Meie beebi on öökull
No täpselt nagu kõhus, päeval võis ta tunde lasta mul tööd teha ja mitte põksida, nii kui ma magama sättima hakkasin, hakkas kõhus üks triangel pihta. Lasi kaheni öösel välja, nii et raske oli uinuda. Ja mis on muutunud? Mitte miski!
Meie beebi on öökull, kes on öö ja päeva ära vahetanud. Kiire dr Google külastus ütles, et see võib kesta mitu kuud, enne kui ta taipab, et päeval ollakse üleval ja öösel magatakse. Vaene Meelis, kes tööl peab käima. Mul ei ole vahet ju millal ma magan, peaasi, et natuke sõba silmale saan.
Kolm esimest ööd kodus – esimene öö oli ta üleval, nuttis, piima mul ka nappis, aga nii palju kui oli, sai ta söönuks… Teine öö, veel hullem, veelgi enam üleval… Nuttu ja hala ikka rubla eest, hoidsin terve öö tissi suus, kord ühte, kord teist, peaasi, et vaikus majas oleks ja issi tududa saaks. Kolmas öö – magas ja ärkas iga 1,5 h tagant, sai süüa, magas jälle natuke.. Vahepeal oli vaja natuke seakisa ka teha, et issi ikka silma lahti teeks ja huvi tunneks.
Kogu asja juures on positiivne see, et tissidesse on tulnud piim nagu vaja ja ta võib vabalt tund aega imeda ja ikka piim otsa ei saa. Eile õhtul käisin dušši all tisse mudimas, sest need olid kõvad. Paisu veel ei ole. Või see ongi?
Saan aru, et selleks, et vältida öösel ärkvel olekut, tuleks välistada gaase tekitavaid toidud, mitte vannitada enne tudumist (võib teha ärksaks just!), lasta ka öösel tal krooksuda (meil see mure, et kui tissi suus ei ole, on kohe jonnipunn külas ja issi üleval), öösel oleks parem temaga mitte rääkida, päeval tramburaitada ka siis kui ta magab, et uni poleks nii sügav ja pikk, päeval tuba võimalikult valgeks teha, et ta saaks aru, et on päev…
Ühesõnaga, dr Google jagab igast nippe, kuidas kiirelt beebi režiimi „päeval üleval, öösel magame“ saada, aga mida teie teinud ja katsetanud olete? Mis kuidas on mõjunud? Kõik soovitused oodatud, tänasest hakkavad ümberkorraldused :)
43 Kommentaari
Ma andsin enne rinda espumisani.
Ma soovitaks käia imetamisnõustaja juures Pelgus. Igas mõttes tuleb see kasuks. Põhimõtteliselt oli mul ka piima palju ,aga tips ikka jonnis ja istus tunde tissi otsas ja siis selguski,et tegelikult ei saanud ta toitu kätte korralikult.
Ta saab kätte küll, juba ujutan teda vaikselt kui ta agaralt sööb. Piima lendab suust väljagi. Imetamisnõustajatega olen juba nõu pidanud ja üks öö käisin igaks juhuks Pelgus rindu kontrollimas, sest ma arvasin, et ta ei saa midagi kätte.. Aga kõik toimib. Lihtsalt ma veits kärsitu :)
No siis tuleb ikkagi kannatust varud ja küll läheb paika kõik :) ehk vehib ens lätega ülesse? Siis aitab linasse mässimine ja muidugi ema lähedus.
Mu poiskesel päris segamini öö ja päev polnud, aga ärkas öösiti tihti( nüüd on peaaegu 2a ja ikka ärkab). Aga öösiti ma ei räägi temaga, mähet vahetasin pimedas ja söötsin ka pimedas. Siis nagu hakkas mõikama, et tegelt on öö ja tuleks magada. Ja kui ööd hakkasid valgemaks muutuma, ostsin pimenduskardina, muidu võiski kell 4 juba päeva alustada
MA olen ka korraldanud nii, et öösel oleks võimalikult pime ja igav. Mähet vahetasin kiirelt võimalikult hämaras, söötmisega sama.
Kui rinnad tõmbavad kõvaks siis on rinnad piima täis ja siis kas toidad last rohkem või pead pumpama.Muidu võib põletik tekkida ja kas lapsel keelekida ehk takistuseks pole?Siis ei saa laps korralikult piima imeda ja kõht jääbki tühjaks.Kui tal gaasid siis võimle temaga.Kõverda ta jalad ja sury vaikselt
Vaikselt vastu kõhtu või hoia teda süles tema pea ja selh vastu sinu rinda ja hoia ta jalgu kõveras.Siis gaasid pääsevad välja.ja toida nii tihti kui ta ise seda tahab.Minul kästi algul iga 2h tagant last toita.Loodan,et asjad paremaks lähevad.
Ma pean ka ikka kirjutama. Ma saan aru, et kõike on hetkel väga palju ja maailm on pahupidi, kuid mulle väga meeldis FB-s Kerttu Murumäe kommentaar, et vastsündinu ei kohane uue eluga ju sekundil, mil üsast välja tuleb. Säilitage rahulik meel ja las elu kulgeb lapse järgi. Tegelikult on nii, et inimesel on loomuses olla ikkagi öösel väsinud ja päeval erksam. Kui kiiresti sellest keegi aru saab, ei ole kunagi teada. Unesegadus võib kesta mõned päevad, nädalad või kuud – tulevikus saad aru, et see oli siiski väike aeg. Esimese eluaasta jooksul võivad lapse uneharjumused muutuda meeletu tempoga, ema ülesanne on sellele tolerantselt vaadata ja mitte hakata kohe asja omalt poolt korrigeerima. Nii pisikese lapse puhul ei tasu tõepoolest rääkida veel mingitest õpetlikest meetoditest, kui välja arvata ehk tõesti need mõned postituses mainitud nipikesed, mis annavad lapsele suurema võimaluse sügavamalt magada. Praegu ei näe, tunneta ja erista ta suurt midagi peale vanema läheduse. Sellele toetudes kulgeb ta omamoodi. Varsti saab ta aru, et valges on võimalik palju asju õppima tundma ja on huvitav. Pimedas aga on parem magada. Ja ma saan aru sellest ka, et mees peab magama ja tööl käima. Aga on lihtsalt mingi periood (suures plaanis imelühike) beebi elus, kus ei saa sellele keskenduda. Pidage vastu ja lapsele mõnusat kosumist!
Ma päris tundi tal järjest ei soovita tissi otsas lasta olla… nibud saavad kannatada :) 20-40 minutit on vist see okei aeg vastsündinud jaoks. Mul piiga kuuekuune ja näe, ei mäleta enam neid asju nii täpselt :D
Meil vannitamine enne õhtust und aitas alati, väsitas lapse ära, söötsin kõhu täis ja laps tudus kuni järgmise söögikorrani.. Et see ärksaks teeks, pole kuulnud .. See ju pigem ikka väsitab :)
Mina jõin palju apteegitilli teed…pidavat aitama gaaside puhul…ja ei tea kas just sellest aga väga me gaasidega ei maadelnudki. Ja Weleda kõhuõli ka määrisin ja masseerisin kõhtu ja võimelisin….ei tea kas aitab aga proovida ju võid. Ööpäev vast loksub ise paika.
Mul oli ka esimese lapsega esimesed 2 nädalat päris keeruline,öösel oli tihti üleval ja rahutu. Eks see periood ongi keeruline ja raske kõigile harjuda.Kui saab piima kätte siis ei ole see ilmselt probleem, rahutuse põhjustaja.Võibolla aitab gaasirohi enne igat söögikorda aga võibolla aitab aeg,siis kohaneb beebi uue keskonnaga.Ega beebid üldiselt ei ole kuldmagajad ja seda ei maksa loota…ma arvasin ka ,et magamine on nagu suurtel aga see pole sugugi nii.
Mõned emad soovitavad Magicblanketit e.imetekki. Kuhu mähid lapse sisse ja siis ta ei siple end öösel üles.Edu ja kannatust.
Meie alustasime kohe koju saades sellesmôttes selge rutiiniga, et õhtuti ikka tuduriided selga ja oma voodisse magama. Söötmine ei ole meil ka kunagi voodis toimunud, pärast on raske ringi harjutada – arvabki, et ainult tissi või pudeliga jäädakse magama. Omal on uni küll suur aga kui nädal-kaks nn vastu pidada ja ta ikka öösiti oma voodisse tõsta jne, siis on edaspidi hulga lihtsam
Ma andsin D-vitamiini ja gaasirohtu 2in1. Kõige mugavam. Gefiluse oma äkki oli?
Vannitamise jutt on tõsi. Esimene laps jäi mul alat peale vanni magama-ööunne ja teisele mõjus see ergutina!
Tere. Meil oli nii, et iga kord kui öösel ärkas sosistasin nt “on öö” või “magamise aeg” mingi kindel fraas, mis tema jaoks hakkaks tähendama magamise aega, samal ajal vahetasin mähku või söötsin, hämaras. Hiljem kujunes see sama fraas ka magama panekul väga tähtsaks, nii kui ütlesin plõks laps teadis tuduaeg ja mingit vaidlust või kemplemist polnud. Siiamaani toimib mõlema lapse peal (2 ja 3 aastane), mitte mingit seletus, üks lihtne selge fraas.
Meil oli sama asi. Alati magama minnes oli kindel lause mida ütlesin. Minu lause oli. maga hästi, emme on siinsamas (isegi kui ma teise tuppa läksin). ma ei tahtnud seda sõna “öö” sinna panna, sest tahtsin sama lauset ka lõunaunedeks kasutada. Nüüd, kus laps peaaegu kolmene, on see ära jäänud, aga esimesed kaks aastat oli kindlasti koguaeg sama lause kasutuses. Toimib tõepoolest. Mingit protesti unede ajal ei tulnud pärast seda kui ta uinuma õpetasin ja selle lause kasutusse võtsin (muidugi imikut ei saa õpetada magama jääma, kuid lauset võid sellegipoolest kasutada).
Ja minu arust on nii pisikesel 1-1,5 tunnised söömisvahed öösel täiesti okeid. ta tegeleb piima tellimisega ja vajabki rohkesti süüa praegu. Küll need pikemaks hakkavad venima. Vb on ka lihtsalt imemisvajadus suur, kui oled luti pooldaja, siis võid ju seda tutvustada talle.
Meil oli ka sassis kuna sündisime hommikul vara. Ja tihti istusin öid üleval. Ta aga hakkas ise 2 kuuselt öö und magama ja siis ärkas vaid üksikud korra öösel. Küll aga tegime samamoodi. Kui ärkas sios valgustust ei pand kõike tegime pimedas ja kyi siis ei uinund kuskil tunniga siis panin alles tule ja mässasin muud moodi. 2 kuuseks sai loksus asi isr paika.
Aga võib-olla pole sinu rinnapiimas piisavalt toitaineid, et laps saaks kõhu täis, kui ta nii tihti rinna otsast tahab olla. Söö halvaad, joo teed piimaga ja et magada saaksid võid ju proovida talle esialgu anda kunstpiima vahele, siis saad teada, kas su rinnapiim on toitev. Minu beebipoiss ka jonnis palju ja tahtis rinna otsas ainult olla, andsin kunstpiima ja laps magas mitu tundi. Ja sel ajal vaiksel taasatsin oma rinnapiima, söö palju ja korralikult.
Ka väga kehva toidu peal olevate emade rinnapiim on alati piisavalt toitaineid sisaldav – piimakogus on see, mis nälgival emal kõikuma hakkab (ja siin räägime ikka näljahädas elavatest inimestest). Paljud vastsündinud vajavad pidevat kehalist kontakti ning väga palju rinnaotsas tolknemist – neist ei kasva selle tõttu mingeid hellikuid. Lisapiima asemel soovitan ‘üks rind – üks toidukord’ söötmist, et teine rind saaks puhkust vahepeal (määri aga lanoliiniga sisse) ning pika imemisega laps saab rohkem rasvarikast piima kõhtu, mis vähendab gaase. Ka aitab kui laps elab sinuga samas rütmis linasse seotult – jalgade konnaasend soodustab puuksude väljutamist ning laps on ka rahulikum. Kui kardad piima vähesust, siis seda korrigeerib tihe söötmine õige imemisvõtmega – ükski toit piimatootlikkust ei suurenda.
Vabandust, aga väga rumal kommentaar :D Nii mitmel põhjusel, et raske kohe kusagilt algust teha.
palun ära kommenteeri, kui sa ei tea midagi – loodan, et see kommentaar läheb ikka sinna alla, kus soovitati halvaad süüa ja rpa-d anda! see on suurim viga, mida saab beebiga teha: hakata andma rpa-d. see kindlasti ei suureda rp kogust, seda suurendab vaid stimulatsioon ehk pidev imemine, ja eriti öine imemine. vastsündinu puhul ei ole tihe rinnal olemine sugugi märk sellest, et rp-ga midagi valesti oleks. nii kui vähendada vägisi rinna andmist (nii väikse beebi puhul) ja hakata andma asendajat, võib kiirelt rinnaandmisele adjöö öelda. rinnad nimelt kohanevad – kui nõudlust ei ole, väheneb ka pakkumine, ja väga kiirelt. igas rp-s on miljon korda rohkem toitained ja vajalikke komponente kui kõige paremas asendajas! kes ikka tahab ise oma last toita, ja see on parim, mida üks ema oma beebikese jaoks teha saab, see ei tohiks kergekäeliselt asendaja ja pudeli järgi haarata. marimell, muide Mallukal oli umbes taoline dilemma omal ajal ja tema nt andis oma äraoleku ajal lapsele pudelit, ise oli väga rahul ja arvas, et see ei võõruta last rinnast. no tegelikult läks ikkagi nii, nagu paljud hoiatasid: laps ei taha enam rinda, pudelist saab kergemalt kätte jne. lõpuks oligi neil imetamine läbi liiga vara.
et laps peale asendaja hinge taha keeramist mitmeid tunde nagu kott magab (kui ta muidu nii ei maga), tähendab vaid seda, et asendaja on tema jaoks “raske” toit, tal on keeruline seda seedida, ta väike organism ei suuda selle seedimise ajal muud teha, kui stand by-reziimi lülituda. lapsele ei ole ükski rpa parem kui oma ema rinnapiim!
vabandust, et nii pikk jutt, ei saanud lihtsalt endale jätta.
Gaaside vastu aitab hästi graanulitega tillitee,seda saab apteegist osta.Espumisan meil ei aidanud.Ja kõhuli olles tulevad ka lapsel gaasid välja.
See see on, kui praegu on nn. vaba režiim, et toidad last, millal ta tahab. Meie toitsime oma lapsi kellaaegade järgi. Ikka iga 3,5 tunni tagant ja ausaltöeldes ei mäleta, et sellist probleemi oleks olnud, et öösel pidevalt ärkab. Pealegi, kui minu lapsed imikud olid, siis oli saada ainult marlimähkmeid, õigemini marlit, millest siis ise mähkmeid õmblesime ja siis võis küll laps öösel üles ärgata, kui mähe märg oli. -no ja veel, et meie mähkisime oma tited pampudeks(puuhalgudeks) ja laps magas rahulikult kuni järgmise söögiajani. Muide, ka meie lapsed on ilusti suureks kasvanud. :D Tegelikult ei oska midagi soovitada, sest pole juba oma 15 aastat selliste probleemidega kokku puutunud. Lihtsalt tahtsin jagada oma kogemust. :D
Vastsündinuid tuleb toita siis, kui nad soovivad. Rinnapiim seedib ülikiiresti – 20 minutiga, esimese elunädala järel on magu vaid kreekapähklikoore suurune – sinna ei mahu palju. Tihe söömine on vajalik nii lapsele kui ka piimatekkele – esimestel elukuudel toimub piimatootmine rangelt vastavalt imemise intervallist sõltuvalt – lisaks, õige imemisvõte tühjendab rinna edukalt (nibukaitsmed peaks olema ainult häda-abinõu, kui nibud on verised ning väga katki – need ei lase lapsel korralikult piima kätte saada ning paari nädalaga langeb piima tootmine palju madalamale, kui lapsel tegelikult tarvis on) ning rinnad saavad selge signaali, kui palju on vaja toota.
Ära ütle, et jonnipunn on külas. Nii pisikesed ei tea jonnist küll mitte midagi, nendel on ikka mingi mure kui nutma ajab :)
Aga minu plika oli ka alguses öösiti palju rohkem üleval ja siis hakkasingi tegema rütmi, et ajasin päeval ülesse ja ei lasknud tal kaua jutti magada ja tegelesin temaga, et ta ei magaks päeval koguaeg ja õhtuti hakkasin kohe tekitama rütmi, et vann või pesu ja tuduriided ja söök ja magama, et temal tekiks ka harjumus.
Ma ei tea, kui palju see teid aitab, aga ütleme nii, et osad lapsed ongi öökullid ja teised lõokesed. :)
Vähemalt meie laps on sünnist saati selline olnud. Oleme proovinud erinevaid viise/rutiine, kuidas tema päeva- ja ööuni “normaasemaks” muuta, aga jah… tulutult. Temal on oma graafik ja seda muuta me osanud pole. Lohutuseks öeldakse meile, et kasvab sellest välja. :)
Jaksu ja edu teile! Esimesed kuud pole kerged!
Meil kah jäi laps väga hilja öösel magama (u. 3-4. ajal) või siis ärkas keset ööd ja enam magama teda ei saanud, õnneks vaikne laps ja vähemalt nuttu ei olnud eriti. Mõtlesin, et üritan päeval üleval hoida, kuid tegin pigem karuteene, sest laps oli lõpuks liiga väsinud ja ei osanud enam magama jääda. Praegu põnn 1,5 kuune ja jääb magama pool 1 öösel, enne seda kimbutavad teda gaasid, mis ei lase magama jääda. Mina olen teinud küll vanni, kuna lapsele meeldib seal, on seal rahulik ja pole küll märganud, et see tema und kuidagi segaks.
Küll uni ise paika loksub, lihtsalt palju jaksu ja kannatlikkust värsketele vanematele.
Issile soovitan kõrvatroppe :)
Mina anna enne söömist talle espumisani ja kui nutt lahti, siis viskan luti kiirelt suhu ja rahuneb maha. Öösiti pikendan ka und lutiga, kui punnitab läbi une. Aga rinda annan ikka iga 2 tunni tagant vähemalt ja seda hakkasin kohe päris algusest tegema (siis, kui piim saabus, kui nüüd täpsustada).
Jep jep… minu omadel olid kah päev ja öö segamini… ja päris pikalt. Päeval aga mina koos tittedega magada ei mõistnud… tahtsin omi asju teha. Ega mina ei osanudki midagi teha…
Poisiga , vanimaga, mäletan veel rasedana, kui lubasin, et Ei… titt hakkab magama kohe esimesest päevast oma toas, oma voodis. Esimene öö kodus. Päris kiirelt tüütas see iga paari minuti tagant voodist tõusmine ja kahe toa vahel siiberdamine. Järgmine lubadus. Ei… titt võib kolida voodiga meie tuppa – aga magab oma voodis. Kokkuvõte? Poiss magas kuni aastani minu kaisus… ja tissi otsas. Ainuke variant, kus mina sain magada kah. Issi kolis üldse selleks aastaks elutuppa diivanile, kuna äratus oli 5 hommikul.
Plikaga ma plaane ei teinud… lepisin juba sellegagi, et magab minu kaisus… õnneks lõppes temaga pull kiiremini. Issi ei pannud isegi tähele, et keegi kolmas on meie vahel…
Soovitatakse veel laps hästi tugevalt teki sisse mässida magades, et ta võimalikult vähe saaks sipelda. Teinekord ärkab ta ju selle peale, et hakkab läbi une kätega vehkima ning kuna ta neid hästi veel ei oska kordineerida, siis laksab endale vastu nägu ja ongi jälle üleval… kisaga eeldatavasti :D – meil see variant küll ei mõjunud :P
Gaasirohtudest meile need espumisanid ja veel üks variant ei sobinudki. Cuplaton oli okei. Plikale andsin Gefiluse omi, kus oli ka D-vitamiin juba sees. Et kaks ühe hoobiga…
See pidev imetamine on kahtepidi asi.. Ühest küljest laps on rõõmus ja kõht täis, teisalt, mida rohkem sa imetad, seda rohkem seda piima juurde hakkab tulema… Oled vast ka kuulnud, et soovitatakse rindadele kapsa lehti peale panna, kui hakkab rind kõvaks, valusaks ja tükiliseks muutuma :D
Tegelikult ei lähe mitu kuud aega. Mäletan ka aega kui mu laps kell 2 öösel nuttis ja mina abitult nutta lahistasin. Mis aitab? Magamis harjumiste kujundamine. Teatud rutiinsed tegevused aitavad beebil aru saada kui tegu on magaminemisega õhtul. Mina alustasin kell 7 õhtul sellega, et tegin elamise hämaramaks ja panin teleka vaiksemaks. Kasutasin laualampi laelambi asemel. Tegime vanni, kuivatasin ja mudisin lapse jalgu-käsi. Panin ööriided ja kindlasti fliissokid jalga. Beebidel hakkab väga kergelt külm, põhiline põhjus miks öösel ärgatakse. See järel kõht täis sööta ning laps voodisse panna. Oma voodisse. Väikesed lapsed on võimelised 5 tundi jutti magama.
Mina toimisin niimoodi oma mõlema lapsega ja pole pidanud unetuid öid taluma. Hammaste tulles ja haigena küll aga enamasti imestatakse, et mu lapsed isegi praegu 10-15 minuti jooksul magama jäävad. Poja panin ka väiksena kell 8 oma voodisse magama, ta ärkas kell 23 söögiks ning magas 4-5 hommikuni, siis võtsin ta kaissu tissi otsa ning magasime hommikuni. Mina sain magada!!
See toimib! Pole vaja mingeid unekoole või asju, piisab sellest ühest kindlast asjast ehk siis magamaminekurutiinist. Laps hakkab vahet tegema ka öösel ja päeval, sest õhtused tegevused toimuvad hämaras ja vaiksemas keskkonnas, päeval on hea kuu telekas üürgab.
Alati võib ka supernannyt vaadata või lugeda Nututa uni ;)
Emmel soovitatakse süüa halvaad ja juua Hipi imetava ema teed, see on minu arvates väga maitsev. Rinnad on kõvad, sest hetkel valmib rohkem piima kui beebi tarbida jaksab, kuid see läheb ise tasapisi paika ja mõne aja pärast tundub siis hoopis, et oih, piima enam polegi, rinnad on tühjad ja “lötsis”. Tegelikult on piima küll, lihtsalt siis on asi kontrolli alla saadud. Üldiselt võib laps nutta ka siis, kui tal on imemisvajadus ja selleks tarbeks võib siiski kasutada ka lutti :)
Teie laps on neli päeva vana? Nii väikestel gaasivalusid olla veel ei tohiks. Gaasivalude kaasneb väga konkreetne punnitamine ja vibuks tõmbamine. Tänapäeval arvatakse ka, et ema toitumine ei mõjuta gaase, aga kes teab, osad väidavad vastupidist.
Teiseks, on täiesti normaalne, et vastsündinu nii tihti süüa tahab, teoreetiliselt peaks see varsti üle minema ja tekkima mingi rütm. tiss suus magama jäämisega on muidugi jah see oht, et varsti ta muudmoodi ei oska. Oma beebiga tegin ka nii, et söömisajad hoidsin magamajäämisest eraldi (va öösiti loomulikult), selle tulemusena oskas ta väga väiksena ise magama jääda, ei vajanud ei rinda ega kussutamist. Kuid, eks lapsed ole ka erinevad. Mis ühele toimib, ei mõju teisele. Samamoodi ei kahtlustaks ma mingit piima vähesust, on ju aru saada, kas laps neelab ja kui söömise järgselt on rahulik, siis sai kõhu täis. Üldiselt arvan ma, et see on täiesti normaalne vastsündinu käitumine ja ajaga möödub. Kas see, et laps kuu pärast magab nagu noot terve öö, on raske ennustada, nii mõnigi ei maga ka kolme aastaselt tervet ööd (lohutav onju :D ). Nii et jõudu!
Aga kas ei pea titte nagunii iga 3-4 tunni tagant toitma, ja päeval tuleks temaga rohkem siis tegelema hakata , tehke õhuvanne, käige ringi, laula laule, käi jalutamas(kuigi see muidugi meie ilmadega hetkel välistatud).Räägi temaga tihti . Ja tõesti niikaua tissi otsas ei soovita lasta olla, varsti nibud lõhki. Aga tugevat meelt.
Vannitamine pigem ikka hea enne und, soe vesi hoiab ka gaase eemal. Meid aitas kindek reziim, iga õhtu samad toimetused 1-2 h ärkvelhoidmist ja tegelemist (massaaz ja võimlemine, asjase vaatamine, süles jalutamine, maas tekil jne), siis vann ja massaaz ning söök ja magama. 3h hiljem nõudis süüa ja jälle magama jne.
Kogu aeg tiss suus siis ta kasutab sind lutina ja tulevikus on oht et sa teda käest ära panna ei saagi ;)
Kōrvatropid on elupäästjad! Meie kasutasime neid mehega kordamööda, et natukenegi magada saaks.
Meie tütar nuttis nii öösel kui päeval lohutamatult, kuni leidsin dr Harvey Karp nimelise onu, kes päästis olukorra. soovitan guugeldada ja uurida. Tema peamine sõnum on, et esimesel kolmel elukuul tuleb luua lapsele võimalikult sarnane keskkond, mis ema kõhus olles.
Meil aitasid kõikse paremini:
1) teki sisse mähkimine, sest tõsi ta on, et alguses on pisikesed veel kogenematud ja ei saa aru, et nende enda käsi obadusi jagab, aga mitte miski tundmatu ja ohtlik, mida kartma peaks :)
2) eriti hulludel öistel nutuhoogudel oli kasutuses föön. Mähkisime lapse teki sisse, panime voodisse ja vaikselt silitasime teda ning samas toas panime ka fööni käima. Selline sumin peaks väidetavalt olema sarnane ema üsas kuuldava heliga. Ja usu või mitte, aga see toimis! Päevasel ajal lasin CD plaadilt merekohina helisid või käisime vannitoas koos pesumasina töötamist kuulamas. Sellise nn valge müra vastaseid on väga palju, kes väidavad, et ei tohiks kasutada, kuna laps harjub ära ja hiljem muud moodi uinuda ei oska. Mina nii ei arva! Juba 3. elukuul kasvas laps ise välja föönitamisest ja hakkas palju rahulikumalt magama jääma. Esimestel elukuudel on just oluline pakkuda turvatunnet ja lohutust, sest raske ei ole mitte ainult vanematel, vaid ka lapsel, kes peab kohanema eluga.
3) režiim. Proovisime iga päev sättida oma toimingud nii, et oleks kindel rutiin — kindlal ajavahemikul õues käimine, toiduvahed 3 tundi, pesu õhtul, riiete vahetamine ööseks jne. Mida laps suuremaks kasvab, seda rohkem tegevusi saab sinna lisada — näiteks rahustas õhtuti ka aknast välja vaatamine.
Soovitan uurida ja kaeda, kas miski võiks ka Teile sobida selle tohtrihärra õpetustest. Algust saab teha siit: https://m.youtube.com/watch?v=eK4O9N3DjJM
Edu Teile ja ma tean, et see kõlab uskumatuna…aga läheb see periood mööda ja tagantjärgi ei tundugi nii hull:)
Lisan siia ka ühe mõtte. Ainuke “asi” mida see 4-päevane beebi hetkel teab on EMA. Ema lõhn, ema südametuksed, ema hääl. Need on asjad mis on talle tuttavad juba emaüsast. Seega on väga loomulikult, et ta tahab sellele fantastilisele olendile olla pidevalt võimalikult lähedal, sest kogu oma eelneva üsasisese elu on ta ju ainult seda teadnud ja tundnud. Ainult ema külje all tunneb ta ennast hetkel turvaliselt ja hästi. Edaspidi ta vaikselt harjub ka kõige muuga, teiste lõhnadega ( kodu, isa, kaisuloom jne), sellega, et ka voodis pikutada on mõnus jne jne jne. See kõk võtab natukene aega, sellega saab vaikselt harjutada jne. Kõige parem mida EMA iseenda jaoks saab teha on võtta vabalt. Pakkuda lapsele seda mida ta parasjagu vajab, lähedust, imemist, hellasid puudutusi ja oma vaikset häält. Paari kuuga loksub kõik paika kui natukene kaasa aidata ;) Vaikselt ja tasapisi toiduaegu sättida, õueminemise aegu, magamiseaegu jne. Kõige olulisem on NO STRESS sest kui ema stressab siis beebi tunneb selle nii hästi ära ja hakkab ise ka stressama, mis omakorda tekitab emale veel rohkem stressi ja ongi nõiaring. Edu sulle Marimell ja kuula ennekõike iseenda sisetunnet.
Halvaa on rumal soovitus kuna on väga suur allergeen.
Kuna beebi alles pisike siis on norm kui kasvõi mitu tundi tissi otsas, see aitab aina piima tekitada. Õige piima kogus tekkibki u 10 päevaga. Ps, kaitsmega imetades võib laps saada kätte isegi 30% vähem piiMa kui ilma. Soovitan püüda kaitsmest loobuda.
Meil oli öö ja päev sassis 4 kuud.Sama jama ,et kui tissi suus polnud siis jorises.Tänaseks on noormees 1.5 a ja saab endiselt rinda.Tiss on parim asi maailmas tema jaoks :D Aga mina ei teinud selle une paika saamiseks midagi.Peale 4 kuud lihtsalt päeva pealt läks kõik paika.Hiljem oli ta kehva magaja ja nüüdki on iga krõpsu peale üleval.
Tahtsin seda sulle öelda,et kui oled ära tissitand ja tal kõht täis siis pane ta oma voodisse magama.Mina tegin selle vea ,et olin ta kõrval 24h ja tiss oli pidevalt suus.Kui poiss oli 5 kuune kaalus ta 10,5 kg.Keegi polnud nii suurt beebit näinud,vb need kilod tulid sellest pidevast tiss suus magamisest aga tänaseks kaalub ta 13kg ja arengust on alati ees olnud olenematta omast kaalust.Sünni kaal oli ka muidugi suur 4035.Ühesõnaga lase tal palju niisama chillida ja ära paku iga piiksu peale tissi ,kui sa tead ,et tal peaks kõht täis olema.Kussuta või leia mingit muud tegevust.Hetkel ta jh väga pisike ja see suur tissitamine on hetkel ok aga minu nõuaanne on pigem edaspidiseks.Proovi kindlasti lutt sisse harjutada siis sul omal ka kergem,kuna ta saab sealt oma imemisvajaduse rahuldatud.Meil lutti ei võetud,seega olin ise talle luti eest :D
Meelisele palju õnne isaks saamise puhul lapsepõlvesõbrannalt tammelinnast.Sinule samuti õnne,jõudu ja jaksu.
Mina alustasin peale sünnitust kohe nende(http://gnld.ee/et-ee/product/TargetedSolutions/DigestiveSupport/AcidophilusPlus) piimabakterikapslite söömisega ning ei olnud kummagil lapsel gaase. Sõin kõike, mis värskelt aias saadaval oli(hernes, maasikas, kapsas, õun).
Teiseks keera beebi õhukese lina sisse magama, et ta ennast ülesse ei ehmataks, kui võpatab(beebid teevad alguses nii). Aga kontrolli, et tal palav või jahe ei oleks.
Kolmandaks soovitan sul mitte stressi tekitada sellega, et ei taha Meelise und segada. Ta on isa ja peab sellest osa saama(ta kindlasti tahab seda)! Nutt on kopsude arenguks väga tähtis ja lase tal nutta :)
Neljandaks soovitan sul olla esimestel kuudel viimane inimene, keda enne magama jäämist näeb ja esimene, kui ärkab. See pidavat turvatunnet tektama ning hiljem teab, et oled alati olemas, isegi kui silmi avades kohe kohal ei ole ning ta ei satu paanikasse. Mul toimis ja lapsed ärkavad rahulikult ilma kisata ning teavad, et ma tulen nagunii.
Edu teile ja jään nime ootama ;)
Andsin tüdrukule lutti ja sellega saabus rahu. Muidu oleksin samamoodi inimlutt olnud, st enam-jaolt tiss suus ainult :)