Meelis kirjutab: suitsetajad, tõmmake heaga n***i

Kuna meil on kohe kohe ees sõit Aegna saarele, siis kohe eriliselt kõnetas mind kuskil Pere ja Kodu portaalis ilmunud lugu sellest, kuidas üks ema oli lastega sõitnud saarele ja terve laevasõidu vältel olid inimesed tema ja laste juures suitsetanud.

Siinkohal läksid kodus meie arvamused lahku. Leen, kes on vana konivillem ütles, et no siis see naine oleks võinud lastega asukohta vahetada. Aga kui ka teisel pool laeva suitsetati? Äkki seal ei olnud ruumi? Äkki tal oli seal lastega koos olles mugav olla. Miks ei võiks suitsetaja siis arvestada, et ta ei ole seal laeval üksinda ja äkki jätaks selle pläru imemata? Tõesti naudi merd ja värsket õhku, mitte ära tossa inimestele silma ja suhu.

Suitsetamisega on keeruline ka rannas ja rahvarohketes kohtades. No võtame näiteks Stroomi ranna kus me tihti käime. Seal sa ei saa väga nuriseda ja möliseda, et issand, keegi suitsetab ja isegi kui sa vaatad esialgu, et keegi siin ei suitseta, võid enam kui kindel olla, et enne kui kreemi peale saad, võtab keegi suitsupaki välja. Seal on õnneks tuul ja see toss väga “peale” ei tule. Kui me nüüd Hedoniga Õllesummeril käisime, siis on ka ju ebareaalne hakata iga meetri tagant vinguma, et issand, siin suitsetatakse. Kuna korraga on nii palju inimesi koos, siis ei saa suitsuvaba olukorda tekkidagi. Seega, kui mind või Hedonit häirib, siis lihtsalt vahetame asukohta.

Leenu vahekommentaar: mina näiteks üritan vaadata, kas mu ümber on sellises situatsioonis inimesi (kes ei suitseta) või väikeseid lapsi. Kui on, jätan tegemata või otsin muu koha. Mulle, suitsetajale, ka ei meeldi teiste suitsuhais. Üldiselt ma ikkagi kannatan või leian koha, kus ma teisi megalt ei häiri sellega. 

Ma panen ennast tihtipeale vaimusilmas sarnasesse olukorda ja mõtlen, et kuidas ma käituks või mida ütleks. Okei, jah, enamasti ma siiski vahetaks kohta, sest ma tean, et tegelikkuses on suitsetajad ülbed ja neil jääb alati õigust ülegi, sest nemad on suitsetajad ja see on nii tähtis tegevus, et mina võtku oma titt ja mingu minema.

Te minge kuskil peo ajal ja katsuge kellegile öelda, et vabadust, kas te võiksite siin mitte suitsetada. Enamasti puhutakse see sama toss sulle nimme näkku või siis saad lihtsalt nurga taga molli. Paar aastat tagasi käis ju Mallukas ka kuskil välismaal reisil ning sattus samamoodi insidenti, kus kõrvallauas suitsetati ning kui ta julges seda mainida, siis visati talle jook näkku. Ja seda hommikul, mitte mingil öisel ajal. Kas see on aktsepteeritav käitumine? Mariann on ju ise ka suitsetanud enne rasedusi ja nende vahepeal ka vist, seega ei tasu siin nüüd süüdistada, et mittesuitsetajad dramatiseerivad üle. Kindlasti mitte.

Ma olen ka ikka väga kannatlik inimene ja tihti ei kobise, aga te võite kindlad olla, et kui mina juba ütlen, siis ma ütlen nii, et sa kas lahkud nuttes või sa tahad mulle lihtsalt peksa anda.

Sellega seoses meenub mulle see, et ALATI läheb kuskil klubis ütlemiseks just suitsunurgas. Mäletate seda hiljutist lugu, kui see Sõnajalgade poeg tulistas kedagi kätte. Kus see toimus? Õues. Ja mis seal tehti? Suitsu.

Kui ma veel klubifotograaf olin, siis oli veel klubides sees suitsetamine lubatud, kuid mingi hetk see muudeti ringi. Inimesed tegelikult teadsid küll seda, et sees ei tohi suitsetada aga ikka tehti ja siis vabandati, et oi, ma ei tea ja ma esimest korda kuulen sellest. Tead, ära aja kuradi möga. Neid konisid, mida ma kellegi kokteili klaasidesse panin oli ikka palju. Oi, kui palju. Ja seda tahtlikult. Seega ma ütlen teile, et suits on saatanast. Selles ei ole mitte midagi head.

Mina ei saa suitsetamisest aru tegelikult? Miks seda on vaja teha? Mina pole elusees seda teinud. Jah, ma olen proovinud, kuid selle vajalikkusest mina aru ei saa. Rahustab? Ergutab? Kumb siis? Üks asi, ei saa mõjuda korraga kaheti. Hommikuti tehakse üks suits, sest see aitab üles äratada. Arusaadav – vist. Aga kui oled kellegi peale närvis, siis ütled, et lähed õue ja teed rahustuseks ühe suitsu. Eee… oot, mida? Kui minu teha oleks, siis ma paneks veel suurema maksu suitsule peale. Noh, et see maksakski alates 20 eurot pakk.

Seega, jah, ma leian, et suitsetajatele peaks olema eraldi kohad ja need peaks olema megakitsad, et nad seal olla ei tahaks ja normaalsetest inimestest kaugel. Noh, et suitsule minek oleks omaette ettevõtmine ja ehk siis läheb isu ka väiksemaks kui see nii piinarikas on.

Leenu vahekommentaar: njah, suitsuhind on kogu aeg tõusnud, on see midagi muutnud? Ei. Jätan paar kleiti ostmata, et suitsule ikka jaguks :D

Mis teie arvate, kuidas peaks suitsetamine sellistes kohtades lahendatud olema? Kas ütlete kui see teid häirib või kannatate ära? Kas teete ise suitsu? Kui jah, siis kas jälgite, et lapsi poleks läheduses jne

33 thoughts on “Meelis kirjutab: suitsetajad, tõmmake heaga n***i

 1. Olen ise olnud suitsetaja. Sügisel saab 11 aastat nn konivaba elu. Ma saan inimeste vajadusest suitsu teha aru, aga kohta peab valima. Mind ajavad eriti närvi need, kes kaubanduskeskuste uste ees poest tulijatele pahvakaid näkku puhuvad. Alati ütlen ka oma arvamuse neile välja. Avalikel üritustel lähtun sellest, et kes ees, see mees. Seega ma ise ei roni lastekarjaga suitsetavate inimeste külje alla, et siis vinguma hakata, vaid otsin suitsuvaba koha. Kui aga mina oma pesakonnaga olin varem antud paigas ja keegi tuleb kõrvale tossama, ajan julgelt minema.

  1. Leenu: kusjuures mind ka häirivad need poe ees suitsetajad ja ka alati kobisen, et “tore, et siin suitsuvaba ala on..” :D

  2. Seda suitsu tehakse seal suitsuvaba ala joone taga või siis 1 mm sellest joonest. Pole ju enam suitsuvaba ala, eks :D Ja kes teevad? Valdavalt inimesed, kes kaubanduskeskuses töötavad. Muud jorsid lisaks…

 2. Hakkasin suitsetama 16 aastaselt, loobusin 2 aastaks kui esimest last ootasin ja talle rinda andsin. Uuesti hakkasin suitsetama kui läksin tööle tagasi. Seltskonnas suitsetasin, kodus üksinda mitte kunagi.
  Nüüd pole 2 aastat suitsetanud. Jäin rasedaks ja nii paha hakkas suitsu tehes. Enam ei julge
  Suitsuhais käib nii jubedalt vastu. Häirib see, et mul naabrid suitsetavad ja suitsuhais tuleb mulle magamistuppa.
  Last ei saa rõdule magama panna, tuba ei saa tuulutada.
  Samas saan neist ka aru.

 3. Mina ka suitsetasin pikalt. Nüüdseks vist 2a suitsuvaba. Mulle suitsulõhn meeldib :D aga kui ma olen lastega ja mingi tont tuleb meile nina alla suitsetama, siis ajab harja punaseks küll. Lisaks on veel erilised haiged need, kes lükkavad lapsevankrit ja suitsetavad sellel ajal. Mina oma suud kinni ei hoia, kui mina suitsetasin, roomasin kõige kaugemasse nurka tossama, mis neid siis takistab.

 4. Ainult suitsetajad ise saavad aru, miks seda ilgelt vaja teha on. Seda ei annagi mingi loogikaga lahti selgitada ja kui keegi tuleb suitsetajale ütlema, et “Jäta maha, tead kui halb see su tervisele on?”, siis tahaks vastata, et “OMG TEGEEEEEEEELT MA EI TEADNUKDI WAUCHIII MIDA POMMUUDIS! :O” Keeruline värk, kus loogika ja sõltuvus lähevad vastuollu ja seda ei viitsigi põhjendama hakata. Täiega lahe oleks, kui keegi päriselt mõtleks välja sellise suitsust vabanemise metoodika, mis ei ole ainult, et “mõtle igakord, miks sa seda tegema pead ja blaablaa”. No kena, kas need suured ideedegeneraatorid arvavad, et suitsetaja pole mõelnud? Psühholoogia, my ass. Mis puudutab suitsetamist avalikus kohas, siis tundsin, end veidi ära küll, et “võta oma titt ja mine minema”, sest nagu Leenu, ma valin ka sellise koha, kus ma kedagi ei häiri ja lähen eemale. Ja kui tullakse näilikult minu ümber ja kurja pilguga vaatama või eriti lahe on see kui tullakse tuberkuloosihaiget mängides köhima, siis sorri, aga mina juba eelnevalt vaatasin, et ei roni teiste sekka, siis pliis ära sina tule ka roni minu nina alla ja katsume siia maailma nüüd ära mahtuda. Suitsuruumid mulle ei meeldi, sest seal on nii palju suitsu-koni haisu ja ma pigem teen õues. Suitsuruumide mõte on hea, aga investeering korralikku ventilatsiooni peaks ka sinna juurde käima. Kaubanduskeskuste juures olevad suitsuvabad alad on ka päris okei mõte. Samas, äkki keegi kunagi tuleb geniaalsele ideele, nagu V.I.Poo ainult, et suitsuhaisu neutraliseerimiseks. Küll siis kõigil oleks hea elada ja maailma maasikalõhna täis! :)

 5. Ei suitseta ja õnneks pole lähiringkonnas suitsetajaid. Vastavalt tubakaseadusele on määratletud, kus võib ja ei või suitsu teha. Kui tehakse keelatud kohas, siis ka ütlen. Aga kui suitsu tehakse ettenähtud kohas, siis on see minu probleem, et sinna lähedusse ronin. Jah tegemist on pahega, aga kõigil on mõni pahe, millest ei ole kerge loobuda.

 6. Meelis, üks teemaväline vahemärkus – üldistamine on üks kole asi Muus osas – ma ei tea, kuidas on muudel laevadel, aga nendel, mis mandri ja Saaremaa vahet liiguvad, on väljas suitsetamiskohtade juures prügikast/tuhatoosid ja niipalju, kui ma ise näinud olen, passivad suitsetajad nende juures. Isiklikult minu nina alla on tulnud mitmel korral lastega/lapsega vanem kuigi mujal oli ruumi küll ja veel. Samas on moraalitunnetus piisavalt kõrge ja jätan suitsu tegemata või vaatan muu koha, kui tajun, et pole sobiv koht ja ümbritsev konitamiseks.

 7. Olin ka ise veidi aega tagasi suitsetaja. Aga tõesti tänava peal ei teinud ja poe ukse esised jäid ka minust puutumata. Ma kimusin kodus pigem seda. Kohe kole on vaadata naisi tänava peal koni hambus.. kole ma ütlen :(
  Seoses siis avalike kohtadega.. käisin Rammsteini kontserdil ja ka nyyd GunsandRosesi kontserdil.
  MIS VALU paneb inimesi suitsetama rahvahulgas mis on omavahel kokku sulanud kuna nad naudivad kontserti ? Ma olen tõesti fänn ja asusin peaaegu et lava ees.. seal ei saa liikuma ei sinna ega tagasi, aga mind see ei häiri. Aga kas tõesti peab selle koni hambu panema nii et see minul pmst suus on ? Kui ma julgesin mainida seda siis öeldi mulle et otsi endale muu koht.. :/ :/

 8. Olen suitsetaja. Oma 34 eluaastast juba 16 suitsetanud. Aga ma ei suitseta tänaval jalutades ja ma ei suitseta kohas, kus on ruum piiratud ja viibib inimesi, kes on mulle võõrad ja kelle suhet suitsuga ma ei tea. Kindlasti ei suitseta väikelastega koos olles või nende läheduses. Seega kindlasti ma ei suitsetaks laeval, kui seal ei ole konkreetselt suitsetamiseks ruumi või märgistatud ala ja seal viibib mulle võõraid inimesi, kelle puhul ma ei tea, kas see on neile ebamugav. Kusjuures ma ei ole pühapäevasuitsetaja, tööpäevadel lähen julgelt 10-15 sigaretti päevas, vahel peol alko kõrvale ka pakk vabalt mõne tunniga. Aga ma olen täiskasvanud inimene ja nagu ma ei hakka suvalises kohas pissile näiteks, nii suudan ma ka oma suitsetamisvajadust kontrollida. Loogilisest vaatenurgast on kohti, kus ei saa eeldada mittesuitsetamist. Näiteks kasvõi seesama Õllesummer. See on ikkagi pigem täiskasvanutele suunatud vabas õhus toimuv pidu. Ise ei käi seal ringi suits ees tormamas, aga saan aru, et seda tehakse ja ei ole sellest väga häiritud- elu. Nimetatud Aegna laev aga on pigem koht, kus ei ole eeldatav suitsetamine. Kui seal on mahamärgitud ala suitsetamiseks või ruum, siis teine teema. Aga keda häirib, peaks ka julgema ikkagi öelda. Sest paljudel on ka loogika, pole keelatud, on lubatud ja inimeste viisakuse ja käitumisnormid on erinevad. Mõned reaalselt ei suuda mõelda oma peaga, et kedagi häirib, eriti kui ei öelda ka.Siiski kaines olekus vähegi normaalne inimene nüüd küll lastega emale lõuksi vast ei anna kui see viisakalt palub mitte suitsetada :) Suure tõenäosusega ta lõpetab suitsetamise selleks hetkeks lihtsalt :)

 9. Olen olnud aastaid suitsetajad ning nüüd pikalt mittesuitsetaja.
  Ei kannata ka suitduhaisu..veel vähem laste seltskonnas.
  Ma nii äärmuslikuks siiski ei läheks,et suitsetajad tõmmake n*****…vaid olen seda meelt,et näiteks praamidel/laevadel võiks Olle kindel koht neile…mitte,et nad üle terve laeva tossavad.

  Suured väliüritused on jh kohad,kus ma ei vaata viltu…häirib küll..aga nu mis ma teha saan…
  Kannatab ära…vahetan asukohta (kui juhuslikult koht millest loobuda raatsin )

  Suitsetaja võiks lastega seltskondades arvestada lastega….vajadusel tõesti eemale minna konitama.

 10. Tossasin ka kunagi, enam mitte. Elasin üle, kui ei saanud praamil teha või kohvikus, sga nyyd kui perega reidine, eriti basseinide ääres või kohvikutes otsid kihta ja vaatad et ri oleks su kõrval suitsetajaid, okei 1, aga enamasti on neid ju mitu. Ja igakord kõlab lause, aga mine mujale… aga miks mina? Minu pärast tehke, aga arvestage veidike ka kõrval olijatega

  1. Leenu: Näiteks kui ma nüüd reisil olin, ja mu kõrvale tuli pere lapsega, siis käisin tihti eemal suitsetamas, või suitsetasin siis kui laps oli vees. Ma ei tea, ma küll arvestan teistega ka :) Elementaarne viisakus kuidagi.

  2. Aga miks ainult laste puhul? Kas siis täiskasvanud peavad kannatama? Mul küll vahet ei ole kas ma olen lapsega või üksi. Suitsuhais häirib samamoodi. Eriti rannas või basseiniääres, sest ma pm pean terve selle aja vb veel mitu korda seda haisu kannatama nii kaua kui sa kimud. Mind häirivad loomulikult ka need kaubanduskeskuste ees suitsetajad aga seal ma kõnnin ju kiirel mööda.

  3. Sul on ju võimalus kohta valida? Ma panen alati suitsud nähtavale kohale, et inimesed näeks – siin on suitsetaja! Mine mujale võimalusel.

  4. Seda loomulikult aga minu mõte on pigem see, et bassein, päevitusala ja rahvarohke rand ei ole üldse kohad, kus suitsetada ükskõik, kes su kõrval on. No et kui sa ütlesid, et sa lastega perede puhul suitsetad kaugemal siis võiks ikka nii olla, et sa alati suitsetad sellises kohas inimestest kaugemal.

 11. Üldjuhul ma ikkagi oma koni ei lükka rahva sees ette. Kohvikute väliterassidel soovi korral lükkan, sest mitte suitsetajad saavad ju ka sees istuda. Samuti arvan, et väliterassidel on hea mõte see, kui ühel terassi poolel on suitsetamise keeld ja teisel pool võib suitsetada. Pärnus ühes kohvikus on selline süsteem ja suitsetamise ala on alati umbes, kuid keelu ala pool tühi. Siin jääb enamus peale ja seega eeldan, et kui suitsu hais nii väga häirib võib istuda sees. Samuti on festivalid minu jaoks mõtte koht. Nagu ei tahaks rahvamassis suitsetada, aga nagu trügida ka ei tahaks. Pluss festivalidel on raske leida kohta, kus inimesi poleks.

 12. Meelis, mind huvitab aga, et mis tunne on, kui sinu partner suitsetab? Kas suitsulõhn tema riietel ja juustel häirib sind või oled harjunud? Kas halvasti lõhnav hingeõhk pole probleemiks saanud? Kuidas suudad suitsetava kaasaga suudelda või tema kõrval magada? Kas olete pojaga passiivsed suitsetajad, kui ema läheduses suitsu teeb või läheb ta alati kaugele selleks? Kas poeg teab mida suitsetamine tähendab? Mida tema ema suitsetamisest ja suitsuhaisust arvab? Kuidas õpetate talle, et suits on halb, kui üks pereliige suitsetaja on? Tekitab ju küsimusi, et kui see nii kahjulik on, siis miks emme seda teeb.

  1. Meelis:
   Kui ta mind sellega ei häiri, pole nagu vahet.
   Pigem olen harjunud.
   Inimene hoolitseb ju enda hingeõhu eest, pole probleemi olnud siiani.
   Loe eelmist vastust. Kui inimene hoolitseb enda eest, siis ei häiri.
   Läheb eemale. Nina all ei suitseta.
   Ta teab, mis see tegevus on.
   Minu peres oli ka isa suitsetaja, mina ei suitseta. See on valikute küsimus ja iga inimese enda otsus.

 13. Sattusin hiljuti Mari-Leenu kõrval lauda kohviku terrassil poole aastase lapsega ja kahjuks pidin kogema seda, et kogu suitsuhais meile mõlemale peale tuli. Oleksin hea meelega ise lauda vahetanud, kuna eeldasin, et väliterrass ja vabavoli, mis inimene teha tahab, aga kahjuks vabu laudu polnud see hetk. Kindlasti oleksin võinud ka ise midagi öelda, aga kuna olin juba lôpetamas, siis ei hakanud seda tegema. Kusjuures hiljem märkasin kohviku seinal silti (täpset sônastust ei mäleta, aga sõnum oli): kui oled suitsetaja, siis küsi kõrvalolijatelt luba, enne kui suitsetad :) kommentaari mõte on see, et tuua Mari-Leenu tähelepanu hoolikamalt oma ümbrust jälgima ja tegelikkuses ka otsib muu koha vôi jätab suitsu tegemata :)

  1. Vastasin varem ka ühele kommentaarile: Ma panen alati suitsud nähtavale kohale, et inimesed näeks – siin on suitsetaja! Mine mujale võimalusel. No ei olnud minna, saan aru. Sorry.

  2. Kusjuures ma mäletan ka sind. Räigelt häiris, et sa silmnähtavalt kuulasid, millest me räägime. Oleksid võinud ju öelda, et ära suitseta vms :D nagunii kuulasid iga lauset ja pausi pealt :D

 14. Pole kunagi suitsetanud ja ei saa sellest aru. Tavaliselt ütlema midagi ei hakka, sest need suitsetajad on tavaliselt ülbikud ja ei taha sellistega vaidlustesse laskuda. Mind häirib aga veel see, et suvel õuekohvikutes on suitsetajate kohad alati paremad ja päikese käes parema vaatega. Mittesuitsetaja peab istuma kuskil kaugel nurgas, kuhu ka päike ei paista.

 15. Meil tööl büroo sissepääsude ees on non-stop suitsetajate parv. Maja haldur küll pani keelavad märgid, see ei huvita kedagi. Kui julged midagi kellelegi öelda, saad sõimu vastu. Uste kaudu tuleb see ka kontorisse sisse. See on täiesti kohutav.

 16. Üks aasta weekendil lava ees palusin inimestel enda kõrval mitte suitsu teha, sest olin rase ja see hais ajas mind okseleeeee. Vabandati ja kustutati ära. Üks piff, vâlismaalane ytles vaid: ou yea right, sa võid siis mujale ju minna. Mul oli wtf a mul oli hea meel, et vähemalt eestlased olid viisakamad

  1. Aga rasedana ise suitsetasid… lava ees olemine on selle kõrval tunduvalt ohutum.

  2. See oli ikka väga alguses, kõhtu polnud ollagi lihtsalt infoks, et ossimuusika austajad nii lollid ka pole

  1. Ma ei tea, kes esimesena viskas, aga keegi viskas teda ka, nii et laps sai märjaks, ja sellest kogu draama alguse saigi..

 17. Meelis,

  kas te ootate teist last?
  Olen suhteliselt tihe lugeja, aga vist on jaanud kahe silma vahele see suur uudis :)
  ” Mariann on ju ise ka suitsetanud enne rasedusi ja nende vahepeal ka vist, seega ei tasu siin nüüd süüdistada, et mittesuitsetajad dramatiseerivad üle.”

Comments are closed.