Allahinnatud kaup – appi, mingi rott oled vä?
Lugesin just Leanika blogi, kus ta arutleb allahinnatud toodete üle… Tunnistab, et noorena oli tal häbi oma isaga poes käia, kes alati allahinnatud asju haaras, aga nüüd on aru saanud, et need kõlbavad süüa küll.
Kuna mu kommentaar oleks liiga pikaks läinud, siis mõtlesin sellest hoopis blogida.
Ma tunnistan ausalt, ma pole rott, aga allahinnatud asju kahman hea meelega. Minu jaoks on näiteks piim vana siis kui ta kohvi peal kokku tõmbab, mitte kui pakendil kuupäev kukub. Ma olen alati teadnud (ma ei teagi, kas see nii on või ei), et tootja peab panema peale kuupäeva selle arvestusega, millal see on toodetud, ala täna tehakse, pannakse 7p tähtaega ehk 29.06 – aga tegelikkuses sobib see süüa/juua ka hiljem.
Täpselt nagu Leanikagi ütles, leib on vana siis kui see hallitab või kõvaks läheb. Hapukoor ei lähe ju vanaks? Või no minul pole kunagi läinud. St et ega ma ei osta ju hapukoort endale kaheks kuuks kappi seisma. Läheb päev, kaks, viis üle – kasutan kastmes, kuumutan läbi, mis sellega siis juhtub?
Liha on vana siis kui ta haiseb. Mul ei valmista mingit probleemi osta tänase kuupäevaga liha, see koju tulles sobilikuks tükeldada ja sügavasse paraja portsuna visata. Või õhtul see sama liha ära grillida. Milles küss? See pole ju vana. Tegelikult pole see ka homme vana, kui see kohe külmutuskappi panna.
Ühesõnaga, ma olen täiega mingi allahindluste hunt. Mis juhtub makaronidega kui ta on bestbefore? Mitte midagi! Ega ma neid tänase kuupäevaga asju selleks osta, et neid viie aasta pärast süüa.
Ainuke asi, millel ma kuupäeva räigelt jälgin on valgehallitus- ja mozarella juust – seda võtan niiiii pikalt etteulatuva kuupäevaga kui võimalik. Muidu hakkab see mulle ebameeldivalt haisema ja maitse muutub. Okei, osade juustude puhul on see taotluslik, aga mulle meeldib värske brie :)
Eile jäi mul ka mingi blogi ette, kus oli 60 asja, mis ära visata ja kodu on kohe puhtam – ala viska minema kuupäeva ületanud maitseained ja kastmed, õlid. Miks? Seni kuni neil maitset on ja nad ei hallita, mädane, neil pole mingeid putukaid sees, seni ma neid tarbin.
Tunnistan, kui teen cateringi, ostan alati uued maitseained, kui värsket ei ole. Välja arvatud sool ja pipar, mida kulub nii palju, et see ei saagi meie majas vanaks minna. Endale pole mul probleemi „vana“ õliga liha praadida või „vana“ maitseainet salatisse panna. Mis minuga siis juhtub? Mitte midagi :)
Samas, meie naabripoiss on väga kuupäevades kinni… Eks see oleneb inimesest. Mina ei armasta toitu ära visata ja taaskasutan nii palju kui võimalik. Päris porgandi-sibula-kartulikoortest ma puljongit ei keeda, aga üldiselt proovin ikkagi kõike kasutada, mida annab. Peterselli-tillivarred saab edukalt puljongisse sutsata ja hiljem välja võtta.
Kuidas teil? Jälgite räigelt kuupäevi või olete nagu mina – kui ei hallita või haise, kõlbab küll.
Kusjuures, mul tuli praegu meelde – tavaliselt ostan ma Alma piima või Maximast Aasa piima 1,5l kanistris. Mingi päev tegin e-Maximast tellimuse ja kuna mul on pandud linnuke, et tooteid võib asendada, siis saadeti mulle kaks pakki Tere piima. Ja see läks HAPUKS enne kui kuupäev kukkus! Juba pakki kätte võttes see loksus imelikult.. Avades oli selge, miks. Ja see oli nö homse kuupäevaga. Väkk!
51 Kommentaari
Sain mõned kuud tagasi teada, et on kolm asja, millel polegi säilivusaega- sool, suhkur ja äädikas (neid kasutatakse ka ju säilitamiseks). Lihtsalt meenus väike fun fakt lugedes, et teie perel kulub soola-pipart nii palju, et ei lähegi vanaks :D
Appike..tuli meelde üks asi.Himaalaja roosa soola pakendi peal on kirjas säilivusaeg aga samas on peal kirjas, et sool on mingi 2 miljonit aastat vana..:D nagu..nüüd siis läheb halvaks või?:D
Hea teada :D me leidsime emaga maalt mingi äädikapudeli mis on umbes 10 aastat vana :D kinnine pudel. Mõtlesime et huvitav kas kõlbab ka, aga lahti ei teinud
Mina ostan soodukaga asju suhteliselt palju…muidugi mitte nii, et oo sellel on soodukas, ma nüüd krahman hulgi aga kui mul on poes valida kas soodukaga või ilma, siis muidugi võtan sooduses oleva Aga asjad, millel ma väga hoolega kuupäeva jälgin ja soodukad teisejärguliseks jätan on igasugused liha, kala ja kanatooted…eriti kaks viimast kuna mõlemad riknevad ikka väga kiirelt. Samas kui tahan õhtu grillida ja poes on mulle meeldiv liha näiteks tänase-homse kuupäevaga ja -30%/-50% siis ostan selle igaljuhul ära. Ja asjad, millel ma lausa ootan vôi otsin soodukaid on pesupulbrid, wc-paber, majapidamispaber ja tampoonid. Ma ei saa aru, miks nii igapäevased asjad niiiii palju maksavad :D
Jaaa, nõus. Ostan ka alati soodukaga kodukeemiat ja WC paberit jne asju. Kanaga sama teema, olen ikka täielikku kräppi saanud. Nüüd jälgin hoolega.
Mina ostan kohe tarbimiseks küll nö tänase kuupäevaga asju. Mõnda toodet jälgin. Hapukoor näiteks on kinnises pakis pidevalt halvaks läinud kuid kuupäevani aega. Aga see kipub olema siis kui suvine leitsakuaeg. Ja kohalikust Selverist ostetud liha kasutan kohe ära. Millegipärast järgmise päevani ei säili. Nö vanadest leibadest saab jällegi parimad küüslauguleivad. Nii et oleneb jah tootest millel ma arvestan kuupäeva väga ja millel mitte.
Milliseks hapukoor muutub kui ta vanaks läheb?
Hallitus tuleb peale näiteks ja seda ei pruugi ju läbi selle väikse ava tähelegi panna :D . Ma alati lõikan paki suuremalt lahti kui hapukoor kapis pikemalt seinud, et näha ega hallitust pole. Just hiljuti tuli, kusjuures polnud üldse väga kaua kapis seisnud, aga oli lahtine pakk muidugi
Mul on olnud hapukoor siuke vesine ja tûkid sees, maitstes saad kohe aru, et asi on ikka natuke liiga hapu :D
Mul on olnud korduvalt kinnine pakk, kuumal suvepäeval avads aga on selline rõve hallitanud kibe maitse :(
Mina ostan kogu aeg allahinnatud kaupu, kui kodus on sama asi otsas/ otsa saamas, siis ostan kohe kindlalt näiteks viilutatud vorstid, singid, kohukesed. Viimati sai vist kõige suurema asjana ostetud 2 pea kilost torti, pere oli suur lauataga ja sai 20 euri eest torti 9 euriga. Lapsed said veel järgmine päev ja polnud midagi maitsel ega lõhnal viga. Samuti igasugune liha, kui on -50% peal, läheb kohe sügavasse, väiksema kleepsuga kasutame sama/järgmine päev ära. Vahest on uskumatu, kuidas sellega saab raha säästa ja mulle on see väga oluline, kuna meid on kokku oma leibkonnas juba 8 inimest. Niiet olen sinuga nõus, kui ei hallita ja ei ole juba elanike seljas toidukraamil, siis kõlbab kõik süüa.
Mina käitun samamoodi nagu sina. Kuniks ei hallita, siis tarbin :)
Ma kohe tahtsin kommenteerida, et ma olen täielik riiete soodukahunt aga vot toit, see mida värskem, seda parem. Kahjuks olen ma saanud halvaks läinud asju liiga palju, mille kuupäev ei ole kukkunud veel(!). Rahast on kahju, ostad ja viskad minema…
Tegelikult “kuupäeva kukkumine” pole alati näitaja. Kunagise kaubandustöötajana võin rääkida, et nt meil kästi! kuupäevad nö “üle lüüa”, tootja kuupäev maha nokkida ja hinnapüstoliga uus ja värske “peale lüüa”. Samuti aegunud tooded vaakumpakendist lahtisesse letti… Nii et oma silm ja nina on ikka kuningad, kuupäev ei ole määrav.
Ei osta kuupäeva ületanud tooteid, olen korra korraliku kõhuhäda sellest saanud ja enam ei taha. Soomes on -30% tooted, mille kuupäev homme kukub. Neid ikka vahel ostame, saab samal päeval tarbitud või saab sügavkülma panna. Piima-lihatooteid tahaks ikka värskena.
Mina ei karda enam ammu. Välismaal on ju lausa restoraniärisid üles ehitatud “üle tähtaja” toidu peale. Piimal näiteks on säilivuskuupäev soovituslik (st ei tohi pikemat panna peale, aga säilib). Aga üldiselt jõuame kõik asjad enne ära tarbida, kui kuupäev kätte jõuab. Väga vähe läheb raisku ja prügikasti.
Maitseained säilivad väga kaua – eriti need, mis ei ole segud. Segud säilivad vähem.
Uurisin kunagi täpsemalt. Jahvatatud maitseained (karri, kaneel, muskaat jne) 2-3 aastat, ürdid (petersell, pune, basiilik jne) 1-3 aastat, maitseainesegud 1-2 aastat, terved viljad (nelk, pipraterad, kaneelipulgad jne) 4 aastat, seemned 4 aastat (v.a mooniseemend, seesamiseemned – 2 aastat), ekstraktid 4 aastat (vanilje säilib lõputult).
Sügavkülmas olevatel asjadel on samuti säilivusaeg, aga see on hea võimalus soodsalt varuda ja säilivust pikendada. Korjasin kunagi endale info kokku: http://kaunimaks.blogspot.com.ee/2014/10/kui-kaua-sailib-liha-sugavkulmas.html
salatid on rimis, selveris vahel õige kuupäevaga räämas ja halvasti maitsevad, pahaks läinud. samas siis valin päevi üle salati ja söön ruttu ära, nt. prisma omad. pole pea kunagi probleemi olnud.
kuupäev peab toitudel hästi kaua olema vähemalt nädal või pool. et jõuaks ära tarbida.
kui midagi ei maitse siis lihatooteid sööb ka koer (hakkliha, sink, kamar, jms), hea et olemas on ei lähe raisku ja talle maitseb, kui mulle ei maitse.
aastas korra viskan kotitäie igasugu mehe ema aastaid vanu konserve jms pahna ära. lihtsalt ma ise mingeid oliive, konserve, jms ei söö.
soodustusega tooteid ostame, a ikka üritan palju jälgida kuupäevi. sest mingi suvi oli paar kilo shaslõkki vms, et tee ära ja soodsam. a kui meid on vähe ja mei jõua seda tarbida, siis see liha ja raha läheb lihtsalt raisku. pigem osta kvaliteetne väiksem kogus ja ikka saad soodsamalt. aastaid piima ja koorelisi ei tarbi.
harva kohuke ja hapukoor ja peab ka hea kuupäevaga olema. lihtsalt mu kõht ei seedi halvaks läinud toitu või sellele lähenevat. pigem mai riski oma tervisega.
ma võin toitu ühe taldriku pealt süüa ja ühe panni peal praadida mitu korda. a külmkapis olnud toitu, mis külmaks läinud ja soojendada vaja mai söö. korduvat toitu ka ei söö.:P:d
Mina olen see inimene, kes on kuupäevades kinni..eriti piima- ja lihatoodete puhul. Olen ostnud mitu korda kana ja hakkliha nö tänase kuupäevaga, koju tulles lahti tehes roiskunud lõhn küljes- otse prügikasti. Ei osta enam kunagi nii.. Ja kusjuures ei taha mingit antireklaami teha, aga Selveris olen ostnud kaks korda roiskunud Tallegg kanafileed, millel parim enne kuup. veel head mitu päeva ees, aga liha juba halvaks läinud. Seega jah.. vahin kuupäevi nagu kull. Ja vanade maitseainete puhul oleb märganud, et nad ei ole enam nii lõhnavad ja tugevad kui värsked.
Värske liha pakki, eriti kanafilee pakki avades lööb jah vastu kerge p** su hais,aga tegu gaasiga mille keskkonda liha säilimise eesmärgil pakendatakse. Liha ei haise vaid see gaas on omapärade lõhnaga.
Leenu, sa pole ainuke allahindluste fänn :) mina kaaaaaa :)olles toidupoes tööl, siis on asi lihtne, hommikul korjatakse lihad ja piimatooted, kondiiter ära, hinnatakse alla ja müüki, aga enne müüki kõudmist käib sealt üle terve personal,
Sügavkülm on mul liha ja suitsusinki jms täis, kuupäev ei ole määrav, tuttavate juurde minnes haarame ka kondiitritooteid kaasa ,mis käesoleva kuupäevaga, pole kunagi alles jäänud midagi :)kuivainetega ei juhtu samuti midagi, säilivad samuti peale kuupäeva kukkumist :)
Ühesõnaga -lausega-HEAD ALLAHINDLUSTE ŠHOPINGUT KÕIGILE :)
Mulle tuli meelde, kuidas ma esimest korda oma kallimale Uk-sse külla sõitsin. Üliõpilasena elas ta majas, mida jagas veel nelja erirahvusest noormehega. Tegin siis üks päev köögis süüa ja kuulen et Ameerika noormees on külmkapi kallal (külmik on söögitoas, mis on köögist eraldatud, aga nede vahel pole ust vaid ainult ukse ava) ja arutleb siis sõbraga, et tea, kas need õunad ja porgandid kõlbavad veel süüa, et tähtaeg on juba möödas. Ma olin ikka tõsises hämmingus. Esiteks ei mõistnud ma, miks neid peaks külmkapis hoidma ja teiseks hämmastas mind see loogika puuds. Lahtiselt ostes ei ole ju näiteks üldse kuskil kuupäevi märgitud. Aga enne kui ma jõudsin suu avada, lendasid need asjad juba prügisse.
Heh, ma elan hetkel UK-s ja ega selline suhtumine nüüd väga palju muutunud ole. No ok, õunu ja porgandeid ei visata ära, aga siiski. Nt on minu elukaaslane väga kahtlev, kas söök mis sai mõned päevad tagasi valmistatud, on veel söögikõlbulik, kuigi kogu aja olnud külmikus. Samuti jälgib ta väga kuupäevasid. Minul on pigem suhtumine, et kui ei ole veel konkreetselt pahaks läinud, siis on ju ok süüa.
Pudrud lähevad kibedaks, kui läheb üle tähtaja aga mitte kohe kui kuupäeva kukkub.
Ostan ikka pigem allahindlusega asju- milleks maksta rohkem, kui saab odavamalt? Saan oma raha pigem mingi meeldiva vabaajategevuse jaoks säästa. Kui ma noor olin, siis häbenesin samamoodi, kui mu ema rahalise olukorra sunnil allahindlusega asju ostis, aga praegu häbenen pigem oma toonast suhtumist.
Kuna me mehega suurtes kogustes asju ette ei osta ja tarbime söögi pigem kohe ära, siis pole probleem, kui toidul on näiteks homne kuupäev. Ainult saia-ja leivatooted valin alati võimalikult värsked, juba kõvaks muutuv sai pole minu jaoks meeldiv. Kuna olen ka ise kaubanduses töötanud, siis enamasti on see pakendil olev säilivuskuupäev täielik jama ja pandud sinna pigem poe jaoks, kes oma karmide reeglite tõttu seda toodet peale selle kuupäeva möödumist enam müüa ei tohi (see kogus täiesti okei toitu, mida poed ära viskavad on täiesti meeletu- soovitan vaadata dokfilmi “Just Eat It- A Food Waste Story” (2014).
ojaaa mulle ka meeldib osta neid soodsaid toiduaineid mis poodides on kohe aegumas . kuna maxima minu kodupood siis seal kohe eriti lemmikud need letid. Alati käin vaatan need letid läbi et äkki saab midagi head :P Vahel ei tea mida süüa tahaks, ja siis lähed poodi leiad hea hinnaga liha ja juurvilju,seeni,puuvilju mis ehk natuke krimpsus või mega väike mädaplekike peal. Aga süüa tehes vahet ju pole ega nad kaanestaarid pole et peavad ilusad olema :D
Tegelikult on ikkagi vahe ‘parim enne’ ja ‘kõlblik kuni’ vahel. https://www.food.gov.uk/science/microbiology/use-by-and-best-before-dates
Parim enne tooteid söön ka pärast kuupäeva kukkumist, sest ära visata tundub lihtsalt toidu raiskamisena.
Esimese asjana poes käin läbi ikkagi allahinnatud toote vahe. Meeleldi ostan viimase kuupäeva tooteid ja siis kas tarbin kohe voi sügavkülmutan. Mees jällegi on kuupäevades nii kinni, et olen pidanud prügikotist kinniseid tooteid tagasi kappi vedama sest õhtusöögiks kasutaksin nad ära :)
Tere Piimaga sama tähelepanek.
Marimell, kui viitsid, palun pane mingid nipid kokku, kuidas riknema hakkavat toiduainet ära kasutada (nt hapukoor kastmeks, kõvast leivast küüslauguleivad jne). Kuidagi palju toitu viskame meie peres ära, pole vist nii palju nutti, kuidas neid muul moel ära kasutada. Eriti sageli viskame ära poolikuid leibasid, kohupiima ja juustu :S
Miks sa juustu ära viskad?
Pange juust sügavkülma! Jamie Oliver vist õpetas kuskil. Igatahes mul nüüd mitmed parmesani või sinihallitusjuustu lõpud minigrip kotiga või väikse karbiga sügavkülmas. Väga hästi saab jäätunud juustu visata kastmesse või riivida pasta või pizza peale. :)
1. Peaksite ehk oma ostuharjumused üle vaatama ja midagi muutma? Sest kui pidevalt tuleb toitu ära visata, siis ilmselt ostate kokku rohkem, kui jõuate ära süüa.
2. Peab olema hea ülevaade külmkapis leiduvast, mis kuupäevadega tooted on jne, et mingid üksikud jupid ja jäägid ei jääks kuhugi nurka vedelema. Ja oletame, kui reedel avastad, et paljudel toodetel hakkab tähtaeg lähenema aga sõidate ise nädalavahetuseks kodust ära, siis paljusid asju saab edukalt sügavkülmutada, sealhulgas leiba ja erinevaid juuste, sinu nimetatutest. (tegelikult kohupiima ka aga see oleneb, pärast sulamist pole alati tekstuurilt väga hea).
3. Miks te ära viskate? Kui nt juustul on üks nurk natuke hallitanud, siis lõikad ära ja ülejäänut saab täiesti ilusti ja ohutult kasutada, pastakastmes, ahjuvormis või muidu kuumutades. Kui kohupiimal on tähtajast paar päeva üle läinud aga tundub veel ok, siis tee kohupiimakooki, pliine vms ehk küpseta läbi igaks juhuks.
Täna hommikul kohvile (Farmi)piima kallates märkasin, et pakendil oli 14.juuni kuupäev :D ja no ei olnud mitte mingisugust märkigi, et asi oleks halvaks läinud. Samas Tere kodujuust, piim ja hapukoor on alati enne kuupäeva kukkumist söömiskõlbmatud…
Mina ostan koguaeg asju kui allahindlusega on. Eriti pardiliha . Muidu ei raatsi aga siis kui on allahinnatud suured kintsud 2€ siis ma isegi ei mõtle. Prismast just eile skoorisin igasugu snäkke poisi sünnaks. 1€ tk. Igati head on. Liha olen ka ostnud palju.
Hapukoor läheb vägagi halvaks ja mina ei julge isegi sama päeva hapukoort süüa, kui pole kinnine pakk. Olen kunagi avanud kinnise pakendi, mis oli 4 päeva vana, kuid ma ei vaadanud kuupäeva. Hakkasin sööma ja see oli nii räme, et siiani kontrollin alati pingsalt, ega hapukoor pole ajast üle läinud :D No tõesti läheb vastiku maitsega. Õrnalt nagu mõruks isegi?!
Aga lihaga muideks teadmiseks. Mida hilisema kuupäevaga liha sügavkülma paned, seda vähem aega see ka sügavkülmas säilib. Ma võin mööda panna, aga äkki oli isegi, et kui paned viimase kuupäevaga liha külma, siis tuleks see sealt ka üles sulatada ja ära süüa kuu jooksul? Kui paned 3 päeva enne, siis vist pikenes see aeg ligi poole aastani? Ma võin valetada täpselt nende kuude osas, aga igatahes mida hiljem paned sügavasse, seda vähem säilib ka seal värskena. :) Kalast rääkimata, mis on väga pretensioonikas sügavkülmas.
Piim kui juba vana siis tuleb täitsa vanaks lasta ja pannakaid teha… Pakk taigen ja soodat ka sisse ja oi kui head pannakad tulevad :) juust üle jääb siis tuleb nt ära riivida vms ja sügavasse.. Hea kastmetesse või nt pitsapeale panna :)
Paks taigen*
See kehtib ainult töötlemata piima kohta. Poepiimad mis on töödeldud, lähevad ülirõvedaks. Maapiim läheb küll mõnusalt hapuks ja saab kama teha näiteks
Minu meelest hapupiima saab teha ainult päris maapiimast, poe oma ei lähe selliseks paksuks, vaid hakkab lihtsalt… eee… vastikult haisema.
Kui piim läheb üle aja minnes hapuks, siis saab neist küll häid pannkooke teha. Kui aga piim läheb hoopis halvaks, siis ei tule sest küll midagi head. Tänapäeva piimad kipuvad kahjuks ikka halvaks minema.
Me küll ostame allahinnatud kaupa. Pole olnud mõtetki, et peaks häbi olema. Mõtlen palju ka niipidi, et muidu see visatakse ju ära lihtsalt. Kui ma samal päeval süüa seda tahan ja see on soodukaga, siis ostan selle, mitte kallima ja pikema säilimisajaga.
Sissetulek meie perel väga hea, nii et rotina end ei tunne :)
Ma ei saa näiteks üldse tooteid süüa, mis sama kuupäevaga – sai, leib on veel ok kuni hallitust peal pole (nt kui kodus olemas ja kuupäev üle, kuid hallitust pole ja lõhn ok), kuid piimatooteid ja liha on kindel ei. Mul on nii tundlik seedesüsteem, et isegi kui asi on kohe-kohe minemas, saan ma alati sellest kõhuhäda. Kehvemal juhul lõppeb asi oksendamisega, nõrkuse, külma- ja kuumavärinatega. Ma ei julge isegi enda valmistatud toitu rohkem kui 2 päeva süüa (1 päev see kui valmistan ja järgmine päev). Seega sama kuupäevaga toodete korvid jäävad kindlasti teistele, minust jäävad need poodi maha :)
Ma isegi ei vaata kuupäevi.
Mul pereliige Farmis töötab ja tihti räägib,kuidas mingit toodet seal teevad ja millisest toorainest. Peale seda, kui ta sinna tööle läks, ma muude firmade toodete poole ei vaata ka. Ainult Farmi tooteid ostan.
Samuti on ta jaganud teadmisi Tere piima kohta ja relvaähvardusel ka ei osta…
Tore, et sul jäi mingi (loe: minu) blogi ette :) tahtsin ainult seda kommenteerida, et mu mõtte oli just see, et ära visata toit, maitseained, õlid, mis on juba halvaks läinud või sa need rohkem ei kasuta. Ma ka ei viska minema paar päeva aegunud asju, kui nad on kasutuskõlblikud. Püüan kasutada nii palju asju kodus ära, kui võimalik on, et vähem viskama minema. Tundub, et mu mõtte ei olnud piisavalt arusaadav aga olen siis targem.
Täielik kuupäevapede. Kurb on see, et ma ei söö ka kaks päeva jäejest sama omavalmistatud sööki… Erandiks on seljanka, plov ja borš. Mul on mingi psühholoogiline tõrge. Teen reaalselt endaga sel teemal tööd. Piima tarbin, kui kuupäev on üle, aga kuna niisama piima nagunii ei joo ja läheb ainult kohvile, ei saa maitsest suurt midagi aru. Kindel ei on kuupäeva ületanud muudele piimatoodetele, kondiitritoodetele, lihale ja kalale. Oma halbade tarbimisharjumuste tõttu viskame palju toitu ära, millest on kahju. Kõik ütlevad, et kuna ma pole nö nälga näinud, siis pirtsutan. Aga olen oma elus pidanud toituma ka ainult maitseainetest, sest muud lihtsalt polnud. Seega, tean mis on nälg. Arvan, et kuna olen kunagi igasuguseid asju sööma pidanud, siis nüüd kui on võimalik süüa, mida hing ihkab, ma seda teengi.
Minul on see teema, et kui on “kõlblik kuni” tähtaja ületanud, siis ma ei suuda teadlikult süüa. Lihtsalt selline kiiks, kuna ametlikult on lubatud, et see roit on söömiskõlbmatu, kuigi ta ei pruugi seda olla. Kui on “parim enne”, siis ikka söön. Loomulikult vaatan ka, et kas asi on värske, sest on ka neid lugusid ikka elu jooksul kogetud, et piim on kogemata 10 minutiks lauale jäänud ja just siis on äike üle läinud või lihtsalt isegi enne kuupäeva on halb jne. Aga üldiselt ma ise ei osta nii suuri varusid, sest olen kuidagi harjunud kohe ja värskest tegema. Kuigi see sügavkülma varumine (mõistlikus koguses ja asju) on täitsa hea teinekord.
Mina ei osta säilivusaja lõpul/läbi saanud tooteid, sest no väga harva, kui tarvitan kõik samal päeval ära. Saia-leiva valin värskema, muid toite ka jälgin, et oleks kõlblik kuni/parim enne kuupäev võimalikult kaugel. Sest lihtsalt ei söö tavaliselt samal päeval kõike ära ja nii on hea, kui asjad säilivad, samas kapist söön julgelt asju, mis kehtivusaja ületanud – kui maitse/lõhn/välimus ei viita halvaksminekule.
Neid tooteid, millel lihtsalt soodukas on, ikka ostan.
Muidu soolale seaduse järgi ei peagi säilivustähtaega panema…
Mina ka soodukate fänn.Õigemini hakkab rahast kahju kui pean ostma täishinnaga lihatooteid, juustu jms.
Pole probleemi sama kuupäevaga liha näiteks osta, viin koju ja panen sügavasse.Juust on ka ulme kallis, et seda peab lihtsalt soodukaga ostma.
Meil alati just Alma piim enne kuupäeva kukkumist vanaks läinud. Ja ei hoia ma piima külmkapi ukse küljes vms, et ta kiiremini vanaks läheks. Samas Farmi piim kõlbab ka pärast kuupäeva.
Kõiksugu soodukaid fännan ja kuupäevas kinni pole – sügavkülm on mu parim sõber. :)