Kommid, mis parandavad tervist

#KOOSTÖÖ

Ilmselt pole ilmas enam palju inimesi, kes poleks kuulnud kollageenist ja selle kasulikkusest inimese organismile. Erinevaid kollageeni sisaldavaid tooteid tuleb turule aina juurde, isegi apteegis müüakse kollageeni mitmel kujul, näiteks pulbrid, tabletid, kapslid ja geelid. Nüüd ka kommidena!

Aga mida see kollageen siis õieti üldse endast kujutab?

Kollageen on inimesele vajalik valk, mis toetab nii luid, lihaseid, liigeseid, hambaid, nahka ning isegi juukseid ja küüsi. Ehk siis sisuliselt on ta hea kogu kehale. Lisaks takistab see vähirakkude tekkimist ja keskkonnast tulevate mürkide imendumist. Kollageen on inimese organismis tegelikult juba olemas. Laste ja noorte organism suudab kollageenivarusid pidevalt uuendada, aga umbes 25-aastastel inimestel hakkab kollageeni hulk kehas iga aastaga vähenema. Mida vähemaks kollageeni jääb, seda rohkem hakkab see vähendama näiteks naha elastsust, mis omakorda muudab naha kuivemaks ja soodustab kortsude teket. Seepärast soovitatakse 25-30-aastastel kollageeni igapäevaselt juurde võtta. Lisaks vanusele mõjutab kollageeni vähenemist organismis ka stress ja ebatervislikud eluviisid.

Kuna kollageen on aina enam teema ja sellest palju räägitakse, on hakanud muidugi levima ka palju müüte. Üks müütidest on see, et kollageen imendub läbi naha, ehk siis seda võiks kreemina peale määrida. Tegelikkuses lõhustub kollageen ikkagi maos ja läbi naha tungimiseks on selle molekul liiga suur, ammugi veel läbi kreemi tekitatud barjääri. Müüt on seegi, et vedel kollageen imendub paremini. Isegi pulber segatakse ju vee, smuuti või millegi muu sisse ja lõpuks on ta ikka vedel. Seega pole vahet, mis kujul kollageen on, aga oluline on see ikkagi sisse süüa ja mida mugav on teda süüa, seda tõenäolisem on ka selle tarvitamine. Igasuguste pulbrite kokkusegamine või geelide sissevõtmine on tüütu ja sageli on need ka veidra maitsega.

Juba mõnda aega on turul Eestis tehtud Rosena Eternal Youth kollageeniampsud. Eternal Youth on saadaval mõnusate ampsudena, kommidena, mis maitsevad hästi ja sisaldavad tubli portsu kollageeni, aga mitte ühtegi säilitusainet. Nende valikus on hetkel kolmed erinevad ampsud. PS! Tegemist on käsitööga, seega iga amps võib veidi suuruselt erineda, aga ei ole vaja muretseda, üle seda süüa ei saa, kui sa just pakki korraga nahka ei pane..

Iluampsud on mustsõstra maitsega gurmeemarmelaadid (minu lemmikud!), üks marmelaadiamps sisaldab 1g kollageeni. Päevane soovituslik kogus on 1-2 ampsu. Iluampsud annavad juustele ja küüntele elujõudu ning aitavad nahal terve ja nooruslik püsida. Lisaks sisaldavad need C-vitamiini, mis aitab kollageenil paremini imenduda.

Liigeseampsud on sidrunimaitselised marmelaadid ja sisaldavad sarnaselt iluamspudega 1g kollageeni ühe tüki kohta. Need ampsud on mõeldud eelkõige liigeste ja kõhrede toetamiseks. Eriti hästi sobivad neile, kes teevad trenni või kellel on raske füüsiline töö või vaja päeva jooksul väga palju seista. Vanusega jäävad liigesed paratamatult aina kehvemaks ja need ampsud aitavad igasuguseid liigeseprobleeme ennetada.

Šokolaadised krõmpsuvad ampsud on nendest kolmest kõige uuem toode (Meelise lemmikud!) ja said valmis alles mõni kuu tagasi. On raske leida inimest, kellele ei meeldiks šokolaad. Need ampsud on šokolaadiga kaetud tatrapallid, kuhu on lisatud ka kollageen. Päevases soovitatavas koguses ehk 4 krõmpsuvas ampsus on 2g kollageeni. Lisaks sellele, et nad on maitsvad, on hea veel see, et samal ajal saab mugavalt vajalikku kollageeni tarvitada ja ka magusaisu rahuldada.

Peale selle sisaldavad need ampsud C-vitamiini, mis toetab kollageeni omastamist. Kuna krõmpsuvad ampsud on käsitööna tehtud, siis ei ole nad kõik päris ühesuurused. Sellest pole muidugi midagi hullu, sest kui ühel päeval satub ka neli suuremat ampsu korraga, siis päevast kollageeninormi nendega ületada ikkagi ei saa – päevas võib tarbida kuni 10 g kollageeni. Kollageen ei ole enam ainuüksi toidulisand, selle tarvitamine on tänapäevaal juba osa tervislikust ja nooruslikust elustiilist.

See on hea ja samas lihtne viis hoolitseda oma tervise ja välimuse eest ning teha ise lihtsaid samme selles suunas, et ka mitmekümne aasta pärast oleks meie keha tervislikus seisundis. Kõigil on niikuinii kogu aeg kiire ja sada muud mõtet peas, seega on ju igati tervitatav, et kehale oluliste ainete tarvitamine on tehtud kiireks, lihtsaks ja mugavaks – Eternal Youth kollageeniampsud seda kahtlemata on. Neid kollageeniampsusid tasub alati kodus varuks hoida – on endal iga kell võtta ja kui sõbrannad külla tulevad, saab neilegi pakkuda või hoopis ise külakostiks kaasa haarata!

Just paar päeva tagasi tähistasime naabritega Hedeline neljakuu sünnat ja.. magustoiduks jagasin Tuplat ja kollageeniampse :)

PS! Hetkel need rosena.ee e-poes sooduses ka, kuni 15.05 – miks mitte emale emadepäevaks neid viia või üllatuslikult otse pakiautomaati saata. Kuni aprilli lõpuni on tellimustele 50€ ja peale krõmpsuvad šokolaadipallid kingituseks :)

PPS! marimelli FB lehel on ka loos käimas.