Vabatahtlik ravikindlustus – olete sellest midagi kuulnud?

4. jaanuaril kui Hedon saab kolm, lõppeb mul ravikindlustus. Ma ei tea, kas kohe päevapealt, aga ilmselt kuu hiljem seda mul enam pole. Juhul kui, ma a) ei lähe tööle b) ei hakka endale palka maksma c) ei leia projektipõhist tööpakkujat, kes tahaks mulle maksta nii palju, et tekiks kohustus sotsiaalmaksu maksta.

Ehk siis, kuigi kõik arvavad, et ma hommikust õhtuni mustalt töötan ja sahkerdan, siis ei, asi on lihtsamast lihtsam. Kui projektitasu jääb alla 470€ bruto, siis mul ravikindlustust ei teki. Isegi kui mul on kolm erinevat tööandjat, kes mulle 150€ maksavad, siis ravikindlustust sellega ei teki. Järgmine asi on firma – selleks, et mul oleks ravikindlustus, peaksin ma a) maksma endale palka (aga selleks, et maksta endale näiteks miinimumigi, oleks mu palgafond kokku 669€) või b) maksma vähemalt sotsiaalmaksu (155,10€), õnneks ei ole riik pannud kohustust firmadele, et nad on kohustatud tasuma miinimumpalka, piisab kui sotsmaks maksta.

Vahemärkusena olgu öeldud, keegi kommentaarides küsis: Juhatuse liikmele, kes on vormistatud töötajate registrisse juhatuse lepinguga, temale ei saagi ainult sotsiaalmaksu tasuda, sest seda ei saa TSD-l teha. Kui sa oled töötajate registrisse vormistatud tava töölepinguga, siis saab tasuda ainult sotsiaalmaksu, mis annab siis ravikindlustuse. 

Ma ütlen ausalt, ma pole raha peale hetkel nii vihane, et see vähenegi, mis ma teenin, riigile ära maksta. Mul pole midagi maksude maksmise vastu, aga seni kuni ma saan hakkama nii, et ma firma arvelt endale palka maksma ei pea, sest saan mujalt projektitasudena täpselt nii palju, et ära elada ja kuna tööd tehes tuleb endale nagunii varuda asju, mida on mõtekas tasuda firma arvelt ehk firmal on teatavad kulud, et tööd teha, siis on mõtekas seda hüve kasutada. Ongi hästi. Las ülejäänu olla seal firma arvel, leiba ta ei küsi.

Paar päeva tagasi tuli mulle SPÄMM kiri, mida ma olin juba kustutamas, aga nägin seda meili eelvaadet… ja see pani hoopis seda kirja avama.

Hea ettevõtja!
Algus on kulukas. Palgaraha kallis. Aga haigekassat oleks ometi vaja?

Alternatiiviks on vabatahtlik ravikindlustus

MÕELDUD NEILE:

 • Kellel pole Haigekassa ravikindlustust
 • Kes ei pea Haigekassa raviteenuseid piisavaks
 • Kes soovivad vältida järjekordi ja eelistavad eraraviteenust

Loe lisaks ja arvuta hind.

Läksin mina siis sinna Kindlustusest lehele, panin oma sünniaja ja kalkulaator genereeris mulle erinevad variandid välja:

Pakett 1, aastane kindlustusmakse 314,95€ või kuumakse 28,87€.

Pakett 2, aastane kindlustusmakse 799,79€ või kuumakse 73,31€.

Pakett 3, Euroopa territooriumil, aastane kindlustusmakse 875,54€.

Eesti territooriumi ravikindlustus annab maksimaalse kindlustuskaitse 25 450€ ulatuses. Euroopa ravikindlustus katab kuni 750 tuh ravikulusid.

Mulle tundub kõige loogilisem hetkel see kuldne kesktee. 314€ on vähem kui aastas 1861€ sotsiaalmaksu maksta. See pakett sisaldab endas ka kriitiliste haiguste kindlustuskaitset ja hambaravi hüvitist. Haiglaravi hüvitatakse 100% vastavalt hüvitislimiidile ja lepingu tingimustele. Arstiabiga seotud kulud tuleb esialgu endal tasuda ja seejärel hüvitab kindlustusandja vastavalt lepingutingimustele.

Oletame, et mul pole kindlustust, siis maksab arstivisiit 30€, korduvvisiit 10€, st retsepti saamiseks pean ma maksma 10€ + täishinna ravimist, soodustus mul nagunii ei kehtiks.

Kui mul on kindlustus, maksan ma algul oma kulud arstile ise, seejärel hüvitab kindlustus 75%. Retsepriravimeid saab soodushinnaga ainult selle kõige kallima paketi puhul.

Profülaktilise tervisekontrolli jaoks on eraldi arvestatud kindlustusperioodi kohta 50€. Hüvitatakse ka enne kindlustuslepingu sõlmimist tekkinud haiguste jälgimiseks vajaliku tervisekontrolli kulud (sh retsepti väljakirjutamiseks).

Oletame, et ma murran jalaluu, esmaabi saan ma kiirabilt nii ehk naa, aga kui ma vajan näiteks taastusravi, siis mu perearst juba ütles, ma võin maksta sadu või tuhandeid eurosid ilma kindlustuseta.

Kui mul on kindlustus, hüvitatakse haiglaravi 100%. Taastusravi arvestatakse eraldi õnnetusjuhtumi kindlustuskaitse alt kuni 2500€.

Hambaravi puhul aitab kindlustus mind nii palju, et aastas hüvitatakse kuni 200€ ja endal tuleb tasuda 50% visiidi kohta. Mul hetkel on hambad OK seisus, välja arvatud üks, mis läheb nagunii tonn maksma, seega, kui ma selle 200€ soodsamalt saan on nagunii win :)

Kas siin kuskil on mingi aga või minu meelest on see hea diil? Ma mõtlen, et ma olen üsna terve inimene. Viimati olin haiglas kui sünnitasin, enne seda käisin  maovähendusoperatsioonil ja enne seda 13 aastat lõhkes mul pimesool. Olen kaks korda elus käinud näppu õmblemas (esmaabi) ja.. Üldiselt käingi perearstil retsepti küsimas. Õigemini teen sedagi meili teel. Aga maksta 300€ aastas kindlustust ja elada muretult, kui midagi peaks juhtuma.. versus 1861, on ju nagu hea diil või ei?

Keegi tõi kommentaarides välja, et ka Haigekassaga on võimalik sõlmida leping ja vabatahtlik kindlustus – omfg, mis hind sellele on! Suht sama tegelikult mis sotsiaalmaks. Seega kindlustus igati mõistlikum ju?

Kindlustusmakse suurus ühe kalendrikuu eest alates 1. aprillist 2017 on 149 eurot, kvartalimakse 447 eurot ja aastamakse 1788 eurot. 

Mis arvate, kas tasuks see Kindlustusest kindlustus teha või ei? Ja kas võtta see kuldne keskmine või maksta siis juba 799 euri ja võtta maksimum (odavam endiselt kui 1861€ sotsiaalmaksu maksta või 1788€ Haigekassa kindlustus)? Üle Euroopalist kindlustust mul nagunii vaja ei ole, ma olen ju Eestis ja reisimiseks on mul reisikindlustus.

14 Comments

 1. Vot tasub ilmselt mõelda küll. Nüüd saab ju e-tervisest enda kohta haigekassale esitatud arveid vaadata – mul aasta tagasi hüppeliigese op maksis mingi üle 1000 euri ja nädal aega taastusravihaiglas üle 700 euri. Need olid mulle nö tasuta, aga hakkasin käima hiljem taastusravis , kus 5x hüvitas Haigekassa ja edasi oli juba 20 euri kord.

  1. Holy shit! Kindlustusmakse suurus ühe kalendrikuu eest alates 1. aprillist 2017 on 149 eurot, kvartalimakse 447 eurot ja aastamakse 1788 eurot.

 2. Appi, suur tänu selle posti eest. Ma olen just täiesti hädas sama asjaga. Tegelikult olen juba aasta venitanud ilma kindlustuseta ja nüüd mõtlesin, et kurat pean ikka hakkama endale kindlustust tegema, et kas siis palka maksma või midagi muud välja mõtlema aga see kindlustus tundub suht hea lahendus. Lähen ka kohe uurima.
  (Ja mis värk sellega on, et piisab riigile minimaalsest sotsmaksust aga palka ei pea välja maksma. Kas saad mulle selle kohta seadusepunkti visata, sest minu teada ei ole see lubatud)

  1. Kui ma käisin seal Töötukassa ettevõtluskoolitusel, siis seal räägiti, et peamine, et see sotsiaalmaks on makstud. Uurisin enda raamatupidajalt, ta kinnitas sama, et ei pea palka maksma, võib ka ainult sotsmaksu maksta miinimumi ulatuses.

 3. Makse maksta ei taha, aga lasteaiakohta tahad? Korras kõnniteed meeldivad? Mänguväljakud on vajalikud? Valgustatud tänavad on head?

  Oi, aga selleks vajavad omavalitsused inimeste maksuraha. Kurb lugeda

  1. Ettevõtjana on mul niigi teatud kohustused ja maksud, ma ei leia, et ma iga teenitud sendi peaksin riigile andma. Vähemalt mitte kohe ja mitte praegu, kui mu sissetulekud on väiksed. Lisaks, makstakse mu pealt riigile niiehknaa makse nende projektitasude pealt.

 4. Kindlustusest on maakler ja vahendab Ergo kindlustuse vabatahtlikku ravikindlustust. Seega esiteks küsi pakkumist otse Ergolt, sest maaklerid võtavad veel vahelt oma vahendustasu. Teiseks loe läbi Ergo üldtingimused, mis puudutavad andtud kindlustusliiki. Kindlustuse puhul ei ole kunagi midagi kindel ega must valge – järgenvalt mõned näited. Kindlustusmakset on neil õigus ühepoolselt suurendada kui tervishoiuteenused kallinevad, sinuga toimub rohkem kindlustusjuhtumeid vms. Sa pead kindlustusandjale teada andma kui tulenevalt su tööst, hobidest vms on sinu kindlustusriski suurenenud. Kindlustusel on võimalik hüvitamisest keelduda paljudel eri põhjustel, ka nt sinu tegevusest või tegematusest tulenevatel põhjustel. Ole valmis, et nad kontrollivad igat sinu sammu, arvet, kuupäeva, tervislikku seisundit puudutavat asjaolu. Neil on õigus loobuda hüvitamisest viides enne lepingu sõlmimist olnud operatsioonidele/haigustele. Psühhiaatrilised haigused ja nende ravi ei ole hüvitatavad. Kokkuvõttes – alati ei ole odav hind kõige parem lahendus ja see, mida sa peaksid taga ajama. Eesti riiklik tervisekindlustus kaalub kindlasti üle kõik erasektori kindlustusandjad ning vabatahtlikult mina oma tervist erasektori hoolde ei jätaks.

  https://www.ergo.ee/fs-files/0000/0000/0002/files/Ravi_Yldtingimused_EST_al_01%2011%202017.pdf

 5. jah, soovitan kah ergo lehel https://www.ergo.ee/erakliendile/ravikindlustus/kodanikule
  valida oma sünniaasta ning soovitud pakett, süsteem arvutab välja kuu-, kvartali- ja aastamakse. mul endal oli kahe töökoha vahel seitse kuud ravikindlustuseta periood, mil käisin võtmas hinnapakkumist ergos. tegelikult see, mis neil netis kirjas on, vastab tõele, kuid nad suskavad lepingu sõlmimisel nina ette ka paberi, kus on loetelu kõigist maailma haigustest ja iga jah-vastus suurendab ka su kindlustusmakset.

Comments are closed.