Meelis kirjutab: kas vaktsineeritud on tulevikus eelistatud seisuses?
Kuigi see vaktsineerimimine oleks pidanud leidma aset juba mõni nädal tagasi, siis ei läinud kõik nii nagu lootsin. Andsin juba alla ning unustasin selle mõtte – saab millal saab, kiiret pole. Nüüd paar päeva tagasi tuli see teema taas esile. Kuid aega on mööda läinud ja minus on esile kerkinud teatavad kahtlused ja kõhklused. Kas lasta endale see Astra Zeneca vaktsiin teha või mitte?
Esimese hooga olin ma kahe käega selle vaktsiini poolt, kuid siis kui selgus, et tegelikult ei anna selle olemasolu mulle mitte mingisugust “eelist” või vabastust, siis milleks seda üldse teha? Maski pean ikka kandma, isolatsioonis pean ikka istuma, kinno nagunii ei saa ja üleüldse pean ma oma elu elama täpselt nii nagu enne vaktsiini. Seega mis on ikkagi selle eelis?
Terviseamet vastas meie päringu peale sedasi:
Kuigi vaktsiin on efektiivne sümptomaatiliste vormide vältimisel, ei ole piisavalt uuringuid, mis näitaksid selle kaitset asümptomaatiliste vormide vastu. Lisaks kuna väga vähesed inimesed on vaktsineeritud ning vaktsiini efektiivsusest transmissiooni vastu on vähe teaduspõhist informatsiooni on oluline järgida ennetusmeetmeid, et vältida võimaliku nakkuse edasikandumist neile, kes ei ole veel vaktsineeritud. Läbipõdenute puhul teame praeguse informatsiooni kohaselt, et nende immuunsus püsib 6 kuud, kuid teadusuuringuid võimaliku viiruse transmissiooni kohta on vähe, seega on oluline ka läbipõdenutel järgida nakkuse leviku ennetusmeetmeid, et kaitsta neid, kellel COVID-19 vastast immuunust tekkinud ei ole.
Lisaks veel tõsiasi, et uut süsti pean ikka kuue kuu pärast taga hakkama ajama. Äkki siis juba selle eest ka maksma. Mis selle hind hakkab olema? On seda siiski ja saadaval või pean ikka kuude pikkuses järejkorras olema?
Lisaks oli tõrvatilgaks meedias ilmunud uudis, et keegi väidetavalt suri sellesse juba ka ära. Keegi mees, kes oli noorem kui mina ja paremas füüsilises vormis kui mina. Ja kui tema juba manala teed läks, siis mis veel minust? Ma võiks juba eos omale ahju kütte panna ning urni välja valida.
Päevalehes nägin isegi üleskutset, et “ooo, kutsume kuulsaid ja tähtsaid üles, et nad soovitaksid inimesel vaktsiini teha jne”.
See kõik on tore, aga kui vaktsiini ei ole, siis mida ma innustan ja õhutan? Pole isegi teada, kas need inimesed suures plaanis on pooldajad või vastased, minu teada Mallukas näiteks pole oma lastele kõikidele vaktsiine teinud, aga võimalik, et mälu petab ka.
Siis on minu jaoks veider see, et meil on aastaid ja aastakümneid olnud haigused nagu HIV, AIDS, vähk jne… Nende vastu pole veel ravi leitud, ainult leevendust. Kuid maailma laastava haiguse nagu Covid-19 puhul, mis on tapnud miljoneid inimesi, leiti see vaktsiin tegelikult alla aasta. Miks need samad teadlased siis vähiravi ei ole leiutanud? Pangem helged pead kokku ning tulemused oleks erakordsed.
Okei, lasen selle vaktsiini ära teha ning edasi? Mis Leenust saab? Meid on ju kaks. Kas ma pean temast selleks ajaks lahku kolima, kuni ka tema endale sutsaka saab? Ma tahan, et me koos selle saaks. Üks perekond ju ikkagi. See kõik on nii keeruline mu jaoks. On plusse ja on miinuseid. Pean tunnistama, et see Astra Zeneca vaktsiin ei tekita minus väga suurt usaldust. Pfizeri oma puhul on mul jällegi positiivsemad tunded. Aga äkki on selle taga ravimi- ja vaktsiinifirmade omavaheline PR sõda, sest mängus on ikkagi suured rahad. Kui õnnestubki teise mainet kahjustada, siis on ju see ainult õnn teise ettevõtte jaoks.
Äkki on tulevik üldsegi selline, kus vaktsineeritud inimesed on kordades eelistatumas seisus kui need, kes seda teinud ei ole? CV’sse on olulisem märkida see, kas oled vaktsineeritud või mitte, kui see mis haridus sul on või milliseid koolitusi oled läbinud? Kas see on tulevik?
Aga siiski ütleb minu sisetunne, et Meelis, ära kahtle nii palju, loe vähem (halbu) uudiseid ning mine ja tee see vaktsiin ära. Endal elu ilusam!
Kuidas sina minu nahas olles käituksid? Kas teeksid vaktsiini ära kohe täna või annaksid ekspertidele aega ja ootaksid uuendustega vaktsiini? Kui palju sa oleksid üldse nõus vaktsiini eest maksma, kui see tasuliseks läheb? Aga kui üks pereliige saaks ja teine mitte, kas teeksid või ootaks, et saaksite koos süsti kätte?
26 Kommentaari
Miks teie peaksite juba vaktsiini saama? Kas olete eesliinitöötajad või siis krooniliste haigustega? Vanusega ka sinna vaktsineeritavate hulka veel ei mahu.
Nn tavakodanikud ju veel ei saa…
Kas Meelis ei ole mitte õpetaja? Õpetajad saavad ju ka eelisjärjekorras.
Meelis on õpetaja:)
Kas saaks palun viidet, kus on öeldud, et noormees suri vaktsiinisüsti tagajärjel ja mitte mingil muul põhjusel?
Võibolla oleks noormees ka ilma vaktsiinita surnud. Naljakas, et koroonavastaste üks väide on, et keegi ju ei sure koroonasse vaid muudesse haigustesse, aga märgitakse koroonasurm. Nüüd, kui üks vaktsineeritu sureb, ei ütle keegi neist, et suri millesegi muusse, aga aetakse vaktsiini kraesse.
Ei olegi praegu leitud mingit põhjuslikku seost kahe asja vahel ja selle olemasolu vähetõenäoline ka: neid vaktsiine on praeguseks süstitud ju miljonitele ning ei ole kuulda olnud, et üks inimene 10.000-st sureb selle tõttu või miskit.
Suremust esineb loomulikult, sellessamas vaktsiiniuuringuski eelmisel aastal suri 6 inimest (44.000 uuritavast), 4 inimest platseebogrupist (kes ei saanud päris-vaktsiini, eks) ja 2 vaktsiinigrupist. Suremus vastas ka tavapopulatsiooni suremusprotsendile teatud aja jooksul.
Mina ei tee, just see pärast, et ei näe hetkel põhjust. Tõesti, ühtegi pluss punkti ei anna ja ei tea kaua see mõjub.
Vaksiin on eelmise selleks, et Sa ei haigestuks. Ka järjest nooremad põevad seda raskelt. See peaks olema vaksiini suur pluss. Vaksiimi saades ei pea jääma isolatsiooni. Mina olen oma caksiinid kätte saanud, minul kõrvaltoimeid ei olnud, kolleegidele oli üks -kaks päeva palavik.
Inimene, kes ei oska seda sõna kirjutadagi, ei tohiks küll mingi arvamusliider olla.
Kas sellest faktist siis tõesti ei piisa, et aitab sümptomaatilisi vorme ära hoida?
Vaktsineerin, kui võimalus tekib (ilmselt vanuse tõttu siiski veel nii pea ei saa).
Mul on kolm lähedast saanud AstraZeneca vaktsiini: vanuses 30+ (polnud ühtegi kõrvalmõju), vanuses 50+ ja 60+ (1-2 päeva palavik ja natuke haige tunne, ei midagi hullu). Kõik tunnevad ennast hästi.
Jah, uudistest käis läbi, et üks noor mees suri 2 nädalat peale vaktsiini saamist. Hetkel siiski käib veel selles osas uurimine ja palun seda mitte “reklaamida” nii kindlalt vaktsineerimise vastase väitena.
Jah, see on muidugi tõsi, et on väike protsent inimesi, kelle tekib vaktsineerimisel mõni tõsisem kõrvalmõju, seetõttu tasub ka arstiga alati läbirääkida oma tervislik seisund, varasemad allergiad jne. Enamustel siiski ei ole mingeid probleeme.
Üks levinumaid väiteid, et need vaktsiinid on kiirelt kokku klopsitud ja liiga uued on lihtsalt vale. Need tehnoloogiad on aastaid olemas, lihtsalt asendati nö ühe viiruse info teise viiruse info vastu koostises. mRNA vaktsiinidel on varasemalt olnud ka takistuseks nende -80 kraadi juures säilitamine, tundus liiga keeruline ja kulukas. Kõik vajalikud uuringud on need läbinud. Kuna vajadus oli lihtsalt suur, siis süstiti sisse rohkem raha ja pandi muidu väga aeglased bürokraatia rattad kiiremini tööle.
Eesti arstid ja teadlased üritavad inimeste teadlikust tõsta, erinevates intervjuudes meedias ja oma sotsiaalmeedias.
näiteks üks artikkel:
https://tartu.postimees.ee/7145203/infektsioonihaiguste-arst-pilleriin-soodla-uus-vaktsiin-opetab-keha-ogavalku-ara-tundma
Lisaks facebookis Erik Abner oma profiilil viimase postituse all vastab inimeste küsimustele.
Võrrelda vähiravi ja miks viirushaigusele vaktsiin valmis “nii kiiresti”…. sorry, see on rumal. Ja nende vaktsiinide kiiruse osas kirjutasin ka juba oma kommentaari alguses.
HIV on ju ka viirus- sellele ei ole ravi. HIV hakkas levima 80ndate algusest, selgitage palun, miks leiti ühele ravi alla aasta, teisele pole siiamaani ravi leitud?
Rumal on tõesti ehk võrrelda vähki ja viirushaigust, aga kui võrrelda viirushaigust ja viirushaigust?
Õnnestus ka vaktsiin saada ja arst ütles, et edaspidi isolatsiooni jääma ei pea kui on olnud kokkupuude koroona positiivsena. Minu jaoks oli oluline kaalukeel see, et praegu kui viirus igast otsast peale pressib garanteerib see vaktsiin mulle (pärast teist doosi küll), et ma nakatumise tõttu kindlasti satu ületöötanud haiglapersonali “kaela peale” ja põen kergelt. Olen terve 38-aastane. Tasub perearstilt küsida kas saab ja võimalusel nad teatavad kui on doose. Aga ainult AstraZeneca oma saavadki meievanused, sest Pfizerit on ülivähe ja see läheb vanadele.
lisan veel juurde…
Miks vaktsineerida? Mida rohkem on meil vaktsineeritud inimesi, seda vähem tekib raskeid haigeid, kes vajavad haiglaravi. Mida vähem inimesi jõuab covidi tõttu haiglasse, seda vähem LISAkoormust on meditsiinipersonalil, saab toimuda plaaniline ravi jne.
Haiglates on voodikohad peaaegu kõik täidetud, neid tekitatakse järjest juurde, aga personali sinna kõrvale võtta ei ole lõpmatult ja järjest enam kannatab plaaniline ravi.
vähemalt pool kiirabi ressursist on hõivatud koroonahaigetega, enamasti patsiendil on raske hingata, kiirabid ootavad haigla EMO ukse taga järjekorras… kui Tallinnas on ruumi vähe, siis sõidab kiirabi vahest ka mitu tundi teise kaugemasse linna, kus on ehk rohkem ruumi… kui juhtub mingi õnnetus või näiteks raske avarii, kas on siis vaba kiirabi, mis jõuaks piisavalt kiiresti kohale?
Ja ei ole nii, et ainult vanemad inimesed põevad covidit raskelt. Ka noored võivad põdeda seda väga raskelt ja sattuda seetõttu haiglasse, lisaks pikaajalised järelnähud.
Jah, maski pead ikka edasi kandma avalikus siseruumis, aga see pole ju raske? Praegu on Eestis vaktsineeritud umbes 98 000 inimest, mis on veel liiga väike protsent elanikkonnast. Kui oleks enamus elanikkonnast vaktsineeritud, siis oleks olukord ja jutt teine.
Seega, tasub mõelda laiemalt, mitte ainult see, et ah mis ma vaktsineerin, kui ikka pean maski edasi kandma.
Miks üldse peaks üks teist hetkel vaktsiini saama? Peaksite saama selle võimaluse suht samaaegselt millalgi suvel ehk ja eks siis kumbki ise otsustab, kas tahab või ei soovi.
Mul kõik täpselt samad mõtted, nagu sul, Meelis. Ma ei ole vaktsiinivastane, aga järgin oma sisetunnet. Hetkel ma end vaktsineerida ei lase. Lihtsalt nii tundub õigem, kuulata iseend. Ma arvan, et see nii peakski olema. Oma keha, oma otsus.
SARS viiruseid on maailmas ju ennegi levinud (põhiliselt aasias). See tähendab, et sarnaseid vaktsiine on juba olemas ja “kiirelt kokku klopsituks” on rahva poolt neid vaktsiine minu arvates kohatu nimetada.
Mina lähen teen vaktsiini kohe, kui võimalus avaneb. Ja maski kannan ka peale seda edasi solidaarusest teiste ühiskonnaliikmete vastu, vähemalt seni kuni vaja on.
Minu arvates on naljakas kuulda inimese vingumas, et “riik ei tee midagi”, saamata aru, et me ise olemegi ju riik. Need 101 inimest riigikogus ei võrdu Eesti riik. Vinguda on alati hea lihtne, aga ise oma riigi heaks midagi teha ei viitsita.
Läksin nüüd veidi keema.. :D
Kummalisel kombel sattusin Haigekassa poolt koostatud eelisjärjekorda. Ütlesin ka arstile, et mul pole õrna aimugi, miks ma peaksin varem vaktsiini saama kui teised. Arst siiski ütles, et ta ei hakka mind nimekirjast kustutama ka. Olin kohe nõus süsti saama (Astrazeneca). Mul olid küll päris paras ports kõrvalmõjusid, aga sellegipoolest ei kahetse vaktsineerimist. Kodus on ka 1a laps ja kui me mehega korraga oleksime koroonas, siis see võib küll olla täiesti hull üleelamine. Ja isegi kui last poleks, oleksin ikka olnud nõus vaktsineerima. Üldse ei taha seda haigust läbi põdeda, sest üldse pole ennustatav kui raskelt või kergelt see kulgeda võib.
Olen umbes sarnases olukorras. Kuid tegin need asjad enda jaoks selgeks ja lasen selle AstraZeneca vaktsiini endale teha (olen haridusvaldkonnas). Miks? Esiteks seetõttu, et näen kui palju on minu ümber kahtlejaid. Enamus neist ei teagi, miks nad kahtlevad. Ehk end vaktsineerides aitan kaasa selle vajaliku % täitumusele, et elu saaks natukenegi normaalsemaks. Teiseks lugesin põhjalikult läbi erinevad teadusartiklid ja uurimuste kokkuvõtted. AstraZeneca vaktsiini meetodit on kasutatud ca 30 aastat. Nüüd vahetati selles vaid ogavalk. Muideks võib nurofenil näiteks ka väga hullud kõrvaltoimed olla ehk see mind ei hirmuta. Kolmandaks on siiski piisavalt suur tõenäosus, et ma ei nakatu ega kanna ka viirust siis edasi. Ja neljandaks põdesin ma alles suvalist kõhugrippi läbi väga raskelt ja kaua. Vaktsiin hoiab mind siiski väga tõenäoliselt väga haigeks jäämisest. Jah minu ülejäänud pere peab veel ootama. Aga kui mina saan vaktsineeritud, saan ma aidata/põetada lähedasi, kui nemad peaksid haigeks jääma ja lastel oleks loodetavasti üks terve vanem kodus. Ehk minu jaoks kaalusid plussid üle miinused.
Alles mõned kuud tagasi meedikud päästsid su naise ja nüüd sa siin küsid, et mis MUL sellest vaktsineerimisest kasu on? Uskumatu!
Kopeerin siia postituse oma arstist sõbra FB seinalt:
Kunagi kui ise vetsus “torutöösid” tegin ja puslet enam ise hiljem kokku ei saanud, pidin sõbralt abi küsima. Torumees tuli ja ütles naljaga pooleks, et iga mees ikka haisulukku ei näpi. Nali naljaks, aga tõsi ta on, iga kingsepp jäägu oma liistude juurde ja torumeest minust ei saa ja edaspidi sama viga ei tee.
Koroonaga seoses on nüüd kõikvõimalikest kohtadest välja pugenud igasuguseid isehakanud tervise- ja teadusespetsialiste, kes teavad täpselt, kes ja kuidas neil nahka üle kõrvade tõmbab või kui ei tõmba, siis vähemalt tahab tõmmata. Igasuguseid jaburaid väiteid tuleb kõikvõimalikest kanalitest iga päev vastu. Vahe on ainult selles, et kui mulle torumees külla tuleb ja minu käkerdamine tuleb mul ise omast taskust kinni maksta, siis koroonatagajärgedega tuleb kollektiivselt tegeleda ehk maksumaksja raha eest ja need maski- ja vaktsineerimisvastased kipuvad häda tulles ikka koos kõikide muudega haiglasse ronima… nagu üks asjakohase hariduseta “arvamusliider” ise oma nõuannete kohta sõnastas: tema ise vastutust ei taha kanda. Huvitav miks?
Ma lihtsalt ei saa aru, mismoodi peldikusein, kus isehakanud šarlatanid ja vandenõuteoreetikud oma väiteid esitavad, on arvestatav diskussiooniplatvorm, aga asjaga kursis olevatele immunoloogidele, viroloogidele ja arstidele kõlbab vastuargumendiks põhjendamata “Ma ei usu!” ja jutul lõpp? Ja loomulikult ei pea selleks teaduskirjandust lugema või isegi lugeda oskama, et teada kus ja kuidas koroonaviirus või ükskõik milline muu piisknakkuse teel leviv haigus edasi kandub või kandumata jätab.
Lühidalt ja konkreetselt on mRNA vaktsiinidest räägitud intervjuus Toivo Maimetsaga. Soovitan lugeda.
Tee ära! Minul ka esimene doos AZ käes ja ootan järgmist.
Ja see päästja lugu… jeeerum, pole kuskil öeldud, et see oli vaktsiinist! Ma olen üsn väga kindel, et seal pole seost, asi on hetkel uurimises.
Arusaamatu, miks te ei saaks Leenuga koos elada, kui sa vaktsineeritud oled?
Mu abikaasa on ka vaktsineeritud tervislikel pohjustel aga ma ilselt paar kuud veel ei saa vaktsiini ja no lapsi ei vaktsineeritagi ju.
Sain ka oma esimese doosi(AZ) kätte veebruari lõpus. Olen 25-aastane õpetaja, algul oli tõesti mitmeid kahtluseid ja kõhklusi, küll kõrvalmõjude osas, küll lausa selliste hirmudega, kas üldse tulevikus lapsi saan.. Suur osa, mida meedias, eriti sotsiaalmeedias ringleb, on suur hirmutamine. Ka mina ei teadnud, mida uskuda, mida mitte, kuid nakatuda ju ka ei tahaks ja ammugi mitte haiglas vaaguda aparaatide all. Kui see vaktsiin teeb asjalood kergemaks, siis väga loodan seda.
Vaktsiini tegemise päeval sain õhtul hilja kerge palaviku 37, 5 C°. Öö möödus raskelt, kuna olin magamata ja higistasin, kuid järgmisel päeval tegin oma tavapäraseid toimetusi ja võtsin paratsetamooli nii igaks juhuks. Teistel kolleegidel, kes on 50+ vanuses, ei olnud ühtki kõrvalnähtu. Kõik on väga individuaalne.
Teine suts on aprilli lõpus.
Mina ka ei saa sellest aru, et kui siiani on meditsiini usaldatud, siis mis nüüd järsku lahti läks, et on suured kahtlused?! Olen siiani ise saanud palju abi traditsiooniliselt meditsiinilt, neelanud igasuguseid tablette, terveks on kogu see süsteem mind teinud ja ei näe põhjust nüüd seda süsteemi mitte usaldada. Ja võibki ju olla, et kõike pole sellise põhjalikkusega läbi uuritud nagu tavaliselt, aga vaevalt, et puhast mürki meile sisse süstitakse. Lisaks- kui võtta lahti ükskõik millise ravimi infoleht, on seal ridu ja ridu kõrvaltoimeid ja muud jama, mis kõik võib juhtuda. Ja inimene ju üldiselt ei tea, kas ta kuulub nende hulka, kel kõrvalmõjud tekivad või ei, aga ikka võetakse tablette ja ravimeid ilma et muudkui taieldaks ja vaieldaks sel teemal, et on see hea mõte või mitte. Ise olen vaktsineeritud, kuna töötan sellisel erialal. Elukaaslane ei ole vaktsineeritud, kuigi töötab väga kõrge riskiga valdkonnas. No mis teha siis? Peab hakkama saama ja saab ka.
Teist vaktsiini doosi ei pea te kindlasti taga otsima ja selle eest maksma. See on nii ettenähtud, et kui oled esimese doosi saanud saad ka kindlasti teise doosi. Samuti ei pea olema isolatsioonis kui oled kokkupuutunud koroonahaigega.