Kas blogija vastutab?

Mallu on sellest varem kirjutanud, et läks Miiuga vaidlema, et kas ta vastutab nö oma soovituste eest, mida blogis jagab või ei… Mul tekkis ka ühes kommentaariumis Miiuga teema alles hiljaaegu pesuvahendid, krõpsud jne… Aga kuna meie maailmavaated on nii erinevad, siis pidas ta targemaks enda kommentaarid vahelt ära kustutada ja mind sinna üksi monoloogi pidama jätta, aga see selleks.

Ühesõnaga, kui mina blogin, siis kõik peavad mu juttu puhta kullana võtma ja kui ma söön krõpsu, peavad kõik sööma. Ei, ei pea. Ma eeldan, et minu lugeja on mõtlev inimene (nagu Kukuraadiot kuulav inimene), kes suudab otsused ise vastu võtta ja sealjuures aru saada, et on inimesi, kes teevad asju teistmoodi ja mõtlevad teisiti kui nemad, see ei tee neist automaatselt valesti elavaid inimesi.

Hakkasin mõtlema, et kas inimesed teevadki nii nagu neile öelda? Et ma kirjutan, et Estrella krõpsud on mu lemmikud ja siis kõik, kes on aastaid Lays’e söönud, hakkavad kohe Estrellasid vitsutama. Või kui ma ütlen, et pesen pesu Arieli kapsliga, siis kõik BioEsti ja Miniriski kasutajad ostavad järgmine kord Arieli? No ma ei tea, ma tahaks ikka eeldada, et inimesed mõtlevad ise. Proovivad minu soovitatud asja, aga jäävad ikka endale kindlaks. Kui minu soovitatud asi ongi parem, siis tarbivad seda edasi.

Lipsuke kirjutas, et tal kasvas reklaamirahade arv kolmekordseks kui palus lugejatel reklaame klikkida. Ma ei saa aru, miks minul siis NIII märgatavat reklaamiraha tõusu pole, kui ka mina olen palunud teil klikkida. Kas mu lugeja on laisk? Kade, et klikkida? Pohhuist? Mõtlev inimene lihtsalt? Ma olen näinud muutust küll, aga mitte sellist, et kui varem sain sada siis nüüd saan 300 või 500. Nojah, tark ei torma ja las ta vaikselt koguneb, mina seda raha nö ei näpi. See koguneb millekski, milleks kunagi vaja – reisiks, kodu sissemaksuks, jumal teab. Las tiksub. Aga klikkida võite sellegipoolest :)

Või kui ma näiteks kirjutan, et andsin oma kohvri ära, siis kohe tuli kommentaar, et ma nö kerjan uut kohvrit. No jumala eest, see polnud küll mu mõte. Mõtlesingi, et ehk on keegi kuskilt mingi hea kohvri skoorinud ja annab mulle teada, kuhu ma võiks vaadata. Mõned kirjutasid postkasti, soovitasid kohti, veebilehti… Ja ilmselt üks kohver peagi meie majja ka jõuab, kuigi.. Naabripoiss vihjas, et meil on kaks käsipagasikohvrit ja miks me neid ei kasuta. Me ei raatsi :D Haiged inimesed, ma tean!

Ja Perekoolis oli teema, et issand jumal, mingi blogija kirjutas, et võib laenu võtta, et lihtsam võtta laenu kui korjata, et pole korjaja tüüp. Ma ka eriti ei ole. Olen küll viimased kuud proovinud seda, et igasugune blogitulu ja pildistamistulu, mis tuleb, ma panen sealt 30% kõrvale. Korjan.. ma ei tea, reisimiseks, oma kodu sissemaksuks, ettearvamatuteks kuludeks vms. No näiteks nagu see telekas oli. Ettearvamatu kulu. Polnud plaanis, aga kui ei funka meie vajaduste jaoks piisavalt (soft jäi vanaks ja ei toetanud enam telekas olevaid äppe), siis on uut vaja.

No ühesõnaga, pikk sissejuhatus, aga ma hakkasin mõtlema, et kui ma kirjutan, et laen.ee on megakiire. Ja näiteks minu meelest oleks mõtekam võtta mingi tarbimislaen mingiks kiireks toiminguks, kui jebida mingi pangaga, kus võib seitse korda kauem aega minna ja.. Saad oma tonni kätte, ostad mis vaja, saad palka, preemiat, pärandust, ma ei tea mida ja maksad tagasi oma laenu.

Või järelmaks, see paljukirutud asi. No tõesti, tarbimislaen on soodsam. Ma praegu vaatasin sinna laen.ee lehele, oletame, et on kohe vaja osta uus telekas. Telekas maksab tonn, võtad selle tonni, ostad teleka. Kolm kuud maksad tagasi ja kogusummaks tuleb 1043,79€ – ehk siis, sa maksad nö peale 43,79€ Minu meelest kui sa ostad juba tonnise teleka, siis see 43€ ei mängi enam rolli. Aga noh, see olen mina :)

Ja siin ma mõtlengi, et kui mina soovitan laenu võtta, siis ma eeldan küll, et iga inimene ei jookse nüüd kohe laen.ee lehele laenu vormistama, vaid ta võtab selle teadmiseks. A) et ma olen nö laenuvõtmise poolt ja B) kui tal kunagi peaks laenu vaja olema, siis ta läheb laen.ee lehele ja teab, et seal on MINU meelest normaalsed tingimused. Või käib see kuidagi teisiti?

Et ma ütlen, paneme täna õhtul kell 21 kõik pead ahju ja teeme selfied, siis kõik teevadki, suva, kas mõnel on ahi külm või mõnel 250kraadise kuumusega praad ahjus?

Kust teie meelest läheb see piir, et blogija vastutab kellegi teiste tegude eest?

Minuga võttis ühendust Tarbijakaitseamet, kes leidis, et antud postitusest on puudu üleskutse: “Finantsteenuse reklaam peab sisaldama üleskutset tutvuda finantsteenuse tingimustega ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.” Kuna olen antud postituses maininud laen.ee’d, siis nende tingimustega ja vajadusel asjatundjaga saab konsulteerida nende kodulehel – siin!

59 thoughts on “Kas blogija vastutab?

 1. Seal, kus lõppeb lapse ja algab täiskasvanu rahakott. Pmst täiskasvanud tehku mis tahavad – pangu oma pea (raha) ahju või mitte…aga minu meelest laste/noorukite ees on blogijad vastutavad.

  1. Aga sul on ju ometi niipalju üldistusvõimet, et aru saada selle kommentaari mõttest ja oskad laiendada?

  2. Lapse eest vastutavad ju lapsevanemad, mitte blogija. Kui tänaval tehakse erinevaid reklaame, siis kas need, kes neid teevad vastutavad ka lapse eest? Minu arvates ei. Lapsevanem peaks ise jälgima mida tema laps ostab või mitte.

 2. Ma muidu ei kobiseks, aga Miiu ise on kõikjal targutamas ja teisi õpetamas, siis ei saa vait olla. Tema laste turvavarustuse kasutamist on kohutav vaadata. Kui ta leiab, et blogijad vastutavad ja on eeskujuks, siis tehku see asi ka korda.
  Viimases videos sõitis väiksem laps toolis, mis oli talle üli suur ja Miiu vabanduseks oli vaid see, et ununes ja ega sealt rihmade vahelt nii lihtsalt välja ei lenda. Blogija peaks pigem olema see, kes rõhutab, kui oluline on kasutada sobivat varustust (nagu näiteks Lipsuke), mitte unustama ja seda veel videos näitama.
  Eestis on tohutu probleem turvavarustuse kasutamisega ja kui selline eeskuju ka turvalisusele käega lööb, siis on asi veel nutusem.

  1. Appi! Mina nt küsin tihti just Lipsukeselt nõu turvavarustuse teemal :)

 3. Sa ei saa üldse sellest vastutuse teemast aru… see polegi nii, et keegi kohe teeb järgi, on tal samaks asjaks vajadus või ei. Sa toodad internetti sisu, mis jääb sinna igaveseks ja millele inimesed seega saavad viidata, kui tõesele infoallikale. Jah, paljud toodavad paska, aga selle vastu tuleb võidelda, mitte tuua õigustuseks, et kõik teevad nii, kõik propageerivad paska.

  Sinu jutt: ” inimesed mõtlevad ise. Proovivad minu soovitatud asja, aga jäävad ikka endale kindlaks. Kui minu soovitatud asi ongi parem, siis tarbivad seda edasi.”

  Seega sa ikkagi eeldad, et nad proovivad sinu soovitusi. Ja kõige naljakam on see, et sa eeldad, et su lugeja on mõtlev inimene, kuigi saate kogu aeg Meelise suunal homokahtlustusi, süüdistusi päevavargaks olemises ja mõttetus laristamises, kuigi te järjepidevalt lükkate neid ümber.

  1. Noh, ma ei tea, meie keskmine lugeja ei tembelda meid geiks, vargaks, laisaks – neid on siiski käputäis seal Perekoolis, kes arvavad, et teavad midagi rohkem kui teised :)

  1. Ta töötas, aga osad meie jaoks vajalikud lisad ei töötanud :)

 4. Oot te ju müüsite oma vana telku kallilt maha, mitte et vana telku enam ei töötanud ju.
  Miks ma ei kliki? Vihkan neid reklaame, mul hea AdBlock peal. Ma ei ole teie fänn, aga tunnistan, et paar korda nädalas käin kaemas, mida sa siin head pajatad. Vahest noogutan kaasa, vahest noogutan pead vasakult paremale ja mõnikord imestan end herneks. Hea kerge lugemine.

 5. Kui tarbimislaenu võtmiseks läheb pangas aega 7 korda rohkem, siis ilmselgelt on laenusaaja finantsidega midagi korrast ära. Tänapäeval juba pankadest tarbimislaenude võtmine nii lihtne, et saab samamoodi teha taotluse netis ära. Kui kliendil olemas veel automaatne pakkumine (mis on kalkuleeritud süsteemi poolt vastavalt tema sissetulekutele), siis saab lepingu samuti sõlmida netis kohe ja raha kohe kontole. Kui pole automaatset pakkumist, siis taotluse üle vaatamine ei tohiks ka kuigi rohkem aga võtta kui üks tööpäev – siis samuti saab teha ära lepingu netipangas. Kui 1000 euro saamine võtab kaua aega peab ikka kliendil midagi korrast ära olema… Nt sissetulek olnud ainult 4 viimast kuud ja pank tahab juurde tööandja kinnitust, et katseaeg on läbi jne jne.

  Ma ei arva, et inimesed ise ei mõtle ja blogija kõige eest vastutab. Aga kui tuua valesid väiteid, siis mõni mitte nii arukas blogilugeja ei pruugi sellest aru saada. Mõtlevad, et okei, Marimell kirjutas, et pangas läheb kaua aega, lähen siis ka sinna laen.ee’sse, kuigi tegelikkuses ei pruugi minna kauem aega ning pankades on intressimäärad tavaliselt veidi soodsamad kui sellistes kiirlaenu kohtades (nt seal alates 20%, Swedis alates 15%). Lisaks pangas tehakse laenuotsuseid arukamalt ja hinnatakse rohkem kliendi maksevõimet (st mudelid, mille järgi hinnatakse, kas kliendile laenu anda, on kauem töös olnud, neid on jõutud kauem välja töötada jne), mis kokkuvõttes ju kliendile endale kasulikum (ei anta laenu inimesele, kel tekivad makseraskused), aga inimeste suhtumine tavaliselt selline, et pangad on halvad ja ei anna laenu.
  Või siis mõtlevad, et okei, Mallukas kirjutas, et raha väärtus ju ajas nii langeb, et mõistlikum ongi võtta tarbimislaenu. Ühesõnaga sellised väited ei ole stiilis, et “minu arvates Estrella krõpsud on maitsvamad”, vaid on reaalsed faktid, milles eksitakse ja ma usun, et nii suure kaliibrilised blogijad ei tohiks selliseid fakte õhku lennutada ja enne millegi reklaamimist võiks ju teha veidi eeltööd. Kasvõi see laen.ee teema.. Võrrelda selle ja erinevate pankade laenutingimusi jne, mitte visata ainult jaburaid lauseid nagu pangast tarbimislaenu võtmiseks pead pangaga 7 korda kauem taidlema.

  1. See laenu teema on vais raha teenimiseks. Reklaam toob raha sisse ju. Blogijad võiksid ära kaduda. Mingu rügagu ka veidi tööd.

  2. Ma läksin 14aastaselt tööle ja lasin pmst pauside ja puhkusteta kuni dekreedini 2014 sügisel.. ei tunne, et ma mingi laisk morsk oleks, et ei tea, mida töötegemine tähendab :)

 6. Lühike vastus on: ei vastuta. Kummaline, kuidas mõned inimesed arvavad, et kui blogija on mõnd toodet kiitnud, lugeja seejärel proovinud ja pole rahule jäänud – et see on siis blogija süü :D Esiteks, inimesed on erinevad ning teiseks ei sunni blogijad ju tooteid peale, vaid kommenteerivad (enamasti) ausalt, kuidas nad antud tootega rahule jäid – minu meelest väga põnev lugemine ja mind ei häiri seegi, kui toote esindaja on reklaami palunud. Nii Sina kui Mallukas hindate asju objektiivselt, oma äranägemise järgi ja kui on s*tt (või isegi kui üldiselt olete rahule jäänud, aga olete maininud, mis vajaka jäänud) siis nii kirjutategi – väga lahe! :)

  1. Nii Sina kui Mallukas hindate asju objektiivselt, oma äranägemise järgi…

   Objektiivne – erapooletu, neutraalne.
   Subjektiivne – indiviidi vaatepunktist lähtuv; rohkem isiklikul arvamusel kui faktidel põhinev.

   Kumb on?
   Vist ikka vastutab blogija.

  2. Mis puudutab turundust, siis siin ei vastuta blogija, sest iga inimene on nii erinev, et ennast ühe blogija järgi häälesta, on võimatu.

   Küll aga vastutab blogija väljaöeldud valeväidete eest ja siin on mõned blogijad juba ka omad vitsad saanud :) Lihtne näide- on täiesti aktsepteeritav kirjutada, et nt turvatool X sulle ei meeldinud ja tuua välja põhjused. Väär oleks aga kirjutada midagi sellist, et turvatool X ei vasta turvanõuetele ja paneb lapsed ohtu, kui sul tõendid puuduvad.

 7. Kui blogija peab vastutama oma lugejate tegude eest, siis kas telekanalid vastutavad ka kõikide reklaamide eetrisse lastes selle eest, mida reklaamist nähtu põhjal keegi tarbib? Või ajalehed? Või internetis delfi jne? Sisuturundus, mida lausa postkasti saadetakse? No tule taevas appi! Igal lugejal peab ikka omal ka mõistus peas olema ja oma elu puudutavate otsuste korral ka ise vastutama, kui otsustad kuskil loetu põhjal midagi osta/tarbida/teha. Blogija arvamus on isiklik arvamus, seda on huvitav lugeda, aga see on täpselt samasugune arvamus nagu su sõbranna või sugulase või töökaaslase arvamus, kes üht või teist toodet on tarbinud. Kas sa ütled näiteks töökaaslasele, kes kiitis Estrella kartulikrõpse taevani, järgmisel korral kui oled ise neid proovinud, et mida jama sa soovitasid – maksa mulle nende paki hind kinni, sest mulle ei maitsenud? Kui kellegi arvamus tõstab minus huvi asja proovida/uurida, siis ma seda ka teen. VAHEL. Need tooted/teemad, mis mind ei huvita, need jäävad ka kõrvale. Just on hea lugeda blogidest igasugu uute asjade kohta – tänapäeval on kõike nii tohutult palju, et poolte asjade nimesidki pole kuulnud. Minu jaoks on sellistest asjadest rääkimine/lugemine lihtsalt info.
  Minu jaoks on pigem oluline aususe mõttes, kui blogija kiidab asja siis, kui talle see tõesti meeldis ja kui ei meeldi, siis nii ka ütleb. Sellised blogid, kus kuuleb kõikide asjade kohta ainult kiidulaulu ülivõrdes ei ole minu jaoks tõsiselt võetavad ja neid ma ka reeglina enam ei loe. Väga kiirelt saab mõtlev inimene aru, kas blogija räägib oma tegelikust kogemusest või lahmib toote reklaamjuttu, mis talle suhu pandud.
  Aga no neid, kes oma peaga mõelda ei suuda – ega neid ei saa ka kuidagi aidata…

 8. Aga mis mind lihtsalt muigama pani su blogi viimaste postide juures – kui hull kiunumine käis alguses selle üle, et issand sa annad lapsele krõpsu süüa, siis krõpsude loosimise teemas on üle 200 kommentaari, kes kõik loodavad kastitäie krõpsu endale saada… :D Hmmm… kui paha nüüd see krõpsude söömine ikka oligi… :D :D

  1. Sama!!! Ja siis kuulutavad suurelt, et MEIE PERE lemmikud on need ja need chipsid

 9. Oot… See telekas, mille te ilusa reklaampostitusega maha müüsite, ei töötanud, et uut telekat oli vaja?

  1. Töötas, aga ta soft oli vana ja nt YouTube & Netflix jne ei funganud läbi teleka nö äpi enam alates juulist.

  2. vabandust, kuid ausalt, ma siiani ei suuda aru saada, kes see vana loll pidi olema kes ostis niiiii suure raha eest (nagu teie selle eest kysisite), selle teie vana teleka. See postitus tundus minule kyll absurd tookord

  3. meelis tšekkas esimest ettejuhtuvat linki ja pani hinna.. hiljem muutsime ära, et paku hinda.. saime mis tahtsime :)

 10. Mu meelest ka inimesed ei ole idioodid, aga… Mis mind isiklikult häirib menukate blogide juures: kui üks reklaampostitus ajab teist taga, siis blogija kiidusõnad väga siirad ei tundu :) Ma ju ise ei oleks ka siiras, kui mulle makstakse või saan tasuta toote, loomulikult arvaksin, et minult eeldatakse, et ma ei tee seda maha…
  Mul on kaksipidi tunded menukate blogide suhtes nagu sinu ja Mallu oma, et niipea, kui blogi saab piisavalt menukaks, et võimaldab blogijale tulu, siis hakkavad seal ilmuma promod ja makstud kiidulaulud, mida on lihtsalt surmavalt igav lugeda. Leian end siit blogist ka kahjuks aina harvem ja harvem, mul lihtsalt pole huvitav… Ei taha kuulutustetulpa lugeda, vaid inimeste siiraid mõtteid nende elust ja argipäevast.
  Ma saan aru, et raha on vaja teenida ja ei vigisegi, ainult väljendan arvamust, et mind kuulutustetahvliks ümber kehastunud blogid enam sisuliselt ei köida.

  1. Ma ei promo väga suvalist pahna :) neid asju, mida ma ise nagunii ostaksin, tarbiksin või uusi asju, mis tunduvad lahedad. Mõttetut kiidulaulu siit ei leia. Kui miski ei meeldi, ütlen :) ma teen valikud ja kokkulepped ju juba enne “reklaampostituse” ilmumist. Kui teisele poolele ei sobi, siis tsjau pakaa :)

  2. Jep, mallukas on ehe näide sellest, mis on juba juhtunud, kui blogi muutub sujuvalt igapäevatööks, mille eest makstakse palka. Ainult väga igavad ja veelgi igavamad reklaampostid ja ei midagi muud. No vahel räägib ka sellest, kuidas oma vanad mehe bokserid peokleidi alla lihtsalt “unustas” et nagu enne pulma minekut seal peres pesus ei käidagi siis ilmselt. Teisiti ei ole võimalik unustada sellist asja… aga see selleks, las ta olla. Samuti ma ei usu, et selle postituse peale, kõik nyyd oma mehe vanu boksereid kandma hakkavad.. kuigi jah, on olemas ju väga erineva arusaamaga ja elustiiliga inimesi, ja osa on kindlalt sellised, kes matkivad, ja tahavadki matkiga “kuulsaid blogijaid” Näiteks kui vaadata, ja eriti just kõrvalt vaadata seda bloginduse värki, siis Miiul ja Henryl on sellised viisakamad ja kuidagi haritumat sorti lugejaskond. Seda on kordades tuvastatud mis sorti inimesed neid loevad ja mis elu elavad. Ehe näide oli sellest, kui Henry otsis endale grilli. Kui paljud tema lugejad soovitasid seda munagrilli. Nad olid teadlikud sellisest ylikallist kvalitseetset grillist, paljudel oli see juba olemas kodudes. Seevastu marimelli blogi ja malluka blogis on palju sellist “alamklassi” palju rumalaid inimesi koos, eriti mällu puhul on see väga selgelt nähtav, seline parajalt robustne ja tahumatu seltskond. Sinu puhul on see arv natuke tagasihoidlikum aga siiski… ka sinu teemad on mõnikord päris labased, arvestades seda. et sa oled vist juba 35 või kohe saad. Siiani sa kuidagi sygeled seda sexi teemat, et kes kellega ja kuidas jne. Seevastu jällegi labasust ei leia iialgi, ei Henry ega Miiu blogist. Costany on jälle selline suhkruteemade kirjutaja, minu jaoks võlts. Sinu puhul mulle meeldib see, et kui sa midagi uurid, puurid, analyysid, siis sa teed neid asju vääääga põhjalikult ja järjekindlalt. Aga siiski jah, häid ideid olengi saanud vaid Miiu ja Henry blogidest, ja olen nt Miiu retsepte järgi teinud ja proovinud. Sinu puhul on see, et kuigi sa justkui kokkad, sul pole kunagi mingit ylihead toiduretsepti ja kahjuks pildid ei tekita emotsiooni arvestades et Meelis on ju fotograaf. Paljudes piltides lihtsalt puudub emotsioon. Sa näed seda ka selle järgi, kuidas ikka väga vähesed inimesed yleyldse sinu pilte kommenteerivad. Yldjuhul kommentaarid lihtsalt puuduvad. Aga ma siiski ikkagi loen sind. Ja minu uus huvitav avastus blogimaailmas on Estonianwithabackpack. Mulle meeldib, nii sisu kui ka pildid, need on minu jaoks elulised ja tekitavad emotsioone.

  3. Koik mida blogimaastiku kohta ise olen kirja tahtnud panna! Tabav ja 100% minu arvamus.

 11. Ah ma ei saa üldse aru mis toimub..Osad on järsku niiiii üli-inimesed vaat et jumalad ja teised mingid umbes lohhid kes elada üldse ei oska.Liiga julm andmine käib ikka :D
  Küll see Miiu ja siis on tekkinud veel mingi Myyiu :D Kõik on omastarust eeskujud kõikidele maailma inimestele, aaamen! :D

 12. Hmm, esimene lõik pani kohe mõtlema ja tekitas küsimusi, küll väheke out of topic, kuid võib-olla mitte ka niiväga – kui blogija võtab vaevaks kommenteerida, enda või kellegi teise blogi kommentaariumis või FB arutleda-vaielda siis see kes peab blogija vastutust tähtsaks ei peaks ju oma avaldusi, olgugi, et mitte blogivormis vaid kommentaaridena, kustutama, kui jutt kisub sinna, et enam ei meeldi või maailmavaated vastaskommentaatoriga totaalsetesse erinevustesse kisuvad ja ehk mõlemapoolseks lahmimiseks või demagoogitsemiseks muutuvad – olgugi, et mõningase piinlikustunde hinnaga, aga vähemalt neid alles jättes jääb ka vastutustunne ja nende lugejate austus alles, kes emma-kumma arvamust jagab, isegi vastupidimõtlejad usun, et tunnustavad, et julgetakse sirgeselgselt oma misiganes vormis arvamusavaldused alles jätta)? Ka see on ju vastutus, kuidas sa mujal esined, mitte ainult oma isikikus blogis vaid kuidas sa ka teiste blogikommentaariumites, FB arutlustes sõna võtad ja omapoolsete kommentaaride (olgugi emotsionaalsete ehk) vaheltkustutamine, jättes teist nö iseendaga dialoogi pidama on ju sulaselge vastutusest kõrvalehiilimine ehk siis pesueht silmakirjalikkus, kui samal ajal rõhutada kui oluline on blogija vastutus oma kirjutatu ja lugejate ees. Kas pole mõtlemiskoht!?

 13. Mina näiteks just ootangi blogidest lisaks igapäevaelu mulale ka soovitusi toodete, teenuste, restoranide jne osas. See aga ei tähenda, et ma kellegi soovitusel mõtlematult kohe midagi tarbima jookseks. Ja sellise neutraalse “kiidulaulu” ehk makstud postituse, mis tegelikult pole blogijas emotsiooni tekitanud, tunneb mu meelest üsna hästi ära. Ja kes ei tunne, siis … omad vitsad peksavad?

  Ainuke asi, mida mina mingil määral blogijate vastutuseks pean, on enamvähem korrektne väljendusviis. Blogikirjutaja on ikkagi selles osas eeskujuks ning ma ei suuda lugeda kirjutisi, kus puuduvad elementaarsed kirjavahemärgid või lause pikkus on 5 rida. Ja ma ei pea siinkohal silmas, et peaks piinlikult korrektset kirjakeelt taga ajama, absoluutselt mitte – kõnekeel on blogis väga ok ja näitab autori stiili. Lihtsalt elementaarsed õigekirjareeglid võiks heal blogijal teada olla…

 14. ma lihtsalt loen kommenteerin heaga oma mõtteid :) ja hetkel tuleb kolm pool mõjutatud ja oma otsust pähe. nt sul oli kirbukas seal sarapuus asjad, ei mai osta kleite ega asju, mis mu kehakujuga ja pikkusega ei lähe, sest oleme erinevad, samas lühikesed püksid sain soodsalt ja olen häpi, kuigi koer hüppas need mustaks kui teist korda tahtsin välja minna, a vahetasin riided :D
  siis estrella reklaami mängu peale, tahtsime midagi uut proovida, a oli laysi tooteid ei ostnud a oleks võind:D a kõht oli täis ning palju pahna korraga pole ka hea. kuigi see sibula varjant estrellal oli nii hea, et hiljem lõug krõmpsutamisest valutas või külmast:D:P
  ning mingil pildil oli antwärk vms limonaad humalast, õllet mai joo, a seda greibi maitselist proovisin, väka väka õlle järelmaik minu jaoks ikkagi, a mees jõi ära:P alksivaba ikkagist.
  ja muid asju mai ole vist mõjutatud olnud. v.a korra paar kleiti viimsi kirbukalt sain (üks läks lõpuks heategevusse koos kuhja minu asjadega peale kohila laata, sest mulle ei mahtund) ja ühte universaalset n.ö strets kolla pruunikat kleiti olen palavaga kodus kandnud.
  ahju ma pead ei pistaks sinna ei mahuks lihtsalt :D ja tahmanägu ma olla ei tahaks:P

 15. Ma mõtlen ka, et kummast Miiust te räägite, kas Käopesast või Myyiust :)

 16. Ei vastuta!
  Ja kellele ei meeldi, see ei loe.
  Ja kes ei taha osta teie vana telekat, siis jumala eest – ei osta.
  Eriti naljakas on see, kes kiunub, et issake, kes see loll küll ostis. :D No on ju naljakas!
  Kriitikud, pange see arvuti üldse kinni, mis te kappate mööda inimeste isiklikke blogisid. Lugege ainult raamatuid!

 17. Näiteks see laserepileerija asi, mida vahepeal väga paljud blogijad reklaamisid ja tegid sellest alguses palju postitusi, et kui hästi see töötab. Asi iseenesest oli väga kallis aga kaalusin isegi selle ostmist, kui kõik nii ühest suust rääkisid, et see on hea. Samas pikemas perspektiivis ei ole näinud mitte ühtegi blogijat sellest isegi iitsatamas – kas oli hea veel ka siis kui tükk aega juba möödas.

  Lihtsalt huvist küsimust, et sina ju kasutasid ka seda, kuidas kirjeldaksid? Kas oligi hea või pigem reklaami tellija sund, et alguses tihti kirjutada ja siis negatiivne ei ilmnenud, aga kuna üldiselt toode ikkagi kräpp pikaajalises perspektiivis (Miiu vist kirjutas sellest), siis rohkem järelkaja pole kuulda.

  1. Siis kui kasutasin, siis toimis. Ma ei ole nendes asjades väga järjepidev ja kuna ma nagunii iga kord pesus olles raseerin, siis mul ei võtnud see ka hiljem tükki küljest ära.

   Samas siis kui seda tegin mingi kaks kuud vms, siis enda karv muutus õhemaks ja pehmemaks ja raseerisin harvem. Seega, ma jätkuvalt soovitan seda toodet, lihtsalt järjepidev peab olema.

 18. Mu meelest on nii totter kui inimesed teisi süüdistavad selle eest, et neile midagi meeldib. Nii palju kui on inimesi, on ka eriarvamusi. Mulle näiteks ei maitse üldse oliivid, aga kui keegi ütleb,et oh need oliivid on nii head, siis ma ikka proovin. Tavaliselt mulle ikka ei maitse. Kuid ega siis see inimene, kellele meeldisid ei ole süüdi, et mulle ikka ei meeldinud. :D Ühele meeldib ja teisele ei meeldi, aga kummagi arvamus ei ole vale ega mõeldud teise arvamust mahasuruma. Sealt jooksebki see piir, kes on küps inimene ja kes veel toores. :)

 19. Miiuga oli tema tervisliku toitumise teemal diskussioooooon. St kustutas kommentaare.
  Alatihti ta instas pildid, kus söövad jäätist, komme, saiakesi ja joovad mullidega jooke( ka vahuveini nagu Kristjaanal pea igal fotol pokaal käes), seal raius käsi südamel, et tema oma lastele iialgi ei anna mingit jama, ise ainult teeb ökotoite. Jamajutt:(
  Liiklusohutuse kohapealt – kui juba auto neil selline pläru, siis peaks ta eriti hoolas olema, rihmad lõdvalt, kola autos laiali, ise pildistab samal ajal jne.
  Kristjaanale jällegi ei kehti eramaa reeglid- pildistab mööda võõraid põlde, kiunub kaasa, et teised talluvad moone ja rapsi:(
  Blogijad tihtilugu kahepalgelised. Kui oled kõva moraalijünger, siis blogijana vastutad ka.

 20. Minu arust vastutab blogija siiski oma sõnade (mitte lugeja tegude) eest ehk kuidas ta millestki kirjutab ja kuidas midagi soovitab/ei soovita. Tahate te Meelisega või mitte, kuid siiski mingil määral olete avaliku elu tegelased ja mingi vastutus teile langeb. Muidugi ei saa teid risti lüüa, kui täiskasvanud lugeja nüüd võtabki endale laen.ee-lt näiteks tuhat eurot laenu, selle niisama laiaks lööb ja siis ei suuda laenu enam tagasi maksta, kuid kui sa teed postituse teemal, et pooldad laenamist ja laen.ee-st saab laenu, siis peab see sul väga selgesõnaliselt ja detailselt olema kirjutatud. Kasvõi sinna maani, et millised on laenutingimused, sest sa ju teed neile reklaami ja tegu ei ole näiteks paari eurose vidinaga, vaid ikkagi päris korraliku rahalise vastutusega. Ehk kui sa ütled, et neil on head laenutingimused, siis pigem kirjutagi, miks sa seda arvad. Sinu head tingimused ei pruugi kellelegi teisele sobida ja usu mind, ON neid ullikesi kes vaatavad blogijaid kui jumalaid ja võtavad nende sõnu puhta kullana :) Isegi kui SINA EELDAD, et su lugejad on kõik isemõtlevad täiskasvanud.

  Klikkimine – mingi hetk klikkisin koguaeg banneritel, aga ausalt teil on neid reklaame siin tohutult, et nüüd juba lihtsalt viskab kopa ette see, et enne kui saad lugema hakata on vaja mitu-mitu klikki teha puhta vaatevälja saamiseks.

  1. Ma pole iseenesest midagi muutnud, mul endal ei tule neid reklaame niiii palju. Vb käid harvem? Neid mida nö näinud oled, ei peaks enam näitama :)

  2. Vot tegelikult ikkagi kipuvad samad üles hüppama, kuigi olen neid mõnikord korduvaltki klikanud :)

 21. Kuule, kas nüüd võib pea ahjust välja võtta??? Miks sa ei kirjuta, et võib? Mul pn palav, ma parajalt paks ja aastates naine, tahaks nüüd ahjust välja………….Marimell??? Pliis. / Irw ausalt)

 22. tarbimislaenu võtmisega on muidugi see asi veel, et kui olla kasvõi korra seda võtnud )jumal teab, mis põhjusel), siis põhimõtteliselt oled sellega ka panga mustas nimekirjas ja pangast ikka väga pikka aega lootust mingit laenu saada ei ole.

  inimene, kes võtab tarbimislaenu on panga hinnangul vastutustundetu finantskäitumisega ega oska oma raha planeerida.

 23. Minu jaoks on veits naljakas et laias laastus selle jutu peale 1 blogija pani oma blogi hoopis kinni (ajutiseks, nagu väitis) Kuna oli inimesi, kes kritiseerid tema teatud tehtuid kirjutisi ja vlogisi, ja muud seonduvat, ala kuidas ta teisi õpetab aga ise enda asjades teeb risti vastupidi., imelik ju. No teades natuke lähemalt seda inimest, siis mittemingisugust kriitikat enda pihta ei kannata aga tal on 1 vastik iseloomu viga- harrastab ja armastab teiste kulul vaimset terrorit teha. Tema mees ju teab mis neil tegelikult kodus toimub ja kui raske iseloomuga see blogija tegelikult on, kui ta on enda päris elemendis. Täiesti depressiooni esinaine. Nyyd juhtus see, et mõni inimene julges ka tema tegemiste kohta oma arvamust avalikult jagada ja tulemuseks pani see blogija oma pillid kotti :) no on ikka nõrk indiviid, aga teiste peal oskab kyll halmbaid teritada ja solvata inimesi kui on face to face.

 24. Ei vastuta minu meelest ka blogija teiste inimeste eest. Blogimine on vaba tahe ja kui ma paraku ei ole selline inimene, kes iial krõpsu ei söö ja üldse toitun suvamalt, siis pean valetama, et toitun teisiti? Lisaks, see miiu vms ei tundu ise eriti tervislik, see, et ta oma kardulaputru kotleti ja salatiga lastele pakub, ei tähenda näiteks minu jaoks tervislikkust- seega on kõik suhteline. Lisaks tundub terve nende pere asjade ostmise sõltuvuses. Saan aru, et ta üritab end positsioneerida kui väga täiuslik mamma, aga see teiste kritiseerimine on puhas egopauk. See teiste õpetamine ja targutamine ei aita teda ennast tegelikult kuidagi, selle tuumani peaks ta kunagi jõudma, siis on ise ka õnnelikum inimene.

  1. Kuule, see viimane sinu kirjutatud lõik oli kymnesse!
   “Saan aru, et ta üritab end positsioneerida kui väga täiuslik mamma, aga see teiste kritiseerimine on puhas egopauk. See teiste õpetamine ja targutamine ei aita teda ennast tegelikult kuidagi, selle tuumani peaks ta kunagi jõudma, siis on ise ka õnnelikum inimene.”
   Ilmselt ka sina tunned inimest siis…

   Kusjuures nii ongi. Talle väga meeldib teisi õpetada elama, talle väga meeldib öelda inimestele “ohh kui katkine inimene sa oled” samal ajal pakkudes laialdaselt vaimset terrorit ja teritab heameelega hambaid inimeste peal. Need, kes teda lähemalt tunnevad, teavad kui raske inimene ta tegelikus elus on ja milline hysteerik ta on. No ta on ju tagantjärgi ka ise neid mõningaid situatsioone kyll väga pehmelt maininud, aga alati tagantjärgi, mitte kunagi siis, kui asi ongi päriselt hull.
   Reaalajas esitleb koguaeg täiusliku pere symbioosi, .. “oi nii tänulik olen”.., “nii õnnelik olen” jne, jne
   Ilmselt taoliste kirjutiste yks tähtsamaist eesmärkidest on muidugi ka see, et nii saab rohkem hyvesid, toetusi oma kummaltki vanemalt, vanematelt (mõlemate vanemad loevad blogi) ja igas mõttes vahenditega neid alati aitavad. Eriti emad, kuna mõlemad on oma emadel ainukesed lapsed. Mis iseenesest on ju tõesti väga hea, et nii palju ja stabiilselt vanemate poolt toetatakse nende pere. Aga jah, ta jätab teadlikult hoopis teise mulje, kuvandi, nagu ta mees oleks rattahooldusfirma parim palgaline ever :) Isegi vahepeal oli nii, et kui nii mõnigi hakkas vaikselt arvama, et äkki ikka ta on muutunud ja nagu täiskasvanulikumaks saanud, siis ohh ei. See viimane yllitis oli ehe näide, et on samasugune edasi – pani oma urgu ja blogi kinni kohe peale seda,, kui inimesed hakkasid häälega kirjapildis oma arvamust avaldama, et noh ei olegi nii täiuslik nagu ta kirja kuvandis endast loonud on. Varemgi nii teinud, see pole esmakordne. Üldiselt ei kannata kriitikat absoluutselt, ja vajab et teda koguaeg ainult kiidetaks takka. Raske juhus.

 25. Blogija võiks soovitada ainult neid asju, mida ta ka ise tarbib ja mitte firma poolt pealesurutuna, vaid oma vabal valikul. Näitena oleks eetiline reklaam olnud laen.ee-le selliselt, et kõik blogijad oleksid võtnud sealt laenu täiesti tavalistel tingimustel, mida inimene tänavalt saab ja siis kirjutanud oma kogemusest. Näiteks tulnud postitus: et juhhei, läksin nädalaks Hiiumaale ja võtsin laen.ee-st 1000 eurot, et puhkus ikka mugavam oleks, tagasi maksan 1200, aga see on ju seda väärt, eksole, jee. Aga nii ju tegelikult ise ei tehta?? Tuleb hoopis mingi ümbernurga arutlus, et ega see laenuvõtmine nii paha polegi ja kunagi tulevikuks vb ise ka kasutaks jne. Tegelt ju olete mõtlevad inimesed ja naerate lollide üle, kes nii teeks (samamoodi nagu tuleksid naervad kommentaarid, kui te päriselt laen.ee-d kasutaksite ja selle tingimustest kirjutaksite). AGA ümbernurga postitus jääb ikka kuidagi soovitava-soosiva maiguga ja see pole eetiline. Miiuga ka ühel nõul ei ole. Igaüks soovitab ja tarbib asju oma vaatenurgast lähtuvalt. Milleks teeselda blogis üliinimest, kes alati korralik on, kui selliseid inimesi tegelt polegi. Aga peaasi on ikka see, et soovitus on tulnud blogijalt päriselt, ta kirjutab-soovitab seda, mida on päriselt tarbinud ja rahule jäänud ning tarbiks veelgi, sest nii mõnus oli. Seda ei saa kiirlaenude kohta väita.

Comments are closed.