marimell Lätis: vaktsineerimisest seiklusparkideni

#KOOSTÖÖ

Käisime Lätis ja postkast täitus küsimuste laviiniga.. Enimküsitud küsimused olid ikka, et kuidas piiriületus toimus? Kas piiril kontrolliti dokumente/pabereid? Kas olete vaktsineeritud? Kas Lätti minekuks on vaja testi teha? Kas pärast peab eneseisolatsioonis istuma?

Kõige viimasema info annab teile alati välisministeeriumi reisitargalt.ee leht.

Enne Lätti minekut, täitsin netis ära piiriületus deklaratsiooni, mis tuleb kõigil riiki sisenejatel täita. Kui oled vaktsineeritud ja sellest on 15 päeva möödas, siis testi tegema ei pea. Kui vaktsineerimine on pooleli või sul pole plaaniski seda teha, tuleb teha test. Vaktsineeritud vanemate kuni 12aastased lapsed testi tegema ei pea ja eneseisolatsioonis samuti passima ei pea.

Saabusime Lätti läbi Ikla piiripunkti. Seal polnud kedagi, kes meid kontrollinud oleks. Sellegi poolest ei soovita ma nö “jänest sõita”. Mul olid vaktsineerimispassid alati kotis kaasas juhuks kui keegi peaks küsima. Keegi ei küsinud, aga parem karta kui kahetseda.

Lätis on kord rangem kui Eestis – siseruumides (restod, poed), peab kandma maski. Mis on muidugi vana hea naljanumber. Teenindaja tuleb tagant, paneb maski ette, lisaks on meil veel klaas vahel. Palun jäätist ja palja käega võtab ta vahvli, mille lõpuks mulle ulatab..

Teine enimküsitud küsimus: kuidas me lahedaid kohti leiame?

See on ilmselt suunamudijate pluss, et ei peagi ise megalt otsima ja ise mõtlema, vaid programm pannakse sinu jaoks paika. Soovi korral hommikust õhtuni, koos söömiste ja ööbimistega. Blogilugejate pluss on see, et me käime need kohad läbi ja avaldame oma arvamust, näitame kohti storydes või vlogis, mis saaks teie otsustamise lihtsamaks teha ja teil aru saada, mis koht on teie jaoks ja mis pigem ei ole.

Sel korral oli meie programmis hulk kohti konkreetselt Gauja rahvuspargi aladel. Saad lähemalt tutvuda kõikide vaatamisväärsuste, parkide ja tegevustega siin – Enter Gauja.

Ma tunnistan ausalt, et kui ma peaksin ise näiteks sealt viis asja valima, siis ma teeksin ise absoluutselt teistsuguse valiku ja see poleks nii mitmekesine kui meie kolmepäevane Läti tripp oli. No ma ei oleks näiteks kindlasti valinud seda puu-parki ja muuseumit, samas osutus see üliägedaks ja täiega soovitame minna.

Kus me ära käisime? Mida kiidame? Mida laidame?

Inimesed on erinevad. Ühele meeldib matkata, teisele lastega tuubiga mäest alla lasta, kolmandad naudivad idüllilist mõisavaikust, neljandad tahaksid kanuutada, viiendad telgis ööbida ja kuuendad eelistaksid ainult luksushotellis mõnulemist. Õnneks pakub Gauja seda kõike.

Allpool on kõik kohanimed lingitud. Kliki aga peale ja tutvu lähemalt:

LEISURE PARK “RĀMKALNI”

Tegelikult pidi tegemist olema talvepargiga, mis on suvaks nö ümber kohandatud. Aga sai sõita tuubiga suht käänulisest teest alla, batuudil karata traksid seljas, siis oli seal selline rada kus istusid mingil alusel ja see vedas sind ise mööda mäge (noh, talvel suuskadega teine tera ilmselt).

PS! Teise korruse bistroos oli parim seljanka mida ma oma elus olen väljas söönud – kõik maitsed olid super paigas ja megahea!


SIGULDA FOOTBALLGOLF PARK

Meie kõigi lemmik. Isegi mina tagusin jalkat nagu vana mees. Tegemist siis nagu nimigi ütleb, jalkagolfiga ehk siis sul on jalkapall, millega sa mängid golfi. Meie tegime läbi väikese raja, aga tegelikult on see palju pikem + seal on veel metsas eraldi rada nö edasijõudnutele ja.. See oli megalahe koht ja ma kurvastasin, et Hedonil on sünna talvel – nii vinge oleks tellida buss ja lapsed sinna viia ja mängima lasta. Kuigi see on võimalik, vähemalt kodulehel on kirjas, et novembrist aprillini saab tulla küll, aga ainult eelbroneeringuga.. Osalustasu on ca 7-9€ per inimene ja saad seda kohta rentida ka nö pikemalt, et söögid-joogid kaasa võtta ja pidu pidada. Megavinge koht suvepäevadeks või motivatsiooniüritusteks.

PS! Sinna tuleb ka suvel teha enne broneering, niisama sisse astuda ei saa ja alati on ainult üks seltskond korraga.

THE NEW CASTLE OF SIGULDA AND CASTLE QUARTER

See on täpselt see koht, kus ma võin jalutada ja vaadata, et küll on ilus loss, aga mulle isiklikult need kohad midagi ei paku. See oleneb ilmselt inimesest. Meie ise ei ole väga sellised vanade mõisade, losside, varemete fännid ja seega pole ka meie lapsed harjunud sellistes kohtades käima ja neil on seal pigem igav.. Jalutasime seal ringi, ostsime jäätist ja nautisime niisama ilusaid vaateid, aga.. noh, jalga oli meie jaoks lahedam.

HOTEL “SIGULDA”

Sealt edasi läksime oma ööbimiskohta, kus kell kaheksa ootas meid spa. Hajutamistehnika nagu vahepeal siin Eestiski oli (või on ikka veel? Ma ei loe koroonauudiseid), aga et ainult meie spas oleme, oli muidugi üllatus. Meid ootasid mullivann, saunad, bassein, pudel külma mulli ja puuviljad. Me jätsime loomulikult telefonid tuppa, et.. noh, spaasse minek.

Enne seda käisime jalutamas ja mõtlesime kuskil süüa. Valituks osutus Fazenda Bazar, kus otsustasime tellida midagi mitte klassikalist, muidu oleks me ilmselt šašlõkki võtnud, aga Meelis võttis veise põse ja mina võtsin küpsetatud avokaado. Vaatasin kokteililisti, pildid olid suht illustreerivad, aga seal oli “Welcome to Sigulda” ja mõtlesin, et ok, proovime siis. See oli lihtsalt Campari apelsinimahlaga, aga üsna mõnus nostalgiline vahepala. Söögid olid tavalised, mitte midagi enneolematut aga ka mitte sellised, et oleks kööki tagasi saatnud.

VIENKOČU PARK

See on nüüd see koht, mida ma ise ei oleks kirjelduse ja piltide järgi valinud, aga osutus totaalseks üllatajaks. Seal on umbes 1,5km pikkune rada, mida mööda saab jalutada ja vaadata erinevaid puust tehtud skulptuure, miniatuurseid maju jne. Iga asja juures on ka kirjeldus, kes ja mis see on ja miks ta seal on. PS! See tee on käruga edukalt läbitav ja eraldi sildid on, kust käruga kergemini läbi saab. Meie käru (Bugaboo Ant sai hakkama!)

Raja lõpus on muuseum, kus on võimalik tutvuda kõikvõimalike puuliikidega, proovida ise erinevaid masinaid. Loomulikult juhendaja abiga.

ĀRAIŠI LAKE FORTRESS ARCHAELOGICAL PARK

Novot, jälle üks koht, mis pole meie teema. Aga samas, leidsime ka enda jaoks põnevat. Kuna me päev hakkas varem kui planeeritud ja me jõudsime ka sinna varem ja ilm oli külm ja ma tundsin end nagu siga, et kärss kärnas ja maa külmunud.. siis ma üldse ei nautinud seda värki seal ja hiljem selgus, et tegelikult oli meil seal ette nähtud ka pisike programm, aga me jäime sellest ilma, sest me jõudsime liiga vara jne, aga no mis sa ära teed. Ilusa ilmaga oleks seal mõnus chillida ja jalutada, nii et kes on pigem matkahuvilised – go for it!

ZEIT CAFÉ

Kuna vahele tuli lõunaaeg, siis läksime sellisesse kohta nagu Zeit – seal on ronimisväljak, mänguväljak, ülilahe sisehoov kohvikuga ja söögid megehead. Kuigi see oli meil nö plaaniväline koht ja seda me otseselt promoma ei pea, aga see oli mega hea leid ja seda soovitame täiega. Lapse pilet ronimisele maksab 8€, täiskasvanule 10€. Meelis siis otsustas, et ei julge Hedonit üksi lasta ja ostis endale ka pileti. Tuli 10 minuti pärast tagasi, näost valge, süda paha “ma ei suuda ju kõndida kui põhja all ei ole” ehk siis see ronimisväljak on õhus puude vahel. Hedon siis teatas, et võib üksi ka minna. Me tellisime süüa ja et okei, söödame Hedelini ja mine.. Kümme minutit hiljem oli ka tema tagasi, rebis käepaela ära ja teatas, et see pigistas. 18€ well spent! :D

CĒSIS

Kuna hotelli sisse tšekkimiseni oli aega ja järgmise päeva esimene aktiviteet oli linnatuur, siis võttis Meelis ohjad enda kätte ja tegi meile ise tuuri, et saaksime hommikuse tuuri skippida, minna otsejoones teise ehk viimasesse kohta ja veidi varem koju (haha, jõudsime koju kell 19:30 – mis kell me muidu veel oleks jõudnud!)

Sellest linnast räägib Meelis nii hästi videos, et ma ei hakka parem proovimagi tema ajaloominuteid varastama.. PS! Seal linnas on lastele väga mõnus mänguväljak, skatepark ja pumptrack rada.

KĀRĻAMUIŽA MANOR

Ööbima läksime me vanasse mõisa. Mul oli seal tunne nagu oleks Eveliisi juurde sattunud. Õunapuuaed, palju rohelust, kiiged puude vahel, mõnus istumisala puudesalus jne.

Seal oli meil ka õhtusöök ja kuna reaalselt nälg oli metsik, sõi isegi Hedon tomatipüreesuppi ja mingit ahjuliha.. Kuna õues kiskus külmaks, siis läksime magustoitu sööma tuppa ja see oli megahea – mingi šokolaadikook erinevate jäätistega. Tegime omavahel nalja, et see kokk küll MKRi ei pääseks, et magustoidust ainult ei piisa.. Hiljem selgus, et see kokk on megatunnustatud Lätis ja tal oma kokaraamatud jne. Googeldasime ja uurisime ja jõudsime tõeni – ta on magusakuninganna. Magustoit ja need isetehtud jäätised olidki megasuper, aga soolane – see ei tulnud välja. Noh, nagu mina – küsige soolast ja te naudite, küsige magusat ja te tahaks poodi kringli järgi minna.

Kui mul oleks valida, siis ma läheks sinna pigem ilma lasteta romantikat tegema, sest lastel seal suurt midagi teha pole. Me tagusime jalkat. Aga see eest järgmise päeva koht..

CAMPSITE “APAĻKALNS”

Vot siin me oleksime võinud ööbida. Megasuur karavanipark, kus on lisaks kämpingud, ujumisvõimalus, kalapüügivõimalus, paadisõidu võimalus, vesijalgrattad, mänguväljak, minigolf.. Totaalne lastega perede paradiis. Kahjuks on nad suvel fully booked, sest töötavadki ainult suvehooajal. Samas, rääkisime ka omanikuga – kuna nad elavad ise seal ja kui keegi peaks ka 23nda detsembri õhtul hoovile sõitma, et kas ööbida saab oma karavaniga, siis saab ikka.

Selline seikluste rohke Läti tripp meil oligi, video annab kindlasti parema ja meeleolukama ülevaate. Nagu ikka – üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna.

Koostöö väline jutt, lihtsalt minu isiklikud soovitused:

Üks asi, millele ma mõtlesin samuti enne minekut oli reisikindlustus. Mul on tunne, et kui sul on kindlustus, ei ole seda vaja, kui sul seda pole, on kindlalt mingi jama. Kui me Egiptusesse läksime kevadel, siis tegin Salva reisikindlustuse, sest see oli toona (ma ei tea kas ikka veel) ainsana koos covid-kaitsega (st et kui haigestun enne, reisi ajal vms, siis saan ikkagi teatud summas abi ja reisihüvitise jne). Pluss annab 20% allahindlust covid-testidele kui sul on vaja neid teha enne/pärast reisi.

Kui me Egiptusest tagasi tulime, siis oli meil plaanis veel üks reis teha ja ma pikendasin Salvas meie kindlustust hoopis aastaseks kindlustuseks tervele perele. Tundus sel hetkel mõistliku lahendusena. Reisile me tookord ei läinud, sest oma kodu ost tuli vahele. Aga nüüd on meil üks reis jälle tulemas ja hea on tunda end kindlalt, et sa ei pea muretsema, kas kindlustus sai ikka tehtud samal ajal kui reis ostetud, et reisitõrge kehtiks jne.

Pluss nüüd see väike sutsakas Lätti – inimesed mõtlevad ilmselt, et suva, nagu päevakruiis Soome, pole vaja. Tegelikult on ikka hea kui see sul olemas on. No näiteks ma just lugesin, et Eveliis käis Saaremaal ja sugulase laps kukkus pea lõhki ja vajas õmblust – hea, et see oli Eestis, sai kohe abi. Aga kui see oleks juhtunud Soomes või Lätis, plekiks lolliks ilma kindlustuseta.

Ja teine asi – palun minge vaktsineerima! Meie oleme vaktsineeritud ja ma juba tunnen, kuidas sellest on abi. Eriti kui tahate reisida ja normaalsemaid tingimusi elamiseks. Ma arvan, et ka Eestis pole kaugel see aeg kus kinno, restorani ja spaasse saab vaid vaktsineerituna. Jah, ma saan aru, et see tundub suht suva asjana, aga see ongi reaalne tulevik. Selge on see, et vana normaalset elu me tagasi ei saa. Ma ei saa ise ka aru, miks seda vaktsineerimist niiii rämedalt peale surutakse, keegi kuskil tõmbab mingeid nööre ja itsitab ilmselt pihku ja taskud täituvad kõlisevaga, aga mis sa ära teed.

Sa võid ju olla vastane ja mitte vaktsineerida, aga lõpptulemus on see, et elu läheb aina keerulisemaks ja uus reaalsus ongi see, et sul on reisipassis juba need vaktsiinid kirjas, sest muidu polegi võimalik kuskile liikuda ja midagi teha. Ma ei ole mingi kampaania eesvedaja või keegi ei palunud mul seda infot jagada, aga kas parema elu nimel ei oleks pointi end vaktsineerida? Ma ei tea, ma tunnen küll, et mul on elu lihtsam, ei pea jebima mingite testiaegadega, ootama neid nagu sütel, kas ikka saab reisile jne.

PS! Astra Zeneca pidi olema kõige puhtam vaktsiin (seda ütles mulle üks tuttav arst!), st kõige vähem keemiliselt töödeldud, gripivaktsiinile on lisatud lihtsalt üks aine covidi vastu, mitte pole puhtalt üles töötatud covidi jaoks.

Aga see selleks. Lätis oli tore ja hea meelega läheks veel tagasigi ja prooviks veel erinevaid asju, kuhu keegi teine meid saadab, sest nii on põnevust palju rohkem. Milline koht teile siit meeldima hakkas kus me käsime ja millisesse te mitte mingil juhul ei läheks?

The material was created within the Cluster Program project 3.2.1.1/16/A/009 “Stage 2 of Gauja National Park Tourism Cluster Development

3 thoughts on “marimell Lätis: vaktsineerimisest seiklusparkideni

  1. Apalkalns kämpinguküla on tõesti soojalt soovitatav, sõbralik pererahvas veel boonuseks. Tarzans park Lätis Siguldas mitmekesine eri vanustele lastele ja täiskasvanutele.

  2. Ma ei saa sellest aru, et miks need inimesed, kes on vaktsineeritud nii väga paluvad, et need, kes ei ole, läheksid ka. Kama kaks peaks ju olema, sest ise oled kaitstud.

    1. Selle pärast et need ajukääbikud mürgitavad enda keha et reisida ja kinno minna saaks. Mitte selleks et enda tervist kaitsta. Päris uskumatu kuhu maailm ja ühiskond on jõudnud, ühed võivad lubamatult viirust levitada(loe vaxitud) ja teiste inimõigus piiratakse. Head teed teile süstisõltlased!

Comments are closed.