Kurat, see oma maja polegi nii ebareaalne
Mõtlesin täna, et uurin pangast, mis mu võimalused üldse oleksid. Tegin seda viimati siis kui ma rase olin.. Ups, tahtsin praegu linkida seda lugu ja käisime seal hoopis 2016 aastal.  Kirjutasin sellest siin.

Väljavõte 2016 aasta postitusest

See konkreetne laenuhaldur soovitaski, et mingu siis Meelis lisatööle (miinuseks see, et oleme veel vähem koos) ja võtkugi laenu hiljem nö üksinda, et kuna oleme abielus, on nagunii meie oma. Aga siis ei puutu mina nö asjasse ja kõik järelmaksud, krediitkaardid jne mis meil on, tuleks minu nimele. Siis oleks Meelise sissetulekud panga silmis nö kohustustest puhtad ja laenusumma kohe suurem.

Noh, ma praegu tegingi selle triki, et taotlesin üksinda, ilma Meelise ja Hedonita, nagu ma tahaks üksinda osta. Kusjuures, seda trikki on edukalt kasutanud üks meie tuttav, kes väitis pangas, et soovib lahutada ja lapsed jäävad isaga ja tema tahab osta oma elamist, et minema kolida. Toimis! Tal oli suht sama keiss, et mees oli ettevõtja ja oleks olnud tema ülalpeetav nagu ka lapsed.

Igaljuhul, ma vaatasin täna, et seis ei olegi nii lootusetu. Leidsin 10-15km Keila poole mingi viis täiesti elamiskõlbulikku maja. Kolm neist alla 100 tuhande, kaks olid 125 tuhat. Noh, sellist, et koli sisse, hakka nokitsema.Jep, enne kõpitsemist vajav maja kui paneelmaja korter. Ma tahan hoovi, hommikul rõdul/terrassil kohvi juua ja kui ma pean selleks marsaga linna/tagasi sõitma, siis fine. Parem kui kuskil paneelikas passida.

Osta väike, siis suurem, siis veel suurem

Ma ütlen ausalt, ma olen selle jaoks liiga vana. Jah, me oleks võinud 10 aastat tagasi kui meil mõlemal hea palgaga töö oli juba laenu võtta või Aussist tulles või.. Mis sest enam targutada, mida me oleks võinud teha. Meil olid teised plaanid, läksid nagu nad läksid. Oleme praegu selles situatsioonis kus oleme ja siit tuleb hakata edasi vaatama, mitte halada, et oleks võinud nii või naa teha.

Hetke seis on see, et ma pigem ostaks ühe kindla koha, pigem maja kui korteri, kus Hedonil oleks hea, kus kool ja pakiautomaat oleks lähedal, linna/tagasi saaks ka vajadusel taksoga.

Aga õnneks on selle kooliga veel paar aastat aega, mis annab meile aega sissemaksu koguda. Üks-kaks säästuaastat veel ja olemegi päris hea sissemaksuga panga ukse taga. Loogiline, ma tahaks ka kohe ja kui pank mulle peaks ütlema, et ma 90K laenu saan, siis ma arvan, et ma tõmban kõik muu nii koomale, et hakkan kohe tõmblema, et võimalikult kähku osta. Emotsionaalne nagu ma olen, eks.

Mis me 2019 aasta säästukonto rahaga teeme?

Ma küll hakkasin sellest nagu eelmises postituses (siin) kirjutama, aga tegelikult selleni ei jõudnudki.Meil on kaks, tegelikult kolm, plaani.

 1. mina ja Meelis Taisse (eelarve oleks mingi 4000€, st et 6000 jääks alles edasiseks kogumiseks)
 2. terve perega Taisse (ma kardan, et see läheks vähemalt 7000€, alles jääks poole vähem edasiseks kogumiseks)
 3.  ei lähegi reisile ja kogume edasi

Esiteks, lapsega reis pole puhkus. Teiseks lapsega minnes peaks rohkem valima hotelli, asukohta jne. Pluss ta lendab täishinnaga lennupiletiga, mis teeb kohe eelarve suuremaks. Kui lapsega minna, siis läheks kauemaks kui kaks nädalat. Kui juba siis juba.Teistpidi arvan ma, et Hedonil pole vahet, kas ta on Tais, Bulgaarias või Türgis, see tähendab, et võiksime minna aasta alguses Meelisega kahekesti ja Hedoniga viimase hetke pakkumisele mais/juunis, kui need teadaolevalt üsna soodsad on.

Ja kolmas variant, et üldse ei lähe. See mulle ei meeldi. Samas ÕNNEKS, ei ole mul hetkel mingit megatuhinat tulnud Tai asju vaatama, broneerima hakata. Eks need õiged pakkumised alles tulevad, mis mind pahviks löövad ja liblikaid kõhtu jälle tekitavad.Kui jätta kogu raha alles, siis poleks probleemi teha mingi viimasehetke reis terve perega järgmisel suvel niisama sooja. Abiks seegi, eks.

Ühesõnaga, me pole veel otsustanud. Ootame, kas pank tõstab või langetab mu motivatsiooni. Kui sealt tuleb vastuseks, et hea kui 50K kokku pigistab, siis pole järelikult hetkel veel meie aeg ja lükkame selle plaani nats edasi, kogume juurde, võtame lisatööd vms ja vaatame mõne aja pärast uuesti.

Mis te teeks? Läheksite kahekesti reisile või perega? Taisse või viimasehetkepakkumise peale? 10K on ju päris hea summa juba, ma vist ei raatsiks seda raisata :D Leiutaks mingi lisatöö, või kasutaks reklaamiraha, mida ma ei ole otseselt säästuaastasse ju arvestanud…


47 thoughts on “Kurat, see oma maja polegi nii ebareaalne

 1. Hei,
  Ma ei tea kuhu panka te taotluse tegite aga siiani üka kõige mõistvamaid ja paremaid teenindusi on Coop Pank.Soovitan Coopi laenuhalduritega ühendust võtta ja ta arvestab kohe välja ,mis summas laenu saaksite :)

  1. Coop pangal on paraku ka kõige suurem intress, ca 2 korda kõrgem kui SEB või Swed.

 2. Reis oleks ju nii mõnus aga oma kodu on ju veel mõnusam .. Oma käe järgi kujundatud kodu ja aed, nagu oma pisike “Tai”, te olete ju veel noored inimesed, ostke maja ära ja jätke paar aastat Tais käimata, pärast on ju küll veel aega reisida aga samas siis on ootamas teid päris oma kodu! Ja kui on aed, siis sinu ettevõtlikkuse juures, suudad sa kindlasti oma kodu ka enda heaks tööle panna, kodukohvikud nt, mingid Tai teemalised toiduõhtud!

  1. Kuule, see on hea idee, ma hakkan kasvuhoones Tai maitseaineid kasvatama :) Siis Tom Kha alati IMELINE!

  2. Ma ei raatsiks Tai reisiks 10 tuhadesest säästupuhvrist raha võtta. Koguge Tai reisiks eraldi või ärge minge üldse.

 3. Ei läheks üldse reisile. 10k on ju juba 100k maja sissemaksuks piisav… mõtle, poole aasta pärast oleksite äkki majaomanikud juba ja küll siis jõuab reisida.
  Aga no see vist pole teie loomuses mitte reisida üks aasta :D

  1. Nooo.. 2014-2015 ei reisinud, kui rase olin ja Hedon sündis. Siis käisime küll Hedoniga Euroopas, aga selle reisi võitsime FB mängus :)

 4. Ma olen siin blogi jälginud ja näen ka pidevat survet (kommentaarides)laenu võtta,et enda kodu saada,kuidas nii väikeses üürikas jne.jne.Olen ise Eestist aastaid eemal olnud aga seal elades sai (nüüdseks eks)mehega see kõik läbi tehtud.Sugulased-vanemad tuletasid ikka pidevalt meelde,et aeg nüüd pangalaen võtta,üürikas nagu aknast välja visatud raha .No olimegi sealmail,kui sai laen võetud(tema nimele ta töötas Rootsi-Eesti vahet heal kohal),auto ka liisitud ja kõik ikka hinnaklassis,et kindlasti naabrist parem oleks.Kuni tal töösse paus tuli ja trots sest laenumaksete töttu ei saanud seda never isegi kuuks lubada.Ärge punnitage,te olete sellised vabad hinged.Tahate reisida-reisite.Meeldib see kleit -ostad.Tahad veini-ostad ja naudid.Sellega ei ole enam sellist vabadust.Olen ise üle 30ne,töötan,reisin ja elan täiesti talutavas(ei midagi uhket)üürimajas.Ahjaa väike seljakoti suurune auto ka.Ja tead mul on 0 laenu.Nagu ausalt.Mul ei ole küll midagi aga ei võlgne ka midagi.Ja ma naudin.Naudin,et saan netis lihtsalt scrollida ja riideid tellida,või uksest välja astuda ja sõbrannadega paar veini teha,hea kontsert-davai läheme.Ma ei igatse never taga seda laenu ja liisingute all elamist.Ka teie pole seda tüüpi.Okei jõuame nüüd selleni,et teil on Hedon.Tehke kogumisarve kuni ta 18 saab ja ostke talle (kasvõi)ühe toaline korter.Selleks ajaks on reaalne see raha kokku saada ja lapsel oma kodu ja start olemas.Mina teeks isiklikult nii.

  1. eelmisele kommentaarile: on küll hea tunne olla vaba laenudest, aga üüri maksad terve elu, laenu 30 aastat max ja sul on veel võimalus see raha tagasi saada. Müüd/üürid välja jne. Kui maksad iga kui selle laenumakse panka, siis tegelt investeerid iseendale. Ma ei taha mõeldagi, kui palju raha ma olen mõttetu mustamäe üürika alla pannud, kus alatihti mingi jamps jälle juhtub. Lisaks, kas poleks hea teha ise ja otsustada ise kõiki auke seinas ja remondiga seonduvaid asju? Üürikas pead pea iga asja jaoks nõu küsima ja kellegi kolmanda osapoolega ühildama. Igal juhul soovitan osta ja teen seda isegi nii pea, kui saan.

  2. Minu arvates on sinu suhtumine “üürikas elades olen laenust(kohustustest) vaba” täiesti naljakas. Kõik teavad ju, et üürihind on tihtipeale isegi suurem kui laenumakse ja ka seda peab samamoodi iga jumala kuu tasuma. Piltlikult öeldes on üürilepingut tehes sul samaväärne kohustus kui panga ees laenu võttes. Pead kellegile tasuma iga kuu kindla summa ja nii on. Kui ei tasu, siis elad kuuse all. St. et elamiseks on vaja iga kuu käia välja raha kellegile teisele, et katust pea kohal hoida. Laenu makstes on vähemalt asjal jumet ja asi on vähemalt hiljem sinu oma:) Üürides jäävad lõppude lõpuks ikkagi tühjad pihud ja rahakott väheneb sama väärselt kui pangalt laenates. Mõtlemiskoht :)

  3. Eestis on siiki odavam maksta pangalaenu kui üüri st. igakuine laenusumma on oluliselt väiksem, kui küsitakse üürikodu eest. Iga omanik tahab oma kinnisvara rentimisest tulu saada ja selle maksab loomulikult kinni rentija.
   Ma saan reisida ja elu nautida just tänu selle,et ostsin kodu, kulud vähenesid üle 300 euro kuus. Lisaks raha kokkuhoiule on korter minu oma, keegi ei saa sundida mind siit lahkuma. 10 a pärast on laen tasutud ja mu oma otsus, kas ostan uue ja suurema või elan siinsamas edasi, makstes vaid kommunaalkulusid.
   Muu jutt on muidugi … pisut lihtsameelne. Sul on kohustus maksta iga kuu renti. Ma ei kujuta ette, kuidas rendist väiksem laenumakse takistab netis scrollimist või veinijoomist.

  4. Kummaline jutt. Mul on pangalaenuga maja ostetud. Ei tunne küll, et poleks vabadust. Just rohkem on, kuna laenuga on mu väljaminekud väiksemad. Vabadust on rohkem liikuda, sisustada ja teha seal kus elan seda mida tahan. Keegi seda mult ära võtta ei tea.
   Üürnikuna olin seda vabadust ikka väga vähe, mis tõttu sai mul see otsus tehtud.
   Elan muideks majas. Algselt oli plaan korter osta, aga sobivate hinnad olid samad, mis ridakatel. Siis ridakaid vaadates avastasime mõne maja puhul, et nats juurde panna ja saan juba maja. Kuna lapsed väiksed, siis see valik sai tehtud selline.
   Osta algul väike ja siis suurem on jamps. Kui maja osta, siis nüüd, kui lapsed väiksed ja kodus. Mida ma pärast seal majas mehega kahekesi teeme :D

  5. Jep, aga hetkel laenumakse on ju väiksem üldiselt kui üürisumma. Me maksame majalaenu ja no maja juba sellise raha ei üüri, pluss kõike saame ehitada ja muuta ja see jääb meile, mitte omanikule. samuti on veel eraldi pisike korter, mis on ka laenuga, aga selle maksab üürnik kinni ja veel peale ka. see jääb lapsele :) sain üksi laenu selleks ja sissemakseks oli vaja 4500 eurot, kuna kasuasin kredexi abi. laenusumma väike :) ei kujutaks ette et maksaks õhku seda raha üüri näol. Enne sai tehtud seda üle 10 aasta, üür. Majalaenu summa sama, mis kahetoalise korteri üür. Ja korterisse ei taha, vaadake neid ilusaid suvehommikud ja õhtuid, kus segamatult saab oma maja aias olla. oeh. 100% laen ja maja!

  6. Inflatsioon ju ka? See rahasumma, mis hetkel on muljetavaldav on 18 aastaseks saades juba väga mõttetu summa. Pigem investeerida nt kulda järk-järgult, mis reaalselt ka hoiab/kogub hinda, mitte ei kahane iga aasta

 5. Väga raske ennustada palju laenu võiksite saada, kuna ei tea kellena töötad ja mis võiks olla ligikaudne palk. Vaevalt, et 50k pakutakse, sest see eeldaks vaid 1000€ palka. Usun, et 75-95k olevalt pangast võiks tulla pakkumine.

 6. Meil on sama, nagu Sinu tuttaval. Abikaasa on ettevõtja, mina olen kodune ja meil on kaks last. Ehk siis abikaasal nagu oleks kolm ülalpeetavat. Ja panga jaoks on ta täiesti mittesobiv laenu saama. Tegi ka taotluse, et soovib üksi laenu.
  Kohe küsiti ikkagi, et millega abikaasa tegeleb. Kui selgus, et olen kodune, oli jutt lühike. Saatku mind tööle ja poole aasta pärast räägime uuesti.
  Kui teisest pangast sama jutt tuli, siis oli ta juba targem ja väitis ka, et hakkame lahutama. Naine kolib ära ja võtab lapsed kaasa. Ja tead, mis pangast öeldi? Kui lahutuspaberid on korras, siis tule, räägime uuesti :))

 7. Paneks reisid pausile. Ise tegime samamoodi kui oma elamist oli plaanis hakata soetama. Nüüd juba paar aastat elame oma korteris ja reisime siis kui tuju tuleb niiet sajaga oli väärt see aeg kui pidi rihma veidi koomal hoidma, oma kodu on ikka hoopis teine asi ☺️

 8. Loogika lonkab sul küll mõlemat jalga.
  Sa ei saa midagi teha “ilma Meelise ja Hedonita”. Sa oled abielus. Ja sul on laps. Sa ei saa panga silmis neid kuidagi oma elust lahutada, rääkigu naised saunas mida tahes. Sellise rumalusega- kvatsen lahutada ja laps jääb isale- küll ei maksa panka minna. Sellisel juhul oleks sul kohustus maksta elatist (lahuta oma palgast 250 eurot või mis iganes see miinimumelatis hetkel on).
  Rahalised suhted Meelisega sõltuvad sellest, milline on sinu abieluvara leping. Ja kavatsused ei maksa panga silmis midagi. Kui lahutad, siis on teine asi, aga see tegu peab olema tehtud. Sinu tuttaval oli ilmselgelt piisav sissetulek, et panga silmis olla usalduväärne ka üksinda ja peale elatise mahaarvamist.

  1. Meil ka SEB laenuhaldur hakkas lahutuse ja “naine kolib ära” jutu peale rääkima, et siis peab hakkama ju lastele elatisraha maksma. Abikaasa ütles, et üks laps jääb tema juurde elama, teine naise juurde. Keegi kellelegi elatisraha maksma ei hakka. Vot siis öeldigi, et tore, aja oma lahutuseasjad korda, siis on sul kolme ülalpeetava asemel üks ja kõik on hästi :)

  2. Viimaste blogipostituste valguses seda küll öelda ei saaks. Kohati viskab ikka sellist absurdi sisse, et vähe pole.

 9. Minu soovitus oleks ka aasta-paar reisiga vahet pidada ja see raha hoopis maja eelarvesse panna. Ega se Tai ära ei kao ja odav pakkettreis ju ka raskel ajal abiks ikka :D Meil maja olemas, aga ehitame nö uut maja millest saab siis saun-külalistemaja. Suuruselt samasuur kui praegune elumaja :D Ilma laenuta järk-järgult. Kõik vaba raha mis on läheb maja alla. Ka oma kulutusi oleme hakanud piirama ja valikuid tegema. Aga aastaga on juba maja püsti ja viimased nö sisetööd jäänud teha :) Aga hea tunne on kui laenu kaelas ei ole. Ja

 10. Jätaks ka ühe aasta Tai vahele. Kuhugi Tai ei kao.
  Oma kodu osta on kindlasti palju kasulikum. Meil laenutagasimakse väiksem kui üür, mis tähendab, et rahaliselt on palju lopem ja korter on kunagi meie oma, saame ise teha korteris muudatusi/remonti oma tahtmise järgi ja keegi välja ka ei saa meid tõsta.

 11. Kuna teil ju 2019 aasta säästukonto otstarbe otseselt “oma kodu fond” ei olnud, siis mina (olles samasugune või hullemgi reisifanaatik :D) teeks viimase Tai enne paari aastast pausi. Kui reisi eelarve kahepeale 4000, siis pole hullu midagi, ehk saategi kasutada ka reklaamitulusid jms mitte säästukontosse arvestatud tulusid, vb säästukontolt siis ei lähekski kogu neli tonni vaid vähem. Ja 6/7+ tuhat on ju hea arv, millega uude aastasse suurema hooga koguma minna :) Läheks ilma lapseta teie asemel, sest Hedoni vanusel pole ju tõesti vahet NII väga, kas ta saab päev otsa bassus ja päikese käes möllata mitu korda odavamal pakettreisil, või Tais. Taisse võtaks ta kaasa siis, kui oleks juba suurem, et saaksite ikka ka rohkem nautida ja “puhata”. Oleks ju mõnus minna, kui teate, et nüüd paariks aastaks paus, käitegi kõik lemmikrannad läbi, naudite mojitosid ja arbuusisheike, pidutsete, naudite üksteise seltsi.. :) Ja siis koju tulles süda rahul ja siht silme ees, kodufondi koguma! Minu arvamus.

 12. Olen ka reisihull, aga pigem käiks viimasehetke reisidel ennast maandamas ja jätaks Tai ära. Neid viimase hetke reise saab päris mitu teha ja nagu näha pole vaja teil alati vaja käia ka kõik koos. Kui kellelgi üle viskab, mingu lennukile ja korras.
  Väga raske on suurt summat raha kasutada, kui siht on olemas ja kontonr tavapärasest suurem.
  Ise kolisin ka majja ja no elu parim otsus. Varem samamoodi vaid ööbisin kodus, kuid nüüd tahaks koguaeg ainult seal aega veeta. Aias nii mõnus endale meelepäraseid alasid ehitada ja maitseainete riiuleid teha. Väliköögi meisterdasin valmis jne. Lisaks kujundasin ka oma kodu reisi temaatikaga ehk siis erinevate riikide stiile tõin tugevalt sisse.
  Teil see kodu teema nii kaua olnud, ega ta eest ära jookse, aga tuleb välja mõelda, mis on teile endale kõige olulisem ja ei tohi ennast nö maja nimel ohverdada ka. Kui reis ära jätta ja selle arvelt mossis Eestis istuda, pole ka see okei.

 13. “Jah, me oleks võinud 10 aastat tagasi kui meil mõlemal hea palgaga töö oli juba laenu võtta või Aussist tulles või..”
  teie enda blogi september 2013: … paneksime siin küll raha kõrvale, kuid siia kolimine eeldab enda elamist (ehk kulusid), igapäevaseid makseid, paar korda aastas reisimist ja lõppkokkuvõttes jääks see „säästetav” raha ikkagi liiga väikseks, et Eesti tulla ja endale kodu osta. Seda raha siin kokku ei ajaks. Seega kallid endised sõbrad, kolleegid, tööandjad – oleme peagi tagasi, valmis töötama ja teiega kohtuma. Mõelge meie peale!

  1. Ma pidasin seal silmas seda, et korjata terve korteri/maja raha kokku. Osad on ka seda teinud, aga ostsid ka kuskile Tartusse/Otepääle jne kus korterid maksid toona 50 tuhat. Meil oli olemas sissemaksuraha, aga kuna me tööle kohe ei saanud, läks aega ja kulus ka raha. Alles uuest aastast sain mina tööle, Meelis aprillist.

 14. Raske soovitada,sest inimesed nii erinevad.
  No minu eluunistus oli saada oma kodu ja selle nimel nägin ka vaeva. Pole kordagi elus soojal maal käinud ilmselt ei oska tahtagi. Pisikut pole küljes Mul oli väga suur trots selle koha pealt, et miks ma pean maksma üüri mingilegi suvalisele jorsile, kui ma saan selle raha panna hoopis pangalaenu peale ja maksta iseenda jaoks, oma kodu jaoks. Kui ma saan 30 on mul pangalaen makstud ja siis ma hakkan küll reisima täiega (siis laps suurem ka juba, mingi eelpuberteet )
  Kui mina oleksin sina, siis ilmselt mõtleks nii, et deeem , ma olen nii palju reisida saanud ja maailma näinud, aga jätaks nüüd vahe sisse keskenduks kodu soetamisele ja kui see on tehtud, siis nii mõnus on preemiaks reisile minna, et jess saimegi hakkama

 15. Ma julgen pakkuda, et meil u sama summa säästetud, vaatame veidi kallemaid maju ja plaan u 15-20000 sissemaksuks kokku saada pangaga suhtlemise ajaks. Me lihtsalt oleme mõelnud, et tahaks maja tänapäevase küttesüsteemiga või võimalikult lihtsalt ringitehtavat. Mul pole kordagi olnud mõtet, et mida rahaga teeme, kogume ju oma kodu jaoks ja eks sinna ta kulubki. Samas me ka väga ei koonerda ja kõik vajaliku ostame ka praegu.

  1. Kuidas seal Muuga sadama kütusterminalidest tuleva haisuga on. Ostad kalli maja ja elad haisu sees, hiljem ei saa majast lahti ka.

  2. Mina olen haisu tundnud üliharva, see vist rohkem probleem piirkonnas, mis otse sadama külje all.
   Ei ole kuulda olnud, et Muugal raske maja müüa, järjest ehitatakse uusi ja tuleb kogu aeg noori peresid juurde.

 16. võta kõigist pankadest pakkumine. need võivad väga erinevad tulla. sõltub isegi konkreetsest haldurist, kelle otsa satud.

  1. No ma ei usu, et nad suures plaanis saavad nii megaerinevad tulla, sõltuvad nad lõpuks kõik ju keskpangast, ei?

  2. Ei sõltu Nt mina sain SEBst (kodupank) intressi 1,8% (2017a) ja ei pidanud lepingutasu maksma. Swed pakkus 2,3% intressi. Nordeast ootame siiani vastust.

  3. Me võtsime laenu sügisel. Swed on kodupank, pakkus 2,19%, Luminor 2,5% ja Seb pakkus 3% (4%, kui kodupangaks jätame Swedi).

 17. Sa saaks juba seetõttu normullimalt rohkem laenu, kui näitad, et kogusid oma 10k võimisiganes summa ja ei lükanud seda kohe sirgu. See näitab okeid finantskäitimist pangale. Ma tegin samamoodi enne koduvõla võtmist kontod “korda”: jätsin iga kuu raha alles, kasiinodes ja pordumajades maksin sulas jne, et midagi kahtlast konto väljavõttel peesitamas poleks. Väiksed trikid, aga annavad suure edumaa koduvõla mangumisel

Comments are closed.