Säästuaasta: aasta aega riideid ei osta! Kas 4000€ säästu?

Kirjutasin eksperimendist: lähme säästurežiimile. Nüüd on aeg lahti seletada seal välja toodud punktid, kuidas siis aasta jooksul võimalikult palju säästa. Kui ma nii meie väljaminekuid vaatan, siis reaalne oleks isegi 20 000 kõrvale panna. Me jus aasta laristajad! Ideaalis oleksin ma õnnelik ka siis, kui meile 2019 detsembris 10 000 vastu vaataks.

Alustame riietest. Ma olen vahepeal pannud endale mingeid asju kirja, aga väga järjepidev ma selles ei ole.

https://www.instagram.com/p/BhbW8ZvFS7i/

Ma võin eeldada, et aastas kulub meil riietele 3-4000 eurot. Ma pakun lampi, sest ma tegelikult ei tea. Aga kui ma löön kokku Londoni, Bulgaaria, Lissaboni ja Berliini, siis usun, et sellisesse suurjusjärku võib see jääda + kaltsukatiirud Eestis. Ma ei tea, kas sealt on suurem osa Meelise, minu või hoopis Hedoni oma. See teeb kuus keskmiselt 262 eurot. Seda on way too much!

Mul pole ühegi tripi kohta kirjas, palju meil konkreetselt riietele kulus (va Berliin ), aga ma arvan, et Londonis mingi 500 kindlalt, Meelisel Lissabonis teist sama palju, mul Bulgaarias ehk 250 ja Berliinis 700€. Aasta algul Hurghadas ostsime ma arvan ka 500 eest, Tais raudselt mingi 400 eest.. Noh, kokku juba pea 3000. Paneme siia juurde mingid nipet-näpet ostud Eestis, kaltsukates jääb küll tavaliselt maha 15-30€, aga kuu lõikes teeb see juba 300 aastas lisaks. Aastas seega ongi mingi 3150€.

Kuidas see raha alles saaks jääda?

Algul mõtlesime, et äkki peaks iga kuu alguses tegema ümbrikud, kuhu panema sisse raha, mis sel kuul millelegi mõeldud on. Noh, ala ümbrik “riided” keskmine kuu kulu muidu 262 eurot, paned selle sinna sisse ja ei osta midagi. Kui just mingi SOS ei ole, et ma ei tea, mis juhtub. Suures plaanis peaks ju hakkama saama aasta ilma ostmata.

Kuu lõpus saab jäägid kokku tõsta kuskile suuremasse ümbrikusse ja seda raha ei puutugi ja aasta lõpus lööme kokku, palju me säästa suutsime. Oleks see vast rahapidu. Samas, võiks seda ka kuskile kinnisele kontole panna, et ikka näeksid kogu aeg, palju kogunenud on. Teistpidi, oleks aasta lõpus raha kokku lugedes emotsioon ilmselt suurem. Aga kes hoiab raha kodus ümbrikus?

Lahendus:

Okei, siin otsustasime Meelisega, et teeme lisaks kinnise konto, kuhu kanname iga kuu alguses selle 262€ “riietele kuluvat raha”. Välja arvatud.. Noh, erand kinnitab reeglit, eks.

2x aastas ehk siis kui meil on reisid plaanis, jätame selle raha reisieelarve sisse, aga proovime riideid mitte osta. See tähendab, et aasta lõpuks peaks meil riiete ostmisest alles jääma 2620€.

Miks selline otsus?

Mulle ei meeldi kanda riideid, millega keegi mulle vastu võib jalutada, seega eelistan osta oma riided välismaalt. Ja kuna me juba Taisse lähme ja ühe perereisi aastas ka endale lubame, siis jätame selle riideraha varuks, juhuks kui peaks midagi head silma hakkama. Meile meeldib teadupärast eristuda ja samade riietega mitu korda erinevatel üritustel käia ei taha. Aga see selleks, järgmine aasta on igas mõttes väljakutse.

Aga märk siis maha: aasta jooksul 2620€ riiete arvelt kogumiskontole!

See tähendab seda, et kui firma X kingib meile saapad, kingad, kleidi, mantli koostöö raames, siis seda me sinna sisse ei arvesta, ei ole ka praegusel juhul arvestatud.

Järgmises postituses räägin reisimisest. Kas tõesti paneme meie reisihullusele punkti?

44 thoughts on “Säästuaasta: aasta aega riideid ei osta! Kas 4000€ säästu?

 1. Kui tahaks midagi osta siis saad oma riideid riisaiklisse myyki panna ja saadud raha eeest midagi uut asemele osta.

 2. Haha, mina korjan kodus raha ümbrikusse :D meeldib ikka aeg-ajalt vaadata palju seda seal on, ei leia ,et selles midagi imelikku oleks. :)

  1. Meil on ka üks purk kus sulraha natuke on, mõnikord vaja kohe kellelegi anda vms, siis olemas :) kuigi mida aeg edasi siis, ok, anna arve nr, teen kohe telefonist ÜK ära.

 3. Nüüd tuleb üks pikk postitus.

  Ma loen ja imestan fb- postituse lingi all olevaid kommentaare. Kuidas saab 262€/ kuus riietele per kolmeliikmelise pere olla liiiiiga palju?

  Lapsed kasvavad nii kiiresti. Meie laps on 4-aastane ja ma arvestan, et igal hooajal vaja osta uued õueriided. Mina ei julge osta järelturult lapsele kombekat, kuna välimuselt võib see olla terve ja kena, aga kui seda on pestud 100x või valesti, siis ei pea ta enam vett ega tuult. Minu lapse rühm käib iga ilmaga õues ja ta on suur maas püherdaja. Tahan 100% kibdel olla, et tal on soe ja kuiv olla. See tähendab, et talvel ja kevadel ja/või sügisel ostan uue kombeka (Reimatex), jope (+traksipüksid), jalanõud goretex (nt Viking), mütssalli/tuukrika, müts+torusall, kindad. Üritan osta neid alede ajal. Kokku on üks komplekt õueriideid+ jalanõud jm selleks vajav vähemalt 200€. Samas aasta vältel on vaja lapsele osta ka retuuse, dresse, tuunikaid, särke, pusasid, sokke ja pesu ja kvaliteetseid jalanõusid.
  Seega kulub vabalt meie peres ainult lapse riietele ja jalanõudele vähemalt 100€/ kuus. Lihtsalt üks kuu vähem ja teine vähem. Ma usun, et vähemalt 100€ kulub minul ja sama palju ka mehel. Ilmselgelt selliste summade juures ei osta me riideid Guessist või DenimDreamist. Riideid ostame vastavalt vajadusele ning spontaanseid oste praktiliselt puudub. Samas kanname kõik kvaliteetseid jalanõusid (Geox, Ecco, jne) ja jopesid/parkasid.
  Ahjaa, naiste pesu on ülimalt kallis. Ostan aastas vähemalt 2/3 uut Triumphi pesukomplekti. Üks pesukomplekt on juba vähemalt 50€ :D Samas ma ei käi juuksuri juures ja mul pole ülikalleid meigitooteid ja ikka kulub meie perel vähemalt 300€ riietele ja jalanõudele.
  Seega ma ei saa aru, kuidas mõnel perel kulub vaid 1000€ aasta jooksul. ULME!!!!

  1. No võibolla neil on kolm last ja iga värskem laps saab kanda vanema lapse riideid, kellele on kunagi ostetud korralik kombe ja seda nõuete kohaselt pestud.
   Ma ise arvan sama, et kui ma suudan mitte midagi osta järgmisel aastal, siis Hedonile võib vaja minna. Mul ka see jama, et olen iga aasta ostnud aled ajal ette.. ja kui aeg käes, siis väike. Seega sellega ma enam ei riski. Ostan siis kui reaalselt vaja. Mul praegugi kapis hunnik asju, mis talle hetkel suured, loodame siis et saavad õigel ajal parajaks :)

  2. Mina olen näiteks täielik minimalist. Mind ahistab, kui mul on palju riideid. Vastik tunne on. Mul on kapselgarderoob ja kõiki asju saab omavahel kombineerida. Lisaks on korraga 1-2 pidulikumat riietust. Ma ostan uusi riideid endale väga harva. Mees on samasugune. Kui ostame, siis korralikku ja kvaliteetset, mis kestab kaua.
   Meil on kaks last ja neil on rohkem riideid, aga päris kindlasti mitte nii palju, et kahepeale kokkugi läheks selliseid summasid kuus. Me ei ostagi neile igakuiselt riided. Koolieelikud ei kasva enam nii kiiresti, et selleks mingit vajadust oleks.
   Õueriided ostame kvaliteetsed, enamasti pikendatavad Didriksonsi asjad, mida saab kaks hooaega julgelt kanda, praeguste kombedega läheb lastel kolmas. Kõik omadused on endiselt säilinud ja kulunud asjad kusagilt ei ole. Poriseks ajaks on kummiriided, mis on pmst igavesed ja puhastatavad lapiga, seega samuti väga pikalt kantavad.

 4. Kui ma millegi eest maksaks siis reisimise eest :) Muus osas olen nõus koonerdama :)

 5. Mõtlen, et kui hakkate raha kõrvale panema, siis võiks selle panna ju teenima ning tegeleda natuke investeerimisega. Oleks summa aasta lõpuks veel tsipa suurem :)

  1. Pean kahjuks nõustuma – olete endast ikka väga shopahoolikute mulje jätnud. Terve aasta tundub algatuseks liiga palju. Soovitan seda perioodi vähendada

  2. “Imelik on mitu suve sama kleidiga pildile jääda” … ja palju teised sarnased argumendid Et sellist eksperimenti edukalt teha, tuleb enne endale probleemi tunnistada- shopahoolik. Te mõlemad!

  3. Aga oledki ju. Ostusõltlast ei tee sinust nende kleitide hinnad, vaid kogus ja suhtumine (just seesama, et ei taha ühe kleidiga mitu korda pildile jääda).

 6. Elan kaasa. Mina tegin küll teistmoodi – panin paika kuu- ja nädalaeelarve (nädala lõikes oli lihtsam vastu pidada) ning ülejäänud raha üritasin mitte kulutada. Korter nüüdseks olemas :D

 7. Mnja…võimelised 20 000 aastas kõrvale panna. Selle järgi on teil aastane teenistus kahepeale tugevalt üle 50 000 EUR ja te ei ole suutnud endale oma kodu osta…huvitavad vabandused ainult varuks. Kas teil meeldib uhkustada rahaga mida teil ei ole või teil tõesti on selline raha olemas aga finantskäitumine on nagu 8 aastasel?

  1. Su arvutused on õiged, kui ma väga tahaks, elaks kolm aastat väga kesiselt ja ostakski kodu. Välja. Aga ma ei taha elada kesiselt. Tahan elu nautida.

  2. No 4000+ neto euriga kuus peaksite saama 3-6 kuuga korteri sissemaksu raha, kas siis kesisemalt või siis natukene kokku hoides elades aga valite siiski pisikese üürikorteri ja raha tühja tampimise??….bunch of BS. Ma ütlen küll,et te panete siin ikka kõvasti “nulle” oma jutule juurde… aga võib-olla selline jutt müüb paremini, nii et petke end ja teisi edasi (Y)

 8. Miskipärast te ei tundu sellised, kes endale kunagi kinnisvara ehk päris oma kodu soetavad. Te ei saa sellega hakkama. Laps on juba päris suur ja JUBA 3 aasta pärast algab reaalselt kooliminek. Järgnevad kolm aastat läheb linnulennul. Selleks, et teil mingigi võimalus oleks oma kodule, peaksite te juba nüüd väga usinasti ja tõsiselt raha koguma sissemaksuks ja unustama mingiks ajaks reisimised ja tühja-tähja peale raha laristamised.
  Sa oled mitmeid kordi kirjutanud, et kui leiate endale püsiva sissetuleku/töökoha, saate pangast laenu võtta. Noh, nüüd käite ju tööl, on püsiv sissetulek, aga oma kodu sissemaksuks teil raha ikkagi kogutud pole, et üldse pangaga laenust rääkima minna, et oma kodu soetada. Sellele lisaks õige ja sobiva kodu leidmine võtab ka aega, keskmiselt kuus kuud kuni aasta ja tihti rohkemgi. Kahjuks te tundute/olete seda tüüpi inimesed, kes jäävadki pendeldama üürikorterite vahet (elu lõpuni). Teis puudub see teatud iseloom, mida on vaja selleks, et soetada midagi oma ja püsivat.
  Teete suvest saati üsna kummalisi pilte teist kahest. Mälestuspilte. Ilmselt teie alateadvus juhib seda tegema, et oleks hiljem pilte vaadates meenutada – kahekesti koosoldud aega. Annab edasi teatud (kurba)sõnumit.

  1. Ma ei saa aru. Mis piltidest sa räägid? Neist, mis Instas ilmuvad? Paaripildid? Perepildid? Väga kummaline mõttekäik sul…

   Nii ja siis ma veits vaidleks muus osas vastu. Esiteks, on ühel meil kindla kuupalgaga sissetulek. Teiseks.. kolm aastat on piisavalt pikk aeg, et sissemaksu koguda. Kolmandaks, jah, ma eelistan olla vaba ja sõltumatu, ilma laenude ja kohustusteta. Mugav. Teistpidi, küll me selle oma kodu ka kunagi ostame :)

  2. Oh ära und näe. Kolme aasta pärast PEAKS teil juba oma kindel kodu olemas olema, et selle kodu järgi Hedon vastavasse kooli panna. Kui sa praegu mõtled nii, et sul on tervelt kolm aastat aega ainult sissemaksuks raha koguda, siis oled lootusetult hiljaks jäänud selle kogumisega. Siin öeldi tabavalt, et finantskäitumine ja mõtlemine on tõesti kui 8 aastasel. Usu mind, te ei ole oma tüübilt sellised, et te sellise investeeringu teete. Olen varemgi sattunud lugema neid teie oma kodu teemasid. Te reaalselt kardate sisemas seda teemat. Kolme -nelja aasta pärast olete juba pea 40 aastased, keskealised, ilma oma koduta ja siis te mõtlete, et ah, enam pole asjal mõtet, sest vanus tuleb hooga peale. Ja järgmiseks olete juba pensionieas. Nii et kannatab küll venitada üürikorteritega. Ja siis, kui olete kuldses keskeas, ootate ja loodate et ehk täiskasvanud laps on targem kui teie ja oskab arukalt investeerida tulevikku. Nii et üsnagi lootusetu seis teie puhul. Muidugi sa võid vastu vaielda, keegi ei keela, aga a ütlen veelkord; te ei saa oma kodu.

 9. Kas üüri maksmine ei ole kohustus?
  Olen aru saanud, et teil on üsna väike see makstav summa, aga päris paljud maksavad pangalaenu samuti üpris naeruväärses suurusjärgus.

  Mind aga huvitab see, et millist kodu te tulevikus üldse soovite? Talllinnas, kindlas rajoonis? Korterit? Mis hinnaklassis? Oo, see on nii põnev maailm :)

  1. Oleme kunagi sellest bloginud…

   Miks on kohe vaja osta saja tonnine korter? Ostate odavama ja väiksema, hiljem vahetate…

   Ma ei näe ka mõtet osta mingi uberik, see korda teha, osta ja remontida ja teha ja siis kolme aasta pärast vahetada. Ehk et, ma ei näe pointi, investeerida sinna oma aega, raha ja seda sisustada endale meelepäraseks, kui ma nagunii selle maha pean müüma. Hetkel, ma näen, et on mõtet osta kolmetoaline, selline, kuhu ma vähemalt kümneks või enamaks aastaks jään.

   Ostame siis kui on piisavalt sissetulekut, et osta see, mida me tahame ja kui ei ole siis ei ole ja elame üürikas edasi.

   Variant oleks osta mingi räbalam variant (noh, kolmetoaline, kuhu pikemaks ajaks jääda) ja hakata seda vaikselt tegema, aga ka selleks on raha vaja ja ka selleks laenuks, ütleme poole väiksemaks summaks, me ei kvalifitseeru.

 10. 20 000 eurot aastas kõrvale panna, tähendab ju umbes 1666 eurot kuus. See pole reaalne isegi keskklassil Lääne-Euroopas, rääkimata siis eesti oludest. Ka 10 000 euro kõrvale panemine pole teostatav, kui vaid ühel on püsiv töökoht ja teise tulud on ebastabiilsed. Plaanid võiks reaalsemad olla, siis ehk õnnestuks teil ka midagi säästa. Näiteks esialgu 300 eur kuus ja siis tõsta 500 euro peale. Reisid, shoppamised, ilusalongid, väljas söömised-joomised peaks mõneks ajaks ära unustama, siis on lootust mingi varu endale tekitada. Kui korteri sissemaksu raha on koos, siis edaspidi pangalaen + kommunaalid on ilmselt täiesti talutavad, kui alustate väiksema korteriga ja olete valmis natuke ise remontima jne.

  1. Novot, siin lähevad me mõtted laiali. Ma ei ole enam 20. Kui osta, siis osta asi, kus ma näen end elamas 20 aastat, mtite, et ostan praegu midagi, kus elan kolm aastat ja kolin edasi. Ehk siis.. las me nokitseme omaette. Meil on plaan olemas. Lihtsalt see ei käi kokku suurema osa inimeste arvamusega :D

  2. See asi, kus end 20aasta pärast ka näed, maksab mingi 150 000 miinimum, ja sa kirjutad üleval pool, et kui tahaks, saaksid kolme aastaga koguda ja korteri VÄLJA osta. See tähendab 50 000 aastas kõrvale panna. See on 4 tonni kuus :D
   Suvaline paneelikas Mustamäel, keskmiselt korras ja 2-toaline maksab Tallinnas juba ca 80 000 eurot, isegi kui sellist mõtlesid, siis 3 aastat järjest 25 000 eurot aastas kõrvale panna oma tonnise palga kõrvalt, pluss sinna juurde natuke reklaamitulu ja jõuluvana-juhutöid? Kuidas see võimalik on?

 11. Jah, ma olen seda juttu juba lugenud. Kui sa märkasid, siis ma ei küsinud, et kas soovite osta uberikku. Küsisin kolm lihtsat küsimust. Arusaadav, kui ei taha vastata, siis ei vasta. Aga pole mõtet mingit ümmargust mulli ajama hakata, küsimustest kõrvale viilima. Õudne, kui vastumeelne see on, täpselt nagu mingi ähmase pilguga poliitiku püüe asjast kavalalt välja tulla ja samas rahvale vägisi armsaks jääda. Halloo – nii ei jää! Mulle jäi praegu mulje, et mind peetakse lolliks. Esimest korda tulin midagi küsima, sest see on tõesti põnev teema, vastuseks ainult mingi vana häma.
  Muide, Tallinna kesklinn on täis täiesti normaalseid kortereid, kus ei pea mingit remonti tegema ja mis ei maksa veel ka hingehinda. 100 000 saab kolmetoalise juba kätte küll. Te räägite viimasel ajal väga suurtest rahanumbritest, aga vist pole enam kedagi, kes ei arvaks, et see on teil niisama jutt ainult. Ja see uberiku teema… te elate praegu ühetoalises uberikus, kus ühes nurgas magab laps ja teises nurgas seltskond veinitab, see peaks juba ära näitama, et teie latt tegelikult ei ole kuigi kõrgel.
  Ma vabandan, et teravaks läksin, olen teid siiani hoopis teises valguses lugenud, aga nii ajas hinge täis praegu.

  1. Nii! Sa küsisid.. mu vastus ei sobinud, vastan siis personaalselt!

   Kas üüri maksmine ei ole kohustus? Jah, on!

   Olen aru saanud, et teil on üsna väike see makstav summa, aga päris paljud maksavad pangalaenu samuti üpris naeruväärses suurusjärgus.

   Jah, hetkel maksame kokku üüri ja kommunaale sellises summas, mis ilmselt oleks ka pangalaenu summa.

   Mind aga huvitab see, et millist kodu te tulevikus üldse soovite?

   Sooviks osta midagi, kus elaks tulevikus 10+ aastat, mitte, et ostan natuke suurema kui meil praegu on, et paar aastat elada.

   Talllinnas, kindlas rajoonis? Korterit? Mis hinnaklassis? Oo, see on nii põnev maailm :)

   Ideaalis Tallinnas. Ideaalis Uues Maailmas. Ideaalis korter, kus on samasugune hoovikasutusvõimalus nagu meil. Või maja. Aed on musthave. Paneelikasse ei ostaks.

   Mis hinnaklassis? Mida soodsam seda parem. Hinnad hetkel nii laes, et ei ole mingi aasta asga vist vaadanudki midagi.

  2. Palun linki, kus 3toaline kesklinnas maksab alla 100000 ja ob elamiskõlbulik!

   Me räägime reaalsetest enda numbritest. Mul pole mingit põhjust öelda, et teenin 500 kui teenin 1000 v öelda, et teenime 5000 kui tegelt teenime 2000.

   Meie korter, kus pole 99% lugejatest käinud, ega tea selle “ülesehitust”, ei saa seda küll siin kuidagi kritiseerida. Kui see ei vastaks meie standarditele, me ei elaks siin :)

  3. Esimese puhul oleks meil kuumakse 520-560€, mulle ei meeldi see korteri plaan, köök on kohutav! Seal pole parkimist ega hoovi!

   Teise puhul oleks juba mõeldavam, asukoht ok, hoov, parkimine, isegi väike köök kompenseerib üldmulje.. aga miks, ütle miks ma peaks pmst sama raha eest kolima 4rm suuremasse korterisse lihtsalt selle pärast, et seal on rohkem seinu?

  4. Seepärast, et raha tühja ei maksaks ja lõpuks oleks teie oma kodu (isegi, kui vahepeal müüte ja suuremasse kolite). Teiseks lapsel oleks privaatsus. Teil oleks privaatsus. Ütle parem mis põhjustel MITTE sinna teise korteri sarnasest kolida?

  5. Ma ei näe pointi kolida 4ruutu suuremasse kohta, võtta kaela laen.. teha sellest oma kodu ja siis sealt minema kolida. Mul on praeguses üürikas superkodutunne, lähen siit ära – hea et ma ei ütle, jalad ees, aga siis kui lähen päris päris oma koju. Mingit ajutist vahepeal ei tahaks.

  6. Just selle tõttu, et sama raha eest saaksid oma kodu. Kui igal juhul on plaan oma üürikasse elu lõpuni jääda, siis lihtsalt töötad selle nimel, et kellelgi teisel oleks kinnisvara ja kindlus. Teil aga kindlus? Tegelikult te ju kunagi ei tea, millal teie korteri omanik teiega lepingu lõpetab. Võib juhtuda, et mõnel sugulasel läheb elamispinda vaja või korraga suuremat summat vmt – te pole omaniku jaoks keegi ja teid välja tõsta on imelihtne.

  7. Kuidas teil kuumakse siis 500 eurot oleks, kui väidetavalt kolme aastaga korteri raha kokku saaksite? Siis ostategi kohe otse välja, kui sellised rahabossid olete ja ei tule mingit kodulaenu ega kuumakset :)

Comments are closed.