PILDID & RETSEPTID: kohtumine lugejatega ehk Mida ma neile kokkasin?
Laupäeva õhtul kohtusin ma Tartus Veinivaliku poes oma lugejatega, tegin neile süüa ja maitsesime mõnusaid veine. Veinivalik (link!) on koht, kus saab hea hinnaga veine osta ja kui veab, siis sellistele degusteerimisõhtutele ka sattuda. See polnud seal esimene kord sellist õhtut korraldada. Jälgige nende Facebooki (link!) ja saage osa. Jouni on seal ka varem süüa käinud tegemas.
Tahtsime teha algusest peale midagi eestimaist, taipärast, midagi vürtsikat, midagi mahedat, midagi magusat…
Reisilt tulles läksime kohe lapsele järgi, sealt otsejoones Gemossi, kust ostsin mõned asjad kaasa. Kodus sain ühed asjad lahti pakkida ja kohe pidin Tartusse minekuks kohvrid kokku panema – Meelisel oli tööüritus, mina läksin Hedontsikuga oma sõbra Jouni juurde. Esimese asjana läksime loomulikult poodi, et osta natuke kraami, millest miskit põnevat valmistada, et testida, kuidas need Veinivaliku veinidega sobivad.
Kuigi algselt oli plaanis kohale kutsuda 12 inimest, siis lõpetasime megakitsikuses, 20 inimesega. Aga ära mahtusime :) ja teine plaan, et kokkame kohapeal, lõppes sellega, et kõik ettevalmistused tegime Jouni juures ja kohapeal jäi vaid serveerida.
Seoses sellega, ma võibolla reklaamisin asja natuke valesti välja ka.. Või noh, meil oligi alguses ju plaan seal kokata. Aga oli inimesi, kes tunnistasid, et nad oleksidki tahtnud näha mind kohapeal süüa tegemas.
esimene käik – taipärane vürtsikas salat veise sisefileega | vein: Radetzky Müller Thurgau 2013
VEINIST: Vein on valmistatud Müller Thurgau viinamarjasordist, mis on Rieslingi ja Gutedeli viinamarjasortide ristand. Vein on madala happelisusega, kerge muskaadi aroomi ja maheda maitsega. Sobis salatiga valatult.
RETSEPT: taipärane vürtsikas salat veise sisefileega
Viiluta sibul, tomat, kurk, lisa koriandrit ja soovi korral piparmünti, tšilliga on selline asi, et kui valite poest need pikad tšillid, neid võib vabalt kaks panna, need pole väga vürtsikad, aga kui valite väiksed, siis piisab poolest :) (me koduses salatis kasutasime kahte ja suud pidid peast kukkuma, aga ära sõime :)
Valmista ette liha (Jouni praadis esmalt liha pannil kõikidelt külgedelt pruuniks ja pani siis veerandtunniks ahju 220 kraadi juurde. Välja võttes kattis fooliumiga järelküpsema); tee valmis kaste – üks osa sojakastet, üks osa kalakastet, üks osa laimimahla ja üks osa pruuni suhkrut – sega ja maitsesta soovi korral endale meeldivaks – kas magusamaks, soolasemaks, hapukamaks. Sega kogu salatikraam kastmega kokku, pane taldrikule, lisa lihaviilud ja söö :)
teine käik – lõhe quiche ja heeringa tartar rukkikoorikul | vein: Arocker Select Cahardonnay 2013
VEINIST: Vein on valmistatud hoolikalt valitud Cahardonnay viinamarjadest. Vein on kuldkollase värvusega, tugeva suitsuse maitsega, kus on tunda vaniljet ja pirni. See vein on tõsiselt põneva maitsega, aga sobib ilmselt väheste toitudega; niisama joomiseks ostke Brunnerit, mitte seda.
RETSEPT: lõhe quiche (24 koogikest)
Sega omavahel jahu, sool ja toasoe või (meil kulus 2dl jahu, 2 tl soola ja 300g võid) ja jäta see ootele (hea kui seisaks tund või kauem)
Haki sibul ja tomat, sega kokku lahtiklopitud muna ja riccotta kohupiimaga (meie kasutasime kolme muna ja kolme pakki riccottat), pane maitse järgi soola või muid maitseaineid; puhasta ja fileeri lõhe (vaba voli – tee kuubikud, viilud, hekselda peeneks..)
Jaota taigen vormidesse (võid teha ka ühe suure) ja eelküpseta põhja 200kraadi juures 10 minutit; lisa lõhe, pane peale kohupiima-sibula mass, kõige peale lisa riivitud juustu ja küpseta ahjus seni kuni juust on ilus. Serveeri näiteks balsamiiko kreemiga.
RETSEPT: heeringa tartar (50 tk)
Osta poest sobiv heeringas (umbes 1kg jagu), olgu selleks siis suured fileetükid, hakitud heeringas sibulaga või kasvõi sidruniga või milline meelepärane tundub, haki see hästi peeneks või kasuta hakkijat (on mingi selline köögikombaini osa, kus on hakkija); haki peeneks ka sibul, lisa sidrunimahla ja õli, sega omavahel mõnusaks massiks. Lisa maitse järgi soola-pipart ja serveeri leival, krõbekoorikul, saial – kus meeldib :)
kolmas käik – panna cotta mustsõstra moosi ja maasikatega | vein: Steininger Cuvee Lisa / Novemberlese 2012
VEINIST: Vein valmistatakse väga küpsetest 90% Zweigelt ja 10% Merlot viinamarjadest Austrias Kamptali veinipiirkonns. Kuivatataud ploomi aroomiga vein, mis sobib juustu, igasuguse liha kõrvale. Meie valisime selle magustoidu juurde, sest tekitas mõnusa koosluse.
RETSEPT: Panna Cotta (20 tk)
Kuumuta vahukoor (1,6l) suhkru ja vanillikaunaga, lase korraks keemiseni tõusta, maitse ja lisa suhkrut, vedelik peaks olema üsna magus. Lisa želatiin (kuna neid on erinevaid, nii lehe kui pulbrikujul, järgi pakendi juhiseid – samas, minu pakk ütles, et üks leht 1dl vedeliku kohta, mulle tundus seda hirmus palju, panin 10 lehte kogu koguse peale ja konsistents tuli ideaalne!)
Püreesta endale sobilikud marjad, meie kasutasime mustsõstraid ja lõikusime peale maasikaid, võid kasutada mis iganes marju-puuvilju.
neljas käik – niksid-näksid | vein La Planta Arzuaga 2014 (kusjuures see vein on valitud Hispaania paremuselt teiseks veiniks!)
VEINIST: Vein on valmistatud 100% Tempranillo viinamarjadest Hispaania Ribera del Duero piirkonnas. Käsitsikorjatud marjadest pressitud veini fermenteerimine toimus terasvaatides ning järel- fermenteerimine noortes tammevaatides. Kirsipunase värvusega ja värske aroomiga vein maitseb puuviljaselt ja kergelt, samas on tunda tammevaati ja vürtsikust. Sobib hästi lihatoitudega.
RETSEPT: ei oska siinkohal mingit erilist retsepti jagada, kõik hea üheskoos. Meil oli seal Chevrette Mild kitsejuust (see on tõesti mõnusalt mahe ja kui ma muidu kitsejuustu ei armasta, siis seda võiks pakkide kaupa sisse lasta), Juustukungingate lambaläätse juust lehmapiimast, ja sinise pesto juust; lisaks proscuitto sink, viigimarjaga vinnutatud vorst, kapparid, oliivid, melon, maasikad, füüsalid ja erinevad pähklid ja pitsamaitselised grissini pulgad. Juurde lisasime oliivimoosi, tšillimoosi ja jõhvika-tšillimoosi.
Kui kõiki käike oli mekitud, suundus kõik see mees Veinivaliku ette poodi, kust osteti veine juurde, suunduti tagasi laua taha, joodi-söödi, jutustati… Kuni hommikuni :) Meie olime ebaviisakad võõrustajad, kes lapsega enne „Eesti laulu“ lõppu veel koju läksid. Aga tore oli.
Suure osa Veinivaliku veinidega saab tutvuda nende kodulehel (link!), aga kohapeal on kindlasti rohkem avastamisrõõmu, hinnad soodsad ja mis peamine – seal võib olla erilisi pärleid, nagu näiteks see… suitsune vein, mille ma ise ka kaasa ostsin, et teha kunagi kellelegi mingi eriline õhtusöök, kuhu see vein kõrvale sobiks.
Nüüd aga küsimus – kui järgmist sellist üritust planeerida – kas te tahaks, et ma räägin ja kokkan, siis sööme, või et me kõik üheskoos kokkame? Et on olemas tooted ja asjad, ja siis minu näpunäidete järgi saavad kõik oma toidu ise valmistada? Selleks oleks muidugi mingit megakööki vaja, kus suur hulk korraga saaks möllata.. Aga miski pole võimatu, eks?
Tead, sa võiksid hoopiski restorani avada ja seal aeg-ajalt klientide ees kokata! :D
Tead, ma mängin iga nädal selle lootusega lotot, et kui võidan miljonid, teen oma söögikoha :)
Ma arvan, et huvitavam oleks külalistele, kui Sina kokkad ise ja külalised on külas ja naudivad Sinu tehtut.