Trall karusnaha ümber – tundsin end puudutatuna

Eile saatis sõbranna mulle screenshoti ühest blogist, et millegipärast meenusin talle mina. Kui ma ka ise seda lõiku lugesin, tundsin ka ennast ära.

Tegemist siis Triinu blogiga, kus ta kirjutab karusnahast. Viimasel ajal on see teema jälle kirgi hakanud kütma. No pole ime ka – tali tuleb, kõrvad ja kaelad vaja sooja saada.

Eriti hullusti käis see klikk mul ära siis, kui nägin kunagi ühte perepilti, kus poseerisid suure kõhuga lapsootel naine ja tema mees. Naisel, kelle kõhus kasvas uus elu poseeris sel pildil rebase laip ümber kaela rippumas. Selline krae, kus loomal on käpad ja nägu ja suu ja kogu krempel alles jäetud. Teate küll. Vot see oli vastakas foto minu jaoks. Uus elu kõhus, rebase laip kaelas.

Ta ilmselt peab silmas neid Anete tehtud pilte…

AP03

AP03_2

Ühtpidi on mul savi seitse, mida keegi arvab. Noh, kas ma söön liha või ei. Kas ma kannan karusnahka või ei. Kas ma joon liiga palju veini või ei. Teisalt ma ikka tundsin end puudutatuna. Esiteks on see rebane mulle kingitud. Mitte, et see midagi vabandaks, aga ma tsiteeriks siin hoopis üht oma teist sõbrannat, kes karusnaha kandmise peale väga hästi vastas: “Ma olen täiega kunstnaha vastane, planeeti reostatakse sellega palju rohkem, tööjõuks ka üldjuhul väike laps (pean silmas ala H&M, Lindex, Zara jne toodangut). Pooldan karusnahka, mis on spetsiaalselt selleks kasvatatud. Nagu ka siga mida ma söön.”

Või noh, mulle meeldib mõelda, et näiteks minu rebane leidis oma tee minu kaela nii, et keegi ajas vaese looma auto alla, et mitte teda sinna teepervele vedelema jätta, võttis ta kaasa.. Mis sa ikka head nahka raisku lased.. Ja nii saigi sellest väikene krae. Ja ma rõhutan veelkord, see oli kingitus. Ise ma ilmselt seda endale ei ostaks ja paitaks seda niisama poes.

Kuidas teil? Kannate karusnahka? Poolt või vastu? Aga kunstnahka kuidas suhtute?

30 Comments

 1. Üldiselt on nii, et kui inimene asjadest midagi ei tea, siis oleks mõistlikum oma arvamus endale jätta :)

  1. Arvestades seda, et enamik sinu garderoobist koosneb väikeste Hiina laste näpukestega tehtud hilpudest, siis pole mõtet rääkida sellest, et karusnahk on sellega võrreldes parem. See argument kõlbab ikka sellistele teadlikele inimestele, kes ostavad ainult fair trade, arenenud riikides jms riideid.

  2. Lisaks pole karusnahk parem ka kunstkarusnahast. Mata palun mõni tänapäevane karusnahast toode maha ja kaeva mõne aasta pärast üles. Vaata kas see on hakanud lagunema? Neid pargitakse selliste kemikaalidega, mis takistavad loomulikke lagunemisprotesse. Kui sa matad maha elusa rebase ja ta üles kaevad, siis on ta lagunenud. Seega ei päde ka see argument. Uuringud näitavad, et üldiselt on karusnahatööstus (eriti Hiinas, kust suur osa karusnahatooteid tuleb), isegi palju keskkonda saastavam, kui tekstiilitööstus.

  3. Ja mulle jäi arusaamatuks, et kas sa TEAD, et sinu rebaseboa on pärit roadkill rebaselt või sa LOODAD seda? Kui esimene, siis sellist toodet ma hukka ei mõista. Kui viimane, siis on see väga naiivne lootus. Selliseid tooteid on väga vähe ja boadeks need küll ei saa, sest roadkill on üldiselt ikka üsna retsitud ja lisaks ei näe metsarebased tavaliselt nii kenad välja (karv on viletsas seisundis, sest loom on saanud vabalt joosta ja end hästi tunda ning on elanud pika elu, mitte pole noorelt maha koksatud). Tavaliselt saab metsarebasest sellise boa: http://212.47.219.162/dynamic/timg/8/3/836b2defe8e61408b6d5a8cba5027e2f.jpg

 2. Ma väga pikalt oma vaadetest ei kirjuta, ainult seda, et ma tunnen küll kõigile puurikarusnahaloomadele nende elutingimuste pärast kaasa, samas saan aru ka karusnaha kandjatest (kui sellega üle ei pingutata, nt selle blogija postituses toodud pildil on naisel esiteks juba täiesti maitselage riietus :D)

  Aga konkreetselt selle pildi ja selle krae kohta ütlen küll, et.. mul poleks midagi selle vastu, kui see olekski krae. Aga pildi teeb ka minu jaoks veidi õõvastavaks just see, et alles on jäetud nägu ja käpad.

  Ma olen näinud selliseid rebaseid rippumas oma jahimehest onu kodu seinal ja seal pole mul nende vastu midagi, sest see ongi trofee. Aga kaelas on selline asi jube.

  1. Pean nõustuma, päris õõvastav vaadata seda pilti just näo ja käppade pärast…see et silmi ja käppadel küüsi pole ei muuda seda absoluutselt…aga noh eks kõigil ole erinevad maitsed :)

 3. Üldiselt olen vastane. Ja just eriti karusnahafarmide vastu. Ega mulle ka muud loomakasvandused ei meeldi. Kui me saaks nendelt loomadelt, keda me konkreetselt mingil otstarvel kasvatame, kuidagi ära võtta tunded ja mõistuse ja valuaistingud jms ehk teha neist praktiliselt robotid, siis oleks see minu jaoks rohkem aktsepteeritav. Kahjuks on neil, aga kõik eelnevad olemas ning selline elu… isegi kui see on lühike. Keegi pole seda ära teeninud. Selles suhtes ma saan rohkem aru jahimeeste poolt kütitud loomade karusnahast. Kuigi kurb on ikka, kui ilusa ja terve looma elu lõpetatakse. Kuid kindlasti on see parem variant kui farmid.
  Aga nagu see näide, mis sa tõid, et sulle meeldib mõelda, et rebane hukkus õnnetuses ning keegi tegi temast siis karusnaha, oleks see vaid nii.

 4. No mulle kingiti 4 või isegi oli vist 5 ehtsat, ilusat, puhvis karvaga rebasesaba :D millest kaks lasin jope kraeks panna :) ja vanasti kui olin ise laps siis oli mul iga talv seljas uhked, erinevate mustritega, ehtsad kasukad, mille pärandasin väikseks jäädes oma noorimale õele.Kahju,et neid praegu alles pole,et enda lapsed kanda saaks :D
  Sry aga mina ei näe selles küll midagi halba.Pole ka mingi suur karusnaha armastaja aga talvejope krae võiks ikka karvane olla :D Minu vanaisa oli küll jahimees aga samas ei möödunud ühtegi talve kui ta metsloomadele talvel metsa süüa ei oleks viinud.
  Mäletan,neid tuuliseid ja vihmaseid sügiseid kui korjasime tõrusid, käbisid, õunu jpm metsloomadele talveks.Vanaisa oli mul eriline mees,sest ta suutis igast igavast tööst lõbusa mängu teha :) ja loomi armastas ta ülekõige.Tema laskis vaid vigaseid ja armetuid.Kõik põdra sarved korjas ta metsast, mis olid maha kukkunud sarve vahetusel, sest ei tahtnud tappa looma tema sarvede pärast :)

  1. Su vanaisa suguseid jahimehi võiks rohkem olla – siis ei näeks ka mina karusnaha kandmises midagi halba. Farmid ja omalõbuks kütitud loomad on aga big no-no.

 5. Karusnahka ei kanna, vastu olen loomapiinamisele. Sellega nõustun, et igast H&M ja Zara rõivatööstus reostab palju enam kui karusnahatööstus, mu mees töötab rõivatööstuse alal, on külastanud Bangladeshis vabrikuid, ühesõnaga, oleme kursis.

  1. Mul on sulle uudis. Karusnaha tööstus reostab veel rohkem. Lihakehad, sõnnik, nahatöötlemisel kasutatavad kemikaalid.

   Aladel kus on kunagi asunud karusnaha kasvatused ei kasva ka kaks-kolmkümmend aastat hiljem normaalset taimestiku sest pinnas on nii reostunud.

 6. Nnoup.. ei kannaks. Aga mitte sellepärast, et ma mingi anti-karusnahk oleks.. aga Lihtsalt pole minu teema. Üldjuhul julmalt… mind jätavad sellised maailmapäästjad suht külmaks.

 7. Liha söön, aga olen täiesti karusnahkade vastu. Inimene vajab elus püsimiseks toitaineid, millest üks on ka proteiin. Igaühe enda asi, kas saab seda loomsetest või taimsetest allikatest. Karunahka elus püsimiseks vaja pole.
  Saan aru, et jahimehed teevad oma lastud loomadest topiseid jne, nemad annavad ka metsale midagi omalt poolt tagasi (toidavad metsloomi, piiravad arvukust jne).
  Need karusnahad, mis sobivad riideesemeks/aksessuaariks on valdavalt pärit karusloomakasvatusest. Loomi kasvatatakse seal ainult sellel eesmärgil, et keegi saaks endale “ilusa” krae. Võib-olla kui teaksid natuke rohkem karusloomakasvatusest, siis muudaksid oma arvamust.
  On väga palju ilusaid kunstkarusnahku. Milleks siis vaja endale surnud loom ümber toppida?
  Ma ei taha Sind solvata ega halvasti öelda, aga kui sa pole vastava alaga (loomakasvatus/karusloomakasvatus) kokku puutunud, siis tasuks natuke ennem asja uurida kui sõna võtta. Ilmselgelt ei saa kõik inimesed kõike teada, aga mina hoian oma suu kinni kui ma midagi asjast ei tea.

 8. https://www.youtube.com/watch?v=vrgJXcyYWQE

  Vaadake sellist dokumentaali nagu “Earthlings”.
  Ja Mari-Leen, sinu naiivne väide, et “mulle meeldib mõelda, et see rebane on roadkill”, kõlab ikka eriti rumalalt. Sorri. Karusnahatööstus ja roadkillid on üksteisest sama kaugel kui siga ja kägu. Kui reaalselt loomi kasvatatakse väikestes puurides, piinatakse ja tapetakse AINULT selleks, et inimestel oleks “ilusad” kraed ja kasukad, siis kas sa tõesti ei näe, et see on ju täiesti väärastunud ja vale? Ma saan aru, et sa pole seda ostnud, sulle kingiti see rebane, aga samas inimene, kellel on mingisugunegi inimlik arvamus asjast, ei kannaks sellist kingitust mitte mingil juhul. Päriselt ka, vaata mingitki videot karusnahatööstusest. See on kohutav. Mitte miski ei õigusta sellist julmust. Samas, ma üldiselt olen arvamusel, et väga loll inimene sa ei ole, seega tekib tunne, et selle lolli postituse oled sa tõenäoliselt teinud lugejate kohalemeelitamiseks ja provotseerimiseks.

 9. “Pooldan karusnahka, mis on spetsiaalselt selle jaoks kasvatatud”?
  Nalja teete või? Et see on kuidagi moraalsem, kui loomad on spetsiaalselt karusnahavabriku väikestes puurides kasvatatud, enne kui nad maha koksatakse? Versus näiteks vabas looduses kasvanud loomaga, kes jahimehe püssi ette jääb?
  *facepalm x 333

 10. Ei kannaks, sest nii rõve oleks laipa kaelas kanda. Inimese surnukeha/nahka ju ei seoks endale kaela ümber – miks on üks elu vähemväärtuslik kui teine..

 11. Mõne kohe peal on tunne, et sa teed suu ainult selleks lahti, et klikkide nimel provotseerida. “Pooldan karusnahka, mis on spetsiaalselt selleks kasvatatud” on isegi tsiteerimiseks natuke liiga rumal ja elukauge mõttetera.

 12. Tegelikult on see deformeeritud laip sul päris rõve. Olek siis korralikult tehtud krae aga see näeb välja nagu sa oleksid auto all hukkunud rebase teeservast endale kaela visanud.

 13. Oh issand, sa näed ja ei mürista. Ma saan aru jah, et klikid on tänapäeval nii olulised, aga kas kohe nii olulised, et tasub endast selline poolearulise mulje jätta? No ma ei tea…… Ja kui sa suur pooldja oled, siis mis sulle täpselt hinge läks? See, et sinu pildist oli jutt? Et keegi julges otse öelda, mida arvab? Ise peate end suurteks avaliku elu tegelasteks ja misiganes ja nüüd ei kannagta kriitikat. Ma saan aru, et kaitsereaktsioon, aga kuidagi põikpäiselt kõike õigustada on ka narr.

 14. Appi appi! Ärme söö liha, kasuta karusnahku ja üleüldse, kas te olete mõelnud, et lapsi sünnitades te hävitate seda maailma veelgi rohkem. Põhimõtteliselt on iga sündiv laps ohuks meie planeedile.
  Siin on vähemalt pooltel emadel kodus lambanahad ja millegipärast sellest küll miskit kisa ei tõsteta. Lambaid ka kasvatatakse ju sellepärast, et nahka ja liha saada.
  Ja kui kõike tehislikku kasutada- ma elusees ei usu, et ise omale lina kasvatate ja ökolambaid, et villaseid sokke teha ja jalas kannate ju ka ainult õlgedes tehtud viiske.
  Telefoniga helistamise asemel saadate sõpradele suitsusignaale ja see kiri siia kommentaaridesse tekib ka puhtalt mõttejõul, sest arvuti ja telefoni omamine oleks ühele niivõrd loodust armastavale inimesele ju täiesti ülemõistuse. Ja ega te ei saakski neid omada, sest elektrit te ju ka ei kasuta. Sest milline raiskamine see veel oleks. Ja kui ma nüüd siin juba ennast käima olen tõmmanud, siis elate te ka õlgedest ja lehmasitast tehtud onnides, sest no ma ei kujuta ette, et ükski nii öko inimene võiks kuskil paneelikas elada.
  Ma väga vabandan, aga – teate tegelt ei vabanda (kui siis blogi autori ees, et siin kommentaariumis ennast välja elan), aga te lõpetage kõik palun see hala kui kohutav üks teine või kolmas asi on ja kes õgib laipu ja kes kannab laipu. Ma tahan näha kui ***** ökolt te tegelikult elate. Kuidas te kõik jalgsi käite ja auto või bussi või lennukiga mitte kunagi ei sõida, sest see on kohutav loodusressursside raiskamine. Te kindlasti ei pea ühtegi looma, sest see oleks ju täielik loomapiinamine. Jne jne jne… Tõsiselt, kas teil tõesti pole mitte midagi paremat teha kui mingite lollustega tegeleda? Elage oma ökoelu ja olge vait, kui keegi teine kuidagi teistmoodi elab. Te olete hullemad kui usukuulutajad, kes uste taga käivad.

  1. Kuule inimene – hari ennast natuke. Kas lammas venitatakse terastraadiga kinniseotult vaiade vahele ja piinatakse aeglaselt surnuks? Kui sa käid ringi silmaklappidega ja ei tea ümbritsevast mitte midagi, siis ära sõima neid, kes on natuke silmaringi avardamisega tegelenud. Kas sinu meelest on kedagi poriga üle valada sellepärast, et ta ei taha tarbida midagi, mis on tehtud kellegi teise pika agoonia hinnaga? Mis sinu jutt sinust endast räägib? Üks asi on see, kui keegi kiiresti maha tapetakse ja teine asi on näiteks elusalt nülgimine. Jah, ma ei osta Loreali kosmeetikat ja muud sellist sitta, mille tõttu loomad piinlevad päevade, nädalate ja kuude kaupa. Liha näed, söön… Mehe isa lasi metsas hirve maha. Oo, kui kahepalgeline ma olen, eksole. Soovin Sulle OSKUST mitte kõike üldistada. Me räägime piinamisest. On sind kunagi piinatud? Tahaksid sa? Kas siis, kui sind piinatakse, sonid ka suitsusignaalidest ja lehmasitast?

 15. Ma arvan, et karusnaha vastaseid on rohkem sellepärast, et nende tapmine on kohutavalt ebaeetilisem – tõmmatakse elusast peast nahk maha, et see ilus jääks ja keha jäetakse kuskile nurka surema. Vaadake vaid neid videosid. Hüljestel tõmmatakse nahk maha, jäetakse jää peale surema ja sõidetakse minema. Rääkimata teistest loomadest… Olen naha- ja karusnahatööstusega kokku puutunud ja mina ei taha sellist looma surma enda hingele.
  See ei tähenda, et mul ei oleks nahast saapaid või ma ei sööks liha. Aga karusnahk on ikka täitsa teine teema! Uurige natuke enne kui siin mölisete inimestega.

 16. Nats üle ei pinguta te oma jutuga. Tõstame nüüd käed need mammad, kelle lapse vankris labanahka pole. Nõus, maailmad on palju koledat, aga ühe surnud looma pärast selline möll, miks?

Comments are closed.