Eksperiment: teeme säästuaasta

Esiteks käisime me paar nädalat tagasi Loodusväe sünnipäeval, kus oli ühiskokkamine ja vegan toit. Siis ma tabasin end jälle mõttelt, et peaks mingi kuu aega lihavaba olema. Lihtsalt eksperimendi mõttes. Meelis tuletas meelde, et oleme seda juba kunagi teinud.

Kui ma samal õhtul kõhuvaluga voodis vaevlesin, meenus mulle aeg kui ma vegankohvikus töötasin ja toortoitu järasin, et õigus, mu kõht valutas iga päev sellest rohelise üledoosist. Aga see selleks. Kindlasti ei olnud asi Loodusväe menüüs vms, toidud olid imelised ja ma kindlasti teen neid veel, lihtsalt mulle ei sobi full vegan olla.

Siis nägin, et Rimi on Swedanki jälgedes teinud grupi “tarbime targalt”, sealtki juba on mõni nipp külge jäänud. Ja mingi õhtu insta storysid vaadates, nägin kellelgi mingeid klaaskõrsi. Kohe hastag lahti ja shoppama.

Ostsin kohe hulgim asju – kõrsi, kohvitopse, söödavaid lusikaid…

Siis nägin kuskil FBs kedagi, kes tegi eksperimenti, et ei osta terve aasta riideid, vist oli midagi sellist. Mõtlesin siis, et seda võiks küll proovida. Kapid riideid täis ju. Prooviks, et novembri lõpus Berliinis ostaks, mis vaja ja siis prooviks teha sellise eksperimendi, et AASTA AEGA ei osta. See oleks ikka räme väljakutse. Samas ilmselt ka normaalne säästukoht. Sest kuigi ma ostan 99% asjadest teiselt ringilt, on see ikkagi raha. Samas, ma juba nutan, ma tahan uusi kleite, millega tööle minna :D

Ainukesed erandid teeks reisides..

Reisimisele kulub kolmandik sissetulekust

Teine suur kulu on reisimine. Sel aastal oleme me käinud pere peale kokku 12 reisil (Hurghada, Tai, London , Lissabon, Malta, Bulgaaria, Bulgaaria, Türgi, Soome, Gotland, Ljubljana (ok, seal raha ei kulunud eriti – tööreis) ja ees ootab veel Berliin ). See teeb keskmiselt reis kuus ja rahaliselt… väga palju. Kiirel arvutusel, umbkaudsete summadega sain kokku 11 400€, st keskeltläbi TONN KUUS! 950€ kui täpsem olla! Rets!

Aga kuna neid asju saab maksta jupiti, saad ühe projekti eest tasu, ostad-maksad- sebid.. Siis ei saa üldse aru, et selline raha tegelikult kulub! Samamoodi nende riietega, kui arvel on kogu aeg raha, on keeruline jälgida, mille peale kulub ja kui palju.

Kuu alguses sain ma tagasi suvel hilinenud lennu eest kompensatsiooni, esimese asjana jooksin reise vaatama. Arutasime kohe sõbrannaga, et läheks jaanideks näiteks Tuneesiasse. See Bulgaaria ja Türgi on veits ära tüüdanud, võiks mingi uue koha võtta. Või läheks Kreekasse. Siis sõbranna hakkas blokkima, küsisin Meeliselt, kes tegi Tuneesia peale nägusid. Kreekasse Kosi saarele oli hea pakkumine septembriks. No kes nii kaua oodata viitsib :D

Toidust pealt kokku ei hoia!

Esimene asi, mida kindlalt vaja on, on toit. Ja kuna me kõik teised asjad maha tõmbame, siis ma arvan, et oleks aus, kui me söögi pealt kokku ei hoiaks. See muidugi ei tähenda, et me sööme lusikaga potist kalamarja ja joome šampanjat, kuukame kammkarpe ja tiigerkrevette, aga ainult praekartuleid ka ei söö. Kuigi ma oleks ilmselt nõus ka aasta aega praekartuleid sööma, kui vaid sülti kõrvale on.

Aga näiteks, pole mul vaja osta nõusid, klaase, nuge-kahvleid, söödavaid lusikaid, kõrsi, topsikuid, riivi, lõikelauda, käekella, kõrvarõngaid, püksirihma, harja, fööni jne jne jne Ilma nendeta saab edukalt elatud! Või kui need on olemas, siis neid ei ole vaja juurde osta. Siia alla käivad ka mänguasjad! Nagu päriselt. Meil on neid piisavalt ja ma ei leia, et neid oleks juurde vaja.

Kõige paremini tõestas meile aasta Aasias ja Austraalias, et tegelikult saab hakkama MINIMAALSETE asjadega, piisab kui sul on kahed lühkarid, paar kleiti, paar särki, tennised, plätud, rätik.. Ja elu on elamiskõlbulik. Me seiklesime kahe seljakotiga, millest pool ruumi oli kaamera/läpaka, laadijate ja muu elektroonika all kinni.

Seega, minu ettepanek Meelisele oli, et ärme osta midagi, mida päriselt vaja ei ole. Noh, näiteks ma võin eeldada, et kui Hedon kasvab kummikutest välja, siis see on asi, mida on vaja osta, eks. Aga mul ei ole vaja osta talle värviraamatut, legokomplekti, palli… Esiteks on neid piisavalt, nagu ma varemgi ütlesin, teiseks, leiame siis alternatiive, mida teha.

Kuidas saab meelelahutusega?

Noh, olgem ausad, ega me ülemäära palju kinos-teatris-kontserdil ei käi. Mõni tripp Lottemaale või Saaremaale või jumal teab kuhu võiks ikka plaanidesse mahtuda.

Ma mõtlen, et kui juba reisimise ja riiete pealt 10 000 säästaks, oleks ju super. Järgmisel aastal võime siis mõelda mingi muu variandi – sööme säästlikult või keerame meelelahutuse kraanid kinni.

Milleks koguda?

Ma ei tea, ühel päeval peame ju oma elamise ikka ostma. Ma ei kiirusta sellega tegelikult varem kui Hedon kooli läheb. Siis võiks paikseks jääda, äkki veel ühe lapse saada ja.. Reisida pigem Euroopas perega kui kahekesti Tais.. No ühesõnaga, korraks tuli selline mõte.

Aga samas, jumal, kuidas mulle meeldib reisida ja niisama kuskil basseini ääres peesitada ja paar korda aastas lihtsalt olla. Niiet, ma vist enne olen nõus aastaks riiete ostmisest loobuma kui lennuhindade vaatamisest.

FUNFACT: meil ei ole tulevaseks Tai reisiks mitte ühtki hotelli bronnitud. Pole üldse olnud aega vaadata. Mul on mõned hotellid pandud wishlisti ja umbes korra kuus ma vaatan, mis hind on.. Aga pole kunagi piisavalt odav. Lähevad mulle sobivaks, ma tean.

Mul praegu valitud kõik need, mille asukohta ma tean ja mille lähedus söögiturule on paar sammu. Üks neist on teistest eemal, seal oli mu sõbranna eelmisel aastal ja seepärast on jäänud Phuketi alla listi, aga kui seal peaks hind 1000€ peale tõmbama, siis ma ei imesta, et ma selle ära ostan, sest see oli tõesti ilus ja äge hotell.

Ma isegi korra mõtlesin, et kuna me sel korral kahekesti, siis võiks ju vabalt mingi 2-3 hotellis olla Phuketil selle 11päeva jooksul. Et lihtsalt saaks teile erinevaid hotelle näidata ja kirjeldada. Paneks mingi eelarve endale 11ks ööks ja siis otsiks sellele vastavalt 2-3 kohta. Teistpidi, kui ma muidu maksaks a 30€ öö, siis paari öö eest oleks nõus ka rohkem maksma, et oleks natuke fäänsim ja mõnusam puhkus.

Sellessuhtes, et ma tahaks leida sellises hinnaklassis asjad, mida reaalselt ka keegi tarbiks. Algul plaanisimegi, et kuna Pattayal oleme paar ööd, võtame seal midagi luksuslikumat ja Phuketil jälle tavalisemat. Eks näis, kuidas see kõik õnnestub, sest nagu ma ütlesin, mul pole midagi bronnitud ja ma pole eelarvet ka üldse veel läbi mõelnud. Vist peaks hakkama mõtlema sellele.

PS! Eile just lugesin mingit postitust kus mingi vlogija oli täiega mingi hotelli poolt pasarahega üle valatud kui julges tasuta ööbimist küsida.. Ühtpidi ma saan aru, et sul pole pointi küsida ööbimist mingist 5* luksuslike villadega kohast, mis hooajal nagunii full on, küll aga teevad nad hea meelega koostööd suvel, kui hooaega pole ja toad nagunii tühjad, et näidata läbi influencerite kohti teistele, kes hooajal reisima tulevad (vt nt Instagramist Juhani ja Katsi, Ardo ja Nele feede, ehe näide, et saab küll kui küsida, lihtsalt mitte aastavahetuseks, sõbrapäevaks vms).

Aga suures plaanis jah, tore ju see 5* koht, oleme isegi olnud, aga kui paljud inimesed reaalselt oleksid nõus selle eest tuhandeid maksma. Jah, neid on, aga mina, kes ma promon säästlikku reisimist, ise lennupiletite-hotellide otsimist, kombineerimist ja ostmist (va paketikad Sharmi, Bulgaariasse, Türki jne – need on 10x mugavam ja soodsam ostagi reisibüroost), siis ma ju suures plaanis ei majutuks 5* kohas rohkem kui mõni öö.

Kuna see reisiteema jälle peale tuleb, siis andke märku, mis te lugeda tahaks meie taaskordse Tai kohta. Kas testime söögikohti? Hotelle? Mingeid poode? Klubisid? Kuhu te tahaks, et me läheks ja teid kurssi viiks? 

Eksperimendi osas panen ma veel täpsemalt kirja nii riiete kui reisimise kohta, et kuidas ja mida me planeerime, see postitus tuleks muidu kilomeeter.

20 thoughts on “Eksperiment: teeme säästuaasta

 1. Sul nendest hotellidest vähemalt 6 on kehvade reitingutega, ehk alla 8 ja mina selliseid kindlasti ei kaaluks. Saab ka odavaid, aga 9+ reitinguga.
  Muuseas Euroopa reis ei pruugi tulla üldse odavam kui Aasia. Tai on aastatega jah kõvasti kallimaks läinud, aga siiski leidub veel meie mõistes odavamaid riike nagu Vietnam, Indoneesia, Kambodža jne. Euroopas vb ainult mingi odav paketikas koos toitlustusega tuleb odavam, aga paljude maitse selline reis ei ole, sest elamusi vähe selles.

 2. Tehke laive nagu jaksate. Need kõige põnevamad. Ükskord tegite kuskil turul laivi ja väga tore oli vaadata. Näitasite seal erinevaid sööke. Samamoodi võiks kuskil riiete osas teha jne. Seda linna/mere melu on laivis parem vaadata.

 3. Te kasutate pidevalt seda “FUNFACT” mõistet valesti.
  Guugeldage, mis see fun fact on ja mis kontekstis seda kasutatakse.
  Võõrkeelsete asjade valesti kasutamine jätab eriti tobeda mulje.

  1. Sa vist ei tea ise selle tähendust :D

   What’s a funfact? A short fact that can be about anything, as long as it is interesting and fun. A fun fact can be told at any time and doesn’t have to be relevant to anything. A true fun fact should be memorable and make people laugh.

   Mu meelest on naljakas, et tavaliselt meil selleks ajaks kõik hotellid bronnitud jne, hetkel pole väga vaadanudki. Fun. Fakt. :D

  2. “A true fun fact should be memorable and make people laugh.”
   Ooook… Et kui te seda lauset loete ja mõtlete oma fun facti peale, siis… Ma ütleks, et ei memorable ega ka naljakas. Aga eks inimeste arusaam naljast ongi väga erinev… :)

 4. See on hea: “Kohe hastag lahti ja shoppama. Ostsin kohe hulgim asju – kõrsi, kohvitopse, söödavaid lusikaid…” Ja siis natuke allpool avastus, et selliste vidinateta saab ka elada, “nagu päriselt” :D Kolme hüüumärki ei tahtnud sinna panna? :) Sry, ma ei taha väga norida aga paratamatult jääb mulje, et kuna ümberringi räägitakse säästmisest nii palju, siis võiks ka trendiga kaasa minna, aga te pole tegelikult oma mõtteviisilt veel (?) valmis enda elustiilis midagi oluliselt muutma. Sellised suured muutused on reeglina edukad ikkagi siis, kui enda peas, suhtumises, valikutes, harjumustes on tasapisi midagi püsivalt muutunud. Mitte mingi eksperimendi korras, järgmisest kuust ja kohe aasta jutti, kui “juba nutad” uutele kleitidele mõeldes :)

 5. Ootan juba teie reisi, mulle meeldib kõigest lugeda. Kindlasti eriti ootan selle uue linna Hua Hini kohta, sest pole ise seal veel käinud.

  1. Me ei lähe ilmselt Hua Hini, see tekitaks mingi tobeda ajalise augu – meil oli valida, kas pidu (Pattaya) või uus linn ja nö ajaraisk sõitmisele (Hua Hin), siis valisime Pattaya, on mugavam lennata jne, Hua Hiniga keerulisem, peaks edasi-tagasi sõitmisele nii palju aega raiskama.

 6. Mina teeks ka ühe õigekeelsusalase märkuse/tähelepaneku, mis alati silma riivab ja teie kasutate seda paraku väga palju ja kahjuks valesti.
  Selleks on “kahekesTi”(kolmekesti, neljakesti jne) – õige on aga “kahekesi”.

  ÕS:
  kahekesi ‹adv›
  kaks koos (ilma teisteta); teineteisega koos. Algul kaevasime Antsuga kahekesi, siis tuli Mihkel appi. Jäime emaga kahekesi koju. Kahekesi (koos) ei tundu tee pikana. Lapsed magavad kahekesi ühes voodis. Vanad jäid pärast Linda äraminekut päris kahekesi. Kahekesi oli parem kui üksinda. Seal käidi kahe-kolmekesi. Ainult meie kahekesi teadsime, kui raske tal oli. *.. paneb ühe ja teise halu tulle. „Kahekesi teil seltsim põleda.” N. Baturin.

 7. Millal te alustasite selle oma elamise ostmise jutuga ja klikikampaaniaga, et raha koguda elamiseks? Teil oleks paari aastaga see raha koos juba, et sissemaks maksta.

  Ja kui te tõesti tahate oma kodu (Hedoni kooliminek pole kaugel), siis peate kohe tegutsema.
  Mina olin ka suur reisimisfänn. USA peale läks juba ainuüks 7000 + väiksemad reisid aastas. Aga viimased 2,5 aastat pole kuskil käinud. Soome ja Rootsi ei lähe arvesse. Ehitame maja ja see on suur ohverdus muude kulude arvelt, aga ootan juba, et saaks sinna kolida, sest see kaalub kõik üle. Paar reisi aastas ei kaalu üle seda aega, mis ma kodus veedas.

  Kas Tai jääb siis järgmisel aastL teie viimaseks reisiks? Meelis Israeli ei lähe? Lähete tōsiselt säästurežiimile?

  1. Praegu mõtleme, et lähme jah säästurežiimile, sest vaadates kuidas riietele ja reisidele mingi megalt raha läheb, siis tõesti, saaks selle kõrvale panna.

   Jah, oleme sellest aastaid rääkinud, käisime pangas ja.. siis polnud sissemaksuraha ja tagatis mis meil oli, neile ei sobinud.. Vahepeal polnud panka üldse asja, sest püsivat sissetulekut polnud… Nüüd justkui võiks jälle proovida, aga sissemaksu ikka pole :D üldiselt loogiline, tahame oma kodu, samas ma naudin ka üürika elu, üldse ei salga, et mugav on.. asukoht super, hind hea. Aga ma ei kiirusta ka selle oma koduga ninast veri välja.

 8. Keegi mainis seda ka siin vist juba, aga töötades ise selles valdkonnas võin väikse nipina öelda seda küll, et meie kollektiivist ei peatu keegi kohas, mille hinne on vähem kui 8,0 (kui just pole muud valikut). Need, millel pole veel hinnet on ka okeid sest järelikult on uued. Asi pole isegi mitte luksuses, aga tavaliselt on nt puhtus selline asi, mis keskmise hinde alla tõmbab.

 9. Teil käib see nagu hoogudena. Üks hetk hakkab aga jälle säästurežiim ja hakatakse juba uut kodu välja valima, siis mõne aja pärast tuleb jälle kiidulaul oma praegusele kodule ja kuidas ikka ei taha mingil juhul ära kolida; teade sellest, kuidas jälle kuskile reisile pileteid ostate.

  Alustage ehk sellest, et otsustage ise ära, mida te siis päriselt tahate.

  Kui visioon silme ees, läheb see säästmine ja raha kogumine ka ehk lihtsamalt.

 10. “Sel aastal oleme me käinud pere peale kokku 12 reisil (Hurghada, Tai, London, Lissabon, Malta, Bulgaaria, Bulgaaria, Türgi, Soome, Gotland, Ljubljana (ok, seal raha ei kulunud eriti – tööreis) ja ees ootab veel Berliin).”

  “Aga samas, jumal, kuidas mulle meeldib reisida ja niisama kuskil basseini ääres peesitada ja paar korda aastas lihtsalt olla.”

  No kui paar korda aastas oleks ok, siis need 10 ülejäänut teeks ka sinna 10k juurde säästu…

 11. Pidasite ilma lihata siis alla ühe päeva vastu? :D Toortoit ja veganlus ja lihavaba on kõik väga erinevad asjad. Vaevalt sa seal töötades mujal liha ei söönud. Lollid vabandused, vaevalt sa tegelikult nii loll oled.

 12. Vahel on tunne, et teie jaoks oleks uue kodu ost nagu senise elu lõpp. Hedoni kooliminek samuti. Ma saan aru, et mingeid reise peab ajaliselt sättima hakkama, aga vaevalt et te igal pool kogu aeg koos käite, kui juba praegugi te seda ei tee. Seega spontaansed omaette reisid jäävad teile ikka alles.
  Aga omast kodust reisile minek on täpselt sama mis üürikast. Ei ole rohkem seotud ju. Igakuised kulud on samad nii ehk naa. Ja kui tekikski kihk mujale pikemalt pidama jääda, siis jah – üürika saab üles öelda. Aga oma kodu saab välja rentida ja reeglina saadavad üürisummad on suuremad kui igakuine pangalaenumakse.
  Väidetavalt on uus kinnisvarabuum tulemas, vaikselt juba osades piirkondades hinnad tõusevad tõesti. Mina võtaksin laenu enne kui hinnad päris lakke tõusevad. Eriti arvestades seda, et pankade laenuväljastamistingimused karmistuvad praegu igal aastal.
  Tõesti, tõmmake end aastaks säästurežiimile, võimalik, et järgmise aasta jõulud saate juba omas kodus pidada. Mina muidugi teie sissetulekuid ei tea, aga võib ju oletada. See oleks ainult aasta teie elust, samas oleks Hedoni kooliminekuni ikka veel omajagu aega, saate senist elustiili jätkata. lihtsalt asukoht oleks teine ja ruumi rohkem.
  Ei tasu unustada, et Hedoni vanus teeb teist “noore perekonna” ja te saate Kredexist noore pere käenduse (10%), ehk siis läheb teil vaja oluliselt vähem omaosalust.
  Teab mis lossi ei peagi ju ostma, vaadake asukoha järgi ja vastavalt võimalustele. Te elate ju praegugi ülimalt väikeses pesas, mis just silmi ei paita.
  Tegelikult on teil stardipositsioon hetkel päris hea: mõlemad käite palgatööl, blogi ja jõuluvanatamine teenib vast ka midagi, olete Kredexi sihtgrupp, lisaks on raha, mida kokku hoida. Kõlab tehtavalt, tuleb tunnistada.

 13. Kui te tahate tõsiselt tarbimisharjumusi muuta, siis üks samm, ilma milleta väga ei saa, on i g a p ä e v a s e l t oma kulutuste kirjapanek. Googledokki, mõnda money management äppi, kas või paberile. See on nagu lumepalli veerema panek, tõsiselt :)

Comments are closed.