Meelis kirjutab: ma löön sulle palliga näkku – ära nutma hakka

Leidsin mustanditest Meelise postituse 13. juuli 2017. Aga suures plaanis, ega midagi muutunud ei ole. Vahet pole millal üles panna.

Minule nimelt jubedalt meeldib Hedoniga igalpool mängimas käia. Olgu selleks siis siseruumides olevad mängukad või kuskil rannas/pargis olevad. Mida rohkem erinevaid, seda põnevam nii minule kui ka lapsele. No Hedoni lemmik on kindlasti Ülemiste Keskuse Lennumaa, seal oleme me juba nii palju käinud, et sinna oskab ta ka ise minna. Ja vahet ei ole mis korruselt või kus uksest me sisse läheme – ta oskab ikka minna. Sama lugu on meie kodu juures oleva pargis asuva mänguväljakuga. Tee ainult värav lahti ja juba on see präänik kadunud ja lausa kihutab sinna parki. Kui Leenu õelaps siin käib, siis juhendab Hedon pigem teda mängukale ja tagasi kui vastupidi.

Aga olles siis käinud mitmetel erinevatel mängukatel olen täheldanud ühte huvitavat asja. Kuna Hedon enamuse ajast siiski asjatab ise, on mul aega jälgida lapsi ja ka nende vanemaid.

Ma tean ma olen natukene imelik, aga ma kohe vaatan ja analüüsin inimesi, et millisena nad käituvad mänguväljakul ja millised võiksid nad olla kodus. Tuleme nüüd tagasi laste juurde. Ma rõhutan veelkord, et tegemist ei ole ainult ühe või kahe mänguväljaku näitel toodud avastusega vaid mitme erineva ja pikema perioodi jooksul.

Nimelt olen mina märganud, et osad lapsed on vägivaldsed ja agressiivsed. Ning üks ühine nimetaja sellistel lastel on rahvus. Ja nad pole eestlased. See on minu jaoks uskumatu, kuidas ühed lapsed saavad niimoodi käituda.

Täiesti nahhaalselt lükatakse juba auto peal istuv laps minema ja vuratakse sellega minema. Kui ka keegi teine võtab näiteks palli esimesena enda kätte, siis see ei jää karistuseta. Olen näinud juhtust, kus üks laps istus auto peale, sõitis natukene aega ning siis loobus autost. Kuid see plika, kelle eest ta selle napsas, ei jätnud asja niisama, vaid sõitis talle ise autoga otsa – ise samal ajal vihast punane. Ma ei räägi, et need lapsed ainult teiste rahvustega nii käituvad vaid ka enda omadega.

Täna (ilmselt siis 13.07.2017 – Leenu) Ülemistel ütles üks laps teisele, et ma löön sulle palliga näkku – ära nutma hakka.

Nagu kuidas palun? Stroomi rannas nägin kuidas üks laps rippus kuskil ääre peal ja teine tagus talle jalgadega sõrmede peale seni kuni ta alla kukkus. Ja palliga visataksegi kas näkku või niisama vastu pead. Isegi nii kõvasti, et kukutakse pikali. Lapsed on muidugi ka nii nahhaalsed, et isegi kui mõni suur inimene neid keelab, siis see on nagu hane selga vesi. Lihtsalt kuulatakse ära ja sama asi uuesti ning ehk isegi suurema vihaga kui enne.

Mul on nagu reaalne mure ja küsimus, et kust see vägivaldsus tuleb? Kas see on normaalne? Ma ei näe, et eestlased sedasi käituvad. Kas see käitumismuster tuleb kodust? Ja need vanemad, kes samal ajal lastega mänguväljakul on – neil on täiesti pohhui. Silm ka ei pilgu kui ta poeg mõne lapse juukseidpidi kuskilt eest tõmbab või jalaga maha lükkab.

Ma laseks Hedoni tegelikult vabalt Ülemiste Lennumal üksinda tegutseda, sest ta saaks seal väga edukalt hakkama, aga ma ei julge. Sest kuskilt kargabki välja väike muulane, kellele ei meeldi, et Hedon just sellelt roheliselt rajalt liugu laseb ja virutab talle jalaga või teeb muud moodi viga.

Kas teie arvates on selline käitumine normaalne? Kas asi on tõesti minus, et ma näen ainult neid meie kõrval teises keeles rääkivaid inimesi sedasi käitumas või teevad ka Eesti lapsed sedasi? Miks vanemad midagi ei tee? Kas üldse peaksid tegema? Laps kasvab ju ise. Kuidas mina peaksin käituma kui võõras laps minu lapse kallal vägivallatseb? Kust selline käitumine üldse tuleb?

PS! Kuna Facebook ei mängi meiega enam samas tiimis, siis on aeg edasi liikuda. Kui te tahate meie tegemistega kursis olla, peate meie Facebooki gruppi tulema :) LINK

9 thoughts on “Meelis kirjutab: ma löön sulle palliga näkku – ära nutma hakka

 1. Kas sa räägid veneLASTEST või paguLASTEST?
  Töötan kooli, seal joonistub ka pilt, et probleemseid lapsi on rohkem just vene nimedega.

 2. Käies ise suht tihti oma lapsega (1.5 aastane) erinevatel mänguväljakutel ja mängumaadel, näen ka ise igasugust käitumist. Enamasti täheldan, et mida vägivaldsem/sõjakam laps, seda suurema tõenäosusega on vanem(ad) pidevalt ninapidi telefonis. Minu seisukoht on lihtne – minu kui lapsevanema kohustus on oma last kasvatada/suunata, aga samas ka kaitsta. Ja mul ei ole probleemi võõraid lapsi noomida ja korrale kutsuda, kui oma vanemad ei jälgi, mis toimub. Samuti noomin oma last, kui ta miskit valesti teeb. Iseasi, kas too võõras laps sind kuulab või ülbitseb edasi. Olen olnud olukorras, kus pidin ka häält tõstma ning ei jäänud palju puudu, kui oleksi pidanud võõral lapsel käest haarama, et ta lõpetaks sihilikult minu ja veel ühe pisema beebi pallidega loopimise. Lapse ema oli teadagi ninapidi oma telefonis.

 3. Me olime oma 1a7k lapsega ülemistes seal Babybackis, meid pandi istuma sinna mängutoa juurde aga seal on kinnibe mängutuba, niiet uksest saab aint sisse ja mujalt lapsi ei näe. Loomulikult joooksis mu laps siis mängutuppa ja muidu passisime seal keegi juures aga söögid just viidi minema ja otsustasime et vötame ikkagi magustoitu ja vaatasime hetkeks menyyd kui järsku kostis mängitoas hale nutt ja kisa ja saate aru yks vene poiss natuke vanem reaalselt maas pikali kägistas mu tytart, kes lihtsalt täiega nuttis. Kõige hullem on see, et selle vene poisi ema ei käinud seal mängutoa juures yldse, nende laud oli kuskil kaugemal ilmselt, seega ma ei näinud teda enne ära minekut, yritasin juttu teha aga no paduvenelane koos oma mammaga ja midagi aru ei saa. Ma sain reaalselt shoki ja enam kunagi kinniste tubadega mänguruumidesse, kus ma oma last ei näe, ei lähe.

 4. Mina arvan, et selline kasvatus tuleb kodust ja võimalik, et vene rahvusest inimeste kasvatus ongi selline. Mul on naaber, kes pidevalt teeb oma lapsele haiget, kui too midagi valesti teeb või sõna ei kuula ja karjub ta peale, sõimab debiilikuks ja nii edasi..olen sinna ka mitu korda politsei kutsunud, kuid viimane kord lõi justkui ähvardusest rusikaga mitu korda vastu minu magamistoa seina. Kuna omal on kodus alla aastane laps, siis tekib ikka hirm küll.

 5. See on kohtav, mis toimub suvel Rootsi laevadel, siis on rootslasi laevas palju. Talvel on neid väga vähe ja olukord on mängutubades normaalne. Suvel on see nagu sõda, mis toimub, rootslased lasevad oma lastel teha mis tahavad, mitte keegi ei sekku. Suvel ma ei lasegi oma lapsi suurde mängutuppa, väikses on asi rahulikum.

 6. Ma arvan, et see on tegelt väga suur mure koht.
  Justnimelt , et vanemad ei jälgi !
  Olen tihti laevaga sõitnud lapsega. Ja see on ikka jube mis seal vahepeal on.
  Kuidas suuremad ei arvesta väiksematega, pm hüppavad neile peale, loobivad palle ( kuigi see keelatud ) võtavad asju käest , löövad jne .
  Korra oli sama, laps vast oli kuskil 1,5 a , olid seal, naine oli Koguaeg telefonis, kui üks hetk pea tõstis, oli laps kadunud, jooksis meeleheitlikult ringi, kuni üks naine talle mänguplatsilt lapse viis. Kus on su silmad ???
  Ujumas käies kui väiksemad ujuvad rõngaga ja siis tulevad need kes juba ujuda oskavad ja neile peale hüppavad ja kui midagi ütled, siis vaata, et nad sulle peale ei hüppa.
  Mänguväljakutest ei hakka rääkimagi, juba väldin selliseid kohti, isegi laps ei taha väga minna kui rahvast rohkem .
  Mul on kahju, et vanemad arvavad, et telefonis olemine on kasulikum,parem,lõbusam või mis iganes kui lapsega tegelemine …

 7. Ma töötasin aasta mänguasja poes ja sealt jooksis ikka ja jälle läbi, et vene rahuvusest lastel läks püsside ja sõjateemalitse asjade peale silmad särma alati palju rohkem kui soome/eesti lastel.
  Alati vanemad ka ostsid kõige suuremad ja uhkemad püssid, palju lisakuule jnd. Eriti poppid oli need väikeste valusate kollaste kuulidega püssid , sihti juba poes vanemad/sõpru. Kui julgesid korrale kutsuda, et inimesi ei sihita hakkasid lapsed röökima ja vanemad läksid näost Kurjaks.

  Mul on poeg kohe 9 aastane ja tal on üks nerfi püss olnud ja selle pressis vanaisalt välja. Mina leian, et lapse mänguasi pole relv ja pole neid ka talle muretsenud. Samamoodi ei luba sõjamänge/tapmis mänge mängida.
  Samas olen tähelepannud, et tema klassikaaslased võivad Gta5 mängida kodus ilma probleemita. Mina leian, et mäng kus vägistada/bordellis käia saab pole just 8 aastase mäng. Oeh, olen vist kohutav ema ja rikun kõik ilusa ära.

 8. Minul on suva, mis rahvusest laps on. Ei huvita ka vanus. Ühiskonnas kehtivad reeglid ja kui mingi põmmpea neist aru ei saa, siis ma ikka kurjustan. Kui vaja, vean ka kättpidi mängutoast välja ja vsjo. Neid olukordi on ette tulnud nii mänguväljakutel kui mängutubades. Endal lasteaias on 1 lapsega probleeme, et käib ja lööb- kui ma ikka näen, eks ma siis pahandan. Ema muidugi ütleb, et laps on väike- kohe-kohe saab 4seks, pole enam nii väike ühti. Natukene oidu peaks peas ikka olema.

 9. Mul ehtne näide mänguväljakult: minu laps ja paar eestlasest last mängisid “kodu” nendega tahtis liituda venelasest poiss. Poiss soovis olla “isa”. Meie lapsevanemad jäime kuulama suud lahti, kui see vene poiss seal mängu emale ütles, et “Ma löön su raisa kasti”. Või “Su söögid ei kõlba kusagile, vana lits”. Sel hetkel lõpetasime me selle mängu kohe ära ka. Teadagi kust sellised laused pärit on.

Comments are closed.