PALUN ABI: mida võtta, mida jätta

Kohe-kohe lendame me palmi alla ja tõmbame juhtme seinast välja, kuigi nii hullu möllu ma enne novembri lõpus ei mäleta. Õnneks saabub Eestisse meie vana sõber Austraaliast ja kuna ta oleks muidu airbnb võtnud, ütlesin, et tule ela meil ja võta samal ajal ka meie pakke vastu, sest kullereid siiberdab siin iga päev :D Mõeldud-tehtud. Aga milles ma abi vajan..

Nimelt lähme me detsembris lastega Lapimaale, pole seal elus käinud ja.. kas mul on vaja suusariideid? Me ei lähe suusatama, niisama bussireisile ja Jõuluvanale külla ja sinna-tänna, aga kas see eeldab, et ma olen full suusariietes/kombes? Lastel on lihtne, kombed selga ja läksime, aga meil Meelisega puuduvad garderoobist sellised asjad nagu suusapüksid/kombed.

Ma korra mõtlesin, et telliks endale kombe, no 400€ nats kallis on, aga et Hedon kasvab ja saab siis seda äkki varsti kanda :D Ma ju miniinimene. Või ostaks suusapüksid, sest parkamantel mul on.. Või ajab asja ära see, kui ma panen paksud meriinosokid ja soojapesu ja teksad ja mantli peale?

See ei ole veel kõik..

Lisaks reisile, mis minu meelest on suht okei hinnaga (ilma lisatasudeta hahhahha) – Reisihundi lehel 310€ inimene (marimelli koodiga saab laevas hommikusöögid lastele ka tasuta), siis terve rida on asju, mis on lisatasu eest. Kas neid kõiki peab võtma? Ma ei ole terve sajand sellisel bussireisil käinud, et kas ma saan valida, vot sinna ma ei lähe ja siis on hoopis vaba aeg et lumesõda teha või on need kõik sellised poolkohustuslikud. Kes käinud on, palun andke nõu – mis võiks meie lastele meeldida ja mida te pigem skipiks.

LISATASU EEST (soovitame võtta kaasa sularaha, hinnad võivad kohapealsel teenusepakkujal muutuda):

 • hommikusöök laeva Rootsi laua restoranis 15 €, noor 12-17 aastat 8 €, noor 6-11 aastat 5 €; – need meil on bronnitud, sest nagu ma ütlesin, marimelli koodiga lapsed tasuta ja see on vapsee normaalne, sest lapsed söövad tavaliselt ühe kukli või kaks lihapalli ja joovad klaasi mahla.
 • õhtusöök laeva Rootsi laua restoranis 29 €, noor 12-17 aastat 14 €, noor 6-11 aastat 7 € – need ma ka võtsin, sest mis seal laevas ikka muud teha on kui süüa :D
 • lõunasöögi buffet esimesel päeval 13 €; noor 8-12 aastat 8 €, noor 3-7 aastat 6 €; – see ma saan aru on mingi vahepeatus kuskil, üsna loogiline, et ma konservi kotti ei pista ja seda kuskil lumehanges vitsutama ei hakka..
 • sõit põhjapõtradega jõuluvanamaal 400m 18 €, laps 3-12 aastat 14 €, alla 3 aastased lapsed 0 €; – siin on selge, et vähemalt üks meist peab minema, isegi kui mõlemad ei lähe, siis lapsed kindlasti tahavad – aga on see 400m seda väärt?
 • Jõuluvanamaal on buffet lõunasöök jõulumajas 16 €, laps 3-12 aastat 11 €, alla 2 aastased 0 €; – noh, ilma söömata ilmselt ei saa ja mugavam võtta see koos teistega või on teil muid ideid?
 • Polaarmuuseum Arktikum 13 €, lapsed 7-15 aastat 6 €, alla 7 aastased lapsed 0 €; – see tundub mulle endale äge, aga kas ka lastele?
 • Santa Park 42 €, laps 3-12 aastat 36 €; – selle kohta olen ma kuulnud nii palju lugusid, et miks minna ja miks mitte minna, et hoopis see või teine asi on parem selle asemel. Mis teie arvate?
 • jõuluvanaga koos pildistamine 1 pilt A4 – 35 €, postkaartpilt 45 € (5 pilti); – see on vist ainuke asi, mille ma leian olevat kallis ja enam kui mõttetu väljaminek, aga.. pange tähele kuidas lapsed selle välja manguvad, et ikka vaja külmutuskapi peale panna!
 • Ranua loomapargi sissepääs 19 €, laps 4-14 aastat 16 €, alla 3 aastased lapsed 0 €;​ – kiitke, laitke?
 • sõit husky koertega 500 m 15 €, laps 11 €; – sinna ma tahaks ise minna, no ja ilmselt tahavad siis ka lapsed ja.. nii ta läheb.
 • buffet lõunasöök loomapargis 19 €, laps 4-14 aastat 13 €, alla 3 aastased lapsed 0 €; – ilmselt jälle kohustuslik söögipaus, millest väga ei pääse.
 • Covid-19 kaitsega reisitõrkekindlustus + tervisekindlustus 13 – 34 €/in (hind sõltub reisija vanusest) – see meil olemas alates sellest kui Salva hakkas seda pakkuma Covidi algusaegadel.

Niisiis, mida siit listist võtta, jätta, asendada..

15 thoughts on “PALUN ABI: mida võtta, mida jätta

 1. Käisin kahe lapsega – vist olid siis teises ja kolmandas klassis. Ranua on kihvt, meeldis kõigile. Foto võtsime ühe A4, ilus mälestus. Jõuluvanamaa toitu ma ette ei telliks, kohapeal on suur valik. Muuseumis käisime Oulus teadusmaal, see meeldis ka kõigile. Lõõgastuseks käisime Oulus spaas.
  Mina olin täitsa tavaliselt riides – teksad ja mantel. Soe pesu oli igaks juhuks kaasas, aga vaja ei läinudki. Põhjapõder sõitis paarikilomeetrise ringi – väga tore oli! Meenutusi jätkub ka aastaid hiljem.
  Lapimaa on lahe! Ilusaid elamusi teie perele!

 2. Mina, lapsed ja ämm asutame end 26ndal teele. Kohe algusest otsustasin, et all-in. Eriti kuna hakkame Pärnust liikuma, on nt söök ju hea laevas saada. Loomulikult tulevad kaasa ka energissnäkid lastele( noh laste söömist teades peab olema valmistunud äkitselt tulnud näljaks).
  Pilt on ju muidugi mälestuseks tore-kuigi ma plaanin suure a4 võtta. Kõik teised sõidud jms kohe kindlasti lasen lastel proovida. Tegu sellise reisiga, et iga aasta jõud üle ei käi, seega kui minna, siis ikka korralikult nautida ja tegutseda
  Riiete koha pealt on lastel kombed(väiksemad) ja vanem laps on jope-püksid. Endal on parka olemas, mingid retukad ja õhemad suusapüksid ja minek. Ma muidugi eelistan jahedat, seega ülemäära sooju riideid kaasa vedama ei hakka. See nv jõuab veel Pärnut väisata talvesaabaste leidmise lootuses.

 3. Laevas kindlasti sööge ja jooge. Lapimaale on väga pikk maa ja lõunasöök on vägagi mõistlik osta. Bussi võtke näksimist ja jooke ka kaasa. Jõuluvana juures ma arvan,et ise otsustage kas sõidate põtradega või mitte. Eelmisel aastal meie lapselapsele meeldis aga ta väga elevil ei olnud,aga seal kohapeal oled nii selles Lapimaa mullis,et mine tea äkki ikka peaks põdrasõidu võtma. Käisime ka seal söömas ja täitsa ok buffee oli. Lastel lähevad ikka kõhud tühjaks ja natuke saab sooja ka. Riietest siis niipalju,et Lapimaal on külm. Eriti õhkab külma maapind. Pange ikka mugulad soojalt riidesseja paksud kindad kätte. Endale ka ikka soojad riided selga aga mitte kubujussiks. Jõuluvanaga Pajakülas tehke pilti ikka ka. See on ikka minu meelest õige jõuluvana. Santaparkis on ka jõuluvana aga too pole ikka too. Santapark on väga äge. Sinna minge kindlasti. Igasugused töötoad,päkapikukool jne. Polaarmuuseum on nii ja naa. See on küll huvitav ja räägib lapimaa ajaloost ja inimestest,loomadest. Meil oli 3 aastane eelmine aasta seal kaasas ja ega teda eriti huvitanud. Natuke on seal temale ka aga … No ma ei tea. Hedonile ikka meeldiks seal. Endal oleks kindlasti huvitav. Ranuas käisime ka ja meile meeldis. Mõnus jalutuskäik ja teistmoodi loomaaed. Ja sööma ikka peate sellest ei pääse Koerarakendiga sõit on ka jälle selline et Hedonil oleks kindlasti lahe. Kokkuvõtteks on Lapimaal väga äge. Oleme käinud Jõuluvana juures kaks korda ja pole kunagi pidanud pettuma. Esimene kord käisime bussireisil ja teine kord omal käel autoga. Ainuke miinus ongi see et Lapimaa on ikka väga kaugel aga selle elab üle. Võtke siis kindlasti soepesu ja soojad kindadsokid kaasa,sest õhk on seal külm isegi -10nega. Palju külmem kui meil. Aga head reisi teile Lapimaale ja hoiatan,et Lapimaal on komme hinge pugeda

 4. Tere!
  Mina elan Lapimaal ja kui tavaliselt ma ei kommenteeri midagi nii mõtlesin nüüd et äkki olen abiks. Söökide kohta ei oska midagi öelda peale selle, et see on lihtsalt siis mugav kui teada kus sööd. Isegi võiks öelda et buffetid on odavamad kui minna kuhugi sööma. Sest turisti kohtades on turisti hinnad.
  Ise ma ei läheks ei põhjapõdrade, ega huskydega sõitma just sellepärast, et see kestab 3 minutit ja raha läinud. Laste pärast jälle võibolla võtaksin kui nad just kindlalt minna tahavad.
  Soovitan Santaparki ja Arktikumi. Jõulumaal on jõuluvana, aga suht igav ja palju ootamist, nii santa parkis on tegevust ja minu meelest natuke huvitavam. Usun et minu kahe aastasel oleks Artkumis huvitav kuna seal on palju loomi.
  Riietusest nii palju, et pange soojalt riidesse. Praegu meil on isegi -15. Soovitan panna talvejope ja pksud püksid just sellepärast et te käite sisse-välja ja jope on lihtne ära võtta kui jällegi selline kombekas on natuke raskem. Aga see minu kogemus, loodan et teil tuleb tore reis!
  Aa jaa jõuluvana pilt. Ise olen maksnud selle eest hingehinda ja tean et kui läheksin oma lapsega, siis raudselt maksaksin uuesti. Kui ma olen selline kes tahab et midagi jääb mälestuseks, aga kui teile see ei ole nii oluline siis ausalt öelda see on LIIGA kallis. Endal on need pildid kapi põhjas nii ei tea küll miks ma selle eest maksin.
  Muide kui just tahate kombesid siis neid saab ka rentida siin.

 5. Riiete valik sõltub sellest kui külmakartlik oled. Kui meie käisime dets enne jõule, oli kohapeal -36 kraadi ja teksapükstega ei olnud midagi peale hakata.
  Suurima elamuse jätsid santa park ja ranua loomapark.

 6. Minu lastele meeldis santa park väga. Niiet seda soovitan kindlasti. Olid siis 7 ja 5 kui me käisime.

 7. Kundlasti Santa park, see on vahvam koht kui see tasuta jõuluvanaküla. Ranua loonapark on vahva, tasub kindlasti minna, aga arvestage, et seal oletegi reaalselt 3 tundi õues ja kui väljas on -20, siis soojenduseks on vaid üks lõkkega koht. Kohvik oli seal ka, aga park ise võtabki peaaegu terve aja, mis teile seal antakse. Huskydega sõit oli väga vahva, kõik lapsed meie grupus tegid eelmisel aastal kaks sõitu. Põhjapõdrad võib ka vahele jätta, sõidavad aeglaselt jalutades oma ringi, koerad seevastu kihutavad ja see oli tõeliselt vahva. Polaarmuuseum ei ole väikestele lastele eriti huvitav, aga valikus ongi kas santapark või polaarmuuseum. Korraga ei saa. Nende etteostetud söökidega oli nii ja naa, olid sellised keskpärased ja minu laps jättis peaaegu kõik söömata, samas kõrvalt oleks saanud ka ise osta ja ehk midagi sellist mida ta oleks ka söönud. Tore reis oli, käisime eelmisel talvel sama firmaga.

 8. Riiete kohta veel: oleneb ilmast. Eelmisel aastal oli -25 ja siis kulusid küll suusapüksid ja -jope ära.

 9. Käisime eelmisel talvel. 4a lapsega. Kindlasti ööbimine hotelli, sest bussipäevad on 12h pikad ja hea on lihtsalt hotelli magama vajuda, mitte hommikul-ôhtul poe ja vaaritamise peale môelda. Bussisôiduks varu snàkke- puhastabpuuvilju, komme, pirukaid jms teile meeldib. Meil oli kôigil seljas soe pesu+suusariided. Bussis olime sooja pesu vàel. Lapsel tagavara kindad, sokid, ôueriided iga pàev kaasas ja neid làks vaja. Kraade on -30 ja vàhengi, aga pole eesti niiskust ega tuult. Seega tundub nagu oleks umbes eesti -20.

  *polaarmuuseum oli vàga àge! Seal saab ka jôulivanaga elavas jàrjekorras pilti teha. Oli tasuta kui ôieti màletan. Nö siseruum, kombed maha. Seal kulub mitmeid tunde. Rongiga sôitsime vist 3-4x, seal oli nii palju detaile mida vaadata. Süüa ostsime seal puffeest ise (ûhildasime etenduse vaatamisega). 3-4h garanteeritud.
  *loomaaed on ôues+pàrast kelgutamine. Soojad riided selga! Oli mônus jalutuskàik paksus metsas, enamasti laudteed.
  *jôulivanamaa koosneb 2st osast. Me kàisime esimeses, teine olevat suurematele lastele- liumàed jms. Esimene osa oli ûsna igav. Kûmneid sama sisuga suveniiripoode, palju rahvast ja kôik. Lapsel hakkas seal lôpuks vàga kûlm. Kàisime suveniiripoe nurgas jalgu ûles sulatamas.

  Tegime nii pôdra kui huskisôidu. Ka seda meelt, et kui juba minna, siis kôik huvipakku ad asjad àra proovida. Giid on bussi lastele ja banematele tegevusi môelnud st bussitunnid on ka sisustatud, aga mitte liialt. Vàga tore reis oli ja soovitan!

 10. Nii, ajasin midagi sassi.
  Santa Park oli see vàga àge koobas, mitte muuseum. Muuseumis me ei käinud.
  Lumemehemaa on see osa Jôulukûlast, mida me ei kûlastanud lapse vanuse tôttu.

 11. Olen paar korda käinud seal ja mida võtta mida jätta, nooh ütleme nii et kui seal paiga peal juba oled siis tahaks ju kõike proovidaaga ise jätaksin selle põdrasõidu ehk vahele ja pigem husky sõit, neid põtru peaks seal niikuinii nägema pm iga nurga peal. Pilt on kallis jaa, aga ka nagu must have, muidu nagu polekski käinud pluss nad myyvad selle pildi sulle nii või naa maha, meil kapis kaks A4 suurust fotot, hea mälestus tegelikult. Ranua on ka äge, vähemalt suvel, talvel pole käinud. Söögid pigem kannatab võtta jah, sest no odavamalt väga ei saa kuskil n.ö buffetit. Santapark ja polaarmuuseum ka toredad aga kui peaks valima siis pigem santapark.Riietus oleneb sellest kui külma arglikud olete, täna oli Enontekiös juba -20 niiet võib arvestada et on vägagi külm… aga parka pluss soojad püksid peaksid kindlasti olema ja head saapad! Segane jutt, aga loodan et oli natuke abi

 12. Meie ka antud reisile minemas. Lapsed 10 ja 12. Selga läheb talvejope ja suusapüksid. Eks kohapeal saab vaadata kuidas ilma ja riideid alla juurde panna või ära võtta. Bussis nkn soe ja seda sõiduaega seal omajagu . Valisime hommikusöögi laeval, kuna tuleme Lõuna-Eestist siis tuleb nkn väga varane ärkamine. Samuti valisin selle esimesepäeva lõunasöögi buffee, tundus mugav variant. Jõuluvanaga pildistamist ette ei tellinud, vaatan kohapeal jooksvalt. Ranua loomapark ja poolaarmuuseum jäi ka valikusse. Mõtlesin, et vaevalt me rohkem Lapimaale läheme, et vaatame siis mitu kohta üle. Saan aru, et võib ka 2p ns Oulus veeta, aga see pole hetkel põhjus miks antud reisile läheme. Eesmärk ikka jõuluvana jmt . Santa parki ei valinud, kuna hind oli päris krõbe ja arvustusi lugedes tundus, et ehk natuke väiksematele lastele kui meie omad ja enamus soovitusi oli seal terve päev veeta, siis meie reisil tundub, et sellist aega sinna ei jää. Seega võtsime samalajal polaarmuuseumi külastuse. Jõuluvana ja loomapargi buffeesid ei meenu hetkel, kas lisasin või mitte .
  Laeval tagasiteel õhtusööki ei valinud, kuna enne seda mingi Helsinki tuur, siis saab ehk seal miskit süüa haarata või võtame miskit jooksvalt laeval.

 13. Igasugu sõidud valisin ka. Tihti ikka huskide või põhjapõtradega sõita saab, eriti veel sobivas põhjamaises keskkonnas.

 14. Käisin selle aasta alguses samal retkel lapsega, oli vahva Mingis kohas ei tohtinud ise jõuluvana pildistada, sestap maksin selle kõrge tasu. Bufeesöögid olid ok tee peal. Ja põtrade ja koertega sõit ka tore

 15. Kui minna siis peaks mõtlema ikka hea riietuse peale just väljas. Kui meie seal käidime, muidugi oma autoga, siis sai seigelda ka igal pool mujal. Ja lund seal jagus mida ka täiel rinnal nautisime. Pildi võtsime 1 ja on siiani ilus vaadata. Lahe on see, et jõuluvana küsis kust kaugelt pärit ja kui ütlesime Eestist siis ta ka suhtles lastega eesti keeles. Ranua loomapark on lahe koht. Hinnad on seal muidugi krõbedad iga asja ja liigutuse eest aga kui sinna minna siis juba korralikult nautida kõike. Meie saime muidugi vägeva elamuse 300 pealise põhjapõtrade keskel olemisest ja nende söötmisest aga tänu tuttavale kellel need on. Husky koertega saab ka siin Eestis Raplamaal sõita ,seega???

Comments are closed.