Investeerimine on pop – aga kuhu raha kasvama panna?

Keegi küsis eile kommentaarides, et mu viimased postitused on kõik rahast, või nii tihti rahast, et kas muud mu elus polegi. No näib nii. Aga raha paneb ju rattad käima.  Raha on nö kõige alus. Sa võid küll armastada oma meest ja lapsi, aga kõhtu sa lilledest ja liblikatest täis ei saa, tee või tina.

Nagu ma aru olen saanud, siis paljudel mu lugejatel on hoiused, olgu selleks siis majapidamisraha purk kodus või kinnine konto või digikassa või kinnine hoius. Kõik on väga tore, aga see kinnine hoius võiks ikka normaalselt ju teenida? Mõned postitused tagasi kommenteerisid paljud, et neil on korterid, mida välja üürida või nad elavad selle suunas, et osta kinnisvara, et seda välja üürida.

Viimaste aastatega on kinnisvara hinnad tõusnud taas taevasse ning raha teenimine näib väga lihtsana. Olen isegi mõelnud, et kui lotoga võidaks, ostaks viis korterit, rendiks need välja ja elaks ise Phuketil palmi all.  Samas ei tundu see just nii lust ja lillepidu, nagu ma kirjeldasin.

Esiteks, ostad korteri, teed ta ilusaks ja siis annad võõrastele elada. Üks asi on see, et sa suure hoole ja armastusega sisustad, teine asi on see, et lotoga võidavad meist vähesed ja üldiselt tuleb sul ikka maksta seda laenumakset… Sul ei pruugi üürnikega vedada nagu meiega, kes me helistame korteriomanikule viimases hädas, kes me ei võta koduloomi, kes tapeeti kraabiks, või ei oma last, kes seintele joonistaks. Me pole ka oma tüübilt sellised, kes helistaks, et vannitoas läks pirn läbi või kraan tilgub. Vahetame pirni ja tihendi välja ja elu läheb edasi.

Üldiselt on üürikinnisvara pidamine kulukas, sinu kanda on üldjuhul (kui sa oled normaalne üürileandja) haldus- ja remondikulud, ikka võib korteris midagi katki minna, mingi aja tagant on vaja remonti teha või midagi välja vahetada. No nagu meil oli eelmisel talvel boiler katki või see sügis läks elektripliit… Olenevalt asukohast maksta maamaksu jne. Mina kui üürnik, ei vastuta ju sinu korteris elades muu eest, kui et ma seda heaperemehelikult kasutaksin.

Ja siis ma mõtlen, et pangas on hoiuste intressid ajuvabalt väikesed, seal küll investeerimisega ei teeni. Mul konkreetselt on see digikassa hoius, see on mul avatud põhimõtteliselt Hedoni sünnist – 21.01.2015, ja see näitab mulle kogunenud intresse 0,21€. Okei, sinna kogunevadki mingid üksikud eurod kaardimakselt (nüüd olen hakanud kandma 30% blogituludest sinna), aga samas see seisab seal ja võiks ju seistes natuke rohkem teenida, mis?

Ma mõtlen, et kui mul on 1000€ ja ma panen selle sinna, siis see teenib mulle kaks euri aastas.  Aga no 2€ ei motiveeri kuidagi. 60€ oleks juba motiveerivam… Guugeldades leidsin erahoius.ee* lehe. On keegi sellest midagi kuulnud?

Tähtajaline hoius on sobiv lahendus isikule, kes soovib lasta oma hoiustatud rahal stabiilselt kasvada ning ei vaja seetõttu võimalust teha hoiuperioodi jooksul hoiuselt väljamakseid. 

Selgub, et raha ühistusse paigutamine on ka väiksema riskiga, sest Tallinna Hoiu-laenuühistu tegeleb ainult kinnisvaralaenudega ja ei paiguta vahendeid võlakirjadesse või ei mölla aktsiaturgudel. Samuti pole nende portfellis kiir-ega tarbmislaene, ainult hüpoteeklaen.

Nagu ma näen, siis neil on kaheaastase hoiusega 6% intressi. See motiveeriks küll. Kui ma tean, et mul on näiteks 2000€ vaba raha ja ma sellega midagi järgnevatel aastatel ei tee, võiks ju selle sinna “kasvama” panna küll. Või veel enam, mõnel on kogunenud kümme tuhat või veel rohkem.

Näiteks, kui mul täna oleks 10 000€ korteri sissemaksu kogutud, siis ma vabalt võiks selle aastaks sinna teenima panna, sest korterite hinnad on nii laes, et selge see, et ma täna midagi ostma ei hakkaks.

Noh, noortel selliseid summasid ilmselt pole, aga pensionäridele kasulik valik, neil on alati kuskil madratsi all rahapakid. Pangu parem teenima, saavad intresside eest endale reisi lubada vms. Olete kuulnud neist penskaritest, kes talvel Tenerifel suvituvad? Arvake kaks korda, kuidas nad seda endale lubada saavad :)

Ma mõtlen näiteks, et kui mingi noor tuleb rahapakiga Austraaliast (nagu meie tulime), siis tegelt elasime me selle raha maha, korterit osta ei saanud ja nii ta läks. Täna paneks ma selle kuskile teenima, sest paari aasta pärast oleks juba kasvõi notaritasud jne nö maast leitud (mulle ikka meeldib see tasuta raha, hehe) selle raha näol.

Kas teil on hoiused? Või kasutate lihtsalt mingit kinnist kontot, kuhu kogute? Kui tihti on ette tulnud, et olete pidanud sealt raha võtma, enne kui algselt plaanisite? Või olete ka kinnisvara usku?

* Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuseid osutava ettevõttega. Tutvu Tallinna HLÜ tegevuse ja finantsteenuste tingimustega, vajadusel pea nõu asjatundjaga. 

11 thoughts on “Investeerimine on pop – aga kuhu raha kasvama panna?

 1. Ma panen iga kuu mingi osa raha hoiusele. Kui tööl käisin, siis 50% palgast, aga nüüd emapuhkusel olles on mu teenistus väiksem ja saan heal juhul kuskil 200€ hoiusele panna. Aga kahju jah, et hoiusel väga lisa ei tiksu. Samas ma olen rahul, et mul ikkagi raha hoiusel on, et vajadusel saan midagi suuremat osta.

  Mu mees on jällegi kinnisvara usku.

 2. Estateguru.co lehel on võimalik investeerida kinnisvaralaenudesse ning intressid algavad seal enamasti 10%. Kui mul vahepeal oli rohkem raha, siis panin selle sinna kasvama. Ühe laenu pealt sain isegi 12% tulu + veel mõnes olukorras saab boonusraha. Julgen seda tõsiselt soovitada, sest investeerida saab juba alates 50€. Samuti saab soovitades sõbrale +0,5% lisaks teenida. Pea igapäevaselt lisandub lehele uusi laene, kuhu investeerida.

 3. Meil on suurem osa rahast metsa investeeritud. Kasvab päriselt ka juurde.

  Kõikvõimalikest HLÜ jookseks kaugele minema. Need on orienteeritud inimeste pügamisele.

 4. Sul on nii igavad postitused ….
  Punnitad küll neid reklaamposte, aga ei tule kuidagi välja (malluka tasemele te kyll ei jõua

 5. Hoiu-Laenu ühistute teemal siis sinna paigutatud hoiused ei ole tagatud (ehk siis säästud ei ole kaitstud kuidagi), lisaks tuleb saadud tulu pealt maksta ka veel tulumaksu (ehk ei teeni 6%). Seega on tegmist ikka pigem suurema riskiga ettevõtmisega

 6. Mul kaks korterit väljaüüritud, Tartus küll väljaüürimisega probleeme pole, head lepingud, kindlasti mitu kuud ettemaks ja valin ise üürilised, siiani aastaid ühed ja samad olnud.
  Mingeid hoiuseid või muud jama ei usalda, aeg-ajalt ostan kulda, kortereid pole plaanis enam osta, sest pärin tulevikus mõned …

 7. Mina olen Tallinna HLÜ-s pikki aastaid hoiustanud ja kõik on toiminud suurepäraselt, kui on vaja olnud ka raha ennetähtaegselt välja võtte, pole probleemi, vaid nädalaga on tehtud tagastus koos välja teenitud intressidega. Tulumaks läheb igal pool maha kui eraisikuna raha paigutada, selle sama Estategoru inevesteeringutelt tuleb samuti ise maksta ära tulumaks ehk siis ei ole ka sealt intress mitte 11-12% vaid – 20%. Tallinna HLÜ teeb minu eest seda ise, saan puhta neto intressi kätte. Ise investeerib vahendid Tallinn HLÜ kinnisvaralaenudesse ja kindlus on igati mul olemas et raha ei kao kuskile.

Comments are closed.