Säästuaasta: üks perereis aastas

Kirjutasin eksperimendist: lähme säästurežiimile. Nüüd on aeg lahti seletada seal välja toodud punktid, kuidas siis aasta jooksul võimalikult palju säästa. Kui ma nii meie väljaminekuid vaatan, siis reaalne oleks aastas isegi 20 000 kõrvale panna. Ideaalis oleksin ma õnnelik ka siis, kui meile 2019 detsembris 10 000 vastu vaataks.

Riietele kuluvast rahast kirjutasin siin. Järgmine kategooria: reisimine.

Reisimisele kulub kolmandik sissetulekust

Teine meie suur kulu on reisimine. 2018 aastal oleme me käinud pere peale kokku 12 reisil (Hurghada, Tai, London , Lissabon, Malta, Bulgaaria, Bulgaaria, Türgi, Soome, Gotland, Ljubljana (ok, seal raha ei kulunud eriti – tööreis) ja ees Berliin ). See teeb keskmiselt reis kuus ja rahaliselt… väga palju.

Kiirel arvutusel, umbkaudsete summadega sain kokku 11 400€, st keskeltläbi TONN KUUS! 950€ kui täpsem olla! Rets! Aga kuna neid asju saab maksta jupiti, saad ühe projekti eest tasu, ostad-maksad, sebid.. Siis ei saa üldse aru, et selline raha tegelikult kulub!

Samamoodi nende riietega, kui arvel on kogu aeg raha, on keeruline jälgida, mille peale kulub ja kui palju. Olgugi öeldud, et mingi ca 2800€ reisieelarves olevast rahast on ilmselt riietele kulunud raha. Seega, reisimisele on kulunud umbes 8600€. Suures plaanis, polegi palju, kui see terve selle hulga reiside peale ära jagada, teistpidi.. on see päris suur summa raha.

Novembris sain ma tagasi suvel hilinenud lennu eest kompensatsiooni, esimese asjana jooksin reise vaatama. Arutasime kohe sõbrannaga, et läheks jaanideks näiteks Tuneesiasse. See Bulgaaria ja Türgi on veits ära tüüdanud, võiks mingi uue koha võtta. Või läheks Kreekasse. Siis sõbranna hakkas blokkima, küsisin Meeliselt, kes tegi Tuneesia peale nägusid. Kreekasse oli hea pakkumine, Kos saarele, aga alles septembriks. No kes nii kaua oodata viitsib :D

Eksperiment – kuidas säästa reisimise pealt?

Ja siis mõtlesin, et äkki teeks ühe aasta, kus hoiaks täiega kokku ja korjaks. Paneks pausile riided ja reisimise. Söögi pealt ärme hakka kokku hoidma, seda jõuab ülejärgmisel aastal teha ja söögile meil tegelikult väga palju ei kulugi… Umbes 50€ nädalas + minu töölõunad (a 15€ nädalas).

Esiteks on tulemas Tai, mille jaoks meil pole eelarve paigas. Hetkel on kulunud sellele täpselt 1114€- seal sees on siis lennupiletid kahele Tallinn-Frankfurt-Bangkok / Pattaya-Phuket / Phuket-Bangkok. Ja ööbimine Bangkokis. Sain mingi 5* hotelli sviidi 57€ eest! Muuseas, selle ma skoorisin läbi Bonusway (saan veel mingi 4% tagasi selle pealt) Black Friday kampaania ajal.

Juba eelmised aastad on näidanud, et kui natuke ringi trippida, st mitte kaks nädalat otselennuga Phuketil olla, erinevates hotellides olla, siis 1500€ hakkama ei saa kaks inimest, et hotellid + lennud. Kui ainult Phuketil oleks, siis ilmselt saaks 500€ eest päris hea ööbimise juba. Samas, kui juba säästuaasta, ehk teeksime eksperimendi ja prooviks leida kõik vajalikud hotellid 500€ eest?

PS! 1500ga saab hakkama, kui koonerdada. Mulle reisil olles raha lugeda ei meeldi. Tahan minna sööma sinna kus parasjagu tahan, võtta nii mitu mojitot kui ma tahan, osta veel kaks paari bikiine kui tuju tuleb jne. Aga üldiselt oleme 3000-4000 euroga ikkagi oma Tai tripid ära teinud :)

Lahendus:

Otsustasime Meelisega, et tavai! Teeme selle jama ära. Proovime lennud + hotellid mahutada 1500€ sisse, see tähendab, et meil on veel 386€ hotellide peale vaba raha. Meil on vaja leida ööbimine kolmeks ööks Pattayale ja 11 ööks Phuketile. See ei tundu õnneks kõige hullem, sest… Meil on Airbnb, mida saame ka vajadusel kasutada.

Kõik kes liituvad läbi meie lingi Airbnbga, saavad 21€ soodukat oma esimeselt majutuselt ja meie saame mingi x summa teie pealt nö krediiti. See on tõesti x summa, sest mõnikord on see 8€, mõnikord 13, mõnikord 11.. Ma ei tea, mille järgi nad seda arvutavad. Aga sinna ikka vahepeal koguneb ja me oleme seda siin-seal ära kasutanud. Eelmisel aastal ööbisime Pattayal ka selle sinna kogunenud krediidi eest. Ma usun, et kasutame seda võimalust ka sel korral.

Niisiis, olenevalt palju meil Airbnbsse koguneb, saame seda kasutada Pattayal ööbimiseks… Kuigi, Pattayal ilmselt on soodsam võtta hotell, seal on lihtsalt soodsam. Eks näis. Suures plaanis on seegi ju nö eelarve, aga samas.. boonuseid tulebki boonusteks kasutada nagu ka seda lennuhüvitist hilinemise eest, mis läheb meie järgmise perereisi sissemaksuks.

Üks perereis aastas

Meelis ütles tabavalt selle meie 12 reisi peale, et mõni ei saa aastas korragi reisile, me käime nii palju, teeme siis ühe reisi kaheteistkümne asemel. Ja kuigi ma olen nõus, et see 12 tuhat, mis kulunud on, on läinud mälestustesse ja mul kama, mida keegi ütleb, et 3aastane ei mäleta midagi, siis Hedon võib silmi pilgutamata teile rääkida Maltast, Bulgaariast, Türgist, Berliinist.. Ta mäletab, sest me räägime neist reisidest, vaatame pilte ja kinnistame talle neid mälestusi. Kui reisil ära käia ja never enam meenutada, siis ilmselt ei mäletakski. Meie talletame mälestusi, räägime neist ja mäletame neid. Lihtne.

Aga kuhu siis perereisile minna ja mis saab eelarveks?

Mõned mõtted on. Praegu vist igalpool, et 60€ inimese pealt tuleb kohe maksta ja hiljem siis maksad jupi kaupa või mingi aeg enne reisi toimumist maksad kogu summa ja korras. Suures plaanis tahaks ikka mingi hea diili sebida, aga samas, kui üks reis aastas, võib ju natuke rohkem maksta ja plaanis on ju ülejäänud reiside pealt kõrvale panna.

Kui sel aastal kulus keskmiselt 950€ kuus ja sel aastal on plaanis ainult üks reis, siis.. paneme märgi maha: 8000 peaks vähemalt 2019 detsembris kontolt otsa vaatama. See teeb koos riietelt säästetud rahaga 10 620€! Algne eesmärk oligi.. 10 000. Kui 10 620 saab, oleme vapsee edukad olnud. Aga see pole veel kõik…

Järgmises postituses keskendun sellele, et ostaksime ainult seda, mida päriselt vaja on!

36 thoughts on “Säästuaasta: üks perereis aastas

 1. Mis muud, kui edu! Jälgin huviga, sest endal plaanis pm sama asi – plaan, et novembri lõpuks 2019 peab olema 15000eurot! See teeb ca 1400 euri kuus. Hetkel on meie pere sissetulekute juures olnud max säästuvõimekus ca 1200 kuus (ja kindlasti mitte iga kuu!), niiet jaanuarist algab teadlik säästmine ja eelarve planeerimine, eks just riiete jm emotsiooniostude pealt loodan selle saavutada. Planeerin aastasse samuti vaid ühe (säästuma) perereisi, ala septembris Küpros vms ja lisaks laste rõõmuks ehk veel mingi Stockholmi Junibacken või Riia loomaaed vms kevadel. Olen olnud alati selline, et kui raha kontol, siis ostan, mis meeldib (mitte kuidagi arutult, aga pole olnud lihtsalt selline nö rahakorjaja), aga vanus ja lapsed on muutnud ka suhet rahasse ja tarbimisse ja keskkonda meie ümber. Igaljuhul edu ja elan kaasa!

 2. Mari-Leen, sa ju tead ise ka, et varsti sa sööd oma sõnu ja ühest reisist saab kaks, kolm, v-o neli. Sama riietega. Te ei suuda mitte shopata.
  Nii et elan täiel rinnal kaasa, kuna libastute :D

  1. Loodan, et seekord Marimellid tõestavad vastupidist ja suudavad ühe perereisiga peale Tai hakkama saada.
   Meelis siis Isreali ei lähe?

 3. Ma ei saa are, milleks. Oleks teil nt. eesmärk kevad 2020 ostame 3 toalise korteri ja siis oleks kerge- iga kuu x summa kinnisele kontole ning motivatsioon teeb oma töö v nt sügis 2019 ostame kinnistu, 2020 kogume ehituseks jne.
  Niisama kogumisest ei näe vajadust, elu liiga lühike selleks, et teistele tõestada midagi. Pealegi teil ju vaid 1 laps, nii et vabalt võib osta ka kahetoalise kui nö vajadus ja soov on. Aga praegu niisama tõesti tundub mõtetu.

  Reisimisest veel nii palju, et and Eestimaal on kõik nähtud ja käidud? Kui mitte siis säästuaastaks see ju ideaalne.

  1. Ei ole väga Hedoniga Eestis trippinud, kindlasti võtame üht-teist plaani.. Aga ma ju nüüd tööinimene, ei saa ilmselt terve juuli puhata :D

   Aga ma ka ei tea miks.. lihtsalt mõtlesime, et teeks ja kuna me nüüd nii palju sest pasundanud ja keegi ei usu, siis tuleb teha :D

  2. Kellele te siis elate ja kella jaoks asju teete? Blogilugejate jaoks? Elage oma elu ja seadke isiklikud eesmärgid paika, mitte ärge tõestage iga päev võhivõõrastele.

  3. Mul, täiesti võõra ja kõrvalise isikuna, on juba naljakas luged, kuidas inimesed teile ikka ja jälle OMA kinnisvara peale suruvad argumente on igasuguseid, huvitavamad need, et käivad kylalised ja laps magab samas toas. Ma elasin oma lapse esimesed kaks eluaastat samasugustes tingimustes ja mitte midagi ei jäänud sp tegemata. Jh, praegu elan oma majas ning ei kujutaks enam yldse elu yhetoalisel pinnal (lapsi kah rohkem).
   Naljakas on vaadata, kuidas blogilugejad yritavad teid mingitesse raamidesse suruda, et ikka pangalaen ja vähemalt kolmetoaline korter! Ja seda enam, et teil on laps! Jõulude ajal ikka räägitakse sellest, kuidas lastel pole tegelt vaja palju asju/kingitusi ja aega oma lähedastega. Sama kehtib ju kodu kohta, voi ei? Pole vahet kui suur/väike kodu on, laps seda nkn ei taju- niikaua kuni ta tunneb, et on armastatud ja hoitud, on kõik kõige paremas korras. Ja mulle, kõrvalseisjana, tundub kyll, et teie olete hästi kokkuhoidev pere, hoolimata pisikeset kodust
   Ma arvan, et inimesed kadestavad veits teie yolo ellusuhtumist: kyll leiab selle oma kodu, aega on, seni reisime – hetkes elamise oskus ja mitte-eestlaslik muretsemine homse ja ylehomse pärast.
   Ja see koht, et 3a ei mäleta reisidest midagi. Aga vanemad? Nemad mäletavad seda, kui tore siin või seal koos lapsega trippida oli. Vanemate mälestused ei loe siis midagi?
   Ja siia lõppu – toredat pühadeaega!

 4. No ei usu teie säästuaastat. Ei õnnestu see teil. Kordades oled kirjutanud kuidas suur soov alati raha laiaks lüüa (ja mida te teetegi), kui seda natukenegi arvele tuleb. Niisama lambist ei saa laristajast kokkuhoidjat. See on suur töö psühholoogiliselt ja teadlikult enda käitumise mustri muutmine raha suhtes.
  Psühholoogiliselt ehk aitab teid ainult see nipp, kui käite vähemalt igal nädalal stabiilselt vaatamas ja tutvumas mingit teile meeldivat kodumoodi asja, mis müügis ja mis võiks tulevikus teie oma olla, ainult nii suudate (võibolla) mingit motivatsiooni hoida. Te peate mingi nipiga viima endid teisele lainele, mis tekitab sihi ja annab jätkuvat motivatsiooni.

 5. Mul heameel teie üle!
  Olete väga kokkuhoidev pere st pereväärtused suhted jne.
  Samas on ju tore kui on võimalust reisida why not.
  Ise olen 4 aastat unistanud,et saaks kuskilegi minna.Praegu aga olen hommik otsa mõelnud kust saaks üldse raha et oma kahele tütrele osta jõuludeks just sellised kingid mida nad nii väga soovivad.See aastalõpp on olnud ränk mulle.Kaotasin töö,abikaasa truudusetus,rahamured jne. ja üldse räige kass kõigest……Aga tähemärgid lubavad et uus aasta tuleb parem.Usk mul pole igatahes kadunud ja lootus samuti.Aga niii niii kurb on olla.
  Teile edu ja olete mu lemmik blogijad

 6. Minulegi on jäänud mulje, nagu oleksite Eesti blogimaastiku suurimad laristajad ja seepärast kahtlen, et te selle säästuaastaga toime tulete.
  Juba on märke näha, miks see kahtlane on. Kõigepealt hõikate maha, et riideid ei osta (loogiline, et mõned hädavajalikud hilbud tuleb osta, eriti lapsele, selle vastu ei vaidle vast keegi). Aga siis saab lugeda juba, et reisil olles ikka võiks riideid ka osta, sest reisides te ei hoia end millegagi tagasi. Noh, see on juba sõltlase vabanduse otsimise moodi jutt. Ja siis on teil aastas ainult üks perereis! Aga palju neid planeerimata mitteperereise tuleb? Pakun, et te ei suuda end talitseda ja neid ikka tuleb. Ja siis muidugi riiete ostmine ka, sest reisil ju võib.

  See on ka halb, et teil ei ole sihti ja korjate ainult selleks, et meiesugustele näidata.
  Ma praegu kipun arvama, et isegi kui te suudaksite aasta aega korralikult kokku hoida, siis ilma sihita kogumine tähendab aasta lõpus üht korralikku poodlemistuuri. Mis omakorda nulliks kokkuhoiu mõtte täielikult ära.

  Tegelikult siiski loodan, et olete mõistlikud ja korjate kodu jaoks. Isegi kui lähimatel aastatel ostuni ei jõua – suur osa oleks ikkagi olemas. Nii lühikese ajaga see ei devalveeru kah. Ja seda loodan ka, et te õnnestuksite. Samuti sooviks sellest teekonnast lugeda, võimalikult ausalt.

  1. Ausalt ikka :)
   Aga.. ma ostan reisidelt mitte selleks, et ma pean, vaid selleks, et sealt saab asju, millega mulle keegi Eestis vastu ei jaluta :)

  2. Olen ka kahjuks nõus selle kommentaariga…
   Just see vabanduste otsimine…
   Eesmärk: üks perereis aastas. Ok….. Juba praegu käis siin kuskilt jutu seest läbi, et Meelis Iisraeli minna ei plaani, aga isegi kui läheks, siis ei oleks see perereis :D Ehk siis see reis oleks lubatud, kuna pole perereis… Põhimõtteliselt võite küll hakkama saada oma “eesmärgi” täitmisega ja teetegi aastas ühe perereisi, aga samal ajal võib käia nii Leenu kui Meelis 5 korda aastas kellegi teisega reisil ja teie saate iga sellise reisi kohta tänitajatele öelda, aga halloooo, pole ju perereis, et õppige lugema ja näete, et eesmärk oli üks PEREreis aastas…
   Riietega sama. Ok, ei osta aasta aega riideid. Iga inimene võiks aasta otsa mitte riideid osta, kui enne suur hulk uusi asju ette juba valmis osta… Ja pärast aastast ostupaastu hullunult ostma viskuda… Või siis tuleb pidu, kus on dress code ja sobivaid asju teil garderoobis pole. No kuidas sa lähed peole ilma sobivate riieteta onju! Hädaolukord! Ikka vaja osta… Ja no kui reisil olles ikka mingi hilp karjub Meelise nime, sest see on niiiiiiiiiii temalik, siis ka ju ei saa ostmata jätta…
   Teie puhul töötab mingi eesmärgipärane käitumine ainult siis, kui te ise midagi tõesti päriselt tahate. Mitte näitamise või kellegi teise arvamuse või eksperimendi vms pärast… Sest ma ei tea vist kedagi teist, kelle puhul ütlus “loll on see, kes vabandust ei leia” paremini töötaks kui teie puhul. Olete superhead sõnadeväänajad ja keerutajad.
   Sihikindlust teil on, aga sihid ise pigem tihti sellised kehvasti sõnastatud ja tunduvad natuke mõttetud…
   Eks huvitav jälgida ikka, mis saama hakkab….

  3. Ma mõtlesin just sama, et PEREreise üks aastas, aga et Meelis sõpradega võib ikka kuskile minna ja Leenu teeb mõne sutsaka sõbrannaga. Ja ongi jälle 12 reisi aastas koos :D Et kas eesmärk polnud Tai ja üks perereis ja kõik?
   Täitsa huvitav palju neid reise ja summasid aasta lõpuks koguneb :)
   Vaevalt kahega piirdutakse.

  4. No vaatame… :D Säästuaasta pole veel alanudki. :D
   Äkki sõbrad kingivad teile juba jõuludeks lennupiletid. :D
   Või ostate ise kiirelt enne 2018. a lõppu mingi süllesadanud raha eest piletid, sest ega siis säästuaasta enne 1. jaanuari ei alga eks. :D

   Ma igaks juhuks mainin, et ma ausõna ei ole kade teie reisimise peale. Reisin ise väga palju, kuigi muidugi täiesti teistemoodi kui teie…

   Aga edukat säästuaastat ja jälgin mängu! :D

  5. Ma ise sain ka muidu aru, et säästetav raha tuleb kokku KÕIGIST reisidest, alles jätate vaid varemplaneeritud Tai ja ühe perereisi. Kas pole siis nii? Kas eraldireisidel mõtlete ikka käia?

  6. Raha tuleb ikka sellest, et kui me nt sel aastal reisisime 12 korda ja kulus u 12000€, siis kui 2 reisi teeme, peaks kõvasti alles ju jääma :)

   Ei pea silmas, et mingeid eraldi reise teeme. Tööreisid ammugi sinna alla ei lähe, seal ei kulu eriti raha ka :D

 7. Kas see Tai ja Bulgaaria ära ei tüüta juba? Maailmas on nii palju lahedaid riike, mis on oluliselt eksootilisemad, soodsamad ja põnevamad. Kuna te nagunii raha loete ja nii palju reisida ei saa, nagu süda lustib, siis pigem külastaks erinevaid riike.
  Ma olen käinud ca viiekümnes riigis ja ikka on tunne, et nii palju on veel nägemata ja külastamata. Iial ei läheks aastaid järjest samadesse, turistidest ummistunud, riikidesse.
  Lennake läbi põhjamaade- nt. Oslos kaudu saab imeodavaid pileteid Kesk- ja Lõuna- Ameerikasse ja Aasiasse.

  1. Taist ei saa iial küllalt. See on sama hea, kui ma küsin, kas sul vanaema juures käimisest kopp ette ei saa? Ilmselt ei saa :) See on nagu meie teine kodu, kuhu ma aastas korra jõuda tahan!

 8. Sain ma õigesti aru, et toidupoes läheb teil a i n u l t 200 eurot kuus? Kuidas nii vähesega saab 3 inimest? Meil 4 inimest peres (ei ole teismelisi poisse, kes võivad vaeseks süüa) ja no 500€ läheb kindlalt toidupoes + juurde siis veel väljassöömised.

  1. Hommikul Hedon ei söö, ma teen 1 võileiva, Meelis sööb putru. See teeb nädalas umbes paki putru, ühe paki pehmikut vms leivalist, 5 viili juustu ja ühe tomati :D rahaliselt lagi 6€.
   Õhtuteks teen tavaliset a) kana riisiga s) siga kartuliga c) pastat d) suppi e) kastet+kartulit f) tatart ja kala jne. Tavaliselt juurde salat ka, ala tomat-kodujuust, roheline salat paprika-tomatiga, hapukurk, kõrvits vms. No ma ei tea, ei kulu suurt rohkem kui 50€ nädalas. Meelis saab kodus olles lõunaks süüa eilseid jääke. Kui nt olen terve kana teinud.. siis jagub kaheks päevaks.

   Täna käisin hommikul poes, sest polnud õhtuks süüa. Vaja nats rohkem teha kui kolmele, sõbranna perega külas. Ostsin suure 3kg pardi, mis oli tänase kuupäevaga, -30%, maksis 8€, juurde teen kruubi-kartuliputru ja kõrvitsasalatit. Üle 10€ ei lähe kokku. Kui oleksin ainult meile teinud, jaguks kaheks päevaks vabalt.

   Ma tegelikult tellin 1x nädalas Barborast ja tavaliselt lähebki a 40€, pluss nädala sees leib+piim lisaks.

   Võin uue nädala toidud kirja panna :)

  2. Kuule, seda tahaks isegi täpsemalt teada, et kuidas Tlns elades ja väljas syyas käies nii vähe kulub. Palun säästunippe, mis puudutab sööki

  3. Ma käin max 1x kuus väljas ja see ei lähe söögieelarvesse. Aga u 50€ “meelelahutuse” alla. Lõunaks tavaliselt supp v väike praad ehk 1.9-5€ päev, nädalas üle 15€ ei kulu tavaliselt.

  4. Kui sa nii vähe, regulaarselt ja tavalist kodutoitu sööd, siis kuidas sul kaal ei lange? Vein on sellest nädalaeelarvest väljas? Kui palju kulub siis alkoholile lisaks?

  5. Vein pigem sees. Joon ala 1x nädalas sõbrannaga pudeli vms. St ei tekita erilist “auku” :D

   Agaaaa.. miks mu kaal langema peaks? Kuhu maani? Sünnikaaluni? Mul hea meel, et sa senini sünnikaalus ja aju samuti

  6. Miks sa äärmustesse paugutama hakkad? Sa ise kirjutad postitusi “kuidas paari päevaga kleiti mahtuda”, trenni ja dieedi teemad siit samuti läbi käinud. Nii et ei, ma ei mõtle langema sünnikaaluni, vaid nii paljugi, et soovitud kleiti mahuksid. Ei olnud see viimane kleit imikute mõõtu.

  7. Kui erinevad firmad tasuta asju jagavad(koostöö) siis saab 50euriga nädalas hakkama jah.

  8. Mõtlesin sellele ka, aga üldiselt ma ju iga nädal kõike ei saa. Kuus mõned õhtusöögid võib sinna arvele kirjutada küll, jah :) aga mitte terve nädala sööki vms

  9. Nii on suht naeruväärne ju teha mingeid eelarveid, kui pool asja sujuvalt välja jätta. Väljas söömised käivad ikka ka söögieelarvesse, vahet ei ole, kas söömine toimub kodus või väljaspool seda. Samuti lähevad söögieelarvesse koju tellitud toidud. Söömine on söömine ja sellele kuluv raha on toidueelarve raha, vahet ei ole, kus ja kuidas süüa.

Comments are closed.