#elulineblogi

Laske inimesel väärikalt surra!

Mul jäi hommikul Facebookis silma, et täna on “Pealtnägijas” lugu naisest, kellest saab esimene vabasurmaturist ehk ta sai loa eutanaasiaks.

Õhtuleht: 47aastasest neljalapse emast saab Eesti esimene suitsiiditurist

Endine tantsuõpetaja ja nelja lapse ema põeb pöördumatut lihashaigust, mis lülitab organismi järk-järgult välja, kuni ta jääb kahjuks oma kehasse pantvangi ja sureb.

Ja uskumatu, mis kommentaarid seal all on. Jumal, mis lastest saab, kas ei saaks ikka seda aega venitada ja veel kallitega koos olla. Ja teine leer on seda meelt, et see võiks ka Eestis lubatud olla ja miks inimesed peavad piinlema. Siis tuleb keegi ja parastab, issand kui palju on neid, kes tema surma ootavad. No halloo!

Kui inimene on juba palunud abi, teinud taotluse selleks, siis ta ilmselgelt on enda jaoks lahti mõelnud kõik need teemad, mis saab lastest, mis elu teda ees ootaks, mis võimalused tal oleksid.. Ega keegi niisama sellist asja ei palu. Järelikult inimene ongi haige, järelikult tal ongi ebamugav elada ja oma kehas lihtsalt surra ja hääbuda. Lapsed peaksid pealt nägema kuidas nende ema organism üles ütleb ja ta vaikselt aina hullemasse seisu jõuab.

Ma olen enda ema pealt seda näinud, ma ei taha, et lapsed (ilmselt nooremad kui mina, arvestades naise vanust) seda pealt peaksid nägema. Kuidas alguses rõõsa naine on haiglas, siis läheb aina halvemaks, kuidas algul ütleb üles maks, siis neerud, siis.. lõpuks on vererõhk 40, ta on nii kokku kuivanud nagu beebi.. Ma ei tahaks seda uuesti läbi elada ja ma ei tahaks, et mõni teine laps peaks seda nägema. Parem saatke oma ema kallistuste ja musidega teele ja kõik. Teil jääb temast pigem hea mälestus, mitte kokku kuivanud ja sureva inimese mälestus.

Laske inimestel teha ise oma valikuid, kui ta on nii otsustanud, las ta teeb, mida on vaja targutada, et ei tea ikka.. Gooosh, ma lähen närvi selliste asjade peale. Ja jah, ma olen sama meelt, et eutanaasia peaks Eestis lubatud olema. Mina näiteks ei tahaks jääda kellelegi hooldada. Ma tean, Meelis ei jätaks mind ja hoolitseks veri ninast välja, aga milleks tema elu ära rikkuda, sest ma olen suremas.. Oleks võimalus, ma läheks lihtsalt oma teed. Jah, raske on, aga elu invaliidiga on hullem.

Mis teie arvate? Eutanaasia poolt või vastu?

 

17 thoughts on “Laske inimesel väärikalt surra!

 1. Kindlasti poolt. Sellessuhtes, et ma isegi ei saa aru mis toimub nende inimeste peas, kes eutanaasia vastu on.

 2. Ma olen sinuga seekord 100% nõus. Minu vanatädi, keda ma ise ei ole kunagi näinud muidu, sest ta suri enne minu sündi, oli natuke üle 40 kui ta tegi enesetapu. Tal oli sclerosis multiplex, väga raske ravimatu haigus. Kui ta olukord jõudis selleni, et ta teadis, et tal on varsti raske käsi liigutada, siis ta tegigi enesetapu. Ta lihtsalt oli elu aeg olnud iseseisev naine ja ei tahtnud kellestki sõltuvaks jääda. Tal küll ei olnud lapsi ja see oli olnud tema otsus, sest ta sai diagnoosi juba üsna noorena. Aga isegi laste olemasolu korral oleks see olnud ainuõige otsus.

 3. Kuna saade homme nähtav, eks siis paistab mis mõtted mul tulevad. Lühikese lõigu põhjal, see naine seal klipis küll selline välja ei paistnud, et juba praegu peaks suitsiidile minema. Taustal võib olla ka suur masendus, peresuhted ja depressiooniga inimesed tahavadki end tappa ja ära minna ja on ammu alla andnud. Selle lühikese saatelõigu ajal, vaadates seda naist- kogu tema olek/hoiak oli pigem selline, et vajaks kõigele lisaks masendusravi.

  On täiesti eri olukord, kui inimene on juba sellises seisus, nagu sina oma ema? haiguse kulgu kirjeldasid- “Kuidas alguses rõõsa naine on haiglas, siis läheb aina halvemaks, kuidas algul ütleb üles maks, siis neerud, siis.. lõpuks on vererõhk 40, ta on nii kokku kuivanud nagu beebi.. – vot sellisel juhul on tõesti eutanaasia vajalik, taoline piinlemine ei ole põhjendatud.

  Sa peaksid hästi teadma kuidas masendunud depressiivne, oma mõtetega sügavas augus olev inimene tahab pidevalt endale lõpu teha ja ära minna. Väga paljud probleemid ja haigused ongi seotud meie peas toimuvaga. Sundmõtteid ei saa ilma ravita alla suruda, kui ajukeemia on nihkes.

  Selles mõttes olen nõus, et teatud spetsiifilistes olukordades peaks eutanaasia tegemise/saamise võimalus olema võimaldatav. Aga seda vaid juhul, kui on 200 protsenti kindel, et inimest ei saa enam päästa.

  1. Sa targutad pikalt aga asjast suurt midagi ei tea.
   Eutanaasia peab inimene endale siiski ise tegema, st. arst paneb rohu valmis ja nõela veeni, aga nö nuppu vajutab siiski patsient ise. Kui inimene ei saa enam oma käsi liigutada, on teadvusetu vms. siis eutanaasiat ei teha. Haige peab olema täie teadvuse juures ja otsustusvõimeline. Sellepärast teeb ka see patsient seda just nüüd, kui ta suudab anda allkirja ja ise oma otsuse ellu viia. Antud haigusega toimub hääbumine ruttu- nädalate, isegi päevadega. Vabalt võib olla, et tal nt. kuu aja pärast enam käed ei tööta.
   Viimse hetkeni ei ole võimalik oodata- see poleks eetiline ja tooks kaasa palju kuritegusid. Ilmselt oleks ka Eestis seltskond inimesi, kes nt. oma dementse vanaema “magama” lasaks panna. Ehk siis veelkord- inimene peab olema selge mõistusega, annab allkirja nõusolekule ja teeb ise lõpliku liigutuse.

  2. Mis on päästmine? See, et arstid ja sugulased saaksid vastu rindu taguda ja kuulutada, et tegime kõik, kõik ta päästmiseks- 3 kuud vigast elu sai juurde. Valiksin otsekohe ka eutanaasia. Kogu see elujura on ületähtsustatud.

  3. Googelda ta haigust, siis saad aru, miks ta tahab surra. Kõige selgem näide oli minu meelest see, et sa kukud näoga maa poole, aga ei saa midagi teha, sest su lihased ei liigu. Imelik oleks, kui tal depressiooni poleks. Sellest naisest on juba olnud üks saade, vist ka Pealtnägija. Lisaks tal blogi, halavere – googelda. Ta jätab endast väga vapra ja üsna terve mulje, aga ta teab, kuhu see haigus viib.

  4. Jaa, selleks peaks ta vähemalt paar aastat piinlema ja tunda saama, mida see hääbumine päriselt tähendab. Et kui see kannatuste kadalipp on läbitud, on lõpuks kindel, et võib vist eutanaasiat lubada küll?

 4. Olen vägagi poolt. Ja kui oleks võimalust, siis ma allkirjatsaks juba täna oma selge peaga sellise lepingu, et kui minuga midagi traagilist juhtub või vanaduses voodihaige ja demente olen, siis soovin eutanaasiat. See on tegelt kohutav kuidas inimesed peavad vegeteerima ja oma surma ootama. Sama mõtlen ma ka sügava puudega lastele, no milleks neid elus hoida. Võib tunduda karm aga jah ma ei mõista seda. Aga mulle tundub, et kui kõik teeks eutanaasiat, siis oleks ravimifirmadel suur error ja ka sellepärast ei ole see enamus riikides lubatud.

 5. hääle järgi tundus, et sel naisel on raskused, samas välimuselt tundus ok. et võiks veel paar a elada. samas eks see ole kaalutletud otsus. kindlasti peale saate järgi vaatamise, saaks võibolla rohkem olukorrast aru.

 6. Kommenteerijad võiksid muidu aru saada, et tegu ei ole eutanaasiaga. Tegu on assisteeritud suitsiidiga ja seda ei saa teha näiteks dementne inimene või inimene, kes ise liigutada ei saa. Inimene peab olema suuteline ise endale ravimit manustama ja peab asja ajal teadlik olema. Vb see naine ei ole ise mõne aja pärast ise selleks võimeline ja on selle tõttu just nüüd selle otsuse langetanud. Arst annab ravimi kätte, aga pead asja ise ära tegema. Olen teemat üsna palju uurinud. Sveitsi assisteeritud suitsiid kliinikute kodukatelt saab kogu info ilusasti kätte. Ka hinnad on olemas.

 7. Igati poolt. Need, kes vastu on, pole kedagi tõenäoliselt kunagi hooldama pidanud. See ei tähenda, et kõiki valimatult tapma peaks hakkama. Mina kedagi hooldama pole pidanud, küll aga olen paljude peredega kokku puutunud, kus terved inimesed füüsiliselt ja psüühiliselt hoolduskoormuse all lihtsalt hääbuvad. Inimesed kaotavad suhteid, töökohti ja selle kõrval ei ole kindel, kas hooldataval on elust rohkem rõõmu või kannatusi. Tean ka peresid, kelle poolt hooldatud varasemalt aktiivne, hiljem insuldi läbinud ja mõmisev vanake on omakestel korduvalt vihjanud, et nad ta kannatustele lõpu teeks.

  See on karm teema, palju eetilisi paradokse. Aga usun, et kui kõik võimalused on läbi proovitud ja edasi on ees ainult allakäik, võiks inimesel olla see valik.

 8. Vabandust, aga kas sa endale otsiksid ka sellises olukorras ka masendusravi? Või kaaluksid siiski muid lahendusi? Olukorras, kus sa tead, et paraneda sellest haigusest ei ole võimalik, kus liikumine, rääkimine, neelamine, kontroll oma organismi kõigi lihaste üle kaob mitte aastatega, vaid nädalate ja päevadega? Loodan väga, et pärast selle saate äravaatamist on rohkem inimesi, kes püüavad teemasse süveneda ja asjast aru saada, mitte ei kuuluta lihtsalt: “See naine seal klipis küll selline välja ei paistnud, et juba praegu peaks suitsiidile minema.” Jõhker on asjast midagi teadmata hakata hinnanguid andma.

 9. Mina olen ka täielikult eutanaasia poolt! Mis värk see on et hoitakse igasuguseid juurvilju elus kes on oma keha vangid ja vajavad 24/7 hoolt jaravimid maksavad ka iga kuu hingehinda. Alati kui näen telekas neid mingi torudega toidetavaid ja tühjaks imetavaid lapsi tuleb selline ahastus peale. Piinamine on see, ei muud.
  Kuid antud teemal ehk siis naine pealnägijas, tema kohta ei oska öelda, aga vaatan ka ära selle osa vast. Kuid inimesel peab jääma ikkagi ôigus otsustada sellise asja üle.

 10. Ma lugesin selle naise blogi, mis nüüdseks on kinnine. Väga imetlusväärne daam!
  Ja emana ma mõistan tema otsust.

 11. Mina olen jälle 100 % vastu sellele.Ei sa midagi ilusamat olla kui ELU.Kes vähegi lugenud see teab,et küll ja küll on avastatud ravimeid,mis veel eile oli võimatu ravida.!!
  Alati tuleb loota !!

Comments are closed.