„Ma täna ei saa, olen väsinud!”

marimell

Ma olen viimasel ajal maininud, et olen väsinud, tahaks päeval uinaku teha, aga asi pole lihtsalt selles, et pimedat aega on rohkem, vaid selles, et mul on metsikult tegemist ja ma tunnen, et ma magan öösiti ka nagu kehvasti. Ärkan kell viis õudusega, et olen sisse maganud. Tegelikult on äratuseni veel aega. Keha magab, aga vaim on ärkvel ja mõtleb kogu selle krempli peale, mida oleks vaja järgnevalt teha. Jaja, halapostitus.

Üldiselt oli minu jaoks wake-up-call kui mu sõbranna saatis mulle screeni järjekordsest vabandusest, miks ma teda enda juurde ei oota “Ma täna ei saa, olen väsinud!” Aga ma päriselt tahaks temaga kokku saada..

Ma olen alati mõelnud, et minul küll stressi pole. Leidsin aga guugeldades (vana hea dr guugle), et uuringutest selgub, et peamiselt põhjustab stressi suur töökoormus ja suhted töökaaslastega, aga ka rahaline seis ning suhted pere ja lastega. Samuti selgus uuringust, et ligi pooltel elanikest on stressi tõttu uneprobleemid või vaevab neid liigne väsimus ning kurdetakse, et tihti ei jõuta tegeleda asjadega, mille jaoks tavapäraselt jaksu oleks. No täpselt mina. Kuigi googlega võib endale ükskama mis diagnoosi panna, kõik klapib kuskilt otsast.

Peamine on mõista selle info juures, et need „peamised põhjused” ei pea kõik koos sulle stressi põhjustama. Piisab vaid ühest. Ma arvan, et suur juba üks neist, olgu selleks siis väsimus, suhted, töökoormus vms, on juba selge põhjus, miks kasutada abivahendeid, mis võiks natukene elukvaliteeti parandada. Ja see on täiesti okei, ei?

Huvitav on see, et head und mõjutavad ka teatud mineraalained, millede hulk organismis eeskätt just stressirohkel perioodil oluliselt väheneb. Üheks põhjuseks tihtilugu toitumine, mis stressirohkel perioodil muutub ebaregulaarseks ja ebakvaliteetseks. (Olete tähele pannud mu viimaseid toidupilte? Wolt toidab mind viimased kaks kuud.. ahjaa, see meenutab mulle, et tahtsin teha postituse, “ärge sealt tellige”) Teiseks põhjuseks kõrge stressitase ise, mis vähendab mineraalainete hulka organismis. Tihtipeale ei oska me stressi ja und mineraalainete puudusega aga seostadagi… No see selleks.

Ma ei ole osanud sellele mõelda, ega pidanud isegi ehk vajalikuks, aga üllatuslikult üheks olulisemaks mineraaliks, mis stressitaset ja unekvaliteeti mõjutab, on magneesium. Kui guugeldades see ette lõi, läks nagu pirn peas põlema, jaja, kasutasin ju raseduse ajal ka. Magneesiumipuudus vähendab organismi vastupanuvõimet stressile, tekitab ärrituvust, ajab segamini une ja ärkveloleku rütmi ning me ei suuda enam keskenduda. Kui organismil tekib magneesiumipuudus, siis võib sellele viidata pidev väsimus (check!), nõrkus ja jõuetus, peavalu (check!), ärrituvus, närvilisus (check!), rahutus (check!), apaatia, mälu- ja keskendumishäired (check! kui ma olen unustanud teile vastata, midagi saata vms, nügige mind julgelt Facebooki chatis!) ning unetus (pigem vastupidi, väsimus!).

Magneesiumipuuduse korral ei tooda organism piisavalt hormooni 5-HT, mis viib impulsiivse käitumise, agressiooni ja ärrituvuseni. Lisaks osaleb magneesium organismis melantoniini tootmisel, mis soodustab und – ka selle tootmine on magneesiumi puudusel häiritud.

Stressiperioodil ja unehäirete korral soovitavad eksperdid magneesiumi lisaks tasakaalustatud toitumisele ja toidulisandina juurde tarvitada, et anda organismile piisavas koguses vajalikke toitaineid nii stressi kui unehäiretega toime tulemiseks.

Nii ma jõudsingi toidulisand Magne B6 Sleepini. Mis ei tähenda muidugi seda, et kahma kahe suupoolega toidulisandit ja elu on lill. Tuleb korralikult toituda, liikuda, tööaega manageerida…

Ma ei võta väga toidulisandeid või ravimeid, mul on kokku neli “rohtu” üldse, mida ma tarbin… valuvaigistile lisaks Magne B6 Sleep ja maorohud, aga neid ma võtan kui vajadus peaks olema, kui tunnen, et magu valutab, söön palju vürtsist, joon liigselt alksi…
Miks see peaks aitama? Hea une annab selle spetsiaalne koostis: magneesium koos B6 vitamiini, sidrunmelissi ja humalaekstraktiga. Magneesium aitab vähendada väsimust ja kurnatust, taimeekstraktid sidrunmeliss ja humal on lõdvestava toimega, aitavad rahulikult uinuda ja korralikult magada. B6-vitamiin aitab magneesiumil paremini imenduda.

Kuuri pikkust kui sellist määratud ei ole ning see kui kiiresti mõju tunda annab, on suuresti individuaalne. Mina olen nõks üle kahe nädala nosinud ja tunnistan, et on abiks. Peavalud on vähenenud, uni on parem. Sellessuhtes, et ma ikka magaks kogu aeg kui võimalust oleks, aga st et ma magan, mitte pole selline poolunes.

Kust saab? Apteegist :)

Kas te võtate mingeid toidulisandeid või vitamiine? Mu meelest see oktoobri keskelt aprillini on täpselt selline aeg, et nosi vitamiine, tee sidruniga teed, turguta end nagu haiget inimest, kuigi palavikku pole.

13 arvamust postitusest “„Ma täna ei saa, olen väsinud!”

 1. Imetan veel last ning terve öö magada pole saanud aasta kindlasti. Raseduse lõpus oli uni kehv ja nüüd laps ei maga mille tulemusena ma olen rohkem ärkvel kui üleval. Mees proovis üks öö meie juures magada ning ta oli järgmine päev zombi. Ütles, et kuidas sa saad juba aasta tervet ööd magamata olla. Inimene harjub. Aga mul hakkasid käed ja jalad surema. Pidev surin nendes hakkas häirima. Arst soovitas mg. Mul polnud mingit usku sellesse, AGA tõesti. Värin ja surin on kadunud. Kahjuks lapsele pole nad und siiani kinkinud

 2. Kas siis kui näiteks Viagra sult reklaampostituse telliks, oleks Meelisel äkki jumala juhuslikult just sel ajal potentsihäired..?

 3. Toidulisandid on lihtsalt üks suur äri, vaat et suurem kui ravimiäri. Igasugu vitamiine pole tavatingimustes inimesele juurde vaja, va D-vit. Seda muidugi juhul kui ainult friikartuleid ja saia ei söö. Kõiksugu mg, oomega- 3, aluselised veed ja biolatted on puhas müügitöö, süües tervislikult (vt kasvõi ametlik toitumissoovitus) saab inimene kõik vajaliku kätte.

 4. Minu jaoks on D-vitamiin täielik päästja olnud. Varasemalt oli talvel koguaeg nohune-kohane, kurk haige, palavik jms, lisaks tohutu väsimus. D-vitamiini võttes pole juba mitu aastat nohu ega midagi muud kallal käinud! Nii hea elu :D
  Aga selline pisike nipp ka, et kui enesetunne on kahtlane või tunnen, et ohatis tahab huulele ronima hakata, siis võtan C-vitamiini “üledoosi”. Lahustan kaks kihisevat tabletti ja joon ära ning järgmine päev läheb hea terve elu edasi jälle. C-vitamiin tõstab immuunsust ja see üledoos aitab pahad patsillid ära peletada.

 5. 3,5a tagasi sündis mul väike preili, ilma igasuguse unevajaduseta preili.. kuni 1,5a magas ta ööpäevas 5h kokku- kordan , kokku, mitte ühte jutti … Minu stressitase ja kõik muud andurid karjusid appi ja siis avastasin enda jaoks magneesiumtsitraadi. Elu muutus palju ilusamaks. Söön siiani seda magneesiumit, iga päev!! Kuna organismil on omastamis probleemid siis annab kohe tunda kui paar päeva võtta olen unustanud. Just see “magan” “vist ei maga veel” “ tahaks magada” vahel kõikumine koguaeg, krambid jalgades ja kätes, 0-100 sekundiga ärritumine jne .. ja siis magneesium ja kõik on jälle hästi :) kuniks unustan… juba tervelt ühe kuu tarbin homöopaadilt saadud magneesiumi rakusoola – väga tõhus, looduslik , oluliselt odavam , kui apteegis… ja siis kasutan veel igapäevaselt b12 ja d-vit :)

 6. Otsin tööd, muremõtted painavad öösiti, ei suuda magama jääda. Olen üritanud ise hakkama saada, aga pean vist ikkagi apteegist abi otsima. Reklaamiti Exitressi, mõtlesin seda proovida.

  1. Exitress on maakeeli palderjan. Tahtsin ka seda osta reklaami tõttu ja siis taipasin koostisosi vaadata

  2. Kui ise enam hakkama ei saa, siis ikka perearstile. Kuurina unetablette, kui tegu on ajutise perioodiga elus, proovida ei ole enam mingi tabu, magada peab saama ja uni aitab ka päevase stressiga paremini hakkama saada! Melatoniin ja palderjan on küll popid, aga pidevalt peas ketravaid mõtteid need ära ei võta.

 7. B-grupi vitamiinide puudus tekitab ka tihti väsimust ja aitab kaasa stressitaseme tõusule. B12 vitamiin eriti. (Vitamiinide vähesus võib eriti kimbutada inimesi kellel on nt tehtud maovähenduslõikus, aga ka nt Crohni tõvega, koliitidega jm soolestiku häiretega inimestel).

Comments are closed.