Täna kiidame, aga sisimas vihkame! Milleks?

Tahtsin instasse lihtsalt selle pildi panna, kahe lausega – ootame Ieva kleiti ja ei näe põhjust ainult täna Eestit ülistada nagu kõik seda teevad. Aga kohe hakkas mõte jooksma ja tundsin rolleriga sõites, et pean postituse tegema, sest pildiallkiri läheks muidu hirmus pikaks.

Alates südaööst näen ma facebookis ja instas nõretavaid tekste ja pilte ja kommentaare kui ilus ja hea on see armas Eestimaa. Sorry, ma ausalt ei saa aru sellest ühepäevasest melanhooliast kui ilus ja tore kõik on, kui tegelikult paljud nii ei arva. Milleks see kõik?

Täna kiidavad kõik kui tore ja ilus see riik on milles me elame, kuidas see on nii kauni loodusega ja imeline paik laste kasvatamiseks. Juba paari tunni pärast ei jõua needsamad inimesed ära ohkida, kui mõttetu oli presidendi kõne, kui kole oli Ieva kleit, kui igav oli programm ja kui kuivad olid suupisted ja vein liiga hapu. 

Jah, Eesti on minu kodu ja ma tahan sinna alati oma rännakutelt tagasi tulla, aga et ma seda aastas korra idiootlikult ülistama kukuks – seda ei juhtu nii pea.

Seni kuni riigikogus on kapipeded kes kooseluseaduse vastu hääletavad, sest erakond nõuab; seni kuni linna juhib viimased aastad täiesti seniilseks muutunud mees, olenemata sellest, kas ta on tagandatud või ei; seni kuni meie seas on inimesi, kes arvavad, et iga vastutulev meist erineva nahavärviga inimene ta lapse vägistab… Seni ma seda ei tee! Kahjuks minu silmad ilmselt ideaalset Eestit ei näegi. Aga seni kuni see pole ideaalne koht elamiseks, ma ei kavatsegi seda lolliks kiita!

Mind teeb kurvaks, et meie seas on inimesi, kelle jaoks kahe inimese armastus võib olla ainult ja ainult kahe erisoost ja samavärvi inimese vahel, muidu oled sa räpane pede või odav hoor, kes on end murile naiseks andnud…

Mind teeb kurvaks, et meie seas on inimesi, kes aitavad teisi ainult siis, kui ise seeläbi pildile tõusevad või kui kellelgi maja maha põleb, isa ära sureb või kui meedia sellest kirjutab…

Mind teeb kurvaks, et maksumaksja raha eest tehakse nii palju valesid otsuseid ja mind teeb kurvaks, et inimeste poolehoiu saanud ja seeläbi riigikokku pääsenud inimesed ei suuda isegi ausalt enda ja rahva eest seista, ja hääletada seaduste poolt/vastu kuidas nemad õigeks peavad või mida nad on valijatele lubanud, vaid kõik lepitakse kokku salajastes kabinettides öötundidel või saunalaval…

Mind teeb kurvaks, et minu ümber on nii palju silmakirjalikke ja kitsarinnalisi inimesi, kelle jaoks on elu must/valge, vanemad kanaemad või rongavanemad, kõik meist erinevad inimesed haiged värdjad, kõik teistvärvi inimesed automaatselt pommivööga pagulased…

Mind teeb kurvaks, et üks toimekas Eesti naine peab Eestist ära kolima ainult seepärast, et ta armus tumedanahalisse mehesse ja sai lapse ja ta ei talu, et tema last poes sõimatakse. (Ei mäleta nime, oli Anu Välba saates paar nädalat tagasi!)

Mind teeb kurvaks, et inimesed ei süvene üldse teemadesse ja lahmivad lihtsalt emotsiooni pealt, mida meedia ette söödab. Näiteks see pagulasteema – eestlane ohib, et meile antakse vähem kui pagulasele. Süvenemata, kes ja milline pagulane see üldse loa siin elamiseks saab! Süvenemata, kust see raha tuleb, mida neile jagatakse… Kohe on tegemist vägistaja ja kriminaaliga, kes noolib meile mõeldud raha!

Mõelge hetkeks, mis tunne oleks olnud teie vanavanaemal või vanavanaisal kui ta saadeti Siberisse ja teda oleks igapäevaselt seepärast mõnitatud ja arvatud, et on m*nn raisk, kuradi sisserändaja. Ei teie vanavanematel ega täna meile vastu võetud pagulasel polnud muud valikut. Tal on ainult valik alla anda ja surra või tulla, alustada nullist ja ellu jääda.

Jah, ka minul on nende pagulaste osas kahetine suhtumine, sest üks osa neist on laiskvorstid, kes tahavad eurorahade peal liugu lasta, kuid kindlasti on nende hulgas ka selliseid, kes näevad Eestis uut võimalust. Miks me seda neile ei anna? Miks me nad eos mutta tambime? See on sama, kui mina või sina läheks uude riiki ja tahaks seal elu alustada ja igal pool öeldaks sulle – häh, eestlane, mis sul siit vaja!

Mind teebki kurvaks, et mu ümber on nii palju inimesi, kes ei suuda mõista, et kõik ei peagi ühtemoodi käituma ja tegutsema, vaid prooviks mõista, et võib ka teistmoodi käituda ja tegutseda!

Lähen võtan turult ühe moijto-ämbri ja tähistan! Aga Ieva kleiti ootan ikkagi rohkem kui midagi muud!

Mingit retoorilist küsimust, mida arvad sina pagulastest, kooseluseadusest või riigikogu kapikates, ma üldse küsimagi ei hakka! Või vähemalt kommentaare loen mõne aja pärast kui ma olen sõimuks (rongaema, pagulastepooldaja, homosõber) valmis!

Head vabariigiaastapäeva!

45 Comments

 1. Võibolla ma elan mõnes teises Eestis aga mina olen see, kes ülistab kodumaad igapäevselt. Jah, sotsiaalsüsteem pole selline nagu Skandinaavias aga ongi normaalne eeldada, et inimene elatab end tööga mitte toetustest. Loodus on ilus ja 4 aastaaega on mõnusalt vaheldusrikkad (ja saab soetada palju erinevaid riideid igaks aastaajaks, naiselik kliima meil). Kuritegevus on suhteliselt madal, kuskile nn heidikute või parmude rajooni öösel jalutama ei kipu aga üksi hilisõhtul linnas jalutades pole ma hirmu tundnud. Ja räägitakse küll tööjõupuudusest aga see käib pigem kvalifitseerimata tööjõu puhul. Spetsialiste ja erialainimesi otsitakse meil tikutulega ja firmad ostavad neid üksteiselt üle.
  Ilmselt on asi minu sotsiaalses staatuses, ma pole üksikema ega töövõimetuspensionär. Aga elades oma keskklassi elu koos elukaaslasega, kasvates last ja omades kõrgharidust ja töökohta ütlen ma igapäevaselt, et Eestis on elu hea.

 2. jah,nagu blogi alguses mainitud,paljud nii ei arva, kuid mina arvan iga päev,et Eestimaa on hea ja armas! Toredat pidupäeva !

 3. Kas sa mitte ise ka praegu silte ei kleepinud? “Idiootlik ülistamine” jm. Kõigi sinu toodud murekohtadega nõus, aga mitte nn sõimuga nende aadressil, kes täna häid sõnu ütlevad. Kriitika (nt sinu toodud probleemid) võib ju olla konstruktiivne ja seejuures võib ikkagi oma kodumaad tähtsaks pidada. Lisaks arvan, et neid va kitsarinnalisi on siiski vähem kui avatud inimesi, nende kisa on lihtsalt kõvem. Ja tähtpäevadega lihtsalt on nii, et need kontsentreerivad ühele päevale mingi emotsiooni väljendamise.
  Head aastapäeva teilegi ja kõigile teistele!

 4. Kas teed üldise kleidiarvustuse ka? Mis sobis ja mis mitte? Mis oli lemmik ja mis üldine ämber? Mulle meeldiks küll seda lugeda.

 5. Heh, su teksti pealkiri on ju ehe näide sellest kitsarinnalisusest, mis näeb elu must-valgena :) Niimoodi meie vormis kõlab veel eriti rumalalt, sest ma isiklikult ei tea küll kedagi, kes meie riigikest tõesti vihkaks, ei avalikult ega sisimas. Need üks või paar korda aastas midagi head oma kodumaa aadressil öelda pole ju palju, kui ülejäänud aeg tegeletakse niikuinii rohkem kritiseerimisega? Mis on loomulik. See on umbes sama nagu pole hea toon lahkunust tema ärasaatmisel halba rääkida või et sünnipäevalapsele öeldakse Tema päeval ainult häid ja ilusaid sõnu. See on sinu valik, millele täna oma riigile mõeldes keskendud. Midagi positiivset leiad ju ka, kasvõi oma elust lähtudes..? Natuke kulunud teema aga ilmselt oled kursis, et enamuses, ka meist rikkamates riikides lähevad emad juba paarikuuse lapse kõrvalt tööle ega saa vabalt pooleteiseks aastaks koju jääda nagu sina. Või mõtle sellele, et Eestis on ilmselt siiski piisavalt hea elu, kui teie, täiesti keskmise sissetulekuga inimesed ma usun, saate endale lubada reisimist ja kahenädalast puhkust nii kaugel kodust. Suurem osa maailmast võib sellest vaid unistada. LBNL, jutt mingist ideaalsest riigist kõlab ühe täiskasvanud naise suust enam kui naiivselt. … Aga mõnusat puhkuse jätku teile ja ilusat vabariigi aastapäeva!

 6. “Mõelge hetkeks, mis tunne oleks olnud teie vanavanaemal või vanavanaisal kui ta saadeti Siberisse ja teda oleks igapäevaselt seepärast mõnitatud ja arvatud, et on m*nn raisk, kuradi sisserändaja. Ei teie vanavanematel ega täna meile vastu võetud pagulasel polnud muud valikut. Tal on ainult valik alla anda ja surra või tulla, alustada nullist ja ellu jääda.”

  lalalalala Siberis ei elanud kedagi lalalalala

 7. Aga mida peab tundma laps, kel näiteks m6lemad vanemad emad/isad?
  No kuigi sul vist kama kaks neist lastest, kuna enda lapsestki sa vist ei hooli väga?
  Arvad, et kui tagasi tuled ja Hedon sul öösiti ärkab, siis ei m6tle närviliselt, et “nahhui, mix sa ei maga?”

  1. Esiteks. Mida tunneb üks laps kellel on kaks armastavat vanemat? Ma arvan, et laps on ônnelik! Olenemata vanemate soost. Teiseks, ma räägin hetkel kooseluseadusest, mitte lapsendamisest. Kolmandaks, kui sulle tundub, etma oma lapsest ei hooli, jäägu sulle see arvamus, ei ole ilmselt võimalik seda kuidagi sulle tõestada. See kui ma 24/7 lapsega kodus istuks ei tähendaks, et ma rohkem hoolin. Aga ilmselt lähevad siin me arvamused lahku.

   Neljandaks, kindlasti ei mõtle ma närviliselt öösiti ärgates, vaid olen ise puhanud ja öine ärkamine ei tekita stressi

 8. See on Sinu kõige parem postitus üldse. Otse südamest ja väga ehe/siiras. Olen nõus iga Sinu sõnaga. Kaunist reisi!

 9. Tahtsin lihtsalt märku anda, et on olemas veel teisigi sinuga sarnaselt mõtlevaid inimesi. Ma pole uhke Eesti üle, sest seesama riik on mulle aastate jooksul rohkem stressi ja meeleheidet põhjustanud kui rõõmu valmistanud.

  1. Kas ma ütlesin, et mul on raske? Ma ütlesin, et mu meel on kurb, et mu ümber on hunnikute viisi lambaid! :D

 10. Appi kui kitsarinnaline postitus! Inimesed peavad meie riigi sünnipäeva ja sul on sellega häda? Sulle soovitakse ka imalaid ja toretsevaid soove, kui sul on sünnipäev. Kas siis on see vale? Igapäevaselt nad vaevalt käivad ringi ja õhates soovivad sulle palju tervist jne. See on SINU päev. Sellepärast soovitaksegi TÄNA meie riigile õnne ja pannakse kauneid pilte. Õpi vahet tegema meie riigil ja poliitikal.

  Ma ei poolda absoluutselt meie praegust valitsust, mulle ei meeldi et meie president vastuvõtul nätsu närib, Ieva kleidist on mul paraku pohhui. Homosi ei vihka, loodan et see seadus võetakse vastu lõplikult. Neid pagulasi, kes praegu läbi Kreeka tulevad- neid ei taha. Tõelisi abivajajaid muidugi. Paraku umbes 80% nendest pagulastest ei ole tõelised abivajajad. Ja ma ei leia et nad vajaksid meie riigilt abi. Mustanahaliste vastu pole mul kunagi midagi olnud. Kusjuures, kui mulle tänaval mõni vastu tuleb ja me pilgud kohtuvad siis ma alati naeratan. Just sellepärast, kuna ma tean et sageli saadab neid väga põlglik pilk.

  Mulle meeldib, et meie riik on niivõrd arenenud. Kas sa tead näiteks, kuidas käib tuludeklaratsiooni tegemine Saksamaal? Meil on turvaline. Meil on ilus loodus. Meil on hea keskkond, kus kasvatada lapsi. Mulle meeldivad meie riigi linnad. Mulle meeldivad meie riigis elavad inimesed ja nende iseloom. Mulle meeldivad need asjad, mis meil toidupoodides müüakse.

  Mulle ei meeldi meie riigi poliitika, aga see pole täna küsimus. Täna on meie ISESEISVA riigi sünnipäev ja ükski õnnesoov ja imal kommentaar meie riigi kohta pole üleliigne.

  1. nõustun täielikult: ” Inimesed peavad meie riigi sünnipäeva ja sul on sellega häda”
   Väga nõme suhtumine sinu poolt, aga olgem ausad- sa ei sümpatiseeri mind nagunii mitte kuidagi. Lugesin kunagi läbi juhuse su postitust sellest, mida enda lapsele süüa annad- alla aastasele soola, suhkurt, jäätist.
   Nüüd läbi Elu24-ja sattusin teine kord siia.
   Ja nüüd virisemine selle üle, et eestlased peavad enda riigi sünnipäeva.

 11. Lihtsalt seda, et… eestlus ja Eesti vabadus ja Eesti riigi sünnipäev ei ole küll kuidagi seotud Taavi Rõivase ja praeguse valitsusega. Ehk et kui ei meeldi see, mis valitsuses toimub või kuidas valitsus riiki juhib, on hoopis midagi muud, kui tähistada Eesti Vabariigi sünnipäeva. Jah, väga palju asju on riigis valesti või võiks teisiti olla, aga jällegi – mis Eesti Vabariigi sünnipäeva puutub.

  Teiseks ma arvan, et sünnipäev ongi ju tähistamiseks. Kui su Hedonil on sünnipäev, sa ka korraldad peo, see ei tähenda, et sa teda igapäevaselt ei väärtustaks või ei armastaks. Lihtsalt sünnipäev on juba kord selline päev, kus soovitakse õnne ja kaetakse laud. ja kindlasti postitatakse need pildid ka sotsiaalmeediasse.

  Ise ei tähista muud moodi, kui lihtsalt oleme kodus ja mõnuleme :) Laudagi pole kaetud, aga hea meel on ikka.

 12. Tsiteerin sind: “Mind teebki kurvaks, et mu ümber on nii palju inimesi, kes ei suuda mõista, et kõik ei peagi ühtemoodi käituma ja tegutsema, vaid prooviks mõista, et võib ka teistmoodi käituda ja tegutseda!” – ise mõistad ju ka teisi hukka praegu…

  1. Ma ei mõista kedagi hukka, vaid mind teeb kurvaks, et inimesed ei suuda natuke laiemalt mõelda :)

  2. Praegu oled ikka sina see, kes ei suuda laialt mõelda, et üks asi on Eesti Vabariik ja teine asi Valitsus, Riigikogu, president ja muu poliitika.

  3. Nõustun Katuga ja täpsustaks veel, et Marimelli häiris, et inimesed Eestimaad ülistavad- MAAD. No johhaidiii! Küsiks, et kas puhkusel olles oled alati nii vihane või on Sul paha tuju, kuna sisemine kanaema hakkas rongaemale näpuga näitama? Räägi parem, mis Sul tegelikult viga on, et heidid eestlasi ? :D

  4. Ma ei heidi eestlasi, ma heidin kitsarinnalisi ja silmakirjalikke inimesi. Ja see ronga/kanaema teema võiks ausalt ära lõppeda :D Kui olen teie meelest rongaema, eks ma siis olen. Ma ise tean vast kõige paremini kuidas oma last kasvatada ja millise piirini teda/meid viia, et me sisemiselt ei sureks, teineteist ära ei unustaks jne.

 13. Kirjutan siis oma elu esimese netikommentaari. Nimelt olen Sinuga absoluutselt nõus! Mul on hea meel, et leidub inimesi, kes mõtlevad nagu sina. Lausa vihale ajab mind aga see 24. veebruar. Ka igapäevaselt olen suure hulga eesti inimeste tõttu kurb. Kurb, et inimesed on viha täis ja elavad seda valimatult välja pugedes sealjuures õigustuseks patriotismi taha. Väga kurb.
  Sinule ja sinu kallimale aga head puhkuse jätku. :) Küsiksin ka, et ega sa seal elades ei ole juhuslikult tutvunud inimestega, kes välismaalt Taisse õpetajaks läinud on? Kas nad on rahul?

 14. Kulla Marileen, kui võõrsõnade tähendust ei tea, siis ära neid palun ka oma teksti sisse pane. Melanhoolne tähendab sootuks midagi muud, mida sina silmas pead. Aga muidu, toredat sünnipäeva Eestile!

  1. Miks vale sõna? Kõik ongi sellises kurvas ja härdas meeleolus ju.. Kui ilus ja kaunis kõik on :)

 15. Igaühel õigus oma arvamusele, seepärast käib minu kommentaar pigem faktivea kohta su jutus. Eestlased ei põgenenud Siberisse sõja eest rahus elama või uut elu üles ehitama. Siberisse ei läinud ainult mehed sest naised-lapsed poleks reisi üle elanud.(mis toimub hetkel süüria sõjapõgenikega). Enamik Siberisse KÜÜDITATUTEST (vaba tahte vastaselt loomavagunisse topitud) viidi sunnitöölaagrisse, päris palju küüditatutest ei elanud reisigi üle, just eriti naised-lapsed-vanurid riskirühmast.
  Ehk siis ei ole võimalik võrrelda sõjapõgenikke küüditatutega. Saab võrrelda eestlastest sõjapõgenikke II maailmasõja ajal (rootsi põgenenud) ning sõjapõgenikke. Saab võrrelda juute sunnitöölaagris ning küüditatud eestlasi sunnitöölaagris. Sinu võrdlus antud postituses oli võrdlemisi möödalaskmine.

  1. Ok, minu viga! Tunnistan! Aga point jääb samaks. Eestist põgenes omal ajal nii sitapäid kui ka pärleid. Seega ei saa neid kõiki ühe puuga võtta!

  2. Mari-leen ma arvan, et sa ei peaks võtma sõna asjadele millest sul aimu ei ole. Sa võrdled hetkel küüditamist ja põgenemistsõja eest. See ammendab kõik su argumendid. Ära püüa olla hull “ajakirjanik” kui sa seda ei ole.

 16. Ma mõtlen, et siltide kleepimisega saad sa ise ka üsna ilusasti hakkama. Minu jaoks on kodumaa väga kallis just maa ja inimesed. Ma ei kipu siit kusagile minema ja minu meelest oli eile suurepärane olla Vabariigi Aastapäeva paraadil, uhke oli. Meie pisikesel Eestil on tegelikult kõik hästi. Aga eestlased näevad meedia vahendusel, kuidas on asjad teistes riikides, Skandinaavias näiteks – näevad nii halba kui head. Ja vinguvadki, sest inimestel miskipärast on väga raske olla rahul. Sinul ka mulle tundub. Igasugust negatiivset infot vahendab ja võimendab meie ajakirjandus nii kuis torust tuleb. Kuidas muidu klikke koguda ja reklaame müüa?! Igal inimesel oleks mõistlik enne kisama ja kritiseerima pistmist natukene laiemalt analüüsida ja hinnata enese ümber toimuvat.

  Oma kirjutisega mõistad sa hukka ja sildistad neid inimesi, kes mõtlevad teisiti kui sina. Mismõttes on sinu arvamus parem või õigem kui nende oma? Ma ei viitsi juba ammu oma seisukohti raevukalt ja agressiivselt kaitsta, sest ühel hetkel hakkasin ma mõistma, et kui keegi mõtleb teisiti kui mina, ei tee see teda halvemaks inimeseks ja mul ei ole mingit õigust teda hukka mõista või sõimata. Ma ei saa alati aru ka sinu seisukohtadest, sest mõned neist tunduvad mulle võrdlemisi naiivsed – khm-khm- Kaitsevägi ja ajateenistus nt. Mina soovitan mõelda nii et iga inimese arvamus, väärtused jms on seotud teda ümbritseva keskkonnaga ja inimestega. Minul küll on, õnneks on minu tutvusringkond väga mitmekesine ja hoiakuid seinast seina. Aga sõbrad on sõbrad hoolimata sellest, mida nad pagulastest või geidest arvavad.

  Ja nagu Ebapärlikarp kirjutas vaba Eesti sündimisel ei ole mingit pistmist praegu ametis oleva valitsuse või riigikoguga või meie sotsiaalsüsteemiga jne. Sünnipäev on sünnipäev, miskipärast tähistatakse neid kõiki ja kõikidel, miks mitte oma kodumaa oma?

  Nii et hetkel on sinu postitus kitsarinnaline, kahepalgeline ja topeltmoraalist tulvil – nagu ka Katri-Helena nentis. Ülejäänud minu mõtted on ka tema kommentaaris kirjas.

 17. Pole hullu vahel peab otse välja ütlema ka need asjad, mis ei meeldi. Vb läks natuke üle võlli see õnne soovimise teema (õnne võib ikka soovida ma arvan) aga muus osas võib põhimõtteliselt nõustuda nii linna kui riigi juhtimises on arenuruumi (nagu alati)! :)

 18. Minu meelest oli eriti irooniline “asi” sul instagrammis: “täna on see päev kui instat/feissi lahti teha ei saa! Kõik on mingit vabariigiaastapäeva pa*ska täis!” kirjutas Marimell ja toppis oma instagrammi pildi Eesti lipukesega! Mida sa toodad siis seda pa*ska ise?! :D
  Muu jama (ehk siis suhteliselt tervet seda postitust) ei hakka isegi kommenteerima…

  1. No see pilt on tehtud mõned päevad varem, sobis teemaga :) Panin instasse ja sheerisin blogi, sorry, et paska toodan, ära jälgi mind, lihtne :D

  2. No pole ju vahet millal pilt tehtud ;) loeb see, et ise kirjutasid, et sheerivad ja toodavad igast paska ja siis teed ise sama! Seega kuidas sinu pilt kuidagi moodi parem pask on kui teiste omad? Sama päev, sama instagram, sama teema…?! ;)

 19. Et teie Meelisega siis aastapäeval kiitsite (sest pealkirja alla lipga pilti pidasid vajalikuks), aga tegelikult vihkate Eestit? Või kelle eest sa räägid, et meie-vormis? Mina nt ei vihka, mulle on Eesti väga armas.

Comments are closed.