tsitaadid ja vastused: veganlusest ja muust

Üks lugeja saatis mulle paar päeva tagasi, kui selle veganluse postituse tegin (link!), screenshotid mingist FB grupist “Jah, see on vegan!”, kus minu blogi üle arutleti ja mõnusalt keema mindi.

Kuna ma ei viitsi selle grupiga isegi mitte korraks liituda, et neile seal vastata, teen seda siin, ehk selgitan nii ka teistele, kes seal grupis pole, oma arusaama veganlusest natuke paremini.

Paljud muidugi said sellest ka esimese postitusega aru, aga noh, kuna ilkujaid ja hädaldajaid oli nii palju, siis…

Juhin tähelepanu, et tegemist on avaliku grupiga, kus toimuv on kõigile loetav ja kättesaadev. Jätan postitusest välja nimed, sest minu jaoks ei oma need tähtsust. Alguses mõtlesin postituse teha screenshottidest, et nimed ka näha, aga kuna ma just nägin eelmise loo all Kai kommentaari, kes sai esimese postiga aru, mis ma mõtlesin ja et ta ka lugeda saaks, teen tsitaatide ja vastustena.

EI NOH, Marimell või Leenu või mis ta nimi on, tema toitumisalaseid soovitusi mina tõsiselt ei võta, sest ta on ise oma tervisega hädas. (maovähendusoperatsioon, ülekaalulisus, alkoholi ja tubaka lembus)

Ma polegi mitte mingisuguseid toitumisalaseid soovitusi jaganud. Ei pretendeeri Erik Orguks või ma ei tea, veganspetsialistiks, et sööge seda või teist, või ärge sööge liha, sest see on laip vms. Ma ei suru üldse peale seda, et söön kõike. Iga inimese oma valik. Naljakas, kuidas minu postituses nähakse seda, et ma surun oma arvamust peale. Mu meelest suruvad veganid palju rohkem oma eluviise teistele peale kui nö segatoidulised, või kuidas iganes meid, lihasööjaid, kutsutakse.

No aga neid inimesi on ikka palju, kes ei tea, millest veganid toituvad.. Lihtsalt nõme, et sellised inimesed sellist arusaama levitavad. Pigem peaks rohkem reklaamima, kui palju tervislikum ja eetilisem veganlus on. Ise olen taimetoitlane, mitte vegan, aga ei tuleks selle pealegi, et veganlust maha tegema hakata.

Kas ma tegin kuskil veganlust maha? Ma lihtsalt kirjutasin, et minu meelest lapsed ei peaks olema veganid. Nende argument on muidugi, et nende meelest ei peaks lapsed olema lihasööjad. Okei, fain. Igaüks kasvatabki oma last nii nagu tahab. Mõni annab aastasele pulgakommi ka, mõni ei anna.

Ja ma tean väga hästi, millest veganid toituvad. Nagu ma ka kirjutasin, töötasin vegankohvikus. Kapsaleht ja vesi oli üleüldine üldistus. Ma ei saa aru, miks paljud sellest ühest sõnast nii kinni hakkasid. Minu meelest söövad veganid kõike seda mida meiegi, lihtsalt ei tarbi loomset. Olen millestki valesti aru saanud? Juust tehakse ise – kookospiimast, vist ka riisi või kaerakoorest, maitseainetest ja agar-agarist, pärmihevestest (isegi mul on neid kodus); hapukoor tehakse ise – veest, õlist ja päevalilleseemnetest; kotlette tehakse ise – mitte lihast, aga juurikatest jnejne

Üks küsimus tekkis veel lõigu kohta “Ma olen oma elus töötanud veganitega, vegankohvikus ja ausalt, nii mõnelgi korral ma tundsin, et ma tahaks lastekaitsesse helistada.

Need lapsed olid pidevalt haiged. Üks laps väga rängalt. Üle päeva suundus ema ikkagi haiglasse, sest ise ei osanud enam midagi teha ja päris surevat last enda käte vahele ka ei tahtnud. Ometigi, keeldus ta haiglas pooltest pakutud protseduuridest. Küll ei tohtinud üht süsti teha ega teist ravimit anda, küll oli palavikualandaja halb, siis jälle liigsete ravimitega auruti jne”

Kuidas ta nii täpselt teab, kuidas ta tööandjast vegankohviku kliendid haiglas käitusid või oma lapsi ravida lasid/ei lasknud? :D

Pidasin silmas töötajate lapsi, kellega koos ma töötasin, kes töö ajal ikka omi asju omavahel arutasid. Siis jäid ka sellised teemad kõrvu. Siis oligi lastest kahju, et tegelikult võis asi olla selles, et nad ei toitunud korralikult ja ema ei lubanud ka ravimeid manustada, sest need pole vegan vms. Samas jah, praegu küll mitte nii teemasse, aga imetamine ei ole ka vegan, ometi kogu see veganikamp imetas nii et maa oli must :)

Kuidas sai sellise suhtumisega inimene üldse vegankohvikus töötada? Minu teada võetakse sellistes kohtades normaalse välimusega ja kompetentseid isikuid tööle….

Minu teada võetakse tööle inimesi nende oskuste järgi, kui just sekretäri mõnele vanamehele ei valita. Ma ei teadnudki, et kokana töötades on hakkimisest olulisem mu kehakaal või huulevärv. Läksin sinna tööle, sest ka mulle tundus see maailm uus ja põnev. Sain sealt palju teadmisi, põnevaid retseptiideid jne. Samas mulle ei meeldinud kuulata jutte, et isegi kana puutumine tekitab külmavärinaid või ajab oksele. No ma ei tea, et ma tahaks oksendada kui porgandit puutun.

Follosin enne tema lehte, kuid pärast sellist kirjutist on mul küll piinlik, et seda tegin…

Mul on piinlik, et selline inimene mind üldse jälgis. Igas postituses või asjas on vaja kohe mingeid punaste harkidega kuradeid tantsimas näha. Inimene üldse arvamust avaldada ei või v?

Ma olen alati teadnud, et tegemist on äärmiselt rumala inimesega, aga sellele vaatamata suudab ta mind ikka uuesti ja uuesti üllatada.

No vat kui tore, et suudan ikka üllatada :) Kellegi päeva kirkamaks teha ja panna ta tundma, et ta on parem kui mina. Kui lugeja on õnnelik, olen mina ka :)

Siin on tegelikult üks lugu veel. Tegemist on blogiga, kes müüb oma pinnal reklaame. Nii et ta vajab intriigi, vastandumist, et lugejate hulk kasvaks. Kas üldse tegemist on tema enda isikliku arvamusega, kas tegemist pole nn majandustegevust soodustava artikliga. Kõik, kes seda blogi linkinud on, on hetkel selle inimese sissetulekut suurendanud. Kui lugejate hulk suurenes, on see blogijale märk, et see teema on rahaliselt kasulik.

Tegemist on minu isikliku arvamusega, ma ei blogi selleks, et keegi klikiks. Mul on oma lugejaskond, kes mind loevad ja see, et siia vahel mõne postituse peale satub mõnikümmend võõrast, ei too mulle mingit metsikut majandustegevust. Reklaami eest saadav raha on minu blogis küll selline pisku, et selle eest saab lapsele kuu aja jagu mähkmeid osta ja vahel ei tule sellekski välja.

Antud postitusel, mille peale siis arvatakse, et ma endale sissetulekut tekitasin oli täiesti keskmine lugejate arv. See pole mitmetuhande või mitmekümnetuhande jagu rohkem klikitud kui eelnevad postitused. Eeldatav KASUM umbes seitse senti. Tõesti, metsik raha!

A ma nii tahaks teada, kas tal juba kommentaare on ja millised..

No jumala eest, tule ja loe. Aga teised ei luba seal mu blogile klikke teha. Äkki saan veel seitsme sendi võrra rikkamaks. Vat see on #absurd

Järjekordne pärl ta FB: “See ribinässakas leiab koha täna minu laual :) aga jah, vegan toit vôib olla maitsev, ei vaidle vastu. Samas ma sain totaalse maohäda seal vegankohvikus töötades, sest ma ei saanud enda eluks vajalikku liha. Ainult veganit süües andis mu organism märku, et miskit on puudu.!”

Töötamise ajal ta siis sõi tööandja kulul, ise koju sööki ei ostnud. Muidu selline olukord küll tekkida poleks saanud.

Jah, mulle oli tööajal ette nähtud lõuna. Hommikust ma tavaliselt ei söönud. Õhtul kodus sõin olenevalt päevast, kas liha või midagi muud, mida ma tavapäraselt õhtusöögiks tegin. Aga kui ma viis päeva nädalas sõin täiesti taimset- või toortoitu, siis tõesti, mu magu hakkas valutama, mul oli väsimus, ma ei tundnud end hästi, mul olid pidevad peavalud.

Dr Google aitas: Kui pärast sööki tekib väsimus, peavalu või muidu halb enesetunne, ei sobi toit keha ainevahetustüübiga ja dieeti tuleks korrigeerida. Toidu mitmekesisus ja mõõdukus söömises on läbiproovitud põhimõtted, millest lähtuda. Seega, mulle lihtsalt ei sobinud see toor/vegantoit. Mu keha vajas liha. Ja kui ma olen harjunud liha sööma, siis jumala eest, miks ma ei või seda süüa. Ma ei käinud töökaaslastele ütlemas, issand, miks sa liha ei söö, vitsuta õhtul kodus ribi, nii hea. Ma ei rääkinudki oma toitumisest tööl. See polnud seal primaarne.

Kirjeldab veganlust kui ülimalt üheülbalist toitumisviisi, kuigi ise samal ajal propageerib ja ülistab oma keefiridieeti. Ilmselgelt on toitumise alal ühe väga ebapädeva inimesega.

Ma ei ole üldse veganlust kirjeldanudki, tegin seda alles selles postituses, kui sedagi. Ja ega ma ise ka mingi püha lehm pole, et kõik mis ma kirjutan on puhas kuld ja seda täpselt nii tegema peaks. Kui mulle sobis üks nädalane keefiridieet, ei tähenda, et ma ebapädev oleks.

See on sama hea, kui ma ütleks, ja nüüd, kõik blogilugejad, pead ahju ja kõik seda kodus kohe teeksid. Misasi oma olen teie arust? Mingi söömiskultuuri kuulutaja? Ma pole kordagi oma blogis isegi vihjanud, et tehke nii nagu mina, sööge nii nagu mina, ostke neid asju mis mina… Ma lihtsalt kirjutan asjadest mis mulle meeldivad, mida olen tarbinud ja rahule jäänud, kus käinud, mida teinud..

Ja, oh, sa issand, kui Eveliis julges seal grupis sõna võtta ja jätta umbes sama kommentaari, mis ka siia blogisse, et mis püha lehm see veganlus on, et sel teemal sõna võtta ei tohi, lendas kari mesilasi nagu meepoti kallale.

Veidi valesse gruppi pole eksinud või oled üks neist väänuskitest kes luba küsimata tsitaate postitab? Häbi võiks olla aga häbitunde omamine vist ju eeldab ajutegevuse olemasolu.

Probleem polegi ju konkreetses arvamuses vaid pigem üldistavas toonis ja väära ning eksitava info levitamises.

Inimene see on VEGAN grupp, saad aru? Mida sa lahmid siin, kui sulle ei meeldi, mida siin kirjutatakse, siis palun lahku eksole ja jätka oma tarkuse demonstreerimist delfi kommentaariumis või mõnes muus taolises kohas. Ausaltöeldes olen muidu vägagi tolerantne inimene, aga see käib ikka küll pinda, kui mõni ronib võõrasse gruppi ja kukub siis seal klähvima ja seda maha tegema!

Jumala eest! Tahaks öelda nagu Eveliis blogi kommentaaris, et “jätke jonn ja jätke viha, sööge saia, sööge liha!”

Tegelikult lõpetan aga ühe naljaga, mille Meelis just rääkis. Kui lihasööjad grillivad ja tunnevad liha lõhna, siis neil hakkavad kohe neelud käima. Huvitav, kas veganitel on sama muru niites?

muruniitja

PS. mul on sügavalt savi, kes mida sööb ja kuidas elab. Minu pärast sööge nurmenukke või kanakoibi, elage villas või ühetoalises korteris, kandke Guccit või H&M’i. Mul on reaalselt ükskõik. Olge lihtsalt sealjuures inimesed. Mitte mingid Jehoova tunnistajad oma Vahitorniga.

29 Comments

 1. Ah ära seda jama küll aja, et sa loetavuse pärast ei blogi ja teatud teemadel nimelt selleks sõna ei võta, et provotseerida :D

  1. No ei mõtle tõesti, et vot täna kirjutan sellest, et klikke saada! Kirjutan, millest parasjagu tuju tuleb. Mul ei ole ju mingi firma blogi, et pean mingitest kindlatest asjadest kirjutama.
   Ja kuna lugejaid on, siis jah, üritan kirjutada iga päev, et nö fännidel oleks mida lugeda.

 2. Imetamine on täiesti vegan, sest ema toidab oma last rinnapiimaga vabatahtlikult. Samamoodi nagu rinnapiim on mõeldud inimbeebile – keegi ei anna ju oma rinnapiima koerale või kassile juua -, on ka lehmapiim mõeldud vasikale.

  1. Kui veganluse aluseks on vabatahtlikkus, siis kui inimene kirjutab oma testamenti, et palun minu keha nahka panna, et mitte liha raisku lasta, siis see liha on vegan?

   Või nt roadkill? Ka vegan siis ju? Kellegile ju kahju ei tehta.

   1. 1. Jah, on vegan.
    2. Jah, roadkill on ka vegan. Iseasi, kes tahab korjuseid süüa?

 3. Kuule, kui sa oma seisukohti (jätkuvalt) nii provokatiivses vormis esitad, siis ära imesta, et “ilkumist ja hädaldamist” vastu saad. See lõpunali on lihtsalt niiii madalalaubaline, sest ka suur osa teie enda menüüst on ju taimset päritolu aga ikka on vaja viidata veganitele nagu mingitele lehmadele, kes murunäksimisest unistavad. Sama hästi võiks lihasööjalt küsida, kas veritsev loomarümp paneb neelud käima.

  * pole vegan ja söön pmst kõike, v.a linnu- ja loomaliha, mille järgi ei tunne mingit vajadust juba aastaid.

 4. Hahaa.. selle viimase lause peale lendavad järgmisena jehoovakad sulle turja :D

 5. ütled, et sul on ükskõik, mida keegi sööb ja siis paned maailma kõige lamedama nalja sinna lõppu. piinlik :D

 6. Google on jumal su jaoks? Ausalt, jäta see teema. Näitad end tõesti rumalana. Soovitan soojalt end harida ja lugeda teadusuuringuid ning vaadata,mis maailmas tegelikult toimub. Söö mida tahad, aga ole vähemalt niigi palju intelligentne, et aru saada inimestest, kel on südant ja tugevust teha midagi kellegi teise nimel ja mitte mõelda vaid endale!
  Ps! Mõtle hoolega, kas taimetoitlased tõesti propageerivad oma toitu ja vaateid rohkem kui lihasööjad? Mis reklaamid need päevast-päeva kogu meedias jooksevad – liha, piim, munad jne! Seda sa ei märka, et tegelikult reklaamitakse ja surutakse meile kõigile just seda eluviisi tunduvalt rohkem peale! Ausalt, loe selle kõige kohta veidigi teaduslikumat infot ja siis hea meelega kuulaks sinu päris argumentidega arvamust. Hetkel on see aga piinlik lausa.

 7. Oli huvitav lugeda ja inimestel on erinevad vaatenurgad. Mina olen ise enamasti taimlane, ehk siis vahel söön kui isu on miskit loomset, aga jah, maitsestamata jogurt mu söögilaualt ei puudu. Lihtsalt toitun nagu ise tunnen tervisele parem olevat ja energia ning tervis paistab olevat 5+ so far. Küll aga olin isegi selles kommuunis ja puht põhjusel et vahel vajasin inspi toidu tegemisel. Mul ei ole veganluse vastu midagi, pooldan taimetoitlust ning seda et iga inimene võib enda toidulaua üle otsustada kuni sinna maani, kui mind hakatakse maatasa tegema juhul kui julgen kaitsta teisi vaatenurki, nt lehma piima tarbimine või mee ja munade. Ehk siis, tean kuidas kanad kasvavad ja mitte alati ei hakka nad kõiki mune hauduma vaid see toimub periooditi, seega, hea meelega söön mune. Vahet ei ole tegelikult aga tõesõna, ei ole vaja nii tulihingeliselt tatada et vegan on ainuõige oma põhimõtetes ja teised inimesed on täiesti valed.Olen kogenud seda vastulööki.

 8. Kui peale sööki tekib väsimus, siis ei vaja organism mitte just liha, võib süüa aga ei pea et tasakaalus hoida, seemned ja pähkid aitavad hoida insuliini taseme ühel tasandil, sest jah, puht kapsaga saad energia lakke ja järgmise 10-15 minuti pärast on energia maas. Teine asi peavalu ja tabletid. Olen ise hädas olnud aastaid peavaludega, valuvaigisti on olnud mu parim sõber, aga mõned kuud tagasi “naised saunas rääkisid” et peavalu on hoopis vedeliku puuduse tagajärg. Peale enda peal katsetamisi võin kinnitada et vesi, just nimelt vesi, on parim peavalu rohi.PS! aitab ka siis kui pelgad juhtumisi hommikust pohmelli, enne magama minekut nii kaks klaasi vett ja põis küll ajab ehk öösel üles, aga ärkad pohmellipeavaluta. Seda õpetati mulle siis mõned kuud tagasi sünnipäeval ja toimib

  1. Mul pohmakat üldiselt pole, kui vähemalt 8h magada saan. Meelis joob ka vett. Aga ta ei joo alksi eriti :)

 9. Kui sellise lugejaskonnaga õnnestub vaid teenida piisavalt kuujagu mähkmete jaoks, siis teed kuskil küll midagi valesti. Täitsa heatahtlikult soovitan pöörduda mõne marketingikonsultandi juurde, et raha taeva ei jääks.

  1. Hm.. see oleks tõesti imeline, kui blogimisest saaks töö. Aga ma ei eelda seda või ei suuda uskuda, et see võiks nii olla. Et ainult blogin ja raha tuleb. Need reklaamid mis siin on (nurkades ja üleval vist), need toovadki mulle selle mähkmeraha.

   1. Sul on leht kus on trafficut kuskil 10 000 kuus ja teenib see vähem kui 100€? Sa kas luiskad või tõesti ei kasuta oma potensiaali ära. Juba ühe reklaami eest peaks rohkem saama

    1. Ma võibolla ei oska siis firmat valida, kellelt nö teenust küsida. Mul on need bännerid või reklaamid siin nurkades ja sellega teenin umbes 90-150€ kuus. Pakk mähkmeid on 20€ ja nädalas lähebki pakk… Teeb umbes mähkmeraha välja ju :)
     Ma ei müü bännereid enda lehele nö statsionaarselt. Võibolla peaks siis hakkama sellega tegelema!

 10. Sattusin ükspäev ühte vegani blogi lugema. Keegi kuskil linkis. Oli päris huvitav kuni ta kiitis taevani mingit toodet sojajahust mis oli justkui päris kanalihast tehtud vms.
  Mu närvirakud surid sel hetkel. No söö siis juba päris kana kui see maitse sulle täiega meeldib. Pff!
  Mu oma laps ei armasta eriti liha juba lasteaiast peale, aga samas ei meeldi talle seened oluliselt rohkem. Viimaseid ei söö ta kunagi, aga liha vahest ikka sööb.
  Veendunud veganitest veel. Räägitakse linnalegende selle kohta kuidas nad purjus peaga kõik burksijärjekorras on.
  Tegelt mul ka ükskõik mida keegi sööb, kuidas ja kellega elab ning mida usub.
  Samas.. äärmuslased on alati kuidagi mingis ringkaitses ja jube verised kõigi suhtes kes nende vaateid ei usu.

 11. Mulle käib vastu karva see kui looma enda toidulaua kallale minnakse julmalt veganlusega, nt kassid koerad. No ja siis selline tore veganpoiss kes arvab ennast nii õige olevat et võib naist lehmaks nimetada ning teatada et mitte vegan naisi peaks vägistama. Ehk siis hullusid on igalpool, veganites samuti

 12. kurvaks teeb, et päriselt mõistetakse tänapäeval kedagi hukka selle alusel, mida ta sööb. täielik debiilsus ju, mis teil viga on? laske minna sellel pasal inimesed ja olge õnnelikud.

  ma olen veits šokeeritud isegi sellest, et inimesed reaalselt lugesid seliseid asju välja sellest vegani postitusest. what nagu? nii veganitele kui muudele soovitaks lihtsalt rahuneda ja oma elu elada.

  a, see mõte tekkis mul küll, et miks see taimeseltskond nii kibestunud ja vihane on(lihtsalt kõrvaltvaatajana on selline mulje jäänud)? peaks just nagu olema saavutanud sisemise rahulolu, et on paremad inimesed ja keskkonnale vähem koormavad. lisaks surnud liha, mis ikkagi võib negatiivset energiat endas kanda, nende organismist ju läbi ei käi.

 13. Mina olen selles grupis olnud ikka väga pikalt, sest mind huvitavad taimetoiduretseptid ja no ma julgesin mõelda, et kui avaldan arvamust ka seal, sest mu meelest on lapsik midagi niimoodi kopeerida ja siis seal ise lahmida, siis eriarvamus on ka arvamus. Enam veganite koduõuele “kaklema” ei lähe, sest nad on ikka nii kurjad inimesed:D
  Kirjutan oma blogis edaspidi vaid.

 14. Harva kommenteerin midagi aga seekord ei saa ma mitte vaiki olla. Minu meelest on iga asjaga nii- söö mida tahad, ole mis orientatsiooni tahad, usu mida või keda tahad. Ainuke asi selle vaba valiku juures on see, et ära suru seda kellelegi peale- kaasa arvatud lapsed tuleks sellest kogu asjast eemale jätta. Minu meelest on kummaline, et inimesed, kes üldmassist erinevad millegi poolest arvavad, et on vaja seda kogu maailmale kuulutada ja propageerida. Tehke oma üritusi vms aga mitte loosungitega, et nii ongi ainuõige. Ei ole ma siiani veel näinud ühtegi üritust, kus oleks juures silt, et ainult liha söömine on õige(vabandan, kui eksin aga mulle pole silma jäänud), milleks siison vaja teha mingeid loosungeid või aktsioone veganluse osas? Kellel sellist eluviisi elada jõuab selleni ka ilma suure promota.
  Ühesõnaga sööge mida tahate aga ärge hõõruge seda teistele nina peale või veel vähem suruge peale ;)

 15. Ma oskan sellepeale ainult seda kosta, et äärmused on alati parajad kakkekollid olnud :D Elage ise ja laske teistel elada tsitaat vist üldse enam ei kehti :P Pigem on populaarne kõri kallal rippuda…no fain, rippuge, kui endil kergem hakkab :D PS! Kõri läbinärimine ei ole kohe üldse VEGAN ju :D

 16. Mina söön sealiha. Siga on tapetud minu jaoks. Keegi kasvatas siga minu jaos.. Siga sööb taimset toitu.. Seega on siga ju vegan ja mina ka :D :D :D

 17. issand, saage aru, Marimell kirjutab oma blogis oma arvamusest ja oma nägemusest, mitte teadusartikleid :) Miks ei või rahulikult arutleda selle üle, mis kellelegi meeldib ja mis mitte ja miks……..

 18. Mind nii häirib see et üle öö on järsku kõik kas veganid või taimetoitlased.Viimasel ajal nagu kuskil blogis muust ei kirjutata kui vegan,vegan, vegan ja veganid toidud, vegan, taimetoidulised, vegan jne..Mul on juba kopp ees!
  Ja mis mõttes nagu taimsed kana nuggetsid?või vorstid?viinerid?
  Krt kui sul on isu mõne sellise järgi tehtud liha vastu siis järelikult sa ei ole ei vegan või taimetoitlane!
  Eks see on igaühe oma valik mida ta suhu paneb aga nõme on see,et osad on selles asjas nii fakeid :( ja tänu sellele on mul arvamus langenud nii veganluses kui ka taimetoiduliste üle..

Comments are closed.