Ekperiment: palju kulus märtsis raha?

KÕIK SAI ALGUSE VEEBRUARIS:
vol1: SUUR TOIDUBLOGI: kui palju kulub toidule tegelikult + retseptid
vol2: TOIDUBLOGI EKSPERIMENT JÄTKUB: laske end külla kutsuda
vol3: TOIDUBLOGI vol 3: kolmas nädal lõppes poeskäiguga
vol4: TOIDUBLOGI vol 4: eksperiment lõppes nagu ennustasin!

Inimesed “süüdistasid” mind, et käin liiga palju väljas ja külas, seepärast mul kodusele söögile nii vähe raha kulubki. Otsustasin märtsis siis teisiti talitada!

Sel korral proovisin end mitte piitsutada ja ei ajanud iga päev näpuga järge, mida ma ostan. Ostsin terve kuu seda mida ma tahtsin ja väga ei pidanud plaani, mida ma süüa teen. Korjasin terve kuu jooksul kokku kõik tšekid ja alles täna võtsin kätte ja lõin need kokku, et palju siis sel kuul toidupoodi raha jäi.

Ma tõesti praegu, kirjutamise hetkel ei tea, palju raha kulus…

image1

Üllatus oli suur – toidupoodidesse jäi kokku 400,07€.

Appi, ma ikkagi ostan rohkem kui kahesaja eest mõtlesin ma alguses ja hakkasin süvenema!

Lähemal vaatlusel selgus aga tõsiasi, et kodusele söögile kulus ikkagi vaid pool sellest. Ma šoppan teadlikult allahinnatud asju ja mõtlen juba eos, millest mida teha…

Toidupoed jagasin eraldi ära – peamiselt käin koju süüa ostmas ikkagi e-Maximast, külakostid haaran Prismast või Selverist, erilisi isusid rahuldame mujal :D

e-Maxima: 208€
Rimi: 18,32€
Selver: 42,48€
Prisma: 96,83€
Väiksed nö kodupoed (ümber nurga asuvad poed): 36,50€
Kaupmehe hulgiladu, Marks & Spencer, Juustukuningad (neis käin ma harva, lihtsalt midagi konkreetset ostmas): 34,44€

Mis näitab edukalt, et suurema osa toidukraamist ostan ma Maximast, millest ma tegelikult saakski söönuks, aga pidevalt on vaja midagi head, midagi lisaks, midagi… Kõik need teised poed on ebavajalik kraam tegelikult – külas käimised, millegi hea himustamine (ala Kaupmehest sinimerekarbid või Selverist mingi kindel jäätis või M&S kastmed vms).

Kui ma juba arvutama hakkasin, siis „külakost“ on kogu sellest summast: 160,15€ (sh Tartu söögiorgia näiteks 49,27€ – loe lähemalt siit!)

2S8A8499

Seega, jääb kogusummast alles 239,92€, seega tõestasin ma taaskord, et keskmiselt 200€ kuus kulub meil toidule, ja olgu öeldud, et selle ligi 240€ sees on ka kõik nö kodutarbed – lambipirnid, wc-paber, Fairy, lutipudelid jne kraam.

Väljassöömised: 126,56€ (sh Pärnus (loe siit!) ja Rakveres (loe siit!) oldud aja väljassöömised).

IMG_5310

Ja ma päriselt ka arvasin, et ma raiskan – ega ikka ei raiska küll!

Kui tihti teie külas käite? Kui suur peaks olema külakostiks viidava kraami hind? Ma just tšekke lapates vaatasin, et jään 20-50€ vahele – oleneb kellele külla minna. Palju teil tavaliselt külakostile kulub?

30 thoughts on “Ekperiment: palju kulus märtsis raha?

 1. Tegelikult ikkagi kulus ju 400 järelikult. Kui viisite külakosti, siis sõite ilmselt ise ka. Või pakuti teile omakorda sealtpoolt midagi vastu. Seega, kui käia nt 5 õhtut külas, ei peagi ju 5 õhtut ise süüa tegema midagi, sest vaevalt, et sööd kodus ja siis lähed veel külla ka sööma. 400 on siiski endiselt väga aus summa. Ma ei tea, mis moodi on see võimalik, aga mina ja elukaaslane jätame kahepeale poodi iga kuu vähemalt 700-800 eurot (sealhulgas lõunasöögid väljas, enamasti päevapraadide näol). Samas oleme arvutanud, et kui päevas läheb päevapraadidele max 8 eur kahepeale, siis peaks ühes kuus minema päevapraadidele max 8*22=176 eurot. See tähendab, et hommiku- ja õhtusöökidele ja nädalavahetuse kogu menüüle läheb meil ikkagi 600 eurot.

  Huvitav, kas kuskil ei ole mingeid koolitusi, kuidas oma rahadega paremini toime tulla? Lihtsalt niii kahju on rahast. Enda arust nagu ei teegi mingeid väga “fäänssisid” sööke. Küll aga sööme üsna vähe niiöelda valmistoitu ja pastasid, mis oleks ilmselt odavamad, aga tervisele (ja kehakaalule) peab ka mõtlema. Koolitus oleks tõesti hea.

  Teed äkki uue eksperimendi – retspetid kapis olevatest asjadest (maitseained, kartulid, porgandid, ketsup, suhkur, jahu jne), kuhu lisaks peab ostma max 5 eur eest asju? :P

  1. Selle eksperimendi ma tegin, et kokka kapis olevatest asjadest – vaata loo alguses veebruari postitusi :)

  2. Üks võimalus raha toidu pealt kokku hoida oleks see, kui töö juurde võtate kaasa valmis lõunasöögi. Paljudes asutustes on olemas puhke- või kööginurk, kus on olemas mikrolaineahi. Miks mitte kasutada sellist võimalust.
   Ka väljamaal kasutatakse lõunasöögi kaasavõtmist sh ka laste lõunasöök pannakse lapsele karbiga kaasa nt võileivad. Hommikul ja õhtul süüakse aga sooja toitu.

 2. Aga kas külla minnes on üldse vaja külakosti kaasa võtta? Või noh, kui võtta ette selline säästmise eksperiment, siis lihtsalt ei käi külas. Ka selle pealt hoiab kokku. :D

  1. Ma ei tea, mind on õpetatud, et tühja käega külla ei minda. See tähendab, et vähemalt pudeli veini või midagi ikka võtan. Tavaliselt lepime kokku, et näiteks külla minnes võtame magusa kaasa, või niksid-näksid.

 3. Elu on ju ikka ka nautimiseks ja toitu peab ka nautima (see ei tähenda muidugi, et peab end seaks sööma). Ja sinimerekarbid, hea juust vms aegajalt on ikka üliok!

 4. Aga kas pole mõelnud sellele,et kui saate rahad kätte,maksate sealt oma kommukad ära ja siis mis üle jääb jagate terve kuu peale ära siis saate teada täpse summa palju igapäevaselt raisata tohite,ja kui raiskate nt ka järgmise päeva raha summa ära siis tead lihtsalt et järgmine päev poodi minna ei tohi
  Kui küsida tohib palju sul terve kuu veini peale raha kulub???

  1. aga me ju nii elamegi, et meelis saab palka, maksame arveid, mis alles jääb, on elamiseks. ega mul kuskilt madratsi alt seda raha väga võtta ei ole. jah, mõni honorar siit ja sealt, aga selle eest ei ela, selle eest ma ostangi oma veinid ja käin sõbrannatamas.
   ja tõesti, ma ei ole arvutanud, palju veini peale kulub. külla minnes võtan pudeli või kaks. tõesti ei pea arvet.

 5. Ma arvestan veel eraldi korrad, kui käib külalisi kas suurem seltskond, kellele ma teen rohkelt toitu/snäkke/koogi või jäädakse ööseks. Selliseks võõrustamiseks läheb ca 50 EURi ühele suurele poeskäigule. Okei, seal on ka kohv ja lambipirnid jms, mida külaline ühe ööga läbi ei kuluta.

 6. Kui ma lâhen naabrimutile külla siis tavaliselt lähen tühja käega kuna see on a la et kuule tule läbi. Aga kui minna kylla konkreetse kutsega ja see on juba hommikul teada v eelmine õhtu siis mul 20€ läheb kindlalt,tavaliselt rohkemgi sest nüüd on juba kõigil lapsed ka(neile ju alati midagi näppu vaja anda) Tänasest on mul ka experiment et kõik tšekid hoian alles. Sushi,mähkud,söögikraam,laste kraam. Abdoluutselt kõik. Aga siiski ainult minu ostetud kraam kuna meest ma pehmeks ei suutnud rääkida(ex ta kardab reaalsust)

 7. Olen täpselt sama meelt, et külla minnes tuleb alati midagi kaasa osta. Üldjuhul viin ka lastele (kasvõi üllatusmuna) ja pere lemmikloomale olen ostnud mingit närimist. Kui ikkagi kutsutakse reede õhtul külla sõbrannatama, ei lähe ma sinna niisama kaks kätt taskus.

 8. Huvitav mis moodi Teil nii palju toidule kulub?Minul läheb tavaliselt 2-4 päeva toit maksma nii 5€+leib,või.Enamasti kulub raha ravimitele,puhastusvahenditele,riietele ja muule vajalikule.Toidukorv maksab mul ilma lõbustusteta umbes 100-150€ kuus.Ma muidugi teen 6le inimesele süüa.Mees võtab ka kodust lõunasöögi kaasa tööle.Väljas me söömas ei käi.Ainult korra kuus on meil kahepeale baarikrediit 50€.Peame ka vahest ju vabamalt võtma.Olen õppinud tundma kuidas on hakkama saada vähesega.Krooniajal sain 2 nädala toidu 2 peale 300krooniga :)

  1. Mind kohe täitsa huvitab, et mida sa Reelika süüa teed, kui kuuele kulub kuus 100-150€??? On teil oma põllu kartulid jm võimalikud asjad?
   Ses suhtes, et vb meil kõigil on võimalik sinult õppida kuidas odavamalt hakkama saada ;)

  2. Ma ei leia, et sisuliselt kahe inimese toidukorv peaks maksma 400 eurot kuus, aga kuuekesi nelja päeva peale viis eurot?! Jah, ma ei eitagi, et see on võimalik, aga see ei peaks olema küll mingi eesmärk, sest juhul, kui teil väga suur osa söögist ei tule nö omast käest (oma aiamaalt ja laudast), ei saa see menüü küll kuigi mitmekesine olla, kui nelja päeva peale viis eurot ära jaotada ja sedasi kuus inimest toita igapäevaselt.
   Teine asi on, kui muudmoodi pole lihtsalt võimalik, aga väga nappide rahaliste vahenditega väga ühekülgselt toituda pole kindlasti asi, mida eeskujuks seada.

 9. Tahaks Sind külla kutsuda nüüd kohe parima hea meelega. Muu söök minu poolt :) Ootan külla!

  1. Õhtusöök Marimellile ja sõpradele :) Eem.. Too veini ja mingit snäkki ja me õega küpsetame miskit (loodetavasti) head :)

 10. Ilmselgelt majandada te oskate.
  Eestis ilmselt teised traditsioonid-kombed, mujal reeglina pudel veini külakostiks on piisav ja siis järgmisel korral kutsud ise samad inimesed ja võõrustad. Toitu pole ma väljaspool Eestit kunagi külakostiks viinud. U 10-15 eur vein on ok. Viimane võõrustamine 4 sõbrale koos tordi ja veinidega (pluss me ise ka mehega), läks ligi 200 eur. Eestis oleks ilmselt poole väiksema summaga saanud. Külakostiks olen viinud ka sisustustavaari ja nõusid, kui inimest paremini tunnen.

  1. loomulikult, ma viin ka igasuguseid asju, igakord ei vii süüa. aga tavaliselt ongi nii soodsam, kui mina teen soolast, et tuuakse magusat, või lähme külla ja ma viin soolast ja nemad teevad magusat vms. tihti kokkame ka sõpradega nö koos, et jagame kulud omavhael, aga nt mina teen söögid… nüüd mul tulebki sõbrannal sünna, kes ütles, et ta kinki ei taha, aga tahab, et ma süüa teeksin :)

 11. Aga tegelikult kõik taandub võimalustele. Kui raha vähe või pole üldse, siis pakud teed ja pannkooke ja ega seepärast veel sõbranna ukse taha ei jää. Ja kui võimalusi rohkem, siis hinnasilte ei vaata ja ostadki, mis parasjagu pähe tuleb. Mida vähem vahendeid, seda nupukam tuleb olla. Suurema sissetuleku juures on oht laisaks minna (valmisroad jms).

 12. Pean ausalt ütlema, et päris täpselt ei teagi, palju kulub toidule.
  Tööpäevadel on lõuna maksumus u 4eur (arvutage ise, 2 in*4eur ja u 20 tööpäeva, et migi 80eur siis umbes, lapse söögiraha lasteaias päeva eest u 1,50eur), õhtusööki teeme kodus ise, üldjuhul käin poes ülepäeviti või paari päeva tagant, sest olen tähele pannud, et paljud asjad (liha, kana) säilivad väga lühikest aega, mitu korda on juhtunud, et poest otse pannile minev lihatoode on juba halvaks läinud, mis sest, et kp järgi peaks veel oma nädalakese säilima :( ja värske leib on ka parem, kui seisnud kuivik.
  Hommikusöögiks teen tööl kiirputru, nädalavahetusel söön kas võileibu või jogutrit hommikuhelvestega.
  Suur osa läheb kindlasti värskele kraamile, kuna mu 3,5a laps eriti muud ei söögi, et siis puuviljad, aedviljad (pirn, õun, banaan, maasikad, mustikad, paprika, kurk, tomat, jääsalat, porgand, melon). Suvepoole on õnneks palju asju oma aiast tulemas ;)
  Muidugi saab teinekord ka midagi head ostetud, midagi, mille järgi parasjagu isu on, no nt on Rocca keskuses väike pagariäri- kohvik, kus väga maitsvad makroonid ;) aga ega meie peres seda magusat niisama eriti ei sööda, jõulupaki kommid siiani seisavad laual kausis :)
  Üldjuhul üritame ikka suht tervislikult toituda ja kahjuks see ka maksab rohkem.
  Külas käies viime alati ka külakosti (a-la 20-50eur,oleneb sellest, kas minna kohvile ja tordiga või õhtusöögile, siis ka soolast kaasas), kui endal külalised käivad, siis vaaritame ka midagi eriti maitsvat, enamasti ka küpsetan midagi head. Suvel muidugi lihtne, siis tahavad niikuinii korteriinimesed õues grillida :D

 13. Tublid olete! Saaks mina ka nii, et ainult 200 € kuus söögi peale kuluks. Käin kuskil kaks korda nädalas korralikult suuremas poes ja siis on arve kindlasti 50€ + siis veel nö maja juures asuv pisike pood. Seda lugeds olen päris nõutu kohe. Peaks tõesti tsekke korjama – olen seda juba aasta mõelnud, et järgmine kuu hakkan.

  Nüüd on beebi ka ja eks tema peale ikka kulub :D ei saa ju armast body poodi jätta vms.

  Ma pean häbiga tunnistama, et mulle ei meeldi külalised, kes midagi kaasa ei too. No päriselt minu meelest on elementaarne viisakus külla minnes midagi külakostiks viia. Kasvõi mõni ilus lillekimp. Külakosti summa jääb kuskil vast 20- 40€ kanti, oleneb emotsioonist, idee lennust jms.

 14. Mina leian ka, et külakosti on ikka viisakas viia :) Küll vaadatakse siin viltu sellele kui minna külla alkoholiga ( kui just ei ole näiteks mõnelt eksootilisemalt reisilt kingituseks toodud).

  Me tavaliselt viime hoopis endatehtud makroone/ekleere vms. Natukene mässamist on, aga mis seal ikka :)

 15. meie perel on exelis tabel juba 12aastat. kõik tsekid, väljaminekud kirjas.
  toidule läheb meil kuus 400.–500.-. peres 6 liiget.
  tabelis meil toit, auto, majapidamis vahendid, lapsed eraldi, lemmikloom, aed, maja, kingitused, väljas käimine ja lõunad , ravimid jne. nii mugav on näha koguaeg kuhu ja kui palju raha kulub. eelmine aasta mõtlesime, et aitab küll… kaks kuud pidasime vastu, ilma kulutabelita. see juba nagu haigus, et kõik peab kirja saama.
  külla lähen alati külakostiga.

 16. Eks, kui on suur vajadus, siis inimesed mõtlevad igasuguseid asju välja, et ära elada.
  Minu ja mehe sissetulek on suht naeruväärne… lihttöölised mõlemad. Meil ka kaks last. Tšekke ma korjanud pole, exceli tabeleid olen proovinud pidada. Enamasti üritan jälgida seda, et nn. eraldatud toiduraha jagan ülejäänud päevadega järgmise palgapäevani. Keskmiselt 10€ per päev. Selle eest saab söödud… korralikult. Mõnikord (enamasti) lähen selle summaga lõhki ja kuu lõpus siis viin taara ära :D või kulutan kliendikaartidele kogunenud “boonuseid” :P Nälga pole jäänud…
  On lihtsalt asju, mille pealt mina kokku ei hoia (ntx vorst/sink, wc paber, Lunja kurk jne). Muidu on tunne, et rabad terve kuu ja siis elad mingitest jahu vorstidest, hispaania kurgist ja pole ise nagu mitte midagi väärt.

  Külas käin harva… kuid külakosti võtan ikka kaasa jah. Tavaliselt lepime kah kokku, kas siis magus-soolane või joodav staff. Summat nii ei oskagi öelda. Aga eks see olenebki , kas külaskäik jääb palgapäeva lähedale või kuu lõppu.

Comments are closed.