Beebiblogi: kas püreele panna soola või ei?

Beebi esimeseks toiduks soovitatakse kõrvitsat, juurvilju ja siis alles puuvilja püreesid. Meil käib ikka kõik tagurpidi.

Kutt joob piima liitrite viisi, ma ei kiirustanudki püree andmisega. Mõtlesin, et annan… Kunagi. Meie arst ütles ka, et kohtume mai lõpus, siis arutame. Alles täna oli arst!

Kui me aga kuu alguses Sakal käisime, siis Sandra tõi beebile kaasa ühe maasika-banaani püree, mõtlesime, et proovime siis anda. Noh, natuke kirtsutas nina, aga sõi. Proovisime seal ka kõrvitsapüreed. See ei meeldinud talle üldse. Koju tulles läksin otsejoones poodi ja ostsin hoopis mangopüreed, see meeldis talle märksa enam.

Ja ühel päeval kui meil just õhtusöök valmis oli ja me sööma asusime, ärkas Hedontsik, võtsin ta sülle ja ta vaatas nii kurva näoga kuidas me sööme, andsin talle siis natuke kanakastet mekkida. Ja see meeldis talle hirmsat moodi. No kui meeldis, sai paar lusikatäit veel. Aga see oli soolane ja maitsekas. Normaalne, poisil on maitset.

Paar päeva hiljem oli jaanuaribeebides teema, kas panete beebi toidule soola või ei. No loomulikult, rahvas läks kahte leeri – ühed, kes panevad ja teised, kes ei pane, sest halllooooooooo, see on ju sool, see pole hea. Olen nõus paljude nende emmedega, kes viitasid maitsetule toidule ja et ise ka maitsetut pläusti ei sööks ja natuke soola ei tee midagi, ega keegi seda sinna toidu sisse ei kühvelda.

Arst ütles ka täna, et rasvu ja maitseid ei tasu karta, püreele võib panna õli või võid hulka, natuke soola, et oleks maitsekam. Ja vabalt võib alustada enne magusate püreedega ja minna siis soolaste peale üle. Kuna meie poiss on juba päris vana, kohe-kohe viiekuune, siis varsti võib anda ka hommikul putru proovida. No elame-näeme.

VABAL AJAL: kui süüa ei saa, siis käib kutt tooliga rannas tšillimas
VABAL AJAL: kui süüa ei saa, siis käib kutt tooliga rannas tšillimas

Tänaseks on Hedontsik proovinud erinevaid maitsetuid ja maitsestatud, soolaseid ja magusaid püreesid ja olenevalt sellest, mida mul on, ta saab. Pole kindlat reeglit, et ainult soolast või ainult magusat. Vaheldumisi. Gaase pole täheldanud, seega las laps sööb, mis talle meeldib.

Varsti on plaanis teha ka üks video, kus ta erinevaid asju mekib, siis on kohe näha, mis talle meeldib ja mis mitte. Paljud proovivad lapsele sidrunit anda. Ma mõtlesin tšilliga proovida, nagu Jamie Oliver – ma muidugi nii vürtsikaks ei lähe (loe siit!) :) Seda kõige mahedamat pepperonit ta proovis, ei teinud teist nägugi. Pole ka ime, terve raseduse aja ma ainult vürtsikat vitsutasingi. Mul on hea meel, et mu laps teab, mis on hea. Ja nii palju sushit, kui raseduse ajal, pole ma ka ammu söönud. Võibolla peaks hoopis sojat pakkuma :)

Kas teie panete lapse toidule soola? Või kas, või millega maitsestate? Kas olete proovinud teha “naljavideot” sidruni või millegagi?

15 thoughts on “Beebiblogi: kas püreele panna soola või ei?

 1. Mina Annemaiale soola ei anna. Kui ta seda ei saa, ei oska ta seda ka tahta. Ma pigem maitsestaks toitu maitseroheliste jms. :)
  Mina märkasin küll seda, et nii kui magusat sai, enam muud ei tahtnudki. Tahab ta jee enam kõrvitsat, kui juba banaani mekkinud. Aga nüüd õnneks sööb jälle kõike, peaasi, et ise saab asju suhu toppida. See “ise” loom on meie majas õige varajane. :D
  Hedon ikka nii nunnu sul. Ma juba tahaks näha kuidas nad galal Annuga koos “mängivad”. :)

 2. Ega lapsed pole ühesugused. Isegi mitte ühes peres.
  Esimene laps sõi mul pea aastani poepüreesid – nii soolaseid kui magusaid ja siis enda tehtud hommikuputru. esimese lapsega alustasime ploomi ja kõrvitsapüreega ja need kaks olid suhteliselt lemmikud. Oli neid, mida ta maitses korra ja rohkem ei tahtnud.

  Samas teine laps ei võtnud poepüreesid suu sissegi. Hakkas sööma samamoodi sama toitu, mis meie, alguses küll püreestatud kujul, kuid kui hambad tulid, siis hakkas näksima tahkemaid asju. Ca 9 kuuselt sõi seda, mis laua pealt kätte sai.

  Soolaga on nii, et lihtsalt tuleb vaadata, et laps saaks organismi siis vett juurde, just vett, mitte piima. Muid piiranguid ei ole. Ja samas eks sellel on oma tõetera sees, et need toidud, mis tulevane ema raseduse ajal on söönud, need maitsed on lapsele tuttavad.

  1. See osa raseduse ja lapse maitse-eelistuste vahel on nii oige!
   Mina esimese lapsega ei andnud soola- tulemus, et søøb nyyd vist seda soola kogust siiani jarele (pyyan muidugi moistusepiires vahendada). Teine laps on siiski soola saanud- teen kyll tunduvalt magedamad kui endale teeks, aga siiski soola ta saab.

 3. Ma usun, et sa tead ja see tuli ka teie beebigrupis välja, et soola ei anta sellepärast nii väikestele, et see teeb nende neerudele halba ja viib mineraalaineid kehast välja. No paar tera muidugi ei tee ilmselt midagi ja nagu sa ütlesid, siis beebi toitu keegi vaevalt ülesoolama hakkab.

  1. Just, paar tera ei tee midagi – ei anna mingit soolamaitset ka, nii et milleks seda üldse lisada?
   Mina ei andnud enne, kui esimene eluaasta täis. Ja kokkuvõttes vähendasime terve pere soolatarbimist jäädavalt, sest ega see täiskasvanule suures koguses ka midagi head ei tee.

 4. Ise tehtud püreesid pole maitsestanud. Nüüd juba aga lisan püreedele oliiviõli, võid. Purgipüreedes on ilmselt ka ikkagi natuke soola, suhkrut. Samuti leian, et natuke soola ei tee ju halba.

 5. Kuna lapse maitsemeel on rikkumata, siis tema jaoks maitsestamata toit ei ole vastik. Pigem panna jah võid, mis on ka seedimisele hea. Mina hakkasin maitsestatud toite andma vist aastaselt või natuke peale aastat. Need muidugi ei olnud väga maitsestatud, vähem kui endal.
  Kui püreedest rääkida, siis andsin kõrvitsat, maapirni, porgandit jne. Kui sobisid, siis hakkasin lisama puuviljapüreesid hulka. Kui anda magusaid püreesid alguses, siis võib juhtuda, et hiljem enam nn soolaseid püreesid ei taha. Aga see ei pruugi nii olla. Peab katsetama.

 6. See teooria, et laps tahab ka maitseid tunda on veidi vildakas. Lapse maitsemeeled on rikkumata ning iga puhas maitse on tema jaoks maitsenüansse täis ja tugev. See kui toit täiskasvanu jaoks mage on, ei tähenda ju, et see lapsele samamoodi tundub. Porgand näiteks on magusa maitsega. Mida varem lapse toidule soola ja muud lisama hakkad seda tuimemaks ta maitsemeel ju muutub ning ta ei oskagi enam puhast ja ehedat nautida. Ürdid muidugi on teine teema, need annavad toidule puhtaid maitseid juurde.

 7. Köögivilja püreesid teen ise, soola ei ole lisanud ja ei plaani ka seda niipea teha, Sofia on 6 kuune, puuvilja püreesid ostan poest, olen andnud ka banaani, maasikat,arbuusi ja melonit maitsta.

 8. Iga vanema õigus on kasvatada ja hoolitseda oma lapse eest nii nagu ta ise seda õigeks peab.

  Kõik toiduained sisaldavad piisaval hulga soola ning tegelikkuses ei vajaks ka täiskasvanud inimese organism lisasoola. Paljud on lihtsalt oma maitsemeeled nüristanud ning muidugi on siis tarvis soola juurde lisada.
  Meie lapsed hakkasid vähese soolaga toite saama peale aastaseks saamist. Enne seda said nad aga küüslauguga, ürtide ning sibulaga maitsestatud toitusid toitusid, kuid soola mitte. Toidud maitsesid neile ja nüüd kui nad on suuremad, söövad nad absoluutselt kõike ning on valmis proovima kõikvõimalikke uusi maitseid.
  Sidrunisöömise ja muu taolise katseid ma lastega ei ole teinud, eriti veel kui nad olid kaitsetud ja tillukesed.

  Poepüreesid proovisin, aga see aeti suust välja. Magusaid püreesid said, kuid mitte liiga palju. Perega ühiseid toite hakkasid saama peale aastat.
  Ega need vanemate katsetulemused ei avaldugi kohe järgmisel päeval /nädalal…lihtsalt ajapikku võivad tekkida mured, millele kohe justkui ei oskagi seletust leida.
  Ehk siis, vaba maa! Enda lastele ma nii ei teeks:)

 9. Tegelikult on tõesti nii, et enamustel soovitustel, mida beebi söögi puhul jagatakse, on ikka mingi mõte taga. Beebi neerud ei saa soolaga veel hakkama, miks neid koormata. Kindlasti 5 soolatera ei tee talle midagi, aga ma ei saa aru, miks teda harjutada soolaga, kui võib ka ilma :D Mina samuti soola ei lisanud enne 11-12-kuuseks saamist, samas tilli, peterselli, oreganot panin peoga. Ses suhtes, et ega beebi loll ei ole, ta muidugi eelistab hästi maitsestatud asju :D Kes ei eelistaks.

 10. eel kirjutatutel on ōigus soola kohapealt.koormab neere ja rikub maitsemeeled.Samuti vōiks lisatoiduga alustada 6 elukuust.on lapse seedesüsteem juba tugevam.Liiga varakult hakata päris toitu andma voib lōppeda soole ùlekoormamisega ning aastaselt on probleemid lapsel häda kahe tegemisega.Natuke vōiks uurida ja rahulikult seda asja vōtta.Laps ei ole katse eksperiment.saan aru et vanematel on huvitav ja tore kui laps ōpib tundma uusi maitseid vms aga kōigeks on oma aega.

  1. vot, mul see viga ongi, et ma ei viitsi lugeda ja mingi lolliks mõelda, mis võiks kõik juhtuda. teen südame järgi. soovitatakse ju neljandast kuust andma hakata, meie vaikselt alustasimegi pärast neljakuuseks saamist…

 11. Minu jaoks oli küll see jutt kuidagi paha lugeda. Loomulikult ta ei taha kõrvitsa püreed kui kõigepealt on saanud puuvilja oma. Teed endale ise karuteene sellega. Kui laps saaks valida, siis ta toitukski šokolaadist ja jäätisest, sest talle nii maitseb. Soolasusega on sama, annad soolaga, siis ei tahagi enam magedat, sest ta on saanud maitsta muud. Esimese aasta sai minu laps kindlalt ilma soolata. Minu jaoks tõesti täiesti maitsetu toit aga lapsel on maitsemeeled hoopis teised! Peaaegu 5k on veel ikka päris pisi.
  Aga muidugi Sinu laps, ise tead! :)

Comments are closed.