Kroonikale lisaks: Kui palju me tegelikult blogiga teenime?Kroonika on teinud väga hea loo sellest, palju kohalikud suunamudijad teenivad. Kes kui palju küsib ja on välja arvutatud ka umbkaudne teenistus. Brigitte Susannelt pole nad hinnapakkumist välja kangutanud, aga ma võin teile ise öelda, palju ta küsib.

Alustame sellest, et kes kui palju üldse küsib. On neid, kes küsivad minu meelest liiga vähe ja neid kes ülemõistuse palju, sest tegelikult võib su jälgijaskond olla suur, aga sa ei mõjuta neid kuidagi.

1 insta follower = 1 sent
Selle järgi peaksime meie küsima ühe postituse eest 117€. Aga me küsime Instagramis 250€ postituse eest. Teate miks? Sest saja euro eest ostaks selle postituse iga teine firma. 250€ eest ei osta ja mul on selle üle pigem hea meel, et meie Instagram on puhtama feediga kui iga teine postitus on reklaam. Instagram ei ole muidugi ka meie põhikanal, selleks on ikkagi blogi ja IG ja FB on pigem blogi toetavad. Seega, ma müün iga kell enne blogipostitust, millega kaasnevad IG ja FB nagunii.

Vaadates muidugi Malluka hinda 900€ (kogu kombo ehk kõikide kanalite reklaam), tundub, et ma pean hinda tõstma. Vaatasin huvipärast ta blogisse, mais on ta teinud seitse reklaampostitust, pole paha kuuteenistus (6300€). Okei, see on täiesti meelevaldne näide, sest ilmselgelt on iga blogija/influenceri iga koostöö erinev. Meil küll on. Ja niimoodi arvutades on see summa kindlasti ekslik.

Meie nime taga ilutseb 1300€
See on Kroonika poolt välja arvutatud summa. Võrrand on lihtne: viimase nelja kuu Instagrami postitused, MIS TUNDUVAD reklaamina. Mõtlesin, et huvitav, vaataks kohe palju meie kontol tegelikult reklaami on ja palju me teeninud oleme siis.

Just paar päeva tagasi läks meil blogijatega ka jälle jutt selle peale, et kas ja kuidas me peaksime ikkagi neid reklaampostitusi märgistama. Oletame, et ma ostan poest kingad, tagin firma ära – tegelikult pole see ju koostöö, aga inimestele jääb ekslikult see mulje. Minu jaoks on jälle lihtsam kohe mainida, kelle kingad need on, kui vastata kümnele kirjale eraldi, et kuule sain Uncle Pauli poest.


Või kui Valio saadab koti täie uusi jogurteid ja ma neid oma storys mainin, siis taaskord pole tegemist kinnimakstud reklaamiga, ma ei tea muidugi, mis mulje inimestele jääb. Aga pikaajalised koostööd.. Need ei eelda alati rahalist sissetulekut. Näiteks need pusad, saime tasuta, aga mul pole probleemi Insta Storys tagida @myprint.eesti

Harutame meie konto siis lahti
Alates aasta algusest.. Ma praegu vaatan ja mõtlen, et meie koostööd on suuresti oma raha säästmise osas suuremad kui nö sissetulekud. Teiseks tõesti, päris paljude piltide puhul võib jääda mulje, et see on tasustatud reklaampostitus. Tegelikkuses oleme me viie kuuga teeninud Instagrami postituste eest kokku 700€. Noh, ja kui meie puhul pani Kroonika 600 euroga puusse, siis võib ka teiste eelduslikud sissetulekud poole väiksemaks võtta ma usun.

Aga vastus sellele, mida Kroonikal ei õnnestunud kätte saada, kui palju küsib BSH – üks Insta pilt – kaks korda rohkem kui meie. Tõsi ta on, keegi ei taha tasuta tööd teha, eks? Noh, ega Beyoncel pole ka raske tund aega laulda, aga küsib selle eest miljoni. Need on BSH enda sõnad. Aga täiesti arusaadav. Mina ka ei taha teha tasuta tööd. Keegi ei taha.


Kroonikal jäi teadmata ka Martti Halliku hind. Siinkohal pean ma kiitma nii Marttit kui Liinat, sest minu silmis on nad ainukesed YT tegijad, kes on ka väärt koostöid ja ma soovitaks neid kindlasti. Seda esiteks seetõttu, et nad on püsivad, ehk siis nende kanalile ilmub järjepidevalt videoid, mitte ei teki mitmekuulist pausi nagu paljudel. Olen neid jälginud ja kiidan. Nad mõtlevad väga täpselt, kellega ja millal koostöid teha, et ei oleks korraga liiga palju pildis. Nad ei lähe LHV reklaamnäoks, kuigi Swedbanki kampaaniast on juba aastaid möödas. Nad on Eesti maastikul kindlasti üks tegijam paar.

Noh, Eesti turundajad peavad üldse olema paganama õnnelikud (ma olen ka), et meil turg nii väike ja hinnad odavad on. Astu kaks sammu Soome ja võid vabalt igale Kroonika loos toodud hinnale nulli juurde kirjutada.

PS! Soovitan Elton Johni filmi minna kinno vaatama, mulle täiega meeldis. Beyoncega tuli praegu meelde.


26 thoughts on “Kroonikale lisaks: Kui palju me tegelikult blogiga teenime?

 1. Juhuu, aitäh aususe eest! :)
  Mul on ka lemmikbrände, kellele teen meeleldi nö tasuta reklaami. Ehk kelle tooteid tag’in niisamagi, ükskõik, kas nad mulle midagi saadavad, annavad, kingivad, maksavad. Head brändid on ju tunnustust väärt!

 2. Kui ettevõte sulle midagi tasuta saadab, siis see juba ongi koostöö. Nii lihtne ongi selle piiri tõmbamine. Kui ise maksad, ei ole, kui ei maksa, siis on. Tasuta saadud asi on ka tasu, lihtsalt mitte eurode kujul. Järelikult on koostöö.
  See pole mingi arutlemise küsimus, vaid sulaselge ja paikapandud eetikaküsimus.

  1. Novot, minu jaoks on arutlemise koht. Minu jaoks on koostöö see, kui selle eest on makstud.
   Aga jah, blogijate endi seaski see pikalt teemaks olnud, et kuidas mida märkima peaks.

  2. Aga makstigi ju? Maksti asjaga :) minu jaoks ei ole ka see arutlemise koht vaid ettekääne mitte koostöö # kasutada. Mind lugejana ei huvita ju kas sa said veel lisaraha selle eest või mitte, mind huvitab kas asi tuli su poole tasuta ja kogu muusika :)

  3. Okei, lähme siit edasi – mis vahet sel üldse on, kas ma ostsin ise või saadeti või lugu telliti? Kui lugu räägib minust, meie tegemistest, siis mis vahe sellel suures plaanis on? Et kui #koostöö, siis kindlalt ebausaldusväärne kohe? Et tasuta saadud, kinni makstud?

  4. Kindlasti ei ole siis kohe ebausaldusväärne! Aga see annab inimesele endale otsustada kas ta usaldab seda või ei, praegu justkui teie valite – kui saate raha siis paneete ja kui ei saa (kuigi asjas maksti!!!) siis ei pane :) pigem see on asja point…
   Ja kui ei ole vahet siis miks ei märgi? Mis teie argument sellele on?

  5. Ausalt tahad teada? Sest miski ei kohusta. Kui ma trahvi saaks märkimata jätmise eest, siis paneksin igale poole neid linnukesi ja tärnikesi ja kaldkirjas jutukesi. Praegu õnneks on mul vaba voli toimetada ja ma märgin siis kui postituse eest on makstud või ühesõnaga, ma ise pean tundma, et see on koostöö. Isegi ala tasuta pliit või külmik on piisavalt suur asi, et seda koostööna näidata.

  6. Kindlasti ei võrdu saadetud asjad tasuga! Ei ole palju,kes nii väikse “tasu” eest reklaamima on nõus. Mõtle nt Linea saadab sulle kolm šampooni tasuta ( nende kulu on neil alla 10€) ja selle eest pead blogima ja reklaami tegema???

  7. Vaata, sellega on teistmoodi lugu, ma saan neilt jooksvalt tooteid, ma ei ole kohustatud blogima, mainin neid aga alati siin-seal, sest ma reaalselt tarbingi neid. Ma ei taha neid tooteid ka välja vahetada, ja seega ütlen kõikidele teistele ei, kes mingit šampooni-palsami-maskiteemat pakuvad. Mulle reaalselt meeldivad ja sobivad nende tooted ja mida päev edasi, seda rohkem ka nemad arenevad ja oma sortimenti suurendavad ja näiteks täna, ma ei tea, kes mulle kui palju maksma peaks, et ma tahaks nende päikesearmastaja kreemi välja vahetaks – see on täiega imeline toode lihtsalt!

  8. Te olete siis ikka eriti ahned. Eks mul hakkaks ka 900 postituse peale silmad kilama, saan kadedusest täitsa aru.

 3. Oma kogemuse põhjal (20 aastat reklaamimüügimaailmas) ütleks nii:
  -ostad ise ja teed omal soovil tasuta reklaami, siis ei pea märgistama
  -saad kraami tasuta, siis on koostöö (ehk nö bartertehing, reklaami eest tasutakse mitte rahas vaid asjadega mil on ju ka väärtus)
  -makstud postitus, siis on tähiseks reklaam

  1. No tàpselt. Ma ei saa aru , kas te Marimellid màngite lolli ja keerutate vôi oletegi nii lollid.

  2. Ma olen siiani teinudki omaloomingut, sest mingit seadust ju otseselt pole. Minu jaoks on koostöö see, kui mulle makstakse, seda olen ka märgistanud. Aga saan aru, et suures plaanis peaks kõik olema eraldi – kingitus, reklaam, koostöö..

  3. Te jätate endast lihtsalt nõmeda mulje nii, sest inimesed ei ole ju rumalad, nad saavad aru, kas tegu on varjatud koostööga või mitte. See on postitusest tunda kohe, kas oled ise teinud kogemata mingi hea avastuse või on tegu varjatud reklaamiga.
   See on ebaeetiline ja ei tee teile kasu pikas perspektiivis, mitte ainult lugejad ei pane seda tähele, potentsiaalsed koostööpartnerid ju ka ja mitte kõigil pole eetikaküsimustest samamoodi ükskõik nagu teil. Aga eks see on muidugi teie endi mure.
   Endale tundub nagu, et ausalt märgistada ja seeläbi võimalike koostööpartnerite ringi suurendada oleks iga kell arukam, aga lõppkokkuvõttes – mis see tõesti minu asi on.
   Naljakas lihtsalt seda ibaajamist lugeda siin, kuidas üldiselt on ikka paika pandud, mis on koostöö ja mis ei, aga teil on mingid omad reeglid.

  1. Rahakrati blogisse piilusin korraks. 3 tundi olen juba lugenud. Täitsa hull, mis selle ajaga oleks kõik teha jõudnud. No kasvõi maha oleks maganud selle aja. Kell on nimelt 01:36.
   Ehita endale liiklust peab ikka 110% paika. Kus kivi all ma elanud olen, et alles nüüd Rahakrati blogi avastasin?

 4. Mina tavalise meediatarbijana tunnen, et #koostöö on just need postitused, kus saate kraami ja märgite tänutäheks ära. Kui postituse kirjutamise eest raha kasseerid, siis tundub mulle, et korrektne oleks #reklaam.

 5. Ka tavalugeja mätta otsast, minu silmis on lugejate suhtes aus ja läbipaistev kui on välja toodud: antud, kingitud, saadetud asjad, raha ei maksta aga saad tooted – #koostöö või #kingitus; raha on makstud – #reklaam. Ise ostetud ja niisama tore asi mida jagada – ei vaja märget aga võib mainida, et ostetud – lihtsalt vältimaks sellesisulisi küsimusi. Lugejana ei ole mulle grammivõrragi oluline, et seadust ei ole ja keegi blogijat ei käsi ega trahvi tee – on palju asju mille kohta seadust ei ole aga on lihtsalt kujunenud ühiseks käitumiseks. Vahel näeb välja intelligentsem vooluga kaasa minna ;) Tahtmine olla oma lugejatega viisakas ja läbipaistev peaks olema seadusest tugevam. IGASUGUNE keerutamine – ei ole vaja vaeva näha lugude väljamõtlemisega, jätab vaid blogijale ja promotavale asjale pleki. Seda enam, kui mitmed teised märgistavad sama asja omal ära.

 6. Hei! Äkki räägiksid mulle pisut linea mammababy päikesekreemist (mõtlen just spf30 voi 50 kehale, kas jääb kleepuv jms) ja äkki ka aftersunist kui oled kasutanud?

  1. Ei jää kleepuv see kreem. Imendub kiirelt ja selline mõnus pehme. Mulle meeldib. Aftersun ka olemas, aga olen kasutanud seda niisama pärast pesu kreemitamiseks reisidel, sest Hedon pole ära põlenud.

Comments are closed.