Üks asi, mida olen seoses blogiga õppinud

Foto: imeline Ethél Eliis Krünberg

Unustasin eelmises postituses kirjutada, aga jätkulooks siis sellele “Kuidas mu suhtumine elusse läbi aastate on muutunud?” sobib hästi. Ma olen õppinud aastatega seda, et kõiki koostöid ei pea vastu võtma.

Alustava blogijana on nii uhke tunne kui keegi midagi pakub, tahab koostööd teha või paki saata. Kõigele ütled pikemalt mõtlemata “jaaa, saatke ainult!”

Täna on see päev kui meie postkastidesse laekub suurel hulgal kutseid, erinevaid koostöösoove ja pakkumisi. Aga mina ütlen aina enam ei. Miks?

Ma ei taha olla brändiprostituut

Esiteks on mul tekkinud mingid omad lemmikud, teiseks, ei taha ma seda, et kui ma täna promon Alma piima, siis homme ütlen, et Tere piim on natuke parem. Või kui ma olen järjepidevalt kinnitanud, et kõige mugavamad kingad on Uncle Paulil, siis oleks veider kui ma kaks päeva hiljem soovitaksin kõigil sammud ABC kinga seada, sest seal on Timberlandil mingi allahindlus. Kui ma ütlen, et ma olen suhkrust peaaegu loobunud ja vaatan väga hoolikalt, mida ma suhu panen, oleks veider kui ma kummikomme promoks. Juhul kui nad Yummikommid pole, muidugi :) Kindlasti ei suuda ma ei öelda ka ühele külmale Valio Delishile. Eriti kui see sügavkülmast võtta.. Mmm!

Ma loobun peaaegu alati kõikidest koduga seotud asjadest – pesumasinad, külmikud, tolmuimejad, sest a) mul ei ole neid hetkel reaalselt vaja b) ma ei taha endale asju, et neid hiljem laiali jagada või maha müüa. See tundub mulle eriti leim, tasuta saadud asjad müüki panna (eriti igasuguseid kreeme ja ilutooteid). See ei tähenda, et neid pakkuda ei või, võib ikka, kui asi on piisavalt innovaatiline, põnev või mul parasjagu kellelegi kingitust vaja on, siis kulub marjaks ära. Aga suures plaanis – mul on toimivad koduseadmed olemas – pesumasin-kuivati, külmik, pliit, tolmuimeja (kuigi Meelis pisut nuriseb selle kvaliteedi üle) jne. Ja kui sellised asjad on toimivad, ei näe ma pointi neid välja vahetada lihtsalt koostöö eesmärgil.

Samas laenudele ja hasartmängudele ütlen iga kell jaaaa!

See on see koht, kus blogijad tavaliselt ei taha kuulda ega näha – mis raha, mis laenamine, SMS laenud ja kasiinod ja pokker.. Minul ei ole probleemi nendele kohtadele reklaami teha. Kui nad hästi, ma pean silmas, väga-väga hästi, maksavad.

Ühel aastal sain ma ühelt selliselt firmalt oma Tai reisi raha, no vähe ei kirjuta siis rahast või?

Alles hiljuti küsiti minult hinnapakkumist ühe pikema projekti raames, tegin selle suht põhjaliku ja hinnalt kõrge. Ma olen enam kui kindel, et ma ei osutu valituks, sest hind on liiga kõrge. Mõni teine blogija teeb kindlasti soodsamalt.

Ma tean väga hästi ja lähedalt, kuidas see laenu-lumepall võib veerema hakata ja olen ka selles üsna kindel, et kellel endal kogemust ei ole, ei tea sellest asjast mitte midagi. See, kuidas sinna lumepalli sisse sattuda, neid variante on mitmeid. Aga sinna ei pea sattuma. Mõtlev inimene ei satugi. Suures plaanis ei ole vahet, kas sul on kodulaen või väikelaen, laen on laen. See on finantskohustus ja sa pead väga selgelt endale selgeks tegema kõik kaasnevad riskid. Aga miks ma sellest seepärast kirjutama ei peaks, kuna olen nö mõjuisik, ei saa aru. See on elu, nagu WC paberi ostmine, beebipillide võtmine, näokreemi kasutamine, pelmeenide söömine või auto pesemine.

Ma ei taha laialivalguda

Üks asi on see brändiprostitutsioon, teine asi on see, et kui mulle juba midagi meeldib, siis ma ei pea võtma ainult koostöö pärast vastu teist samalaadset koostööd.

Näiteks, oleme me reaalselt mitu aastat kasutanud Enzypini kodupuhastusvahendeid. Need meeldivad meile ja kuigi meile on vahepeal vähemalt viie erineva brändi kodutooteid pakutud, ma ei näe pointi suhteliselt samadel alustel loodud ettevõtte tooteid promoda, kui mul juba on jätkusuutlik ja toimiv koostöö.

Või.. ma armastan Linea Natura juuksehooldusvahendeid. Ma olen neid aastaid kiitnud, mu meelest oleks lausa imelik hakata kedagi teist nüüd lampi promoma. Oleks veel tegemist sellise juhusega, kus pakutaks mingit aastast koostööd, head raha ja hunnikutes tooteid, aga mingid ühekordsed sutsakad on küll no go!

Pealegi, ma upuks selle nodihulga all ära. Mida ma teeksin 20 erineva kodukeemia või šampooniga? Nagu ma ütlesin, müüa ma neid ei tahaks.. Okei, sõbrannad saaks endale. Aga jah, suures plaanis, kui mul lemmik olemas on, ei kipu ma vahetama. Mis ei tähenda, et mõnikord teen ikkagi erandeid ja promon teisi ka :) Miski siin elus pole kivisse raiutud. Ütlen seda seepärast, et kui homme peaks keegi mingit kookossarja pakkuma, siis ma ilmselt kaaluks seda, sest mulle juba eos tundub, et see võiks mulle meeldida :)

Lisaks olen ma loobunud igasugustest ilualastest koostöödest, ala tule ma panen sulle tasuta juuksepikendused, tule hakka mu juures ripsmetes/küüntes/massaažis käima..

Esiteks – ma olen saanud nii palju kehva tulemust, see ei rõõmusta ei tegijat ega mind, sellest ei sünni üldiselt ka blogipostitust ega mingit promo, seega, ma parem leian kvartalis oma sada eurot ja maksan selle juuksurile, kelle tööga ma olen, silmad kinni istudes, rahul.

Teiseks olen ma saanud teenust koostöös, mis mulle meeldib, aga iga koostöö ei saa kesta igavesti. Mul oleks endal veider kirjutada iga kaheksa kuu järel samasisuline postitus, et Medemise botox on parim. Ongi. Seega, leian ma oma 300€ aastas ise ja tarbin teenust edasi.

Sama lugu on UpSteam autopesuga, mis meil paaril korral külas on käinud. Alustasime suure hooga koostööd, kuid ettevõtte tegevjuht nägi, et kurat sealt ei tulnudki 100 müüki ja leidis, et me oleme ilmselt mõttetu kanal. Siis läks aega mööda, neile tuli uus inimene, kes uuesti kosotöösoovi arutama hakkas. Ma olen aus, mida mul on neist iga kuu kirjutada? Jah, nad on ülimugavad, tellid netist, tulevad kohale, teevad kiirelt puhtaks, kasutavad sealjuures minimaalselt vett ja.. Aga kui mul on vaja, ma tellin (olemegi tellinud ja maksnud) ja pesen ja mul on null kohustust promoda :)

Kolmandaks, päriselt ka, ma julgen arvata, et kui ma midagi aastaid soovitan, siis on selle hind kõrgem kui 25-50€ ühekordse hoolduse eest. Seega, ma maksan ise ja ei soovita kohustuslikus korras igakuiselt kedagi ega midagi. Kui tuleb tuju, siis soovitan, aga mul puudub kohustus seda teha.

Ainuke erand – keha- ja näohooldus; Meelisel autod ja tehnika

See on vist see koht, kus kõige rohkem saaks ilublogijatele näpuga näidata, et iga kuu on uued lemmikud. Aga see on ilmselgelt nende blogi nišš – tutvustada erinevaid tooteid ja igal kuul uus lemmik leida.

Kuna mina isiklikult olen väga kauge igasugustest meigi- ja kehahooldustoodetest, siis üsna palju neid koostöid ma võtan jällegi vastu. Ma tahangi proovida. Sest mul ei ole täna peale lemmik peitepaleti, puudri ja lauvärvide mitte mingeid erilisi lemmikuid.

Jah, mulle meeldivad HOIA koorijad ja vahud. Samas avastasin ma EBA kinkekotte kokku pannes Bon Merité tooted (nad saatsid mulle eraldi paki) ja ma olen armunud. Samamoodi oli EBA kinkekotis ühe väikeettevõtja särakoorija ja see meeldis mulle ka (ta saatis mulle eraldi jälle).

Mulle meeldib hetkel üle kõige Linea päikesearmastaja kreem, aga kuna ma ei ole absoluutselt mingi kreemide ekspert, siis sama hästi meeldib mulle ka Bon Merité valge tee näokreem. Ja Morganna’s Radiant skin geel. Ma kasutan neid läbisegi, olenevalt tujust ja sellest, mis meiki ma tegema hakkan, kas üldse hakkan. Üks on primeri eest, teine ei ole jne. Kas ma lähen koduhoovi, magama või randa. Nahk vajab niisutust ja vastavalt olukorrale ma pudeli järgi haaran. Meelisel on samuti mitme erineva firma lemmikuid kreemide ja kehahooldustoodete näol.

Mul ei ole näiteks lemmik huulepulka. Mulle meeldivad punased ja roosad toonid. Mul on neid julgelt üle kümne. Ja nad on erinevad. Olenevalt päevast, situatsioonist ja minekukohast teen valiku. Ükski neist ei ole teisest niipalju üle, et ma ainult ühte kasutaksin.

Ma värvin suht harva oma lauge, aga lemmikuks on üks Loreali neljavärviline “suitsusilmakomplekt”, millega saab esiteks, suitsusilma tehtud kolme minutiga ja teiseks, on need toonid kõik ka eraldi kasutatavatena ilusad. See on mul julgelt mingi neljas või viies, sest kui otsa saab, ostan kohe uue. Nüüd Meelis kinkis mulle fäänsibäänsi Anastassia Beverly Hills paletti ja ma ei julge ega oska seda kasutadagi. Noh, las ta olla. Kui üks kord aastas vaja on, siis on olemas.

Meelis ütleb samamoodi igale autofirmale jaaaaa!

Tegelikult on see autode proovimine lahe. See teeb väga hästi selgeks, mida meil vaja oleks ühel päeval. Millele tähelepanu pöörata ja millest nö loobuda. Kui ma ei oleks saanud neid autosid proovida, mis meil kõik hoovist läbi käinud on, Kiadest Renaultide ja Mitsubishideni. Ma ei teaks, et minu jaoks on oluline see, et uksed läheksid puldist lahti siis kui Meelis autole läheneb ja võtmed taskus on. Ma ei teaks, kui oluliseks saab minu jaoks, et pagasnikul oleks nupp, millest see kinni läheks. Kui oluline on kahe istme vaheline käetugi. Kui oluline on see, kas toolil on istmesoojendus või ei, või kas panoraamkatus on plussiks või miinuseks.

Muidu sa lihtsalt tahad mingeid asju, mis tunduvad lahedad, või mida sa arvad vajavat, aga kui sa saad reaalselt proovida, siis saad alles aru, mida sul päriselt vaja on ja mis on niisama ilutilulilu. Tehnikaga on sama lugu tegelikult. Me pidime proovima näiteks mitut paari kõrvaklappe, et saada aru millised on need õiged. Siiani räägib Meelis nendest ülivõrdes. Aga oleks kohe reklaami peale jooksnud ja ise mitte proovinud, siis oleks võib-olla tulemus teine olnud.

Vot, selline lugu siia laupäevahommikusse. Millisele koostööle teie kohe jah ütleksite? Millised koostööpostitused teile meie blogis ei ole meeldinud ja miks? Millise koostöö poolt te oleksite, et me vastu võtaksime ehk millise toote/teenuse kohta teie meie blogist lugeda tahaksite? 

 

 

28 thoughts on “Üks asi, mida olen seoses blogiga õppinud

 1. Ma siiski arvan, et kõik taandub lõpp kokkuvõttes RAHALE – kes ikka megahästi maksab, ollakse nõus ka neid promoma! Kasvõi vetsupotikaani! Olgugi, et sul ena kodus uhke vetsupotikaan olemas on või eelmine kuu sai just promotud teist samataolist ettevõtet!

  Nii lihtsalt on!

  1. Ma pigem promoks vetsupotikaasi 1x aastas hea raha eest, kui iga nädal järgmist šampooni mingi väikse raha eest :) siis ma kaoks ise nii ära siia blogisse. On ette tulnud. Mingi paar asstat tagasi, enne kui tööle läksin, siis ise tundsin, et liiga palju reklaami on. Tõstsin hinda ja hakkasin rohkem valima. Ja praegu on mu meelest jumala tasakaalus see blogi :) on promoposte, aga meie pole ka kadunud!

  2. Kui iga erinev šhampooni tootja maksab HEAD raha, siis promoks ikka ju , kasvõi iga nädal uut!

  3. Noh, see peab ikka megahea raha olema, et ma Linea toodetest loobuks. Mulle nad meeldivad ja kusjuures, nad ei maksa mulle sentigi :)

 2. Kiirlaene ja väikelaene promod, aga samas raiud pidevalt, kuidas sa ei taha olla panga ori. Kuidas see ei ole brändi (mõne kiirlaenubrängi) prostituudiks olemine?

 3. Minu jaoks poleks probleem kui postitaksid erinevaid ilutooteid, sest see maailm on nii suur. Kogu aeg midagi täiustatakse ja apelsinimaski asemel tuleb avokaadomask. Minu meelest on norm kui neid maske vaheldumisi kasutatakse ja juuksehoolduses lausa soovitatakse vahetada shampoone aeg-ajalt.

  Te võiks Villeroyst või Iittalast koostöö saada:) Huvitav oleks nende uudistoodetega kogu aeg kursis olla.

  1. Ära räägi! Tahaks!

   No ma luban, kui me oma kodu saame, siis tuleb VB poste ette ja taha! Ma praegu lihtsalt ei osta neid, sest pole kuskil ladustada. Aga oma kodus oleks ilmselt igale hooajale vastav serviis :D

  1. Miks? Ma kasutan seda siiani. Ise ostan. Ülihea asi mu meelest. Part of life ju! Aga ilma nende koostööta ma ei teaks sellest midagi. Pluss, tõsi, nad maksid topelttasu, sest mulle tundus ka algul see toode veider :) aga praegu kasutan vabatahtlikult :D

 4. “Meelis ütleb samamoodi igale autofirmale ja!”
  JA on sidesõna. Meelis ütleb igale autofirmale JAA või JAH.

  1. Marimell, ei ole vaja hea keelenõuande saamise pärast närvi minna! Järgmine kord tead, kuidas kirjutada

 5. Te oma “brändidega” pisut üle ei pinguta? Igas teises teemas mingi piima, paavlikaltsuka ja unclepaulide jutt. Kaua võib seda lugeda? Teie saate neilt muidugi regulaarselt raha/tooteid selle eest, aga lugeja haigutab. Sellepärast meeldib mulle Malluka suhtumine rohkem- kui kõik promovad, siis tema hoiab sellest koostööst eemale, kuigi ka talle on vähemalt aeg-ajalt rahapakiga pähe löödud ja ta on oma põhimõttest loobunud. Need Napsie madratsid ja Valio kohukesed pakkusid oma tooteid küll kõigile blogijatele ja kõik vist olid nõus neid ka reklaamima. No ei taha näha igal blogilehel kuude kaupa ühesuguseid pilte ja kiidulaule kohukeste ja madratsite teemal.
  Ehk siis- mis teile rahaliselt kasulik, on lugejale igav. Eriti jama on, kui kedratakse jutte esmatarbekaupadest, mille ostmist ühegi blogija reklaam küll ei suurenda.
  Leidke mingi põnevam, uudsem ja miks mitte ka kallim toode ja rääkige sellest.

  1. Selle “kogu aeg” pildis olemise nimi on bränding. Valio saadab iga nädal kellelegi pakke, et olla pildis. Napsie saadab iga kuu erinevale blogijale tooteid, et olla pildis.

   Olla pildis tähendab seda, et kui sina kahe kuu pärast mõtled, et oleks madratsit vaja, meenub sulle Napsie mitte midagi muud.

   Sama nagu kui sa mõtled, tahaks midagi külma juua, meenub esmalt CocaCola, tahaks printerit – Canon, tahaks Soome – Tallink, tahaks head Eesti kommi – Kalev, tahaks viina, Viru Valge jne jne jne see on pähetambitud asi ajaga, mis paneb sind alateadlikke valikuid tegema.

   See on toimunud aastakümneid, sa ei saa süüdistada blogijaid või Eesti firmasid, kes endale brändingut teevad.

   Ja.. ma säästan aastas sadu eurosid, et Lineat, Uncle Pauli, Valiot, Saku Lätet, Pure Cosmeticsit, Didriksoni jne oma postitustes mainin. Tahad teada aasta lõpus palju säästan?

  2. No ei meenunud ega kavatsenud osta Napsie madratsit. Olgugi, et olen tihe blogide jälgija ja hiljuti vahetasime peres enda kui lapsevoodi madratsid. Seega ei päde väide, et pildis olemine kohe mõjutab. Ei ole kõik lugejad lollid. Sooduskoodidega samamoodi ei saa võtta, et tänu teile ostsin Linea Mammababy tooteid teie koodiga. Tooted valisin ise välja ja siis lihtsalt enne ostu googeldasin, kas kellegil on koodi.

  3. Selle asja nimi ongi bränding, mida kauem teed, seda rohkem kinnistub. Kus sul üldse tuli pähe sooduskoodi googeldada? Ilmselt oli meeles, et kellelgi oli või oli seal ees, sisesta sooduskood, seega googledasid.. kuidas üldse teadsid Linea lehele minna ja midagi tellida? Järelikult olid kuulnud! Bränding on oma töö teinud :)

 6. Brändiprostituut on see, kes raha eest ükskõik mida promob, olgu selleks siis sada erineva firma kosmeetikatoodet või üks kiirlaen, mis tema enda ellusuhtumisega vastuolus on. Äkki pole sa ise aru saanud, kes on brändiprostituut või käsitlesidki osa sellest.

  1. Brändiprostituut on see, kes kõigiga koostööd teeb, täna Alma, homme Tere, täna Orgu, homme Taffeli krõpsud. Meie selle sõna “leiutasime” ja see on meie definitsioon. Ehk siis inimene, kellel on savi, mida ta promob, peaasi, et promoks. Pole kellelegi ega millelegi truu.

   Kui mina olen aastaid Almaga koostööd teinud, siis ütlen Terele ja Farmile ära, olen nö brändilojaalne. Samamoodi nt Daniel Viinalass – oled tema seljas mõnda Adi v Reeboki asja näinud? Ei, sest ta on Nike’i reklaamnägu ja brändile lojaalne. Seal maailmas käivad kaasa ka tasud. Blogijatele üldiselt ei maksta nö konkurentsitasu, aga küll see maailm sellessuunas liigub.

  2. Pold elus näinud seda postitust varem. Aga noh, suures plaanis point on sama – kes kõike promob ja lojaane pole – brändiprost! :)

 7. Tallinkiga Visbyl käisite sel aastal? Muljed, soovitused, tähelepanekud…

  1. Sel aastal ei jõudnudki. Aga eelmisel aastal superkogemus, olenemata et ilm oli hall. Loe blogist eelmise aasta kogemust ja.. mine :)

 8. Teil võiks olla mõni küünaldega tegelev partner. Saaksite ise neid ja ehk ka sooduskoodi. Nt mulle hullult Võhma Küünlavabriku omad meeldivad, ei suitse, ei tilgu palju, erinevad lõhnad jne.
  Samuti näiteks mõne lillepoega, kui soov saata kellelegi lilli kulleriga vms.

 9. Kuidas see Upsteam’i pesu käib? Et kui auto on pargitud parklasse kahe teise auto vahele, tulevad ja pesevad? Pole ju selleks ruumi. Või viivad ise auto kuhugi?
  Või tingimus on, et auto on kuskil lageda platsi peal?

  1. Ma arva, et kui sa autost välja mahud, küllap mahuvad nad ka kahe auto vahele :)

   aga üldiselt nende kodulehel ka info selle kohta olemas:

   KITSAD PARKLAD
   ​UpSteami reegel on see, et kui Teie pääsete autost välja tulema, siis pääseme meie ka seda pesema. See tähendab, et umbes 50cm kaugusel olev auto ei sega UpSteam pesumeistri tööd. Lisaks ei tasu muretseda ka kõrvaleparkinud autode pärast, kuna UpSteam Express ei pritsi kõrvalolevaid autosid täis.

Comments are closed.