Bulgaaria reis: kus käisime, mida tegime, mis maksime

Oeh, elasin end hommikul välja ja kohe lust on seda reisipostitust nüüd kirjutama hakata. Ma tean, mõnikord võiks lihtsalt kirjutada, delete panna ja edasi elada, aga mõnikord ma kohe tahan neid vihapurskeid avaldada. Mis seal ikka, söön edasi selle ropu suuga ja elan üle, et on mingi hunnik inimesi, kes lihtsalt mind ei salli ja ükskõik mis ma teen, nagu Eveliis ütles, isegi kui ma kellelegi neeru annetaks, siis ikka saaks heiti. Las olla, karavan läheb edasi.

Alustame siis sellest, et ostsime viimase hetke pakkumise, 3* kõik hinnas, hotell Pliska, Kuldsetel Liivadel Bulgaarias. Hind täiskasvanule 215€, 3aastasele lapsele 117€. Kohapeal kulus lisaks 180€. Ehk siis kõik jutud kokku: 512€. Selle eest ei saa Eestis nädalavahetuseks spaassegi. Ei usu? Palun väga:

Aqva Spa Rakveres, mis Eestis üks parimaid ja mu lemmikumaid, hea basseini- ja saunaalaga, maksab suveperioodil tavatoas nädalavahetusel 246€ öö. Kaks ööd saaks olla. Natuke ujuda ja saunatada ja koju tagasi. Lisaks kui süüa tahad.. No arvutagem ise, eks. Enne nädal aega kodust sööki süües Bulgaarias kui kaks ööd Aquas, sorry!

Kohalik raha Bulgaarias

Jaga põhimõtteliselt kahega, saad hinna eurodes. Kurss on 1€ = 1,91leevi, ma vahetasin 100€ kaasa Eestis, 80€ oli kaasas igaks juhuks eurodes ja vahetasin hotellis. Tänaval ei soovitata vahetada, kuigi seal osades kohtades kurss 1,94.

Hotell Pliska

Mul ei ole ühtki halba sõna öelda. Tuba oli okei. Basseini ala hea väike, ei pea lapsega lolliks jooksma. Oli mõnus selline basseiniesine ala, kus lapsed said mängida, kus vesi oli ala 1cm. Ja lastebassein oli okei, sest polnud ka kolmeaastastel üle pea.

Lisaks oli veel sisebassein häääästi sooja veega ja mullivann. Hotelliala ise piisavalt väike, et.. nagu ma ütlesin, lastega mitte lolliks joosta. Restorani ees olid erinevad mängimisvõimalused – piljard, see jalkamäng.. ja pallimasinad, kust sai palle osta.

Meie pallihull istus nukra näoga pallimasina ees ja lõpuks ma ikka andsin talle selle mündi, et no mine osta üks pall. Aga palle sai ta ka teistelt – lastelt ja täiskasvanutelt, sest pallid on meie peres au sees ja neid sai ostetud omajagu. Mängitud ka.

Hotellisöök

Nagu ma ka eelmises postituses mainisin, ei midagi erilist, aga nälga ka ei jäänud. Ma pigem ütleks, et.. kodune toit – kotletid, keedetud kartul, aurutatud juurviljad, kanakoivad, lambakarree, mõnel õhtul pakuti karpe, fritüüritud sardiine. Igapäev oli valikus kaks suppi – kana- või frikadelli ja mingi püreekas. Salateid igasgususeid – peeti, kapsast, tomatit, kurki, redist, rohelist salatit, kurgisalatit jogurtiga jne. Ei midagi fäänsit, aga ka mitte sellist, et näljas peaks istuma. Hommikuks nelja erinevat muna, vorste, sinke, juuste, salativärki, jogurtit – no tavaline hotellitoit.

Väljas söömine

Kindlasti saan kolme nädala pärast anda parema ülevaate erinevatest toidukohtadest, sest lastega käisime me ainult kaks korda väljas söömas ja sedagi samas kohas. Esimesel ja viimasel õhtul Parmy restoranis, kus oli väga mõnus laste mänguväljak, sai õues istuda, lapsed mängisid sul kohe silma all ja mõnus oli.

Söögid oli tõsiselt head. Ma ei ole nii häid sinimerekarpe veel oma elus saanud. Mõnusalt vürtsikad ja nii heade ürtidega. Hinnad keskmised.

Supid 2,50€
Pastad 4-5€
Pitsad 3-7€
Kebab (see tuuakse kuumas potis, veits veider, aga ülimaitsev!) 7€
Pelmeenid 5€
Suur potitäis karpe 7,50€
Pudel veini 10€

Meil oli esimesel õhtul kamba peale (kolm täiskasvanut ja kolm last) arve 60€ ja teisel õhtul 50€.

Takso

Hind tuleb ALATI ENNE kokku leppida. Seal on kahte sorti taksosid – normaalse hinnaga (0,75/km) ja kalli hinnaga (1,99/km). Me tahtsime loomaaeda minna, esimene takso küsis 35, teine takso 25, kolmas takso, mille tee pealt lihtsalt kinni pidasime, ütles, et taksomeetriga 12-13 leevi. Otsustatud. Läks 13,80 leevi.

Tagasi tulles peatus me juures samasugune takso, vaatasin aknal hinnakirja, ütlesin kuhu minna tahame, aga hinda üle ei küsinud. Oleme sõitnud mingi kuus kilomeetrit, vaatan taksomeetril 21leevi ees juba. Ütlen siis, et kuule, see pole normaalne ju, sul on ees 0,75leevi/km ja kuue kilomeetriga selline summa ees, me pool maad sõitnud, hind juba kahekordne mis tulles maksime. Tegin igaks juhuks taksomeetrist pilti ka…

Jahusime seal veits, selle ajaga keris juba 27 leevi peale ja äkki vaatan, vend on midagi kruttinud, 0,25leevi/km ees. Järgneva kuue kilomeetriga tiksus juurde ainult 1,50leevi.

Rääkisime omavahel, et vend räigelt sahkerdab ja mul savi, meie viga, et enne kokku ei leppinud, aga kui hind on 0,75leevi/km ja me sõidame 12km siis ei ole reaalne maksta ju 30 leevi. Jõudsime hotelli kohale, ütlesin, et sooviksin tšekki, et näha, mitu km me sõitsime. Seda tal polnud. Ütlesin, et no siis on kehv lugu, ma ei maksa. Küsis siis, et palju sa maksta tahad. Ma ütlesin, et maks 15, minnes oli 14 ja me sõitsime 12km x 0,75 leevi on 9 leevi ja natuke seismise eest jne.. Ta ütles, okei, anna 20. Mõtlesin, ah, võtku 20, nagunii kahe peale maksame, ei sure sellest.

Aga teile siis teadmiseks, leppige alati hind enne kokku!

Loomaaed (Varna Zoo)

Pilet maksab täiskasvanule 0,75€ ja lastele 0,25€. Tegemist on pisikese loomaaiaga, mille jalutab läbi poole tunniga, aga seal on ka väike retro mänguväljak.

Lisaks seal lähedal (enne sissepääsu) mingi mini lõbustuspark (kus me ei käinud, sest teadsin, et peab parem olema 2km eemal). Loomaaias on linnuala, ahvimaja, karu, tiiger, hunt, rebane.. Haned, luiged, põrsad, kitsed.. Selline armas pisike nagu laste loomaaed. Kanad elavad koos põrsastega, nende vahel magab kitseke. Lisaks kaamel ja eesel.. No vaadata on ja lastel ikka lõbus.

Ise oleks oodanud ehk midagi enamat, aga samas meie loomaaed jälle on kolmeaastasele mu meelest liiga suur ja laialivalguv, selline väike kus saab jäneseid piiluda ja papagoisid vaadata tundus täitsa mõnus. Ainuke asi, mis häiris oli see, et seal olid suht peenekoelised võrkaiad ja sa pidid megalt kissitama, et sealt läbi näha. Aga muidu oli jumala tore. Selle hinna eest küll ja veel. Eriti kui veab ja suurem osa loomi pole peidus ja paabulind oma pulmakleiti näitab.

Lõbustuspark (Detski Kat Varna)

Jällegi, mõnusalt väike. Atraktsioonid pigem lastele. Suurtel pole seal väga midagi teha. Kohapeal saab osta kas kaardi, kuhu laed nö raha peale (seda ei saa hiljem tagasi kui alles jääb), või ostad ühekordseid pileteid. Me tegime nii, et ma panin kaardile 10leevi ja sõbranna ostis eraldi piletid (2leevised). Osad asjad maksavad 2leevi, osad 3. Siis oli hea, et 2leeviseid asju maksime piletitega ja kallemaid kaardiga.

Mul jäi lõpuks 4leevi alles ja seda tagasi ei saanud, aga kuna lapsed olid juba väsinud, siis mõtlesime, et ah, mis see 2€ ikka teeb. Ei hakka neid veel kuskile pressima, seda enam, et viimane mingi tuletõrje atraktsioon kestis neli minutit, ja lõpuks nad nutsid, sest kopp oli ees sest sõidust.

Primorski mänguväljak

Seal on selline suur roheline park – Primorski park. Ühes otsas on loomaaed, teises lõbustuspark, vahepeale jääb veel mänguväljak ka. Ühest otsast teise on a 2,5km. Mänguväljak ise suur ja mõnus, kus tegevust jälle mitmeks ajaks. Saab liugu lasta, ronida, kiikuda – no tavaline lastekas, aga mõnusas puudevilus, kus saab istuda nii päikese käes kui viludas, lapsed saavad lustida ja mis peamine – pehme põrandaga.

Vaateratas promenaadil

Viimasel õhtul käisime ka vaaterattal, hind 2,50€ täiskasvanule ja 1,50€ lapsele. Teeb see ratas seitse ringi, korra jätab üleval seisma ka.

McDonalds lennujaamas

Ainuke asi, mida ma enne reisi vaatan on “cost of living…” sihtkohas. Lennujaamas mäkki minnes, et lennukisse mingid söögid kaasa haarata, lapsel kõht täis sööta ja magama keerata, ma ei mõelnudki, et see saaks olla kallim kui Tallinnas. Kõik muu on võrreldes meiega Bulgaarias ikkagi odav. Tegin poes mõned pildid, jagage hinnad kahega:

Aga McDonaldsi juurde tagasi tulles, tellisin ilma hindu vaatamata lasteeine, endale kahekordse juustuburgeri eine ja.. arve 38leevi. Ma maksin automaatselt ära ja siis sõbranna ütleb, misasja 20 euri vä? Ma olin, hmm.. jep. Siis vaatasin igaks juhuks seinal hinnakirja ka ja oligi.. Laste eine 16 ja minu eine 18 kohalikku, kaks hapukoorekastet 4 kohalikku… Ooooookei.

Minu teada peaks McDonaldsi hinnad olema paigas kuidagi muude majandusnäitajate järgi antud riigis vms. Ma ei oska seda isegi täpselt tõlkida, aga ma tean, et see sõltub kuidagi muudest riigi hindadest.

The Big Mac index is regarded as an indicator for the purchasing power of an economy. 

Ja isegi kui see leht, mida ma tavaliselt külastan, ütleb et Big Maci hind on 8leevi, siis… tundub see 18 ikka ulme. Kas lennujaamas võib siis tõesti hinda kahekordseks tõsta?

Igaljuhul, teadmiseks teile. Ostke parem kõrvalt putkast kanawrappi 4,70€ eest :) Saate neli portsu süüa, kahe eine asemel :D Aga noh, lapsed ja friikad, mänguasjad ja mahl on ju teada värk… Happy meal it is!

Fun fact, Hedonile andsin õhku tõusmise ajaks pulgakommi, et noh, neelataks ikka piisavalt. Kutt jäi magama enne kui rattad õhku tõusid pulgakomm peos.

Tallinnas kulus lennuki liikuma hakkamisest kolm minutit, tagasi tulles 11 minutit. Varnas ärkas ta siis kui kapten teatas, et hakkame maanduma. Tallinnasse tulekul natuke varem, sai oma eine vähemalt ära süüa. #minulaps Ma magan ka alati lennukis juba enne kui sõit algab ja ärkan siis kui maandume :D

Golden Sands vs Sunny Beach

Oleme nüüd mõlemas käinud ja kaks peamist asja, mis silma hakkasid. Noori lällavaid on mõlemas kohas, aga Sunny Beachil kindlalt rohkem. Seal on promenaad samamoodi mere ääres, aga seal on hullud rannapeod ja reivid õhtuti ja pidu kostab sulle hotelli kätte. Golden Sandsil on hotellid natuke nagu kaugemal ja pidu päris tuppa ei roni. Ja mulle tundus, et seal oli ka natuke vanem rahvas. Kui Sunny Beachil olid koolinoored, ala 16-25, siis Golden Sandsis pigem 25+.

Teine asi, mis meile ka rohkem meeldis, kui Sunny Beach on selline suht tühermaa ja kuivanud teeäärsed, siis Golden Sands on nagu roheline pealinn, seal on palju rohelist, lillepõõsaid, hekid kõik pügatud, palju puid ja rohelust ühesõnaga.

Kuskile kaubanduskeskusesse me seekord ei jõudnud, aga järgmisel korral kindlasti lähme ja teen ülevaate. Ma just vaatasin, et me lend jõuab kell kaks sinna, heal juhul kolmest oleme hotellis, siis paras aeg end lahti pakkida ja kaubanduskeskusesse minna. Ostud kohe tehtud, siis hea puhkama hakata.

Käisime jalutasime ka enda tulevase hotellini – Slavey – oo, see tundus juba väljast palju fäänsim. Ja mina ei pannud tähelegi, sõbranna ütles, vaata – topelt kardinad, saab rahus magada :)

Vot, aga juba kolme nädala pärast saan teile uusi Bulgaaria muljeid jagada ja hotelli arvustada. Googeldades tuli ikka vana hea, et söök on kehv. Ma arvan, et see ongi seal suht sama, aga näiteks meie praeguses 3* Pliskas oli kindlalt parem söök kui kuus aastat tagasi 4* Edelweissis.

Millal teie järgmisele reisile lähete ja kuhu? Jätke kommentaaridesse oma Bulgaaria kogemusi ka – just, et mis hotell oli, kuidas söök oli, kuidas basseiniala jne. Kindlasti teistele kasulik lugemine :) Ja mis teemadele ma järgmisel korral (reisil) võiks rõhku pöörata?

27 thoughts on “Bulgaaria reis: kus käisime, mida tegime, mis maksime

 1. Lähen 07.06 Bulgaariasse. Aitäh vihjete eest! Mulle meeldivad su reisipostitused. Ma ka lihtne inimene, meeldib lesida bassu ääres ja lihtsalt varvast köigutada. Ega kogu aeg ei jaksa Hesset lugeda ja körgkultuuri nautida…Mulle ei meeldi reisid, kus peab pikad päevad kohustuslikus korras ratsutama yhe vaatamisväärsuse juurest teise. Tahaks ikka vaadata ja möelda veits ja nautida hetke. Tööl reisilaeval on niikuinii hullumeelne tempo peal.

 2. Big Mac index küll ei määra Bic Maci hinda. Dubais ja Norras Sa sured puhta ära kui Bic Maci ostad.

  Bic Mac index näitab lihtsustatult, et mitu tundi/minutit kohalik töötama peab, et omale Bic Mac osta. See võtab arvesse lihtsustatuna, kohaliku burgeri hinna ja keskmise tunnitöö tasu ning reastab riigid selle järgi.

  1. No samas Norras ongi kõik metsikult kallim. Samamoodi nagu Monacos, odavam oli poest kolmnurkvõileib ja pudel vett osta (11€) :D

  2. 2011 aastal. Tegime läbi Tallinn Monte Carlo ralli. Vanas blogis kuskil on. Ma just mõtlesin, et ma peaks vanu reisipostitusi välja otsima ja siia blogisse ka lisama :)

 3. No tänu sinu ühele postitusele bronnisin endale Sharm El Sheiki reisi ja kambaga lähme :)
  Oled Egiptuses käinud? Oskad ehk midagi öelda selle kohta? Endal on esimene kord sinna reisida :)
  Tundus mõnus reis Bulgaariasse. Tublid olete. :)

 4. Mina olen Pliskas käinud 3x, mu ema õega 6x. Ka 20.06-28.06 oleme Pliskas.
  Esiteks hind- Bulgaarias tõesti pole vahet kas oled hotellis, kus on 3* või 5*. 5* hotell võib väljast fancym olla, aga toit ja muu värk sama :) Teiseks käime seal hotellis suhtumise pärast,
  Kõik juba tunnevad meid, oleme nagu omad :) seekord lähen esimest korda lapsega.

  1. Briti meest ei tea, aga tean saksa meest Klausi, kes peatub ka 4-6 nädalat seal

  2. Okei, Klausi ma ei tea, aga mingi britiga tutvusin küll. Tundus veider, sp mõtlesingi, et ehk tead, uuriks nats maad :)

 5. 18.06 lähen Türkki, tõesti su reisipostitused on väga huvitavad ja põhjalikud ning kindlasti abiks kuhugi minnes.
  Küsimus ka : kuidas inimeste poolt kardetud lennufirma oli ja lennuk ka ise?

  1. Lennuk on kitsas, aga muidu puhas ja ilus. Teeninduse koha pealt nuriseks, et oleksin pidanud toidud ette tellima, eriti lastega reisides – valik on nii rändom, osta lapsele šokolaadi või krõpsu. Tagasitulles jäin ette tellimsiega hiljaks ja ostsin kalli raha eest mäkki :D

 6. Meil hilines detsember 2017 Egiptusest tagasi lend ja käisime Big Mac’s siis kuna nälg lõi kannaga tagumikku juba.
  Ei vaadanud ka hindu ja tulemus: 2 juustupurgerit ja 1 big mac eine kokku olid 37euri!!!

 7. Enne last ja maja käisime suht palju reisil, aga nüüd pole ühtegi reisi bookitud. See aasta kuskile tahaks kindlasti minna.

  Su reisipostitused on ägedad. Kellele ei meeldiks reisida. Ja kui ise parasjagu reisida ei saa, siis tore sinu reisidest lugeda;)

 8. Ma kohe pean kommenteerima, esimest korda vist üldse (?) ma ei võta reeglina sõna, ja eriti ei võta ma sõna eelmise postituse kohta, sest noh… Minu põhimote (vähemalt blogide koha pealt), et kui midagi head öelda ei ole, siis ma ei ütlegi midagi :) keegi ei sunni mind ühtki blogi lugema, seega, üleval paremal rist.
  Aga.
  Selle ülaloleva posti kohta tahaks öelda tänud, ma poleks elades ühe endise idabloki riigi poole vaadanudki puhkuseks, aga pagan, lapsega, kõik need basseinid ja pargid ja ma ei tea mis… Kuidagi väga väga lapsesobralik tundub see värk… Tõsi ta on, et vallalisena eelistad üht sorti reise, paarina teisi, väikse lapsega hoopis kolmandat. Eks suurema lapsega/kunagi penskarina muutuvad eelistused jälle. Söök on oluline reisil, aga sööma ei pea ju hotellis kogu aeg:) ja tegelikult laps mul just kodust toitu eelistabki… Hea kärbse panid pähe praegu :)

 9. Ah mis ütleja see Eveliis nüüd järsku on? Ise teeb samuti sinu kohta koguaeg pilkavaid ja salakavalalt mōnitavaid postitusi, nagu ka selle Bulgaaria teemaga. Asja tal nüüd äkki sinu poolel on olla? Jōle pugeja ikka.

  1. Aga teiste kommentaatorite öeldust tunned?

   Kui sul sellised sõbrad on, nagu Eveliis, siis pole ju vaenlasi vajagi!

  2. Ma ei tea, ma ei peaks Eveliisi oma sõbraks. Ta on tuttav, kellel on heas vanuses laps, kellel külas käia paar korda aastas ja inimesena, on Eveliis vähemalt mulle väga okei mulje jätnud, saab rääkida teemadel, mis minu sõpru/sõbrannasid võibolla nii väga ei kõneta.

 10. Käisin 9 aastat tagasi Slaveys, väga mõnus hotell oli. Loodan, et siiani Tulin ka just Bulgaariast ning Goldenil olime see kord Morsko Oko Gardenis- kooohuutav Aga Sunnyl Iberostaris, vot see oli üks hea kogemus Pole kunagi enne nii head kogemust kõik hinnas paketiga saanud.

 11. Lähen augustis Gruusiasse, 40 kraadi ei tea kuidas ellu jään :D olen ikka veidike reisinud aga kuhu pole jõudnud on Bulgaaria :D kuidagi ei tõmba nagu, aga siiski plaanin ära käia.

 12. Meil 1,5 kuu pärast autotripp ees Lõuna-Euroopasse. Samuti plaanime veidi olla Austrias ja Tšehhis.

 13. Jõudsime ise just Bulgaariast koju kui teie läksite. Ööbisime Golden Line hotellis 2-toalises apartemendis ja ülimõnus oli. 3 täiskasvanut, lapsed 4a ja 12a. Sööma minge järgmine kord nt Havana Steak House’i, yum. Ja lennujaama hindade peale jäi mul endal ka hing kinni, hea oli järjekordades inimeste reaktsioone jälgida

 14. Tulin just mõned päevad tagasi Balilt. Reisiga jäime väga rahule ja kindlasti plaanis sinna uuesti minna, aga mees soovib järgmisena Jaapanisse minna.

 15. 11 päeva pärast otse lennuga Rumeeniasse- Constanta 18 päevaks. Plaanis ka külastada Transilvaaniat.

Comments are closed.