Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Kui lend hilineb… Mis teha? Küsi raha!

Kas teil on vedanud ja teie lend pole iial hilinenud, ära jäänud või teid pole kunagi lennust maha jäetud? Ma olen seetõttu oma elus lennujaamas pidanud passima küll. Viimati hilines Meelise lend Norra ligi viis tundi. Lumetorm ja teha pole midagi. Või siiski?

Alles sel suvel passisin mina Türgis, aga ega nad lollid pole, kavalalt venitavad hilinemisega täpselt 1h55min, et ei peaks kompensatsiooni maksma. Mäletan, et mõtlesin, hea et Hedoniga seal passima ei pea.

Nüüd on meil reis ees Egiptusesse ja ka seal olen ma varasemalt pidanud passima. Lihtsalt jõuad lennujaama ja lendu hakatakse poole tunni kaupa edasi lükkama. Lõpuks siis paari tunni, viie või kümne pärast väljub. Korra olen saanud ka raha tagasi, sest lend jäeti üldse ära.

Näiteks on minu sõber Naabripoiss vana lennuhai, kes alati kõik meie reisikindlustused üle tšekkab (juhuks kui lend hilineb/ära jääb, mis hüvitist saame), lennujaamade kodukatel surfab ja plaanid paika paneb, et me ikka jõuaks lendu vahetada, kui üks lend peaks hilinema vms, kes kus mida maksma peab jne. Mul on sellessuhtes temaga koos alati suisa lust reisida.

Õnneks on reisija kaitseks ja riskide maandamiseks loodud Euroopa Liidus ühtsed lennureisijate õigused. Tihti aga inimesed ei teagi, et saavad kompensatsiooni küsida.

Oluline on muidugi meeles pidada, et selleks, et need õigused sulle kehtiks, on sul samuti teatud kohustused. Näiteks oled kohustatud end õigeaegselt lennule registreerima, mitte et jõuad viimasel sekundil ja hakkad nõudma.

Millal saab kompensatsiooni küsida?

Kui lend hilineb üle kahe tunni – siis tekib lennufirmal hoolitsuskohustus (nunnu sõna, eks?), st et sulle tuleb pakkuda süüa-juua ja sidevõimalust (telefonikõnet). Olenevalt sellest, kui palju lend hilineb, on sul õigus ka lennupileti eest kas raha tagasi saada (kui sa otsustad reisist loobuda) või tasuta majutusele (kui lend lükatakse järgmisele päevale).

Meelis saigi tookord Norra lendu oodates söögivoucheri. Kõnet polnud vaja, ta passis niigi Eestis ja sai mulle helistada.

Kuigi ELi määruse järgi ei peaks sa lennu hilinemise korral kompensatsiooni saama, on kohtupraktika kolmetunnised ja pikemad hilinemised võrdsustanud tühistamisega ja seega on sul lennu pikaajalise hilinemise korral siiski õigus lennufirmalt täiendavat hüvitist küsida (250-600 eurot).

Kui lend tühistatakse – siis peab lennufirma pakkuma kas piletihinna hüvitamist või muid võimalusi lõppsihtkohta jõudmiseks. Samuti peab lennufirma pakkuma sulle hoolitsust ja vajadusel majutust. Lisaks on sul õigus kompensatsioonile kuni 600 eurot, kui pakutud asenduslennuga või muu transportiga jõuad oma lõppsihtkohta hilinemisega kaks tundi või rohkem.

PS! Meelis jõudis lõpuks kohale, viis tundi hiljem, haaras takso, et kiiremini kohale jõuda, maksis selle eest 190€… Hea kui selle rahagi tagasi saaks. Praegusel juhul aga pole teha midagi, sest…

Täiendava hüvitise puhul on aga olemas ka järgmised erandid:

§ juhul, kui lend jääb ära või hilineb erakorraliste asjaolude tõttu, milleks on igasugused streigid, halvad ilmastikuolud, poliitilised ebastabiilsused, lennujuhtimiskeskuste piirangud, igasugused turvalisuse ohud jms, siis puudub sul õigus kompensatsioonile;

§ kui sind teavitati tühistamisest vähemalt kaks nädalat enne reisi, siis samuti pole õigust kompensatsiooni saada;

§ ka juhul, kui pakutud asenduslennu väljumis- ja sihtkohta jõudmise aeg ei erine väga palju esialgse lennu aegadest, siis ka niisuguses olukorras pole täiendav hüvitis ette nähtud.

Kui lennul on ülebroneering – peab lennuettevõtja sinult küsima, kas loovutad oma koha vabatahtlikult teatud summa eest (kui nõustud, peavad nad pakkuma sulle teist võimalust sihtkohta jõudmiseks või hüvitama sulle lennupileti hinna), kui sa ei nõustu, ja sind jäetakse lampi lennust maha, on sul tegelikult lisaks teisele võimalusele sihtkohta jõudmiseks või piletihinna tagasi saamisele, õigus ka kompensatsioonile (250-600 eurot). Veel on sul lennureisile mitte lubamise korral õigus hoolitsusele ning vajadusel ka majutusele (k.a transport majutuskoha-lennujaama vahel).

NB! Positiivne on ka see, et määruses ettenähtud kompensatsioon ei ole seotud ühtegi kindlustusega :) see ongi seadus!

Mida tuleks siis sellises olukorras teha?

Probleemide esinemisel peab pöörduma lennujaamas sinu lendu teenindanud või teenindama pidanud lennufirma teenindusletti, kust küsida A) söögitalonge ja/või majutust; B) asenduslendu C) kirjaliku tõendit esinenud probleemi kohta, kus oleks muuhulgas märgitud ka vastav põhjus D) pagasiga probleemide korral (rikkumine, ära kadumine või hilinemine) tuleb kohe vormistada raport.

Kogutud kirjalikke tõendeid saab hiljem ära kasutada lennufirma vastu ning vajadusel võrrelda lennufirma väiteid probleemi tekkimise ajal ja pärast nõuete esitamist. Tšarterlennufirmade korral tasub säilitada pardakaarte, kuna see on teie tõend pardal olemisest ja ka check-ini õigeagse läbimise kohta. Kui sul on mitu lendu ühe broneeringu peal ning üks hilineb selliselt, et sul pole enam võimalik jõuda jätkulennule, siis kompensatsiooni saamise mõttes on mõistlikum nõuda või nõustuda pakutud asenduslendudega, sest vastasel korral kaotatakse õigust täiendavale hüvitisele.

NB! Rikutud pagasi korral tuleb kaebus esitada seitsme päeva jooksul, kadunud pagasi korral 21 päeva jooksul.

Alates sellest, kui meie pagas on üks kord maha jäänud (õnneks saatis lennufirma selle paar päeva hiljem meile otse hotelli), pildistan ma nüüd iga kord lennujaamas oma kohvrid üles, et oleks hea raportis võimalikult täpselt oma kohvrit kirjeldada. Sinu jaoks ainulaadne must nelja rattaga kohver on lennujaama jaoks tavaline nähtus :). Lisaks on mul alati suure pagasiga reisides käekotis ujukad, plätud ja vahetuskleit, no juhuks kui midagi peaks ikkagi suure pagasiga juhtuma. Üldiselt eelistan aga käsipagasiga reisida, siis on kõik mis vaja alati olemas.

Millest oleneb kompensatsiooni suurus?

Kompensatsiooni suurus sõltub vahemaast reisi alguspunkti ja lõppsihtkoha vahel.

• Kui reisi vahemaa ei ületa 1500 km, siis hüvitise suurus on 250 eurot;
• Kui reisi vahemaa on 1500 km ja 3500 km piires, siis – 400 eurot (ELi piires on igal juhul 400 eurot);
• Kui reisi vahemaa aga ületab 3500 km, siis on teil õigus 600 eurole.

Kuidas kompensatsiooni küsida?

Kui tunned, et vajad abi lennuhüvitise nõudmisel, siis kõige lihtsam on seda teha läbi lennunouded.ee lehe. Nemad küll kasseerivad teatud protsendi, aga teevad seda üksnes tagasisaadavalt summalt, tehes seejuures ära igasuguse paberitöö teie eest (+ vajadusel hakkavad lennufirmaga ka vaidlema). Kui kompensatsiooni saamine ebaõnnestub, siis on kogu osutatud teenus tasuta. Tegemist on täiesti riskivaba teenusega, kuna omast taskust sa neile maksma ei pea. Sellessuhtes et jah, kui sa kompensatsiooni saad, siis maksad, aga kui ei saa, siis ei pea ka maksma.

Menetluse alustamiseks on vaja saata neile päring ning kui õigus kompensatsioonile saab tuvastatud – edastada kirjalik volitus ja teatud juhtudel ka reisidokumendid. Mõnikord tuleb kasuks ka passi või ID-kaardi koopia. Kui kõik vajalikud dokumendid on neil käes, esitavad nad lennukompaniile nõude ning menetlemine saab alguse.

Üldjuhul võtab menetlemisprotsess aega neli kuni kuus nädalat. Kuid kõik oleneb eelkõige lennufirmast ning konkreetsest juhtumist. Siinjuures tuleb meeles pidada, et lennufirmadel on seaduse järgi 42 päeva aega, et esitatud kaebustele reageerida. Muidugi on ka selliseid lennufirmasid, kes ignoreerivad esitatud nõudeid, soovides venitada raha maksmist võimalikult pikaks või loodavad kompensatsioonide maksmisest pääseda. Sellisel juhul võib menetlus venida mitme kuu pikkuseks, kuna raha sissenõudmiseks tuleb täiendavalt pöörduda erinevate riikide asutuste poole.

PS! Aega nõuet esitada on sul KOLM AASTAT pärast lennu toimumise aega. Mõnedel juhtudel võib see aeguda aga alles kuue aasta pärast. Kõik oleneb iga riigi siseriikliketest seadustest.

PPS! Pole oluline, kes lennupileti eest maksis (tööandja, sõbranna kinkis vms), reisisid ja kannatasid sina, seega nõude saad esitada sina ja raha tagasi saad ka sina :)

Kas teil on ette tulnud lennu hilinemisi, tühistamisi, üle bronnimist vms? Kas olete saanud kompensatsiooni? Millist? Tasuta süüa või cash money?

Kategooria:#elulineblogi
EELMINE
Jõulukingitused 2017 – mitme tonni eest kingitusi ja keegi pole õnnelik
JÄRGMINE
Hedon kolm: kingiks reis ja iPad

4 Kommentaari

  • 28. detsember 2017 at 20:19
    H

    Suvel lendasin Airbalticuga Londonist Riia kaudu Eestisse. Londoni lend hilines üle 3h ja jäime jätkulennust maha. Riias pakuti variandid 1) ööbid hotellis ja saad hommikuse lennukiga Tallinna 2) taksoga kohe Tallinna. Kuna oli öö juba, siis valisime teise variandi (jõudsime Tallinna kella 00 asemel kell 5 hommikul)

    Airbalticu inimesed, kes meid taksole panid, rõhutasid, et kui me süüa tee pealt bensukast ostame, siis kindlasti saadaksime tšekid infomeilile ja meile hüvitatakse snäkid ja joogid.

    Reaalsus oli see, et snäkke meile ei hüvitatud ja mingist lennuhüvitisest võisin ka edasi unistada. Nii öeldigi, et polnud nende süü et tehniline rike tekkis ja kõik. Aa, Londoni lennujaamas saime 5naelased toidukupongid!!

    Snäkkide kohta saatsin veel kurja kirja, kuid sellele ei vastatudki kunagi. :D

    Uurisin ka lennuabi, aga too hetk see tundus äriskeem suht sketchy ja jätsin sinnapaika.

  • 28. detsember 2017 at 21:13
    E

    Väide, et ELi määruse järgi ei peaks lennu hilinemise korral kompensatsiooni saama ning kolmetunnised ja pikemad hilinemised võrdsustanud tühistamisega ja seotud õigusega hüvitisele vaid kohtupraktikas ei ole päris õige. Rahalised hüvitised ja neid puudutav on selgelt reguleeritud määrusega EU261/2004.

  • 29. detsember 2017 at 10:38
    Hanna

    Meil elukaaslasega juhtus alles oktoobris samalaadne lugu. Reisisihtkohaks oli Horvaatia, Split, operaatoriks LOT/Nordica. Lennuk pidi väljuma varahommikul. Kõigepealt tuli teade, et hilineb tund, siis juba edasi tund ja tund (saime kogu aeg söögi vouchereid) kuni lõpuks kell 12:00 (peale 6h passimist) teatati, et lend tühistati. Oli ka mingi tehniline rike. Kohad vahetati ümber järgmisele hommikule Tallinn-Frankfurt-Split marsuudil. Ööseks jäime Ülemiste hotelli, see anti samuti lennufirma poolt. Kohale Spliti jõudsime järgmise päeva pärastlõunal, 1,5 päeva läks reisist kaduma. Pidime uuesti broneerima ja maksma autorendi (vana tühistati) ja hotelli edasi lükkama, õnneks olime Airbnb’s niiet meie hostile sobis ka kui jõuame päev hiljem.
    Elukaaslase reisikindlustus tagastas talle enamvähem kõik kulud – lennujaamas söögid/joogid, autorent uuesti jms. Minul oli teistsugune reisikindlustus ja sain poole vähem sealt tagasi.
    Esitasime avaldused ka EL seaduse järgi kompensatsiooniks. Aega võttis pea 2 kuud, aga 1,5 nädalat tagasi kanti elukaaslasele üle 400 eurot ning 27. detsembril sain lõpuks ka mina oma 400 eurot :) Lõpp hea kõik hea.

  • 29. detsember 2017 at 11:24
    Kersti

    Meil oli ühekorra lend ülemüüdud ning olime nõus abikaasaga minema järgmise lennuga ja läbi Rootsi. Saime mõlemad kompensatsiooni 250 €.

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0