos mitte sellepärast, et sa ei tahaks, vaid selleks, et minna end tuulutama ja siis tagasi tema juurde tulla. See n-ö üleelamine ei pruugigi kuidagi kohe avalduda, aga kunagi ju ei tea ette. Pealegi, kui peaks selguma nt selle 2-nädalase reisi ajal, et laps ei lepi hoidja(te)ga (on see siis mingi võõras tädi või sõprade ringist keegi), siis ma ei kujuta küll ette, kuidas ma seda reisi sealt edasi natukenegi nautida saaksin. Ma arvan, et ostaks kohe pileti tagasi, sest iseenda närvid, lapse heaolu ja noh…tegelikult ka selle hoidjatädi terve mõistus ju maksvad oluliselt rohkem kui minu võimalus kuskil palmi all peesitada. Nii et minu meelest on risk ikkagi liiga suur ja see risk puudutab eeskätt nii last, aga ka teid ennast ju.

  Ma kindlasti ei pretendeeri kedagi õpetama või kellegi teise eest otsuseid langetama, aga mina võtaksin nii väikse lapse kindlasti kaasa. Lõppastmes pole ju vahet isegi sellel, kas tal on selleks ajaks jalad all. Väiksem laps liigub lihtsalt neljakäpukil (päris liikumatu imikuga vast keegi Taisse ei lähe väga) ja kui ta kord kahel jalal käima hakkab, siis umbes 3 aasta vanuseni on ju seis suhteliselt sama – sa võid mitte tahta, et ta midagi näpib või kuskile läheb, aga näpib ja läheb ikka :D Nii et, jah, mina võtaksin lapse kaasa ja läheneks asjale pigem selle mantraga, et sellest saab uus kogemus, mis sind ennast rikastab, ja päikest ja merd saad ju ikka nautida kogu selle aja vältel ;) Või siis (minu) teine variant – oodata ja elada üle veel üks lögane ja ülipikana tunduv (samas mitte lõputu) Eesti hilissügis-talv-varakevad ja minna reisile siis, kui laps suurem ja sa ta juba rahulikuma südamega koju saad jätta :)

 25. Mina ei usu, et midagi väga hullu juhtub, kui te kahekesi reisile läheksite. Mulle meeldib alati kommentaare lugeda, sest inimesed on naljakad :) Sina räägid, et tahaksite minna ja paljud loevad välja nagu te juba hommikul läheksite ära ja Hedon jääks kuskile ripakile. Mina usun küll, et sul oleks olnud taipu ise ka enne reisi Hedonit hoidjaga harjutada.
  On ju Mallugi reisidel käinud ilma Marita ja Britt käis ka oma mehega pulmareisil. Kõik jäid ellu :)
  Laps ei arva, et sa ei tule tagasi vms, on ju skype’id ja asjad. On just see, et nii väiksel lapsel pole ajataju ja ta ei saa arugi, et nii kaua ära olite.

 26. Ma su asemel mõtleks natuke kaugema tuleviku peale ka, umbes poole aasta pärast on sul emapalk läbi. Kas tasub see 3000 reisi peale laiaks lüüa või hoida selleks, et pärast emapalga lõppu ka normaalselt elada saaks mõnda aega, kui kohe last kuskile hoidu ei taha panna. Lihtsalt mõtteaineks, pole mingi etteheide vms.

  1. Ma olen viimased aastad olnud nagunii vabakutseline ja sissetulek on olnud ebastabiilne, olen sellega harjunud juba. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab + puhata on ka vaja, et oleks energiat rohkem niheleda ja teenida :)

 27. Mina väga soovitan pere24 lehte. Ise leidsin sealt hoidja, kes on nii tore, et ma ei uskunudki et üks hoidja võib nii tore olla. Nüüd juba hoiab mu teist last :)
  Ja reisile ikka ilma lapseta! On pikk aeg küll, aga kujutad sa ette seda majandamist seal selle lapsega? Nii ikka ei saa puhata! Kahju küll jätta, aga mõni tore sõbranna saab lapse hoidmisega kindlasti hakkama ja teie puhkust ka puhkusena nautida! Ja seda kõike ütleb kanaema, aga ka mina ei võtaks nii väikest kaasa ;)

 28. Hmm.. Sa tead taist nii palju, et me peaks teiega koos minema :) aind, et me võtaks lapse kaasa, kuna meil pole siin kellelegi hoida jätta. :)

 29. Reisi võib vaadata veel momondo.fi helsingist -phuketi väljumisega teisipäev vòi neljapäev saad pilti alla 500 kätte :)

 30. Mina tahaksin küll väga tulla Hedontsikut hoidma… Aga mulle sobiks enamasti õhtused ajad :(

 31. Mina võin Hedonit hoida küll :-)
  Mul puuduvad küll vastavad paberid, kuid kogemusi lastega on (erinevates vanustes). Kui huvi on, siis võid mulle meilile kirjutada :-) ja seletaksin pikemalt seal :-) .

 32. Mina lähen järgmine aasta nädalaks ajaks reisile ja laps on selleks ajaks 8 kuune. Juba praegu harjutan teda vanaema ja vanaisaga. 4 kuud veel aega harjutada. Vahepeal kahtlen, siis jälle mõtlen, et see on hea vaheldus mulle ja mehele. Meil läheb ka vaja nn oma aega.
  Olen seda teemat palju googeldanud ka. Eesti lehtedel vastavad enamus, et alla aastast last ei tohi isegi nädalavahetuseks emast eemale jätta jne. Googeldasin siis sama asja inglise keeles. Sattusin teema peale, mis oli u 10 lk pikk. Selle 10 lk peale oli 3 vastust, et nii ei tohi teha. Pigem just julgustati ja räägiti enda positiivsetest kogemustest. Inimesed on läinud reisima ilma lapseta kes on kahe kuune jne (ok kaks kuud on ka minu jaoks liiga vara, aga iga vanema enda asi).
  Mina arvan, et emale ja isale on ka vaja vaheldust. See ei ole teiste inimeste öelda mida võib ja mida mitte. Kindlasti tuleks jätta laps sellise inimese juurde kellega ta on harjunud.
  Ja see teema, et laps saab mingi trauma jne. Ma ei usu väga seda. Võib olla alguses on solvunud ja näitab iseloomu, aga see läheb üle. Minu õe mõlemad lapsed on väiksest saati iga suvi kuu aega olnud maal ilma vanemateta. Mõlemad väga normaalsed inimesed ja pole neil midagi viga.
  Nii, et kui mina oleksin sina, siis leiaksin lapsele toreda hoidja ja naudiksin mehega reisi,

 33. 1. Ma ikka imetlen sinu säästmisoskust! Me bronnisime Tai reisi septembri alguses, lähme detsembris kolmekesi (kaks täiskasvanut ja 10 a. laps-selles vanuses plekid täiega). Maksime koos kindlustusega ca. 4000 eurot ja ma veel mõtlesin, et issand kui hea diil, sest praegu on u. sama pakkumine lauasa 1300 eurot kallim. Samas on see meil esimene kord külastada Taid ja üldse reisida nii kaugele, seega oleme täitsa võhikud selles osas. Ja mulle väga meeldisid su Tai jutud, sai vähemalt mingi ülevaate, mis hinnad seal on, mis huvitavat teha jne.
  2. Kui mul oleks sama väike laps kui teil, siis ma vast ei sõidaks nii kaugele ja nii kauaks temaga, ootaks aasta või valiks mõne muu sihtkoha. Aga see mu isiklik arvamus lähtudes enda iseloomust, sest olen arvamusel, et sellise väikese lapse kõrvalt puhata eriti ei saa..Ma mõtlen just seda lõõgastust ja nautimist, rolleri otsa hüppamist ja spontaanset minekut ükskõik kuhu..no ja 13 tundi lendu..ma ise ka ei tea, kuidas üle elan. Lapsega puhkus on midagi muud, mitte halvas mõttes :) Ja las ma olla siis teiste meelest ka rongaema, nagu sina :D
  (P.S meil otselend Tallinnast Bangkoki).

Comments are closed.