PABERIMAJANDUS & TASUTA ASJAD ehk Mida teha pärast lapse sündi?

Panen siia kirja kõik toimingud, kust mida saab ja mida teha, pärast beebsi sündi. Kuna ma ise ka kõike täpselt ei tea, hakkan kirja panema enda tegemise järjekorras.

Pane lapsele nimi – kuigi sul on aega 30 päeva ja saad seda teha nii perekonnaseisuametis, linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas või eesti.ee kaudu, siis Tallinnas soovitan perekonnaseisuametisse kohale minna. Esiteks saab sealt kaasa linna poolt „sünnitunnistuse“ ehk sellise ilusa kujundatud kõvade kaantega variandi, lisaks suvalisele a4 paberile, mis nüüd sünnitunnistust „mängib“ ja pudrukausi ja piimakruusi. Vaevalt et keegi neid sulle muidu eraldi postiga saatma hakkab.

Linna/valla toetus – küsi enda elukohajärgset toetust linna-või vallavalitsusest. Tallinlased saavad toetust taotleda eesti.ee kaudu, koos nime panekuga perekonnaseisuametist või linnaosavalitsuse sotsisaalhoolekande osakonnas. Toetus on 320 eurot ja makstakse välja kahes osas – 160 eurot kohe ja 160 eurot lapse aastaseks saades. Mulle laekus esimene osamakse kaks päeva hiljem pangakontole.

Riiklik sünnitoetus (320€, kolmikute või suurema arvu mitmikute korral 1000€ lapse kohta) – koos sellega tasub taotleda ka lastetoetust (45€ kuus) ja lapsehooldustasu (makstakse (pärast vanemahüvitise lõppu) kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni 38,35€ kuus). Taotluse saab esitada eesti.ee kaudu või sotsiaalkindlustusametis. Kui avaldus teha enne 15ndat kuupäeva, siis saab toetuse kätte järgmisel kuul, kui pärast 15ndat, siis ülejärgmisel. 

Laps lasteaia järjekorda – mina tegin seda tallinn.ee lehe kaudu, kus see on sellessuhtes mugavaks tehtud, et laed aga blanketi alla, täidad ära ja saadad sobivatesse lasteaedadesse. Samuti näeb sealt kohe ära, palju lapsi mingis lasteaias järjekorras on, mitmes on sinu laps jne. Saab tutvuda lasteaedadega, hindadega jne. Mina tegin valiku lastearvu ja asukoha järgi. Kolmandaks valikuks panin lasteaia, mis on nõks kaugemal meist, kuid laste arv väike ning ma ise olen seal käinud, mu õde on seal käinud, mu õelapsed on seal käinud… Noh, peaaegu nagu teine kodu.

Vanemahüvitise taotlus – see tuleb nagu ma aru saan eraldi esitada eesti.ee kaudu või sotsiaalkindlustusametis. Aga ma ei saanud praegu aru, millal see taotlus tuleb teha, kas siis kui dekreet lõppema hakkab või võib seda juba nüüd teha? Kes teab, ehk jagate kommentaarides infot :)

Pensioni sissemakse – alates 1. jaanuarist 2013 teeb riik täiendavaid sissemakseid pensioni II sambasse isikule, kes on kohustatud tegema sissemakseid II sambasse ja kes kasvatab kuni kolmeaastast Eestis elavat last, kes on sündinud 1. jaanuaril 2013 või hiljem. Õigus täiendavale sissemaksele tekib alates lapse sünnist.

Riik maksab pensioni II sambasse 4% Eesti keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatavast ühe kalendrikuu tulust. Sissemakseid tehakse igas kuus eelmise kalendrikuu eest.

Avaldus sissemaksete taotlemise kohta tuleb esitada Sotsiaalkindlustusametile. Kohustusliku kogumispensioni sissemakseid saab teha tagasiulatuvalt mitte rohkem kui avalduse esitamisele eelnenud kuue kalendrikuu eest.

Täiendavaid sissemakseid tehakse korraga ühe vanema eest. Kui sama lapse suhtes on õigus taotleda täiendavate sissemaksete tegemist mitmel õigustatud isikul, siis lepitakse kokku, kes seda õigust kasutab. Kokkulepet väljendab kirjalik nõusolek.

Isapuhkus – isadele on ette nähtud 10 tööpäeva isapuhkust (tasu makstakse riigieelarvest) ja seda saab välja võtta kaks kuud enne ja kaks kuud pärast sünnitust (kui on soov enne võtta, siis läheb arvesse eeldatav sünnitähtaeg).

Lisaks on töötaval vanemal õigus kolmele lapsepuhkuse päevale aastas (kui peres kasvab alla 14aastaseid lapsi, kui lapsi on enam kui kolm, on õigus kuuele päevale).

Töökohtade boonusprogrammid ehk uuri, kas sinu tööandjal on pakkuda sulle lapsevanemaks saades mingeid toetusi, boonuseid, kingitusi…

KINGITUSED & TASUTA NODI

Telli apteegipakk – tegelikult on võimalik tellida suisa kaks pakki (sisud pidid linnati erinevad olema, seega eks näis, mida need endas sisaldavad) – Apothekast ja Benust.

Apotheka paki sisu
Apotheka paki sisu

Telli siit – Apotheka pakk ja/või Benu pakk!

Tallinna linna beebipakk – selle saab kätte haiglas (kui sa nädalavahetusel sünnitad, mine küsi pakk tööpäeval järgi). Meie oma sisaldas endas saialilletinktuuri ja vatitikke naba jaoks, suurt soojakotti, mida saab ka tekina kasutada, kõrvadega mütsi, pikkade varrukatega body, pihaosaga sipukaid, jakki ja pükse, sooja voodriga kombinesooni, mähkmeid. Riided on suuruses 70-74 ehk meie minibeebil on kõvasti aega, et need selga läheks ja ta neisse ei upuks.

Pelgulinna sünnitusmajas sai veel kaks tasuta kingitustHipp’i pakis olid sokid (6 kuusele!) ja lusikas ja mingis teises pakis (ma ei saanudki aru, kellelt see oli, toodi esimese pakina) oli mütsipaar (34 suurusele), Aventi kaks rinnapatja ja särk (74-80 suurusele)

Lisaks saavad kõik sel aastal sündinud lapsed muusikaasta puhul vile (mis on alla 3aastastele keelatud!). Viimased kolm aastat jagas Wendre beebidele teki-padja komplekti, kuid sel aastal see nagu ma aru saan ei jätku. Mina selle komplekti sain, ju olid ülejäägid.

MAM Facebookilehelt saab tellida endale tasuta luti, aga ma olen kuulnud kahetisi arvamusi, et ei tule ega tule kohale :D

Kui liituda HIPP beebiklubiga, ootab sind samuti kingitus (beebiraamat, põll, autokleebis või tee emmele).

Kas ma olen midagi olulist unustanud?

Vali lapsele perearst – laps saab kül automaatselt isikukoodi ja tervisekindlustuse, kuid ta ei saa endale automaatselt perearsti. See tuleb endal valida. Tavaliselt viivad emad lapse enda arsti juurde üle. Rohkem infot perearsti valimise või vahetamise kohta saab terviseameti lehelt – siit!

42 thoughts on “PABERIMAJANDUS & TASUTA ASJAD ehk Mida teha pärast lapse sündi?

 1. Tallinna kruusi ja taldriku puhul kehtib see, et tegelt peaks need saama piduliku üritusel raekojas koos nimetunnistusega, aga meile näiteks seda perekonnasesiuametis ei öeldud ja panimegi nime ära saime asjad ja siis hiljem kuulsin teistelt emmedelt, et tegelt oleks ise pidanud kohapeal ütlema, et ei taha praegult neid asju, vaid soovin saada pidulikult raekojas :( seega meil jäi raekoda tallinnas tänu selle ära, need kes netis panevad need saavad automaatselt kutse sinna ja saavad oma asjad seal pidulikult kätte (nagu osades linnades on lusikapidu).

  1. Hm, meilt küsiti, kas tahame raekotta minna või ei… Me ei avaldanud otsest soovi ja saime kausi-kruusi kätte

  2. meilt ei küsitud, ma sain teistelt emmedelt hiljem teada, aga tore kui teilt küsiti, tean mitmeid veel, kellelt ei küsitud, seega võib-olla oleneb see seal ka töötajast.

 2. Tere! Ootan oma teist last, olen Wendre teki-padjaga niii rahul ja lootsin, et ka mu teine laps need saab kuid kahjuks tema sünnitähtaeg on alles suvel.. Ma oleks nii õnnelik kui saaksin need! :)

 3. Tegin vanemahüvitise avalduse kohe ära, kui laps oli sündinud ja mu dekreet kestis veel sellest ajast siis 2 kuud.

  1. See postitus on valmimisel, me vaidleme Meelisega, kas panna sinna pilt juurde või ei :D

  2. Selle üle pole küll mõtet vaieldagi! Säästke ennast sellest vaidlusest ja lihtsalt pange see pilt juurde :D loomulikult tuleks ikka nime postituse juurde beebist pilt lisada! :)
   Kas seal postituses räägid ka kuidas nime valisid, mis olid viimased nimevariandid ja miks just antud nimi valituks osutus?

  3. No see on jah teine asi, mida juba näha tahaks! Kes teab, äkki luiskasite, et armas :D Nali muidugi! Selles tüdrukute buumis tahaks ühte pisiklutti ka näha :)

 4. Ma oleks huvitatud sellest tekist,kuna see mille ostsime muutus pesus hästi öhukeseks – seega pole sellest mingit kasu :(

  Tartu sünnitoetuse kohta,kuna ilmselt kõik ei ole Tallinna elanikud :
  Tartu linnas makstakse lapsetoetust Tartu linnaeelarvelistest vahenditest kolmes osas: esimene osa 64 Eurot (makstakse pärast sünnitust), teine osa 128 Eurot (makstakse lapse 1-aastaseks saamisel), kolmas osa 320 Eurot (makstakse lapse 2-aastaseks saamisel).

  1. Kust seda infot saab…kas Tartu linna toetuse saamiseks peavad mõlemad vanemad sisse kirjutatud olema või piisab ühest vanemast? Kas ja kui kaua peab seal eelnevalt registreeritud/elatud olema?

 5. Vanemahyvitise taotlus kindlasti enne teha kui kuupaev kukub..nii ytles ämmakas mulle..kui nimi pandud siis kohe ära teha ;)

 6. Vanemahûvitise avalduse vôid juba praegu teha. Pane ka linnuke, et soovid otsust koju. Seal peal siis vanemahüvitise summa ja mis pàevast, mis pàevani sa seda saad.
  Kas sa pakkidest pilte ka lisad, et mida sisaldas? Hea oleks vôrrelda, et kui palju need pakid muutunud on.

  1. Ma tellisin otsust meilile ja tuli väga korralik fail, kus sees samuti kirjas kaua saab, mis summas ja kogu arvutus jne :)

 7. Mam lutt tuleb küll kohale, aga kaua. Ma olin selle ära unustanud vahepeal, aga ta siiski tuli. :)
  Vanemahüvitise võid ikka taodelda, lihtsalt kui dekreedi rahad läbi saavad vms..siis hakkad emapalka saama.

 8. Vanemahüvitise taotluse võid kohe ära teha,siis on kindel,et on tehtud ja raha tuleb siis kui tulema peab. Viimasele minutile ei tasu jätta.

 9. Euroopa ravikindlustuskaard tasub ka ära tellida eesti.ee-st. Endale ka tegelikult, kui ei ole. Kui tekib mõte lapsega näiteks eksprompt ilusal suvepäeval Soome või mujale kruiisida, on hea reisile minekul sahtlist võtta.

 10. 1) kolm tööpäeva, kui tal on üks või kaks alla 14-aastast last;
  2) kuus tööpäeva, kui tal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps.
  Ehk siis 6 tasustatud tööpäeva saab Meelis aastas kuni lapse 3 aastaseks saamiseni :)

 11. Kui õppelaen on siis saab taotleda maksepuhkust kuni lapse 3 aastaseks saamiseni ja sellel ajal maksab riik sinu eest intressid :) Mis on kokkuvõttes kasulikum, sest ise ei pea siis intresse maksma.
  Aptamil pidi ka miski särgi vms saatma aga mina ei saanud.

 12. Vanemahuvitise taotlus koos riikliku peretoetuse taotlusega teha. Mul oli nii agar ametnik et kohe helistas kui taotluses miskit puudulikult sai.

 13. Netis pannes ei saa automaatselt kutset raekotta. Olen kahele lapsele netis pannud ja ühele perekonnaseisuametis ja kunagi pole kuskile mingit kutset saanud. Aga ega ma ei tahtnudki seda. Netis pannes tuleb sünnitõendile ja nännile ise lihtsalt hiljem järele minna ja keegi millestki ilma ei jää. Plusspooleks on see, et ei pea perekonnaseisu ametis neid pabereid täitma.

  1. Mis pabereid?
   Ma pidin andma ainult haiglast saadud tõendi ja kirjutama paberile lapse nime. Kõik. Alla pidin ka tõesti kirjutama. Kogu protsess võttis aega umbes 5 minutit. Aeglase neti puhul võtab eesti.ee-s ka kauem aega :D

 14. Benu paki kohta on toodud järgnev info : Benu Apteegi beebipakk on ettenähtud 2013/2014 aastal sündinud beebidele.

  Kuidas aga on 2015. a beebidega? Kel kogemus tekib, võiks siin jagada :)

 15. MAM lutti ma kiidaks. Lõppeks oli see tasuta lutt ainus, mida laps võttis( mitte need 101 teist, mis ma juba enne sündi valmis ostsin :D)

 16. Btw last ei pea üldse perearsti juurde kirja panena, vaid saab käia ka pediaatril. Meie nt käime lastepolikliinikus dr.Kahju juures. Vähem tõbiseid ja kõik uuringud kohe kõrvalkabinettides, väga mugav. Perearstilt peab vaid saatekirja välja kauplema. Pediaater ikkagi laste spetsialist, osas perearstid ei raatsi nt puusauuringule jm saata, hiljem jama palju.

  1. Osadel perearstidel on spets beebipäevad, siis ei ole tõbiseid uksetagune täis. Meie perearstil ka nt kolmapäevad beebipäevad. :)

 17. “Laps lasteaia järjekorda – mina tegin seda tallinn.ee lehe kaudu, kus see on sellessuhtes mugavaks tehtud, et laed aga blanketi alla, täidad ära ja saadad sobivatesse lasteaedadesse. Samuti näeb sealt kohe ära, palju lapsi mingis lasteaias järjekorras on, mitmes on sinu laps jne”

  Mina olen vist pime, aga ei leia seda kohta, kust ma oma lapse järjekorra kohta näen :s Viitad? palun? :)

 18. mul tuli ka lutt ilusti kohale :) .. ja teki ja padja saime ka :P .

 19. dr Kahjut ma ei soovita, niipea kui on lapsega mingigi probleem, on jama lahti. kui võtab nõks vähem juurde, siis lisatoit jms idiootsused, selle asemel et probleemiga tegeleda. ma läksin otseteed dr Raukase juurde ning sai kõik rahulikult korda.

  raekotta mahub teatud arv lapsi, kindlasti kutsutakse mitmike vanemaid, ülejäänud siis vastavalt sellele, kas kohti on või pole

Comments are closed.