Gripivaktsiin – ma polnud kuulnudki

Hedoni ostis eile lastehaiglas lõpuks šokolaadiga ära, et lase ikka näpust verd võtta. Ta sai selle paki enda kätte, käis sellega tähtsalt ringi, ei teinud verevõtu ajal piuksugi ja hetkel on see kodus kapis, sest šokolaadi ta ei tahtnudki. Aga teadmine, et sai, see luges. 

Ma olen aus, ma ei ole sellesse vaktsiinimaailma väga süvenenud, Hedonile lasin teha need vaktsiinid mis riiklikus kavas olemas on. Ja seda mõttega, kui vaja, siis vaja, kes ikka jama soovitab. Ma olen oma tüübilt ka pigem rohu võtja, kui valutab, siis võta rohtu, mida sa piinled. Kui palavik, võta alandajat jne

Ma sellessuhtes olen ka vaktsiiniusku. Neid ei tehtaks ju kui need kasulikud poleks. Ma tean, see on lõputu vaidlus nendega, kes selle vastased on. Alles hiljaaegu oli mul vestlus ühe värske emaga, kes enda lapsele vaktsiine teha ei lasknud.. kui ma tahtsin minna last vaatama, küsis ta, kas olen vaktsineeritud.

Mina: Ei, kooliajal vast.
Tema: Nooo issand, peaksid ikka, mõtle kui beebi jääb haigeks?
Mina: Kui sinu laps pole vaktsineeritud, siis miks mina peaksin?

Nagu päriselt? Sina kardad, et su laps jääb haigeks, aga sa ei tee midagi selleks, et seda ei juhtuks? Nõuad seda aga teistelt?

Seepärast ongi Hedon näiteks vaktsineeritud, et ta haigeks ei jääks ja tuleb tõdeda, et kuni kolmanda eluaastani oli ta terve kui purikas. Nüüd on kuu aja jooksul juba teist satsi palavikus. Hetkel on tal lastehaigla arsti sõnul “seitsmepäevane palavik”, mis õnneks täna öösel esimest korda magas ja ei kimbutanud Hedonit.

Seega, viis päeva 39+ palavikku päädis lõpuks pärast siirupeid, kodus passimist ja kolme arstilkäiku sellega, et tervenemine hakkas terendama. Jehhuu!

Paar päeva tagasi jäi silma pealkiri, et 45 inimest on grippi surnud. Kuna Hedon vaevles parasjagu palavikus, siis lugesin.. ja veel mõne loo soovitustes ja ma ei saa aru, kus ma elanud olen, et ma midagi gripivaktsiinist kuulnud pole.

Ma ennast ei näe pointi vaktsineerida, suur inimene, elan üle selle palaviku, aga praegu panin küll oktoobrisse kirja, et Hedonile see vaktsiin teha. Parem karta kui kahetseda.

Meie õnn, et tal praegu kõik testid negatiivsed olid ja tegemist ongi lihtsalt köha-nohu-palavik variandiga. Mis õnneks tundub hakkab taanduma. Teisipäeval on meil uuesti perearst, enne seda igaks juhuks lasteaeda ei hakka suruma. Lastehaigla arst ütles, et kui palavik üle läheb, siis kaks päeva peaks veel kodus olema, siis võib juba lasteaeda mängima minna.

Kuidas teil sel hooajal grippide ja haigustega? 

17 thoughts on “Gripivaktsiin – ma polnud kuulnudki

 1. Minu endal ja mu mehel geipivaktsiin tehtud. Lastel (4 & 1) pole, perearst ütles, et väikestele ei tehta, et peavadki läbi põdema haigused. Ja see talv on hull haiguste aeg. Suurem on lasteaias käinu väga vähe. Ravin 1,5 kuud, saame ilusti terveks. Kaks päeva lasteaias ja hakkab otsast peale :(

 2. Vaktsiini pole tehtud ja ei plaani ka. See aitab ainult mingi ühe gripitüve puhul. Kui mõne teisega kokku puutume, see vaktsiin ei päästa.
  Sõbranna pere vaktsineeritud ja haiged olid ikka kõik riburadapidi. Mitte küll gripis.
  Me siiani oleme sel talvel pääsenud.

 3. Olime sünnipäeval, kus sugulane oli tõbine, nina tatine ja olemine kehv. Järgmisel päeval tõusis palavik 40 ni ning sealt koorus ka B grupp välja. Tamifluga õnneks sai üsna kiirelt reele jälle, aga eks ise olime valvel küll, et kas saime samuti nakkuse või mitte.
  Ema on aastaid vaktsineeritud gripi vastu, kuid ega see ka 100% kaitse, sest just sügisel põdes raskelt b gripi läbi, kopsupõletiku tüsistusega.

 4. Ise ja lapsed vaktsineeritud, aga päris kõike ei ole ikkagi lasknud teha, sest…. Olen teemasse süvenenud ja no ikka igast üleliigset jama sisaldavad need ja mida vähegi annab vältida, seda pigem siis väldin. Nt. ei saa ma aru, miks on vaja vastsündinule B-hep vaktsiini? Et ajaks, kui tal reaalselt mingi kasu võiks sellest olla (teismeeas kui on seksuaalselt aktiivne nt), on selle vaktsiini mõju juba kadunud ja oleks uut vaja. Aga siis enam uut riiklikult ei tehta. Samamoodi rotavaktsiin. On küll suukaudne ja selle võrra justkui leebem, aga ei ole ta mingi alternatiivmeditsiinist pärinev asi, mida kergemal käel lapsele sisse söödaks. Ka kestab selle mõju vaid aasta ning on ainult ühe tüve vastu. Tegelikult võiks see olla hoopis noroviiruse vastu, sest noro on tunduvalt raskem kui rota. Ma muidugi mõistan, miks seda pakutavat rotat lastakse teha, sest beebi alles väike ja nende puhul gipid ja kõhuviirused pigem ohtlikud. Ise oma lastele seda teha ei lasknud ja no õnneks pääsesid nad nii pisikestena ka kõhuviirusest. Vanem poiss põdes see-eest 1.5-aastasena noroviirust koos minuga ja no see oli ikka õuduste õudus. Gripi vastu pole ennast kunagi vaktsineerinud, kuigi töötasin sellises kohas, kus tööandja poolt saanuks seda tasuta. Miks? Sest ka see on ainult ühe tüve vastu, mida keegi kuskil kohvipaksu pealt on ennustanud või arvanud, et just see tüvi võib sel aastal laineid lüüa. Ma ei hakka end mürgitama niisama. Lapsi ei kavatse ka gripi vastu vaktsineerida, sest nii selle vaktsiini kasu kui kahju on samasugune vene rulett et huvitav, kas jõuan täna elusana Tartust Tallinnasse või sõidab keegi meid surnuks. Nagu öeldakse, kui on ette nähtud, siis juhtub…. :/ Veebruaris olime terve perega gripis, nii 8-kuune, 2.5-aastane, ma ise, mees. Eks ta lastega ikka raske ole, eriti kui ise ka rivist maas oled, aga eluga välja tulime ja saime kõik tugevamaks. Ei usu, et vaktsiin oleks ära hoidnud, sest neid erinevaid grippe on liikvel ikka kümneid ja kümneid.

 5. Gripivaktsiin see aasta nelja tüve vastu siiski. Ja see on ilmselge, et kui vaktsineerid gripi vastu, siis teiste hingamisteede viiruste eest kaitset ei saa.

 6. Ma muidu vaktsiinipooldaja, aga mitte gripi oma. Olen tahele pannud, et just gripivakltsiini saades suurem t6enaosus haige olla.

  1. Ohoo. Millistele andmetele tuginete? Et üleüldse mingit statistikat teha, oleks vaja vähemalt 30 inimese andmeid analüüsida ja ilmselt nii väikese hulga puhul ei saaks ka adekvaatseid tulemusi. Mina enda lapsega olin haiglas (B-gripp). Kunagi enam ei taha, see on ikka õudne, mida gripp lapsega teeb ja kuidas laastab. Lisaks on gripirohi väga paljude ja tõsiste tüsistustega ning päris kurb ja raske oli seda lapsele sisse sööga. Seega kaalun tõsiselt vaktsineerimist. Varem olin ka suht ükskõikne. Nüüd uurima hakates selgus, et grippi väga palju, seda lihtsalt diagnoositakse vähe, sest perearstid teste sageli ei tee ja nii ravitaksegi tavalist viirushaigust.

  2. Ja vaktsiin ise ei ole võimalike kõrvalmõjude ja tüsistustega? Ise said uurimistulemused kuskilt, et grippi väga palju? Kui arstid ei diagnoosi, siis kes ka kust need andmed tulevad?

 7. Ma lasin septembris gripivaktsiini teha ja olen püsinud esimest talve täiesti tervena. Meil siin teiselpool lahte on olnud ikka korralik gripiepideemia, päris palju on ka grippi kahjuks surnud. Lasteaed, kus tööl olen, seal oli detsembris a-tüüpi grippi praktilisekt kogu rühmal ja nüüd veebruaris oli b-tüüpi (39-40 C palavik jne). Ainus laps, kes ei haigestunud oli vaktsineeritud. Soome ostab nüps järgmiseks hooajaks tõhusamad ja kallimad vaktsiinid, mis võitlevad nelja tüve vastu. Tark on vaktsineerida.

 8. Gripitest ei pruugigi 5ndal päeval enam positiivseid tulemusi anda, isegi kui tegemist on olnud A või B gripiga. Pisikuid on kõige enam ninaneelus teisel haiguspäeval.
  Vaktsineerimist soovitan kindlasti järgmiseks aastaks :) ei anna küll 100% tulemust, kuid suuremal määral hoiab siiski gripi eemal. Soovin teile ilusat paranemist!

 9. Olin TERVE kuu haiglas-kodus-haiglas-kodus GRIPIGA eelmisel aastal ja peale seda otsustasin esimest korda elus gripi vastu vaktsineerida. Nüüd pool aastat terve olnud. Ma sain ka esimest korda teada, et selline asi olemas. Mõtlesin juba, et suren maha… siiamaani on aidanud, eks hoian pöidlaid. Lapsele tahaks ka teha sügisel.

 10. Pärast eelviimase aasta fiaskot gripi, selle tüsistuste ja haiglaraviga, olen eelmine ja tänavune aasta endale vaktsiini lasknud teha. Senimaani olen terve olnud. (St gripist terve, eks teisi kergemaid nohu-köhaviirusi on mõni olnud aga need on nii leebed haigused).

 11. Mina olen gripi vastu vaksineerinud viimased 5 aastat ja pole kordagi gripis olnud. Lapsed (2 ja 5) ja mees on ka alati vaksineeritud ja pole ka gripis olnud. Ma tean, et see kõige tüvede vastu ei aita, aga midagi ikka. Kaks aastat tagasi suri meil koolis (ei ela Eestis) 3 klassi laps grippi. Täiseti kohutav.

 12. Viimane vaktsiin tehti vist kooliajal või pärast, ei mäletagi. Gripi vastu vaktsineerinud pole, ei ole plaanis ka. Olen seda usku, et võid läbi käia tuisust, tormist, vihmast, aga kui oled emotsionaalselt tasakaalus, ei kipu ka haigused ligi.

 13. Ma ise olen alles noor ja lastetu. Olen saanud vaid neid vaktsiine, mis koolis olid kunagi kohustuslikud – hepatiit, mumps jne, aga gripivaktsiini mitte. Siiani pole veel haige ka olnud, kuigi käin ülikoolis ja töötan klienditeenindajana, ja mõlemas kohas käib palju inimesi, seega nakkus kerge tulema.
  Midagi 100% ei julge öelda, kuid minu ema on nende vaktsiinide vastu ja ilmselt ka oma lastele ei teeks neid.

 14. Vii siis ennast kurssi ka sellega, et see gripivaktsiin on ainult kindla tüvega gripi vastu nö, aga tead kui palju neid erinevaid tüvesid iga kord on. Sa ise ka praegu ütlesid, et jumal tänatud hetkel polnud SEE samune gripp. Haigeks jääb ikka..
  Ei ole üldse halvaga öeldud, aga been there done that.. olen oma vanemat last lasknud vaktsineerida gripi vastu ja oli ikka haige..lihtsalt “kergemal moel”, nagu arstid seda armastavad öelda.
  Mainin veel,et pole vaktsiinide vastane, ja kõik riiklikus kavas olevad .. on tehtud.. Aga need igasugused gripivastased -, tuulerõugete vastased vaktsiinid jne.. suht mõttetud mu meelest.

 15. Lasin omale see hooaeg teha esimest korda gripivaksiini. Töötan kaubanduses ning ikka palju võõraste inimestega kokkupuudet… lisaks oma lapsed ja muud nakkusallikad.
  Ma pole elus kunagi varem nii palju haige olnud, kui see talv pärast gripivakiini tegemist. Öeldi küll, et on võimalik, et kohe pärast süsti, võib tulla üles gripilaadne tunnus. Mul ei tulnud. Aga reaalselt olen ma olnud terve talv nohus. 4 x on mul olnud tugevam külmetushaigus. Mitte kunagi varem pole sedasi aga olnud. Muidu max korra ehk talvejooksul tõmban mingi jama külge aga sellega asi piirdub.
  Arvatavasti ma rohkem seda vaksiini ei tee.
  Üldiselt vaksiinivastane ma kindlasti pole. Suvel alguses veel vaja kolmas puugivaksiin teha

Comments are closed.