#elulineblogi

Vaesed veganite lapsed, nemad ei saagi Avatud Talude Päevale

Eile oli Avatud Talude Päev ja ka meie võtsime asjast osa. Käisime küll ainult kahes, sest muud plaanid olid ka, aga tore oli ikka. Seal hakkasingi mõtlema, et vaesed veganite lapsed, nemad ei saagi sellest ju osa saada?

Kui ma Meeliselt küsisin, mis ta arvab, siis ta tuli uuele mõttele – kui me seisime seal 20 minti jätsijärjekorras, siis mida vegan lapsed teevad?

Nopivad puult tooreid õunu? Põõsastelt marju? Hüppavad niisama heinapallil ja muusse ei süvene?

Taludes on ju kõik loomne – isegi mesilased on loomne. Isegi heinapall on loomne, sest see läheb loomadele söödaks. Okei, tšekkasin listi, isegi Nurme looduskosmeetika on talude all. Okei, kui me nii laiaks lähme, siis veganite lapsed minna saavad, aga mina mõtlesin just loomi vaadates, et…

Kui meie seal jalutasime, siis rääkisime juurde, et näe, see on lehm ja tal on udar ja siit tuleb piim ja näe, siin on kanad, nemad munevad mune ja näe, siin on lammas, neist saab villa ja villast kampsuni. Näe, siin on kitsed, nendest saab head juustu.. Ehk siis tooteid, mida Hedon tarbib ja millega tal tekiks seos.

Mida veganid räägivad? Vaata, siin on kana, tema muneb mune, aga neid me ei söö. Ja lehm annab piima, iuuuu, meie ei joo. Või näe, siin kasvavad lihaveised, aga eiii.. meie neid ei söö. Mida nad reaalselt juurde räägivad? Lammas teeb mää ja siga teeb röhh ja lehm teeb muu? Seda teab iga pooleteiseaastanegi juba.

Järelikult ongi veganite lapsed need, kes arvavad, et piim tuleb pakist, munad karbiga letist ja liha kuskilt poe tagaruumist. Või siis ei eksisteerigi nende jaoks tooteid muna, piim, juust, liha. Elavad õndsas teadmatuses?

Või käivad veganite vanemad seal taludes ja räägivad, vaata, siin piinatakse loomi, vaata, kettidega kinni, karjused ümber… ja siis pahad inimesed söövad nad ära. Hirmus, mis tehakse.

Päriselt ka tahaks teada, mida veganid seal räägiks oma lastele. Ma vist olen nii kitsa maailmavaatega, et ma ei suuda seda välja mõelda.

27 thoughts on “Vaesed veganite lapsed, nemad ei saagi Avatud Talude Päevale

 1. Ma usun, et nad vaataksid loomi nagu elusolendeid, mitte nagu tooteid. Ehk siis mitte seda poolt, mida nad inimestele anda saavad, vaid loomi endeid. Nt kanad munevad mune ja kui ema neid soojendab, tulevad nendest varsti tibud. Lehmal on udar ja sealt tuleb piim, mida vasikas juua saab. Või mida sööb kits ja mida kana, kas neile saab pai teha, milline nende karv on…

 2. Veganid on just need, kes teavad väga täpselt, kust ja kuidas loomsed saadused tulevad ja sellepärast nad neid ei tarbigi. Siin on juba üks väga hästi sõnastatud kommentaar: veganite jaoks ei ole loom toode mida tarbida, vaid meiega võrdne elusolend.

 3. Kitsas maailmavaade kumab siit postitusest läbi küll :) Pole ise vegan (liha siiski ei söö, munad ja kala lähevad), aga elementaarne empaatiavõime ja loogiline mõtlemine on olemas küll. Nagu keegi eelnevalt juba mainis, siis loomi saab vaadata kui poegivaid, munevaid vms elusolendeid. Olendeid, kes saavad haiget kui neile haiget teha ja kes on õnnetud kui neid ebasobivates tingimustes peetakse. Samas kui neid hoida ja nende eest hoolitseda (sh ka metsloomade eest, looduse säilimise ja puhtuse eest), millist vahvat elu nad võivad elada, millega tegeleda jne. Ka metsikus looduses on loomad ja linnud, kes oma igapäevast elu elavad ja iga nende liigutus ei pea inimesele otsest kasu tooma. Ma ei tea, mis hüsteeria see veganlusega viimasel ajal on?! Ma eriti ei usu, et veganid väga mures on, et mida see marimell oma liha söövale ja piima joovale lapsele kodus kyll räägib? Kas nii, et vaata, see on lehm – meie joome tema lapsele mõeldud piima ära, lapse enda aga lööme maha ja saame matsvat vasikahakkliha, nämmnämm, või?! Eetiline talupidamine on olemas ning loomi saab pidada ja tappa eetiliselt. Sama ka jahindusega. On olemas ka tõesti mitmed vegan talud, niiet valikut, mida teha, kus käia ja kust õppida, on küll. See, et sina mäe taha ei näe, ei tähenda, et seal midagi ei ole :) Ja see, et veganid vaid õuna ja muru närivad – guugelda veits noh :D Ei tohiks väga raske olla või nii… vegantoit on superhea kui hästi tehtud- pastad, pitsad, juustud, burgerid, risotod, pirukad, koogid, salatid jne jne jne…

  1. Arvestades, et ma olen ligi aasta töötanud vegankohvikus, tean ma väga hästi, mis nad söövad ja kui rikkalik on nende toiduvalik. Aga mul tekkis seal taludepäeval see mõte, panin selle siia kirja ja thats it. Ma ei halvusta kedagi, lihtsalt ei viitsinud ise üle mäe mõelda, lihtsam oli teilt küsida :D

 4. Miks need veganlapsed ei või teada, et lehmalt saab piima ja kanadelt mune jne? Paljud lapsed ei pea veganid olemagi, et neile lehmapiim ei maitse. Samuti paljud mitte veganid lapsed ei söö munakollast, sest arvavad, et nad söövad tibusid.
  Ja ma ei saa aru mis nendel õunadel ja marjadel viga on? Linnalastele peaks see tegevus just põnevam olema kui lambise jäätise söömine.

 5. Sa oled kitsa maailmavaatega tõesti. Esiteks, miks veganid ei või avatud talude päevadel käia? Valik on rikkalik. Talud tegelevad palju rohkema kui ainult loomasaaduste tootmisega. Miks nad ei võiks heinapalli otsas istuda või küünis magada?
  Teiseks. Miks sa arvad, et veganitel ei ole alternatiivtooteid? Jätsi söövad nemadki.
  Kolmandaks ja kõige hullemaks. Su tekst… Ma ei taha uskuda, et sa päriselt nii määää oled nagu sa oma blogis mulje jätad, aga et sa seda muljet aastaid külvad, siis vist ikka peab paika. Sinu arvates veganid ei või oma lastele näidata lehma ja seletada, et tal on udar, sealt tuleb piim, seda juuakse, kana muneb jne? Mu meelest on veganite lapsed palju laiemate teadmistega, sest lisaks teadmistele, mismoodi osa hulk inimesi toitub, on neil ka teadmised, mismoodi nemad toituvad. See on see koht, kus paljudel jookseb juhe kohe kokku ära, et kui liha, piimatooted ja muna menüüst välja jätta, siis mis sinna üldse alles jääb. Vot, veganitel on need teadmised ja nad ei jookse kohe kaljult alla hüppama. Lisaks on neil oskus näha loomi endid, mitte kui tooteid või inimese orju. Ning on teadmine, et loomade ekspluateerimine ei ole tänapäeval absoluutselt vajalik. Vastik on lugeda seda irvitaval ja naeruvääristaval toonil kirjutatud võhiklikku teksti. Kui sind teema ilmselgelt päriselt ei huvita, et piisavalt süveneda, miks sel teemal üldse naeruvääristavalt sõna võtta, “uudishimutseda”, mida “vaesed veganlapsed” küll selle asemel teevad, et kuskil heinapalli otsas lehmapiima juua ja uskuda ilusat illusiooni kogu sellest loomapidamisest. Olen seda meelt, et laps valigu ise, mida tarbib, aga selleks, et valida, peaks ta teadma tõde, mitte mingit käojaani. Mul on palju tuttavaid veganeid ja mitte ükski neist ei räägi sellises kõnepruugis, et iuuuuuuu, lehmapiim, rõveeeeee. Isegi lihasöömist ei räägita nii nagu sa seda kirjeldasid, vaid lastakse lapsel enda arvamus asjast kujundada.Lastele seletatakse lihtsalt ja loogiliselt, milleks lehm piima annab ning vastupidiselt sinu arvamusele tekib just nii lapsel reaalne seos sellega, et kõik beebid, olgu loomad või inimesed, toituvadki alguses vaid emapiimast. Mu meelest on see tohutult palju laiem teadmine, kui see, et lapsed ja isegi täiskasvanud tihtipeale ei oskagi öelda MIKS lehmad piima üldse annavad. Nende max vastus, milleni nad suudavad välja jõuda on “inimese jaoks” ning see isegi ei vasta küsimusele. Mu meelest need väärtushinnangud, mida vegan vanemad oma lastele õpetavad ja edasi pärandavad on ääretult õiged. See on miski, milleni ma tahaks ka ise kunagi jõuda. Mitte õpetada oma lastele, et loomad on mõttetud olendid, kes eksisteerivad siin vaid inimese hüvanguks. See oleks kõige sõgedam õpetus üldse. Sel puhul on seos reaalsusega on hoopis olematu ju. Ja on seda niikaua, kuni laps ei tea, kuidas söök tema lauale jõuab, mida see endaga kaasa toob jne. Ühest küljest lastakse nunnutada loomi, eriti loomalapsi, teisalt telgitagustes toimub sootuks midagi muud. Kas pole imelik, et nii elementaarne asi nagu seda peaks olema söök, söögi korjamine, valmistamine jms, et selle päris saamislugu on lastele vaatamiseks kõlbmatu, sest see on julm ja vägivaldne?

 6. Selles osas on Sul õigus, et oled kitsa maailmavaatega, kui järeldad automaatselt, et kõigi veganite ja taimetoitlaste lapsed on samuti veganid. Ja selles osas muidugi ka, et justkui veganid ei tohiks oma lapsele öelda, et lehmal tuleb udarast piima.

  Räägin siis oma vaatenurgast, mida palun siis mitte kohe arvata kõigi veganite vaatenurgaks vaid suvalise vegani isiklikuks (mina ja elukaaslane veganid, lapsed lihatoidulised) – lapsed saavad sellegipoolest teada, mida teeb kana, lehm ja lihaveis. See, et keegi midagi oma toidusedelis piirab, ei keela sellest rääkida (kas Sul pole reaalselt ühtegi toitu, mida sa ei söö? Ja kui on, siis sa selle kohapealt ütleks kohe Hedonile midagi negatiivset, nt “iuuuu seda me ei söö”?).

  Aga oletame siis, et kellegi laps on vegan – Sinu loogika järgi siis kuna laps ei söö loomset, siis ei tohi/saa talle öelda, et lehmal tuleb udarast piim ja et kana muneb muna. Ma ei tea, mis veganitega Sinul kokkupuuted on, aga mitte keegi minu tuttavatest veganitest ei anna oma lapsele veganluse tõttu mingit teistsugust informatsiooni maailma toimimise ja elu kohta. Julgen siinkohal järeldada, et vähemalt minu tuttavad veganid ei annaks väga erinevat infot sellest, mida te Hedonile andsite.
  Ja üks lisamõte – kuna veganite lapsi pean mina isiklikult täiesti tavalisteks lasteks (olgu nad mistahes-toidulised), siis ei ole nagu alust arvata, et neil avatud talude päevadel vähem teha oleks kui mitteveganite lastel.
  Kui laps on vegan ja tal pole seal midagi süüa, siis ütleks, et see pole väga harukordne juhus, et üritusel vegantoitu ei saa. Ei juhtu sellist asja ainult avatud talude päeval (tõsi, mida aeg edasi seda rohkem on tekkinud üritustel ka taimset valikut, kuid piiratud toidusedeliga lapse vanem peab oskama selliste asjadega arvestada) – tavaliselt on lapsevanemad siiski piisavalt ettenägelikud ning omavad vajadusel üht-teist kaasas.

  Selline sildistamine, et veganid ja nende lapsed oskavad ainult tooreid õunu puu otsast korjata on järjekordne näide sellest, kui vähe Sa tead veganite ja nende laste elust ja olust, kuid hinnangu oled juba neile ära andnud.

  No ausalt ka. Vähem hukkamõistu palun. Ja veidi rohkem sallivust inimeste erinevuste osas.

 7. Tähelepanek elust enesest on ka see, et veganlapsed tunnevad paremini taimi ning rohkem köögivilju kui nt mõni kassiir toidupoes. Miks üldse halvustada, umbes et pfff, mida neil seal maal teha on, marju süüa, haahaa kui mark???

  1. Ma ei halvusta mitte kedagi, ma mõtisklesingi sel teemal, et mida või kuidas nemad taludes käiks.
   Ma ei mõelnduki, et aedviljatalu on ju ka talu. Mõtlesin et talu = loomad. Linnainimene noh, mis teha :D

 8. Pole mingit probleemi viia laps aiamaale ja näidata, kust tulevad aed- ja köögiviljad.
  Miks on probleem, viia laps tapamajja ja näidata kust tuleb liha, pasteet, munad ja piim ?

  Kumb on naturaalsem, kumb traumeerivam?

  Kas sööd sisse toitu, milleks me oleme loodud sööma, või sööd sisse toitu, mis meid on põlvkondade kaupa sunnitud/programmeeritud sööma ?

 9. Veganid ja taimetoitlased on ehk ainukesed, kes saavad südamerahuga lapsele loomi näidata ja neist rääkida. Nende käitumisest, tunnetest, välimusest jne. Mitte et see veis meie sõber ja sellepärast me tema liha ka sööme. Inimesed on alati olnud kõige julmemad loomad.

  1. Selgita palun, kuidas sa näed aastatuhandeid maal elanud ja tänapäeval maal elavaid inimesi, talupidajaid, kes igapäevaselt oma loomi talitavad, nende eest hoolitsevad, vajadusel ravivad, villa niidavad, neile heina teevad ning jah ka nende liha söövad. Kas see on julmus?
   Minu meelest on see terve mõistus.

  2. Kelleltki elu võtmine ja nende öömine ei ole julmus? Ja kui ei ole just tegemist taluga,kus loomad suurtel karjamaadel on,vaid hoopis lautades ja aedikutes,siis kuidas see julm ei ole? Ja ka teadupärast ei sööda looma,kes vanadusse on surnud,vaid ikka looma,kes on noor. Nende elektrišoki või polti pähe lastes tapmine ei ole ju ka inimlik või kuidas? Vaata rohkem dokumentaale ja saad vähe aimu.

 10. Kusjuures teie blogi ma käingi lugemas sellepärast, et lollide inimeste väljaütlemiste üle imestada. No vahet pole mis teema on, ikka on teie vaated eriti matslikud, rumalad ja juhmid. Paistate silma vähemalt (küll mitte positiivses mõistes aga teiesugused ju arvavadki, et teie toodetav kollase meedia hale koopia on äge).

  1. No aga kui sina tuled, siis ongi juba win ju! Saame su tuju paremaks teha, panna sind tundma targema, mitte matsi ja juhmina :)

 11. Tegid selle vea, et ütlesid enne kui mõtlesid tegelikult. Unustasid selle kui kiiresti sotsiaalmeedia sinu süütule postitusele võib reageerida. Loomad ei ole ainult allikad toidule mida meie keha ei vaja, vaid elusorganismid, kes naudivad jalutuskäike ja mängimist ning külma vett kuumal suvepäeval nagu sinagi :)
  Ole lihasööja, ja julgusta seda oma lastele kui õigeks pead, kuid ära tule rääkima meile kui vaesed need veganite lapsed on samal ajal kui NOA restos oli just 13-l inimesel salmonella.
  Ilusat suve ja hari end! :P

  1. Sa ka hari end, keegi pole veel kindlalt öelnud, et salmoneoos NOA’s oli lihast või munast. Jah, kahtlustatakse toorest liha, muna aga salmonella bakter levib ka salati kaudu. Ökotalus ei pruugi olla kontrolli ega ravi nende kanade ja sigade üle, kes peenra vahel väetamas käivad.

  2. Ei unustanud ta midagi. Suht teadlik klikimagnet neil. Kui muud teemad klikke ja komme ei too, siis veganlus tekitab ikka väheke huvi, kaasarääkijaid ja intriige.

 12. Minu arust probleem kuidas veganist lapsele lehma tutvustada on umbes sama nagu lihasööjast lapsele ei saaks hobust tutvustada, kuna peres hobuseliha ei sööda.

Comments are closed.