marimell Berliinis: eelarve ja reaalsus

Suures plaanis püsisime eelarves, sest tegelikult meil seda otseselt ei olnud. Kui ma algul plaanisin, et meie shopingu eelarve on 650€ pere peale, siis mingi hetk sain aru, et sellest ilmselt jääb ikkagi väheks (arvestades Meelise shopinguhullust) ja siis kui mõtlesin, et teeme eksperimenti, et 2019 aastal uusi riideid ei osta, siis suurendasin eelarve 900 peale, et noh, peab ju aastaks riideid ostma…

Poodidesse jätsime pere peale kokku konkreetselt 702 eurot, mille hulgas on ka viis jõulukinki, mille pärast me üldse algselt tahtsime Berliini minna, aga nagu ikka sai sellest shop til you drop weekend.

Lennud 36€ nägu, imik 56€ – ah?

Alustame siis sellest, et augustis nägin mingi eriti hea hinnaga lennupileteid Berliini, mingi 35€ edasi-tagasi. Rääkisin kohe Meelisele, et tavai, lähme jõulukinke ostma.. Kas Hedoniga või ilma? Tema arvas, et ilma on parem.

Mõtlesin siis kiirelt, et me maksaks põhimõtteliselt lapsehoidjatele sama raha kui neile piletid välja teha, äkki tahavad kaasa tulla.. nad olidki nõus. Kokku läks kuue inimese peale 238€. Mis on naljakas… Siis IMIK maksis põhimõtteliselt 2x rohkem kui tavapilet. Tavaliselt reisivad imikud just tasuta, aga noh.. odavlennufirmade poliitika vist. Kokkuvõttes kamba peale ei midagi hullu, seega ei ole süvenenud, miks imik kallim oli vms.

Ööbimine 145€ öö

Korteri võtsime kohe kesklinna lähedale läbi Airbnb ja see kahetoaline korter maksis meile kamba peale 435€. PS! Sain osaliselt maksta Airbnbsse kogunenud krediidi eest, seega aitäh kõikidele reisisellidele, kes on läbi meie lingi oma broneeringu teinud, sest kui teie saate 22€ oma ööbimiselt alla, siis meie saame nö boonust soovitamise eest (olenevalt summast vist 8-15€). Igaljuhul reisides kasulik värk :)

Meie olime seal kus on punane täpp ja TÖÖ kirjas. Kui nüüd sirkli võtaks ja Alexanderplatzilt meieni tõmbaks ja siis ringi teeks, saaks asukoha, kus oleks ilmselt hea ja mugav peatuda Berliinis olles, siis on kõik käe jala juures, või olge samas korteris kus meie ja elu on lill :)

Vaatasime hotelle ka, suht kallid kui aus olla.Ma ei mäletagi, hotellis oli öö vist 130€, tookord kui vaatasime, et ei oleks linnast väga kaugel ja enamvähem välja ka näeks.

Ja pealegi, kuna olime lastega, siis korteris kordades mugavam, kes tahab, see magab ühes toas, kes tahab, jookseb ringi, kes tahab läheb pessu, keegi ikka vaatab lapsi jne. Hotellitubades oleks ikka lõpuks ühest toast saanud staap, kus ala lapsi vaadata-vannitada, õhtul veinitada ja muljetada ja teises toas oleks lihtsalt magamas käidud. Seega, ma soovitan iga kell korterit.

Korter mulle täiega meeldis, Meelisele ei meeldinud, et see oli kõrgel esimesel korrusel, et seal lähedal oli haigla ja kiirabid huilgasid. Ma ei tea, mind see üldse ei seganud. Maja all oli Lidl, kõrval oli ülihea kebabiputka, trammipeatus paarsada meetrit, üle tee restoran..

Toidupoes soodam kui meil

Jumal kui odav seal ikka on! Lidlis need parmasingid ja salaamid olid mingi 7-10€/kg, Eestis reaalselt 25€/kg! Vein oli liitrises pudelis 1,49€, täiesti joodav Riesling. Õlle 6pack oli 1,59€!

Käisime kaks korda poes, ostsime ala hommikusöögi kraami ja ühel päeval tegin suure hunniku kanapastat. Lisaks ostsime neid sinke, veine, õlut, hallitusjuuste jne. Kamba peale läks esimesel päeval 40 ja teisel korral 30€. Sellest mingi pool läks alksile ja pandile (seal on pant 0,25€; aga millegipärast automaat meie pudeleid tagasi ei tahtnud, no saagu keegi teine siis õnnelikuks!)

Kohalik kebabiputka pakkus absoluutselt imelist döner-boxi 4€ eest ja sellest sai kõhu täis ka näljasem mees. Friikaid, liha, salatit, kastmeid – mida vaid soovid. Mina haarasin ka Ayrani (türgi keefir vms), mida ma joon ainult Saksas. Igal pool mujal on mingi vale värk. Maitseb rõve. Ainult saksas olen head saanud.

Transport 7€ päev, meelelahutus natuke kallim

Meie kasutasime liikumiseks google mapsi, mis näitab sulle kohe, mis metroo/tramm/buss valida, lisaks näitab ka takso ja Uberi hindu.

Ühe otsa pilet maksis 3,60€ mu mäletamist mööda ja see kehtis kaks tundi. Meie ostsime endale iga päev päevapileti 7€ ja sõitsime kuhu ja palju ja mitu korda tahtsime. Tundus loogilisem, sest jagasime päevad ära, kes shoppas hommikul, kes pärastlõunal. Vahetustega olime siis lastega ja poodi neid üldse ei viinud.

Ühe korra sõitsime taksoga ka, peolt koju (klubi sissepääs maksis kahele 37€), sest ei viitsinud öösel 45 minti metrooga küll kolistada, maksis see takso meile 17€. Google maps on imeline abimees reisidel, näitab kohe sulle kõik ühistranspordi variandid ära ja samuti takso eeldatava kulu.

Küll aga ostsime me ette mingid piletid (mis netist ostes oli soodsamad), et laste aega sisustada.

See tähendas siis seda, et ühe piletiga said ise valida, kuhu lähed: Madame Tussauds Berlin, Berlin Dungeon, AquaDom & SEA LIFE Berlin, LEGOLAND® Discovery Centre Berlin, Little BIG City Berlin.

Otsustasime siis nii, et täiskasvanud võtavad endale 2koha pileti (25€) ja Hedonile võtame 3koha pileti (27€). Et ühel päeval lähme meie lastega kuskile, teisel päeval nemad ja pühapäeval kõik koos.

Ütleme nii, et muidu oli täitsa ok diil, ainult et.. ma ei käinud kahes kohas ja oleksin võinud Madame Tussauds’i niisama ka pileti osta. Netist ostes 17,50€ (kohapealt 25€). Meelis käis lõpuks Hedoniga kahekesti akvaariumis ja mina olin väiksema lapsega kodus. Teisel päeval käisid lapsehoidjad lastega Legolandis ja pühapäeval siis kõik koos vahakujude muuseumis. Kusjuures, sealt saime ka tasuta pääsmed Little Big Citysse. Seega, teadmiseks järgmistele minejatele.

Kui kiirelt neist kohtadest rääkida, siis kõik oma hinda väärt ja isegi Hedon nautis vahakujude muuseumit ja pööras korraks natuke ära kui me jalkaosakonda jõudsime ja noh, trumme sai taguda ja kitarri mängida ja.. Sellessuhtes mulle täiega meeldis, et hästi palju sai kaasa teha, mingeid aksessuaare kasutada ja pilte teha jne.

Rändom on muidugi see, et sisenedes tehakse sinust pilti ja see maksab 10€. Nagu wtf. Oleks 3, vabalt ostaks mälestuseks, aga 10 eest teen ma ise kümme pilti ja prindin välja ja panen albumisse.

Mis jõulukinkidest sai?

Kui nüüd jõulukinkidest rääkida siis.. Teisel päeval poes olles mulle meenus üht asja nähes, et.. kurja, me pidime ju just kingitusi ostma tulema. Aga ma olin vahepeal juba otsustanud, et teen sel aastal jõulukingitused ainult lastele ja täiskasvanutele ma ei hakka tegema, sest peab või oleks äge.

Aga kui ma seda ühte asja nägin, siis see karjus mulle mu sõbranna nime ja nii ma selle ära ostsingi. Hiljem leidsin veel ühe asja, mis kisendas teise sõbranna nime. Kolmanda kingituse leidsin sealt labürindist, mis kassadeni lookleb, ja kuhu on kuhjatud igasugust kraami.. see läheb mu tädile ja neljanda ja viienda kingituse tegin endale ja Meelisele. Ühed kummikindad olid nii lahedad, et koristushullule ideaalsed ja endale ostsin ma neli väikest käterätikut, sest noh, nagunii oli vaja. Ehk siis, ma ei teagi kui kingitus see on. Võiks samahästi öelda, et kõik riided, mis ma ostsin, olid kingitused.

Ja kui ma enne seda trippi olin alati Meelisele öelnud, et Berliin küll pole koht kus ma elada tahaks (polnud seal oma 10 aastat käinud ka muidugi), siis nüüd ma ütlen, et võiksin vabalt seal elada. Aga samas, hea on ka pikki nädalalõppe seal teha ja shopata :)

12 thoughts on “marimell Berliinis: eelarve ja reaalsus

 1. Kuhu need lubatud põnevad postitused jäävad? Korraks nagu oli juba lootust, et olete vanaviisi tagasi, aga tundub, et vist jääte ikka nende igavate liistude juurde?

  1. Palun viis põneva postituse ideed, teen ära kui aega saan. Ma ei saa aru, mida te siit blogist ootate? Et ma kepin nina kokat täis iga nädalavahetus ja blogin sellest esmaspäeval?

 2. Kas te valdate saksakeelt? Küsin, sest mul on alati, kuidagi tekkinud tõrge saksakeelsete riikidega, sest ise ei oska saksa keelt, kas seal on ok inglise keelt kasutada või vaadatakse viltu?

  1. Palju sul seal kassas makstes seda saksa keelt vaja on? Või üldse keelt? Küsib kas kotti tahad, ütleb summa ja kõik. Järgmine. Aga jah, mina räägin saksa keelt, küll pole ammu praktiseerinud, aga aru saan ja räägitud ka kui vaja. Meelisel algtase, aga poes saab käidud, küsitud mis vaja ;) Ja inglise keelega saab Berliinis vabalt hakkama.

  2. Selge siis tean, pole ise eriti Saksamaale juhtunud aga vaadates nende soodukate suurust, siis isegi võiks ju minna, meil enamasti on 10% ale ja siis peab ka megarahul olema, kui 20% ale on enne 30% juurdehindlus, mujal maailmas tunduvad hinnad tõesti paremad. Küsin uudishimust, et kas olete ka mujal Euroopas osturetkedel käinud peale Saksamaa ja Inglismaa? Lahtipakkimise live oli lahe, head leiud, sellised teistsugused huvitavamad.

  3. Ei olegi vist.. Oleme mingitel läbisõitudel käinud kiirelt poes, aga selliseid osturetki pole rohkem olnud :) No välja arvatud mingid rootsi kruiisid aastaid tagasi, siis ka pigem läksin shoppamise kui kruiisi pärast :)

 3. Maksid lapsehoidjatele lennupiletid, et nad last hoiaks, aga lõpuks hoidsid ikka ise?

  1. Vahetustega hoidsime :) Me oleme eelkõige sõbrad, peaaegu nagu perekond, mitte mingi suvaline lapsehoidja ja meie pere vms.

  1. Niii…? Ja siis? Kas ma ei tohi oma sõpradele teha kingitusi? Nagu ma ütlesin, nad ei ole pelgalt lapsehoidjad, jah, ma kutsun neid nii, aga nad on nagu meie pereliikmed. Väga lähedaseks saanud kolme aastaga, mil nad Hedonit on hoidnud :)

  1. Ei oska öelda. Mingi suvaline, mida kebabiputkades müüakse. Seal kohe on parem kui mujal. Eestis pole ma veel normaalset kuskil saanud. Türklasel on ikka maitset :D

Comments are closed.