Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

5 nippi, mida suvises valguses telerit vaadates kindlasti kasutada tuleks

PRESSITEADE
23. mai 2019

Suvised ja rohke päikesevalgusega ajad on käes ning see muudab koduse telerivaatamise oluliseks keerulisemaks. Ere päike paistab tihtipeale aknast otse telerile ja tumedamate stseenide vaatamine võib minna nii ebamugavaks, et midagi pole näha. Samsung Eesti tootekoolitaja German Baranov annab 5 head soovitust, kuidas taolistes oludes suviseid spordiüritusi ja muid teleprogramme kõige mugavam vaadata oleks.

„Eriti oluline on see juhul, kui vaadatav sisu on mingil põhjusel tumedam. Näiteks mäletavad tõenäoliselt paljud praegu käimasoleva sarja „Game of Thrones“ kaheksanda hooaja kolmandat osa ja sealset öist lahingustseeni. Ilmselt oli selle päeval vaatamine võrdlemisi keerukas,“ sõnas Baranov.

1. Aseta teler aknast eemale

Valgusallikaid, mis toas telerivaatamist häirida võivad on mitu, kuid kõige erksam on enamasti aknast paistev päikesevalgus. Seda eriti õhtusel ajal, kus päike loojub ja paistab madalal olles tihtipeale otse aknas sisse.

„Selle vältimiseks võiks teleri ideaalis asetada toas aknast võimalikult kaugele. On arusaadav, et mööbli ümberpaigutamine võib olla ebamugav, kuid vähemalt tasuks telekas asetada toas nii, et see ei oleks otse akna vastas. Sel juhul ei paista päike otse telerile, vaid valgustab ülejäänud tuba. Samuti võiks toas olla ülejäänud mööbel nii, et teleri vaatajale päike silma ei paistaks, kuna see häirib samuti vaatamist,“ selgitas Baranov.

Teleri asukoha puhul tasub mõelda ka selle paigaldamisele. Hea lahendus on kasutada liigutatavat seinakinnitust. Sel juhul on võimalik telekat vajadusel natuke keerata, et valgus sellele vähem peale paistaks.

2. Tõsta telepildi eredust

Teine hea viis, kuidas telepilti rohke valgusega toas paremaks muuta on telepildi ereduse ehk brightness’i tõstmine. Loogika on lihtne – teler kiirgab toas olevale valgusele tasakaaluks rohkem valgust ja pilt on paremini näha.

„Sama efekti võime näha näiteks välioludes telefoni kasutades, kus ekraanilt on asju märksa parem näha, kui pilti eredamaks muuta. Sätete muutmiseks tasubki teleri sätetest üles otsida ereduse ehk brightness’iga seotud seaded ja neid muuta. Mõned nutikamad telerid võivad seda teha ka automaatselt,“ sõnas Baranov.

3. Kasuta kardinaid või ruloosid

Kui lae- ja laualampe saab valgusolude kontrollimiseks mugavalt välja lülitada, siis päikest ei saa. Sellest tulenevalt võiks teleritoas olla akende ees kardinad või ruloo, mida saaks erksa päikesevalguse korral ette tõmmata. Nii saab mugavalt päikesevalguse ära blokeerida. Võib tunduda lihtne, kuid päikesepaistelisel päeval muudab tavaline kardin vaatamiskogemuse palju paremaks.

Siinkohal tasub arvesse võtta kardinate või ruloo värvust. Näiteks oranžid kardinad tekitavad tuppa tugeva päikesevalguses korral oranži kuma, seega ideaalis võiksid kardinad olla kas pimendavad, et päikesevalgus üldse läbi ei tuleks või mõnda neutraalsemat värvi, mis ei tekitaks tuppa uusi värve.

4. Säti lambid vastavalt teleri asukohale

Lisaks aknast paistvale päikesevalgusele mõjutavad telerivaatamist ka toas olevad lambid ja nende asukoht. Parima tulemuse saamiseks tuleks need toas tõsta nii, et nendes tulev valgus ei paistaks otse teleri peale. Seega võiksid need olla paigutatud teleri kõrvale või taha.

„Nii ei peegelda valgus teleriekraanilt tagasi ja pilt on parima kvaliteediga,“ ütles Baranov.

5. Vali õige ekraanitehnoloogia

Juhul kui kodus veel telerit pole, siis tasub ostmisel samuti sellele mõelda, kuidas toas olev valgus kogemust mõjutab. Teleri valimisel tuleks siinkohal arvesse võtta kaht asja – ekraani kate ja valgus, mida ekraan kiirgab.

Ideaalis võiks ekraan olla kaetud materjaliga, mis ei peegeldaks eriti valgust tagasi. Näiteks Plasma telerid on tihtipeale kaetud klaasist kattega, mis peegeldab rohkem, samas LED/LCD teleritel neid üldjuhul ei ole. Paljudel teleritel on ka spetsiaalne kate

„Valguse poole pealt kiirgavad LED/LCD telerid rohkem valgust kui OLED ka Plasma telerid, seega valgusküllases ruumis võib paremini sobida just LED. Samsungi puhul kasutatakse mõistet QLED, mis on firma LED tehnoloogia edasiarendus ning kiirgab vajadusel samuti rohkelt valgust. Enamik neist on varustatud ka spetsiaalse tehnoloogiaga, mis vähendab valguse peegeldamist,“ selgitas Baranov.

Viimaks tasub meeles pidada, et kuigi liigne valgus toas võib telerivaatamist häirida, siis kottpimedas ei tasu siiski lemmiksarju nautida. Seda põhjusel, et kui teler on toas ainuke valgusallikas ja inimene vaatab otse telerisse, võib see silmi koormata. Seega natuke valgust teletoas on hea.

Pressiteate saatis: Hamburg ja Partnerid

Kategooria:#koostöö
EELMINE
Kui kaua te end meigite? Mul kulub… liiga vähe?
JÄRGMINE
Meelis kirjutab: jälle sellest ülikooli minekust
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0