Me lapsel on ikka arsti vaja

Nii naljakas kui see ka pole, siis ma pole lasknud end häirida Hedoni aeglasest arengust.
Kuus kuud oli ta selili maas, mängis oma mängumatil ja kui ma ta kõhuli panin, siis ta keeras end tagasi selili ja tegi nägu, et kuule, mida sa õige arvad, olen kõhuli siis, kui ise tahan. Ega ma siis last sundima ei hakanud.

Loomulikult oli neid arvustajaid kamaluga, et issand jumal, juba pooleaastane ja ei tee midagi. Ma olen ikka olnud seda meelt, et kõik tuleb omal ajal ja inimesed on erinevad. Näiteks pole Hedonil siiani ühtki hammast ja ma ei lase sellest end häirida. Ka arsti sõnul peaks muret hakkama tundma siis, kui aasta ja kolme kuuselt ühtki pole. Aga samas ta rõhutas sedagi, et tema 46 tööaasta jooksul pole veel ükski laps ilma hammasteta jäänud.

Mõni aeg tagasi hakkas üks mu sõbranna ajama, et Hedoni kukal on ikka liiga lame. Ma olin mingi WTF ta oli pool aastat selili, ilmselgelt. Küll see nö tagasi tõmbab ja normaliseerub. Siis ta vihjas sellele, et Hedontsik veel ei rooma ja ma peaks ikka arstile minema. Mingil hetkel ta teatas, et pani meile arsti aja. Nojah, selge. Läksime siis lastearsti juurde (sest see perearst ei tee midagi :D), kes vaatas üht ja teistpidi, lasi Hedoni peast pildi teha ja ütles, et kõik on korras.

Ja kuna ta ei roomanud ega käputanud ka toona, siis pani arst ta korra peegli ette matile, kus Hedontsik selja sirgu lõi ja… Kui me sealt koju tulime, siis otsustas Hedon, et oleks aeg käputama hakata. No näete, roomamine jäigi vahele.

Läks veel paar päeva mööda, kui Hedon hakkas roomama, ja unustas, et ta vahepeal juba käputas, veel paar päeva hiljem ta käputas uuesti, mängis põlvili… Läks ise istesse ja tagasi… Ja seda kõike õppis ta mingi kümne päevaga. Lihtsalt oli vaja arstile end näidata ja kutt hakkas kohe kartma :)

No ja kuna tookord see arst suunas meid „kõikide arstide juurde“, siis läksime ja istusime teisipäeval pool päeva lastehaigla päevases osakonnas ja lasime Hedonit uurida. Selgus, et ta on väga hästi arenenud, omab loogilist mõtlemist ja on üldse megatublipoiss.

hedontsik

Seega, kõik kes te arvate, et issand, juba pooleaastane ja ei tee midagi, ei peagi tegema. Meil hakkas praktiliselt kõike tegema üheksakuuselt. Ja ilmselt õpib ta lähipäevil ära ka püsti ajamise ja siis alles elu algab. Praegu juba pean teda juhtmetest ja kaminast ja pliidist eemale hoidma – ei saa laps aru, et ei tohi. Ja tema jaoks on midagi nii uut kui ma keelan, et ta vaatab mulle otsa ja naerab oma kõige laiemat naeratust.

A, ja me käisime logopeedi juures. Mhmh, üheksakuusega. Ja seal sai arengust aru nii, et näiteks kui anda talle auto, siis mis ta sellega teeb – uurib kas rattad liiguvad, järelikult tark. Kas ta võtab asju käega või näppudega. Kas ta vaatab paremale või vasakule, kas ta näitab sulle mis tal käes on jnejne. Logopeedi sõnul on Hedon väga hästi arenenud ja omab loogilist mõtlemist – milleks millenigi minna, kui selle saab enda juurde tõmmata.

Aga üks asi on küll – ta tõmbab ennast edasi vasaku käega ja ta reageerimisvõime vasakule on kiirem kui paremale ja ta haarab kõiki asju vasaku käega. Kas temast tuleb vasakukäeline?

33 thoughts on “Me lapsel on ikka arsti vaja

 1. Minu tütar on vasakukäeline(7a) , aru sain siis kui a oli umbes 1 w 2a vana. Võttis ka kõike vasakuga.

 2. Mina ka ei olevat viitsinud ennast tükk aega liigutada beebina. Kukal oli lame ja on siiani, ei läinud tagasi. Loodetavasti läheb Hedonil paremini :D

 3. Rõõm lugeda!
  Mu esimene piiga hakkas ka kôike “hilja” tegema, vôrreldes teiste lastega. Ka mu enda teise kahega vôrreldes. Kui kaks nooremat hakkadid keerama end 3+ kuuselt, siis vanem 5,5kuu vanuselt. Roomama kaks nooremat 5k, vanem 8k.
  Oli selline rahulik meritäht. On nüüd ka rahulikum (aega on kôigega), aga môistust on küll ja veel.
  Ma arvan ka, et pole vaja muretseda.

  Vasaku käe osas ei oska kindlalt väita, aga vôimalik, samas sellelgi pole vahet. Lihtsalt veidi raskem on kirjutama ôppides, sest peidab ise oma tähti, aga ka see saab selgeks.

  1. Ahjaa, alati on ju häda ….
   Laps hakkab tegema liiga hilja, kui ta hakkab keerama ala 6k vanuselt ja siis on jälle hakb, kui hakkab tegema liiga vara (mu noorem hakkas istuma, püsti tulema asjade najal + ka nende najal kôndima, käputama 6k10p vanuselt ja no ikka leidus neid, kes arvasid, et liiga vara, a mis ma tegema pidin siis, pikali suruma?).

 4. minu kohe seitsmekuune ei tee ka midagi. ja ma ka ei põe, eelmine kaps hakkas ka keerama alles kuuekuuselt. nüüd väga tubli kolmene. Pisem on ka sellegipoolest tubli, ma ju näen, et ta on normaalne, näen et ta mõtleb, haarab asju, annab ühest käest teise, viskab maha ja vaatab järgi jne. Küll see keeramine ja edasiliikumine ka tuleb. Suuremal tuli ka keeramine ja roomamine ja istumine ühe kuu sees. Lapsed on erinevad!

 5. Mu laps tegi veel 2aastaseltki enamust asju vasaku käega, sõi, joonistas… olin veendunud, et vasakukäeline (aga mis siis ju?). Nüüd aga on 8a ja siiski paremakäeline. Kuni 3aastaseni pidi see norm olema, et ei saa veel öelda, kumma käeline on.

 6. Minul poja hakkas roomama alles 8 kuuselt ja kohe ka käputama. Keerama äkki alles 7 kuuselt. Ning kõndima 1 aastaselt. Ma ei muretsenud küll et miks ta ei rooma või ei käputa. Kõik tuli ise tal.
  Ning meil oli ka väiksemana vasak käsi põhiline millega haaras ja tegutses kuni selle ajani kui lasteaeda läks ehk siis 1a11kuuseni umbes. Nüüd alles teeb ta palju asju ka parema käega. Ta sõi ka meil vasaku käega paremini kui paremaga . Nüüd oskab mõlemaga ilusti süüa. Tervitustega Soomest Reikolt ja Liisilt.

 7. Heiaaa,igal lapsel oma aeg asjadega harjumiseks,arenguks jne,Hedon on just selline nagu ta ise tahab olla.
  Mu vanem piiga haaras asju kuni aastaseks saamiseni vasaku käega,siis hakkas ise paremaga haarama,
  Ka Tessa haarab pea kõikke vasaku käega,küll tuleb ka see parem käsi.
  Ära põe,Hedon on väga ok

 8. meie tirts ei teinud ka pikka aega midagi..kõhuli ei meeldinud yldse olla ja siis oligi kas selili või lamamistoolis. siis käisime neuroloogi juures kellele “tundus” et lapsel on epilepsi kergem vorm sest pilk jäi korra “uitama” ja saatis meid haiglasse uuringutele. tehti uneuuringud ja mrt ja vere- ja uriiniproov. kõik proovid olid korras. käisime ka logopeedi ja psühholoogi juures ja nende arust oli ka laps vastavalt oma eale väga vinks vonks aga ei olnud lihtsalt seda nuppu kuhu vajutada et asju tegema hakkaks. siis hakkasime tartus Babysport`is võimlemas käima (muideks kiidan väga sealset tööd) kuna perearst polnud nõus kinni plekkima siis plekkisime ise ja ostsime 5 korra individuaalse võimlemise ja 5 korra ajal hakkas käputama :D kui käputama hakkas oli vanus 1a1k7p ;) neuroloogi juurde peame uuesti jälgimisele minema sest haiglas taheti seda aga praegu tatsab tugede najal ja vahepeal unustab ennast seisma ka ja kui aru saab et kinni ei hoia ja seisab ise siis “kukub” maha :D nüüd varsti helistan uuesti Babysporti et kas peame minema veel või ootame veel aga lõpetuseks..alati ei pea laps haige olema kui midagi ei tee..mõni lihtsalt on aeglasem ja aeglasema taibuga..jah, kontrolli ja enda kindlusemõttes võib muidugi arstide juurest läbi käia ja kuulata mis neil öelda on. meie tirts täitsa oki ja ei kiirusta selle kõndimisega. hetkel on vanust 1a4k3p
  edu teile ja edu Hedontsikule ja varsti juba kimab kahel jalal ringi ja siis tulevad juba suuremad pättused ;)

 9. Meie laps oli ka aeglasema arenguga (6 kuud selitas ja sealt edasi oli kolme kuuga kõiges nihkes). Nüüd on 5 aastane ja kompu on eluaeg olnud. Praegu on tshikk nagu muiste, jookseb ja hüppab; kasutab termineid, mida mina ei ole õpetanud, on kuskilt lihtsalt kuulnud, jääb hästi külge õpetus jne (tegelikult rääkima hakkaski varem, kusjuures kohe RR-i öeldes, täiesti naljakas oli, et päkapikk tuli ja ütles “terre”).
  Aga kui ta nn selitas ja ei teinud kõike nn “nii nagu peab”, siis ka osad utsitasid, et tuleb ikka arstile minna ja ma ei tea mis veel. Mu vend on arst, siis tema alati selle peale ütles, et mis see arst siis teeb, süsti?
  Nii et iga asi omal ajal või veidike hiljem :)

 10. Minu poiss ei käinudki nö neljakäpukil vaid kogu aeg oli “põrandalapp” :) Ja sealt läks otse käimisraami taha aga iseseisvalt hakkas kõndima alles 1,3-lt. Kuna poiste puhul on normaalne, et nad on natuke aeglasemad siis mina ei lasknud end häirida, muid asju tegi ja maailma asjadest ikka sai aru :D 2,3 hakkas potil käima, nüüd ootan mis 3,3 endaga kaasa toob :P

 11. Mul on seda praegu nii lohutav lugeda. Tore, et Hedonil kõik korras. Samas mul on siin üks 8-kuune, kes ka veel ei rooma, ei käputa, ei istu. On meid ka igasuguste arstide ja füsioterapeutide juurde saadetud… Samas ma ju näen, et ta on tegus ja toimetab jne. Nii et küll kõik see tuleb!

 12. Vot eksole…
  Minul paar tuttavat jaurasid, kuna minu oma tegi kõike liiga vara. Istus liiga vara ise… seisma hakkas liiga vara ise… käima hakkad liiga vara jne.
  Täna, 7-aastasena, on ta tubli tore poiss…
  Kõik lapsed on nii individuaalse arenguga.

 13. Samas on hea ,et said kontrollis käia. Meil läks lugu veidi teisiti ja vastupidiselt kõik lasid oodata kuni ma ise lasin Lastehaigla suunata ,kus siis küsiti ,kus te enne olite.(ikka on nii ,et mida varem seda parem). Nüüdseks poiss 3,5 ja õnneks tulid nii käimine kui roomamine (kuigi tasakaal siiani kehvake),aga juttu veel pole ja tegeleme sellega läbi lihtsustatud viibete. Lõpuks jõudsime geneetiku juurde kust leitigi ,midagi aga jälle ,midagi mida enne pole leitud nii ,et meil ongi väike päike kodus ja täpselt ei teagi ,kuidas kõik läheb ,et päev korraga. Me kõik tahame ,et meie lapsed on terved nii ka meie esialgu oligi …miks???miks meie??? ,aga nüüdseks on nii palju põhjuseid miks ja teen endast kõik ,et ka sellistel päikestel oleks siin maailmas oma koht :). See on ,midagi millega tuleb Eestis tegeleda veel palju,et see inimväärne oleks.
  Palju päikest !!!

  1. Kuidagi kommerts oleks öelda, et küll kõik läheb hästi ja nii…aga lihtsalt – Sinu kommentaar läks nii hinge. Ja see ongi see, millest saavad aru vaid lapsevanemad – tingimusteta armastus oma pisikese inimese vastu! :)

 14. Ja veel kiidan ikkagi sõbrannat ,kes märkas . Keegi lähedane ,kes julgeb öelda on puhas hoolimine ;)!!! Tore muidugi ,et kõik hästi oli ,aga üsna keeruline on ,midagi sellist lapse vanematele öelda!

 15. Minul j2lle.7 kuune kes hakkas keerama 3k. Roomama 4.5 k polvedel kiikuma 5 kuuselt.ehk neljak2pukil asend.6 kuuselt hakkas istuma ja k2putama. 6.5k t6usis püsti ja praegu 7k teeb toe najal samme.uskuge mind NII RASKE on.ma nii tahaks et ta oleks rahulik areneja ja nokitseja .66uned on kataatroofsed une.pealt seisma istuma .2 tundi panen teda.magama.omal silmad kinni ikka vaja ukerdada.ma naudiks hea meelega rahu
  .ta nagu hüperaktiivne koguaeg vaja uusi tegevusi ja.m2nguasju vahetada jne
  .igal pool j2rel kui silmapiirilt.kaon on jonn. Kõik see trall tulnud viimaste oskustega.
  Sa.said ikkka kaua rahu nautida:D enda r66vlit ma.ei pane.kuhugi.kinni;D

 16. Minu preili natuke vanem,kui Hedon. Hakkas ka hilja roomama ja istuma,aga arst ütles,et kõik ok. Meie plika ka hammastega väga ei hiilga – 7,5kuuselt tuli 2hammast alla, nüüd 10k1n ja hambaid endiselt 2. Ta ei taha väga kasvada ka, mu meelest,aga arst on rahul. Sündis 48cm, praegu 66cm. Hedon on sul tubli ja armas.

 17. Kui Annul see värk oli, et ta kõike ainult ühe poolega tegi, siis tal olid lihaspinged. Sa proovi Hedontsiku jäsemeid kõverdada, kas ta surub vastu või tundub ‘kange’?

  1. A no füsioterapeut ütles, et kõik ok :) aga tal jalad sünnist saadik kanged olnud… kui ujumast tuleb, siis on lebokunn ainult

 18. laps liiga väike siiski , et hinnata kas parema v vasakukäeline, see selgub tavaliselt lasteaias, kus ta juba värvib/joonistab ja sööb inimese moodi( mitte, et ta loom oleks;). )

 19. Kas sa viitsiksid palun lisada pildi beebsi peast profiilis? Mõtlen, et kui lame siis on selline, mida sõbranna märkas…

  1. Enam pole see nii lame, tõmbab tagasi, iga päevaga aina rohkem kõhuli ja käpuli. Ja mu meelest ei olnud üldse niiii lame, aga kuna ta arst, siis ilmselt näeb rohkem kui mina.

 20. No Inno-Irja vanem laps ka ei hakanud õigel ajal midagi tegema ja kogemata selgus, et raske puudega – angelmani sündroom. Seega tuleks probleemidega ikka varakult tegelema hakataja ei saa minna lasta kui lapsel ikka arengut ei toimu aga muidu näeb normaalne välja. See lihtsalt infoks et ka nii võib minna…

 21. Minu esimesel lapsel tulid ka hambad väga hilja, esimene tuli äkki 10 kuuselt ja järgmine aasta + midagi ja siis tulid ka kõik korraga, ilma suurema jonnita, mis oli meeldiv.

  Roomama tema isegi ei hakanud, aasta ja 1 kuuselt hakkas kõnidima ja hiljem siis moe pärast roomas kah. :)

 22. Ega see vasakukäelisus nyyd nii ka pole, et kõik peab ema ymber õppima, et siis last õpetada. Nt mina koon ja heegeldan nagu paremakäelised, sest nii lihtsalt õpetati. Kääre hoian ka paremas käes. Koolis õpsid ohkisid, et ahh, sa oled ju vasakukäeline ja algklassis mõtlesin, miks kõik seda korrutavad, tean seda isegi..

 23. Minu laps veetis esimesed 7 kuud mu üles :) 5-10min oli nõus maas aega veetma ja see ka kõik. Istuma hakkas 8k ja üsna pea järgnes sellele ka roomamine ja käputamine. Ujumine aitas kindlasti too aeg arengule kaasa. Praegu on ta vahva 1-aastane. Kõndimismärke veel ei ilmuta aga eks tal oma tempo – tasa ja targu ;)

 24. Vaskukäeline?
  Vanaema Luule oli sünnipäraselt vasakukäeline muuseas;) ja minagi ju

 25. Kindlasti peab eakohast arengut silmas pidama, isegi kui kõik tundub korras olevat. Mõtteviis ” minu lapsel ei saa midagi viga olla” võib päris pimestav olla ja väga lihtne on edasi lükata probleemiga tegelemist. Teil läks väga hästi, kõigil kahjuks nii ei vea. Ise kasvatan 1, 5 aastast poega, kes õpib alles roomama, aga siiani on see pimestav lootus sees, et ta tuleb sellest ilma suuremate tagajärgedeta välja. Iga kahtluse korral tasub ikka võimalikult vara kontrollida, et vajadusel õigel ajal sekkuda.

Comments are closed.