Jõulukuu eelarve tonn! Või pigem kaks!

Kaanepildiks eelmise aasta jõuluhullus “ah, mina kinke ei tee”.

Paar päeva tagasi Mirjam just postitas #kogumispäeviku gruppi, et aeg on hakata planeerima, kuidas kulusid kokku hoida ja eelarvet teha jõulukuuks. Olemas on ka selline tabel, mida täites saad aru, palju plaanisid kulutada ja palju tegelikult kulus.

Oh, esiteks ma panin algseks jõuludega seotud eelarveks 1000€ ja kui ma olin ESIALGSED asjad ära sisestanud, sain summaks juba 1430€.

Ja ma olen kindel, et seal on veel sadaüks pisiasja, mida ma ei sisestanud. Lisaks ei ole seal tavalist nö kuu eelarvet, ala mis kulub söögile jne. Aga ma kavatsen sisestada kõik jõuludega seotud kulud, et ma näeks, palju siis tegelikult see jõuluhullus maksma läks.

Mul tekkis aga küsimus, et..

Kui ma ostsin jõuludega seotud asju juba oktoobris-novembris, kas ma peaks need kirja panema või ei? Vist võiks, sest suures plaanis ju ikkagi jõuludega seotud kulud.

No näiteks panin ma praegu kirja – dekoratsioonid ehk oktoobris Shi Shi outletist kokku ostetud ehted, mis läksid mingi 90€ ja siis käisime teine kord veel ja kulutasime jälle mingi 35€.

Kingitusi otsustasin ma teha sel aastal ainult lastele, skoorisin häid asju Lelunurk.ee (uue nimega Taibutera) poest. Berliinis käies lõin nö “eelarve lõhki” 18€ga sest leidsin kaks asja, mis olid nagu rusikas silmaauku mu kahele sõbrannale.

Panin kirja eelarvesse “päkapikutamine” 100€. Kuigi see tundub debiilselt suur summa, siis meie esimese päeva päkapikk oli väga helde ja tõi kauaoodatud Super Wings lennuki… 18€ maksin selle eest, sest ma ei tea isegi, miks ma neid musta reede ajal 15ne euroga ei ostnud.

Samamoodi panin meelelahutuse alla jõulupildistamise, peaks vist ka riided panema? See polnud otseselt jõulukuu kulu, aga ikkagi jõuludega seotud?

Ma mõtlen veel, aga ilmselt panen kirja kõik jõuludega seotud kulud ikkagi, olgu nad makstud siis millal tahes, et näha, palju sellele kulub.

Meelisele ma plaanisin üldse mitte kingitust teha, aga ikkagi tegin. Kuna see on juba enne jõule, siis sai ta kingituse kohe kätte. Ma enda panin ka sinna eelarvesse, saja euroga.. Aga samas ma tean, et kui ma üldse midagi ostan, on need need Villeroy & Boch taldrikud. Aga ma võin seda vabalt enda kingitusena võtta :)

Meeliselt ma otseselt midagi ei oota, sest otseselt pole ju midagi vaja ja me õnneks oleme sel aastal väga hästi saanud hakkama selle.. “ärme tee kingitust, sest peab” projektiga. Pole olnud mingeid suva kingitusi, sest peab, oleme suurema osa vabast rahast kõik reisimisele kulutanud.

PS! Kui keegi töötab kuskil mänguasjapoes, siis palun kirjuta mulle, kui sa saad lennukeid soodushinnaga mulle müüa. Mul on lõppkokkuvõttes kõiki neid vaja ja sünnipäev ka tulemas. Palusin sõpradel ka lennukeid kinkida, sest noh, mitte midagi muud ei taheta. Praegu ka, Dizzy kaisus minnakse magama ja päev läbi peab see käes olema ja lendamine mööda tuba käib :)

Mis te arvate, palju teil jõuludele raha kulub? Tean, et paljud ka proovivad kulusid hajutada ja juba varakult kinke hankida jne. Aga olete kunagi kokku löönud oma jõuluhulluse? 

PPS! See on päris hea, et ma ka aasta hiljem #kogumispäevikuga “liitusin” ja teistpidi, järgmise, säästuaasta meelsuses, päris hea alustada sellise realitycheckiga.

65 thoughts on “Jõulukuu eelarve tonn! Või pigem kaks!

 1. Villeroyl on iga päev jõulukalendri raames mingi toode soodukaga. Esimesel päeval oli nt Toy’s Delight kruus soodukaga, täna on mingi Toy’s teise mustriga taldrik. niiet tasub silma peal hoida :)
  Loodan ka midagi sealt skoorida. Kuigi eelmine kuu ostsin 150€ eest omale jõulukingiks juba Iittala tooteid.

  1. Ma nägin, hoian silma peal. Ma ootan punaseid ja valgeid taldrikuid. Kuigi täna mõtlesin, et krt need kruusid oleks ka ikka ägedad olnud, glögi joomiseks nt :)

 2. Ma ei saa aru, kuidas selline summa kokku tuli? See on ajuvaba lihtsalt :D Kahju kuidas täiskasvanud ei suuda aru saada, mis mõte on jõuludel ja süstivad seda lollust oma lastele ka sisse. Jõulud peaks olema ilus ja südamlik aeg koos perega. Jah, laste jaoks kingituste ja päkapikuaeg ka, aga sellega pole vaja ka lolliks minna. Vabandust, aga 100€ päkapikukraami peale? Ma saan aru, et laps soovib poest endale barbiet ja sa mõtled, et ohh ma panen selle hoopis sussi sisse. Aga sa teedki eelarve, et lapsele ostan 100€ eest päkapikukraami.. milleks? See on täiesti arusaadav, et sa teed jõululaua eelarve ja arvestad kuu lõikes kokku, et palju millele kulub, et ikka aastavahetuse ka mõnusalt saaks veeta. Aga sellest eelarvest jääb täpselt selline eputamise mulje, et “ vaadake, kui palju meie jõulud maksid!” Sa ostad shi shist endale jõuluehted selleparast, et sulle meeldivad? Või siis nagu mulje jääb, et see kuskile eelarvesse märkida, et summat suurendada ja teistele näidata? Ma ei arvagi, et jõulude ajal peaks koonerdama ja ma ei arvagi, et kallite asjade ostmine oleks raiskamine. Vastupidi. Sulle meeldivad kvaliteetsed jõuluehted ja serviis, väga tore. Aga miks seda kuskile eelarvesse märkida, kui see mitu kuud tagasi ostetud on? Siis veel see iga-aastane nali, et me küll leppisime kokku, et kingitusi Meelisega ei tee, aga IRWW juhtus jälle teistmoodi :d :d siis järgneb loetelu ja vabandused, et aga samas seda kujukest ma vaatasin ka kaks korda poes ja mōtlesin, et võiks osta. Kui meeldib kingitusi üksteisele teha ja neid saada, siis miks see jutt vajalik on, et noh me lubasime, et ei tee?:d Ma olen teid mitu aastat jälginud ja te olete väga armas perekond. Lihtsalt see joru lubadustest, mis on täiesti ebavajalikud ja naeruväärsed, sest te kunagi ei täida neid, jätavad teist lolli mulje.

  1. Me polegi see aasta kinke teinud, kui midagi tahame, siis ostame. See Meelise “kingitus” oli samamoodi, mis kingitus see enam on kui ta selle juba kätte sai. Lihtsalt teistpidi, justkui nagu jõuludega seotud.

   Ehted – ma seda küsingi, et kas panen eelarvesse või ei, et on nagu jõuludega seotud kulu, samas hajutatud üleelmisesse kuuse, et detsember päris krahh ei oleks.

   100€ päkapikukraami peale on pandud, ma pigem ei arva, et see kulub. Praegu olen raisanud 18€ selle lennuki peale, muu mant oli mul juba kapis ootel. Sain Loodusväe sünnipäeval kingikoti ja seal oli täpselt sellist kraami, mis sussi sisse sobib. Samamoodi on mul hunnik pulgakomme ja kraami Yummikommidelt, juba varem kokku skooritud.

  2. +1 nõus sinuga. Koguaeg on üks jutt ja kui aeg käes siis teevad ikka vastupidi.
   Ja kui jõulud läbi siis jälle polnud jõulutunned jne.
   Ja koguaeg on koostöö ees ja taga .

 3. Meie perel kulub ka hullult jõulude ajal raha. Aga pole ka ime, 4 last ikkagi. Kõigil käivad päkapikud (meie omad nii helded pole, et peale maiustsute muud tooksid) ja kingisoove ka seinast seina. 2. kl laps teatas, et taha iphoneX, siis ei pea emme ja issi sellele raha kulutama :). Ma siis selgitasin, et jõuluvana nii kalleid kinke ei tee. Üldjuhul oleme piirdunud 3 kingiga per laps, eelarve ühe lapse kohta ca 150. Samuti kulub jõulukuul rohkem söögile, ikkagi 3 pidupäeva. Kingitused teeme veel vanematele, sõbrannale ja tema 3 lapsele, tädile ja täditütrele pluss veel mõnele perele kinkekorvid. Seega 2000 keskeltläbi kindlasti kulub.

  1. Vot seda ma ei mõista, milleks teha sõbrannale ja tema lastele, tädile ja täditütrele, samas kui tõesti oma lapse soovi täita, iga aasta näiteks ühel suurem kingitus. Ja siis jorratakse, et oiiii, jõulud nii stressirikas aeg. Teete ise endale liiga ju nii. Mul kaks õetütart, kellel pakid teen, mehe poolt väikene õde ja õetütar, oma laps ja ongi kõik.

 4. Kaks tonni mingi tingeltangeli tavaari peale, sest…. YOLO. Ja võidab muidugi ikka see, kellel on surres rohkem asju ja kes on naabrist parem.

  1. Mul pole kindlalt kõige rohkem asju ja naabrist ka parem pole :D Ma jah, eelistan elada ja nautida kui raha on, kui pole, küll siis söön praekartuleid ja teen ise paberist kuuseehteid ja kingitusi ei tee. Seniks kuni võimalus on, ma naudin. Tead, tegelikult peaks igapäev elama justkui viimast, iial ei tea..

  2. Mis sa rapsid!? :D Ühel hetkel kogud ja säästad, mitmes kord hakkab see eluaseme jaoks säästmine pihta, nüüd jälle eelistad elada ja nautida, kuni raha on :D… OEH :D…

  3. Kogungi. Mul kogu aeg varu olemas. Aga eluaseme säästmise juttu pole pikalt olnud, sest olen ammu öelnud, sada korda, et enne kui meil panka asja pole, pole pointi ka lolliks korjata selle jaoks.

  4. No enne kui mul ei ole reaalset võimalustki sinna minna, ma ei hakka ka koguma selles suunas midagi. Mul on backupiks raha olemas, me teeme järgmine aasta säästu aasta, jälle koguneb.. Siis võin alles sellele pangale mõtlema hakata, mitte enne. Pealegi teeb Meelis praegu tööd arve alusel, mis ei ole panga silmis mingi sissetulek :D

  5. See on nii jabur suhtumine, et enne, kui panka asja pole, ei hakka sissemakset ka koguma. Seda kaugemale teie kodu saamine lükkub ju, vaata, mis summad need on, mida sissemakseks vaja läheb. Me ei räägi siin ju mõnest tuhandest, vaid kümnetest tuhandetest.

  6. Jah, ma tean, mis summadest jutt on, aga kui ma aastas suudan mitukümmendtonni maha laristada, ju ma suudan siis vajadusel selle ka kõrvale panna :)

  7. Loen ja imestan, et mis see mingi suvalise Liisa asi on, millal te hakkate kodu jaoks raha koguma ja millal te panka minna tahate. … ja kuidas teie suhtumine on ikka “jabur”. Las igaüks teeb oma otsused ja valikud ise.

 5. Minu lapsel oli ka nende lennukute hullus ja multika ka. Nii kui kõik lennukid saadud oli huvi null. Nüüd need lihtsalt seisavad kapis.

 6. Sõpradega kinke ei tee, lihtsalt istume koos pühade puhul.
  Peres teeme täiskasvanutega loosipakid, 10€ eelarve. Lapsed jagasime samuti ära, et igaüks ei tee igale lapsele vaid igaüks võrdsele arvule lastele.
  Omavahel kinke ei tee mehega.
  Ma arvan, et kinkidele üle 100€ ei kulu. Toidu asju ei tea, neid läheb erinevates kohtades aga usun, et ka üle 100€ kokku ei lähe.
  Kaunistused olemas, ostsin juurde vaid kuusekarda Maximast 3×0,89€.

  Õnneks iga aastaga õnnestub aina vähem materiaalseks teha jõulud.

 7. Huvi pärast lõin nüüd kokku kõik mis mu kingituste tegemise peale läheb + pakkimine. Kingitused ise 57,60€, st siis algmaterjalid. 19€ läheb pakkimise peale. Pakkimine on minu arust kingituse juures sama oluline, kui kingitus ise. :D
  Kingitused siis 7le inimesele. Juurde vaja leida veel maiused kassile ja koerale. :)

 8. Ma ei tea aga ma ei kavatse kinkidele rohkem kui 150 euri kulutada, terve pere peale (2 last, mees, ema ja isa) Jõulud on rahu ja pere aeg. Mänguasju on nagunii koguaeg ülearu, tehnika vidinad jäägu jõuluajast välja. Pigem panustame ühiselt koos veedetud hetkedele. Läheme terve perega kinno jõulu filmi vaatama, käime vb jõululaadal. Sööme üheskoos jõuluõhtul traditsioonilist jõulu toitu, mis ei ole ka üldsegi kallis. Kogu eelarve tuleb vb 250 -300.

  1. Noh, ja mina seevastu ostan oma lapsele mänguasju peamiselt ainult jõuluks/sünnipäevaks. Aastaringselt ostan raamatuid ja arendavajd asju, aga konkreetselt mänguasjad on jõuluteema, päkapikud ja jõuluvana..

  2. Meil on need suuresti siginenud sünnipäevadega muide. Ma ei mäletagi millal oleks ise midagi väga ostnud.

 9. Iga kuuga saab järjest selgemaks, miks teil oma kodu pole. Vaevalt, et tulebki. Elate iga päeva kui viimast ju. Läikivat sodi kui palju, muud miskit.

  1. Noh, kes kuidas, eks.. Asi pole selles, miks meil kodu pole, asi on selles, et meil pole panka asja :D ja ilma laenuta.. noh, võibolla oleks ka võimalik, aga ei näe ka pointi nälgida viis aastat ja lolliks koguda.

  2. Eh, mis tähendab, et pole panka asja? Teil on mõlemal juba mitu kuud ju püsiv töökoht ja ametlik sissetulek, ei? Kui üks hetk on sissemaksuks piisavalt kõrvale pandud, siis väga varsti oleksitegi panga silmis laenukõlbulikud. Kõik algab ikka suhtumisest. Aga teil käivad need mõtted nii seinast seinast – täna elame yololt nagu homset poleks, ülehomme ootab mega challenge ja aasta närutamist :D Mingit kuldset keskteed ei näe siin? Seda, et tegelikult oleks teil juba lähitulevikus oma kodu olemas, kui lihtsalt hakkaksite mõistlikumalt tarbima. Ja see muide ei tähenda, et peaks täiesti loobuma reisimisest vm naudingutest.

  3. Jah, meil on püsivad töökohad, aga panka ikka asja pole :) Kõik pole nii must-valge. Ja ma olen loobunud ka blogis kõike lahkamast, sest ega muud siit kommentaaridest nagunii ei tule, et ma olen loll, tarbin valesti, ei kogu.. kust te üldse teate, mis me teeme? :D

  4. “Kust te üldse teate?” Eeem, eks ikka siitsamast blogist teame, Marileen. :D Pole ju kunagi olnud ühtegi postitust teemal säästmine, a la kui palju sead eesmärgiks järgmine aasta säästa või kui oluliseks pead tagavara olemasolu ja muud sellist. Kui ikka inimene on säästmisele pühendunud ja kogub arvestatava summa kokku, siis oleks imelik, et seda teemat üldse oma avameelses blogis ei puudutata. Eriti kui terve see aasta on see teema blogimaailmas eriti kuum olnud. Aga vastus küsimusele, et kust lugejad üldse võtavad hinnanguid sinu tegudele – siis eks ikka blogist, nii lihtne see ongi. :D

  5. Tore :) See blogi siin on küll jäämäetipp, aga see selleks.
   Ma olen kirjutanud ka, et ma korjan kinnisele kontole ja digikassasse raha. Seal ongi mul pidevalt mingi backup olema. Suvel raiskasin selle ära, sest ma puhkasin ja ei viitsinud tööd teha. Nüüd hakkab jälle kasvama :)
   Ja ma ei tea, ma ei tunne, et ma kõike, mida ma teen, siin blogis jagama pean. Pole kellegi asi, palju mu sissetulekud on, palju ma iga kuu kõrvale panen, millele ma seda raiskan.

   PS! Soovitan ka vanu postitusi lugeda, olen rahast ja säästmisest omajagu kirjutanud. Aga tundub, et peab meelde tuletama :)

  6. Aga kui mitte koguda, siis kust tuleb sissemaksuks raha kui ükskord on aega panka minna? Koguma ei peaks ka ainult maka jaoks, vaid väike tagavara raha on ka hea ettenägematuteks kuludeks. Näiteks meie peres ootamatu haigus lõi ikka päris suure mõlgi rahakotile ja pärast seda hakati raha koguma ning tänaseks on suudetud kindlustunne selles valdkonnas saavutada

  7. Teie, ja tegelt ka paljude teiste noorte perede, eluviisi juures on see 4000 ühe-kahe kuu elamisraha, kauem sellega ei majanda. Mingist backupist saab rääkida siis, kui üks null summale juurde panna.

  8. No ma ei tea, ma elasin terve suve 4000€ mis mul backupis oli :) aga kui kaua siis backupiga elama peab? A sa pead silmas, et peaks olemas olema kuueks kuuks? Mingi teema kunagi oli.

 10. ma kulutan iga aasta jõulude ajal mingiii 200 kinkide peale. Inimesi on kokku 12 nende hulgas 3last. Lastele teen odavaid kingitusi, sest kõik täiskasvanud kingivad neile midagi. Kallimaid saavad peika ja vanemad. Kui sa nüüd üllatud, kuidas nii odavalt läbi saab, siis ma ei kingi kingi väärtust vaid mõtet. Ja ma ka ei osta kinke seepärast, et peab kinkima. Tean, mis mu perele meedib. Ema vaimustub isegi 2eurise max ilusa küünla üle.
  Minu jaoks on sünnipäevad need, kus võib rohkem kulutada ja kinkida seda, mida inimene tahab. Näiteks pere-sõpradega rahad kokku panna ja saab 2000eurise kingi teha.
  Ja mulle meeldib üleüldse kingitusi teha. Lambist. Kui ma ikkagi näen kusagil midagi, mis kellelegi meeldida võiks, siis ma ostan selle ja kingin selle kohe. Vahet pole siis kas sünnipäevani või jõuludeni on 2kuud aega või 7.

  Sinu eelarved tunduvad tobedad ja priiskavad, isegi siis kui sa saaks 10k palka.

  1. Näita mulle näpuga, milline rida siin on priiskav. PS! Mulle meeldib, et sa pole isegi ühtki rida veel näinud, peale lõppsummade :D

  2. Minu jaoks näiteks kõlab äärmiselt priiskavalt see: “No näiteks panin ma praegu kirja – dekoratsioonid ehk oktoobris Shi Shi outletist kokku ostetud ehted, mis läksid mingi 90€ ja siis käisime teine kord veel ja kulutasime jälle mingi 35€.”

   Iga aasta eksole. Asjade korduvalt kasutamine on midagi mõttetut sinu jaoks, okei (nt see paar postitust tagasi, et ei saa sama kleidiga mitu suve käia), aga need on päris suured summad ju.

  3. Ma olen ShiShi ehteid ostnud… mingi 7 aastat kindlasti. Igal aastal natuke. Nad on kallid, aga ilusad, kvaliteetsed ja täpselt minu maitsele. Igal aastal läheb puu peale lihtsalt rohkem asju. Totaalne taaskasutus! Mul on mõned ehted alles mu emast ehk minu lapsepõlvest. Mõned isegi mu vanaemast. Mulle meeldib kui on palju ehteid ja külluslik puu, mitte kaks pirni ja neli kuuli ja hunnik karda. Väkk. Pole minu maitse lihtsalt.

 11. Nii. Ostsin oma preilile novembris nuku ära, mis maksis 37€. Emale ja isale teeme vennaga kahepeale 60€ eest. Mees teeb oma vanematele ka midagi pisikest, sest, et PEAB juu :D . Mehe õelapsele kulutame 20€, sest leppisime kokku kõigiga, et midagi suurt ei tee. Mehe vennale ka midagi 20€ kanti. Siis loosipakid minu suguvõsas min 5€. Kui veel nipet näpet, siis 150€ mehega kahepeale kulub kinkidele. A ja üksteisele otsustasime mitte teha, aga jah, sain aru, et tal hädasti üht asja vaja ja 50€ läheb sinna. Kõik.

 12. Ma vist olen ainus, kelle jõulu eelarve jääb tagasihoidliku 150 euro juurde. Sees kingitused lastele ja jõuluehted. Kuuse toome metsast.
  Suurt tralli lihtsalt pole võimalik teha.

  1. Miks nii mõnitavalt? Et vorstikastet kohe? Reaalselt kõigil pole võimalik uhket peolauda katta. Hea kui midagigi laual on.

  2. No jumal, see oli näide – vorstikaste + kartul teeb hinnalt sama välja mis verivorstid + kartul või sealiha + kartul… Suvaline näide. Ja ma tean, elus on inimesi kellel pole seda teist kolmandat viiendat, Aafrikas lapsed nälgivad.. Kelle süü see on? Minu? Ma ei lähe selle teemaga edasi, sest muud siit ei tuleks kui mingi kiun.. Inimeste oma valik, millised on nende võimalused!

  3. Aga miks Sa pead teisi mõnitama? Ka minul on eelarve 4 kohaline number, kogu jõuluaja peale. Aga see ei anna mulle õigust teisi solvata, kellel sellised võimalused puuduvad.

  4. Ma ei söö vorstikastet ka “tavalisel” päeval, mitte et see mind kellestki paremaks teeks. Väga normaalne toit on. Lihtsalt mu jõulusöök ei tule kallim kui mõni muu õhtusöök. Teen ise verivorstid, ahjus kapsast, kartulit ja liha. Lisakulu on vaid pudel veini, nagu mõnel teiselgi nädalavahetusel. Sõpradega kinke ei vaheta, igaüks võtab tulles endale meelepärase joogi kaasa. Pere jõulukinkidele läks 80.- (ema, õelaps, peiks, tema ema, kolm kassi; õdedega me omavahel kinke ei tee).

  5. Good for you noh Marimell. Tore näha et meeldib kulutada, samas miks niimoodi hõõruda et ‘mul küll läheb 100€!!!’. Minu kulutus jõulutoidule on reaalselt mingi viiekas max. Verivorstid tõin Eestist kaasa, sügavkülmas ja kujuta ette, aegunud! Pohlamoos kapis ammusest ajast, jäägid. Piparkoogitaigna teen ise sest miks osta ikeast..

   Ainult et aru ma ei saa, miks jõuluprae hind peaks ühele perele tulema tunduvalt rohkem kui tavalise õhtusöögi hind? Ehk pere sööb tavaliselt liha (mis on tegelikult väga kallis!) ja asendavad selle verivorstiga? Milleks jõulutoidule eraldi eelarvet teha kui vaid oma pere mitte terve küla?

   Väga lapsik rünnak mu meelest Pille kommentaarile.. :(

  6. NO aga kes tahab süüa jõulude ajal viieeurist verivorsti, kes tahab midagi muud süüa. Ma söön sealiha ja nö seapraadi aastas 20x, ma tahan jõuluõhtul midagi erilisemat. Jah, ilmselt teen ka mõne verivorsti, aga tahan teha parti. Ma ei söö seda iga päev ja korra aastas võib.

   Ja meil on sõpradega koos jõulud, seega pole “ühe pere söök”, isegi kui oleks oma perega, siis meid kokku ikka 11 inimest, mis tuleks veel kallim – eelroad, pearoad, magus, joogid..

  7. Tavaliselt teil ju iga aasta kõik toonud jõululauale midagi või on mingi osavõtumaks olnud. Kas see aasta siis teisiti ja sa katad kogu laua?

  8. Eee.. sel aastal saab vist jah, natuke teistmoodi olema, sest osad sõbrad on pere pununud, osad ei tule muudel põhjustel. Me oleme koos mõne sõbraga meil ja mulle tundub imelik neilt raha küsida. Portsud pole nii suured. Sugulaste üritustel oleme tõesti jaganud, et kellele külm laud, kellele soe laud ja kellele magus. Aga jah, plaanin katta kogu laua. Sel korral kuuele!

 13. Mina urgitsen jõulude paiku vanni alt välja oma kunstkuuse – pisikese sellise :-) Riputan sinna miskeid vidinaid – peamiselt Jyskist ja Konsumist ostetud ja suveperioodil tumba sees suveund pidamas. Jõulutulukesi panen akna peale ja neile on mu eelarves eraldatud koht patareide ostmiseks :-) Kingitusi teen ca…no mõne ikka teen ja nende eelarve tuleb mul just nii u 0.6-10 euri per kingitus. Mu Kõige Armsamale tuleb küll kallim ja nö elamuspõhine kingitus, aga teda on ka üksainus ja pealegi jääb kingituse hankimine järgmisse kuusse :-) Endale kinkisin muidugi trenni kuukaardi nagu igal kuul. Juuksuri- ja hambaarstikülastus ootab ja kõik arved on ilusti makstud :-) Kinos või ujumas saab käidud ja endale mõnusat näksi ostetud kui vastav tuju. Kas need ei ole mitte vinged kingitused :-D Minu kallid on elus ja olemas ja suhtuvad jõulukinkidesse a’la mina ise: ei pea olema kallis lõhn või brändivärk. Valik on üüratu, kaasates ka nö “ära-seda-mitte-miiiiiiiingil-juhul-kingi”-kingitusi: nt küünal kärab ALATI! :-D Ja inimestele, kes tükikese jõulutule peale näo vingu tõmbaksid, pole mul vähimat soovigi ka mingi muu kingitusega meeles pidada – nad lihtsalt ei kuulu mu armastuseringi :-) Aga alla ja ca 10eur kingivalik on muidugi meeletult suur: poolvääriskividest või puust käevõrud (kui meeldib), mahekrõpsud või purgike mett, pudel jõhvikamahla või veini, meisterduskomplekt nt Tigerist, näoseerum, sokid (mhmh!sokid ka :-D ), üks special hea suitsuvorst lehviga kaunistatud (lihasööjale muidugi), isetehtud muffinid loomingulises pakendis, kinokülastus, trennikülastus….kamoon, internet saab enne otsa kui nimekiri :-D
  Armastust pole maailmas kunagi liiga palju ja kui seda materiaalse kingiga teinekord näidata, pole see üldse mitte paha – olgu siis hinnakiri odavam või kallim :-) Ikka kuidas tunne parasjagu on :-)

 14. Ma arvan et igaühe enda asi kuidas jõule peetakse, kes kulutab vähem kes rohkem:)
  Meil perega selline kokkulepe, et kingid lastele ja suurtele ei ole vaja. Teeme perega koos mingi elamuse nt spa jmt kuhu läheme kõik koos. Samamoodi sõpradega, asjade vajadust ei ole, teeme mingi elamuse koos. Mõnikord oleme põneval koolitusel käinud jne. Eks sinna läheb ka ju raha. Laste rõõmu pealt samas kokku ei hoia.

 15. Mu meelest igaühe enda asi see ka, kas elamist üüritakse või ostetakse oma. Eestlased on nii “oma” kodu rahvas ja kui keegi nüüd pikemalt perega üürib elukohta, siis tundub nii vale, et on vaja tulla hõõruma, et millal te ometi oma kodu ostate. Praeguseid kinnisvarahindasid arvestades ei ole üldse soovi midagi ostma hakata.

  1. Hinnad on üks asi. Teine asi on see, et üürikas jah, sa maksad sama summa mis pangale maksaks, aga.. meil läks gaasikatel katki (pole minu mure, pole omanik), meil läks külmik läbi (pole minu mure, pole omanik), meil käis korstnapühkija, kuskil mingi jama (pole minu mure, pole omanik). St suures plaanis on odavam üürida. Aga lihtsalt ütlen, et kuna meil maailma kõige normaalsem omanik ever, siis.. on minu mure need gaasikatlad ja külmikud, kõik sebin ja orgunnin ise, et ta ei peaks kilomeetrite kaugusel jebima. Pärast tasaarveldame.

  2. Mitte midagi hinnangulist, aga isiklikult minu kulud kukkusid kõvasti, kui kolisin väikesest üürikast (kööktuba) oma laenuga ostetud kahetoalisse korterisse. Summa, mis enne läks üürile, on nüüd laenumakse kujul neli korda väiksem. Asukoht on elamisel aga sama hea. Jah, ma kulutan siin sisustusele ja remondile, sest see on minu oma, aga ega teise oma ei olnud tahtmist enda järgi mõneks aastaks kujundada. See üürikaaeg oli tore, selline tudengiromantika, aga kodusem on mul praegu, sest see on mu kodu.

   Ma ei taha sellega muud öelda, kui et minul on oma kodus raudselt odavam pluss ka õdusam ja mõnusam. Kuigi olen siin teinud palju remonti, siis keskmiselt on see minu puhul tulnud ikkagi kindlasti odavam kui üürida, emotsionaalsest väärtusest rääkimata. Ent see on minu juhtum ja ainult, kuidas teistel on, ei tea ja pole ka minu asi.

  3. No kindlasti on mõnel soodsam, mõnel jälle üürist kallim laenumakse. Ma arvan, et meil ei õnnestuks saada nii hea hinnaga laenumakset, kui meil hetkel üür on. Lisaks igast kindlustused ja oma koduga seonduvad haldus-remondi-jne kulud, millest me hetkel oleme priid. Kodutunne on kindlasti mõnus, aga ma arvan, et me nutame oma üürikast välja kolides nagu väiksed lapsed, me oleme kaheksa aastat seal kohe olnud. See ongi meie kodu. See on kõige hubasem ja mõnusam koht kus ma elus elanud olen.

 16. Minu summa jõuludel on täpselt 0 eurot. Oleme mehega kahekesti kodus, vaatame filmi ja sööme midagi head- seekord siis teeme saslökki ja kartulisalatit. Meile nii sobib :) isegi kui mul oleks see vaba tonn või isegi kaks siis jõulu kingituste peale seda ei raiskaks..minu meelest on parim ikka see kui pühendatakse üksteisele-perele aega sest tänapäeval on lihtsalt kõigil nii kiire.

  1. Söögile kulub alati. Šašlõkk ja kartulisalat pole ilmselt kallim kui nende toit muudel päevadel.

  2. Ainus mida poest osta tuleb on hapukoor,majonees ja mandariinid. Kõik ülejäänud on mul kodus või kasvatan ise. Palju kahe inimese peale ikka kulub mandariine ja majoneesi,hapukoort.

 17. Mul puudub igasugune eelarve. Aga kui nüüd mõtlen siis…
  1. Kingitused sõpradele ehk u 40 eurot. Raamatud ja aksessuaarid.
  2. Kingitus vanematele 50 eur.
  3. Kingitused lemmikloomadele 20 eur.
  4. Loosipakikingitused pidudel kuni 15 euri.
  5. Söök. Tasuta. No sümboolse viieka võin panna, aga ei söö kodus, vaid külas.
  Ehteid, kuuske, oksi vms ei osta ega pea sellest lugu.

 18. Minu viimaste aastate jõulukingid lastele on olnud uus telefon. Sülearvuti. Või midagi muud kallist, mida muidu ei osta. Samas mul lapsed suured ja õpivad kodust eemal. Seega summad jäävad sinna 500 euro kanti. Sel aastal ei kingi midagi see eest. Oleme lihtsalt perega koos.

Comments are closed.