Töötukassa jutte (huvilistele)

Teate, see sõltub ikka nii palju, millise konsultandi otsa sa satud seal Töötukassas. Mul vedas ikka täiega. Ikka täiega.

Ma registreerisin ennast töötuks 12. juulil, kohe kui emapalk läbi sai. Töötuna arvel olen ma alates 14.07. Käisin ka kohe konsultandi juures ja olin aus – ma ei tahagi nii väga tööle minna, kui tahaks oma asja tegema hakata.

Ma olin end kurssi viinud kõikide protseduuridega, mis enne seda vaja läbida – karjäärinõustamine, ettevõtluskoolitus jne Ma ei tahtnud nagu megalt ka pushida, et tavai, homme kohe pane mind kirja kuskile, aga andsin ikkagi märku, et… võiks.

Loomulikult ma olen vaadanud ja uurinud, kas kuskilt tööd saaks. Kaua ma ikka selle 300€ga elan. Samas see langeb sel kuul juba omajagu… Ühesõnaga, kuhu ma jõuda tahan on see, et mul on imearmas konsultant, kes on megamõistev ja üritab täiega igat moodi mind aidata.

Esiteks kuna mul on MTÜ kogemus olemas, proovis ta uurida, kas see läheks kirja kui kogemus ja ma ei peaks ettevõtluskoolitusele minema… Selgus, pean ikka.

Teiseks proovis ta uurida varianti, et kuna ma olen seda koolis õppinud (maksundust, turundust, raamatupidamist – omalajal sai koolis käidud, ja kõike seda põgusalt puudutatud), et äkki see läheb kirja kogemusena ja ma ei pea ettevõtluskoolitusele minema… Selgus, pean ikka.

Ja saate aru, läks mööda vähem kui nädal ja ta helistas, et valigu ma aga koolitus välja ja minek. Kolme kuuga koolitusele, see on tase! Soovitas mulle veel, et ma vaataks, et on seitsmepäevalisi ja mitmekuulisi, et võtku ma väikese lapse kõrvalt ikka see kiirem variant, et kergem lapsehoidjat leida jne. No mine pekki, kui armas inimene.

Eile registreerusin siis ühele koolitusele, mis kestabki seitse pikka päeva, novembris. Päevad on terve kuu peale ära jaotatud, kuigi lihtsam olnuks üks pikk nädal, aga noh, parem kui kolm kuud kuskil tiksumas käia ja lapsehoidjat sebida.

Nii, et kui megahästi läheb, saan ehk äriplaanigi selle aasta sees valmis ja uuel aastal juba oma ettevõttele tuule tiibadesse puhuda. Jestas, ma ikka nii häppi! :)))

PS. kui siin on keegi, kes oskab megahead äriplaani teha, siis pliis kirjuta mulle (tervitan siinkohal Kristjanit ka, kes mulle juba näpunäiteid jagas), sest ma ei oska sellist kuiva teksti kirjutada ilmselt nagu nad tahavad. Kuigi ma saan aru, et eks neid äriplaane ole igasuguseid, aga tahaks, et see oleks kohe nii hea, et saaks löögile ja Töötukassast toetust. Kuigi ma saan aru, et seal koolitusel ma ka seda tegema hakkame, aga hea kui mul juba mingi tugev põhi all oleks.

16 thoughts on “Töötukassa jutte (huvilistele)

  1. väga mugav tõesti.. keegi kirjutaks sinu eest äriplaani valmis?? arvad, et see on poole tunni töö? Mis kooli sa üldse lõpetanud oled ja mis haridus sul on?

    1. Ei olegi lõpetanud :) ja ühtlasi ma ei arva, et äriplaani tegemine on mingi paari tunni töö, aga ma arvan, et kes teinud on, kellel on põhi all, tema teeb seda kindlasti kiiremini kui mina, kes ma asjast midagi ei hooma ju. selles pigem abi point :)

    2. Tegelikult on äriplaani kokkukirjutamine küll mõne tunni töö. Natuke rohkem infot nõuab eeltöö, et leida info konkurentide, hindade, vajamineva varustuse, jne jne kohta. Kui info olemas, kirjutab selle suht ruttu kokku, ka töötukassa lehel on äriplaani koostamise juhend, kus on peatükk peatüki haaval välja toodud, mida on vaja teatud peatüki all käsitleda, nii et pole see nii suur töö midagi. mõte ja idee peab olema.

  2. Olen nõus, et konsultandist oleneb..Olen 2 korda töötukassalt kindla jutuga abi saanud..Esimene kord sain juhiload töötukassa kaudu(vist oli 600 euri)..Käisin peale seda 3 aastat tööl ja nüüd siis taas töötu alates juulist ja järgmine nädal algab juba koolitus, mida seekord vajalikuks pidasin(1500euri).Ja kui see läbitud tuleb ka veel ettevõtluskoolitus.Hästi tähtis on alati minna kindla sooviga jutule ja võib peaaegu kindel olla, et saab mis vaja.

  3. Seda äriplaani kirjutamist hakkavad nad jooksvalt sealsamas koolitusel õpetama ja peaks olema lõpus ka kaitsmine. Kui sulle korraldab seda Töötukassa, peaksid nõuanded olema neilt kohe varrukast võtta.
    Lisaks: äriplaani võid sa valmis saada aga raha antakse vaid teatud summa piires ja pead väga kenasti teadma, mille jaoks.. Hea oleks leida keegi, kes on küsinud analoogse asja jaoks toetust ja seda ka saanud, siis on näha, mis nüansid seal sees peaksid olema. Sest ega see nii lihtne polegi, et iga valmis äriplaaniga inimene kindlalt raha saab..mõnda äriplaani lükatakse mitu korda tagasi, kuna Töötukassa ei näe selle finantseerimisel mõtet (nt iga kolmas juba tegeleb selle alaga jne..).:) Edu!

  4. Osta poest või laenuta raamatukogust mõni äriplaani koostamist õpetav raamat. Isegi kui keegi teine selle sulle valmis teeb saad raamatutest kindlasti palju kasulikku infot.

  5. Ma sain esimese kuu lõpus koolitusele. Väga tugeva äriplaani kirjutasin ja kaitsesin koolitusel ise valmis. Eks see eeldas palju pusimist ja magamata öid, aga mitu inimest väga kiitsid sh koolitajad.

  6. Soovitan sul ikka ise see valmis kirjutada. Raske on, aga tuleb vägagi kasuks. Eriti selle isegenereeruvate finantsprognooside tabelite puhul. Õpid selle käigus asju põhjalikult läbi mõtlema, mille peale niisama ei tulegi. Ma sain sealt igast ideid, mida tulevase väikeettevõtte omanikuna kasutama hakkan.
    Ma sain peale töötuna arvele võtmist kuu ajaga koolitusele siinsamas linnaski.
    Koolitus oli lahe, oleks võinud veel põhjalikum olla. Äriplaani ja tabeli kirjutasin ise valmis hästi põhjalikult juhendaja abiga. Kaitsmiselt sain läbi, ainult nime osas pidin mõtlema veel.
    Läbi saavad kaitsmiselt kõik, kes osalenud, ka need kellel kehvad äriplaanid aga noh seal pinnitakse ja tuuakse välja kõik miinuskohad. Ära saata sellist pole mõtet, need tõstetakse kohe komisjonis kõrvale. Koolitusel saad täpsemalt aimu. Seal näidatakse eitavaid vastuseid saanud plaane ja põhjendusi.

    Põhiline, miks toetuse osas eitav vastus tuleb: 1) nad hammustavad kohe läbi, kas inimene ise kirjutanud või mingi stamp 2) üleüldine. Äriplaani kõik punktid tuleb ülipõhjalikult ja täpselt lahti selgitada. Ja seda oskab siiski see, kelle äriidee on.

    Mina ootan oma vastust äriplaanile. Saatsin ära 21. sept ja konsultandile oli antud info, et vaadataksd läbi 2. nov.

  7. Küsin lihtsalt huvi pärast, et kuidas te seda pildistamise asja ajate, et kas teil selle jaoks ei ole ettevõtet? Ma lihtsalt kuidagi arvasin, et olete juba ammu ettevõtjad :)

    1. Mina – kes ma tahan ideaalis saada Töötukassa stardiraha, ei ole nö tegev üheski firmas ega saa mingit juhatuseliikmetasu vms.

  8. Ma soovitaksin ka ikka ise äriplaan läbi mõelda ja kirjutada. Kellelgi teksti ette ütlemine kõlab teoreetiliselt lihtsalt, aga praktikas tähendab see seda, et see otsitud kirjutaja peab pool teksti ise välja mõtlema ja vaevalt sa tahad siis pärast lugema hakata, et mis ta siis kokku kirjutas sinu äriplaani. Kui ta hakkab igat viimset kui lauset sinu käest küsima, siis samahästi võid sa selle ju ise kirjutada (kui sul pole konkreetselt kirjutamise vastu midagi). Samas seda teavad kõik, kes on äriplaani kirjutanud, seega ilmselt keegi kogemusega ei tulegi pakkuma, sest on kogetud, et see ei tööta.

    Aga kui keegi peaks end pakkuma tulema sulle äriplaani kirjutama, siis uuri eelnevalt kindlasti, kas tema kogemused äriplaani kirjutamisega puudutavad ainult teda või oli tema eelnevalt kirjutatud äriplaanis keegi veel (ehk sisuliselt, kas asutas ühemehefirma või kellegagi koos). See on vajalik selleks, et väga (!) tihti mõeldakse kahe-kolmekesi välja, et võiks teha ettevõtte ja äriplaani kirjutamise ajal selgub, et need 2-3 inimest said äriideest väga (!) erinevalt aru ja äriplaan on hea viis ettevõtte tulevane tegevus läbi arutada nii, et sellest saaksid kõik ühtemoodi aru. Ilmselt kui sa hakkad talle rääkima, mis su ettevõte tegema hakkab, siis tal on kohe oma arusaam, mis ei pruugi sinu omaga absoluutselt ühtida.

    Näiteks Väitlusselts toob tavaliselt punase auto näite – punane auto kõlab küll üsna üheseltmõistetavalt, aga tegelikult seda sõnapaari kuuldes on seal taga nii palju erinevaid arusaamu (mitu ust, kas katusega või ilma, mis punase toon täpsemalt, kas bensiin/diisel/vms, kas sedaan/(maht)universaal/vms), et üliharva tuleb seda sõnapaari kuuldes inimeste silmeette sama auto pilt.

    Ühesõnaga, mis ma öelda tahan, selleks, et sina ja äriplaani kirjutaja saaksite ühtemoodi su tulevasest ärist aru, kulub sul selle selgitamiseks nii palju aega ja energiat, et selle ajaga sa võiks kolm äriplaani valmis kirjutada. Täiesti reaalne on võimalus, et ta kirjutab endameelest valmis ja see ei vasta absoluutselt sellele, mis su peas on ja tuleb kõik uuesti teha. Minumeest pole seda väärt, aga lõpliku otsuse langetad ikka sina.

    1. No ma pigem tahaks mingit juhendajat, kes viitsiks minu teksti teha “kuivaks”.

  9. Miks sa selle kuivuse pärast muretsed nii väga? Sa pole ju kuigi kujundlik ega värvikas kirjutaja ja äriplaan samas ei pea tingimata koosnema kantseliidist. Vii end nõuetega kurssi (kuigi seda seal koolitusel tehakse nagunii) ja pea äriplaani koostades kogu aeg ikka seda omaenda läbimõeldud plaani silmas, st et ära lase ennast mingile tühjajutulainele. Pane asjad kirja nii, nagu kavatsed oma asju ajama hakata ja saad ta kirjutatud küll. Seal seda nõuet pole, et peaks koosnema võõrsõnadest ja olema võimalikult kange tekst.

  10. Tekst võib äriplaanis olla milline iganes, sisu on oluline. Kuskil pole keelatud väljendada emotsionaalselt :). Kui äriplaanis nähtub, mida ja kuidas tegema hakatakse, on täitsa ok kirjutada vabalt. Arvud ja nende taga olev maailm on palju olulisem – millised sissetulekud, kui reaalne või ebareaalne on seda saavutada. Kas prognoositud tuludest piisab kulude tegemiseks, jakas prognoos on üldse realistlik, kas kõik tarvilised väljaminekud on arvesse võetud jne.
    Teine asi on see, et kõige jaoks toetust ei anta, abikõlbulimud on teatud sorti kulutused, sisseseade, tehnika jne. Palga maksmiseks toetust ei anta. Õnneks teenuse osutamiseks ongi vaja igasuguseid asju.

  11. Mina registreerisin ennast 2 aastat tagasi oktoobrikuus töötuks ja novembris algas koolitus. Mul vedas ikka totaalselt, sest järgmine pidanuks algama uue aasta alguses alles. Koolitus oli pikk, lõppes vast 3 kuu pärast aga fantastiline kogemus ja soovitan soojalt kohal käia, eriti kui ainult 7 päeva kuus! Mina leidsin sealt hunniku ägedaid koostööpartnereid ning sain tohutult inspiratsiooni ja ideid ka enda ettevõtte tarbeks. Meil olid samuti ülikõvad koolitajad ning äriplaani pusisin ise valmis, kaitsesin ka kuid esimese ropsuga läbi ei saanud. Seepärast palkasin tuttava kel äriplaaniga kogemusi endale appi. Tema vaatas kõik üle, suhtlesime pingsalt sel teemal ning teise korraga sain toetust. No äriplaan oli suurepäraselt lõpetatud!
    Teemaks oli fotograafia muidugi. Tallinnas vist sellele toetust enam ei anta ja Pärnuski oli keeruline, pididi ikka megahead põhjendused oleks miks ja kas… ehk siis äriplaani üks olulisemaid punkte oligi reaalselt ära põhjendada enda eripära ja mis eristab sind teistest, et ka tulevikus konkurentsis püsida.

Comments are closed.