Millal ja kui vanadele lastele tulevad päkapikud?

Juba sel pühapäeval on esimene advent. Me alguses arvasime, et toome kuuse juba täna… Aga nüüd oleme kahevahel, et kas ikka tuua nii vara. Täna ei toogi, homseks ka plaanid, pühapäeval stuudio (PS! Vabanes üks aeg, kes soovib, siis foto@marimell.eu). Ilmselt see kuusetoomise tuhin läks üle lume kadumisega, aga… täna hommikul jälle tibutas mingit lumelaadset asja.

Tahtsin kirjutada hoopis sellest, et millal peaks kaheaastasel päkapikud tulema? Kas sel aastal on vara? Ma usun, et kolme päevaga harjub ta ilusti sussi hommikuti tšekkama. Tal on ühed sellised “õppesaapad”, mis talle eelmisel aastal sünnaks kingiti. Noh, kus peal on nööp ja lukk ja krõps ja paelad, et neid kasutama õppida. Need on paraja suurusega, et aknale panna :)

img_1142.jpg

Ja järgmine teema – mida sinna panna? Kommi ma talle eriti anda ei taha. Tal on oma “kommikarp”, kus sees on mõned VeriBeri kommid ja siis rosinad, aprikoosid, ploomid, pirnid, õunad jne kuivatatud kujul. Magusad ja head, ta ei saa arugi, et tegemist pole kummikaru või vahukommiseenekesega.

Mulle meenus praegu selle kirjapanekuga oma sõbranna, kes rääkis oma vennast hea loo. Tervitan siinkohal Siirit! Ühesõnaga, unustas vanaema kommi osta ja pani lapselapsele kaks krooni sussi sisse… Poiss läks hommikul nii kurjaks, et siunas päkapikud maapõhja ja viskas selle kahekroonise kus seda ja teist. “On alles laisk päkapikk, kus on kommid või mandariinid?” oli laps nii pettunud, et anna olla.

Ja üks lugu veel, see on küll Jõuluvana teemadelt, aga.. Kui minu õde oli väike, siis minu ema töötas graafiku alusel. Hommikul siis hakkas juba rääkima, et mine vaata rõdule, mu meelest päkapikud tõid jõulukingitused ära. Läks õde rõdule, vaatas siia, vaatas sinna, ei midagi. Tuli pettunult tagasi. Ema teadis ju, et kingikott on rõdul. Paari tunni pärast jälle, õde tuleb tagasi, ei midagi. Õhtul siis lõpuks leidis koti. Ema räägib, et no näed, ikkagi tõid. Kuidas sa enne ei näinud… “Jumal, need päkapikud olid ju õhtuses vahetuses!”

Millal teie lastel päkapikud käima hakkasid ja mida tõid? Või on teil endal mõni ere mälestus enda või teie laste lapsepõlvest nagu need minu kaks näidet?

12 thoughts on “Millal ja kui vanadele lastele tulevad päkapikud?

 1. Ma olen juba sarikommija :D Aga minu esimesel lapsel hakkasid päkad käima u 2 aastaselt. Sai õuna, rosinaid jms- noh ühesõnaga asju, mida tal tol hetkel süüa sobis. Teisel lapsel hakkas umbes aastasel- no vanemal vennal ju käis, kuidas siis väiksem ilma jäi. Mõlemad said samu asju, aga kommid ma sõin ise ära. Aastasel oli savi ja ega ta väga ei saanud aru ka, mis värk on. Nüüd on vanem 10a, keskmine 5a ja pisem 3k. Kõigile tuleb päkapikk ja toob joonistustarbeid, väikseid nänne ja magusat ja mõnel hommikul äkki mõne eurogi (kuna mõlemad lapsed koguvad raha, siis arvan, et asjakohane). Jõuluvanale on kiri margistatud ja “postkasti” viidud.

 2. Meie vanemal pojal hakkasid käima päkapikud, kui vanust 1a11k . Sussi sisse panime väiksemaid mänguasju ja puuvilju. Samas nägime, et ega tal siis veel huvi polnud, kuigi emme-issi arvasid algul muud.

  Nooremal pojal hakkasid käima, kui vanust 9k. Miks ? Kuna vanemal vennal käisid ja tema siis jälgis kas väiksemal ka käivad. Pisikesele panime püreesid ja näputoitu :)

 3. Mu poisil hakkasid ka 2 aastaselt päkapikud käima. Leidis sealt seest nii maiustusi, kui ka näiteks väikeseid autosid. Pooled maiustustest pistsin ikka mina nahka, sest ta ei hoolinud. Sel aastal toovad päkapikud näiteks Playdohhe, mõnel päeval kindlasti ka mõne väiksema auto. Ja vahel siis üllatusmunad ja tutti fruttid, mis on ta lemmikud. Playdohhide üle on tal kindlasti hea meel, talle hirmsasti meeldib nendega mängida aga hetkel on meil ainult 1 originaal kodus. Olid mingid alternatiivsed odavad aga need läksid minema viskamisele, läksid kiirelt rõvedaks ja pudisevaks.

 4. Meil hakkasid päkapikud käima kui lapsed olid 1a8k. Tõesti harjusid paari päevaga ilusti sussi aknapeale panemisega. Hommikul kohe esimese asjana vaatama mis päkapikud tõid. Siis tõid kuivatatud puuvilju(lase soomest tuua seal müüakse, kuivatatud puuvilju pisikestes Muumi teemalistes karpides), ja väiksemaid mänguasju. Ma pakkisin pliiatseid 2 kaupa pakkepaberisse ja siis neil hommikul oli tore said kohe joonistama minna.. See aastagi on päkapikud varunud plastiliini, mudeleid, kleepse jms.
  Eelmine aasta nad said küll aru,et sussisisse peab vaatama minema jne aga see aasta saavad aru ka kes need päkapikud on ja et aknataga piiluvad.

 5. Esimesel lapsel hakkasid 3selt käima päkapikud. Ta ei teadnud neist midagi ja seega seda ka võimalikult kaua edasi lükkasime. Teine laps nüüd 2a ja tal hakkavad sel aastal päkapikud küll käima, sest ta saaks kohe aru mis värk on. Venna saab kommi aga tema ei saa.

 6. Mul poiss 8kuune, ning kuna mu mehel nii hea meel,et poisil esimesed jõulud, siis ta nii soovis,et poisil käiksid sellest aastast päkapikud Nii siis lubas mees enda peale selle võtta ja hakata püreesid poisile sussi sisse tooma

 7. hakkasid käima 3selt, kui esimene talv lasteaias. Varem ei näinud mõtet ja polnudki teemaks üldse. Igati rahul olen, minu arust kui peres üks laps, siis 3selt on paras aeg, sest alles siis hakkab ta päkapikkude mõttest aru saama ja seda nautima. Praegu 5ne, ja just kilkas, et kilkab, et esmaspäevaaaaall hakkavad päkapikud käima!!!! (neil lasteaias, ja eks sis kodus ka) :)

 8. Minu lapsel hakkasid päkapikud käima 1a.2k-selt. Paar päeva ja oskas igal hommikul minna sussisisse vaatama. Panin banaani, mandariini,beebikypsiseid, magusaid beebipyreesid ja taolisi asju.
  See aasta on 2a.2k ja valik on suurem. See paar kypsist ja/või kommi mõnel päeval ei tee talle ju midagi halba. Kommil ja kommil on vahe , eriti, kui harva saab.

 9. Meie oleme sussi sisse panud kõike mis mahub..maiustused,puuviljad,juuriljad :D külmutuskapi magnetid,puzled,mänguautod,ponid jne :D nii et asju jagub (y) Ja minu 3,5 ning 12 aastane ei jõua päkapikke ja jõulu aega ära oodata :D

 10. Mõtisklesin ka ükspäev selle teema üle. Sai ka kirja pandud omapoolsed ideed, mida päkapikud 2 ja poolesele tuua võiksid https://mommlastetarbed.wordpress.com/2016/11/25/mida-toovad-pakapikud/

  Mu lapsel hakkavad päkapikud sel aastal esimest korda käima ning ei plaani teda maiustustega ära hellitada. Panen mingit pudi-padi, mida niikuinii plaanis osta on, mida ma tean, et talle väga meeldib ning lisaks ka puuvilju ja sekka vaid paar kommi võib-olla :)

 11. Mina ei ole kunagi väga päkapikuhulluse meelt olnud. Meil käisid lastel päkapikud ainult nädalavahetustel ja alustasime 3a vanuselt – siis said nad väga hästi aru, et päkapikk ei too niisama vaid laps peab tubli olema. Lastele saigi räägitud, et päkapikud vaatavad nädala sees, kui head lapsed olete ja premeerivad nädala lõpus ainult häid lapsi. Kuna mul lapsed lasteaias ei käinud, siis polnud ka probleemi, et teistel käivad iga päev ja neil harva. Kommi ei toonud päkapikud kunagi, küll aga mõne väikse mänguasja või pliiatsi või värviraamatu jms lihtsa kuid lastele rõõmu ning tegevust pakkuva asja. Kusjuures huvitav oli see, et kui lapsed läksid kooli ja kuulsid et sõpradel käivad päkapikud iga päev, siis ei tekkinudki neil pahameelt, et aga miks meil nii pole. Ma olin tegelikut valmis selleks, et tuleb meie päkapikud ka tihedama graafikuga käima panna. Lapsed hoopis arutlesid (2a vanusevahet) minuga koos, et näed kui erinevaid päkapikke on ja nad olid väga rahul sellega, et nende päkapikud käivad küll ainult nädala lõpus, aga see-eest toovad hoopis paremaid asju. Kommi sööd kohe ära, aga näe viimast värvimisvihikut ma pole mitme nädalaga jõudnud ära värvida – selline asi lapse suust näitas, et ma olin ikka õigesti teinud :)
  Nii et eks sul ole ka siin väike mõtlemiskoht – kas on vaja juba nii varakult Hedon “saamiseusku” pöörata. Äkki teha seda harva – luua oma traditsioon ja päkapikk ei pea ju tooma ainult söödavat. Hiljem, kui ta sul juba lasteaias käib, muutub see asi suure tõenäosusega nagunii.

Comments are closed.