Head emad… Kas sina oled hea ema?

… ei suitseta
… ei tarbi mitte mingisugust alkoholi
… ei joo RedBulli, kokakoolat ega muid limonaade
… ei joo kohvi
… ei söö sushit ega toorest kala (eriti mõõkkala, haikala ja tuunikala)
… ei söö Parma sinki ega (pool)toorest liha (pöffi)
… ei söö viinereid (eriti toorelt)
… ei söö sini/valgehallitusjuustu ega fetajuustu
… ei söö maksa ega pasteeti
… ei söö kodus tehtud jäätist ja majoneesi
… ei söö toorest (uputatud) muna
… ei söö kuumtöötlemata juustukooki
… ei söö vähe küpsetatud kana ja mereande
… ei söö pesemata puu- ja köögivilju
… ei söö kummikomme
… ei söö E aineid täis asju
… ei tõsta käsi ega maga käed üle pea
… ei maga kõhuli
… ei istu põmaki toolile
… ei ole kaua üleval
… ei värvi juukseid
… ei kasuta meiki ja kreeme
… ei käi solaariumis
… ei käi saunas
… ei sõida jalgrattaga
… ei ratsuta
… ei ole doonoriks
… ei lenda lennukiga
… ei vaheta kassi liivakastis liiva
… ei käi kuumas vannis
… ei seksi rasedana

IMG_0830.JPG

Ja seda nimekirja võiks jätkata lõputult. Ma olen vist pea kõiki neid asju teinud. Kas ma olen nüüd halb ema? Kas ma nüüd armastan oma sündimata last vähem, kuna ma joon hommikuks tassi kohvi või magusaisu peletamiseks šokolaadi vitsutan?

IMG_0832.JPG

Mina olen ikka aru saanud, et beebi tunneb juba maitseid ja kuna mul on söögi suhtes väga hea maitse, siis ma tahan, et ka tema naudiks juba häid maitseid :) et sünniks üks tulevane gurmeekokk (tšip tšip rosmariini!) või vähemalt inimene, kes naudib toitu, mitte nagu mõni mu tuttav, kellele võiks vabalt sitta paneerida, sest ükskõik mida ta sööb, see on okei.

Toidud ei ole alati okeid. Nad on head, halvad, maitsvad, maitsetud, mõnusad, suusulavad, magedad, soolased, vürtsikad… Toidud ei ole okeid! Toit ei ole minu jaoks asi, mida süüa, et kõht täis saada. Toit on kirg, kunst, nauding. Nii selle tegemine kui söömine.

Ma vihkan toite, mida saab sööklates lihtsalt selleks, et sa ei tunneks nälga. Ka neid toite on võimalik teha maitsvalt ja nii, et inimesel tekiks süües emotsioon. Ah, ma olen mingi toidupede, ärge pange tähele!

IMG_0839.JPG

Siit aga suureringi küsimus – kas ja mida sa tegid/ei teinud raseduse ajal?

18 thoughts on “Head emad… Kas sina oled hea ema?

 1. Ma tegin ka enamus nendest asjadest .. lisades juurde 41 nädalal puude ladumine ja murutraktoriga muru niitmine ja näe. 2.10.2014 sündis meie perre täiesti terve ja tubli tüdruklaps. :D

 2. see on ikka t2elik vale mis siin kirjas on ei!!!
  ei suitsetamisele ja ei alkoholile!!! Ei narkootikumitele ja ei energetikutele!!!
  muid asju sulle keegi ei keela raseduse ajal!
  s6ltub t2itsa endast …..kas sa tahad muid asju tarvitada v6i ei!
  ratsutamisega ja saunaga on juba tervise asi… kui tervis lubab raseduseajal siis miks mitte!

 3. Hehe, ma vaatan seda nimekirja ja pean tunnistama, et olen sellest ainult kolme asja teinud :D Kuigi rasedusega siin suurt seost ei ole, sest nendest toiduainetest ma ei söö niisamagi peaaegu midagi :D

  Ma saan aru, et jube ebapopp on näpuga näidata ja diskusseerida selle hea ema/halb ema üle, aga üldiselt minu jaoks on kuskil mingi piir ka.

  Võtame näiteks selle raseduse ajal suitsetamise, mis on üks asi mida ma küll ei tolereeri, aga kus on kaks varianti. On ema, kes küll suitsetab, aga üritab maha jätta ja teab, et see on ta lapsele halb ja lõpuks jätabki maha.

  Ja siis on ema, kellel on savi kuidas see lootele mõjub ja suitsetab pea sünnituseni välja, sest ” aga kas on parem kui ma kogu aeg närviline olen või??”. Viimast mina enam nii heaks või mõistlikuks inimeseks/emaks nimetada ei oskaks. Või noh olgu, ehk tuleb temast suurepärane ema, aga minu jaoks näitab selline teguviis lihtsalt seda, et antud isik pole veel tõenäoliselt 100% valmis emaks saamiseks.

  1. No ma tegin alguses suitsu, tundsin süümekaid ja lubasin beebile aina uusi kuupäevi, et jätan maha.. Lõpuks aitas mind ikkagi Henry ja Allen Carri seminar! Lihtsalt uskumatult parim seminar kus ma käinud olen ja juba pea 70 päeva suitsuvaba!

  2. Ma ei mõelnudki sind, sest su postitustest kumas ka läbi see, et sa pole selle suitsetamise üle uhke ja siiski muretsed lapse pärast :)

 4. Käisin saunas, sõin kõike (oli näha ka, võtsin rasedusega 30kg juurde :D), eriti mandariine (võisin korraga 1-2kg) ära süüa et silm ka ei pilkunud. Suitsu pole kunagi teinud, alkoholi ei tarbinud. Raskeid asju ei tõstnud.
  Kui ma Pärnus haiglas olin sünnituseelses palatis enne lõppu, siis mul oli seal palatikaaslane, kellele oli juba 2 korda geeli pandud, aga ikka ei midagi, siis üks vanem õde ütles, et mine nüüd nv-ks koju, joo paar klaasi šampust, käi saunas ja tee üks korralik seks ja küll näed, tuled õige pea sünnitama. Ülla, ülla, ta tuligi, juba laupäeva õhtuks (reedel alles peale lõunat läks). Oligi teinud nii, nagu õde oli soovitanud. Meile oli ka see üllatuseks, aga ju siis talle mõjus :D
  Kui mu ema mind ootas, siis ta töötas kohas, kus nurga taga oli kalja suur auto (teate vanasti olid olnud sellised suured kollased kalja bütad). Ja kuna minu ema armastas kalja, siis ta jõi seda iga päev ja mitte vähe. Ja mis siis nüüd on, ma ei kannata kalja silma otsas, ema ütles, et juba väiksest saati ma ei lasknud seda omale juua anda ja praegu ei taha ka, ei kannata isegi lõhna mitte. Mina arvan küll, et see oli sellest, et ta mind oodates seda nii palju tarbis ;)
  Kui kõike näpuga taga ajades, mida ei tohi, siis ei saaks üldse elada. Tuleb mõelda ikka oma peaga, mis hea, mis mitte ;)

  1. Õnneks või kahjuks ma ei saa korraga palju süüa, aga kaalu tuleb ikka mis mühiseb, ämmakas veits mures :)
   Ma loodan, et ma oma last mingi söögi suhtes ära siis ei riku, et ta mõnda mu lemmikut tulevikus ei tahagi..

 5. Päris huvitav list do/don´t kohta muidugi. Tahaks näha reaalselt seda naist, kes kõike seda jälgib?
  Minu laps on juba kohe 5 aastane seega väga värviliselt just meeles ei ole kõik aga mõni seik ikka. Mina ei söönud oma raseduse ajal liha, ma lihtsalt ei suutnud sest liha tundus jälk. Sõin hoopis meeletus koguses rediseid ja magusat. Nii mõnigi(sada) kord seisin koogikeste leti ees ja mõtlesin, kas ma võtan rummikooke või sefiirikorvikest ja no koju läksin mõlemaga. Ja sõin need öösel ära. Miks öösel? Sest nagunii oli vaja pissil käia ja külmkapp jäi lihtsalt sellele teele, ette. Mu kadunud vanaema aga teadis rääkida, kui mu laps juba sündinud oli, et sellest tüdrukust tuleb küll magusaarmastaja, sest ma sõin meeletus koguses magusat. Ja mu kallis tüdruk ongi täielik magusahull. Õnneks olen karm ema ja lubatud on üks magus asi päevas, enamasti on nendeks viinamarjad. Vanaema teadis rääkida, et tema sõi rasedana toorest mannat ja mu ema armastas mannaputru :) Võta kinni kas kokkusattumus või legend :)
  Alkohol ei kuulunud minu menüüsse raseduse ajal, saun ei meeldi mulle nagunii, seks …oh jahhh…i wish :D Heast kohvist ei loobu ma ka relvaähvardusel :)
  Minu arvates mõtlev inimene tarbib kõike mõõdukalt! Rase või mitte rase!

  PS! Nalja kah, minu üks andeks blond sõbranna ei joonud näiteks mullivett, kuna tema arvates tekitas see tema kõhubeebile gaase :D LOL!

  1. hiiihiihhiii.. see mullivee teooria on hea :)
   otseselt viina ma ei võta, aga kui keegi mõnd uut jooki joob, siis maitsen ikka keele otsaga!
   no selge see, et meie laps kohe kui rääkima hakkab kohukesi, fantat ja kummikomme nõuab! :) saab rosinaid!

 6. See juustude teema on nii mööda.. Eestist on päris raske leida pastöriseerimata piimast tehtud juuste, mis tähendab, et need kõik peaksid okeid olema.

  1. On siin Eestimaalgi olnud neid listeeria-juhtumeid, et rase sööb juustu ja saab halva bakteri.

 7. Nii mida ma siis teinud ei ole.. suitsetamisega pole kunagi tegelenud ja alkoholiga lõpetasin ka lähedasema suhte enne rasedaks jäämist juba  Energia joogid kadusid rasedusega menüüst aga isu coca cola järele on tekkinud raseduse lõpus just, tegelt rohkem sprite isu nii et limonaade olen tarbinud, väldin ainult neid LIGHT versioone sest need pidid lootele veel kahjulikumad olema.
  Kohvi ei joonud kuni neljnda raseduskuuni aga siis läks vererõhk nii madalaks et ilma hommikukohvita oleks asi päris jube olnud.
  Olen vältinud igati toorest liha ja toorest muna ja maksa, ja neid kalasid kus rohkem elavhõbedat on.
  Hallitusjuustu olen söönud aga ainult pastöriseeritud variante muidugi 
  Kassi liigavakasti liiva vahetan ka igapäev, kuna raseduse alguses tehtud vereproov näitas et mul on toksoplasmoos juba veres, seega ei tee see beebile enam halba.
  Ja lennukiga olen ka lennanud raseduse ajal… 28 nädalal sai Roomas käidud 

  Magasin alguses ainult käed üle pea selili koguaeg, aga enam kõht ei lase selili magada sest nii paha hakkab ja seksimist pole keegi ära keelanud, muidu oleks ikka päris jama majas. Selle seksiga on rohkem nii vist et kui rasedusega on probleeme siis arst võib ära keelata.

  paari nädala pärast võin juba pöffi näost sisse ajada loodetavasti ja teen kodus ühe suure kausitäie aiolit ja söön selle ka ära :D

 8. Pea kõiki neid asju ma tegin, böff välja arvatud, seda ma lihtsalt ei söö. Seksi, koolat ja sinihallitusjuustu kulus ohtralt, titt on terve ja tubli. Mu musta teed vaid üritab pätsata kui võimalus tekib, ju hakkas kofeiin meeldima :P

 9. aga miks pasteeti ja maksa ei või süüa? see on ju kasulik, sisaldab rauda jm kasulikke aineid. mismõttes ei tohi rasedana seksida? mu teada ainult siis kui on mingi hull katkemisoht. kui terve olla, siis ei tohiks sellest küll midagi olla. mu rasedushormoonid nõudsid ikka väga palju seksi :P

 10. Neid kõiki asju vist päris ühele pulgale panna ei saa. Pits viina ja tass kohvi või ekstreemsport ja seks on ikka erinevate kaliibritega. Võiks ju olla nii, et täiskasvanud rase teab ja tunneb, kus jookseb piir haiglasliku kanaemaduse, terve mõistuse ja vastutustundetuse vahel. Juhuks, kui ei tea, oleks mina siiski ettevaatlik selliste äärmuslike edulugude nagu “naabrinaine suitsetas iga päev pool pakki ja lapsel polnud midagi viga” või “mul õde jõi iga laupäev pool pudelit veini ja nüüd laps lõpetab ülikooli” rääkimisega. Neil võib-olla ei juhtunud jah midagi, aga mõni teine vaatab, et ongi okei, teeb ise ka ja laps sünnib hoopis astmaatik või ei sünni üldse. Paanikat ka muidugi ei tasu külvata rasedate hulgas igasuguste õudusjuttudega. Seda juttu, käed üle pea tõstmine kerib lapsele nabanööri ümber kaela, peetakse vist tänapäeval üldse ebausuks. Käed üleval magamine oli minu meelest just hea, sest nii saab ka kopsu ülemine osa õhuga paremini täituda ja hingamine oli hoopis kergem. Katsu ise olla, kui sul rasedana kahe inimese peale kaks kokku pressitud kopsu kasutada on, eksole.

  Listerioosi kohta tahtsin veel kirjutada. Seda põhjustava listeeria-bakteri pärast siis pastöriseerimata piimast juustusid ja teisi tooteid ning toorest kala ei soovitatagi tarbida. Mul kunagi mikrobioloogia labori juhatajast tuttav rääkis, kuidas ta ühe katse jaoks listeeria-vaba kala poest otsis ja lõpuks ei leidnudki. Kui ma õigesti mäletan, siis ka seadusandlus väikest kogust listeeria-bakterit toores kalas lubab.

  Maksa ja maksapasteedi ületarbimine võib olla lootele ohtlik nende kõrge A-vitamiini sisalduse pärast. Viimase üledoos põhjustab väärarenguid, aga see peab olema ikka kõvem üledoos kui paar pasteedisaia.

 11. Minu ämmaemand on mitu korda ise teema tõstatanud, et “seksige, seksige, seksige” ja et “ega raseduse vältel tsölibaati kannatada ka mingi normaalne asi ole…”

  :)

  Kohvi pole kunagi joonud, suitsu ka ei tee, alkoholi tarbimise jätsin ära tükk aega enne lapseootust, sest tahtsin oma kaalu kontrolli alla saada, seega mitte mõttetuid kaloreid tarbida. Muus osas ei tee mingeid piiranguid endale. Ämmaemanda käest saan küll noomida, et puuvilju peaksin vähem sööma (400g päevas), aga no sügis ja värksed oma aia viljad ja vitamiinid. Mis mõttes ma ei tohi süüa? Eiran küll seda käsku, riskides siis ohtra kaalutõusu ja suure lapsega :)

Comments are closed.