#elulineblogi

#staythefuckhome

Ma päriselt ei saa inimestest aru. Kui me reisilt tulime, olime vastutustundetud sitapead, kes ostsid odava reisi ja käisid viirust levitamas/toomas, aga mida teevad need inimesed, kes pole kuskil reisil käinud?

Neil on jumala pohhui! Nemad jõlguvad sallid ninadel mööda poode, mänguväljakuid ja Stroomi randa (eile postitas Imre Kaas ilmekaid pilte). Kui raske on siis kodus istuda, et hoida seda viirust vaka all, et see ei leviks?

Ma saan aru, et on inimesi, kes arvavad, et see on ülepaisutatud teema (see pole üldse oluline, mida mina või keegi arvab sellest koroonast), on see gripp või ei, on see seotud majanduslangusega või ei; jumala okei seda arvata, aga ma ei saa aru sellest, miks inimesed ei võiks kaasa aidata selle “ülepaisutatud teema” leebumisele ehk püsida kodus nagu kord ja kohus. Et see kammajaa lõppeks juba! Ma arvan, et ma ei ole ainuke, kes ei taha miinimumpalgaga kodus tiksuda.

Jah, ma olen tont, et ma käisin reisil, aga ma istun kodus nagu kästud, juhuks kui ma kuskilt selle viiruse äkki endaga kaasa tõin. Ma ei käi väljas rohkem kui suitsul või prügi viskamas, ma ei käi poes, vaid tellin asjad koju, ma ei käi isegi kuskil metsas jalutamas, sest äkki ma näen kedagi liiga lähedalt. Tellin pakid Omnivasse, et ei peaks kuskile sisenema ja saaksin käia öösel pakkide järel, et kokkupuuteid vältida.

Eesti sisenedes pidime täitma tervisedeklaratsiooni, kus kinnitasin, et jään 14 päevaks koju. Sain kaasa infovoldiku, kus on kirjas, et ma pean vältima turge ja kohti kus käideldakse elus või surnud loomi, Väldin kokkupuudet loomade ja nende eritistega, pesen käsi seebi ja veega või alkoholi sisaldavate desinfitseerimisvahendiga. Väldin kontakti haigussümptomitega, eriti köhivate inimestega. VÕIMALUSEL püsin kodus ja väldin lähedast kontakti teiste inimestega.

Terviseamet ütleb konkreetselt: Rusikareegel on püsida kodus kõigil kel vähegi võimalik. See tähendab ka seda, et isegi kui sa pole käinud reisil, siis ole kodus, ära jõlgu ringi nagu midagi poleks. Eeskätt peavad küll kodus olema haigustunnustega inimesed. See tähendab, et ma võiks ka poodi minna, kuna mul pole haigustunnuseid, aga selleks, et see asi kiiremini läbi saaks ja elu normaliseeruks, olen ma kodus. Teiste pärast. Enda pärast. Kui kuradi raske see on mõnda aega kodus olla? Olla perega, kaaslasega…

Ma ei leidnud praegu seda pilti, mida ma kunagi kuskil kommentaarides nägin, aga see oli nii tabav – inimesed enne viirust – terve pere istus diivanil nutiseadmetel. Inimesed nüüd: kõik väljas, jalutavad, jooksevad, hullavad.

Ja meie kandis ka… Ebareaalne vaatepilt. Need teed ja tänavad ei ole kunai varem inimestest nii täis olnud. Kui siis ainult mingite festivalide ja pereürituste ajal. Lapsed on ratastega, emad-isad seisavad teeääres ja jutustavad omaette. Ja neid ei ole üks ega kaks, neid on kümneid. Kõnniteed on umbes kõndijatest ja jooksjatest.

Jah, hea on asja juures see, et kodusolemine tähendab lõpuks perele ajaleidmist, aga palun – kas tõesti pole tubaseid tegevusi, mida teha koos perega. Meie kokkame, mängime lauamänge, poisid püssitavad nagu Hedon ütleb (ehk siis teevad toas Nerfi sõda), Hedon teeb lasteaiatöid kodus, õpib tähti, numbreid, lahendab ülesandeid, “käib” läbi Skype’i inglise keele tunnis. Kõik toimib.

Ma saan aru, et see on paljude jaoks kohutav, et peab lastega õppima või kodus nelja seina vahel olema, aga ausalt, ma ei taha kodus olla järgnevad kaks kuud, sest mingid inimesed arvavad, et kui neil sümptomeid pole, siis on ok ringi lullida. Ei ole! Selleks, et see olukord laheneks, on vaja, et kõik midagi teeks. Ei piisa kui käputäis kodus passib. Kõik peaksid passima kellele vähegi võimalik. Lihtsalt veidi infot Terviseameti lehelt.

Terviseamet vastab

Kes peaks kandma näomaski?

Näoomaski tuleks kanda eelkõige siis, kui inimene on ise nakatunud COVID-19-sse. Kui koroonaviiruse kandja kasutab näomaski, kaitseb ta teisi viirusesse nakatumise eest.

Näomaskidest loe täpsemalt siit: TTJA juhib tähelepanu viiruste eest kaitsvate isikukaitsevahendite nõuetele

Isetehtud maski, olenemata mitmest kihist see on õmmeldud või mis materjale kasutatud, ei tohi reklaamida kaitsemaskina või väita, et see aitab koroonaviiruse eest kaitsta. Kui niisugune mask niiskub, võib sellel olla vastupidine efekt, mis hoopis soodustab viirustesse nakatumist.

Lisaks võid lugeda veel seda lugu: Terviseamet vastab korduma kippuvatele küsimustele maskide kasutamise kohta

Kui kaua on viirusekandja nakkav?

Praegu teadaoleva info kohaselt on sümptomiteta nakatunu nakkusohtlikkus vähe tõenäoline. Hetkel ei ole ka selge, kui pikalt pärast sümptomite esinemist on haige nakkusohtlik.

Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on tavapäraste hügieeninõuete järgimine, nagu regulaarne ja hoolikas kätepesu. Õuest tulles pese kõigepealt käed puhtaks. Avalikes kohtades mobiil- või nutitelefoni kasutades puhasta ka koju naastes telefon.

Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.

Kel kodus püsida võimalik ei ole, on soovitatav hoida kahemeetrist vahet teiste inimestega. Enamikel koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad.

Viiruse suhtes kõige haavatavamad on vanemealised ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esinevad sagedamini rasked haigusvormid.

Kui kaua säilib viirus pindadel?

Uue koroonaviiruse COVID-19 säilivus väliskeskkonnas pole praegu teada. Teiste koroonaviiruste keskkonnastabiilsust hindavate uuringute kohaselt säilib viirus erinevatel pindadel rohkem kui 48 tundi keskmise toatemperatuuri (20 °C) ja 40% relatiivse niiskuse juures. Viirused hävivad kuumutamise, desinfitseerivate ainete ja UV-kiirguse toimel.

PALUN PÜSIGE KODUS!

Meie kõikide nimel. Et me saaks võimalikult kiiresti tagasi oma tavapärase elu juurde. Saame minna tööle, lapsed kooli ja lasteaeda oma sõpradega mängima. Et me kõik saaks oma sõpru näha ja jälle üksteisel külas käia ja koos olla. See pole kellegi poolt tellitud lugu, see pole mingi teiste ahvimine, sest nii on ägedam mõelda. Mu arvamus koroonast – las olla, oluline on hetkel see olukord stabiliseerida. Ma ei taha olla kaks kuud kodus nelja seina vahel, andke andeks noh.

25 arvamust: “#staythefuckhome

 1. No normaalne inimene liigub ka vâljas värskes ôhus, hoides teistest inimestest eemal. See ei ole veel keelatud. Vôib väljas käia jalutamas aga HOIDUDA TEISTEST INIMESTEST. See on jah väga vastutustundetu mis seal piltidel on.

 2. Tahaks targutada
  Maskid kaitsevad, kas 100% on teine asi, aga kaitsevad (loomulikult ei ole vaja haigena ringi lennelda mööda poode,ilutegijaid, tööl jne käia)
  Eesti terviseamet hämab nii, et oksemaitse on suus, asjad on absoluutselt läbi mõtlematult korraldatud.. Valus vaadata!
  Hiinas Guangzhou linn, 16.4 miljonit inimest
  (Wuhan jääb umbes tunnikese poolteist lennu kaugusele)
  Viiruse, epideemia aeg, suleti kõik asutused va. Apteegid, suured toidupoed, mask oli väljspool kodu kohustuslik kõigil, trahv kui eirasid.
  Temperatuuri mõõdeti kõigil, kes mõõtja silmi sattus tänaval, poes jne (kel temp üle 37,sai testitud) Wuhanis testiti kõiki ja kõike…
  Haiguse varjamise, levitamise eest (natuke liiga ekstreemne) määrati surmanuhtlus.
  Ja tänaseks on surnud Guangzhou linnas 2 inimest ja haigeid oli 300 ringis
  Oleks justkui õppida, aga kus Sa sellega.
  Samas tuules jätkame, jääbki see viirus siin keerlema (õnneks ei ela eestlased kogukondades, et kui nooremad end ise vanematest eemale hoiavad, siis itaaliat päris järgi tegema ei hakka..) kuniks vaktsiin kuskilt miljonite eest sisse toodaks..
  Kainet mõistust, positiivsust, sallivust, igas halvas, on peidus, midagi head..
  Mina näiteks laias laastus usun, et see viirus, hoidis pikas perspektiivis ära 3 maailmasõja (süvenedes kõigesse, mis eelnevalt suurriikides toimus..)
  Olge hoitud ja terved, eat pray, love ❤️

 3. Täiesti nõus kriitikaga. Kuna sibulad enne erilise mõistusega hiilanud on? Jah, on erandeid, on. Kehtib ka eestlastest sibulpeade kohta, kel ajud kas puhkusel või puudu.

 4. Mulle tundub, et inimesed on veidi paanikas ja ei suuda seetõttu enam ratsionaalselt mõelda.
  Selle viiruse vastu ei ole konkreetset ravi või rohtu, mistõttu ongi sümptomite ravimine-leevendamine.
  “Mulle ei öeldud, kuidas ravida…”- esiteks inimesed suhelge oma perearstiga, kelllel on olemas teie nö tervise ajalugu ja vastavalt sellele oskab teid nõustada, mis teile sobiks aitama. Kui on palavik, siis alandad palavikku (paratsetamool), kui on köha, siis kasutad seda, mida muul ajal köha jaoks kasutad…. kui palavik püsib pikalt või läheb hullemaks, siis räägi arstiga uuesti.
  Miks ei testita kõiki? Miks ei tehta teste kogu perekonnale? – esiteks tõesti on vahendeid piiratud arv, igasuguste tarnetega on hetkel raskusi ja tuleb arvestada, et vahenditega tuleb hakkama saada pikka aega ja ka halvemal juhul, kui asi veel hullemaks läheb. Mis saab siis kui vahendite puuduse tõttu meditsiinitöötajad hakkavad haigeks jääma?! või päästjad või politseinikud?
  Kas inimesed arvavad, et nii kui väike köha ja palavik, peaks neid haiglasse isoleerima koduse ravi asemel???
  (Ärge saage valesti aru, ma ei võrdle seda viirust gripi või külmetusega ega alahinda seda, aga kergemad juhud saavad ilusti koduse raviga hakkama).
  Ja kui on peres üks sümptomitega inimene, teda testitakse ja teisi mitte…. üpris loogiline ju? Kui elatakse koos, siis väga suure tõenäosusega niikuinii üks hetk nakatatakse üksteist. Tol hetkel teised võibolla annaks lihtsalt valenegatiivse testi, mis kasu sellest siis oleks? Lihtsalt vahendite raiskamine. Kui üks on haige, siis ongi terve pere karantiinis.
  Seega jah, ma soovin inimestele rohkem rahulikku meelt ja kainet mõistust.
  Olge kodus nii palju kui võimalik, väljas käia ainult poes, apteegis, tööl või tühjas kohas jalutamas vms liikumas. Hoidke distantsi, peske põhjalikult käsi jne.
  Mida rohkem inimesi asja tõsiselt võtavad ja omalt poolt kõik võimaliku teevad, seda kiiremini on lootust naasta normaalsema elukorralduse juurde.

 5. Jah, olite te vastutustundlikud, kui kriisiajal reisile läksite. Aga on ka need ignoratsed inimesed, kes toimuvat tõsiselt ei võta.

 6. Mida te irisete selle 06.03. alanud reisi üle?
  Sellel ajal EI OLNUD reisimine keelatud. See keeld ja mittesoovitus tuli päevi hiljem.

  1. Sel ajal kui nemad oma viimase hetke piletid ostsid, oli AMMU selge, et reisimine pole enam mõistlik. Neil polnud pool aastat planeeritud reis vaid täiesti külmalt kaalutletud ja viirusest tingitud soodushinnaga ostetud reis!

  2. 3.03 ostsime meie oma lennupiletid, selleks ajaks oli Eestis üks haigusjuhtum ja ma tõesti ei olnud süvenenud sellesse koroonateemasse nii väga, et ma oleksin sel hetkel tajunud, et sellest mingi ülemaailmne katastroof saab. Reisil olles, 12. märtsil otsustas valitsus kuulutada välja eriolukorra ja välisministeerium palus seejärel esimesel võimalusel koju tagasi pöörduda. Uurisin erinevaid variante – võimalus oleks olnud tulla tagasi kaks päeva enne meie lendu ja maksta 1800€, mida kindlustus ei oleks katnud. Tulime tagasi planeeritud lennuga kaks päeva hiljem ja maksime laevapiletite eest juurde 190€. Minu jaoks oli suur vahe, kas maksta 1800 või 190 eurot. Praegu on hea sellest rahast elada :)

 7. #PadaJaKatel

  Kõik eelpoolöeldu oli õige. Ärme sõimle, katsume anda viirusele võimalikult vähe šanssi, oleme ettevaatlikud.

 8. Teil on keelatud poes käia. Ja karantiini reeglid on tervele Eestile nüüdseks teada juba vähemalt kolm nädalat. Meedias lõputult räägitud. Ainult teie pole kuulnud ja millestki aru ei saa?

  1. Eesti sisenedes pidime täitma tervisedeklaratsiooni, kus kinnitasin, et jään 14 päevaks koju. Sain kaasa infovoldiku, kus on kirjas, et ma pean vältima turge ja kohti kus käideldakse elus või surnud loomi. Väldin kokkupuudet loomade ja nende eritistega, pesen käsi seebi ja veega või alkoholi sisaldavate desinfitseerimisvahendiga. Väldin kontakti haigussümptomitega, eriti köhivate inimestega. VÕIMALUSEL püsin kodus ja väldin lähedast kontakti teiste inimestega.

  2. VÕIMALUSEL kodus tähendabki seda, et ei lähe poodi leiba ostma, kui oled äsja sada lennujaama ja sadamat läbi käinud, tolbajoobid

  3. Sul ongi võimalik mitte ise poodi minna. Aga mugavuse, ilmselt ka rumaluse ja vastutustundetuse tõttu sa ei tee seda valikut.

 9. Wtf.. Alles kirjutasite, et tavaline gripp ju? Mingi veider topeltmoraal. Te vist ei tea ise ka mis suunas lehvida?

  1. See ei puutu hetkel üldse asjasse, mida meie koroonast kui viirusest arvame. Jutt on sellest, et #püsikodus – inimesed ei saa sellest aru, et sellest on vähe abi kui mina kodus passin, kõik peaksid seda tegema, sest hetkel võrdub iga väljas käiv inimene viiruse levikut.

 10. Mitte kusagil ei ole keelatud õues käimist, vastupidi, kõik, ka terviseamet, soovitavad seda. Värske õhk on kasuks nii füüsilisele kui vaimsele tervisele ja see on praegu väga oluline.
  Vältida tuleb rahvarohkeid kohti ja seda on täiesti võimalik teha. Ei ole vaja minna ühest äärmusest teise ja kujutada asja nii, et on kaks valikut: istud toas või tungled rahvasummas. Ei ole ju nii, miks te seda nii esitate?

 11. “sest mingid inimesed arvavad, et kui neil sümptomeid pole, siis on ok ringi lullida.” Mingid inimesed jälle arvasid et on ok ringi reisida. Nüüd selle postitusega enam seda heaks ei tee, millise suhtumise oma reisitamisega eelmistes postitustes ära teenisite.

  1. Esiteks, olen ma terve, teiseks ma ei ole viirust Eesti toonud, kolmandaks pole see ju TÄNA enam üldse küsimus. TÄNA on asi selles, et fkng ole kodus!

  2. Kuidas see nüüd siis nii on, alles oli see ülepaisutatud teema ju teie hinnangul?
   Tavaline gripp lihtsalt jne.

  3. Praegu sa ei tea, kas oled viiruse Eestisse toonud. Seda ei saagi teada enne peiteaja lõppu. Seetõttu peavadki kõik välisriigist tulnud olema kõik 14 päeva KOHUSTUSLIKUS karantiinis.
   Paljud on samal ajal veel ka vabatahtlikus karantiinis. Paljud ettevõtted (praeguseks ilmselt pea kõik, kel võimalik) läksid vabatahtlikult üle kaugtööle. Need on mõistlike ja südametunnistusega inimeste valikud.
   Kas sa nendest enda lingitud materjalidest üldse aru saada ei suuda või? Sul on kohustus olla kodus, sest sa oled potentsiaalselt ohtlik teistele, sest reisilt tulnuna on sinu võimalus nakatunud oluliselt suurem koduriigis püsinud ja väheste sotsiaalsete kontaktidega inimese omast. Politsei võib kontrollida, kas sa täidad nõudeid. Sunniraha, millega pohyolo tüübid võib vajadusel korrale kutsuda, on 2000 eurot. Ja Eestis kasvab nende hulk, kes nõuavad otsustavamat tegutsemist ja karmimaid piiranguid. Sest nad tahavad, et süüdimatud ja hoolimatud ei saaks kriisi veelgi süvendada.

   Katsu mõttega ja rahulikult lugeda Eesti eriolukorra, karantiinide ja piirangute kohta. Sinu senine suhtumine ei ole kriisiolukorras ok.

  4. KAS SA LOED VÕI EI? Me olemegi kodus!!! Teen kodukontorit ja oleme kõik kodus, ei tolgenda mööda rahvarohkeid kohti, parke, kergliiklusteid jne. Kui ma ei tohi värsket õhku hingata ka öösel prügi välja viies, siis võiks kohe paela kaela panna!

  5. Loen küll. Teie ellusuhtumise kohta olen siit blogist lugenud uskumatuid seiku ja seda viimaste päevade jooksul.
   Kui nüüd päriselt midagi õppisid täna ja kavatsed edaspidi karantiini mitte rikkuda, siis väga tore.

 12. PPA poolt soovitatud artikkel ilmselt. Arvestades viimasel ajal postitatud rumalusi, ei saa need olla teie tõelised mõtted. Muidugi pluss punktid, et enda lugejaid ka informeerite.
  Stay safe!

 13. Väljas jõlkumist ei pea mina kah õigeks. Minu töö iseloom on selline (med.õde), et mina paraku pean töö käima. Minu abikaasa on pmst kontoris üksi ja käib kah tööl. ja temal on vaja ka objekte külastada, et leib laual oleks ikka. Poiss (10a) ongi päevad läbi üksi kodus ja üritab kuidagi arvutis koolitükke teha. Kõige raskem on ül. aru saamisega. Eks kontrollime õhtuti ka koos kõik üle. Ma kardan, et tema õppeedukus kannatab selle tõttu päris palju. Õnneks saab ka päeval hoovis värskes õhus mängida. Toidupoes pean käima. Tln on võimalusi rohkem. Eile oli Prn ntx. Coopi leht maas, kui täna hommikul tellida üritasin, siis jõuaks toit mulle alles pühapäeval koju :) Lisaks, pean tellima vähemalt 48eur eest et kojuvedu tasuta oleks. Ei pea mõistlikuks varuda ka meeletus koguses kuivaineid kappi ja sügavkülma kraami. Kindlasti pean 2-3x nädalas poodi külastama. Ei ole kõigil võimalusi kodukontoriks, kojuveo teenustasu maksta ja paraku ei ole ka paljudes kohtades kojuveo teenust üldse olemas. Pooldan kodus olemist niipalju kui võimalik! Ise 100% seda täita ei saa, aga arutult ei jõlgu kah.

Comments are closed.