Categories: #elulineblogi

Tarbijakaitse selgitab: millisel juhul ja kuidas peab reklaami märgistama

Räägime veel sellest paksu verd tekitanud juhendist. Tuleb tunnistada, et mida päev edasi, seda enam näen ma märgistatud reklaami. Aga ikkagi on jäänud silma ka mõned postitused, kus seda tehtud ei ole. Mõne puhul tekib mul endalgi küsimus, kas seda teha ja kuidas seda teha. Otsustasin kokku koguda mõned näited, et neid Tarbijakaitse ja Tehnilise järelevalveametile esitleda ja aru pärida.

Minu jaoks on muidugi täiesti arusaamatu ja lubamatu e-riigis, et Tarbijakaitseametil võttis aega 27 päeva, et mulle vastus anda, aga noh, parem kui mitte kunagi. See on teine versioon nende vastusest, sest esimene oli selline juriidiline p*sk, et Ratas räägib ka selgemat juttu. Kahjuks on nende vastus ikkagi paras mull, mitte see, mida ma oleks eeldanud ehk lihtsas keelest arusaadavat selgitust. Seda enam, et Meelis istus nende samade inimestega laua taga ja arutas neid asju, oleks ma eeldanud kiiremat reageeringut.

Kui ma oleksin Õhtuleht, kes tahaks loole kommentaari, siis vaevalt see 27 päeva aega võtaks, aga äh, mingi näkane blogija, kes nagunii elu raskeks teeb, talle võib ikka kuu aega vastata ju.. Tahan siinkohal kiita ja tervitada haigekassat ja sotsiaalkindlustusametit, kelle poole olen väga tihti oma blogipostitustega pöördunud ja saanud vastused ja kommentaarid tundide jooksul :)

Esimene vastus tuli 21.10

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametis (edaspidi TTJA) on registreeritud Teie pöördumine, milles edastasite lingi erinevate kuvatõmmistega sotsiaalmeedia kanalis Instagram avalikustatud postitustest. Soovite, et TTJA oma kommentaarid nende kuvatõmmiste kohta esitaks edastatud faili.

Teie kirja näol on tegemist selgitustaotlusega. Selgitustaotlusele vastamist reguleerib märgukirjale ja selgitustaotlusele vastamise ning kollektiivse pöördumise esitamise seadus (edaspidi MSVS). MSVS §-st 3 tulenevalt on Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametil kohustus anda õigusalaseid selgitusi Eesti Vabariigis välja töötatud õigusaktide või nende eelnõude kohta. Õigusalaste selgituste andmine ei tähenda õigusabi andmist.

Õigusalaste selgituste andmisega on tegemist siis, kui selgitatakse mingi konkreetse seaduse, konkreetse paragrahvi, konkreetse lõike, konkreetse punkti sisu ja tähendust. Õigusabiga on tegemist siis, kui antakse mingite konkreetsete eluliste asjaolude osas õiguslik hinnang.

Setõttu on meil Teie kirjale võimalik vastata ainult selles osas, mis jääb selgitustaotluse raamidesse ning konkreetseid elulisi asjaolusid ehk Teie poolt edastatud failis väljatoodud postitusi TTJA ei kommenteeri.

Sellele järgnes mingi tohutu kamarajura, millest nagu ma ütlesin, oli inimesel, tavainimesel, raske aru saada ehk et tegelikkuses ei selgitanud ta ühegi näite põhjal selgelt, kas ja kuidas sellises olukorras juhendile vastavalt käituma peaks.

Äkki poleks pidanud seda juhendit nii rutakalt tegema?

Pöördusin uuesti nende poole (kasutades nüüd tutvusi), et saada adekvaatsemaid vastuseid. Nädal hiljem sain siis vastused.

PS! Kõik influencerid, kes te siin välja toodud olete, no offence, mul ei ole teiega mingit kana kitkuda ja ei ole vaja lugeda välja mingit ärapanemist kellelegi või muud sellist, vaid need olid esimesed näited mis mul Instas skrollides ette jäid. 

Kohe esimesena, esitleks ma ühte enda pilti, see ilmus küll mul storys, aga tekitas minus endas küsimusi, kas ja mida ja kuidas ma siis märgistama peaksin?

Fotol on kohvimasin, mida ma rendin Saku Lätelt. Piima otsin ise. Samas olen ma aastaid Valioga koostööd teinud, uue kohvikruusi oma logoga nad kinkisid hiljaaegu. Hommikukohvi pilti jagades ja antud firmasid tagides ei ole mu otsene eesmärk tõsta piima või kohvimasina müüke, küll aga jagada edasi ühte osa oma elust.

Ja teate mis peamine, mina kui turundaja (ma haldan päris mitut sotsmeediakontot ka ise), hindan kõrgelt kui inimesed viitsivad meie toodetega pilti teha ja meid tagida, sest nii saan mina ka sisu, mida edasi jagada. Lihtsalt igapäevast ja loomulikku sisu, mitte reklaampilte kuskilt kataloogist või fotopangast.

TTJA kommentaar:

Kas postituse puhul on tegemist reklaamiga või isikliku kogemuse/osaga oma elust jagamisega?

Vastuseks selgitame, TTJA hinnangul kui postituses märgitakse (tagitakse, #-ga lisatakse) konkreetne kaupleja (nt tootja, edasimüüja, teenusepakkuja), siis selle postitusega teenitakse läbi ettevõtja nimetamise või tema kauba nähtavamaks tegemise toodete müügi suurendamise eesmärki. Kuna teave, mis on avalikustatud toote müügi suurendamise eesmärgil on käsitletav reklaamina, siis võivad ka kaupleja nimega märgitud postitused vastata reklaami tunnustele. Ka Riigikohus on oma otsuses (3-3-1-7-16) selgitanud, et kaupluse aknakleebistega märgistamisel ei saa olla muud eesmärki peale kaupluse nähtavamaks tegemise, mis omakorda teenib jaekaubanduses paratamatult kauba müügi suurendamise eesmärki.

Reklaamiks loetakse mõjuliidri tehtud postitust, mis tutvustab või esitleb postituses käsitletud toodet, kaubamärki, teenust või üritust eesmärgiga suurendada selle populaarsust ning selle läbi ka müüki. Seega tuleb eelkõige lähtuda sellest, kas toote, kaubamärgi, teenuse, ürituse, isiku jne kohta käiv postitus teenib konkreetse kaupleja huve ja on suunatud kauba või teenuse müügi suurendamisele. Postitaja võib reklaami teha tasuta või saada selle eest tellijalt tasu. Seejuures ei pea saadav tasu olema ilmtingimata raha, sest tasuna käsitletakse ka reklaami eest teenitavaid muid hüvesid, milleks võib näiteks olla kinkekaart, kingitusena saadud toode/teenus või mõni muu soodustus.

Loosimine Instagramis

TTJA kommentaar:

Loosimised, tarbijamängud sotsiaalmeedias, mh Instagramis

Tarbijamängud ja loosimised kannavad samuti eesmärki suurendada välja loositavate toodete müüki, seega tuleb tarbijamängude ja loosimiste reklaamimisel lähtuda reklaamiseaduse üldistest nõuetest. Seega juhul kui mõjutaja teeb oma sotsiaalmeediakontol tarbijamängu, loosimise, mis on seotud mõne toote või teenusega, siis sellise postitusega teenitakse konkreetse kaupleja toote või teenuse müügi suurendamise eesmärki, tegemist on reklaamiga ning see postitus tuleb ka vastavalt muust teabest eristavalt märgistada, nt teemaviitega #reklaam.

Kas iseenda promomine on reklaam teatrile/klubile/kohvikule?

TTJA kommentaar:

Kui postituses kirjeldatakse oma isiklikke tegevusi/kogemusi, ilma eesmärgita suurendada mõne teenuse või toote müügi suurendamise eesmärki, siis sellisel juhul ei ole tegemist reklaamiga. TTJA hindab iga postitust (reklaami) juhtumipõhiselt.

Kas sooduskood viitab reklaamile?

Kas tagimine viitab reklaamile?

Kas hastagide lisamine viitab reklaamile?

TTJA kommentaar:

Kas hashtagide, sooduskoodide ja ettevõtte märke (#) lisamine sotsiaalmeedias avalikustatavale postitusele viitab reklaamile?

Jah, viitab küll. Kuid selgitame, et see kas tegemist on reklaamiga või postitaja enda isikliku kogemuse jagamisega, tuleb hinnata juhtumipõhiselt. Samas reklaamina käsitatakse postituses kogu avalikustatud teavet kogumis, seejuures ei ole vahet, kas teave on avalikustatud pildi, teksti, märkimise või hashtagide teel. Kogu avalikustatud teavet ehk kogu postitust käsitatakse reklaamina, kui teabe avalikustamine kannab eesmärki suurendada kauba või teenuse müüki, edendada üritust või suunata isiku käitumist avalikes huvides.

Kas ja millisel juhul on alkoholi kuvamine pildil okei? See pole ju fookuses!

TTJA kommentaar:

Kas ja millisel juhul on alkoholi kuvamine avalikustatavatel piltidel lubatud?

Selgitame, et alkoholi kuvamine sotsiaalmeedia postituste piltidel ei ole keelatud. Keelatud on oma sotsiaalmeedia kontol alkoholi reklaamida. Reklaami mõistet selgitasime eespoolt olevates punktides, ühtlasi on reklaami mõiste leitav reklaamiseaduse § 2 lg 1 punktis 3.

Samuti on reklaami mõistet selgitatud juhendis sotsiaalmeedias reklaami avalikustajatele. Spetsiifiliselt alkoholi reklaami mõistet on selgitatud alkoholi reklaami juhendi punktis 3. Kui teave alkohoolse joogi kohta on avalikustatud mistahes üldtajutaval kujul, sh sotsiaalmeedia postituses, selle alkohoolse toote müügi suurendamise eesmärgil, siis selline teave on käsitatav alkohoolse joogi reklaamina. 

Alkoholi reklaam on sotsiaalmeedia võrgustikes keelatud, välja arvatud alkoholikäitleja veebilehel ja sotsiaalmeedia kontol. Keelatud reklaami avalikustamise kahtluse korral hindab TTJA kõiki rikkumisi juhtumipõhiselt igal konkreetsel juhul eraldi.

Lisame, et kõik eeltoodud selgitused on kajastatud ka juhendis sotsiaalmeedias reklaami avalikustajatele.

Selgitame lisaks, et juhendiga sotsiaalmeedias reklaami avalikustajale ei loodud midagi uut. Tegemist on kehtivas reklaamiseaduses kehtestatud nõudeid ja piiranguid selgitava juhendiga. Juhendi vajalikkus tõusetus sellest, et sotsiaalmeedias postituste tegijad ei olnud teadlikud seadusandlusest seoses reklaami avalikustamisega, mistõttu avalikustati sotsiaalmeedias palju varjatud reklaami. Varjatud reklaami tegemine on keelatud, sest reklaam peab olema tavalise tähelepanu korral muust teabest selgelt eristatavJuhend selgitab kehtivaid nõuded ja piiranguid ning annab asjakohased soovitused reklaamiseaduse järgimiseks.

Kõige lõpuks tahtsin ma teada, et kuigi reklaam peab olema eristatav muust sisust, arusaadav jne, aga kas selleks sobib ka loo lõpus viitav lause/hastag või peab see olema esimene lause tekstis? Kas reklaampostitust võiks blogis märgistada ka konkreetselt ühe visuaaliga ehk et iga reklaampostitus kannaks samasugust pilti (kus oleks kirjas, et tegemist on reklaamiga) ja seejuures ei oleks tekstis selle kohta eraldi lisamärget?

TTJA kommentaar:

Kas, mida ja kuidas Te peate märgistama postitust, mis sisaldab reklaami?

Jah, see postitus, mis sisaldab reklaami, tuleb ka tavalise tähelepanu korral selgelt eristatavalt tähistada/märgistada. Nii nagu on ka juhendis (lk 4-5) märgitud, siis reklaamiseaduses kehtestatud nõude täitmiseks tuleb sotsiaalmeedia reklaampostitus selgelt märgistada selle alguses, et jälgijad saaksid kohe lugema/vaatama/kuulama asudes aru, et tegu on reklaamiga.

Reklaami märgistamiseks on asjakohane kasutada teemaviidet #reklaam. Samas saab iga reklaami avalikustaja (mõjuisik) ise otsustada, kuidas ja millise märgistusega ta reklaami oma muust teabest selgelt eristab, järgides, et postituse vaataja saaks positust nähes kohe teada, et selle postituse puhul on tegemist reklaamiga. Vastav teemaviide peaks olema mistahes sotsiaalmeedia kanalis (blogi, Instagram, Facebook, Twitter vm) avaldatud postituse alguses või pealkirjas.

Kui postitusel ei ole kindlaksmääratud tekstiosa (näiteks Instagram Story või TikTok), peab reklaamile viitav märgistus olema postituse visuaalil tarbija tavalise tähelepanu juures mõistliku suurusega nähtav.

Kui te küsite, kas ma olen nendega vastustega rahul, siis..

Alati saaks paremini :) Ehk kokkuvõttes, teen ma edasi nagu ma tahan oma postitusi ja lõpuks on lihtsalt kohtus tõendamise küsimus, kas ma tahtsin oma postituse/pildiga müüke suurendada või ei. Sest kõike hinnatakse ju juhtumipõhiselt.

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago