KLATŠ & KÕMU: koostööde telgitagused – raha ei ole, aga tahaks kreemipurgi eest maailma

See viimane reel ja storyline mis ma tegin, pani mind mõtlema enda koostööprojektidele suuremalt ja ma kuidagi tundsin korraks, et äkki ma teen endale karuteene kui kliendiga nii käitun, aga teisalt ma olen ka inimene, reklaam minu kanalites on tasuline, kui ma just ise ei taha oma lemmikuid jagada.

Konkreetselt kui see We Reach agentuur mulle kirjutas, siis esimene kiri oli, et nad tahaks saada lihtsalt pakist unboxing storysid. Okei, seal oli kirjas 1-2 per bränd, aga selles esimeses kirjas ei olnud kaasas kolmeleheküljelist juhendit, mis saabus alles siis kui pakk oli mul käes. Ma ausalt tundsin, et see on liiga palju tahetud paari suvalise toote eest, mille omahind on umbes 20€. Ma annan oma kanali, teen reklaami, tagin, lingin, möllan ja saan topsi juuksevitamiine ja paki kinoad. No tundus nats liiga palju vastu anda.

Nagu Instagramis üks jälgija tabavalt ütles: veits sama vaib, et keegi teeb baaris välja, siis pärast pead temaga magama.

Otsustasin, et ma pole sellega nõus, aga kuna meil just tuli veel pakke ja storytamise tuju oli, siis tegin selle unboxing video ära, aga kedagi ei taginud ja lisanud seal. Kirjutasin ka agentuurile, et ma soovin antud koostööst loobuda ja selgitasin oma seisukohti. Nad konkreetselt ütlesid, et ma pean tegema, ma alguses mõtlesin lihtsalt neid ignoda, seda enam, et nädalavahetus oli ja.. lõpuks nad kirjutasid, et ma saadaksin asjad tagasi ja see on ka okei. Oot, juba söödud juuksevitamiinid saadan tagasi või kuivatatud datlid millest ma kooki tegin või selle kinoapaki panen posti, mis smuuti sisse lendas? Nagu püüdke olla, ausalt.

Pakkusin siis, et võin panna selle unboxing video reelina üles ja lisada kõik need tagid ja asjad, mis nad soovisid. Nad olid nõus. Ilmselgelt pole see see, mida nad ootasid ja ma hakkasingi endas kahtlema. Õnneks te toetate mind ja leiate koos minuga, et nad ei saa eeldada paari totsiku eest aasta reklaamiminuteid.

Ma lihtsalt hakkasin mõtlema kliendi seisukohast, et mida mina turundajana teeksin ja sain aru, et ma selliseid diile üldiselt kelleltki ei küsigi. Mul on kaks varianti, kas ma saadan paki ja ei eelda mitte midagi (kui keegi teeb, siis super ja kui ei tee, ei juhtu ka midagi!) või ma küsin konkreetselt tasulise reklaami võimalusi. Aga teate, meil on aastate jooksul olnud sadu kliente ja suures plaanis jagunevad nad kuueks.

Klient, kellel pole raha

Klassikaline, tahaks reklaami, aga raha ei ole ette nähtud. Ma ei usu, et need inimesed tasuta tööd teevad. Isegi siis ei usu, kui tegemist on McDonaldsi heategevuskampaaniaga, agentuuris ei tööta inimesed tasuta. Ma olen päris mitu korda püüdnud neile seletada, et kui nad annavad mulle teada selle toidupoe, kus ma saan HappyMeal eine vahetada nende toote vastu, siis ma hea meelega teen koostööd. Eriti selliste imelike pakkumiste puhul, kus ma annan sulle toote x, mida mul isegi vaja otseselt ei ole, aga mida ma samas reklaamida võiksin, lihtsalt mul puudub selle järele vajadus, et seda niisama endale siia kapi otsa seisma võtta.

Klient, kellel on limiteeritud eelarve

Arusaadavalt ühel väike-ettevõtjal Eestis, kes alles eile saatis mesilased lendu, et mett tootma hakata ei ole sellist eelarvet nagu Saku Õlletehasel. Mulle alati meeldib toetada kohalikku ja nii ma küsingi alati, et mis on nende eelarve, sest siis saan teha personaalse pakkumise. Kui toode mind kõnetab ja ma tahan aidata, siis leian neile nende eelarve eest sobivaima lahenduse meie kanalites. Siiani ei ole mitte keegi veel kurtnud.

Klient, kes eeldab, et kui postitus ilmub, sünnib ime

Kunagi kirjutas üks Eesti ettevõte, tal oli eelarvet tegelt päris okeilt ja ma pakkusin välja põhimõtteliselt kõik kanalid, et teeme natuke blogis ja natuke instas ja natuke tiktokis ka. Kui ma arve saatsin, siis nad tasusid sellest pool, sest „oleme väga pettunud ning kui kõikide teiste sisuloojatega, kellega oleme varasemalt koostööd teinud, teeksime iga kell uuesti siis teiega never again. Ning kindlasti jagan seda infot ka ettevõtjate gruppides ja kogukondades kuhu kuulun.“ Ja miks nad pettunud olid? Sest koodikasutus oli väike! Saate aru jah, toode ei kõnetanud meie jälgijat ja nad lihtsalt ei saanud sellest aru, et miks me siis üldse selle koostöö võtsime. Nagu ma teaks seda ette, kas toode läheb meie jälgijale peale või ei. Kust ma seda tean? Ma ei ole Kirsti Timmer, eks.

Mul on tuua kümneid näiteid, kus meie koodi on kasutatud sadu kordi. Kõige parem näide siia on Delimano kuumaõhufritüür. Kõige esimene koostöö nendega kui nad küsisid hinnapakkumist ja ma küsisin 350€ storyde eest ja nad ütlesid, et seda on liiga palju, kas ma oleksin nõus tegema nii, et iga koodikasutuse pealt saan 5€. Ma teadsin, et ma olen nii palju küsimusi saanud kuumaõhufritüüride kohta, ma olin mingi 1,5 aastat ise juba kasutaja olnud ja ma olin nõus. Nad kirjutasid mulle 24h hiljem, et ma promomise lõpetaksin, sest 192 kuumaõhufritüüri on müüdud ja nad ei oodanud sellist edu. Mina olin 350€ asemel 960€ rikkam.

Klient, kelle on palju raha ja kohe on vaja

Ma ühelt poolt armastan selliseid koostöid, kus raha ei loeta ja sisuloojale antakse vabad käed ja usaldatakse tegijat, aga selliseid koostöid pole ülemäära palju ja tavaliselt on nad seotud ikkagi veits riskantse toote/teenusega, mille puhul ma esmalt mõtlen viis korda, kas ma ikka tahan seda teha ja siis mõtlen, olgu, ma küsin nii palju, et nad poleks nõus. Näiteks kunagi tahtsin uut telefoni ja vaatasin, ahah, 1649€ ja selle summa ma küsisingi. Mõtlesin, midagi ei juhtu, kui vastus on ei, ma elan ka selle telefonita edasi, aga nad olid nõus.

Siia vahele sobib veel üks markantne näide, see oli suht meie blogiaja alguses, kui pöördus meie poole kiirlaenufirma, tahtsid teha kuuekuulist koostööd, ma mõtlesin, ma tahaks Taisse minna. Küsisin 3000€ toona selle koostöö eest ja nad olid nõus. Tootsin neile kuus kuud erinevat sisu ja nad maksid arve ilusti ära, aga ütlesid, et kahjuks ei tulnud marimelli lehelt ühtki laenutaotlust, et ühe teise tuntud blogija lehelt tuli iga kord kümneid taotlusi. Ma vastasin viisakalt, et ega seda saagi ette ennustada, aga sisismas olin rõõmus, et küll meil on ikka ajudega jälgijad.

Klient, kellel on konkreetne pakkumine

Mu lemmikkliendid on just need, nagu ma ise. Kiri on konkreetne – toode x, vaja kajastust kanalis x, eelarve x. Võta või jäta. Kui toode/teenus mulle sobib, siis üldjuhul ma võtan sellised pakkumised vastu, sest need on lihtsad ja konkreetsed. Neid tuleb viimasel ajal päris palju ja nii ongi hea need kokku koondada ühele perioodile, et töö ära teha ja ülejäänud kuu jalad seinal passida või reisida.

Klient, kes tahab maksta tulemustasu

Ma saan aru, et affiliate programm töötab edukalt USAs kus inimesed reklaamivadki oma Instas Amazoni kraami, jagavad oma linki ja teenivad sealt boonust ja kuna inimesi on palju, tähendab see ka et tellimusi on palju ja selliste diilidega võibki ära elada. Eestis need asjad päris nii ei käi. Ma olen teile jaganud igasuguseid Amazoni linke ja me oleme teeninud nelja aastaga 15,82€. Fakjee!

Ma arvan, et ainus millest ma ära elaks oleks Delimano kuumaõhufritüüride affiliate, aga nad läksid pankrotti.. Ja lõpuks saaks Eestis inimesed otsa ka, kellele seda kuumaõhufritüüri maha müüa.

Mina ainult affiliate diile ei tee. Mul on baastasu, mida ma tahan oma tehtud töö eest saada. Kui ma kuulen siis, et aga selleks, et sulle seda maksta peame me saama 167 müüki, siis sorry, aga see ongi turundusse investeerimine. Kes ei investeeri, see ei teeni. Jällegi, kas Delfisse saad nii reklaami, et maksad neile kliki/ostu pealt? Või bussipeatusesse oma reklaami rullima, et maksad siis kui müük tuleb? Ei saa. Miks meie kanalites peaks saama?

Sa ei läheks ju palgatööle kui sulle öeldakse, et põhitasu pole, saad ainult müügi pealt. Sa teed ju tööd ikka, olenemata kas sellest tuleb iga kord müük või ei. Ma olen alati nõus tegema diile baastasu + tulemustasu, aga ma ei ole nõus (kui see üks Delimano kampaania välja arvata) tegema ainult tulemustasu diile. Ma olen selle ainult tulemustasuga kunagi orki lennanud ja kui meie kontolt lihtsalt hakkas raha kaduma, lõpuks konto tuima suleti ja ma ilma rahata jäin, siis ma olen väga skeptiline selle osas, eriti just tulemustasu arvutamise osas.

Blogisin sellest paar aastat tagasi siin:

Eesti “väikeettevõte” kes blogijaid kotib

Ja siia ka üks megahea näide. Kunagi üks firma pakkus samamoodi seda affiliate diili, et maksab minu koodikasutuse pealt, ütlesin, et mul on põhitasu, alla mille ma ei tööta. Nad olid lõpuks nõus ja just eile tuli kiri, et sinu koodi on kasutatud kaks korda rohkem kui me vajasime nö sinu tasu tasumiseks ja hea meelega maksame sulle affiliate’i teiste koodikasutuste pealt, palun tee arve summas x. No super uudis!

Meeldetuletuseks siia kohe see, et kõik kehtivad marimelli sooduskoodid leiab sooduskoodide lehelt + Insta highlightsidest. Ja kes koostööd tahab teha, siis kirjutage julgelt info@marimell.eu – aprillis on meil mitu reisi ees, eriti enam koostöid sinna ei mahu, maisse mahub paar tükki veel ja juba oleme oma sisuplaanidega suht suves. Niiet, andke endast märku kui meie kanalid huvi pakuvad.

 

2 thoughts on “KLATŠ & KÕMU: koostööde telgitagused – raha ei ole, aga tahaks kreemipurgi eest maailma

  1. Näiteks Postimees müüb küll teatud kampaaniapindu nii, et maksad kliki pealt. Sead eelarve ja kui see täis saab, siis bänner kaob, eesmärk täidetud. Nii et tegelikult meediaportaalid pakuvad küll seda varianti teatud puhkudel.

Comments are closed.