Hedelinil on covidi tüsistused?

Ma olen jätkuvalt seisukohal, et covid oli/on valjamõeldud haigus masside hirmutamiseks ja rahvaarvu vähendamiseks, aga see pole teema, millest ma täna rääkida tahan. Mul on hoopis küsimus, kas Hedelinil võivad olla covidi tüsistused ilma seda läbi põdemata?

Mu jaoks on lihtsalt arusaamatu kuidas ühe pere lapsed, saavad olla nii erineva immuunsusega, sealjuures kelle vanemad on samasugused “terved nagu purikad”. Hedon on oma elus haige olenud umbes viis korda. Ta on lasteaiast-koolist puudunud kahe õppeaasta jooksul 1x haiguse tõttu pool päeva. Hedelin on haige.. no iga kvartal kindlasti. Kahjuks isegi tihedamini. Iga väiksemgi külmetus lõppeb larüngiidiga ja halvemal juhul haiglas.

Lapsi oleme kasvatanud samamoodi – suht pohhuilt.. Ma ei riieta neid kunagi üle, sest erinevalt minust nad liiguvad ja traali-vaalivad õues. Mõlemad on lapsest saadik maganud kärus või lahtise aknaga toas toariided + talvekombe, pole mina mingeid erilisi kihte taga ajanud. Mütsid lendavad koos esimese +10ga sahtlisse ja oktoobriski võib näha neid veel paljasääri lasteaeda/kooli minemas. See pole kunagi neid haigeks teinud. Hedon on reaalselt terve nagu purikas. Täpselt nagu meie Meelisega. Mis palavik? Nohu? Külmetus? Pole meie jaoks.

Küll aga..

Covidi ajal desosime ka meie rohkem, väljaskäimist oli vähem, st bakteritega kokku puutumist ja ma arvan, er see nõrgestas Hedelini immuunsust täiega. Kas kellelgi on covidi ajal sündinud laps terve kui purikas?

Ja ka meie jäime räigelt haigeks. Korra kvartalis olime mõlemad siruli maas. Pole elu sees nii haige olnud kui pärast vaktsineerimist ja desomist. Ja ma olen jätkuvalt seisukohal, et Hedelinil on konkreetselt covidi järgsed tüsistused, et ta iga kord kui natuke külma saab, haige on. Tema puhul päädib see veel muidugi larüngiidi välja löömisega.

Kui Hedon võib reisides minna lennujaama dressi ja nokamütsiga ja ka reisilt naastes niimoodi lennujaamast autosse joosta, ei juhtu temaga midagi. Nagu ka meiega. Aga kui Hedelin läheb lennujaamast autoni (50 meetrit maks!) ilma mütsi ja sallita on ta järgmisel ööl köhas. On see normaalne? Kuna ma panin sallid-mütsid pagasi kõige peale, et need lennujaamas kiirelt talle pähe ja kaela tõmmata, aga meie pagas ei liikunud koos meiega, siis võite arvata, kes hetkel haige on.

Ma ausalt ei suuda uskuda, et see võiks olla muust kui covidist. Kui siin on keegi, kellel on 2020-2021 aastal sündinud laps, kes pole siiani kordagi haige olnud, palun anna mulle endast märku. Ma reaalselt ei usu, et selline laps olemas on. Ma tahaks loota, et see on ainult meie pere eripära ja ma kunagi valisin endale ise elu, et mul on üks laps terve kui purikas ja teine paneks mind öösiti proovile, aga.. see tundub mulle mõistusevastane.

Oleme sellest varasemalt kirjutanud näiteks siin:

Lööge või risti! Ma olen viis kuud vaikinud, ma enam ei suuda!

Ja Meelis siin, et kas oleme haiged vanusest või vaktsiinist:

Meelis kirjutab: kas asi on vanuses või vaktsiinis?

36 thoughts on “Hedelinil on covidi tüsistused?

 1. Omg jaa!! Minul poeg 2020 november sündinud ja koguaeg!!! haige. Samamoodi haiglas lõpuks üle ühe korra, paar kuud tagasi alles oli kopsupõletikuga, enne seda c-hepatiidiga. Hepatiidi ajal oli ta just nädal enne koroonast paranenud ‍♀️
  Samas esimene laps 7 aastane ja samamoodi vaevu haige üldse kunagi

  1. C hepatiiti nakatumine pole mingit moodi seotud covidi v muu viirusega. Hari end veidi, kui jura ajad.

 2. Mul on 2019 aastal sündinud laps ja ta oli ka kaks esimest lasteaia aastat pidevalt haige, küll lõppes see kõrvapõletikuga, küll kõripõletikuga. Esimene aasta käis nädala aias, kaks kodus ja siis edasi kaks aias ja kaks kodus kuniks nüüd kolmandal aastal saab isegi pea 2 kuud terve olla, kuniks taas haigestub. Kõrvalt kuuldes/vaadates, teistel sama teema. Ma arvan, et Hedoniga teil lihtsalt vedas, et sellist asja siis ei olnud. Aga muidu Covidi osas ühtin mõttega, miks Covid loodi..

 3. Mina ütlen küll, et minu 2021.a augustis sündinud teine laps on tervem, kui 2013 sündinud poiss. Vanem laps oli lasteaeda minnes koguaeg haige, siis kui hakkas 4-aastaselt ujumas käima, siis kas keha karastus, nüüd pigem harva haige ja kui on siis nohu-kerge köha. Teine poiss sai 3-kuuselt koroona, olime kõik siruli. Kui suurem tõi koolist, siis jäi ka väiksem. Nüüd augustist läks lasteaeda ja pigem on kordades vähem haige, kui samal ajal suurem vend. Mulle tundub, et inimesed õppinud koroona ajast, iga nohuga enam tööle ei roni, aga samas tundub jälle, et pigem levivad raskem haigused. Mul oli väiksem kaks nädalat tagasi sarlakites, whattt???? Kas see nagu vanaaja haigus pole? Esimene kokkupuude sellise haigusega.

 4. Aitäh postituse eest! Tunnen, et pole ainus.

  Minul on 2021 alguses sündinud laps, kes on alates vanusest ~6 kuud kogu aeg haige. Jaanuaris sai lasteaias käia neli päeva. Temal löövad kõik haigused kurgus streptokoki vohama. Ehk siis pidevalt kurk haige ja streptokoki vastu aitab vaid antibiootikum. Suuremad lapsed (7 ja 9) ei ole üldse nii tihti haiged. Nüüd oli 2 nädalat streptokokiga kodus ja 3 päeva oli terve ja jälle nohu-köha.

  1. Ah, see jama ka veel, see oli tal suvel. Äkki siis praegu ka see sama jama. Ikka vaja sinna haiglasse ronida vist :(

 5. Täpselt sama teema. Vanemad lapsed on üksikud korrad aastas haiged. Aga 2020 kevadel sündinud laps korjab kõik külge. Enamus nohud lõppevad kõrvapõletikuga ning mitu korda on köhast saanud kopsupõletik. Täiesti ebareaalne kui kergesti see laps haigestub. ☹️

 6. Mu 2021 suvel sündinud poisil pole mingit hullu haigust olnud. Ainult nohu ja köha aga see eest 2009 nov lõpus sündinud tüdrukul oli alates 6 kuust alates kõrvapõletikud ja larüngiidid..kogu asi lõppes kuulmislangusega ja siis leiti et on aeg šundid panna..aasta kui need kõrvas olid oli haiguseid vähem..peale seda hakkas kogu trall taas pihta aga kuulmise sai korda.. siis lõigati adenoidid ära ning enne kooli sai ka mandlid ära lõigatud ning tuli välja, et mandlid olid väga mädased. Peale seda tüdruk (14a)olnud väga terve..mõni üksik kord kui on rohkemat kui nohu.
  2013 veeb sündinud poiss oli ka pidevalt kõrvapõletikes väiksena, mis muidugi segas ka keemiaravi tegemist tal.. 5a kulutasin LOR uksetaguseid, enne kui mind kuulda võeti ja adenoidid ning mandlid ära lõigati..nüüd poiss (kohe 11a) ka väga vähe haige.
  2015 jaan sündinud tüdrukuga aga selliseid asju pole olnud..tal pigem haigusteks ainult nohu, köha ja harva ka palavik.

  Need siis siiani minu kogemused erinevas ajas sündinud lastega

 7. Ma pigem küsiks, mis vaktsiinid Hedelin beebieas saanud on? Endal 2019 aasta laps, vaktsineerimata ja vähe haige olnud. Kui isegi on nohus-kõhas siis kergelt mööduv. Ajas vaktsiinid muutuvad( lisatakse juurde, muudetakse koostist jne jne) Ma pigem otsiks põhjust sealt, miks laps tihti haige. Küll, võibolla ennetlik,kuid tasub mõelda.
  Ja enda pojal mitte vaktsineerimine valida , oli teadlik valik enda tagajärgedest lähtuvalt. Ütlen juba praegu ära.

 8. Minu 2016 ja 2021 aasta lapsed on mõlemad olnud sellises vanuses pigem igal kuul korra haiged(va suvekuud) ja neil ka mõlemal kalduvus larüngiidile. Suurem hakkas, põhimõtteliselt päeva pealt, vähem haige olema, siis kui sai viie aastaseks (nüüd on haige ühe korra aastas). Loodan, et väiksemaga saabub see aeg varem. Teil ilmselt vedas, et Hedon on pigem väga tugeva immuunsusega.

 9. Minul 2009 a sündinud laps ülihea tervisega. Lasteaia ajal pm haige oli korra, tuulerõugetes.
  Samas 2015a sündinud laps väga nõrga tervisega. Kõik korjab üles ja põeb pikalt. Max. sai lasteaias käia u 10 päeva järjest,siis kodus jälle 2-3 nädalat. Pidevalt olid ab kuurid peal.
  Ja 2019 sündinud laps on selline keskmine ,et jääb küll lasteaias aegajalt haigeks,aga haigused ei lähe käest ära.

  Kusjuures esimese lapse ajal mõtlesin sama,et nendel lapsed haigemad,kes üleriietavad ja teisi haigeid lapsi kardavad.( ma ei kartnud,kuna ei jäänud haigeks)
  Hilisem 2015 a laps tõestas aga vastupidist.

  Seega minu arvates ongi lihtsalt asi konkreetselt lapses,et millisena on just tema imuunsussüsteem.

 10. Ma arvan, et teil lihtsalt vedas, et Hedon nii terve on. Või head geenid. Mul on Hedoniga sama vana laps, kes oli esimestel lasteaia-aastatel pidevalt haige. Sai põetud 2 x covid, gripp, kopsupõletik, keskkõrvapõletik, rs viirus, sarlakid, stafülokokk, noroviirus ja ilmselt midagi veel. Teil aitab tõenäoliselt tervist hoida tihe soojale maale reisimine, meil pole seda võimalust olnud ja peame iga aasta ikka vähemalt 6 kuud siin s*tta kliimat kannatama. Aga covid muidu mõjutab jubedalt immuunsust, pärast esimest põdemist oli tervel perel aasta aega tervis kehv, iga viirus hakkas külge.

 11. Pole küll lastega seotud, kuid tegin covidi ajal 3 süsti. Pole elus nii haige olnud, kui peale neid süste ja see kestis umbes 1,5 aastat + siiani on mingid veidrad asjad. Elu nägi siis välja umbes selline, et kuu kuni poolteist haige, siis umbes kuu terve ja jälle haige. Haige olin ikka nii, et kõrge palavik ja täitsa siruli. Enne vaktsiini juhtus ikka, et talve jooksul korra olid mingis hullemas haiguses, aga sellist asja pole elus olnud, et saad vaevu terveks ja siis kohe uuesti pikali maas. Päris kurnav :)

 12. Mul 2008 ja 2010 aastal sündinud poisid. Esimene on terve, väga harva haige. Teine väiksena oli koguaeg haige, nüüd suurema vähem aga siiski tunduvalt rohkem kui tema vanem vend. Lasteaia ajal oli tavaline, et nädal aias ja kolm kodus. Heal juhul suvel oli 2kuud järjest terve

 13. Minu 2021 märtsis sündinud tütar on ka pigem sageli haige. Adenoide kontrollinud pole veel, ilmselt mingil hetkel peab seda tegema. Hiljuti oli tugev kõhuviirus, terve nädala põdes. Täna õhtul tõusis äkki palavik pea 39ni, köha ei ole, nohu ei ole…ei teagi, mis jälle… Keeruline. Ootan ja loodan ka, et ehk läheb ajaga üle ja vajab lihtsalt erinevate viiruste läbipõdemist.
  2008 aastal sündinud pojaga olen adenoidide pärast haiguste tralli läbi elanud. Lasteaias oli pidevalt haige ka pärast adenoidide oppi. Hetkel 15a ja kooliskäimise ajast tõsiselt haige olnud vb 5 korda. Ilmselt oli vaja aega, et immuunsus tugevneks vanusega.

 14. Mul 2020 kevadel sündinud laps ja polnud üldse haige va kuseteede põletik 6 kuuselt, kuni läks lasteaeda 2,5 aastaselt ning peale seda üks haigus teise järel sügisest kevadeni. Heal juhul 2 nädalat käib lasteaias ja siis jälle haige. Tal samuti larüngiit, oli sellega ka esimesel korral haiglas, nüüd oleme ise targemad ja hakkame kohe auru tegema kui natukenegi köhib ning korra oli põskkoopa põletik ka ja muidugi tavalised nohu, köha iga paari nädala tagant. Aga tal tulid haigused pigem lasteaeda minekuga ning mulle üldse tundub, et see talv on kõigil lapsed haiged – vähemalt mu sõbrannade lapsed ka kõik kogu aeg tõbised samamoodi nagu meil.

 15. 2017 ja 2018 sündinud lapsed. Kuni selle aasta lasteaiahooajani pigem tüüpiline nädal nohu-köha ja nädal lasteaias graafik. Kuid eelmisel aastal lõpuks viskas kopa ette ja tegime 2023 kevadel 10*soolakambrit lastele (1*nädalas). Suvel enam haigusi polnud ning alates sügisest tõesti pole enam haiged olnud, kui novembris 2päeva kõhuviirus võlja arvata.

 16. 2019. aasta sügisel sündinud laps võttis enne adenoidi operatsiooni kinni kõik haigused, mis kuskil ringi liikusid. Nohud ja köhad läksid kogu aeg kõrva – tõid kaasa kõrvapõletiku, kuulmise languse ja antibiootikumid.
  2022. aasta sügisel lõigati adenoid ära – on tervem ja tugevam ning, kui nohu-köha tulevad, siis vähemalt kõrvapõletikku ei tekki.

  Ma soovitan küll adenoidi kontrollida.

 17. 2020 august! Väga terve laps, polegi vist haige olnud. Vaktsiinid k6ik saanud riikliku kava kohaselt

 18. hmm, mul endal 1 kord koroona olnud, olen ka üliterve inimene koguaeg ja samuti laps 2014 sündinud, tal pole isegi koroonat olnud ja ei hakanud see minu küljest ka talle külge, kuigi magasime kõrvuti.
  tema “haigused” on pigem sellised, et ta väsinud, magab terve päeva paar korda aastas ja jälle korras.
  koroona vaktsiine pole me kumbki teinud. lapsel viimane süst koolisüst, mul bhepatiidi. mul muutust pole.

  jäi ka mõttele, et äkki need vaktsiinid, mis nüüd tehakse on koostiselt teised? kuskil oli isegi mingi elavhõbeda sisaldusest jutt, et see suurem… ei oska kindlalt midagi öelda
  ma pole mingi vaktsiini vastane ega midagi, aga lihtsalt mõte..

 19. Minul olid lapsed samas vanuses kohutavalt palju haiged. Kõik haigused läksid edasi kõrvapõletikuks ja ühel ka iga kord larüngiidiks. Olime lastehaigla kuldkliendid! Kusjuures olin nendega kodune ema, keegi lasteaias ei käinud.
  Võluvits oli adenoidide eemaldamine. Üks oli 2-aastane ja teine 4. Lõppesid need pidevad viirused. Lapsed läksid lasteaeda ja isegi sõimes oli minu laps pidevalt terve!
  PS larüngiiti see ära ei võtnud. Lihtsalt kuna haiguseid olid väga palju vähem, oli ka seda harvem. Viimati oli larüngiiti kuskil 7-8 aastaselt. Nüüd juba pubekas :)

 20. Tere. Minu poja on sündinud 2021 november. Ma lugesin sinu postitust nagu enda lapsest. Koguaeg on ta haige ja tihtion tal larüngiit. Muideks, ma ennem ei teadnud mis see larüngiit ongi. Tal on ka erinevad allergiad. Esimene laps(praegu juba 16a) oli väiksena terve kui purikas. Ah jaa, ka minu poja on praegu haige(palavik, nohu, laringüiit).

 21. Meie pere kaksikud tüdrukud sündisid 2021 aastal. Kolme aasta jooksul pole meie kordagi haiged olnud. Oleme terve perega vaktsineerimata.

 22. Minul sündinud laps viimane laps 2020 jaanuar. On ikka haige(köhad/nohud) aga miskit hullu pole väga olnud. Algavad ikka lasteaiast ,sest pidevalt rühmas tõbised lapsed. Vahepeal kui suuremad lapsed kooli läksid ja pisem ei olnud sündinud(6-aastat lasteaiast pausi ) siis olin ise terve ja lapsed ka terved enamus ajast. Lasteaias oli poiss pidevalt haige(sünd 2008) ca. iga 2ndl tagant larüngiit. 1,5 ndl kodus, siis 2-3p max. lasteaias ja uuesti haige. Pidevalt olime haiglas. Samas 2009a sündinud tütar on pigem harva haige kuigi ka vahest nohu / köha kimbutab. Peale pesamuna lasteaeda minekut 2021 sügisel on peres pidevalt keegi haige. Üks lõpetab-teine alustab. Algab enamasti pisemast. Pole vaktsineeritud keegi. 5korda koroonat peres olnud nende aastate jooksul millest endale külge hakanud vaid 2korda. Viimati olin koroonas novembris mis päädis kopsuklamüüdia ja mükoplasmaga. Pmst novembri keskpaigast siiani haige, täna lõpetasin 2nädalapikkuse ab kuuri sest novembris olnud sümptomid ei olnud taandunud. Täna on juba enam-vähem kuigi endiselt veel köhatan. Ise ei seosta laste haigeks olemist koroonaga, sest aastaid see sama jama olnud ka enne koroonat(just lasteaias käimise ajal). Kui last vahest hoian kodus ja lasteaeda ei vii nädalate kaup siis on pikalt terve.

 23. 2019 a sündinud laps, 2021 oli covidis. Ja reaalselt ongi koguaeg haige. Hetkel on 4 aastane ja perearst keelas lasteaeda paneku ära, et mitte immuunsust rohkem koormata. Siiani polegi kordagi ta lasteaeda jõudnud, viirused toob õde koolist koju. Isegi kui õde ise on ainult nohus, saab vend täiskompoti köha,nohu, kõrvapõletik, palavik ja eriti toredatel juhtudel ka larüngiit.

 24. Minu tütar sündinud november 2020. Tänaseni täiesti terve laps, mõned üksikud nohused päevad, paar korda ehk mingi kerge palavik.
  Muidugi korra on ta põdenud covidit – vähemalt kodune test näitas seda 2022 kevad.
  Aga see oli selline paaripäevane palavik ja kõik. Aga kokkuvõttes võin öelda, et täiesti terve laps siiani olnud.

 25. Adenoide ja mandleid tasub kindlasti kontrollida. Mu 2016a sündinud poiss oli pidevalt haige enne adenoide lõikust, üks ränk nohu aja teist taga, iga viirusega oli latü giit platsis jne. Peale adenoidi lõikust on hoopis teine laps, haige harva ja kui ongi siis põeb pigem kergelt, kõriturseid pole olnud jne.

 26. Küll 2015 sündinu, aga absull iga kuu 2-3 nädala kaupa haige olnud (v.a suvekuudel). Nii enne covidut, kui ka peale covidit. Lasteaiast puudus iga kuu. Olin õnnelil kui sao kohal käia 5 päeva. Adenoid opeteeriti ära- kasu sellest oli 0, jätkus täpselt sama haiguste jada. Käidud ka imminoloogias, seal olevat kõik korras. Sügisel läks kooli, ning sellega kadus ka kõikide haiguste külge korjamine. On olnud siiani vaid ühe korra 4p kodus.

 27. Samamoodi pole küll lapsi aga peale kahte vaktsiini oli 1.5a tervis käest ära. Tundus, et elu mööduski too hetk haiguslehelt-haigusleheni elades mitte tööl käies Kohutav

 28. Mul ka sarnases vanuses lapsed. Poiss sai just jaanuaris 7-aastaseks. Ta on algusest peale väga tugeva tervisega. Keskmiselt 2x aastas puudus lasteaiast haiguse tõttu. Näiteks lasteaia rühmas levis enteroviirus. Lapsed kõik puudusid. Minu laps seda külge ei saanud. Küll aga jäin mina haigeks, terve näd vah haige ja kui lõpuks sain aru, et kurgus ja peopesal villid, siis mõistsin, et sain entero külge. Teine kord oli, kus lasteaia õpetaja kirjutas, et söögilaua naaberlapsel on streptokokk väga nakkav versioon ja palus, et jälgiksin enda last. Midagi ei juhtunud. Kui isegi sai koleda köhaviiruse, siis 4-5 päevaga põdes läbi ja oli terve, samal ajal kui lasteaiasõber põdes 2-3 nädalat. 7-aasta jooksul olen Panadoli andnud ca 3-4 korda ja siis ka 1 või 2 doosi. Alati pidin viskama pm täis Panadoli pudeli ära. Laps õppis nuuskama alles 4-aastaselt, sest enne tal lihtsalt ei olnud paksu tatiga nohu (1. korda oli kollase tatiga nohu siis kui lasteaeda läks) ja kui isegi veidi õpetasin, siis unustas ära selleks ajaks kui järgmine kord 5 kuud hiljem tuli nohu.

  Mul on ka teine lapse. 2021 a novembris sündinud tüdruk. Ta on minuga kodune. Aga pm 3-nädalaselt sai juba paksu nohu, millega võitles. Nüüd novembri alguses käisime spa-s ja jäi haigeks, kohe ka kõrge palavik 39,6, saime jagu, siis veel mingi viirus nohu köhaga ja siis Koroona otsa. 7-nädalat oli haige. Tundub nii ulme mu jaoks. Saime 3-nädalat terve olla pühade ajal ja suurema venna sünna tähistamine elamuskeskuses tõi kaasa gripi. 5 päeva kõrget palavikku 39,6 juures, alanedes 37 juures. Andsin esimest korda elus Nurofeni ja Panadoli vaheldumisi ja terved purgid. Mitte keegi teine meie perest ei jäänud grippi. Minu jaoks samuti uus kogemus, et kuidas saab nii palju haige olla. Aga ma tean, et immuunsused on erinevad ja eks lastehaigused on need, mis peab läbi põdema.

  Hoopis murettekitavam on mulle minu enda tervis peale laste saamist. Ma ise olin lapsena täpselt seesama terve kui purikas laps. Naabripoiss põdes viiruseid 40-kraadise palavikuga ja kiirabi auto maja ees. Minul samal ajal nina tilkus vaid. Aga no nüüd saan lasteaia esikuruumis enteroviiruseid. Peale teise lapse saamist on tekkinud migreenihood enne päevade algust. Üleeile sain diagnoosi seborroilisele dermatiidile, mida põhjustab hormonaalse tasakaalu muutus. Ja hetkel kui kirjutan, on mul 5-päeva kurk valutanud. Õigemini ei ole kurk, vaid tõenäoliselt on mandlitega korrast ära (süüa ka ei saa) – pole enne mitte kunagi sellist probleemi olnud. Olen 36-aastane. Kui sellise tempoga tervis halveneb, siis no ma ei tea, 40-t vist ei näe kolmandat last ka ei julge saada, kui tervis aina hullemaks läheb.

 29. 2020 märts (just sel päeval saime haiglast koju, kui algas no lockdown). Laps hetkel 3,5aastane. 3a TÄIESTI TERVE, haigeks jäi nüüd sügisel esimest korda, pigem kerge külmetus (köha, nohu ~nädal). Vaktsineerimata, rohkem haige pole olnud.

Comments are closed.