Miinus 50, siis ikka ostaks ju!

Mul on telefonis Fitlapi äpp ja seal tuli mul teade, et ainult kaks päeva veel saab toitumiskava osta poole hinnaga. Mõtlesin seda head uudist teilegi jagada.

Me oleme nüüd mõnda aega Fitlapi kasutanud, ma tunnistan ausalt, pigem inspiratsiooniks, näpuga pole kuskil järge ajanud, aga toidud on seal väga maitsvad, kiiresti valmivad ja soodsad. Okei, sa saad endale sobilikud sealt ise välja sortida, lemmikutesse lisada jne.


Aga vabalt saab seal teha näiteks sellise asja, et paned oma nädala eelarveks mingi summa ja selekteerid endale täisväärtuslikud toidud selle raha eest kokku. Fitlapi point ongi see, et sa ei pea millestki loobuma, pasta ja kartul pole mingi big no. Kui kõik muu on tasakaalus su taldrikul, siis pole nö vahet, mida sa sööd.

Teiseks saad sa kõiki retsepte nö endale mugandada, välja vahetada neid toiduaineid mis sulle ei maitse või mida sa mingil põhjusel ei saa süüa. Seda ma räägin, see on totaalne inspiratsiooni retseptikogum.


No näiteks, on Fitlapis olemas vabavara toidud (kurk, tomat, baklažaan, karulauk, kapsas, hiina kapsas, nuikapsas, paprika, kõrvits, suvikõrvits, seened, mungoa idud, jääsalat, lehtsalat, lehtpeet, lillkapsas, rabarber, varsseller, lehtseller, spinat, redis, rooma salat, porrulauk, hapuoblikas, sidrun, mugulsibul, küüslauk, roheline sibul), mille söömist ei pea piirama. Nendest võid teha mida iganes ja süüa nii palju kui tahad.

Fitlap ise soovitab vabavara köögivilju süüa 400g lisaks toidukordade kõrvale, mis retseptides ette nähtud. Neid tooteid omavahel kombineerides saab nii salateid, kastmeid kui isegi suppe teha. Neil on kohe eraldi leht – vabavara retseptid.

Mulle üldse meeldib lisaks nende retseptidele lapata ka blogi, seal on nii palju põnevaid artikleid. Näiteks lugesin ma, et nad käisid mingi projekti raames kellegi külmutuskapi kallal ja vaatasid, mis seal on. Millised on suurimad ohud.


Peamiseks probleemiks ongi harjumused. Nii nagu ma olin harjunud jooma kohvi magustatult ja mulle tundus ilma suhkruta kohv sama imelik kui king ilma sokita, siis nüüd.. vabalt võib sokkideta kingi kanda ja kohvi suhkruta juua.

Sama on ka muude toiduainetega, mida inimesed on lihtsalt harjunud ostma, süvenemata, mida need sisaldavad. Kasvõi need palju paksu pahandust tekitanud puljongikuubikud. See on lihtne viis teha oma supp maitsekamaks, aga sama hea asja saab ostes juurikaid või kasutades valmispuljongeid (Fitlap soovitab ainult kahte, kana- ja köögivilja oma, sest neis pole suhkruid).


Samas olen isegi teinud, mida ka Miiu kirjutas – sibulapealsed, kartuli- ja porgandikoored jne viskan sügavkülma koos abatükist allesjäänud kondiga (ei kraabigi seda piinlikult puhtaks kui seda pehmet liha sealt kõrvalt näiteks kastme või šašlõki jaoks kasutan, aga kilohind on sellel tavaliselt hea!) ja sellestki saab keeta heamaitselise puljongi.

Aega peab olema, ei muud. Aga harjumused võtavadki aega, hiljem juba on asi käpas. Saad seda sama paksu puljongit külmutada vms ja sama hea kui kuubik. Või noh, parem, ilma mingite lisaaineteta, mida su kehal vaja pole.

Fitlap toob välja ka suurimad ohud sinu külmkapis, ma lugesin seda kohe huviga, et – millest ma olen viimasel ajal loobunud.

Hoidised, purgisupid – seened, kurgid, letšod – neid mul tõesti seal veel on, sest.. ma söön neid väga harva.


Ketšupid ja tomatikastmed – neid valin ma poest ilma lisatud suhkruteta juba ammu.

Mahlad – neid ma naljalt ei osta nagunii. Täielikud suhkrupommid. Meil on söögi kõrvale alati vesi. Kuigi Hedon nuiab vahel piima, siis saab vett. Piim on toit, see täidab kõhtu ja siis taldrikus olev kraam enam ei mahu ja lõpuks on poole tunni pärast jälle kõht tühi.

Viinerid, vorstid – ostan juba aastaid peamiselt kanafileesinki. Juhtub muidugi, et korra aastas tuleb keeduvorsti isu ja siis ma end tagasi ei hoia selle ühe paarisajagrammise jupiga, aga suures plaanis, vaatan ma väga, mida ma leiva peale panen. PS! Juba kuid ei kasuta ma leival määret, panen selle asemel salatilehe või tomati. Seepärast mu kaal ongi hästi säilinud :)


Koogid – vot neid mul küll kapis pole. Ma ei ole üldse suurem asi magusasõber. Ma võin vabalt suve jooksul süüa ühe jäätise ja sellestki pool Hedonile anda. Mul pole seda magusavajadust kuidagi. Pole kunagi olnud. Korra kvartalis ma tunnen, tahaks midagi head, siis ostan šokolaadi või kommi ja asi ants jälle mitmeks kuuks.

Fitlapil on endal olemas hulk toiduaineid, millised poodides kergelt ära tunned, sest neil on sildid peal. Näiteks koogid. Coopis terve hult valmistoite, Circle K on võikuvalikud, Tartus saab Oishi Sushist tellida konkreetselt Fitlapi soovitusel sushit, Tallinnas Poke Bowlist salateid…


Millised neist ülaltoodud asjadest on teie kapis ja kas te jälgite, palju neis on suhkrut või teil on suva?

Ma ütlen ausalt, isegi kui te ei taha kaalu alandada (aga seda saab ka Fitlapiga edukalt teha!), siis inspiratsiooniks ja enda harimiseks on see suurepärane koht. 3€ kuus maksta suurima retseptiraamatu eest pole teab mis palju :) Telli poole hinnaga – see kehtib ainult täna ja homme!


#KOOSTÖÖ