#elulineblogi #kokandus

Kuu aega ilma lihata – kuidas meil läks?

Proovisime siis kuu aega nö lihata elada. Tuleb tunnistada, et saab elatud küll ilma lihata, aga see pole ikka meie jaoks. Meile meeldib liha ja ilmselt siis meie kehad vajavad seda, et me seda natuke igatsesime.

Patustasin nii mõnegi korra (Meelis oli kordades tublim) – paar korda sõin maksapasteeti, hapukapsasuppi tegin lihaga, sõbranna juures sõin sülti, Matsimoka letist möödudes hakkas suu vett jooksma, väike suitsuvorst ja ausalt, maailma parimad, verivorstid! Seal on suured suitsulihatükid sees, täiesti taised. Mmm…

matsimoka
Hedon ka kiidab #nomnom

Otseselt mingit liharooga ma ei teinud, või käntsakat liha endale ei praadinud, aga näiteks hapukapsasupp ilma lihata pole see õige. A, okei, valetan, ükskord tegime apelsini-mee marinaadis parti ka.

Tegin väga palju nö vegan toite, või noh, lihtsalt ilma lihata asju – pastat seentega, ahjus juurvilju, lihtsalt ilma lihata. Sõin verivorste – Meelis ütles, et see on liha, minumeelest veri ja kruubid ja soolikad pole liha. See selleks.

Lõpptulemusena kavatsen ma lihasöömist jätkata. See ei tähenda, et ma iga jumala päev liha söön. Söön muid asju ka, aga ma ei leia, et peaksin liha oma menüüst totaalselt välja jätma.

Ja kalast ma ei suutnud ka selle kuu jooksul loobuda – hiljem sain teada, et kala on ka loom.. Ma arvasin, et kala on kala ja loom on loom… Mida iganes, inimene õpib kogu elu. Krevetid on mu lemmikud! :)

Ühesõnaga, saime kuu aega suhteliselt lihavabalt elatud küll, aga ma tean, et hommepäev lähen ma poodi, ostan kanafileed ja seeni ja kirsstomateid ja teen ühe suurema laadungi Tom Kha suppi. Issand, neelud käivad juba praegu.

Ja kõige lõppu pilt meie pühapäevast :)

nv
Käisime sõbranna juures “maal” – kodune sült, soolaämber, Matsimoka verivorstid koduse pohlamoosiga, luutsiasaiakesed (mille jaoks ma safranit taga ajasin – PS. need oleks võibolla isegi maitsenud kuidagi, kui ma poleks unustanud suhkrut panna :D), piparkoogid meie nimedega, piparkoogitaigen, kapinupud “lusikas & kahvel”, meie nädalavahetuse auto Kia Ceed GT Line, ja väike hiirelõks :)

34 thoughts on “Kuu aega ilma lihata – kuidas meil läks?

 1. Kommenteeriks vaid nii palju, et liha on meile vajalik, aga kindlasti mitte sellistes kogustes, nagu inimesed seda söövad. 5% maksimaalselt ja sellest saad sa oma B12 vitamiini kätte ja jääb üle ka. Olen veendunud, et praegu söövad vääääga paljud vähemalt 20% loomseid tooteid päevas – juust, piim, sink, liha, kala, hapukoor jne. Mõelge – kui langetada 20% pealt liha tarbimine 5% peale – kui palju loomi säästab see? Reaalselt, kui enne oli vaja nt 100 looma, siis nüüd oleks tarvis ainult 25 looma. 75 looma jääks selle arvelt ellu. Tegelikkuses on need arvud miljonites kui mitte miljardites!

  Aga ok, kui loomade elu ei koti, siis tea, et su vähi saamise risk langeb vägagi oluliselt ja lisaks sellele ei ole su veresooned ummistunud kõrge kolesteroolitaseme tõttu.

  Ja ma ei ole ise vegan, vaid sööngi umbes selle 5%.

  Muidu igati tubli, et kuu aega proovisid. Ja see mõni kord ongi okei. Täpselt nii võiksidki ju tegelikult tervislikkuse seisukohalt jätkata…

  1. Mitte, et ma ise pooldaksin kõike seda kuidas loomi farmides peetakse jne ja olen täiesti nõus et liha peaks vähem sööma, aga väide et kui enne oli vaja 100 looma ja nüüd 25 siis 75 looma jääb selle arvelt ellu on ka vale, sest need loomad eksisteerivad selle pärast, et neid kasvatatakse toiduks. Kui tarbimine oleks 25 looma siis toodetakski ainult 25 looma, ja ülejäänud 75 looma üldse ei eksisteerikski.

  2. ehk siis 75 looma pääseks piinast, sa tahaks eksisteerid sellistes tingimustes eksisteerimise pärast?

  3. Liha ei ole meile vajalik, tuhanded veganid on selle tõestuseks. Natuke piinlik on vaadata, kuidas oma halbu harjumusi ja ebaeetilisust süüdimatult õigustatakse.

 2. Suhteliselt lihavabalt?! Kas sa teed nalja selle lausega? :D sest sa ju ise kirjutad: “paar korda sõin maksapasteeti, hapukapsasuppi tegin lihaga, sõbranna juures sõin sülti, Matsimoka letist möödudes hakkas suu vett jooksma, väike suitsuvorst ja ausalt, maailma parimad, verivorstid” :D ja siis veel kirjutad, et sõid kala :D suhteliselt läbikukkunud katse sel korral kui aus olla :D eks see katse tõestaski, et lihavabalt te elada ei suudaks…ja kas peakski? :)

  1. no kui ma sõin kokku kuu jooksul mingi 5x lihatooteid, siis ma arvan, et suhteliselt lihavaba ikkagi see kuu :)

 3. Oma asi, mida sööd, aga mulle tundub, et sa ei ole veganlusest õigesti aru saanud. Kui väljakutset alustasid, ütlesid, et hakkate kuuks ajaks veganiteks. Ei hakanud ju. Veganlus ei seisne ainult liha mittesöömises. Aga noh jah, alustuseks on liha osakaalu vähendaminegi ok. Kuigi.. ma ütleks, et ilmaasjata piinasid end see kuu aega, kui see pikk aeg su kupli all mitte midagi ei muutnud. See on umbes nagu oojee, olen kuu aega ilma alkoholita, aga selle asemel, et kuu aja jooksul mõelda, miks elu ilma alkoholita hea ja parem on, käin ringi nagu kudend räim ja ootan, et jumala eest see kuu juba otsa lõppeks. Ja mõistagi panen siis tina kuis jaksan. Vahepeal muidugi patustan väikeste lonksukestega siit sealt. Mõttetu.

  1. no ma ütlesin kohe, et proovin loobuda lihast (loomaliha, sealiha, kanaliha), aga et juustust ja kalast ma ei loobu :) samas ma ei näe ka pointi, et kui mul tuli kapsasupi isu, et ma siis oleks mõelnud, et ah, teen seda hoopis jaanuaris, sest sel kuul ma liha ei söö.

 4. Võiksid lihtsalt prooviks vegan restoran V- sse minna ja blogis muljeid jagada :) tahaks väga kuulda, kuidas sinusugune toidu suhtes nõudlik inimene sealset toitu arvustab. Pliis tee ära!!!

  1. ma olen töötanud ise veganrestoranis kokana (eestis), vegan toite saab väga maitsvalt valmistada, maitsed on puhtad ja head. ma olen aru saanud, et see V on nii popp, et seal mitu nädalat vaja ette bronnida ja üldsegi, ma ei raatsi maksta vegantoitude eest lihaprae hinda :) ma võtan parem Chopsist tšilli-küüslaugu riisi viiekaga ja olen rahul :)

 5. Sa pole ühegi eksperimendiga 100% hakkama saanud. Kellele sa esined? Piinlik! Kasvata iseloomu.

  1. Eksperiment ongi katse, midagi teha, midagi proovida, millegagi hakkama saada. See ei ole must have done!

 6. Millises veganrestos sa töötasid kui V on esimene omasugune ja nende palgal sa olnud pole?

 7. Muuseas V-s pole liharestorani hinnad… just saying. Nädala sees saab lauda ka.

 8. Esiteks, veganlus ja taimetoitlus on kaks ise asja! Veganismi harrastavad inimesed ei tarbi mingeid loomseid valke, see-eest taimetoitlusest kinnipidavad inimesed saavad endale loomseid valke lubada (loomulikult mitte mingit liha, kala ega verd!)
  Teiseks tundub, et Eestis on need kaks terminit – veganlus ja taimetoitlus ikka korralikult segamini aetud. Veganlus on tõepoolest ekstreemnne, aga taimetoitlane olles toiduvalikuga muret ei tohiks olla.

 9. Tere. Paar korda blogi sirvides, tundus see isegi päris asjalik. Nüüd seda postitust lugedes kaotasid aga nö tõsiseltvõetavuse, sest selles postituses jagatud kogemuste põhjal on sul kahjuks väga puudulikud lihtsad algteadmised, enda kurssi viimine tegemata ja lisaks kommentaarides lihtsalt luiskad, ja pärast siis parandad end. Kahju, inimesed loevad su blogi, oled mingil määral eeskuju osadele. Seega on sul ka vastutus, kasuta seda. Praegu jätsid endast aga väga rumala ja valiku mulje.

  1. Marimell, oled muidugi tubli, et vähemalt proovisid! Mina pole ka täisvegan (välja arvatud nüüd see novembrikuu), vaid nimetan end alati ovo-lakto-vegetaarlaseks, st söön mune ja piimatooteid ka, kuigi viimastel aastatel on need miinimumini vähenenud, kuna olen nii palju lugenud ja õppinud taimetoitluse kohta, et suudan kõik organismile vajalikud ained ka taimetoidust saada. Ja muide – kapsasuppi, nagu ka teisi suppe saab teha edukalt ilma lihata, vaid taimeõli lisades.
   Soovitan sul sõbralikult – kui tunned jatkuvalt huvi taimetoidu vastu, siis loe ja õpi selle kohta, sest ilmunud on juba väga palju veganraamatuid, sh eestikeelseid. Loetlen mõned: Sandra Vungi taimetoiduraamatud (neid juba mitu); Sille Poola “Toortoidu A ja O”; Kadri Aavik, Anniina Ljokkoi, Minna Toots.” Vegan. Hooliv ja maitsev elu”. Roberto Martin. “Täistaimetoidud lihasööjatele”. Kuna ise olen suur Vadim Zelandi raamatute austaja, siis soovitaksin ka Zelandi “Apokrüüfiline transurfing” II osa (eesti k. Ersen, 2012); seal kirjutatud väga emotsionaalselt, targalt ja ühtlasi kaasakiskuvalt toortoitumisest.
   Jaksu ja edu! Ja olete tublid ikkagi, sest… kui kaht rehkendust teha ei jaksa, siis tee vähemalt üks, aga tee hästi! :)

 10. Väga mõttetu postitus. Olime kuu aega veeganid ja ajasime igatmoodi liha sisse ei loobunud kalast piimatoodetest ja siis umbes iga mingi paari päeva tagant tegime teistest loomadest süüa. Ja pildile on lisatud mingi ilalõug kellele laiba verest tehtud vorsti sisse aetakse. Way to go ! tõsiseltvõetav katse :D

  1. Mingi ilalõug -nagu ma aru saan, mõtled last selle all. Kuidas saab midagi sellist öelda lapse kohta?! Äärmiselt ebaviisakas!

   Sellega nõustun, et enne oleks võinud mingi eeltöö teha, et mis see kuu ilma lihata reaalselt tähendab. Mitte nii et kas tõesti kala süüa ei saagi?! :O

  2. Ma ütlesin kohe, et on asju millest ma ei loobu, et proovin olla ilma looma-sea-kanalihata. Millest üldse selline paanika, kas keegi sööb liha või ei. Vaba valik ju :) mina sain kuu ajaga selgeks, et ma ei taha elada ilma lihata. Lihtne :)

  3. Ma arvan, et asi ei olegi selles kas sa pidasid vastu või ei. Aga sellised väited nagu, et verivorsti ikka tohib süüa jne. Rumala inimese mulje jätad nii lihtsalt.

  4. Ma pole kunagi väitnudki, et ma mingi maailma targim inimene olen. Nagu ma kirjutasin, inimene õpib kogu elu :) Ja ma pole veganlusse üldse nii süvenenud, et teada, kust maalt ja mida nad söövad/ei söö… Minu jaoks pole juust ja muna ka loomne, ometigi on..

 11. Tubli olid, et väljakutse vastu võtsid, aga kardan, et arusaamaks veganlusest sellest ei piisa.
  Esiteks veganism ei ole puhtalt toitumine. Minu jaoks on see elustiil, mida elan täiel rinnal ja mida tehes keegi teine ei pea selle pärast kannatama. Küsimus on kas me teiste all peame silmas ainult inimesi või kõiki elusolendeid.
  Teiseks liha tarbimine ei ole meile organismile vajalik. Tegelikkus on hoopis vastupidine, see hävitab meie keha. Lugemist. http://www.bbc.com/news/health-16526695
  Kolmandaks. Kui vähegi huvitab, milline mõju on lihasöömisel meie plaaneedile on rangelt vabatahtlik vaadata filmi nimega Cowspiracy.

  Aitäh
  Pane tuusalt!

Comments are closed.