#elulineblogi

Kodulaenu jutud

Meil on täna õhtupoolikul panka minek. Mul aga tekkis küsimus, mida me lisaks sellele, palju me üldse laenu saaks, küsima peame. Millele tähelepanu pöörama jne.

Okei, sellest ma olen aru saanud, et pank ütleb nagunii, et osta kohe, kuigi tegelikult ei ole hetkel paljude arvates parim aeg midagi osta. Vaadates hindu, leian sama, aga millele ma loodan, et need langevad? Ühtlasi soovitasid kõik meil oma standardeid langetada. Lähme siis asja juurde.

Kui palju on hea kodulaenu intress? Suvaline kalkulaator näitab kohe mingi 3,5-4%, samas saan aru, et inimesed laenavad a 1,5-2,5% intressiga.

Kas pigem 20 aastat ja suurem kuumakse või pigem 30 aastat ja plekid rohkem intressi? Ma saan aru, et ühel juhul maksan rohkem raha kui teisel, aga kuskilt jäi silma mingi kommentaar, et suuresplaanis vahet pole, kui enivei one day maha müüme ja uue vastu vahetame. Sest üsna ilmselge on see, et me ei osta täna (ülekantudtähenduses, eks) kodu, kus elame elu lõpuni, kuigi tahaks, et niimoodi joppaks.

Kui suurt kodu ja kuhu meil siis vaja oleks? Meil pole mingeid metsikuid nõudmisi, nagu te arvate – jah, ideaalis elaks kesklinnas, kivitrepikojaga puumajas, kus on tasuta parkimine ja oma hoov; aga reaalsus on see, et selliseid kortereid ei ole väga palju ja kindlasti me ei mahu sinna hinnaklassi. Ei nii ega naapidi, sest 150 000 ka vana korteri eest välja käia on liig mis liig.

Ühed ütlevad, ostke kahetoaline, teised, et alla neljatoalist pole mõtet osta. Mina mõtlen, et ostaks midagi, kus ma reaalselt saaks elada 10+ aastat, et ei peaks jälle vahetama. Ei tahaks lapsele seda “kolimist” ja tahaks pigem, et tal oleks mälestus oma kodust, mis oleks kestev. Kolmetoalisega elaks ära, arvestades, et oleme siiani ühetoaliseski hakkama saanud, samas kui juba siis juba. Ainuke suurem tingimus on SUUR KÖÖK, mitte mingi pisike 1,5x3m nurk. Avatud köök – palun väga, aga pinda peab olema. Ja söögilaud kuhu mahub 8 inimest, peab mahtuma.

Meil ei ole mu meelest väga palju nõudmisi, või siiski? Kui osta, siis:

*asukoht Tallinnas – kama kaks, välja arvatud Lasnamäe-Lasnamäe – need räiged paneelikad ja labürint tänavad; hea küll, Tallinna ümbrus ka – samas Laagris ma elada ei tahaks, tundub kauge, samas Saku tundub “lähemal” või normaalsem. Ringitasin need kohad, mis lisaks pealinnale mahuks meie “listi”. Keila on küll ringitatud, aga ilmselt kõige viimasem variant. Mulle ei meeldi see depressivne väikelinn. Ma ei tea isegi miks Keila mulle eriti ei meeldi. Enne elaks Muugal, ausalt. Täpselt nagu Laagri oma olemuselt ei sümpatiseeri, selle asemel elaks nõks kaugemal Sakus juba.

marimell_mansion_ring

* alates esimesest korrusest st, soklikorrusele ei ole huvi kolida
* alates kolm tuba
* elekter ja vesi võiks sees olla, k.a. uued juhtmed/torud
* ei pea olema uusehitis ja megafäänsi (aga võiks), võime ronti ka remontida, aga päris nullist ehk juhtmetest ja torudest alustada ei tahaks
* ei taha klassikalist paneelmaja (vt Õismäe, Mustamäe); uusehitis “paneelikas” on ok

Kas korter või maja? Kui Tallinn, siis korter (no ehk joppaks isegi maja), kui Tallinnast välja, siis pigem maja.

Kas renoveeritud/uus või sara? Loogiline, et eelistaks uut, aga saaks hakkama ka vana kõpitsemisega.

Põhiline on see, et klikk peab käima, olgu see siis korter või maja. Mul siiani on käinud ühe kuulutusega klikk, aga… Selgus, et see ikkagi liiga väike. Nojah, saaks “edasi/juurde ehitada” ilmselt. Suht kräpp.

Eks ole näha, mis meile seal pangas täna räägitakse. Tõmmatakse ilmselt mott miinus tuhat ja ma mõtlen jälle, et fak thät shit, lähen parem reisile.

Aga ühtlasi, kui teil on häid ideid, mida ma seal küsima peaks ja mis asju ma teadma peaks, jätke kommentaaridesse.

 

62 thoughts on “Kodulaenu jutud

 1. Ausaltöeldes elan teile täiega kaasa ja loodan, et saate ikka päris oma kodu. Kuna endalgi varsti aeg hakata maja ostma, siis ootan juba järgmist blogipostitust, mida pank teile täpsemalt ütles! Teema on põnev

 2. Minu meelest on suhteliselt pointless minna panka ja uurima kui palju me laenu saame. Mina valiksin välja konkreetsed pakkumised ja salvestaks lingid ning nende põhjal juba orienteeruks. Meie tegime nii panime kolm pakkumist lauda ja tegelikult enda soov oligi see kõige odavam :D (oleksime ka keskmise variandi panga arvates endale lubada saanud). Samuti minu jaoks loeb selliste läbirääkimiste puhul konkreetsus mitte selline ümmargune jutt “kunagi ehk tahaks oma kodu aga me päris hästi ei tea blabla”. Reaalsed valikud lauda ja konkreetne jutt paika! :)

  1. Kindlasti ei ole pointless. Meie käisime ka mitu panka enne reaalset ostusoovi läbi, et aru saada, millised on meie võimalused ja pankade tingimused. Igal pangal on oma nö prioriteetsed kinnisvarad, millele laenu anda – nt pank, mis annab majale head laenu ei ole magalapiirkondade korteritest huvitatud, millest tulenevalt on ka intress nende korterite puhul kõrge. Iga pank on erinev. Samuti tuleb arvestada kaasnevate kohustuslike kuludega (kindlustused, lepingutasud, riskitasud jmt). Kui juba konkreetne kinnisvara silmapiiril, siis tuleks pakkumine võtta mitmest pangast ning vajadusel kaubelda. Nt meie puhul oli parima intressiga pank Danske, aga lepingutasud olid nii kõrged (oleks kasumlik olnud alles peale 10 aastat laenu maksmist) ning kogu arvelduse Danskesse üleviimine oleks kaasa toonud suuremaid jooksvaid kulusid (keerulisem raha välja võtmine automaafist, ülekandetadud suuremad, kuna enamusel pole Dansket jne), seega võtsime natuke kehvema intressiga pakkumise, kuid säästsime mugavuselt ja muudelt kuludelt. Laenuperioodi võtsime 30 aastat. Oleks saanud lubada endale tunduvalt lühemat perioodi, kuid eelistame igapäevaselt mugavamat elu (vabamat rahakasutust) ning kokkuvõtteks raha väärtus muutub ajas palju, inflatsiooni tõttu ei säästaks oluliselt kui võtta lühema perioodiga laenu. Antud teema on meie peres väga põhjalikulr uuritud ja koostasime tabelid iga panga nõudmistega, enne kui otsuse vastu võtsime.

 3. Kindlasti küsi ka kindlustuste kohta. Mida suurem korter seda kõrgem kindlustus, oleneb ka korrusest. Kõige parem kui näitena talle enamvähem sellise korteri kuulutuse leiaksite, mis teile meeldiks osta.

 4. Vaata ka Kiili, Luige piirkonda. Järve Selveri juurest mööda Viljandi mnt. saab kiirelt linna (ca 10-15 min) :) Samuti hea ühistranspordi liiklus! Muidu kaa ilus piirkond, metsad ja terviserajad ümberringi ;)

  1. Kiili ilus ja hea aga vald bullshit(juhuks kui sealt soovid midagi) nii naljakas on see et põlised elanikud ja need kes seal 20 aastat elanud, tahavad linna aga linnavurled tahavad kiili. Sest nad ei tea mis neid ees ootab :D

 5. Mina elan Laagris ja ausalt kinnisvara siin Laagris nii kallis, et kole. Aga hea elada, ja kindlasti transpordi ühendust parem, kui Sakuga. Rongiga saad linna 17minutiga, rongid käivad väga tihti ja on mugavad. Palju linna liinibusse, ilusad lasteaiad, super kool ja tõesti väga ligidal linnale. Polegi sellist tunnet, et tahaks kunagi ära kolida, super paik perega elamiseks. Meie oleme 3 toalises korteris koos 3 lapsega praegu ja olen nüüd mõelnud, et minu jaoks on Saue ka veel ok kaugus Tallinnast elada ja olen ka sinna poole suuremat kodu piilunud. Sauega sama teema, rongi ühendus tihe ja kiire ja samas kõik käe/jala juures, mis vaja.

  1. Mitte intressi ei saa tagasi, vaid intressist makstava tulumaksu osa. Ehk siis intressi summa *0,2.
   Kui terve intressi tagasi saaks, oleks panga jaoks suht mõttetu bisness kodulaenu välja anda :D

 6. Ma ei tea, kuhu panka te lähete, aga kui ühes mott maha tõmmatakse, siis proovige teisi pankasid ka. Erinevatest blogidest on päris palju silma jäänud, et ühes pangas öeldakse kindel ei, kuid teises proovitakse hoopis lahendus leida.

  Minu käest küsiti ühes pangas, et kas ma tean, et laste kasvatamisele kulub raha? Mul on kaks last ja ligi 10 aastat olen juba ema, see oli tal taotluses ilusti kirjas ka. Selle peale ei osanudki muud teha, kui muigasin.

 7. Kui palju on hea kodulaenu intress? Kindlasti mitte 3.5. Meie võtsime eelmine aasta laenu ja saime 1.85. Ma arvan, et kui saad 2.2, oled hästi saanud. Üle kolme ma kindlasti ei võtaks.

  Kas pigem 20 aastat ja suurem kuumakse või pigem 30 aastat ja plekid rohkem intressi? Oleneb su võimalustest. Kui sul on reaalselt võimalus võtta 20 aastaks ja maksta pisut rohkem, siis muidugi tee seda. Seda rohkem on sul ju vajadusel järgmise kodu ostuks vaba raha.

  Kas renoveeritud/uus või sara? Ma valiks pigem uue või sara. Renoveeritut ei võtaks, kuna kvaliteet on kaheldav. Uue puhul tead niikuinii, et on enam-vähem ok, kui on teada energiamärgis, ehitaja jne. Saab ka naabritelt uurida. Sara puhul tead niikuinii, et on halvas seisus. Renoveeritu eest maksad aga kallimat hinda ja ei tea, võib-olla pead kõik uuesti tegema.

  Uuri ka kodu- ja varakindlustuse kohta. Uuri kogumishoiuse vms variante, mille kohta sul oli veel küsimusi eelmises postituses. Ja mis kõige tähtsam. :D Ära liialt usalda. Nt öeldi minu mehele, et ta saab vabalt üksi 130k laenu. Pärast päris komisjoni tuli välja, et siiski vaid 90k, kuna tal on ka autoliising peal (15k, mitte 40!!!). Seega kindlasti uuri riske, mille põhjustavad sulle järelmaksud jms.

  1. Mõtlesin sama. Üldse kõik, mis selle trassi äärde jääb, on minu meelest väga OK, Vasalemma pole ka veel sugugi kaugel, kuigi on teiselpool Keilat. Rongiühendus linnaga väga hea.

 8. 20 või 30 aastat? Meie otsustasime 30a , kuigi jõud oleks üle käinud ka 20a kuumaksest, napilt küll. Seda sellisel põhjused, et me tahame täna ka elada. Me tahame käia reisil, tahame olla valmis hädaolukordadeks, euribori tõusuks!!!, pere suurenemiseks. Et, meil oleks rahaliselt suurem vabadus.

  Jah, me maksame kokkuvõttes küll rohkem intresse, aga… kas ikka maksame? Raha väärtus langeb ajas. 10a tagasi olid inimeste palgad 400 eurot, täna on kodulaenu kuumakse 400 eurot, palk 2x suurem. Mis on 10 või 20 aasta pärast? Mu kuumakse on nii naeruväärselt madalaks jäänud, et ma saan selle kiiremini tagasi maksta ja selle kõige juures olen saanud ise ka elada.

  Mul on mitmeid töökaaslasi, kes krooni ajal maksid 2-3-4000 krooni kodulaenu. See tundus tol ajal ikka väga suur osa palgast. Täna maksavad 100-200 eurot.. nagu möödaminnes (:

  Aga see on lihtsalt minu loogika.

 9. Mott tõmmatakse maha kindlasti :)
  Aga laenuhalduri töö ongi inimesi realistlikult mõtlema panna. Meil oli mõlemal korral nii, et astusime uksest sisse, tädi lükkas meie sissetulekud ja väljaminekud oma esmasesse kalkulaatorisse ja ütles, et ei saa (meil oli soovitud korter juba välja valitud). Halva laenuhalduriga see asi siinkohal lõppeb, hea haldur hakkab teile andma juhiseid, kuidas ikkagi saada positiivne laenuotsus (krediitkaardid kinni, autoliising ära jne jne).
  Hea intress on kindlasti alla 2%, seepärast tulebki mitmest pangast pakkumine võtta, et normaalsed pangad on nõus konkurente üle (ehk siis alla) pakkuma.
  Võtke pikema aja peale – see annab ka võimaluse suuremat laenu saada, sest määrav on siiski kuumakse.
  Reaalsus on pigem see, et Tallinna ja Tartu kinnisvara hinnad ei lange kuskile, inimesed tahavad elada linnas. Mis tähendab, et praegu ostetud 2-toaline (kõige minevam kaup kinnisvaraturul) suure tõenäosusega läheb ajas kallimaks (eriti kui võtate sellise variandi, mida ise tuunite). Selle hilisem müümine võib võtta rohkem aega, aga annab suurema vaheltkasu. Aga Tallinna ümbruses olevat kinnisvara võib olla jällegi lihtsam (loe: kiirem) müüa, sest olegm ausad, paljudel eestlastel ikka nii palju raha on.
  Kui tahate siiski igavest kodu, siis ma arvan, et peaksite vaatama ikkagi linnast välja maja, millel on potentsiaali. Ehk et praegu hakkaks hammas peale ostmisele, oleks elamiskõlbulik, aga oleks samas tulevikus arendatav teie nägemuseni ideaalist.

 10. Meil hetkel majaostuga mängimine. Jookseme ka pankade vahet. Oma pank tegi natuke konkreetse maja ostu maha,kuigi ei keeldunud kohe..proovime siis teistpidi ja teisi lahendusi ka..kaasaarvatud teisi pankasid. Aga kogu see mõtlemine ja muretsemine on ülla eesmärgi nimel.

 11. Kui tõmbabki moti maha siis pole hullu. Valid lihtsalt teise halduri, ka temaga peab klikk olema. Minul väga vedas enda halduriga. Väga väga toetav ja arusaaja oli. Ma käisin ennem korteri ostu mitmeid kordi vestlusel, et endale täiesti selgeks saada mida, kui palju jne. Halduri jutt ongi algul väga ehmatav ja maapeale toov, ta peab sulle selgeks tegema mis see kohustus teie jaoks tähendab ja kas te 100% mõistate. Mu haldur hoiatas ka mind, et kui tema jutt on juba kohutav ja paneb kahtlema, et mis ma siis veel notari juures teen. Ehk siis notari jutt on veel segasem. Mul oli ka kahtlusi veel sama päev kui notari juurde läksin aga praegu ei kahetse grammigi. Edu teile ;)

 12. Intress peaks olema jah 1,5-2,5%. Alguses nad pakuvad rohkem, aga siis tuleb kaubelda. Miks Mustamäe teile ei meeldi? Ise elan TTÜ juures ja kuskile mujale ei tahaks. Linnale suht lähedal, normaalsed inimesed ümber ja Nõmme mets väga lähedal. Minu jaoks on kriteerium, et maja oleks 5-korruseline, aga kui seda nõudmist pole, siis vaadake Pöörisesse korterit. Seal on täitsa uued ja suht hea hinnaga. Avatud söök-elutuba.

  Arvan, et teile oleks 3 toaline täitsa ok. Mida suurem korter, seda suuremad kulud ka ju. Päris paljud pered elavad 2-toalises ja peres 2 last. Vanemad elavad elutoas ja lapsed magamistoas, elab ära. Aga 3-toaline on ok.

  Samas olen ka Laagris elanud ja mulle meeldis. Hea lähedal Pärnusse, Haapsalusse puhkama sõita. Linnaga on bussiühendus(number 18 buss) ja mida veel tahta.

  Isegi kui korteriga pekki läheb, siis võiksite küsida nõu kogumise ja hoiustamise kohta:) Ja sellest siis alustada!

 13. Soovitan Lasnamäed mitte täielikult maha kanda. Ise elan kesklinna alguse osas Sikupilli juures, siin on samuti ka puitmajasid ja mittepaneelikaid-kivimajasid ja hoovegi, samuti kõik on käe-jala juures: Sikupilli keskus, Ülemiste, siis Peterburi tee äärde uus ehitatav kaubanduskeskus, bussijaam, lennujaam, Kadrioru park, Pae park (viimase aja suurarendus, väga ilus koht sportimiseks ja jalutamiseks), hea ühistranspordiühendus (tramm), ja kuna see on ikkagi põhimõtteliselt kesklinn, jõuab ka jalgsi kesklinna. Samuti kõik suured magistralid on läheduses ja autoga saab kiirelt liikuma, nii Tartu maantee, Peterburi tee, Järvevana ja Laagna tee. Ja kogu ümbrus on pidevas arenemises, mingist Lasnamäe jubedast hõngust pole suurt märkigi, kui siis ainult vene tädikesed trammipeatuses või tänaval koerakesega jalutamas. Ja kinnisvara on siin, tundub, et väga mõistliku hinnaga.

 14. Edu teile täna ja ärge laske pead norgu. Arvatavasti teile tänases olukorras laenu ei anta (sest sul pole töökohta),aga soovitan küsida ,et kui vastus on ei,siis kui sinul oleks täiskohaga töö,kas siis on mõeldav. Ja mina vaataks lihtsalt laenumaksete järgi,mis ajaks laen võtta. Meie võtsime 35 aastaks ja lihtsaks igaks juhuks,et kui peaks midagi juhtuma mehe või minu tööga,siis saame mingi aja ühe palgaga hakkama. Nüüd meenub ka,et mingitel juhtudel saab ka pangast maksepuhkust?
  Igatähes,vaatasin ka kinnisvara ja mina isiklikult koliksin linnast vähe eemale. Lihtsalt saad nii palju rohkem oma raha eest. Nt see järgnev maja. Nii palju ruumi ja maad (maja ise vaevalt kellegi ideaal on,aga siiski). Teile on vist 35 minti linnast kauge,aga siiski saad poindist aru :)

  http://www.prisma.ee/object?obj_id=6491558

  1. OMG! Ma purskasin niimoodi naerma selle vastuse peale, et kohvi lendas!
   Nii naljakas oli! :D

 15. Minu jaoks on veidi kummaline, miks sa Laagrit nii maha teed. Sealt on ju ühistranspordiühendus palju parem kui Sakust – rongiga oled 20 minutiga Balti jaamas, lisaks veel buss nr 14 ja 18 (ok, see loksub kaua). Aga rongid käivad tihti ja on mugavad. Samas hinnad on seal oluliselt soodsamad kui linnas.

  Aga Saue?

  1. Sauet ma ei ole üldse mõelnud. Mul lihtsalt ei kliki Laagriga, samamoodi nagu Keilaga. Näiteks Muuga klikib rohkem või Nõmme või Saku.

  2. Heh, ise Saue elanik ja ega siingi see kinnisvara kuidagi hea hinnaga pole (parem kindlasti kui kesklinn), aga samas elada on siin täitsa tore. Palju rohelust, hea rongiühendus linnaga, hea kool, päevahoiud, lasteaed jne jne jne. Mingil teadmata põhjusel 4 toidupoodi ja 4 apteeki, aga noh igaühele oma :D
   Laagri on vägagi vahva see-eest sest ühendus linnaga on IMELINE. Saku pigem halva ühendusega, aga samas ka paljuuu rohelust. Kas ridakate peale ka olete mõelnud? Siin kandis palju uusi ridakaid püsti pandud ja pannakse ka edaspidi.

  3. Ma Sakukas ja megarahul !
   Rong balti jaama muide kahh 20minutit, et sa teaks,
   Enne kui tuled maha tegema siin.
   Aga eks iga l..s kiidab ikka oma p….t !
   Buss sõidab linna iga poole tunni tagant 2€ ots .
   Praegu siin korteri valik siiski nigel ja need mis müügis kallimad
   Kui kunagi varem

 16. Tegin ise sama kadalipu läbi kevadel, preemiaks elan nüüd omaenda kodus. Minu soovitus on selline, et kindlasti ärge vaadake alla kahe magamistoaga varianti – te olete sotsiaalselt aktiivsed inimesed, ei teie ise ega Hedon ei taha magada elutoas/söögitoas vms. Ja küsige pangast kindlasti seda ka, mis tingimustel nad annavad laenupuhkust, me ei tea, mis elu tuua võib, siis on vähemalt kindlustunne südames.

  Teisel teemal, lugedes su ideaalkodu kirjeldust, võttis muigama, et mu ema elabki täpselt sellises :D Kesklinnas puitmaja, esimene korrus (väga kõrge), oma hoov, tasuta parkimine hoovis. Lisaks väike istumiskoht ja liivakast ja pesunöörid hoovis. Kaks magamistuba, elutuba ja suur söögituba, kus saab istuma laua äärde hetkel 6 inimest (ostis endale väiksema laua sinna, vana oli liiga suur) ja suur mugav köök, sest ta armastab kokkamist. Küll aga on sellise majaga palju kitsaskohti – fassaadi renoveerimine on keeruline, kuna miljööväärtuslik hoone ja palju piiranguid, nt plastaknaid ei tohi panna, puitaknad kordades kallimad; KÜd nii väikses majas siiani moodustada ei saanud, kütmine on igas korteris erinev, mis omakorda mõjutab torusid, fassaadi, katust jne. Nüansse on väga palju igatahes :)

 17. Juhul kui sa peaksid oma firma tegema (teil vist juba on ka midagi) ja maksad endale palka, siis pank (Swedbank vähemalt) tahab enne laenu andmist auditi teha, et kõik korras oleks jms..

 18. Mis sul Keila vastu on? Mõnus linn, kõik on olemas, linnale lähedal ja masendust ei paista kuskil. Lasteaiakohad on kõigile olemas, poode nii et tapab, korralikud terviserajad, tervisekeskus jne. Ma küll soovitan Keilat täiega! ;)

 19. Kõiki neid küsimusi saadki seal laenunõustamisel küsida. See kas 20 või 30 aastat ongi nii individuaalne, et ma arvan et lugejate soovitused siin ei aita. Nad ütlevad orienteeruva summa mis teile laenu antakse, aga see kas reaalselt saate selgub siis kui konkreetse korteriga lähete. Üldjuhul, kui öeldakse et ntx saad max 100000 ja sa vaatad korterit mis on 80 000 siis ilmselt saad, aga kui piiri peal valid midagi siis võivad keelduda ka. Intress sõltub Teie eelnevast maksukäitumisest, et kui on mingi laen olnud kas olete mõne kuu näiteks paar päeva peale tähtaega maksnud vms. Loeb ka kas teil on sissemaksu raha vähemalt 10 % olemas korteri hinnast või tahate mingi muu kinnisvara peale hüpoteegi panna jne. Ma arvan, et käige seal nõustamises ära ja siis küsi uuesti siit, siis juba pilt selgem. Ja kindlasti kui aega on võtke mitmest pangast pakkumine.

 20. http://kinnisvaraportaal-kv-ee.postimees.ee/muua-varskelt-renoveeritud-vaga-ilus-korter-tabasa-2841218.html?nr=5&search_key=f9ea27379846bab14dcb52475c1b68fd Tabasalus 3toaline korter. 80000eur. Avatud köök, kuid vist on pisike ikkagi (köök+suurtuba).

  http://kinnisvaraportaal-kv-ee.postimees.ee/muua-laagri-keskuse-lahedal-asuvas-uuselamute-rajo-2839847.html?nr=26&search_key=1583a5f41852d7b8808ace454becd85f uus majaosa Laagris. Tundub päris hea diil olema. 4toaline. 105000eur (tingimisvõimalus. natuke vaja ka ise sees tööd teha, esimese korruse siseviimistlus tehtud). Köök küll pisike – 12ruutu, kuid saab ka söögitoa teha ju. :)

  1. Mida enam ma seda Laagri majaosa vaatan, seda enam ta ise mulle meeldima hakkab :D :D

  2. See Tabasalu kolmene on ümber ehitatud 2-toal korterist. Köök on seal üsna putka. Tean sest olen elanud selles majas. Ja nüüd on köögi asemel tuba, mis on putka :) 80 kilo on utoopiline hind. Aga ilmselt seetõttu nad seda juba mitu aastat müüvadki :)

 21. Kui mingi umbmäärane hinnaettekujutus on olemas, küsige ka kõrvalkulude kohta. Mul läks just üle tuhande euro kogu tehinguga seonduv maksma, kuigi olime eelnevalt küsinud ja saanud vastuseks, et reaalne on 600, aga võiks olla vaba raha 1000 eurot.

  Ostmiseks on pigem hea aeg, sest Euribor on miinuses (laenaja jaoks nullis). Hindamisaktist selgus ka, et nt meie ostetud korteri hinna muutumist ei ole ette näha (tegemist buumiaegse uuselamurajooniga Tartu serval).

  Üldiselt ma juba tean, mida teile umbes öeldakse ja ega see midagi roosilist ei ole – oma majad ja kesklinnakorterid võite ainult kogumise läbi osta.

 22. Soovitan ka Loole uurida,tuttavad ostsid sinna. Linnast soidab buss umbes 20-30 minutit. Korter 3 toaline,hind oli miskine 54 000. Ei ole ka paneelmaja, vaid pisem kivimaja.
  Meil endal on 30 aasta peale laen. Samas oleme vahepeal suurema summa kogunud ja siis teinud suurema tagasimakse, siis igakuine tagasimakse on kenasti pisem. Aga ei oska selles osas soovitusi anda,et kumb mõtekam on,kas pikem laen ja suurem intress või vastupidi.

 23. Muuga aedlinnas on väga mõnus elada ja on natuke lähemal tallinnale kui Sul joonistatud ring ümber muuga, isegi linnaliini buss sõidab iga 10-15 minuti järel, minul bussipeatusesse 300m. Hetkel ehitatakse kergliiklusteed ümber aedlinna ja kevadel hakatakse muuga lasteaeda ehitama. Maxima on jalutustee kaugusel ja üldse mõnus rahulik koht :-)

  1. Kuidas Muugal välisõhu kvaliteediga on, seal ju kütuseterminale nii palju, mis transiidiga tegelevad. Võtta hirmus laen ja elada haisu sees.

 24. vaadake Jürisse, siin on kõik olemas, mis lapsega eluks vaja. Samas on ka linnaga ühendus hea ja kiire, eriti kui autoga ei liikle…lasteaiad, kool, kauplus, postkontor, mõlemad pakiautomaadid…….pole üldse kauge. Hinnad ei oleodavad, aga kui silm peal hoida, võib jopata. Arvan, et 3-toalisest teile piisab.

 25. Ostsime laenuga esimese “päris oma” kodu mais. Enne seda läks pangas paberimajandusega 2 kuud peaaegu. Küsisid muudkui juurde pabereid.

  Teiseks sissetulek peab olema ikka päris korralik, et laenu saada.
  Vanasse majja ei taheta enam anda üle 20 aastaks. Teiseks on kindlasti uues majas intress parem .

  Pankade arusaam inimese toimetulekust laenuga tema sissetuleku juures on erinev.
  Swedi otsus oli eritingimustel 30 000 väiksem, kui SEB !

  Aga üldiselt meil 2 lasta ostsime 3 toalise. On lastel oma tuba ja me ei pea enam diivanil magama. Ennem elasime 2 toalises, lapsed magasid oma toas ja meie elutsesime elutoas.

  Vähemalt Tartus meie koduga samas majas oli 3 ja 4 toalise hinnavahe 20 000, mis ei ole 5-6 ruudu eest just mõistlik hind minu arvates.

  Aa ja intress kodulaenu puhul on väga individuaalne, meil 1,19 näiteks, sõbral 1,5 jne ..

  Muidugi ka see veel ,et nõustamisel öeldi et ja kindlastisaate 10% sissemaksega kredexi toetusega, aga lõpuks ikka 20% sisse ja siis saime. Nii,et ennem kui komisjoni otsus käes ei ole mõtet lootust tegelikult mõtet üles kruvida.
  Olin ka juba lootust kaotamas, et jumal kust me võtame veel 10 000 juurde.. Aga kui kuidagi ei saa siis kuidagi ikka saab !

  Edu selle hullusega !

 26. Las haldur selgitab mis on annuiteet tagasimaksegraafik ja fikseeritud põhiosaga tagasimaksegraafik. Ja tee endale kindlasti selgeks. Enamasti tehakse annuiteediga aga pankurid ise võtavad laenu fikseeritud põhiosaga tagasimaksegraafikuga. Sellega maksad kokkuvõttes vähem intressi minu arust ja alguses on igakuine laenumakse koos intressiga päris kõrge aga see hakkab iga kuu vähenema. Alguses on raske aga pärast on kergem.

 27. Ma pööraks pangas tähelepanu sellisele küsimusele, et “mis saab siis kui meie sissetulek kasvaks…vastavalt siis 100 vms €. Pangale loevad reaalsed numbrid, mis jooksevad poole aasta vältel arveldusarvele. Lisaks lõpeta enne panka minemist kõik krediitlaardid (säästukaart, jne). Kuna köik arvutused tehakse nn palga järgi, mis netona kätte jääb, siis võibki teie laenusumma olla pisike. Pakun välja, et kredexi käendust saate 10%. Laenu pakutakse 50-60 tuhat. Nad ütlevad arvatavasti nõustamisel selle summa natuke suuremaks, aga kõik oleneb ka sellest, millise sissemakse teete.

 28. Meie pere alles hiljaaegu leidis endale unistuste maja,kahjuks aga kõik eesti suurpangad keerasid meile selja.
  Korteri ostsime kunagi seb abiga. 6 aastat elasime ja mitte yhtegi maksehäiret ega muud asja polnud. Kahjuks aga maja laenu nad meile anda ei tahtnud (põhjuseks naise emapuhkus,kuigi tööleping kehtib ja aasta pärast tagasi töömaale)
  Meie saime laenu Citadele pangast. Nad on koradades paindlikumad, vastutulelikumad ja kättesaadavamad kui mistahes meie suurpangad. Intress nõksa kõrgem oli,aga igaljuhul tuleb laenu tagasimakse summa väiksem kui üürides. Soovitan soojalt uurida :)lisaks saab hiljem,kui rahalised seisud suurpangale sobilikumad,laenu yle tõsta
  Edu !

 29. Laagri on elamiseks ùli age koht..kesklinn on 20minuti kaugusel, buss sòidab iga 10-15 minuti tagant..kool, lasteaiad kòik vajalik kàe jala juures..aina enam kolib sinna Tallinna linna elanikke ja enamus vàga rahul selle “linnakesega”. Aina enam kerkib ka uusi kortereid ja naabruskond kasvab..tore kui on ùmber ringi mònusad naabrid :) Ise elasin 2a seal ja valasin pisaraid kui pidin lahkuma.

 30. Mina ise kolisin aasta aega tagasi Saku. Miks just Saku ? sellepärast, et siin on ideaalne koht lapsi kasvatada (Koolid, lasteajad) ja mitte ainult laste pärast vaid ka sellepärast et linnast natukene eemale ja samas on kõik käe-jala juures (konsum, säästukas,selver, pangaautomaadid, pakiautomaadid,postkontor, 2 apteeki,imeilus park, hea liiklus linnaga (marsa,rong) ja loomulikult ja autoga minnes oled 5 minutiga juba männikul (ideaalne? jah).
  Olles siin aasta aega elanud, pole kordagi oma otsuses kahelnud. Ostsime samuti endale pangalaenuga 3.-toalise korteri ja võtsime 30 aastaks.
  Ise valikut tehas ja seda õiget otsides kaalusime ka kiili ja luiget. Aga valisime ikka saku :)
  mis intressi puududab siis jah intress võiks olla ikka 1,5-2,5% vahel, mitte rohkem.
  Aga loodan et teed ikka õige valiku ja see kuhu süda sind ennast kutsub.
  Päikest!

 31. Huvitav jah, mida te loodate sealt kuulda?
  Sina oled töötu ja mees sul ka palju ei teeni…. Tagatist teil ka vaevalt,et on.
  Mõttetu ajaraisk ju.ise pidevalt kirjutate ka, et oi oma kodu ei taha, yyrikas nii hea.jne.

 32. Ma elan Keilas, pole see midagi nii depressiivne. Viimasel ajal areneb väga jõudsalt. Kõik vajalik on käe-jala juures ja ühistrantspordi ühendus Tallinnaga ka väga hea. Mõnus ja rahulik väikelinn. Ainult et siin ka kinnisvara üsna kallis.

 33. Mina ka Muugal ja ühtegi halba sõna öelda ei ole. Olen ka siiani asukoha suhtes tundlik olnud, kuid Muugale pole midagi etteheita. Väga suur pluss on linnaliini buss, pood jalutuskäigu kaugusel ning juurdepääs nii kanalist (Laagna tee) kui ka Pirita teed pidi.

 34. Laagri, Saku, Keila asemel valiks pigem Saue. Väikelinna hubasus, hea ühistranspordi ühendus Tallinnaga. Tundub veidi kompaktsem, kui Saku. Kahjuks Saue korterite-majade hinnad on kohati kõrgemad, kui Tallinnas ning valikut suhteliselt vähe.

 35. Me saime parima pakkumise Nordeast. Väga paindlik pank, on nii noore pere laen kui ka noore spetsialisti laen, see viimane sobis meile. Intress oli siis (alla aasta tagasi) 2,1%, sissemakse oli vaid 10% :).

 36. kui Meelise palk ok ja jârekaid jne pole siis pole keeruline. Hedon on alla 3 a saate kasutada Kreedexi kâándust, mingi osa sissemakset. ostsin aasta tagasi Murastesse uude majja 3 toalise. olin elukaaslase kaastaotleja, ei kâinud tööl ja sain vajaduspøhist oppetoetust 75 euri. kasutasime kredexit, sissemaksu ja âmma suva 6000 euro korterit tagatisena. ja korter láks veel kahepeale. et kui haldur teeb hea projekti ja moistab Teid on koik voimalik. soovitan Seb-st uurida. Swed ja Nordea saatsid meie kohe seenele.

 37. Ma ka Laagris ja vahetame siin korterit paarismaja vastu. Hinnad meeletud aga kant nii mõnus. Linnaühendus väga hea, kool, lasteaiad, eralasteaiad(saue vald toetab elanike kuni 280€ kuus) erinevad kaubandusketid(maksimarket, rimi, selver, comarket) lisaks bauhof, hortes jne
  Taksoga linna 10€, autoga ca 20 minutit(ummikute ajal rohkem) buss sõidab otse viru väljakule, rong jne. Soovitan seda nimekirjast täitsa välja mitte tõmmata. Alguses tundus mulle ka võõras ja kauge. Aga no enam ei taha ära kolida. Rahulik koht :)

Comments are closed.