#elulineblogi #kokandus

Kui palju sööb eestlane aastas juustu?

Käisin teisipäeval Valio brunchil, kus tutuvustati uusi tooteid ja uue kuue saanud vanu ja igast põnevaid maitseid… Muuhulgas tekkis arutelu, et kui palju sööb eestlane aastas juustu. Pakkuge mingi number mõttes… Mis arvate, palju süüakse?

Ma mõtlesin kohapeal suvalisele numbrile – 12 (kilo aastas). Keegi ütles 10, keegi 20. Õige vastus on 16 kilogrammi juustu aastas. Kusjuures prantslane sööb 27 kilogrammi juustu aastas ja venelane ainult neli. Nüüd ma saan aru, miks Stroomi keskuse Juustukuningad Kristiine keskusesse kolisid :)

Aga… Hakkasin siis mõtlema, et… Kas ma tõesti söön 16 kilo aastas ja.. Vabalt!

Ma ostan neid 500grammiseid viilujuustupakke tavaliselt. Eelistan Valio Atleeti, aga kui sooduses on midagi muud, võtan selle. Maximas on 98% juhtudest Valio sooduses. Ma üle 3€ ei taha maksta selle suure paki eest. Ja seda ma nosin kaks nädalat umbes. Okei, Hedonile meeldib ka juust väga ja vahepalaks ta küsibki vahel juustu ja sööb sahtlist kamapalle peale. Ütleme siis nii, et kuus läheb meie majas kaks sellist pakki juustu ja Meelis ei ole suuremasi juustu sõber.

Ja kui nüüd lisada sellel tosinale kilole neli kilo, mis teeb 300grammi kuus, siis vabalt söön selle veel lisaks. Ilmselt rohkemgi. Mingi korra nädalas veini kõrvale natuke erinevaid maitseid, lisaks salatites (feta, mozarella), kasutan ka toorjuuste söögitegemisel… Niiet, ma olen keskmine eestlane küll.

Aga uutest toodetest ja uudistest ka. Väga põnev-väga põnev!

Esiteks, miks see üritus täna nii suurelt ette võeti, moeshowga ja puha, Valiol tuleb punane sari Viola – neli sulatatud juustu (suitsukana, suitsuvorsti, kukeseene-ürdi ja tavaline).

Fun fact of the day: Valio Viola tootearenduseks läks kaks aastat ja kogu investeering turule tulekuks jne oli miljon eurot! ÄGE! Eestis ka lõpuks saadakse aru, et tuleb ikka investeerida ja suurelt tulla :)

Reklaamägudeks näiteks superstaarid Anu Saagimja Grete Klein (eks telekast näete, kes veel). Ja ühtlasi käivitasid nad kampaania, kus kõikide ostjate vahel loositakse välja neli Iris Janvieri kleiti… Lisainfot saab siit!

Usun, et mu lemmikuks saab kukeseenekas, sest üldiselt need maitsevärgid mulle eriti peale ei lähe. Kui juust siis ikka juustu maitsega. Ja üldsegi, minu jaoks igav nelik sessuhtes.

Näiteks kui me tulime nüüd Taist, siis ma käisin reaalselt Soomes toidupoes võid ja toorjuustu ostmas, sest meil on nii igav valik. Kuigi kui mõtlen näiteks Prisma selle toorjuustu leti peale, siis see on hiiglaslik, silme eest läheb kirjuks, aga kõik ongi mingi kreveti, kana, ürdi.. Aga ma sain Soomest jalapeno, sidrunheina, ingveri, wasabimaitselisi toorjuuste. Äge ju! :)

Aga ma saan aru, pole mõtet toota seda, mida eestlane ei osta ja keskmine eestlane eelistabki kanamaitselist sulajuustu. Nii palju kui ma seda Violat maitsesin, oli ta hääästi kreemine, selline nagu veniv ja juustune, mitte selline klomp topsis, mida peab noaga lõikama.

Kahjuks ma ei tohi uutest toodetest veel kirjutada, mis suvel tulemas on… Kuigi mekkida saime me neid kõiki.

Ütleme nii, et Kreeka jogurt tõstab pead ja leiab mitme uue toote näol kindlasti meie kapis iganädalase koha. Aga eks ma siis kirjutan neist kunagi hiljem. Ma tegelikult tegin teksti juba valmis, aga igaks sajaks juhuks küsisin üle, kas võin kirjutada – ei või :) Aga jätan teksti alles ja ilmutan siis kui õige aeg, et emotsioon oleks õige.

Milline on teie lemmik juust? Aga Valio toode üldse? Millist Viola sulajuustu te juba proovinud olete või proovida tahaks? Ja kas sööte 16 kilo juustu aastas või ei?

11 thoughts on “Kui palju sööb eestlane aastas juustu?

 1. Mina olen maailma suurim juustusöödik! Reaalselt! Andke ainult kätte! Ootan juba suuuure põnevusega uusi sulajuuste, vanadest juba koll ees :)

 2. juust väga ei söö, samas olen söönud neid võimäärdeid murulauguga
  ning kunagi maitsesin ürdiseid juustusnäkke
  võibolla paar saiaviilu isutab juustu ja võiga
  muidu ei
  olen pigem kala ja liha sõber (sink, soolatud kala jms)
  väiksena olen seda sinist määrdevõid söönud saiaga ning hiljem kunagi mingi singi või kreveti vms maitsega oli ka okei
  mees sööb küll palju seda atleet vms paarisaja grammist tükki korraga, ostab tihti
  (see on umbes sama hea, et kõik eestlased” söövad juustu 16kg, nagu alkoholi tarbivad suurtes kogustes, a tutvusringis väga vähesed üldse joovad, et pigem asi on inimeses ja selles n.ö kokku ostmises kokku soomlased käivad eestis ostmas ja varsti lätis, suht totter joo dikute värk..statistika “)

 3. Meil kulub 2 kilo kuus, seega umbes 24 kilo aastas…ulme Seega ei jää prantslastest palju maha

 4. Valio Atleet on lihtsalt parim!!
  500kg pakk läheb mul elukaaslasega mingi 4-5 päevaga :D

 5. Kas miskit laktoosivaba ka tuleb? Olen väga suur juustufänn, aga laktoositalumatuse tõttu ei tohi kõiki juustusid lihtsalt süüa :(
  Peab olema kas kauavalminud kõva juust või siis spets. laktoosivaba juust. Valik paraku suht kesine, ootaks uusi tuuli :)

 6. Me sööme kolme peale ca kilo juustu nädalas + erinevad fetad ja sulajuustud jke juurde.. seega tuleb vist umbes sinna prantslaste kanti see kogumaht :D

 7. meil läheb 500 g juustu mingi nädalaga :D nii et vabalt üle 16 kg aastas.

 8. Kuna ma elan Prantsusmaal siis sellest 16kg jääb mulle kindlasti väheks. :D Lihtsalt nii palju erinevaid maitseid ja tooteid on, et peab ju kõik ära proovima. Mul kusjuures neist määrdejuustudest on suht suva, aga parim juust maailmas on L’Ortolans.. Ma ei tea kas Eestis midagi taolist müüakse, kui ei, siis ma ei hakka Eestisse tagasikolimise peale üldse mõtlemagi. :)

Comments are closed.