marimelli dieedinipp: söö täisteratooteid, ütle suhkrule ei

Terveid teri või seemneid kasutatakse pagaritoodetes sageli, aga see ei muuda veel toodet täisteratooteks, tuleks jälgida pakendilt, kas täisterast koostisosade sisaldus on vähemalt 50%.

Ei, ma ei hakanud toitumisnõustajaks, aga ma jagan teiega hea meelega seda, mis aasta tagasi veidike mu maailma muutis. Üleöö ei juhtu midagi, vähemalt minul mitte. Aga ma näen täna, kuidas mingid kogetud asjad on hakanud mu elu suunama.

Aasta tagasi saime kutse koolisööklasse täisterast pagaritoodete teavitusüritusele, kus räägiti täistera kasulikkusest ja kuidas seda koolimenüüdes kasutatakse.

Päris ausalt muutis see koolilõuna minu teadmisi ja olen alates sellest ajast hakanud pakendeid hoolikamalt jälgima, teinud kindlasti paremaid valikuid, sest ekslikult peetakse (ka mina pidasin) täisteratooteks sageli sellist leiba ja saia, mille nimetuses on sõnad „tera-”, „seemne-” ja „klii-”. Täisteratoode võib vabalt selline olla, aga lisaks tuleks jälgida seda, et kasutatud teraviljast oleks vähemalt 50% täistera. Alles siis saab seda täisteratooteks pidada.

Täisterast pagaritooted seostuvad õigusega tervisliku toitumisega, kuna sisaldavad keerulisi süsivesikuid nagu kiudained ja tärklis, lisaks mineraalaineid ja vitamiine.

Kuidas teha õige valik?

Võrreldes tavalise pagaritootega, on täisterast pagaritoode tehtud täisterajahust, milles on alles hoitud kõik viljateras leiduv kasulik. Heledate jahude tootmisel eraldatakse viljatera väärtuslikud osad nagu tera kestad ja idu. Koos sellega kaob aga palju kasulikke toitaineid.

Toiduliidu eestvedamisel sõlmiti 2016. aastal Täistera mõiste kasutamise Hea Tava leping. See ütleb, et täisteratooteks võib nimetada ainult neid pagaritooteid, milles on kasutatud teraviljast vähemalt 50% täisterast koostisosi. Pasta puhul peab see olema 100%. Tänu nii kõrgele täisterakoostisele on leival-saial üle kuueprotsendiline kiudainesisaldus ja muud toiteväärtuslikud eelised.

Nimetatud hea tavaga on liitunud Eesti suuremad pagaritööstused Fazer, Leibur ja Eesti Pagar. Nende täisterast pagaritoodetel on täisterasisaldus selgelt välja toodud kas pakendi esiküljel protsendina või siis sõnaga “täistera” koostisosade loetelus.

Miks eelistada täistera tooteid?

Täisteratoodetest saame suurepäraseid aeglasi keerulise ehitusega süsivesikuid (kiudained ja tärklis), mis imenduvad organismi pikema aja jooksul. Organism seedib toitaineid kauem ja energiat vabaneb organismi ühtlasemalt, kõht püsib kauem täis ja veresuhkur püsib stabiilsena.

Veel üks oluline põhjus, miks eelistada võimalikult laia valikut täisteratooteid, on nendes sisalduvad mineraalained.

Näiteks vajab inimese organism magneesiumit pea kõikides kehas toimuvates keemilistes protsessides. Tsink seevastu toetab meie immuunsüsteemi ja aitab paraneda haavadel. Lihaste tööle ja vererõhu normaalse taseme hoidmisele aitab kaasa kaalium. Täistera pagaritoodetes leiduv fosfor on oluline hammastele ja luudele.

Täisteratoodetes leidub palju B-rühma vitamiine, mis on vajalikud organismi normaalseks ainevahetuseks ja rakkude kasvu tagamiseks.

Palju räägitakse toiduainetes leiduvatest antioksüdantidest, mida ka täisteratooted hulgaliselt sisaldavad. Kokkuvõtlikult saab öelda, et antioksüdandid kaitsevad meie organismi väliskeskkonna saastete hävitava toime eest ja pidurdavad vananemist. Samuti aitavad need tugevdada immuunsüsteemi, tõsta meie keha stressitaluvust, alandada veresuhkru ja kolesterooli taset, taastada elujõudu ning korrastada südame ja veresoonkonna tööd.

#KOOSTÖÖ

4 thoughts on “marimelli dieedinipp: söö täisteratooteid, ütle suhkrule ei

  1. Tore,et olete taas hakanud igapäevaselt püstitama. See lahendus,et iga hommik ilmus uus postitus oli super. Enne tööle/kooli minekut oli hea kohvi kõrvale lugeda.

  2. Postituse pealkiri on väääga ekslik – koostöö küll aga natuke võiks ikka süveneda, kui sellise väitega lagedale tulla – nt 100grammis täisteraröstsaias on pea samapalju suhkruid kui tavalises röstsaias.

Comments are closed.